A mundet që osteokondrozës t’i japin diagnostikimit dhe metodave të trajtimit gjëndrës së qumështit

Klinikisht, osteokondroza manifestohet nga një sërë simptomash. Disa prej tyre janë aq specifike sa që për të vendosur marrëdhënien e tyre me këtë patologji të sistemit muskuloskeletor, kërkohen studime komplekse instrumentale. Këto shenja përfshijnë dhimbje në gjëndrën e qumështit. Mund të jetë konstante ose episodike, akute ose dhemb, duke tërhequr. Vetëm një mjek mund të përcaktojë nëse dhimbja është pasojë e osteokondrozës, ose i jep gjëndrës së qumështit për ndonjë arsye tjetër.

A mund të dëmtojë gjëndra mamare me osteokondrozë?

Më shpesh, gjëndra mamare dhemb me osteokondrozën e gjirit ose dëmtimin e segmenteve të vertebrës së poshtme të qafës së mitrës. Kjo ndodh për shkak të shkatërrimit gradual të disqeve ndërvertebrale dhe zhvillimit të komplikimeve të rënda. Osteochondrosis është një patologji kronike degjenerative-distrofike, që përparon ngadalë dhe në mënyrë të qëndrueshme në mungesë të trajtimit. Dëmtimi i disqeve bëhet arsyeja e rrafshimit, ngjeshjes, humbjes së vetive thithëse të shokut. Ata nuk janë më në gjendje të parandalojnë ngarkesat e tepërta që vijnë nga lëvizjet statike dhe dinamike.

Dëmtimi i diskut çon në kushtet patologjike të mëposhtme:

 • deformime kurrizore;
 • përhapja e indit kockor, formimi i osteofiteve (rritja e kockave);
 • zhvendosja e diskut me formimin e zgjatjes ose hernisë.

Meqenëse ka shumë mbaresa nervore të ndjeshme dhe enë gjaku afër shtyllës kurrizore, shkelja e tyre provokon dhimbje të forta në shpinë. Ato nuk janë të lokalizuara në një zonë, por përhapen në zonat fqinje të trupit, për shembull, gjëndrat e qumështit.

Shkaqet e dhimbjes

Dhimbja rrezaton në gjëndrën e qumështit, zakonisht me patologji të gjirit, e cila diagnostikohet shumë rrallë. Disqet dhe rruazat në këtë zonë mbrohen me besueshmëri nga një skelet i fortë kushtues. Ata rrallë i nënshtrohen ngarkesave të tepërta, pasi marrin pak pjesë në lëvizje. Por nëse segmenti i rajonit të kraharorit preket nga osteokondroza, atëherë në fotografinë klinike ka simptoma shumë specifike, për shembull, dhimbje në gjoks, të ngjashme me një sulm të pectorisit.

Siklet në gjëndrën e qumështit rrallë ndodh për shkak të kompresimit të enëve të mëdha ose të vogla të gjakut, megjithëse kjo mund të shkaktojë një rritje të intensitetit të tyre. Dhimbja shfaqet si rezultat i pinch-it të rrënjës kurrizore:

 • skajet e mprehta të osteofiteve;
 • zgjatje herniale;
 • edemë inflamatore.

Në përgjigje të një shkelje të rrënjës kurrizore, ndodh një spazmë e muskujve. Duke kufizuar lëvizshmërinë, trupi po përpiqet të zvogëlojë ashpërsinë e dhimbjes. Por tensioni i muskujve skeletorë shpesh përkeqëson situatën. Dhimbja përhapet në gjëndrën e qumështit, shpatullat, parakrahët, organet e brendshme.

Simptomatologjia

Dhimbja në gjëndrën e qumështit mund të ndodhë me osteokondrozë me 2-3 ashpërsi, kur pati një shkatërrim të pakthyeshëm të disqeve ndërvertebrale. Dhe në fazën fillestare të zhvillimit, patologjia nuk manifestohet klinikisht. Prandaj, sëmundja diagnostikohet më shpesh nga shenjat radiografike të shprehura tashmë. Për osteokondrozën me 2-3 ashpërsi, simptomat e mëposhtme janë karakteristike:

 • dhimbje akute gjatë relapsjeve që ndodhin pas hipotermisë, ushtrimit të tepruar fizik, me SARS, grip;
 • dhimbje të shurdhër në fazën e faljes, e cila shfaqet kur moti ndryshon ose pas një dite të vështirë pune;
 • kufizimi i lëvizshmërisë, vështirësia në kryerjen e pjerrësisë ose kthesave të trupit;
 • adoptimi i një pozicioni të detyruar të trupit për të parandaluar dhimbjen;
 • ul ndjeshmërinë.
Lexo artikullin:  Trajtimi i përbashkët me mjetet juridike popullore në shtëpi

Kompresimi i rrënjëve kurrizore bëhet shkaku i formimit të sindromës ekstravertebrale. Një nga simptomat e saj në osteokondrozën e gjirit është dhimbja në gjëndrën e qumështit.

Si të dalloni sëmundjet e gjirit nga manifestimet e osteokondrozës

Nuk është e mundur të vendosni në mënyrë të pavarur marrëdhëniet midis osteokondrozës dhe dhimbjes. Një aluzion i caktuar është prania e simptomave kryesore të patologjisë së sistemit muskulor-skeletik – dhimbje kur ngjitet ose kthehet, zhdukja e tyre në pozicionin e shpinë. Në takimin fillestar, një neurolog ose vertebrolog dallon lezione të disqeve ndërvertebrale nga mastopatia, tumoret beninje, malinje sipas kritereve të mëposhtme:

 • kur përpiqeni të merrni frymë thellë, shfaqet një dhimbje e mprehtë ose e shurdhër;
 • ndjesi shpimi gjilpërash në gjoks shoqërohet me një ndjesi djegieje;
 • ngritja e duarve çon në mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash në gishta;
 • Dhimbjet "të reflektuara" ndjehen në rajonin e zemrës, veshkave dhe organeve të traktit gastrointestinal;
 • simptoma të rritura të vërejtura gjatë menstruacioneve.

Por këto simptoma shërbejnë vetëm si shënues, duke sugjeruar që dhimbja në gjëndrën e qumështit provokohet nga osteochondrosis. Mastopatia, tumoret mund të maskohen si simptoma të patologjisë degjenerative-distrofike të gjoksit.

Metodat e diagnostikimit

Nëse dyshohet një tumor ose mastopati, kryhet një ekzaminim me rreze X (mamografia biokontrast). Imazhet më informuese dhe specifike të marra në projeksionin frontal dhe anësor. Gjithashtu, pacientëve u tregohet një ultratinguj i gjëndrave mamare për të zbuluar ndryshimet cistike nga ekogogjeniteti i strukturës së indeve.

Nëse gjatë palpimit zbulohen formacionet nodulare, atëherë merret një kampion biologjik për ekzaminim histologjik duke përdorur birë. Masat e mëposhtme janë marrë për të diagnostikuar direkt osteokondrozën e gjoksit:

 • X-ray e shtyllës kurrizore për të zbuluar osteofitet, duke ngushtuar kanalin kurrizor, duke zvogëluar distancën midis trupave vertebral;

 • MRI ose CT për të zbuluar zgjatjet herniale, vlerësoni gjendjen e rrënjëve kurrizore, enëve të gjakut, muskujve, aparateve ligament-tendin.

Një ekzaminim i ngushtë i disqeve ndërvertebral të prekur lejon diskografinë. Studimet elektrofiziologjike – elektroneurografia, elektromografia, ndihmojnë në përcaktimin e shkallës dhe lokalizimin e lezioneve të mbaresave nervore.

Me cilin mjek të kontaktoni

Pacientët me dhimbje në gjëndrën e qumështit zakonisht drejtohen te mamologu, dhe në mungesë të tij në gjendjen e një institucioni mjekësor – te një terapist. Mjekët do të kryejnë një ekzaminim të jashtëm, do të përshkruajnë të gjitha studimet e nevojshme të përgjithshme klinike dhe instrumentale. Nëse rezultatet e tyre tregojnë një origjinë neurogjenike të simptomave kundër një sfondi të osteokondrozës progresive, atëherë pacienti do t'i referohet një neurolog ose vertebrolog për trajtim të mëtutjeshëm.

Këta mjekë shumë të specializuar mund të këshillohen menjëherë nëse dyshoni se dhimbja në gjëndrën e qumështit provokohet nga shkatërrimi i disqeve ndërvertebrale.

Cilat metoda të trajtimit përdoren

Praktikohet një qasje e integruar në trajtimin e osteokondrozës së çdo lokalizimi. Në fazat fillestare të zhvillimit, patologjia i jep vetes mirë trajtimit konservator. Pacientët këshillohen të veshin pajisje ortopedike gjatë gjithë ditës – fashë elastike, korse me futje të ngurtë në formën e unazave, spiralave, pllakave. Ata stabilizojnë segmentet vertebrale të dëmtuara, kontribuojnë në shpërndarjen e saktë të ngarkesave. Për të eleminuar simptomat e dhimbshme, ilaçet, masazhin dhe fizioterapinë, përdoren terapi ushtrimore. Me joefektivitetin e trajtimit konservator, dhimbjen e vazhdueshme, komplikimet e pacientit, ato përgatiten për operacion.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Terapia e mjekimit

Barnat anti-inflamatore jo-steroide (NSAIDs) përdoren për të përmirësuar mirëqenien e pacientit. Administrimi parenteral i zgjidhjeve me diklofenak, ketorolac, meloxicam, lornoxicam ndihmon në eliminimin e dhimbjes akute.

Lexo artikullin:  Simptoma jospecifik dhe trajtimi i tuberkulozit kockor

Edhe OSTEOCHONDROSIS “e“ lënë pas dore ”mund të shërohet në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Ju mund të shpëtoni nga ndjesitë e pakëndshme të ashpërsisë së dobët dhe të mesme duke marrë tableta Celecoxib, Nimesulide, Ibuprofen, Ketorol, Etoricoxib. Gjithashtu, grupet e mëposhtme klinike dhe farmakologjike përfshihen në skemat terapeutike:

  relaksues të muskujve Baklosan, M>

  Ac nitotinik>

Barnat me zgjedhjen e parë në trajtimin e osteokondrozës të komplikuar nga çrregullimet neurologjike janë ilaçet me vitamina B. Këto janë Combilipen, Milgamma, Neurobion, Neuromultivitis. Përbërësit aktivë të ilaçeve normalizojnë transmetimin e impulseve nervore, duke eleminuar çrregullimet vertebrogjenike.

Trajtimi fizioterapeutik

Për dhimbje të forta, pacientët janë të përshkruar disa seanca të elektroforezës ose ultrafonoforezës me NSAIDs, anestetikë, më pak shpesh glukokortikosteroide. Për të përmirësuar indivizimin, qarkullimin e gjakut, mikrocirkulimin gjatë periudhës së rehabilitimit, përdoren vitaminat e grupeve B dhe kondroprotektorët. Në trajtimin e osteokondrozës, përdoren gjithashtu masat fizioterapeutike të mëposhtme:

Pas ndalimit të dhimbjes së fortë dhe inflamacionit aseptik, kryhen aplikime me parafinë dhe (ose) ozokerite. Pacientëve u rekomandohet balneoterapi me baltë shëruese, ujëra minerale.

Reflexology

Ky është emri i efektit mekanik në pikat e akupunkturës të vendosura përgjatë kolonës kurrizore me qëllime terapeutike. Akupunktura është më e kërkuar në trajtimin e osteokondrozës e komplikuar nga dhimbja në gjëndrën e qumështit.

Gjatë procedurës, hala të vogla të holla prej çeliku, argjendi ose ari vendosen në trupin e pacientit. Ata irritojnë mbaresat e ndjeshme nervore, duke stimuluar rrjedhën e gjakut, duke siguruar një efekt tërheqës. Në përgjigje të impulseve që hyjnë në sistemin nervor qendror, prodhohen substanca biologjikisht aktive:

 • endorfina që përmirësojnë mirëqenien e njeriut;
 • prostaglandinat, citokinat, ndalimin e dhimbjes dhe inflamacionit.

Një nga fushat e refleksologjisë është trajtimi me shushunjat mjekësore. Kur kafshon nëpër lëkurë, anelidet jo vetëm që irritojnë receptorët, por gjithashtu injektojnë substanca të dobishme bioaktive në gjak.

Masazh

Simptomat neurologjike të osteochondrosis mund të eliminohen nga masazh klasik, akupresurë, segmentale, suedeze. Procedurat terapeutike tregohen për relaksimin e muskujve skeletorë spazmatikë, eliminimin e pinch-it të rrënjëve kurrizore dhe enëve të gjakut dhe përmirësimin e furnizimit të gjakut në indet me lëndë ushqyese dhe oksigjen. Në mënyrë tipike, masazhi kombinohet në regjime terapeutike me masa fizioterapeutike dhe terapi ushtrimore.

Lexo artikullin:  Trajtimi i përbashkët në Shën

Shpesh shmangia e ndërhyrjes kirurgjikale ndihmon në apelimin ndaj një kiropraktori. Mjeku vepron në shpinë dhe muskujt e afërt, duke rezultuar në një rritje të distancës midis rruazave.

Ushtrimi terapeutik

Klasat ditore të terapisë fizike dhe gjimnastikës janë mënyra më efektive për të hequr qafe dhimbjen në gjëndrën e qumështit, për të parandaluar përsëritjen e osteokondrozës. Mjeku për ushtrime bën një grup ushtrimesh dhe orar trainimi vetëm pasi të studiojë rezultatet e diagnozës dhe trajtimit. Sigurohuni që të merrni parasysh përgatitjen fizike të pacientit, ashpërsinë e patologjisë, komplikimet që lindi.

Në rast të osteokondrozës së kraharorit, pacientëve u rekomandohet të anojnë dhe rrotullojnë trupin, ushtrime shtrënguese, për shembull, të varur në shirit ose të ushtrojnë ushtrime në tabelën Evminov. Lëvizjet duhet të jenë të lëmuara, me një amplitudë të vogël. Trajnimi i rregullt ndihmon për të forcuar kornizën e muskujve, për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe mikrocirkulimin.

ethnoscience

Mjekësia tradicionale përdoret në periudhën e rehabilitimit, kur trajtimi kryesor do të kryhet tashmë. Ata nuk kanë përbërës që kanë veti analgjezike rigjeneruese ose të theksuara. Prandaj, mjetet juridike popullore duhet të përdoren për të eliminuar siklet të butë dhe për të parandaluar përparimin e osteokondrozës.

Përjashtimi i vetëm është çajrat nga lëndët e para medicinale të freskëta (levë e Shën Gjonit, elecampane, trëndafil i egër, balsam limoni, rigon). Ato u përshkruhen pacientëve për të përmirësuar gjendjen fizike dhe psiko-emocionale. Bërja e çajit është e thjeshtë – duhet të derdhni një lugë çaji me materiale të thata bimore me një gotë ujë të valë për një orë, të ftohur, tendosje, të pini 100 ml pas ngrënies 3 herë në ditë.

Ilaç popullor për eliminimin e dhimbjes së butë në osteochondrosisRecetë
NgjeshRrushni një gjethe të freskët me rodhe ose rrikë, yndyrat me mjaltë dhe ngjitni në zonën e lokalizimit të disqeve dhe rruazave të prekura nga patologjia. Vendosni një film në majë, një pëlhurë të dendur, rregulloni fashën me një fashë. Mbajeni kompresën për 1-2 orë
Pomë shtëpiakeNë një llaç, përzieni 50 g vazelinë mjekësore dhe kremin për fëmijë, shtoni një lugë çaji tinkturë me spec të kuq, 2 pika vajra esencialë të thujës, pishës dhe bredhit. Kaloni vajin në një enë me kapak, ruajeni në frigorifer. Fërkojeni në kurriz kur është e pakëndshme

Komplikime të mundshme

Dhimbja në gjëndrën e qumështit është një manifestim klinik që nuk është i aftë të shkaktojë komplikime. Por ankthi i shtuar, ankthi, paqëndrueshmëria psikoemotive e provokuar prej tij mund të bëhen parakusht për zhvillimin e patologjive. Direkt osteochondrosis në mungesë të trajtimit çon jo vetëm në komplikime, por edhe në paaftësi njerëzore.

Pasojat më të rrezikshme të një sëmundjeje degjenerative-distrofike janë formimi i një hernie ndërvertebrale, sindromi i arteries vertebral, sindromi radikular. Dhe mielopatia e përparuar diskogjene nuk eliminohet plotësisht edhe me ndërhyrjen kirurgjikale.

Profilaksia dhe prognoza

Me sjelljen në kohë të terapisë konservatore, prognoza është e favorshme. Trajtimi kontribuon në arritjen e një falje të qëndrueshme, lejon pacientin të udhëheqë një mënyrë jetese aktive, por me disa kufizime. Parandalimi i përkeqësimeve është eleminimi i ushtrimeve serioze fizike. Neurologët dhe vertebrologët rekomandojnë të lënë pirjen e duhanit, duke kufizuar përdorimin e alkoolit dhe ushqimeve të pasura me yndyrë dhe karbohidrate të thjeshta.

ExpertNews Shqipëri