Whatfarë e bën dhembin shpatullën time

Dhimbja në shpatullën e djathtë mund të ndodhë për arsye të ndryshme: inflamacion i tendinave, artrit me origjinë të ndryshme, artrozë, dhimbje “dhimbje shpine” me osteokondrozën e shpinës së qafës së mitrës, etj.

Natyra e lezionit të shpatullës së dorës së djathtë, kursi i saj, simptomat dhe trajtimi janë të njëjta si në rastin e patologjisë së nyjës së majtë. Por, meqenëse shumica e njerëzve kanë krah të djathtë, për të njëjtat arsye, nyja e shpatullës së djathtë preket më shpesh – në fund të fundit, ajo përjeton stres maksimal gjatë ushtrimeve fizike, gjatë punës me duar, kur praktikoni disa sporte (për shembull, tenis).

Ashpërsia e ankesave të një pacienti me dëmtim të nyjeve mund të jetë e ndryshme: nga dhimbje të vogla, kalimtare deri në një sindromë të dhimbshme të dhimbshme, e cila shoqërohet me humbje të funksionit të përbashkët. Ashpërsia e gjendjes varet nga sëmundja, shkalla e zhvillimit të saj, përshtatshmëria e trajtimit (ose mungesa e tij). Për shembull, me artrozë në fazën fillestare, simptomat shprehen pak, funksioni i nyjeve vuan pak, dhe me artritin infektiv ka dhimbje akute, ethe dhe ënjtje të shpatullave.

Prognoza e dhimbjes në shpatullën e djathtë më së shumti varet nga kohëzgjatja e trajtimit: sa më shpejt të fillohet terapia, aq më shumë ka të ngjarë të ruani gamën e lëvizjes në krah ose të arrini rikuperimin e plotë. Në rastin e përgjithshëm, dhimbja në shpatullën e djathtë mund të kurohet me sukses, por procesi i terapisë, kompleksiteti i tij dhe rezultatet – e gjithë kjo varet nga sëmundja e veçantë.

Nëse keni dhimbje në shpatull, duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek (traumatolog ortopedik, artrolog ose terapist të parë), i cili do të zbulojë shkakun dhe do të përshkruajë trajtimin optimal.

E rëndësishme! Nga anatomia, shpatulla është një dorë nga nyja e shpatullës deri në bërryl; dhimbja në këtë zonë vërehet me një numër sëmundjesh të organeve të brendshme: me kolecistit, pankreatit, anginë pectoris. Në këtë artikull unë vij nga një koncept më "popullor" se shpatulla është nyja e shpatullave.

Më tej në artikull: arsyet kryesore pse dhimbja shfaqet në shpatullën e djathtë (patologjitë e mundshme), metodat e diagnostikimit dhe trajtimit.

Përmbajtja e artikullit
 1. Shkaqet kryesore të dhimbjes në shpatullën e djathtë
 2. Patologjitë e mundshme
 3. Diagnostics
 4. Therapies
 5. përmbledhje
 6. dhimbje sup pse dhemb shpatulla, shkaku i dhembjes së shpatullave
 7. Dhimbje akute e shpatullave
 8. Dhimbja e shpatullave që zgjat më shumë se disa ditë: shkaqe
 9. dhimbje sup
 10. Farë i bën shpatullat të lëndohen?
 11. Kindfarë dhimbje?
 12. Si të kuptoni cilat janë shkaqet e shqetësimit në shpatull?
 13. Si trajtohet dhimbja e shpatullave në Lindje?
 14. A duhet të mjekohem?
 15. Si të shmangni dhimbjet e shpatullave?
 16. Pse i lëndojnë shpatullat dhe çfarë të bëjmë për këtë
 17. Kur të telefononi një ambulancë
 18. Pse dhembet shpatullat
 19. 1. Spërkatje
 20. 2. Tendoniti (tendoniti)
 21. 3. Humbja e prangos rrotulluese të shpatullës
 22. 4. Artriti ose artroza e nyjes së shpatullave
 23. 5. Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës
 24. 6. Lëndimet e shpatullave
 25. 7. Myalgia
 26. 8. Probleme me organet e brendshme
 27. Tofarë duhet të bëni nëse shpatullat lëndohen
 28. Trajtim i përbashkët i shpatullave
 29. Pse dhembet shpatullat
 30. Llojet e dhimbjes së shpatullave
 31. Dhimbje e fortë
 32. Dhimbje kronike
 33. Dhimbje gjatë lëvizjes
 34. Shtë një dhimbje e shurdhër
 35. Dhimbje të pasqyruar
 36. Reagime për trajtimin
 37. Diagnostics
 38. Trajtimi i dhimbjes së përbashkët të shpatullave
 39. Si të parandaloni dhimbjen e shpatullave
 40. Tofarë duhet të bëni nëse shpatulla e dorës së djathtë ose të majtë dhemb?
 41. Farë mund të shkaktojë një dhimbje të shpatullave në të djathtë?
 42. Tendoniti – inflamacion i tendinit
 43. Inflamacion i manshetës së rotatorit
 44. Kapsuliti – inflamacion i kapsulës së përbashkët
 45. Inflamacioni i strukturave të brendshme të nyjes – artriti
 46. Dëmtimi jo-inflamator i kyçeve – artroza
 47. Lëndimet e shpatullave
 48. Sëmundjet e shtyllës kurrizore
 49. Plexiti i shpatullave
 50. Dhimbje të pasqyruar
 51. Video se pse lëndohen shpatullat
 52. Si ta trajtojmë dhimbjen e shpatullave?
 53. Gjimnastikë për trajtimin e dhimbjes së shpatullave. Ushtrime.
 54. Anketa e lexuesve

Shkaqet kryesore të dhimbjes në shpatullën e djathtë

Tetë arsyet më të mundshme pse bashkimi i krahut tuaj të djathtë mund të dëmtojë:

Tendoniti është një inflamacion i tendoneve në nyjen e shpatullave që ndodh për shkak të një ushtrimi të pabalancuar, të tepruar.

Artriti është një inflamacion i nyjës për arsye të ndryshme (infeksione, alergji, sëmundje imune, etj.).

Artriti (pezmatimi) i nyjes së shpatullave

Periartriti i gjëndrës së shpatullave – inflamacion i indeve periartikulare (kapsula, ligamente, muskuj).

Arthrosis është një shkatërrim progresiv i kërcit, i cili çon në dëmtimin e sipërfaqeve artikulare.

Artroza e nyjes së shpatullave

Bursiti është një inflamacion i qeses së përbashkët.

Me osteokondrozën e shpinës së qafës së mitrës, dhimbja mund të "japë" mbi shpatull.

Shkaqe të rralla: metastazat e tumorit në nyje (metastazat – d.m.th, fokuset sekondare të tumorit që u krijuan për shkak të transferimit të "shkakut të tumorit" nga fokusi kryesor i sëmundjes), kondrosarkoma (kanceri i artikulacionit) kërc), tuberkulozi i nyjes (shkatërrimi i tyre).

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Patologjitë e mundshme

Possibleshtë e mundur të supozohet se cila sëmundje e veçantë shkaktoi dhimbjen në shpatullën e djathtë për disa simptoma tipike:

(nëse tabela nuk është plotësisht e dukshme – lëvizni në të djathtë)

Ndodh më shpesh tek njerëzit e moshës së re dhe të mesme, fizikisht aktiv, përfshirë ata që janë të përfshirë në sport. Ekziston një lidhje midis ngarkesave të forta dhe (ose) afatgjata të shpatullave dhe shfaqjes së dhimbjes. Dhimbja në vetvete është e shurdhër, në pushim mund të mungojë, por paraqitet me lëvizje në shpatull.

Artriti karakterizohet nga një shfaqje akute dhe shenja të rënda të inflamacionit në nyje: ndjehet nxehtë në prekje, dhemb në pushim dhe veçanërisht me lëvizje, bymehet, lëkura sipër saj është e kuqe, lëvizjet në shpatull janë të kufizuara.

Zhvillohet për të njëjtat arsye si artriti, ka simptoma të ngjashme.

Zakonisht paraqitet te njerëzit e moshës së mesme dhe të pleqërisë, duke u zhvilluar pas lëndimeve, hipotermi, ngarkesa të tepërta. Dhimbjet janë mjaft të mprehta, të shoqëruara me lëvizje në krah. Nuk ka shenja të jashtme (forma e bashkimit nuk ndryshon).

Në nyjen e shpatullave, artriti paraqitet kryesisht tek të moshuarit, veprimtaria profesionale e të cilëve shoqërohej me strese në të djathtën (lojtarët e tenisit në të kaluarën, njerëz me punë të vështirë fizike; ndoshta mësues, shkrimtarë, sekretarë – të cilët shkruajnë ose shkruajnë shumë kohë , veçanërisht nëse dora është në një pozitë të pakëndshme).

Sëmundja përparon gradualisht: së pari, shpatulla dhemb në fund të ditës, me kalimin e kohës, nyja gradualisht deformohet. Kufizues në rritje karakteristik i funksionit të përbashkët.

Shfaqja e dhimbjes shoqërohet qartë me një dëmtim të mëparshëm ose një ngarkesë të papritur të mprehtë dhe të rëndë.

Për dhimbjen në shpatull për shkak të osteokondrozës, kjo sëmundje manifestohet edhe nga simptoma të tjera: dhimbje në qafë, shpinë, ngërçe në qafë me lëvizje të kokës.

Metastazat e kancerit ose kondrosarkoma (kanceri i kërcit artikular)

Ato shfaqen në sfondin e simptomave të kancerit të çdo lokalizimi (kanceri i mushkërive, gjëndra tiroide, mëlçia, kockat e krahut mund të metastazohen në shpatull). Shpesh diagnoza është e njohur tashmë.

Me kondrosarkomën, tumori është i vendosur kryesisht në shpatull. Dhimbjet janë shumë të forta, të dhimbshme, funksioni i nyjës humbet shpejt.

Relativelyshtë relativisht e rrallë. Dhimbjet në rritje graduale janë tipike: në fillim të shurdhër, gjatë natës; pastaj konstante dhe e theksuar. Shpesh ka një rritje të zgjatur të temperaturës brenda 37,5 gradë, djersitje, humbje peshe në sfondin e oreksit të mirë.

Diagnostics

Mjeku duhet të përcaktojë saktësisht arsyen pse shpatulla në të djathtë dhemb. Një specialist me përvojë, bazuar në ankesa dhe ekzaminim, do të jetë në gjendje të sugjerojë një diagnozë, dhe radiografia ndihmon për ta konfirmuar atë. Për më tepër, bëhet tomografia e llogaritur, ekografia e bashkimit, një test gjaku (analiza të përgjithshme, biokimike).

Therapies

Trajtimi i dhimbjes në nyjen e shpatullave të dorës së djathtë kryhet në varësi të shkakut të identifikuar:

 • me tendonit dhe artrozë – kufizoni ngarkesën;
 • me bursit dhe artrit me origjinë infektive, përdoren antibiotikë;
 • me osteokondrozën, është e nevojshme të trajtoni sëmundjen themelore, dhe nyja e shpatullave nuk ka asnjë lidhje me të;
 • me tuberkulozin e përbashkët, përshkruhen ilaçe anti-TB;
 • me metastaza dhe kondrosarkoma, terapi antitumor (rrezatim, kimioterapi) ose trajtim kirurgjikal.

Në të gjitha rastet, qetësuesit e qetësuesve përdoren në mënyrë aktive: për rastet që nuk lidhen me kancerin, përdorimi i ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide (nimesulide, diklofenak, etj) është e mjaftueshme. Në dhimbje akute, ato mund të injektohen për ca kohë, dhe pastaj të kalohen në tableta.

Kohëzgjatja e trajtimit varet gjithashtu nga shkaku i problemit:

 • shumica e formave të artritit, bursitit, tendinititit i përgjigjen mirë trajtimit dhe përfundojnë në shërim ose falje të zgjatur;
 • artroza dhe osteochondrosis janë të pashërueshme, por dhimbja mund të ndalet me konstante ose kurs duke marrë ilaçe anti-inflamatore, fizioterapi, ushtrime të veçanta që zhvillojnë nyjen;
 • me tuberkuloz, trajtimi është i gjatë, por pas një kursi të plotë të terapisë, rikuperimi është i mundur;
 • në kancer, prognoza varet nga koha e përcaktimit të diagnozës së saktë.

përmbledhje

Një rezultat pozitiv në luftën kundër dhimbjes në shpatullën e dorës së djathtë varet më së shumti nga diagnostikimi në kohë dhe përshtatshmëria e trajtimit. Prandaj, mos u përpiqni ta zbuloni vetë shkakun dhe mos merrni qetësues për dhimbjet për më shumë se 2-3 ditë pa recetën e mjekut – kjo mund të çojë në "mjegullim" të simptomave dhe vështirësi në diagnostikim.

dhimbje sup
pse dhemb shpatulla, shkaku i dhembjes së shpatullave

Më shpesh, dhimbjet e shpatullave janë të paqarta, fryrje ose dhembje. Por ndonjëherë dhimbjet e shpatullave janë aq të rënda sa janë të krahasueshme me dhimbjen e dhëmbëve – ata privojnë një person nga gjumi dhe paqja. Dhe pothuajse gjithmonë perceptohet nga të sëmurët si një fatkeqësi.

Sidoqoftë, për të përballuar dhimbjen në shpatull ose në shpatulla, pavarësisht se sa e fortë është, në shumicën dërrmuese të rasteve nuk është shumë e vështirë. Onlyshtë e nevojshme vetëm të bëni diagnozën e saktë dhe të përshkruani trajtimin e saktë për nyjen e shpatullave.

Kështu që. Pse më dhemb shpatulla?

Mjekët që nuk janë të aftë për sëmundjet e nyjës së shpatullave zakonisht kanë vetëm 2 përgjigje për këtë pyetje. Nëse një pacient ankohet për dhimbje në shpatulla, këta mjekë do të thonë se "kjo dhemb për shkak të qafës", ose ata do të diagnostikojnë "artrozën e nyjeve të shpatullave".

Në fakt, artriti i nyjeve të shpatullave është mjaft i rrallë – vetëm rreth 5-7% e numrit të përgjithshëm të rasteve të dhimbjes së shpatullave përbëjnë artrozën.

Mund të më dhemb shpatulla nga qafa? Po ndoshta. Por kjo nuk është gjithashtu shkaku më i zakonshëm i dhimbjes së shpatullave.

Shkaku më i zakonshëm i dhimbjes në nyjen e shpatullave është një sëmundje e përhapur që quhet periartriti i shpatullave të shpatullave. Përbën më shumë se 50% të të gjitha rasteve të dhimbjeve të shpatullave.

Vendi i dytë është me të vërtetë «dhimbje për shkak të qafës», domethënë dëmtim i shpinës së qafës së mitrës me dhimbje shpine në krah ose shpatull. Rreth 30% të rasteve të dhimbjes së shpatullave.

Arthoza e nyjes së shpatullave, siç zbuluam, është rreth 5-7% e rasteve të dhimbjeve të shpatullave.

Një tjetër 5-7% llogaritet nga artriti, i cili shfaqet me inflamacion të nyjes së shpatullave. Për shembull, shpatulla shpesh dhemb ose bëhet e përflakur nga artriti reumatoid, spondiliti ankilozues, reumatizëm, artrit psoriatik, reumatizëm polimalgjik.

Dhe disa përqind e njerëzve vuajnë nga dhimbjet e shpatullave që janë lindur për arsye të tjera: për shkak të çrregullimeve vaskulare, ngurtësisë së muskujve të qafës dhe sëmundjeve të mëlçisë.

Dhimbje akute e shpatullave

Kujdes! Ndodh që papritur dhimbja akute në shpatullën e majtë, e cila filloi fjalë për fjalë në një sekondë, në sfondin e shëndetit të plotë, mund të jetë simptoma e parë e një sulmi në zemër! Shikoni tek kardiologu!

Filloi papritur dhimbja akute në shpatullën e djathtë, gjithashtu që lind në sfondin e shëndetit të plotë, mund të jetë simptoma e parë e një sulmi të sëmundjes së tëmthit!

Dhimbja e shpatullave që zgjat më shumë se disa ditë: shkaqe

Më poshtë do të flas shkurtimisht për tiparet dalluese të atyre sëmundjeve të shpatullave që zënë disa nga linjat kryesore të "vlerësimit" tonë dhe janë mjaft të zakonshme.

1. Periartriti i tehut të shpatullave

Kjo sëmundje zakonisht fillon pas një lëvizjeje të pasuksesshme të dorës, pasi flini në një pozitë të pakëndshme, ose pasi mbingarkoni duart me punë fizike të pazakontë.

Në rast të periartrititit të shpatullave të shpatullave, një shpatull mund të sëmuret – djathtas ose majtas. Por ndodh shpesh që të dy krahët të skuqen menjëherë.

Simptoma kryesore e periartritit brachiocephalic është një kufizim i konsiderueshëm i lëvizjeve të caktuara në krah.

Për shembull, dora nuk rrotullohet mirë rreth boshtit të saj në drejtim të akrepave të orës ose kundër saj, është e vështirë të fryhet pas shpinës dhe ngrihet dobët përmes anës lart. Kur provoni lëvizje të tilla, mund të ndodhin dhimbje shumë të mprehta në shpatull.

Ndonjëherë lëvizshmëria e një dore me periarthritis zvogëlohet aq shumë sa që një i sëmurë nuk mund të ngrejë dorën pas shpinës, nuk mund të ngrejë dorën, të kreh flokët ose të vendosë dorën në mëngën e një këmishë ose xhakete.

Dhimbja në shpatull me periartritritin e shpatullave të shpatullave mund të jetë e mprehtë, e dhembshme. Por shpesh dhimbjet janë shumë të rënda. Mund të ndodhin edhe gjatë natës, dhe me format më të rënda të periartritit, dhimbja e shpatullave vetëm gjatë natës bëhet plotësisht e padurueshme.

2. Dhimbje të shpatullave të shkaktuara nga dëmtimi ose një hernie në shpinë të qafës së mitrës

Më shpesh, dhimbja nga qafa qëllon vetëm në njërën anë – në të djathtë ose të majtë. Në të dy duart, dhimbja në qafë rrallë qëllon. Dora e dytë ose nuk dëmton fare, ose dhemb më pak dhe në zona të tjera.

Në të njëjtën kohë, një dorë e sëmurë shpesh "qëllohet" jo vetëm në shpatull, por edhe përgjatë gjithë gjatësisë së saj – deri në majat e gishtërinjve.

Dhimbja në shpatull me një dhimbje shpine nga qafa mund të jetë mjaft e rëndë. Për më tepër, në disa njerëz dora e dëmtuar dhemb gjatë ditës, kur lëviz. Dhe të tjerët lëndojnë natën, në mes të gjumit.

Një tipar kryesor i lumbagos: në kontrast me periartritin e shpatullave të shpatullave ose artrozën e shpatullave, në këtë rast lëvizshmëria normale e krahut mbahet pothuajse gjithmonë. Vetëm nganjëherë aftësia për të ngritur një krah të lënduar mbi kokë dhe për ta zgjatur plotësisht lart lart është pakësuar.

3. Artroza e nyjeve të shpatullave

Shumica e njerëzve mbi moshën 45 vuajnë nga artrosis. Shpesh burra të sëmurë që kanë punuar për shumë vite në punë të vështirë fizike: ndërtues, bravandreqës, farkëtarët. Dhe gjithashtu – atletë profesionistë: peshëngritës, tenistë, gjuajtës për qëllime, etj.

Ndjesitë e dhimbjes me artrozën e nyjeve të shpatullave zakonisht janë shumë të dobëta, mjaft të tolerueshme. Dhe këto dhimbje lindin vetëm kur lëvizin.

Kur lëvizni në një nyje artriti, dëgjohet një krizë. Lëvizshmëria e nyjeve të shpatullave me artrozë është zvogëluar, por jo shumë.

Shfaqja e nyjeve të sëmura të shpatullave me artrosis është praktikisht e pandryshuar. Gjendja e përgjithshme e pacientëve dhe temperatura e trupit mbesin normale.

Lexoni më shumë rreth artrozës së nyjeve të shpatullave "materiali po përgatitet.

4. Inflamacioni i nyjeve të shpatullave me artrit

Nga të gjitha artritet, pezmatimi i nyjeve të shpatullave më së shpeshti zhvillohet me spondilit ankilozues dhe artrit reumatoid, më rrallë me reumatizëm artikular dhe artrit psoriatik, shumë rrallë me përdhes.

Një tipar dallues i inflamacionit të nyjeve të shpatullave me artrit: zakonisht disa nyje të tjera bëhen të përflakura së pari. Për shembull, gjunjët ose këmbët, ose gishtat ose gishtërinjtë. Dhe vetëm atëherë shpatullat sëmuren.

Artriti fillon mjaft rrallë me nyjet e shpatullave – megjithëse ndonjëherë.

Dhimbja në shpatulla me artrit është më e theksuar në pushim, natën vonë ose në mëngjes, por zhyt në pasdite dhe në mbrëmje. Kur lëvizni ose pas një ngrohje të lehtë, dhimbja e tillë më së shpeshti zvogëlohet dukshëm.

Lëvizshmëria e nyjeve të shpatullave me artrit zvogëlohet pothuajse gjithmonë në mëngjes, por deri në mesditë, veçanërisht pas një ngrohje të lehtë, sfera e lëvizjes në shpatulla mund të rikuperohet plotësisht (përveç në rastet e artritit kronik).

Gjendja e përgjithshme e pacientëve me artrit shpesh është e pakënaqshme – pacienti mund të ketë ethe, dobësi, të dridhura, dhimbje trupi.

5. Shkaqe të tjera, më të rralla të dhimbjes së shpatullave, në artikull – 3 sëmundje për të cilat shumica e mjekëve nuk dinë rreth

Një video me gjimnastikë për trajtimin e dhimbjes së shpatullave mund të shihet këtu.

Kërkesë! Kur kopjoni dhe ribotoni materialet, tregoni burimin:
Të gjitha artikujt, lajmet dhe kapitujt nga librat janë të mbrojtur nga të drejtat e autorit nga Evdokimenko ©

Ju mund të jeni të interesuar për:

Të gjitha artikujt e Dr. Evdokimenko

dhimbje sup

 • Ne trajtojmë dhimbjet akute të shpatullave pa ilaçe
 • Relief në vetëm 1-3 seanca!
 • Kursi i plotë 7-10 trajtime

Dhimbja e shpatullave është nga më të bezdisshmet. Lidhja e shpatullave është vazhdimisht në lëvizje. Detyra më e thjeshtë – të derdhni çaj për veten tuaj dhe të uleni për të punuar – bëhet shumë e vështirë, sepse duhet të merrni një filxhan (punon me shpatulla), të ngrini dorën dhe të dilni nga dollapi një kuti çaji (përsëri ai), derdh, mbaj, tërheq karrigen. Të gjitha këto procese janë të përfshira në shpatulla, dhe nëse dëmtojnë, edhe gjërat e zakonshme bëhen mbingarkuese. Tani do t'ju tregojmë se si të identifikoni shkaqet e dhimbjes në nyjen e shpatullave, çfarë trajtimi mund të përshkruajë mjeku dhe si të shmangni siklet në këtë pjesë të trupit.

Farë i bën shpatullat të lëndohen?

Shpatulla është nyja më e lëvizshme në trupin e njeriut: askush tjetër nuk është në gjendje të sigurojë lëvizje në kaq shumë drejtime. Lidhja sferike e shpatullës vazhdimisht "ecën" përgjatë kërcit të rreshtuar, lëvizja e tij kontrollohet nga muskujt, ligamentet dhe fijet nervore që marrin sinjale si nga truri, ashtu edhe nga pjesët ngjitur të trupit.

“Minus” i nyjës së shpatullave – nuk është projektuar për një ngarkesë të madhe. Në kushte normale, shpatulla funksionon ashtu siç duhet, por nëse jeni të përfshirë profesionalisht në sport, shpesh ngrini peshat ose, përkundrazi, lëvizni pak, mbingarkesat ose dëmtimet çojnë në zhvillimin e proceseve inflamatore dhe dhimbje. Shpatulla karakterizohet gjithashtu nga “dhimbje e reflektuar” – kur shkaqet e ndjesive të pakëndshme shtrihen, për shembull, në shpinë ose zemër.

Nëse një marrëdhënie shkak-pasojë nuk shtron pyetje me lëndime (ai ra – goditi, ngriti pesha – "tërhoqi" shpatullën), atëherë me sëmundjet është më e ndërlikuar. Shumë muskuj, ligamente, tendina funksionojnë në shpatull, dhe inflamacioni mund të fillojë në secilin prej tyre. Në këtë rast, dhimbja lokalizohet në nyje, dhe mund të përhapet më e lartë ose më e ulët. Ne renditim disa sëmundje që mund të shfaqin siklet në shpatull.

 • Artriti dhe artroza e nyjes së shpatullave. Kërc është shkatërruar në nyje – kjo mund të jetë për shkak të veshin (pleqëri, stres i vazhdueshëm), inflamacion ose dëmtim; zakonet e këqija dhe kequshqyerja gjithashtu luajnë një rol. Zhvillimi i sëmundjes varet gjithashtu nga cila dorë po udhëheq: nëse pacienti është i dorës së djathtë, më shpesh ndodh artriti i dorës së djathtë.
 • Periarthritis. Një sëmundje e zakonshme që ndryshon nga artriti në atë që prek indet përreth nyjes. Deri në 80% të pacientëve që ankohen për dhimbje shpatullash marrin një diagnozë të periartritit.
 • Osteochondrosis. Dhimbja shfaqet për shkak të proceseve degjeneruese dhe inflamacionit në kërc. Aktiviteti fizik i tepërt, si dhe i pamjaftueshëm, çon në zhvillimin e sëmundjes. Atletët, lëvizësit dhe dashamirët e pjesës tjetër të "shtratit" vuajnë nga siklet në shpatull të shkaktuara nga osteochondrosis.
 • Myalgia, dhimbje muskulore. Ndodh me mbivlerësim, stres, ushtrime të rënda fizike, sëmundje infektive.
 • Infarkti miokardial. Nëse dhimbja e fortë në shpatullën e majtë shoqërohet me dhimbje në gjoks, dhe ju e dini që keni një tendencë për sëmundje kardiovaskulare – telefononi një ambulancë.
 • Tumoret. Siklet mund të shkaktohet nga një tumor beninj ose malinj.
 • Sëmundja e mëlçisë. Një shembull tjetër i dhimbjes së reflektuar: problemet me mëlçinë mund të shfaqen si shqetësim në shpatullën e djathtë.

Dhimbja mund të ketë gjithashtu sfond gjenetik. Mutacionet e gjeneve çojnë në lëvizje të tepruar të nyjeve ose ndryshime të tjera në të, si rezultat i të cilave zhvillohet një sindromë dhimbjeje.

Kindfarë dhimbje?

Dhimbja mund të klasifikohet jo vetëm nga intensiteti (i fortë, i mprehtë, i mprehtë, i dhimbshëm, i dobët), por edhe nga lokalizimi (në shpatullën e djathtë, në të majtë, i jep bërryl, shpinë, qafë, dorë). Në varësi të kësaj, mjeku do të përcaktojë shkaqet e problemit dhe do të ofrojë trajtim.

 • “Shpatulla e ngrirë” – dhimbja ndjehet kur krahu zhvendoset në anën dhe ngrihet lart, ndërsa rrotullohet. Lëvizjet janë të vështira, natyra e dhimbjes po dhemb, pastaj e mprehtë; vështirësi lindin edhe me veprime të thjeshta që kërkojnë ngritjen e duarve. Simptoma të tilla tregojnë praninë e periartritit. Dhimbja ndihet veçanërisht fort gjatë natës. Në raste të përparuara, shpatulla nuk mund të lëvizet, dora nuk mund të ngrihet, të merret prapa ose të kthehet; një vulë ndjehet në nyje.
 • Dhimbje muskulore, të rënduara nga shtypja, lëvizja, dobësia e muskujve. Të gjitha këto janë shenja të llojeve të myalgjisë: fibromyalgia, myositis, polymyositis. Për këto sëmundje, dhimbja e kokës dhe nauze janë gjithashtu karakteristike.
 • Nëse lodheni shpejt, dhimbja në nyjen e shpatullave përkeqësohet në pushim, dëshironi të shtypni shpatullën më afër gjoksit, lëvizjet e krahut janë të vështira, lëkura në shpatull është më e ftohtë dhe më e butë se kudo – kjo është osteokondroza. Ndryshimet e mundshme në presionin e gjakut, një krizë dëgjohet në nyje.
 • Dhimbjet e shpatullave dhe "goditjet", dora shkon mpirë deri në dorë, ushtrimi fizik rrit siklet – si plexiti, dëmtimi i plexusit nervor. Shtë e nevojshme të filloni trajtimin sa më shpejt të jetë e mundur, përndryshe sëmundja do të prekë edhe nervat optikë, dhe në fazën përfundimtare, paraliza e krahut është edhe e mundur.
 • Dhimbje akute, e cila bëhet më intensive me lëvizje dhe me kalimin e kohës – tendonit, dëmtim i tendinave.

Me ushtrimin fizik, shumë sëmundje përparojnë më shpejt, kështu që dhimbja shpesh lokalizohet në nyjen e shpatullës së djathtë – pasi që shumica e njerëzve përdorin dorën e djathtë më shpesh sesa e majta. Por ka sëmundje për të cilat dhimbja në një shpatull të caktuar është karakteristike.

 • Dhimbja në nyjen e shpatullës së majtë mund të jetë një shenjë e infarktit të miokardit, nëse gjendja e përgjithshme përkeqësohet: dhimbje të forta, dridhje, aritmi, zbehje është e mundur. Nëse dhemb në të njëjtën kohë në shpatullën e majtë dhe gjoksin, dhimbja intensifikohet me ushtrime fizike dhe qetësohet gjatë pushimit – kjo është angina pectoris, zemra nuk merr oksigjen të mjaftueshëm, duhet të konsultoheni me një kardiolog.
 • Dhimbja në shpatullën e djathtë mund të "raportojë" në lidhje me patologjinë e mëlçisë: kolecistiti, kolelithiaza. Në këtë rast, siklet ndihet edhe në hipokondriumin e duhur.

Ndjesitë e pakëndshme në nyjen e shpatullave në mungesë të lëndimeve dhe proceseve inflamatore tregojnë sëmundje të organeve të brendshme. Nëse ekzaminimi fillestar nuk tregoi patologji të vetë nyjeve të shpatullave, është e nevojshme të vazhdoni procedurat diagnostikuese, pasi dhimbja është një sinjal i qartë se diçka nuk është në rregull në trup.

Si të kuptoni cilat janë shkaqet e shqetësimit në shpatull?

Përcaktoni se ku dhimbja është e lokalizuar, pavarësisht nëse është e përqendruar në nyjen e shpatullave ose përhapet drejt qafës, bërrylit, gjoksit. Whatfarë lloj dhimbjeje ndjeheni – të mprehta, të mprehta, të shtënat, shpimi? A dëmton diçka tjetër bashkë me shpatullën time? A është ngritur temperatura? Ky informacion do t'ju ndihmojë përafërsisht të imagjinoni se çfarë trupi juaj ka hasur, por duhet të këshilloheni me një mjek për një diagnozë të saktë.

Një specialist do t'ju ekzaminojë, do t'ju dëgjojë ankesat tuaja, do t'ju dërgojë për një test gjaku, MRI dhe ekzaminime të tjera për të identifikuar shkaqet e sikletit, dhe vetëm atëherë të përshkruaj trajtim. Shtë më mirë të përmbaheni nga vetë-diagnostikimi.

Si trajtohet dhimbja e shpatullave në Lindje?

Specialistët e mjekësisë orientale përdorin një qasje të integruar: ata lehtësojnë dhimbjen me ndihmën e akupunkturës dhe injeksioneve të ilaçeve homeopatike, qetësojnë muskujt e tensionuar dhe heqin pincat nervore me anë të masazhit dhe terapisë manuale, ngrohin ato me gur dhe moxoterapi, dhe nëse është e nevojshme, aplikojnë hirudoterapinë – trajtimi me shushunjat mjekësore. Mjekët e klinikës sonë po përpiqen të bëjnë pa ilaçe të fuqishme, duke ndihmuar trupin të përballojë sëmundjen më vete, por nëse ndihma mjekësore është me të vërtetë e nevojshme, do të merrni të gjitha recetat e nevojshme. Pas vizitave të para në klinikë, dhimbja do të largohet, dhe më pas shkaqet e saj do të largohen.

A duhet të mjekohem?

Në shtëpi, vetëm efektet e sëmundjes mund të trajtohen. Ngrohja, kompresimi, masazhi mund të zvogëlojnë dhimbjen dhe ënjtjen, por nëse procesi inflamator ka filluar, ai do të vazhdojë. Terapia simptomatike ka kuptim kur trupi është mjaft i fortë për të përballuar sëmundjen më vete. Edhe në këtë rast, është më mirë të kontaktoni mjekët, në mënyrë që të mos harxhoni energji kot. Ju do të keni nevojë për burimet e trupit në mënyrë që të punoni në mënyrë të frytshme dhe të keni një pushim të mirë, dhe mjeku përshkruan më mirë trajtimin.

Si të shmangni dhimbjet e shpatullave?

Shikoni aktivitetin tuaj fizik. Nëse është monotone ose nuk është aspak – bëni pushime dhe ngroheni, shtrini, përpiquni të mos kaloni shumë kohë në të njëjtën pozë. Nëse jeni të përfshirë në sport, këshillohuni me një trainer se si ta planifikoni stërvitjen tuaj në mënyrë që krahët dhe shpatullat të mos vuajnë nga të njëjtat ushtrime monotone. Shikojnë pozicionin tuaj. Kur është e mundur – zëvendësoni çantën me një shpinës që shpërndan në mënyrë të barabartë ngarkesën në supet. Jastëku ku jeni duke fjetur duhet të jetë i rehatshëm. Këto rregulla të thjeshta nuk do t'ju shpëtojnë nga dhimbja e mundshme e shpatullave, por do të zvogëlojnë mundësinë e shfaqjes së saj.

Pse i lëndojnë shpatullat dhe çfarë të bëjmë për këtë

Dhimbja në shpatulla mund të jetë edhe e padëmshme dhe vdekjeprurëse. Mos harroni simptomat kërcënuese.

Shpatulla është nyja më e lëvizshme në trupin e njeriut. Nga njëra anë, kjo është e mrekullueshme: ne mund të ngremë dhe ulim krahët, t'i kthejmë ato në të gjitha drejtimet, të gërvishtim kurrizin, të hedhim topin, të varni në shiritin horizontal dhe të mbajmë çanta të rënda. Nga ana tjetër, ju duhet të paguani për lëvizshmëri.

Lidhja e shpatullave përfshin një numër të madh elementesh: kockat, ligamentet, tendinet, mbaresat nervore. Nga ngarkesa ose nga një kthesë e dështuar, ndonjë prej tyre mund të vuajë. Rezultati është dhimbja, dhembja apo akute. Por ndodh që siklet në shpatulla sinjalizon një sëmundje të vërtetë serioze të brendshme.

Kur të telefononi një ambulancë

Analizoni ndjenjat tuaja. Thirrni menjëherë dhimbjen e shpatullave një ambulancë nëse:

 • Dhimbja në shpatulla shoqërohet me gulçim dhe / ose ashpërsi, shtrëngim të gjoksit. Këto mund të jenë simptoma të një sulmi në zemër.
 • Shkaku i dhimbjes ishte një dëmtim, dhe ju vëreni shenja të një frakture – një pozicion të panatyrshëm të eshtrave të shpatullave, dhimbje akute, ënjtje të rëndë, pamundësi për të ngritur një dorë.
 • Shpatulla u sëmur papritmas dhe rëndë, dhimbja zgjat më shumë se disa minuta, dhe në të njëjtën kohë ju jeni në javën 5-14 të shtatëzanisë. Ndoshta ju keni një ektopike.

Për fat të mirë, në këtë listë të situatave kërcënuese të shoqëruara me parehati në supet, në përgjithësi, është e rraskapitur. Sidoqoftë, dhimbja mund të ketë shkaqe të tjera të dhimbjes së shpatullave – jo aq të rrezikshme, por jo më pak të pakëndshme.

Pse dhembet shpatullat

Këtu janë disa arsye të zakonshme.

1. Spërkatje

Ky problem është i njohur mirë për bodybuilders të mbingarkuar me trajnime në forcë. Por jo-atleti mund të vuajë – për shembull, nëse duhet të mbonit çanta shumë të rënda për një kohë të gjatë ose të gërmoni një duzinë ose dy shtretër në një kohë. Dhimbje e tillë intensifikohet kur përpiqeni të lëvizni shpatullën ose ta ndjeni atë me gishtat.

2. Tendoniti (tendoniti)

Kjo situatë shoqërohet edhe me rritjen e aktivitetit fizik. Por jo një herë, por të rregullt. Me punë të vështirë, tendonët fshij kundër sipërfaqes së nyjës dhe bëhen të përflakur, gjë që çon në dhimbje të dhimbshme kronike.

3. Humbja e prangos rrotulluese të shpatullës

Një term kompleks fsheh situata të thjeshta kur një person duhet të kryejë lëvizje të pazakonta me duart e tij për një kohë të gjatë. Për shembull, pikturoni tavanin. Një ose dy ditë pas një përpjekje të tillë fizike, mund të shfaqen dhimbje akute në shpatulla.

4. Artriti ose artroza e nyjes së shpatullave

Këto janë dy sëmundje të ndryshme, por të dy sugjerojnë inflamacion të nyjeve. Nëse preken nyjet e shpatullave, kjo manifestohet me periudha të rregullta dhimbjeje të forta, vështirësi në ngritjen e krahëve ose kryerjen e lëvizjeve të tjera me gjymtyrët e sipërme.

5. Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës

Një dhimbje e tillë i jepet krahut dhe intensifikohet kur koka kthehet.

6. Lëndimet e shpatullave

Një frakturë ose zhvendosje nuk mund të njihet gjithmonë menjëherë. Simptomat karakteristike: dhimbje të tilla shfaqen pas një ndikimi ose rënie në shpatull dhe shoqërohen me edemë, njollosje të lëkurës, deformim të nyjes ose kockave, përkeqësim të lëvizshmërisë së kyçeve.

7. Myalgia

Myalgia është emri i zakonshëm për dhimbjen e muskujve, përfshirë dhimbjen e shpatullave. Dhjetra faktorë të ndryshëm mund ta shkaktojnë atë – hipotermi, ftohja e zakonshme, duke qëndruar në të njëjtin pozicion për një kohë të gjatë, ushtrime të tepërta fizike dhe madje edhe stres. Myalgjia e shpatullave mund të njihet nga dhimbja e dhembjes, e cila intensifikohet nëse përpiqeni të ngrini duart.

8. Probleme me organet e brendshme

Shpatulla ka shumë mbaresa nervore të lidhura me organe të ndryshme të brendshme. Prandaj, shpesh dhemb diçka brenda, por i jep asaj në shpatull. Ky lloj dhimbjeje quhet i reflektuar. Zakonisht shoqërohet me të gjitha llojet e çrregullimeve të zemrës – nga angina pectoris deri në infarkt miokardi, si dhe pneumoni, patologji të mëlçisë, tumore të gjoksit, gjakderdhje të brendshme etj.

Tofarë duhet të bëni nëse shpatullat lëndohen

Nëse dhimbja u shfaq pas një aktiviteti të veçantë fizik, nuk mund të shqetësoheni – ka shumë të ngjarë, gjithçka është mirë me ju, dhe parehati do të zhduket vetvetiu brenda dy ditësh. Por nëse shkaqet e dhimbjes nuk janë të qarta për ju, është më mirë t'i paraqiteni terapistit më shpejt. Ai do të përjashtojë sëmundjet ose, nëse është e nevojshme, do t'ju japë një referim tek një specialist i specializuar.

Në të dy rastet, ju mund të lehtësoni gjendjen me metoda të thjeshta në shtëpi:

 • Merrni ilaçe për dhimbje ibuprofen ose paracetamol.
 • Vendosni një pako akulli të mbështjellë në një leckë të hollë ose pecetë në shpatullën tuaj për 15-20 minuta.
 • Nëse, sipas mendimit tuaj, dhimbja shoqërohet me tendosje fizike ose mialgji, mos e kufizoni lëvizshmërinë. Provoni ushtrime të thjeshta për të forcuar muskujt e shpatullave tuaja – ata do të shpejtojnë rikuperimin.

Trajtim i përbashkët i shpatullave

 • Llojet e dhimbjes së shpatullave
 • Dhimbje e fortë
 • Dhimbje kronike
 • Dhimbje gjatë lëvizjes
 • Shtë një dhimbje e shurdhër
 • Dhimbje të pasqyruar
 • Diagnostics
 • Trajtimi i dhimbjes së përbashkët të shpatullave
 • Si të parandaloni dhimbjen e shpatullave

Bëni një takim

Pse dhembet shpatullat

Lidhja jonë e shpatullave është e ndjeshme. Ai nuk i reziston abuzimit për një kohë të gjatë dhe i përgjigjet me dhimbje dhe funksion të dëmtuar. Shkaqet e dhimbjes në nyjen e shpatullave janë të larmishme – punë e vështirë fizike, stërvitje intensive në palestër dhe sëmundje virale. Shpatulla mund të dëmtojë për shkak të një mavijosje, zhvendosjeje ose frakture. Dhimbja e vazhdueshme në shpatullën e majtë ose të djathtë është një rast për t'u këshilluar me një mjek. Kjo do të parandalojë zhvillimin e sëmundjes dhe do të parandalojë që ajo të bëhet kronike.

Dhimbja në nyjen e shpatullave është në rrezik për njerëzit që:

 • shtrëngoni, mos monitoroni pozicionin;
 • lëviz pak gjatë ditës;
 • kryejnë punë të rënda fizike;
 • të përfshirë profesionalisht në sport.

Llojet e dhimbjes së shpatullave

Shpatullat shpesh fillojnë të lëndojnë për shkak të mbingarkesës. Duke luajtur intensivisht sport, duke ngritur pesha, ne provokojmë shfaqjen e dhimbjes. Mund të jetë një simptomë e sëmundjeve të ndryshme. Konsideroni se çfarë sëmundjesh çfarë lloji i dhimbjes së shpatullave shkakton.

Dhimbje e fortë

Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës. Dhimbja i jepet krahut dhe intensifikohet kur koka kthehet. Forconi natën dhe bëhuni të patolerueshëm. Në raste të përparuara, një person nuk ngre dorën.

Artriti është një inflamacion i nyjes. Me artrit, krahu i djathtë ose i majtë është shumë i lënduar.

Arthrosis është një shkak i zakonshëm i dhimbjes akute në nyjen e shpatullave. Më e zakonshme tek njerëzit e moshuar. E dëmton një person të ngrejë dorën dhe të kryejë një lëvizje tjetër. Arthrosis mund të shkaktojë bruises, dislocations, fraktura, sprains.

Neuriti i nervit brachial. Ajo është shkaktuar nga proceset inflamatore, tumoret, dëmtimet. Një person papritmas ndjen një dhimbje të mprehtë në nyjen e shpatullave.

Tenobursiti – inflamacion i qeses së përbashkët. Ajo shkaktohet nga depozitat e kripërave të kalciumit. Tendobursiti karakterizohet nga dhimbje akute në të gjithë krahun nga qafa deri te majat e gishtërinjve. Shtë e vështirë për pacientin të lëvizë dorën.

Humbjen e prangos rrotulluese të shpatullës. Lëvizjet jo standarde të duarve, si pikturimi i tavanit, shkaktojnë sëmundje. Ditën pas pikturës, një person mund të ndiejë një dhimbje të mprehtë në shpatull.

Kapsuliti i nyjes së shpatullave. Sëmundja shkakton muskuj të ngurtë në brezin e shpatullave. Një person ka një dhimbje të fortë në shpatullën e djathtë ose të majtë, ai nuk mund të ngrejë dorën lart, ta heqë anash ose ta vendosë pas shpinës.

Lëndimet e shpatullave – fraktura, sprains, dislocations. Lëndimet duhet të trajtohen, përndryshe ato do të çojnë në dëmtim të vazhdueshëm të funksionit të shpatullave dhe do të bëhen kronike.

Dhimbje kronike

Tendonitis. Kjo është një inflamacion i tendinave që rrethojnë nyjen e shpatullave. Tendoniti zakonisht shfaqet për shkak të stresit të shtuar. Me punë të rëndë fizike, tendonët fshij kundër sipërfaqes së bashkimit. Kjo shkakton dhembje kronike.

Tendiniti biceps. Kjo është një inflamacion i tendonit të muskujve të pjesës së brendshme të shpatullës. Shpatulla e një personi dhemb vazhdimisht. Dhimbja intensifikohet me lëvizjen e krahut dhe palpimin e muskujve. Kur këputet tendoni i bicepsit, shfaqet një fryrje në formën e një topi.

Bursit. Ndodh me një ngarkesë të tepruar në nyje, pas dëmtimeve të çantës ose tendinave periartikulare. Një person përjeton dhimbje të mprehtë, edemë i bashkohet asaj. Shtë e pamundur të flemë mbi supin e prekur.

Dhimbje gjatë lëvizjes

Sindromi i përplasjes. Sëmundja shkakton depozitimin e kripërave të kalciumit. Dhimbja shfaqet befas, kur ngrihet një dorë, është intensiv dhe konstant. Sindroma më shpesh prek njerëzit e moshës 30-50 vjeç.

Mbivendosja e ligamenteve të shpatullës. Ky problem është i njohur për bodybuilders. Sprain shkaktojnë ushtrime të rënda fizike. Dhimbja intensifikohet me lëvizjen ose palpimin e muskujve, shfaqet mavijosje.

Shtë një dhimbje e shurdhër

Hernia ndërvertebrale e shpinës së qafës së mitrës. Shkakton dhimbje të dhimbshme ndërprerëse në nyjen e shpatullave dhe qafës. Dhimbje koke dhe marramendje i bashkohen asaj. Me zhvillimin e sëmundjes, situata përkeqësohet. Dhimbja bëhet e vazhdueshme dhe e padurueshme.

Periartriti i tehut të shpatullave. Dhimbja po digjet, dhemb dhe pushkaton. Fillon gradualisht, pa ndonjë arsye të dukshme. Shpesh “zgjohen” natën, ndërsa duart ngrijnë. Lëvizjet shkaktojnë dhimbje në nyje. Në raste të përparuara, funksionet e furçës janë të prishura, duart shkojnë të mpirë.

Mialgjia. Sëmundja shkaktohet nga mbingarkesa fizike, hipotermia, infeksionet virale. Një person ndjen dhimbje, nganjëherë dhimbje të mprehtë në muskuj, nuk mund t'i lëviz krahët me forcë të plotë.

Dhimbje të pasqyruar

Një person ka një dhimbje në shpatull, por problemi është në një pjesë tjetër të trupit. Dhimbja e reflektuar e shpatullave shfaqet për shkak të sëmundjes së zemrës, sëmundjes së mëlçisë, infarkt miokardit, anginës pectoris, pneumonisë, radikulitit të qafës së mitrës dhe tumoreve të gjoksit. Me një sulm në zemër, një person ka plagë krahu nga shpatulla deri në bërryl. Pacienti ndjen rëndësi dhe tkurrje në gjoks, shfaq marramendje.

Reagime për trajtimin

Unë do të doja të them një falënderim të madh për Alexander Chukaev. Tashmë ka kaluar gjysmë viti pas trajtimit, por vazhdimisht mendoj vazhdimisht se sa e mirë është ajo që i mora atij! Unë erdha ta shoh në dëshpërim. Në atë kohë, unë isha 25 vjeç dhe isha ashpër për shkak të dhimbjes në kofshën e brendshme për 1,5 vjet. Unë jo vetëm që mund të përfshihesha në një lloj aktivitetesh aktive (vrapim, ndonjë lojë në natyrë në natyrë, etj), por edhe thjesht të ecja normalisht. Kam vizituar 5 mjekë para tij, përfshirë klinikën, 122 njësi mjekësore, ku kam arritur në krye të departamentit të traumatologjisë, dhe 3 klinika të paguara. Kam kaluar nëpër të gjitha ekzaminimet (MRI, ultratinguj, x-ray) dhe NOBODY mund të më tregonte se cila ishte çështja. Të gjithë ranë dakord: "kjo nuk është e përbashkët". Të gjithë kanë shkruar disa rekomandime, por nuk ka asgjë konkrete. Kam pasur një kurs të magnetoterapisë, injektova një bllokadë, ilaçe të përshkruara, por asgjë nuk dha as një efekt afatshkurtër. Aleksandri menjëherë përcaktoi diagnozën, shpjegoi gjithçka me detaje të shkëlqyera dhe tregoi në fotografi, u përgjigj të gjitha pyetjeve të mia pa kuptim, përshkroi një trajtim që monitorohej vazhdimisht, dhe pas 2 muajsh pata mundësi të ecja pa u shqetësuar! Tani për të gjitha pyetjet vetëm atij :)

Diagnostics

Lidhjet e shpatullave dëmtojnë për shumë arsye, kështu që bërja e diagnozës së duhur nuk është e lehtë. Nëse keni dhimbje, këshillohuni me një specialist me përvojë. Përshkrimi juaj i hollësishëm i simptomave do të ndihmojë mjekun të bëjë diagnozën e saktë. Duke përdorur një ekzaminim gjithëpërfshirës, ​​mjekët në Punëtorin e Shëndetit do të përcaktojnë me saktësi shkakun e dhimbjes së shpatullave. Ne përdorim metodat e mëposhtme të diagnostikimit:

Trajtimi i dhimbjes së përbashkët të shpatullave

Mjekët në klinikat e seminarit shëndetësor në Shën Petersburg trajtojnë metoda jo kirurgjikale për trajtimin e dhimbjeve të shpatullave. Trajtimi konservativ ndalon zhvillimin e sëmundjes dhe shëron trupin.

Specialisti ynë do të përshkruaj një kurs individual të trajtimit për pacientin, duke marrë parasysh shkaqet e dhimbjes, moshës, gjinisë dhe karakteristikat e trupit. Trajtimi do të zgjasë maksimalisht një muaj e gjysmë. Pacienti do t’i nënshtrohet procedurave 2-3 herë në javë. Dhimbja në shpatulla do të kalojë pas javës së parë të trajtimit. Kursi i trajtimit përbëhet nga procedurat e mëposhtme:

Kursi i trajtimit të dhimbjes në nyjet e shpatullave lehtëson inflamacionin, përmirëson qarkullimin e gjakut në krahun e lënduar, normalizon metabolizmin dhe rrit sasinë e lëngut intraartikular. Metodat konservatore normalizojnë ushqimin e nyjeve dhe forcimin e tyre.

Pas kursit, mjekët tanë do të këshillojnë se çfarë të bëni nëse një shpatull dhemb.

Si të parandaloni dhimbjen e shpatullave

 • Mos fle në një jastëk të fortë të fortë. Më mirë vendosni një rrotull elastik nën kokën tuaj.
 • Mbajeni çantën tuaj nga njëra anë më rrallë. Mundohuni të shpërndani në mënyrë të barabartë ngarkesën në të dy palët.
 • Shikojeni pozicionin tuaj, mos e mbytni.
 • 3-5 herë në ditë, qëndroni afër murit në mënyrë që thembrat, mollaqet, tehët e shpatullave dhe nape të prekin atë. Qëndroni atje për disa minuta.
 • Mos bëni lëvizje të papritura të kokës.
 • Visheni për motin, mos u ftohni.
 • Në mëngjes bëni ushtrime: kthesat dhe rrotullimet e kokës, rrotullimi i krahëve dhe i duarve, torzës, mbledhjeve, kërcimeve, ushtrime për shtypin.
 • Bëni një kompleks për të forcuar shpatullat tuaja: ngrini supet 20 herë, shtrëngoni secilën shpatull me radhë, rrotulloni shpatullat tuaja mbrapa dhe me radhë.
 • Mos shkoni në stilettos. Lartësia optimale e thembra – deri në 5 centimetra.

5 fazat e trajtimit në klinikat "Punëtoria e shëndetit"

ose na telefononi në +7 (812) 309-82-03

Konsulenti mjekësor do të pyesë në lidhje me simptomat, do të zgjedhë mjekun e duhur, t'ju tregojë për koston e procedurave dhe të bëjë një takim.

Mjeku do t'ju ekzaminojë dhe marr në pyetje. Nëse tashmë keni rezultatet e një MRI, ultratinguj dhe rreze X, ajo do të analizojë imazhet dhe do të bëjë një diagnozë. Nëse jo, ai do të shkruajë udhëzimet e nevojshme.
Gjatë rrjedhës së trajtimit, emërimet e përsëritura nga mjeku pjesëmarrës janë të pakufizuara dhe falas.

Tofarë duhet të bëni nëse shpatulla e dorës së djathtë ose të majtë dhemb?

Trupi i njeriut është një mekanizëm kompleks, në të cilin në secilin vend indet e ndryshme janë të lidhura nga nervat dhe enët e gjakut.

Në disa zona ka më shumë nerva, në të tjerët ato mund të mos ekzistojnë fare. Një fibër mund të transmetojë informacione në indet e tjera aty pranë.

Përveç kësaj, ka nerva që janë mjaft të gjatë për të mbartur informacion në lidhje me ndjesitë e organeve të vendosura në një distancë të madhe.

Prandaj, nëse ndjen dhimbje në nyjen e shpatullave të dorës së djathtë, atëherë arsyet mund të jenë shumë të ndryshme – nga shkeljet në strukturën e muskujve të nyjeve të shpatullave drejtpërdrejt, deri tek sëmundjet e organeve të brendshme. Për të hartuar një program trajtimi, duhet të dini saktësisht pse dhemb shpatulla.

Farë mund të shkaktojë një dhimbje të shpatullave në të djathtë?

Shkaqet e dhimbjes mund të ndahen në 2 grupe:

 1. Patologjitë që lidhen me ligamentet e përbashkët dhe ngjitur, muskujt ose tendinat. Këto përfshijnë inflamacionin e kapsulës, qesen e kyçeve, manshetën e muskujve, muskujt, kërcin, tendinat ose nyjen, osteokondrozën e shpatullës së djathtë, si dhe sëmundjet jo-inflamatore të të njëjtave struktura;
 2. Patologjia e lokalizimit ekstrartikular. Ky grup përfshin neuritet – inflamacion i fibrave nervore ose nervit të madh, osteokondrozës së qafës së mitrës, sëmundjeve të gjoksit, sëmundjeve të zemrës ose traktit gastrointestinal, tumori ose inflamacioni i të cilit "jepet" mbi shpatull.

Tani do të bëjmë një vështrim më të afërt në patologjitë e mundshme.

Tendoniti – inflamacion i tendinit

Meqenëse nyja e shpatullave është e rrethuar nga shumë muskuj të bashkangjitur në tendon, tendoniti mund të ketë një vendndodhje të ndryshme, e cila do të përcaktojë simptomat e sëmundjes.

Të gjitha tendonitet kanë këto tipare të përbashkëta:

 • më shpesh ato ndodhin tek njerëzit që kryejnë lëvizje stereotipike (lëvizës, atletë);
 • dhimbja e shpatullave mund të jetë e dhimbshme, e shurdhër ose e mprehtë;
 • si rregull, dhimbja e mprehtë ndodh pa ndonjë arsye të dukshme;
 • shpatulla dhemb më shumë gjatë natës;
 • lëvizshmëria e dorës zvogëlohet (bëhet e vështirë për ta hequr, përkulur ose ngritur atë).

Simptomat e tendinitit:

 • në pushim nuk ka dhimbje;
 • dhimbjet përsëriten në sipërfaqen e përparme të shpatullave, shpesh heqin dorë;
 • dhimbje kur përkulni krahun në bërryl dhe shpatull;
 • dhimbje me presion në parakrah (nga dora në nyjen e bërrylit).
Sëmundjekarakteristika
Lloji i tendonititPërshkrimi i patologjisë
Tendoniti i tendonit SupraspinatusKy muskul është i vendosur në skapulën në pjesën e sipërme, duke arritur në pjesën e jashtme të kokës së shpatullave. Më shpesh, tendoni i saj bëhet i përflakur për shkak të traumës, ose kur vërehet inflamacion kronik, i cili ndodhet nën procesin akromial të skapulës së çantës.
Këtu dhimbja në shpatullën e djathtë nganjëherë dobësohet, pastaj intensifikohet – sipas periudhave. Dhimbja kulmore në nyjet e shpatullave vërehet kur pacienti merr krahun 60-120 gr. Ne anë. Gjithashtu, dhimbja e fortë kur shtypni mbi supe është veçanërisht e theksuar.
Tendoniti i tendonit të infrastrukturësKjo sëmundje është një sëmundje e punëtorëve manualë dhe atletëve. Ai nuk ka simptoma të theksuara, me përjashtim të dhimbjes gjatë rrotullimit të gjymtyrëve me presion të njëkohshëm në nyjen e shpatullave. Një dhimbje e tillë mund të përhapet në bërryl përgjatë pjesës së pasme të krahut, dhe nganjëherë edhe më e ulët.
Tendoniti biceps (biceps)Ky muskul brachial është përgjegjës për përkuljen në bërryl dhe në nyjen e shpatullave, dhe gjithashtu bën të mundur që kthesat e duarve lart me pëllëmbët e duarve. Ky tendonit është i ndërlikuar nga subluksimi ose këputja e plotë e tendinit. Një gjendje subluximi është rrëshqitja e një tendoni nga sulku në të cilin duhet të qëndrojë.

Inflamacion i manshetës së rotatorit

Dhimbja e muskujve zbulohet kur një dorë është ngritur.

Ndodh në ditën e dytë pas punës intensive, veçanërisht nëse ngarkesat e rënda janë të pazakonta. Dhimbja është e fortë, akute, kalon kur pacienti ul duart. Nuk shqetësohet në pushim.

Nëse kryhet një ekzaminim me rreze X me këtë sëmundje, mjeku do të thotë që nuk sheh ndonjë patologji. Diagnoza mund të bëhet vetëm nga një mjek i mjekësisë sportive ose traumatolog.

Kapsuliti – inflamacion i kapsulës së përbashkët

Kjo gjendje vërehet shumë rrallë, kështu që vlen vetëm për të përjashtuar sëmundje serioze, të tilla si artriti, dhimbje rrezatuese, të shoqëruara nga sëmundje të organeve të barkut ose ligamenteve të shqyer.

Kryesisht gratë e moshës 40-50 vjeç dhe të cilëve u është dashur të shtrihen për një kohë të gjatë pa lëvizje dore vuajnë nga kapsuliti.

Inflamacioni i nyjes së shpatullave zhvillohet në mënyrë të konsiderueshme për pacientin, gradualisht. Në një moment të caktuar, ai vëren se është bërë e vështirë të kryeni lëvizjen e zakonshme, e cila kërkon ngritjen e dorës ose plagës pas shpinës. Ky fenomen quhet simptoma “shpatulla e ngrirë”.

Inflamacioni i strukturave të brendshme të nyjes – artriti

Sëmundja zhvillohet për shkak të:

 • operacione me një instrument jo-steril ose kontakt me një objekt ose inde të infektuar;
 • hyrja në përbërjen e gjakut të baktereve;
 • reumatizmi i shkaktuar nga streptokoku (zakonisht zhvillohet pas glomerulonefritit ose bajametit);
 • hemorragji në sëmundjet e sistemit të koagulimit të gjakut;
 • dëmtimet e nyjeve që shkaktuan zhvillimin e suppurimit dhe inflamacionit;
 • sëmundjet metabolike;
 • alergji (një reagim i tillë shpesh ndodh si përgjigje ndaj përgatitjeve të proteinave: antitoksina, vaksina, serume);
 • një lezion autoimun në të cilin trupi percepton proteinat e huaja dhe prodhon antitrupa kundër tyre.

artrit

Nëse artriti nuk ndodh si rezultat i dëmtimit, mund të ketë një lokalizim të dyanshëm.

Artriti ka simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje të forta;
 • dhimbja nuk ndalet në pushim, duke u intensifikuar me lëvizje;
 • supet lëndojnë më shumë kur palpojnë, ose prekin lehtë nyjet;
 • deformimi i përbashkët për shkak të edemës;
 • pamundësia për të ngritur një dorë sipër brezit të shpatullave;
 • nyja mund të duket e nxehtë kur preket;
 • temperaturë e ngritur e trupit.

Dëmtimi jo-inflamator i kyçeve – artroza

Kjo sëmundje më së shpeshti zhvillohet për shkak të artritit të shpeshtë dhe si rezultat i një shkelje të furnizimit të gjakut në nyje, shpesh në pleqëri.

 • dhimbje akute kur lëviz me një dorë, kalon në pushim; dhe një person ndjen dhimbje maksimale kur ngrit peshat;
 • dhimbje kur prekni klavikulën ose pjesën e poshtme të skapulës;
 • lëvizshmëria e kyçeve përkeqësohet;
 • Gjatë lëvizjeve, dëgjohet zhurmë ose një ngërç në shpatull.

Lëndimet e shpatullave

Ndjesitë e dhimbjes që lindin pas ngritjes së peshave, rënies, goditjes, lëvizjes së panatyrshme / të papritur janë dëshmi se personi mori një dëmtim të nyjës së shpatullës ose tendonave ose ligamenteve përreth.

Nëse pacienti ka vetëm dhimbje në shpatull, pa funksion të motorit të dëmtuar, atëherë ai ka një fryrje të indeve periartikulare. Nëse, pas një dëmtimi, dhimbje vërehet në zonën deri në bërryl, është e dhimbshme ose e pamundur të lëvizësh një dorë, atëherë këputja e tendinit ose dëmtimi i muskujve është i mundur – vetëm një traumatolog mund t'i dallojë këto kushte.

Sëmundjet e shtyllës kurrizore

Këto mund të jenë patologji në rajonin e qafës së mitrës midis vertebrës 4 dhe 7:

 1. osteokondrozë e pakomplikuar;
 2. disqe hernie intervertebrale;
 3. zhvendosja e rruazave (spondilolisteza);
 4. pezmatimi i rruazave (spondiliti);
 5. frakturë ose subluksim i rruazave.

Për sëmundjet e shtyllës kurrizore, karakteristika e mëposhtme:

 • shfaqja e dhimbjes në krah dhe në shpatull: ato shtrihen në nyjen e bërrylit ose madje edhe në dorë;
 • dhimbje në rritje gjatë përkuljes dhe kthimit të kokës;
 • shkelje e ndjeshmërisë së dorës: ndjehet nxehtë ose, anasjelltas, ngrin;
 • mund të ketë një gumëzhitje të kokës, ndjesi shpimi gjilpërash ose mpirje.

Plexiti i shpatullave

Ndikon 1, 2 ose 3 mbathje nervore të vendosura poshtë klavikulës.

Patologjia zhvillohet pas:

 • trauma e lindjes;
 • dëmtimet: spërkatjet, zhvendosja e bashkimit ose fraktura e klavikulës;
 • qëndrim i gjatë në një pozitë të pakëndshme: me një operacion të gjatë dhe kompleks, me tiparet e procesit të punës që kërkojnë një qëndrim të gjatë me një dorë të ngritur ose të tërhequr;
 • veshur paterica;
 • dridhje
 • semundje infektive;
 • hipotermi e shpatullës;
 • çrregullime metabolike (përdhes, me diabet).

Sëmundja karakterizohet nga simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje të forta të lokalizuara nën ose sipër kolarbonit dhe shtrihen në shpatullën e djathtë;
 • dhimbje në rritje me presion nën klavikul, me lëvizje;
 • dhemb dhimbje, thyerje, qitje ose mërzitje;
 • ndonjëherë i jep qafës;
 • humbje e ndjesisë në pjesën e brendshme të krahut;
 • dora e djathtë kthehet e zbehtë, një nuancë kaltërosh është e mundur;
 • ënjtja e furçës është e mundur;
 • ulur ndjeshmërinë ndaj dhimbjes, ndaj nxehtësisë / ftohjes.

Dhimbje të pasqyruar

Dhimbja mund të jepet në shpatull me sëmundje të organeve të brendshme. Për shembull, siç janë:

 1. Pankreatiti Këtu dhimbja është e rëndë, e shoqëruar me jashtëqitje të lirshme, nauze, ethe.
 2. Cholecystitis. Dhimbje akute, ose përkeqësim i kronike.
 3. Lob i sipërm. Ekziston një mungesë e ajrit, dobësi, një kollë – e lagur ose e thatë. Shpesh temperatura rritet.
 4. Tumoret e indeve të zgavrës së gjoksit.

Video se pse lëndohen shpatullat

Si ta trajtojmë dhimbjen e shpatullave?

Rezultati në luftën kundër dhimbjes në masë të madhe varet nga një diagnozë kompetente dhe kursi i zgjedhur i trajtimit. Prandaj, nuk mund të përpiqeni ta zbuloni vetë shkakun, dhe gjithashtu të filloni ta trajtoni vetë patologjinë dhe të merrni ilaçe pa rekomanduar mjekun – kjo mund të shkaktojë "mjegullimë" të simptomave, gjë që do të komplikojë diagnozën e mëtutjeshme.

Gjimnastikë për trajtimin e dhimbjes së shpatullave. Ushtrime.

Anketa e lexuesve

Shpresojmë që në artikullin tonë të keni gjetur të gjitha përgjigjet e pyetjeve tuaja, ju urojmë juve dhe shpatullave tuaja shëndet të gjatë!

ExpertNews Shqipëri