Trajtimi i sëmundjes së këmbëve në artritin e gjelit

Marrja e tepërt e ushqimeve proteinike çon në çrregullime metabolike. Sinoviti shkaktohet nga proceset inflamatore në nyje. Nëse zogu është i ngadaltë, refuzon ushqimin, bën ulërima me zë të lartë, është e nevojshme të përcaktoni diagnozën, dhe pastaj të aplikoni ilaçe.

Kryesisht individë të infektuar vdesin brenda një periudhe të shkurtër kohe. E-maili juaj nuk do të publikohet. Idetë bëhen shterpë.

Sëmundja mund të kurohet në fazën fillestare të zhvillimit, gjimnastikë për osteokondrozën e qafës së mitrës në video në shtëpi kur gjeldeti sapo u ul në këmbët e tij. Si ta trajtojmë një lopë në varësi të ashpërsisë së sëmundjes? Si të trajtojmë këmbët e shtrembëruara tek zogjtë? Shkaku i artritit jo infektues është një përmbajtje e rritur e proteinave ushqimore.

Artikulli i mëparshëm Si është sezoni i çiftëzimit në gjelat? Sëmundja nuk trajtohet, kështu që një zog i sëmurë i nënshtrohet shkatërrimit të detyrueshëm. Sëmundja shoqërohet me inflamacion të mukozës së syve dhe akumulimin e lëngut purulent. Sëmundja gjithashtu ka një origjinë infektive. Ne nuk do të flasim tani për to.

Për të kuptuar se një gjeldeti është e infektuar me këtë sëmundje mund të jetë në bazë të simptomave në rritje të shpejtë. Një zog i infektuar është bartës i infeksionit, dhe që nga shpendët e tjerë të gjelit të detit mund ta sulmojnë atë, izolimi i urgjencës është i nevojshëm. Manifestimi kryesor i sëmundjes është rënia e shpendëve të pulave në këmbë, si rezultat i paralizës së gjymtyrëve. Sëmundje të ndryshme mund të shfaqen pothuajse në çdo fazë të rritjes së shpendëve.

Përmbajtja e artikullit
 1. Pse gjelat ulen në këmbët e tyre bien nyje të fryrë se sa ta trajtojnë arsyen
 2. Pse gjelat bien në këmbë se sa trajtojnë një sëmundje të tillë
 3. Sëmundjet e gjelave dhe gjelave të simptomave të trajtimit të simptomave
 4. Artriti në simptomat e pulave të pulave dhe trajtimi
 5. Parandalimi i Sëmundjeve
 6. Artriti në simptomat e pulave të pulave dhe trajtimi
 7. Pse këmbët e gjelit janë të përdredhur dhe si të merreni me të
 8. Shkaqet e sëmundjeve të sistemit muskuloskeletor
 9. Artriti në gjelat se sa mjekimi, sëmundjet infektive
 10. Artriti në simptomat e pulave të pulave dhe trajtimi
 11. Sëmundjet e gjelave dhe gjelave të simptomave të trajtimit të simptomave
 12. Shkaqet e sëmundjeve të sistemit muskuloskeletor
 13. Sëmundjet infektive
 14. Si sëmuren nga gjelat dhe si të trajtohen sëmundjet
 15. Pse gjelat ulen në këmbët e tyre bien nyje të fryrë se sa ta trajtojnë arsyen
 16. Artriti në simptomat e pulave të pulave dhe trajtimi
 17. Pse gjelat bien dhe ulen në këmbë
 18. Trajtimi i sëmundjes së këmbëve në artritin e gjelit, pse gjelat bien në këmbët e tyre sesa për të trajtuar
 19. Pse gjelat ulen në këmbët e tyre bien nyje të fryrë se sa ta trajtojnë arsyen
 20. Sëmundjet infektive
 21. Trajtimet për artritin në gjelat
 22. Trajtimi i artritit në Turqi
 23. Si trajtohen sëmundjet e këmbëve të gjelit
 24. Këmbët e shtrembëruara ndaj gjelave Sëmundjet dhe trajtimi i zogjve
 25. Pse gjelat bien në këmbë se sa për të trajtuar
 26. Pse këmbët e gjelit janë të përdredhur dhe si të merreni me të
 27. Shkaqet dhe zbulimi i sëmundjes
 28. Sëmundjet e Turqisë
 29. artrit
 30. Sëmundja e Newcastle
 31. reumatizmi
 32. sinoviti
 33. Mirëmbajtja e duhur dhe masat parandaluese
 34. Video "Veshja e këmbëve për gjelat e gjelit"

Pse gjelat ulen në këmbët e tyre bien nyje të fryrë se sa ta trajtojnë arsyen

Zogjtë e vdekur duhen pastruar dhe djegur për të parandaluar përhapjen e dhenve. Ju duhet të mbledhni një çantë të ndihmës së parë, e cila duhet të përmbajë antibiotikë, vitamina, ointments antiseptik. Ndodh një trashje e kornonit të shtresës, skutat rriten, deformojnë, bëhen të mbuluar me depozita gëlqerore, nyjet e vogla janë të dukshme nën lëkurë. Të gjitha Shkurret e Gooseberry Raspberry.

Një nga arsyet që gjelat i kthejmë këmbët është reumatizma. Zhvillimi i kësaj sëmundje promovohet nga kushte të papërshtatshme të ndalimit, në veçanti, nga të ftohtit dhe lagështia në dhomë. Imobilizimi i përkohshëm mund të çojë në vdekjen e zogjve. Një kompleks vitaminash i shtuar në ushqim mund të parandalojë reumatizmin.

Pse gjelat bien në këmbë se sa trajtojnë një sëmundje të tillë

Artriti në gjelat shpesh zhvillohet në sfondin e sëmundjeve infektive. Shkaku i artritit është konsumimi i tepërt i ushqimeve proteinike. Problemet e këmbëve vërehen vetëm në racat e gjelave të gjelave në rastin e një kursi kronik dhe subakut të sëmundjes. Sëmundja, në fakt, është një hundë me erë të keqe, kur shfaqet në gjelat, vërehet një ulje e imunitetit dhe mungesë e vitaminave.

Metodat për trajtimin e dhenve të imët në lopë. Shpendët karakterizohen nga një tolerancë e dobët ndaj të ftohtit, perceptojnë negativisht ndryshime të mprehta në temperaturat e ajrit. Sëmundja shkaktohet nga mikroorganizma të thjeshtë. Për rritjen e re, ju mund të përdorni një shtrat prej bari ose kashtë, i cili duhet të azhurnohet rregullisht në mënyrë që të jetë gjithmonë i thatë. Por, në fakt, e vetmja shenjë e sëmundjes është se gjymtyrët janë të përkulura.

Sëmundjet e gjelave dhe gjelave të simptomave të trajtimit të simptomave

Procedurat përsëriten derisa plagët të shërohen plotësisht. Shtysa nga e cila buron zhvillimi i sëmundjes mund të jetë një dhomë e ftohtë dhe e pastruar në të cilën mbahen zogjtë. Transporti i mishit të tyre është gjithashtu i ndaluar.

Nëse zbulohet tifo në fermë, eksporti i produkteve të gatshme është i ndaluar. Sëmundja e Newcastle Një nga arsyet përse vuajnë këmbët nga gjelat është sëmundja Newcastle. Mos harroni për masat parandaluese. Regjistrohu përmes RSS Shpërndaje në sociale.

Artriti në simptomat e pulave të pulave dhe trajtimi

 • Farë duhet të bëni në këtë situatë?
 • Ai do të këshillojë se si të krijoni një menu të ekuilibruar të përditshme për periudhat verore dhe dimërore posaçërisht për racën tuaj të gjelave.
 • Prandaj, mos abuzoni me misrin dhe sojën natyrale.
 • Vetëm sigurimi i masave parandaluese në kohë mund të mbrojë gjeldeti nga zhvillimi i ndonjë sëmundjeje që mund të çojë në vdekjen e saj.
 • Inflamacioni i nyjeve të këmbëve më vonë çon në deformim të nyjeve të kockave.

Ilaçet në këtë rast janë shumë të ndryshme, dhe për këtë arsye kërkojnë një version të qartë. Pse gjelat gërvishtin kokat e tyre? Sëmundja virale, agjenti shkaktar i së cilës vendoset në indet limfoide.

Parandalimi i Sëmundjeve

Ai duhet të përcaktojë sëmundjen, ose të konsultohet me një veteriner. Ata japin gjizë të rinj, vezë të ziera, miell, zarzavate nga kopshti. Krijimi i kushteve për pacientin, nuk duhet të harrojmë qasjen e vazhdueshme në ujë.

Artriti në simptomat e pulave të pulave dhe trajtimi

 1. Për gjelat, ata i rezistojnë një mikroklimë të caktuar në shtëpi, monitorojnë cilësinë dhe dietën.
 2. Me kujdes të mirë dhe gjatë trajtimit, ai mund të shpëtohet.
 3. Sëmundja është e rrezikshme, dhe në shumicën e rasteve çon në vdekje.
 4. Furazolidone është një ilaç antimikrobik.
 5. Por para së gjithash, ia vlen të përcaktohet se me cilat simptoma mund të njihet zogu i infektuar.

Shumë fermerë të rinj po pyesin nëse, me sindromën Newcastle, gjelat bien në këmbët e tyre se çfarë të bëjnë në këtë rast. Plagët në këmbë shkaktojnë dhimbje kur ecin. Nëse pulat e gjelit të detit ulen në këmbët e tyre, por mbajnë një oreks normal, atëherë ka shumë të ngjarë arsyeja qëndron në ushqyerjen jo të duhur të zogut. Siç shihet nga kjo pjesë, mund të ketë disa arsye pse tufat e gjelave bien në këmbë. Simptoma të tjera të sëmundjes përfshijnë goiter të fryrë.

Pse këmbët e gjelit janë të përdredhur dhe si të merreni me të

Një sëmundje akute infektive shkakton paralizë të ekstremiteteve, përmbysje të këmbëve për shkak të të cilave gjelat bien në këmbë dhe janë të palëvizshme. Simptomat e sëmundjes janë gjithashtu shfaqja e zbehtë në rritjen e koraleve, diarre. Sqepi dhe hunda sekretojnë një lëng të hirtë me një erë të thartë.

Shkaqet e sëmundjeve të sistemit muskuloskeletor

Sëmundja karakterizohet nga një proces inflamator në nyje. Sëmundja fillon me zhvillimin e simptomave të frymëmarrjes, konjunktivitit. Sëmundjet e ekstremiteteve mund të zhvillohen në gjelat nëse ato mbahen në një dhomë të lagur dhe të ftohtë.

Artriti në gjelat se sa mjekimi, sëmundjet infektive

Furazolidone është një ilaç antimikrobik. Sëmundja kthen këmbët e gjelave. Një rezultat i mirë është biomikina, e cila i shtohet ushqimit gjatë disa ditëve.

Struktura muskuloskeletale e pazhvilluar e këmbëve nuk i reziston stresit të zgjatur. Ju mund të përcaktoni shkakun e kësaj sjelljeje dhe të identifikoni sëmundjen duke analizuar dhe krahasuar të gjitha simptomat e shoqëruara. Kjo është për shkak të faktit se trupi i pulave të gjelit nuk është ende mjaft i fortë, dhe nuk do të jetë në gjendje të rikuperohet mirë pas procesit inflamator. Shpendët e rinj, ndryshe nga të afërmit e rritur, janë të prirur ndaj sëmundjeve dhe infeksioneve të etiologjive të ndryshme.

Lexo artikullin:  Mënyrat për të eleminuar dhimbjen me një hernie të shtyllës lumbare

Simptomat dhe trajtimi i polarartritit të shputës. Artriti në gjelat shpesh zhvillohet në sfondin e sëmundjeve infektive. Nëse shkaku i patologjisë në krijesat në gjelat ishte mungesa e vitaminës, atëherë trajtimi i artritit nuk kërkon futjen e antibiotikëve. Sëmundja provokon probleme në organet tretëse të gjelave. Shtë e nevojshme për të trajtuar deri në shërimin e plotë, me ndërprerje për një javë.

Artriti në simptomat e pulave të pulave dhe trajtimi

Sëmundjet e gjelave dhe gjelave të simptomave të trajtimit të simptomave

Qiqrat do të jenë në gjendje të lëvizin në mënyrë aktive dhe shpesh kur kërkojnë ushqimin e tyre. Shtë gjithashtu e nevojshme të pajisni një aviary të gjerë. Kur hapni një zog të vdekur në organet e brendshme, hemoragjitë e shumta janë të dukshme.

Ndonjëherë shkaku i rënies së këmbëve është lëndimet më të zakonshme të marra gjatë luftimit. Një simptomë e etheve tifo është shëtitje. Zogjtë çajnë, lëkunden në të majtë kur lëvizin, dhe shpesh bien në këmbët e tyre. Në mungesë të një reagimi ndaj trajtimit të pacientëve, shpendët e gjelit të detit vriten. Kjo sëmundje nuk është ngjitëse.

Shkaqet e sëmundjeve të sistemit muskuloskeletor

Për trajtim, përdoren Terramycin, Streptomycin, Biomycin. Një oreks i çoroditur çon në çrregullime të traktit gastrointestinal, dhe më pas në sëmundje më serioze, për shembull, mund të jetë kapsllëk, diarre, goiter i vështirë, etj. Por, mosrespektimi i këtyre kërkesave sigurisht që do të çojë në probleme shëndetësore. Simptoma kryesore është një ecje lëkundëse, e paqëndrueshme, në të cilën gjeldeti bie në putrat e saj. Sëmundja shoqërohet me inflamacion të mukozës së syve, rrjedhje të hundës, lacrimation dhe shfaqjen e shenjave të rakitave.

Shtë shumë e rëndësishme që të trajtoni me kohë trajtimin. Shpendët janë shumë të ndjeshëm ndaj të ftohtit, ekstremet e temperaturës, lagështia e lartë dhe skica. Nëse gjelat kanë një proces inflamator në nyje dhe në indet e buta afër, atëherë ata flasin për artritin. Ekzistojnë edhe ilaçe të tjera, ato mund të gjenden në farmacitë e specializuar ose dyqanet e kafshëve shtëpiake.

Duke pasur një peshë të madhe trupore, zogjtë tundin kashtën dhe materiali i mbeturinave bëhet shpejt i pavlerë. Shfaqja e diarresë duhet të jetë një shkak për shfaqjen e ankthit të pronarit. Ju nuk mund të bëni pa u konsultuar me një veteriner profesionist. Barnat e vendosura mirë në luftën kundër patogjenit tifo bazuar në sulfonamide, përdorimi i të cilave garanton një parashikim të favorshëm.

Sëmundjet infektive

 1. Sëmundja në një kohë mjaft të shkurtër prek traktin respirator dhe organet e brendshme të zogut.
 2. Kjo sëmundje është një infeksion i tmerrshëm i shpendëve që nuk mund të mjekohet.
 3. Turqitë nuk janë të përshtatshme për mirëmbajtjen e qelizave.
 4. Tifoja mund të mjekohet me antibiotikë të veçantë brenda një jave.
 5. Për të eleminuar inflamacionin, pasi pomponi nëpër të njëjtën gjilpërë, një agjent antibiotik ose hormonal injektohet në nyje.
 6. Nëse masat parandaluese të marra nuk ju ndihmojnë, duhet të mendoni për një kurs efektiv dhe të dobishëm të trajtimit.

Veçanërisht e ndjeshme ndaj sëmundjes së pulave të gjelit. Garancia e rimëkëmbjes dhe rikuperimit të tyre është sigurimi i kushteve të favorshme. Zbatohet vetëm për shpendët e racave të lehta. Ashtu si artriti, reumatizmi ndodh për shkak të pakujdesisë nga ana e një personi.

Kjo faqe përdor Akismet për të luftuar spam. Nëse zbuloni se pulet gjeldeti bien në këmbë, një jastëk për osteokondrozën e qafës së mitrës duhet të fillojë një lloj veprimi. Sëmundja vazhdon me një shkelje të jashtëqitjes. Në këtë rast, sëmundja transmetohet shumë shpejt.

Një zog i tillë është më mirë të pastrohet menjëherë, pasi është e kotë të trajtohet. Para se të mendoni se si t'i trajtoni pulat, duhet të përcaktoni pse ranë në këmbët e tyre. Burimi i infeksionit është uji i ndotur dhe ushqimi i dobët. Sidomos ky problem shfaqet në racat e rënda të gjelbërimit.

Në shtëpi duhet të ketë aq shumë ushqyes sa që gjatë ushqyerjes nuk do të formojnë turma rreth tyre. Individi i sëmurë depozitohet nga pjesa tjetër e bagëtisë, dhe e tërë tufa transferohet në një vend tjetër të paraburgosur të paracaktuar. Në mënyrë tipike, tifoja rezulton në vdekjen e një gjeldeti.

Si sëmuren nga gjelat dhe si të trajtohen sëmundjet

Duke përsëritur, mund të themi se shtesa minerale dhe vitamina, barishte të freskëta, gjizë ndihmojnë në forcimin e këmbëve të kafshëve shtëpiake. Ajo paralizon gjelat dhe kthej këmbët. Mungesa e parandalimit dhe trajtimi i parakohshëm i sëmundjeve në zhvillim mund të çojnë në pasoja katastrofike.

Pse gjelat ulen në këmbët e tyre bien nyje të fryrë se sa ta trajtojnë arsyen

Një sëmundje tjetër jo e transmetueshme që nuk mund të transmetohet nga një zog në tjetrin. Zogjtë e sëmurë nuk janë të përshtatshme për ushqyes dhe pije. Turqia e infektuar është e izoluar, dhe habitati i saj dezinfektohet me gëlqere të njomur. Pastaj këmbët janë paralizuar në zog. Kjo sëmundje nuk është e prekshme për trajtim.

Vlerësoni nivelin tuaj në blegtori? Sëmundjet jo të transmetueshme janë më të zakonshmet dhe jo aq të rrezikshme për të rriturit. Për të mbrojtur kundër shfaqjes së kësaj sëmundjeje mund të vaksinohet në kohë vetëm zogu. Kryesisht preken kafshë të reja. Për të kuptuar se një gjeldeti është e infektuar me këtë sëmundje mund të jetë në bazë të simptomave në rritje të shpejtë.

Furazolidone mund t'u jepet gjelave të porsalindur gjatë dhjetë ditëve të para për të parandaluar sëmundjet e zorrëve. Forcimi i këmbëve në shpendë fitohet me sukses për shkak të shtesave minerale të vitaminës dhe imunitetit, bimëve të freskëta dhe të rinj, gjizës me pak yndyrë të prodhuar në shtëpi. Shkaku i artritit është konsumimi i tepërt i ushqimeve proteinike. Birdsshtë e vështirë që zogjtë të qëndrojnë në këmbë.

Artriti në simptomat e pulave të pulave dhe trajtimi

Ne gjithashtu ofrojmë të familjarizohemi me regjistrimin nga punëtoria për bujqësinë e gjelave, e cila u mbajt në Yekaterinburg në dhjetor. Sëmundja e Newcastle në fazat e hershme shfaqet si artrit. Arsyeja mund të jetë përdorimi i komës me cilësi të dobët, uji i ndotur ose mosrespektimi i rregullave higjienike për mbajtjen e shpendëve. Nëse gjeldeti është letargjik, refuzon të hajë, lëshon një klithmë të fortë, atëherë duhet të bëhet një diagnozë urgjente dhe duhet të fillojë trajtimi i ilaçeve.

Pse gjelat bien dhe ulen në këmbë

Arsyeja për këtë është shëndeti i dobët, dhe në veçanti ligamentet janë të dobëta nga lindja. Për nyjet, shërimi, ointments antiseptik përdoren. Ilaçet për trajtimin e sëmundjes pseudo-plagë nuk janë zhvilluar, osteokondroza është pra fatale. Individi i prekur mbahet veçmas. Rritja e re mbahet veçmas nga zogjtë e rritur.

Shumë filluan të rriten gjelat për konsum personal. Plagët në këmbët e një zogu që vijnë nga kafshimi, përleshjet ose shtrati i pahijshëm gjithashtu mund të bëjnë që gjelat të bien. Prandaj, parandalimi zbret ekskluzivisht në ushqimin e duhur të zogjve. Një sëmundje tjetër që ka karakteristikat e veta.

Ka shumë artikuj mbi një dietë të ekuilibruar për gjelat në internet dhe revista të specializuara. Prandaj, duhet të ventiloni shtëpinë të paktën çdo ditë tjetër dhe të siguroheni që pjella të jetë e thatë. Nëse vini re se gjeldeti papritmas ra, u shtyp në putrat e saj, duke u përpjekur të ngrihet, por nuk mund të ngrihet, nëse zogu ka dëmtuar koordinimin e lëvizjes, një ecje të tundshme, gjelat fillojnë të ulen, histomoniasis mund të dyshohet. Kjo manifestohet në ushqimin dhe mbajtjen e zogut.

Trajtimi i sëmundjes së këmbëve në artritin e gjelit, pse gjelat bien në këmbët e tyre sesa për të trajtuar

Pse gjelat ulen në këmbët e tyre bien nyje të fryrë se sa ta trajtojnë arsyen

Sëmundjet infektive

Zogjtë e zhvilluar mirë me imunitet të fortë janë shumë më pak të rrezikuar nga infeksioni dhe zhvillimi i sëmundjes. Nëse gjelat kanë një proces inflamator në nyje dhe në indet e buta afër, atëherë ata flasin për artritin. Shkaqet e sëmundjeve të gjelave janë shumë të ndryshme.

Trajtimet për artritin në gjelat

Shkaku i artritit jo infektues është një përmbajtje e rritur e proteinave ushqimore. Nëse shkaku i patologjisë në krijesat në gjelat ishte mungesa e vitaminës, ku ata trajtojnë artrozën e nyjeve të gjurit, atëherë trajtimi i artritit nuk kërkon futjen e antibiotikëve. Metodat për trajtimin e prolapsit të mitrës në lopë. Një arsye tjetër për rënien e pulave të gjelit të këmbëve nuk është e njohur për të gjithë fermerët e shpendëve.

Lexo artikullin:  Trajtimi Shamil alyautdinov i gjimnastikës intervertebrale të hernies

Highlyshtë shumë e këshillueshme që pulat e gjelit të japin speca djegës të kuq të nxehtë për të parandaluar sëmundjet e zorrëve. Plagët në këmbë shkaktojnë dhimbje kur ecin. Rreziku për jetën dhe shëndetin e pulave janë sëmundje virale, bakteriale. Gjithashtu, efuzioni pompohet nga zgavra e përbashkët duke përdorur një gjilpërë.

Trajtimi i artritit në Turqi

Si trajtohen sëmundjet e këmbëve të gjelit

Për nyjet, shërimi, ointments antiseptik përdoren. Dallon gjithashtu një zog të sëmurë nga sjellja e shëndetshme letargjike. Arsyeja për këtë është shëndeti i dobët, dhe në veçanti ligamentet janë të dobëta nga lindja. Ndoshta një trajtim mjekësor nuk do të jetë i nevojshëm. Qiqrat do të jenë në gjendje të lëvizin në mënyrë aktive dhe shpesh kur kërkojnë ushqimin e tyre.

Nëse do ta lexoja këtë artikull më herët, do të ishte më e lehtë. Duke klikuar në butonin, ju pranoni përpunimin e të dhënave tuaja personale. Këshillohet që kafshët e reja të mbahen në kafaze për shitje deri në moshën një muaj e gjysmë.

 1. Lulëkuqet e pulave nga njëra-tjetra, duke lëvizur me një ritëm të ngadaltë.
 2. Nëse ka një lakim të qartë të këmbëve të zogut, trajtimi me antibiotikë të veçantë duhet të bëhet menjëherë.
 3. Në një fazë të përparuar të sëmundjes, diarre mund të shfaqet.

Rreziku më i madh për gjelat është i lagësht. Sëmundjet infektive shkaktohen nga viruset dhe bakteret që mund të transmetohen te zogu përmes ajrit, ushqimit, ujit dhe pjellës së ndotur, pas së cilës kafsha bie në putrat e saj. Në këtë rast, sëmundja transmetohet shumë shpejt. Kur gjelat fillojnë të ulen, bien në këmbët e tyre, japin një zë të lartë, por mbajnë oreksin e tyre, arsyeja mund të qëndrojë në dietën e pahijshme dhe të pabalancuar. Paraliza ndodh menjëherë; zogu nuk mund të lëvizë këmbët.

 • Gjithashtu mikroorganizmat e dëmshëm mund të futen nga zogjtë e egër dhe brejtësit.
 • Kujdesi joadekuat, ushqimi i dobët dobëson tërë popullatën.
 • Fajtori i sëmundjes është një mikroorganizëm që zë një gjendje të ndërmjetme midis bakterit dhe virusit.

Këto ilaçe duhet të përdoren jo vetëm për të identifikuar sëmundjen, por edhe mprehtësinë e kërcënimit të infeksionit për zogun. Sëmundja nuk trajtohet, kështu që një zog i sëmurë i nënshtrohet shkatërrimit të detyrueshëm. Kjo simptomë tregon që kocka dhemb që së shpejti gjeldeti nuk do të jetë në gjendje të hajë dhe të ecë vetë.

Përsëriteni këtë masazh derisa të lëshohet goiter. Fraktura të rënda të kolinuara të gjurit ose sëmundje që nuk janë të përshtatshme për trajtimin konservator, kërkojnë ndërhyrje kirurgjikale. Shumë shpesh, pulat e gjelave bien në këmbët e tyre. Së bashku me plehun e lëngshëm, vitaminat dhe lëndët ushqyese janë larë nga trupi, të cilat mund të shkaktojnë anomali të zhvillimit, ngadalësim të rritjes dhe madje edhe vdekje.

Mangësitë e vitaminës gjithashtu mund të zhvillohen kur gjelat ushqehen me përzierje të thatë nëse ruhen në kushte jo të kënaqshme. Sëmundja shoqërohet me inflamacion të mukozës së syve, rrjedhje të hundës, lacrimation dhe shfaqjen e shenjave të rakitave. Ju duhet të përgjigjeni menjëherë.

Një sëmundje tjetër që ka karakteristikat e veta. Nëse fermeri përballet me një formë më të përparuar të sëmundjes, metodat e trajtimit të meniskut të gjurit duhet të përdorin antibiotikë më të fortë. Furazolidone mund t'u jepet gjelave të porsalindur gjatë dhjetë ditëve të para për të parandaluar sëmundjet e zorrëve.

Metodat për trajtimin e tympanumit cikatrik. Në mënyrë që të diagnostikoni në kohë sëmundjen, ju duhet të shikoni kafshët shtëpiake. I përket produkteve dietike dhe ka një shije shumë të këndshme. Si rregull, ata janë të sëmurë me kafshë të reja.

Këmbët e shtrembëruara ndaj gjelave Sëmundjet dhe trajtimi i zogjve

Nëse gjelat i kanë shtrembëruar këmbët, ka shumë të ngjarë që në dietën e tyre të ketë shumë proteinë. Dieta po rishikohet, në të cilën shtohen formulimet e vitaminave që përmbajnë grupet B dhe D. Për zhvillimin normal të ekstremiteteve të poshtme, shpendëve i duhen hapësirë. Duhet të ketë aq shumë ushqyes në shtëpi, stomaku dhemb dhe tërhiqet në mënyrë që gjatë ushqyerjes të mos ketë mbushje.

Trajtimi i shumë sëmundjeve të gjelave zbret në normalizimin e ushqimit dhe kushteve. Trajtimi i sëmundjeve të tilla nuk është gjithmonë i mundur. Trajtimi kryhet me injeksion me dozën e kërkuar të vitaminave. Ekziston një orar sipas të cilit gjelat e vegjël janë vaksinuar kundër sëmundjes Newcastle. Përveç dobësisë së këmbës, që është simptoma kryesore e sëmundjes, çunat kanë diarre.

Kur luftojmë për ushqim, duke u përpjekur të shpërndahemi tek ushqyesit dhe dëshira e shpeshtë për të konsumuar ushqim, mund të konkludojmë se gjeldeti nuk është lëndë ushqyese të mjaftueshme dhe vitamina. Shpërndarë përmes ushqimit të kontaminuar dhe ujit, pajisjeve të shtratit dhe pastrimit. Një rezultat i mirë është biomikina, e cila i shtohet ushqimit gjatë disa ditëve.

Për zhvillimin normal të gjelave, është e nevojshme të jepni guaskë të gatuar vezë të copëtuar, shkumësa, predha. Në mënyrë që ekstremitetet të zhvillohen në mënyrë korrekte, ai duhet të ecë, edhe nëse bëhet fjalë për racat me gjelbërim që piqen për mish. Kur infektohet, pjella e qullave të turqisë përvetëson një qëndrueshmëri të lëngshme, e cila përmban grimca të padenjuara të ushqimit, dhe vetë çunat humbasin interesin për ushqimin.

Pse gjelat bien në këmbë se sa për të trajtuar

Sëmundja fillon me zhvillimin e simptomave të frymëmarrjes, konjunktivitit. Furazolidone është një ilaç antimikrobik. Sëmundja vazhdon me një shkelje të jashtëqitjes. Plagët në këmbët e një zogu që vijnë nga kafshimi, përleshjet ose shtrati i pahijshëm gjithashtu mund të bëjnë që gjelat të bien. Racat e pulave, quails, patat, rosat dhe më shumë.

Pse këmbët e gjelit janë të përdredhur dhe si të merreni me të

 • 1 Shkaqet dhe zbulimi i sëmundjes
 • 2 Sëmundjet e gjelave
  • 2.1 Artriti
  • 2.2 Sëmundja e Newcastle
  • 2.3 Tifo
  • 2.4 Reumatizma
  • 2.5 Sinoviti
 • 3 Mirëmbajtja e duhur dhe masat parandaluese
 • 4 Video "Veshja e këmbëve për grilat e gjelit"

Shkaqet dhe zbulimi i sëmundjes

Ekzistojnë disa arsye për lëvizje të dëmtuar të gjelave të gjelit. Në moshë të re, çunat janë shumë kërkues të kushteve të paraburgimit, dhe gabimet më të vogla, për shembull, lagështia ose temperatura e ulët në dhomë, mund të dobësojnë pula, të cilat, para së gjithash, do të ndikojnë në gjendjen e këmbëve të tyre. . Të njëjtat simptoma mund të vërehen me një sëmundje infektive, mungesë vitaminash dhe disa minerale në dietën e përditshme.

Arsyet më të zakonshme pse pulat e gjelit nuk mund të ngrihen janë:

 • Mbajtja e pulave në kushte të ngushta. Për zhvillimin e plotë dhe rritjen normale, gjelat duhet të kenë shumë hapësirë, veçanërisht në një kohë kur ata janë akoma bashkë. Sa më të dendura janë foshnjat në kontakt, aq më i lartë është rreziku i sëmundjeve kontraktuese nga njëri-tjetri. Edhe nëse vetëm një pulë sëmuret dhe nuk mund të izolohet në kohë, atëherë brenda pak ditësh tërë tufa mund të sëmuret.
 • Strehim në një shtëpi me të rritur. Gjelat e vegjël janë jashtëzakonisht të ndjeshëm ndaj infeksioneve të ndryshme që mund të marrin nga mjedisi, nga zogj të tjerë, madje edhe të shëndetshëm. Prandaj, deri në një kohë të caktuar, derisa qiqrat të forcohen, është më mirë t'i mbani në një dhomë të veçantë me pulën e gjelit, nëse ka.
 • Jetesa joaktive. Në mënyrë që skeleti dhe gjymtyrët të jenë të forta, çunat duhet të lëvizin shumë, të ecin në ajër.
 • Qëndrim i pakujdesshëm dhe kujdes i pahijshëm. Papastërtia dhe lagështia në qelizë shpejt çojnë në një ulje të imunitetit. Pulat po dobësohen, bëhen të ngadaltë dhe nëse nuk merren masa në kohë, ato mund të sëmuren rëndë dhe madje të vdesin. Për të mos lejuar që kjo të ndodhë, ju duhet të ndryshoni pjellën çdo ditë, sigurohuni që pulat të jenë të ngrohta, të thata dhe të rehatshme.
 • Mungesa e vaksinimit. Nëse në fermat e shpendëve ose fermat ku ka një numër të madh zogjsh, kjo gjendje sidoqoftë plotësohet, atëherë në familjet private, shtëpitë e shpendëve shpesh neglizhojnë procedurën. Ndërkohë, vaksinimet parandaluese rekomandohen për absolutisht të gjitha llojet e shpendëve, sepse tendenca ndaj sëmundjes mund të vendoset gjenetikisht.
 • Mungesa ose mungesa e plotë e kalciumit në dietë. Pulë shumë të vegjël duhet të shtohen në patëllxhanë të skuqur të ushqimit, shkumësa, guaska është e përshtatshme për stokun në rritje.
 • Vitamina. Më shpesh, çunave u mungojnë vitaminat A dhe grupi B.
 • Të ushqyerit nuk është sipas moshës. Një sasi e madhe yndyrnash, proteinash dhe gjithashtu drithëra në formën e tyre natyrore mund të çojnë në rënien e mollëzave në këmbë ose në shpinë. Dieta e një gjeldeti të vogël në ditët e para të jetës duhet të përbëhet nga ushqim i lehtë dhe i shëndetshëm: vezë e zier, djathë me pak yndyrë, meli, zarzavate të copëtuara dhe perime. Të gjitha produktet e tjera shtohen gradualisht ndërsa pula rritet.
Lexo artikullin:  Trajtimi i osteokondrozës së shtyllës lumbosakrale

Cilado prej këtyre arsyeve çon në rënien e gjelave, është e rëndësishme të vini re dhe të merrni masa për të rikthyer shëndetin sa më shpejt që të jetë e mundur.

Sëmundjet e Turqisë

Përveç gabimeve në përmbajtjen dhe ushqimin, shpesh shkaku i rënies së gjelave është sëmundjet e putrave. Zhvillimi i sëmundjes mund të gjykohet nga shenjat e jashtme dhe sjellja e pulave. Nëse dje fëmijët ishin të lëvizshëm dhe lojërorë, por sot ata praktikisht nuk ngrihen nga shtrati dhe bërtasin me zë të lartë – kjo ka shumë të ngjarë një shenjë e një prej sëmundjeve të mëposhtme.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

artrit

Sëmundja konsiderohet një nga më të rrezikshmet, pasi jo vetëm që ndikon në zhvillimin e zogut, por gjithashtu mund të çojë në vdekje gjatë kalimit në formë të rëndë. Artriti ndodh për shkak të një tepricë të proteinave në ushqim. Simptomat e saj nuk mund të ngatërrohen me asgjë – këto janë këmbë të përkulura dhe nyje të zmadhuara, gjë që çon në pamundësinë e lëvizjes së pulës. Parandalimi i sëmundjes konsiston në ushqyerjen e duhur. Për trajtim, përdoren antibiotikë dhe agjentë antiviral (Ampicillin, Polymyxin). Droga jepet me ushqim për 5-7 ditë.

Sëmundja e Newcastle

Sëmundja është e një natyre infektive, veçanërisht nga fakti se prek të gjitha masat e rritjes së rinj. Shenjat e para janë diarre e pakontrolluar dhe goiter i fryrë në çunat, atëherë ndodh paralizë e ekstremiteteve, gjë që e bën të vështirë që gjelat të mund të ngrihen. Në raste të rënda, sëmundja kthen këmbët. Fatkeqësisht, nuk ka shërim për këtë sëmundje, dhe si rezultat i paralizës së shpendëve ata vdesin. Mënyra e vetme për të parandaluar sëmundjen është përmes vaksinimit në kohë.

Sëmundja gjithashtu ka një origjinë infektive. Simptoma e tij kryesore është ecja e lëkundshme e pulave, pas së cilës ata bien në këmbë dhe shpejt vdesin. Trajtimi i sëmundjes zvogëlohet në përdorimin e ilaçeve sulfa brenda 5-10 ditësh, megjithatë, ato vetëm pengojnë rritjen e mikrobeve, por nuk e kurojnë sëmundjen. Një zog i infektuar është bartës i infeksionit, dhe që nga shpendët e tjerë të gjelit të detit mund ta sulmojnë atë, izolimi i urgjencës është i nevojshëm. Për të parandaluar sëmundjen, bëhet vaksinimi.

reumatizmi

Zhvillimi i kësaj sëmundje promovohet nga kushte të papërshtatshme të ndalimit, në veçanti, nga të ftohtit dhe lagështia në dhomë. Gjelat e sëmurë ndjejnë dhimbje të forta në këmbë, ulen dhe pastaj dobësohen dhe vdesin. Për të parandaluar një rezultat të tillë të trishtuar, çunat duhet të ofrojnë kushte të favorshme: shtoni një dietë komplekse me vitamina, zarzavate, shkumës, ndryshoni çdo ditë pjellën, sigurohuni që dhoma të jetë e ngrohtë dhe e thatë. Nëse putrat e gjelave fillojnë të dalin, është e nevojshme të filloni trajtimin mjekësor.

sinoviti

Sëmundja karakterizohet nga një proces inflamator në nyje. Simptomat kryesore të saj janë ënjtja në këto vende, çmenduria, letargjia dhe në raste të rënda – diarreja. Pulat e sëmurë të gjelave bien në këmbët e tyre ditën e parë dhe bërtasin shumë nga dhimbja, prandaj është shumë e rëndësishme që menjëherë të filloni trajtimin mjekësor – kjo do të rrisë shanset për shërim. Përdoren antibiotikë, Tilan 200 konsiderohet më i efektshmi.

Mirëmbajtja e duhur dhe masat parandaluese

Shumica e sëmundjeve të shpendëve shkaktohen nga mirëmbajtja e pahijshme, veçanërisht çunat. Shpendët janë shumë të ndjeshëm ndaj të ftohtit, ekstremet e temperaturës, lagështia e lartë dhe skica. Anydo prej këtyre faktorëve mund të çojë në sëmundjen e kafshëve të reja, dhe në këtë mënyrë t'i dorëzojë shumë telashe fermerit të shpendëve, prandaj, vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet krijimit të kushteve të rehatshme.

Për të vendosur shpendët, është e nevojshme të caktoni një dhomë të thatë dhe të ngrohtë, ku nuk ka hartime, dhe ka ventilim. Desirableshtë e dëshirueshme që ajo të izolohet nga një shtëpi e rritur. Nëse kjo nuk është e mundur, atëherë tufat e gjelit duhet të paktën të jenë në një kafaz të veçantë. Epo, nëse kopetë udhëhiqen nga një gji i lindur. Në këtë rast, çunat gjithmonë do të nxehen dhe mbrohen nga çdo fatkeqësi.

Një pikë po aq e rëndësishme në rregullimin e hapësirës është dyshemeja. Për rritjen e re, ju mund të përdorni një shtrat prej bari ose kashtë, i cili duhet të azhurnohet rregullisht në mënyrë që të jetë gjithmonë i thatë. Për çunat shumë të rinj, është më mirë të përdorni peshqir letre ose çarçafë të veçantë fermentimi që thithin mbeturinat dhe eliminojnë erën.

Kështu që mos të lind pyetja: pse gjelat e vegjël i kthen këmbët, çunat duhet të ecin çdo ditë. Lëvizjet aktive ndihmojnë në forcimin e gjymtyrëve dhe parandalojnë shumë sëmundje. Për më tepër, në një shëtitje, gjelat e gjelit të zier në diell, hanë barishte të freskëta, dhe kjo forcon trupin e tyre. Si rregull, nuk ka probleme me pulën e lindjes. Ajo drejton kopenë tërë ditën në rrugë, kështu që çunat e tillë rriten më të fortë dhe kanë më pak të ngjarë të sëmuren.

Nëse pulat e gjelit të turqve janë tërhequr duke përdorur një inkubator, atëherë shtëpia e shpendëve duhet të merret me ecjen e tyre. Shtë shumë e rëndësishme t'i kushtoni të paktën 1-2 orë në ditë kësaj procedure. Turqit janë zogj mjaft të qetë, ata nuk heqin tokën, nuk i rreshtojnë rreshtat në kopsht, kështu që ju mund t'i lejoni të sigurtë që t'i lënë ata të shkojnë vetëm për një shëtitje.

Mos harroni për masat parandaluese. Kushti kryesor për zhvillimin e plotë të pulave të gjelit të detit është një dietë e ekuilibruar. Shtë e rëndësishme të kuptohet që një tepricë e vitaminave është gjithashtu e dëmshme, siç është një mangësi, kështu që sasia e ushqimit dhe shtesave të vitaminave duhet të jetë e përshtatshme për moshën e pulave. Përveç kësaj, pirësit duhet të lahen çdo ditë, dhe ushqimi duhet të derdhet në ushqyes të pastër.

Para zgjidhjes së pulave, lokalet duhet të dezinfektohen – trajtohen me gëlqere të njomur ose një agjent special antiviral. Këto aktivitete të thjeshta do të ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit të kafshëve shtëpiake dhe për të marrë një bagëti të një cilësie të lartë shpendësh.

Video "Veshja e këmbëve për gjelat e gjelit"

Nga kjo video do të mësoni se si të lidhni siç duhet këmbët e shpendëve në mënyrë që ata të mos ndahen.

ExpertNews Shqipëri