Trajtimi i hernies kurrizore pa kirurgji në Yekaterinburg

Në Yekaterinburg është një nga institucionet themelore arsimore të Rusisë – Akademia Mjekësore Shtetërore Ural. Specialistët e klasave të larta janë trajnuar këtu për të ofruar kujdes mjekësor për banorët e të gjithë rajonit Ural. Akademia ka një departament të neurologjisë dhe neurokirurgjikëve dhe një departament të traumatologjisë dhe ortopedisë. Stafi mësimdhënës i këtyre departamenteve është i përfshirë në mënyrë aktive në problemet e sistemit muskulor dhe skeletit.

Baza e Departamentit të Traumatologjisë dhe Ortopedisë është Spitali Klinik Qendror i Qytetit MU Nr. 23, ku profesorët dhe profesorët e asociuar këshillohen pacientët.

Adresa: Yekaterinburg, Rruga Stary Bolshevikov, 9

Telefon: (343) 3606764, (343) 3606739

Shërbimi Këshillimor i Institutit ofron ndihmë si për të rriturit ashtu edhe për fëmijët. Departamentet e institucionit kanë pajisje moderne diagnostikuese dhe mjekësore. Pritja e pacientëve bëhet nga profesorë, doktorë të shkencave dhe mjekë të kategorisë më të lartë. Trajtimi i skoliozës tek adoleshentët në Yekaterinburg kryhet me rezultate të mira, ndoshta vetëm në klinikën për fëmijë të institutit.

Ekaterinburg, per. Bankovsky, d. 7

Telefon (Klinika e Fëmijëve): 7 (343) 371-21-17

Klinika është e specializuar në trajtimin e sëmundjeve të shtyllës kurrizore. Specialistët e klasave të larta, mjekët e shkencave mjekësore dhe mjekët e kategorisë më të lartë punojnë këtu. Klinika është e pajisur me pajisjet më të fundit të diagnostikimit dhe trajtimit dhe rehabilitimit mjekësor, i cili lejon të diagnostikoni dhe trajtoni me sukses të gjithë gamën e sëmundjeve neurologjike dhe ortopedike.

Adresa: Yekaterinburg, rruga Moskovskaya, 12

Telefon: (343) 253-14-73

Vertebroneurologjia e formuar në kryqëzimin e neurologjisë, neurokirurgjisë, ortopedisë, terapisë manuale dhe reumatologjisë. Objekt i saj janë çrregullimet kurrizore dhe neurologjike të shkaktuara nga osteokondroza, radikuliti dhe patologjitë e tjera.

Adresa: Yekaterinburg, rruga Zavodskaya, 29, departamenti i dytë neurologjik

Телефон: 42-50-42, 42-48-41

Kirurgji për të hequr herninë ndërvertebrale dhe indikacionet për të

Shpina është një lloj projektuesi, i përbërë nga 33 rruaza – formacione të vogla kockore.

Të gjitha rruazat përbëhen nga vetë trupi vertebral dhe harku, i cili është ngjitur në të nga prapa.

Eachdo element i shtyllës kurrizore është i lidhur me "fqinjin" e tij duke përdorur disk intervertebral.

Disku intervertebral është një formacion kërc i cili luan rolin e indit lidhës midis rruazave. Kryen edhe funksionet e amortizimit gjatë lëvizjes së shtyllës kurrizore, siguron elasticitetin dhe fleksibilitetin e tij.

Disku intervertebral përbëhet nga disa shtresa:

 • bërthama xhelatinoze ose pulpoze – ka një qëndrueshmëri të butë;
 • unaza fibroze është një ind lidhës më i dendur me forcë të lartë që rrethon bërthamën pulpoze.

Mungesa e trajtimit të hernisë ndërvertebrale, veçanërisht format e saj të përparuara, mund të çojë në sëmundje serioze dhe paaftësi.

Më e buta dhe e lehtë për metodën e pacientit për të eleminuar këtë sëmundje është mikrodisektomia – një operacion mikroinvasiv për të hequr herninë ndërvertebrale dhe për të lehtësuar presionin në nervin kurrizor ose palcën kurrizore.

Operacioni kryhet me përdorimin e detyrueshëm të instrumenteve mikrosurgical, si dhe me një mikroskop operativ. Në të njëjtën kohë, indet e eshtrave nuk preken, dhe praktikisht nuk ka gjurmë nga prerja.

Aspektet pozitive të operacionit përfshijnë kalimin e tij (10-30 minuta), dhe kohëzgjatjen e shkurtër të qëndrimit në spital: 2-4 ditë, dhe ndoshta edhe më pak.

Mikrodizektomia më së shpeshti kryhet në shpinë lumbale ose qafës së mitrës.

Duke u përpjekur pa sukses të kuroni sëmundjen tuaj me pilula dhe injeksione, të gjitha llojet e recetave popullore, dhe Zoti e di se çfarë, ju u pajtuat me mjekun që keni nevojë për një operacion për të hequr herninë ndërvertebrale. Tani varet nga ju të vendosni se si ta kryeni operacionin dhe ku ta bëni atë. Në një klinikë publike apo në një private? Në shtëpi apo jashtë vendit?

Më në fund do të zgjidhni, natyrisht, ju. Dhe për të lehtësuar zgjedhjen tuaj, ne do të përpiqemi të shpjegojmë se si kryhet operacioni për të hequr një hernie të shtyllës kurrizore. Ne gjithashtu do t'ju tregojmë se cilat lloje të operacioneve përdoren në mjekësinë moderne.

Por para se të tregoni se si kryhet trajtimi kirurgjikal, dëshirojmë të përqendrojmë vëmendjen tuaj në vijim. Do operacion duhet të kryhet vetëm për arsye absolute mjekësore! Në rastin e heqjes së hernisë, ky është rasti.

Indikacione absolute për operacionin janë:

 • Sekretim ose hernie e sekuestruar. Në këtë situatë, bërthama pulpoze e diskut intervertebral bie saktësisht në zonën e kanalit kurrizor ku ndodhen nervat kurrizorë dhe rreshtimi i palcës kurrizore. Sekuestrimi karakterizohet jo vetëm nga dhimbje të forta, një ndërlikim i një hernie të tillë mund të jetë paralizë.
 • Kompresimi (kompresimi) i palcës kurrizore, e cila u ngrit si rezultat i një hernie. Parashikimet e kësaj gjendje janë gjithashtu jashtëzakonisht të pafavorshme – mpirje të gjymtyrëve, paresë, paralizë.

Kirurgjia e një hernie ndonjëherë kryhet sipas indikacioneve relative. Kjo perfshin:

 • Mungesa e efektit me trajtim të zgjatur mjekësor;
 • Mungesa e rezultateve me metodat e trajtimit jo-farmakologjik (tërheqje, etj).

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Llojet e operacioneve

Mjekësia moderne ofron disa mënyra me të cilat mund të kryhet një operacion për heqjen e hernisë:

 1. Metoda minimale invazive ose avullimi me lazer;
 2. Metoda radikale është laminektomia, discectomy.

Tani do të analizojmë në detaje avantazhet dhe disavantazhet e secilës metodë.

Një hernie ndërvertebrale është e dhimbshme, por një fazë e detyrueshme e osteokondrozës së shpinës së mesit. Disa njerëz kanë hernie të vogla në formën e zgjatjeve, të tjerët kanë hernije të mëdha – ata janë më pak me fat. Në raste jashtëzakonisht të rralla, herniet mund të shtypin mbi rrënjët nervore dhe t'i shtrydhin ato. Në këtë fazë, dhimbja shfaqet.

Lexo artikullin:  Karakteristikat e zhvillimit të osteofiteve, varietetet dhe metodat e trajtimit
KostoPricemimi, fshij.)
Trajtimi intervertebral i hernisënga 850 rubla.

Si të kuptoni që keni një hernie?

Përvëlues

Ndjesia e djegies në gjoks, qafë ose shpinë. e cila mund të intensifikohet pas ushtrimit fizik, kur prekni një zonë të lëkurës.

Ndjesi zvarritese

Nuhatja e lëkurës, një ndjenjë e pakëndshme e gërvishtjeve të gooseve është gjithashtu një simptomë

Ndjesi shpimi gjilpërash

Tingëllimë e pakëndshme në zonën e prekur

Revista Rajonet Ruse (Tetor 2017)

– Yan Evgenievich, çfarë shkaktoi krijimin e Klinikës së Trajtimit të Dhimbjeve? Cilat janë tiparet e saj?

– Klinika multidisiplinare "Shëndeti 365" funksionon në Yekaterinburg që nga viti 2008. Sot, ajo përbëhet nga pesë njësi në zona të ndryshme të qytetit, përfshirë Klinikën tonë të Dhimbjes. Ky është një kompleks që ndërthur mjekë ekspertë me trajnime speciale në fushën e menaxhimit të dhimbjes. Ne përdorim teknika të veçanta, metoda laboratorike dhe pajisje, aktivitetet tona rregullohen me rregulla dhe qasje të përgjithshme për diagnostikimin dhe trajtimin e dhimbjes, dhe menaxhimin e brendshëm.

Ekzistojnë shumë manifestime të dhimbjes, për trajtimin e tij efektiv nevojitet një qasje sistematike multidisiplinare. Dhimbja kronike është e rrezikshme sepse sa më gjatë ekziston, aq më e vështirë është trajtimi i saj, me kalimin e kohës çon në zhvillimin e ndryshimeve strukturore shumë komplekse në sistemin nervor qendror.

Pacientët shpesh drejtohen tek specialistë të ngushtë për të hequr qafe dhimbjen, dhe fillon një rreth: nga terapisti te neurologu, prej tij te kirurgu, pastaj te neurokirurgu, psikologu dhe përsëri te terapisti. Qasja multisystem rrit pafundësisht shkallën e kurimit dhe shkallën e faljes në sëmundje të ndryshme

Klinika jonë përqendrohet në diagnostikimin dhe trajtimin e sindromave të tilla si dhimbje koke dhe dhimbje në shpinë, dhimbje në gjymtyrë, nyje, si dhe në palcën e bishtit, sakrumin dhe legenin – vetëm pesë drejtime themelore. Stafi i Klinikës sonë përfshin neurologë, terapistë, neurokirurgë, mjekë me ultratinguj, kiropraktorë, specialistë masazhesh. Përfshirë – tre kandidatë të shkencave mjekësore, gjë që konfirmon edhe një herë nivelin e kualifikimit të stafit.

– Si bëhet trajtimi i dhimbjes në klinikën tuaj? Cilat teknika dhe pajisje inovative përdoren?

– E gjitha fillon me një mjek i cili ndihmon në lehtësimin e simptomave akute të dhimbjes dhe rekomandon pacientët teste diagnostikuese, laboratorike dhe instrumentale, të nevojshme për diagnostikimin e saktë të shkakut të dhimbjes. Pas kësaj, është përshkruar trajtim kompleks – nga përdorimi i terapisë së ilaçeve dhe fizioterapisë deri te trajtimi invaziv – një shumëllojshmëri e bllokadave nën kontrollin e operacioneve me ultratinguj, neurosurgical. Shpesh, çrregullimi kronik i dhimbjes shoqërohet me çrregullime ankthi-depresive, kështu që psikoterapia dhe psikofarmoterapia mund të përfshihen në strukturën e kujdesit tonë.

Trajtimi gjithashtu përfshin metoda të ndryshme jo-ilaçe. Për shkaqet e zakonshme të dhimbjes (pasojat e dëmtimeve sportive, sëmundjet e sistemit muskulor), përdoret një metodë e tillë inovative si kinesioterapia. Në përputhje me rregulla të caktuara anatomike, shirita ngjitës të dendur vendosen në lëkurën e pacientit, të cilat mbështesin lëkurën, fibrat, muskujt, shkarkojnë pjesë të caktuara të trupit, përmirësojnë furnizimin e gjakut dhe rrjedhën e limfave, duke zvogëluar ndjeshëm dhimbjen. Një metodë tjetër inovative është plasmolifting. Plazma, e cila përftohet në formë të përqendruar nga gjaku i vetë pacientit, ndahet nga gjaku, pasurohet me trombocitet dhe substancat biologjikisht aktive dhe injektohet, për shembull, në indet përreth nyjes së sëmurë. Plazma e tillë ka veti të mira rigjeneruese dhe anti-inflamatore. Në klinikën tonë, për procedurat e fizioterapisë, përdoren në mënyrë aktive pajisjet tradicionale, siç janë pajisjet e terapisë magnetike, një lazer magnetik, ultratinguj, amplipulë dhe pajisje inovative. Për shembull, për të lehtësuar sulmet e migrenës dhe trajtimin parandalues ​​të dhimbjeve të kokës, përdoret aparati Simpatokor-1. Ai e çliron me sukses dhe përgjithmonë një person nga dhimbjet e përsëritura të dhimbjes, duke zvogëluar më pas shpeshtësinë dhe intensitetin e tyre.

– painfarë dhimbje ju vijnë pacientët më shpesh?

– Dhimbjet e kokës dhe dhimbjet e shpinës janë më të zakonshme, me një “kufi” të vogël prej tyre shkojnë dhimbje të përbashkët. Nëse është e nevojshme, për diagnostikim me precizion të lartë të shkaqeve të dhimbjeve të tilla, ne përdorim metodën MRI (imazhe me rezonancë magnetike). Një diagnozë e saktë dhe në kohë do të thotë shumë për të përshkruar trajtimin e duhur, lehtëson pacientin që të kalojë miell. Kompleksi ynë diagnostik, përveç MRI, përfshin lloje të ndryshme të ultrazërit. Klinika, e vetmja në qytet, bën një ultratinguj të nervave periferikë. Kjo është shumë e rëndësishme në diagnostikimin e kompresimit nervor, të ashtuquajturat "sindromat e tunelit", për shembull, sindroma e tunelit karpal, sindroma e kanalit kubital, ju lejon të shihni lokalizimin dhe shkakun e kompresimit të trungut nervor. Ne kryejmë diagnostikim ekspertësh me ultratinguj për gjendjen e enëve të kokës dhe qafës. Shumë shpesh, një studim i tillë ju lejon të verifikoni shkaqet e dhimbjeve të kokës – të tilla si një shkelje e rrjedhjes venoze, kompresim vertebral të arterieve vertebral, tensionin e muskujve dhe çrregullimin e tonit vaskular. Kjo siguron një shtyllë koloni për mjekun mjekësor dhe neurolog. Ata marrin levën me të cilën mund të zgjidhin një situatë me dhimbje të forta, të përsëritura, nga e cila pacienti ndonjëherë dëshpërohej të gjente lehtësim dhe të pajtohej. Si rezultat i një diagnoze të saktë, ne e gjejmë këtë arsye, e cila shpesh është mirë e kurueshme.

– Pacientët e asaj moshe mbizotërojnë në klinikën tuaj?

– Dhimbja në qytete po bëhet më e re: një person ulet në një kompjuter gjatë gjithë javës, pa u zhveshur, dhe në fundjavë kalon ashpër në klasa në palestër ose në shpatin e skive. Dhe më pas ai shkon në klinikën tonë duke u ankuar për dhimbje prapa. Me moshën, incidenca e sëmundjeve të sistemit muskulor dhe skeletit rritet, duke përfshirë osteokondrozën e shtyllës kurrizore, deformimin e osteoartritit, dëmtimet e muskujve dhe ligamenteve. Këshilla të thjeshta të përgjithshme për të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve të tilla: përpiquni të udhëheqni një mënyrë jetese të shëndetshme dhe të kërkoni këshilla profesionale në kohën e duhur. Në lidhje me llojin dhe intensitetin e aktivitetit të nevojshëm fizik. Sigurisht që lëvizja është jetë, por është shumë e rëndësishme që të mos shkaktojë dhimbje, por gëzim. Shpesh, pacientët na drejtohen me ankesa për dhimbje në gjymtyrë, në veçanti, në kyçet e kyçeve, nyjet e kyçeve, ku nervat janë të vendosura ngushtë së bashku me tendonet. Inflamacioni ndodh për shkak të stresit nga puna e zgjatur rutinore, për shembull, kur punoni me një pikëllim, ngarje të zgjatur në një vend të parregulluar dhe timon në lartësi dhe thellësi, kur luani piano, duke punuar pas një tastierë kompjuteri të pakëndshme.
Dhimbje të tilla shpesh mund ta bëjnë një person të paaftë. Në këtë rast, është e nevojshme të kryeni bllokadë terapeutike dhe diagnostikuese, të trajtoni drejtpërdrejt nervin, të administroni ilaçe që bllokojnë dhimbjen, lehtësojnë inflamacionin dhe ënjtjen, parandaloni shkatërrimin e mëtejshëm të nervit, dhe në disa raste, të kryeni ndërhyrje neurokirurgjike në nerv. Kur bllokimet e dhimbjes kryhen në klinikën tonë, përdoren metoda të teknologjisë së lartë: nën kontrollin e një sensori ultratinguj (ky quhet navigacion ultratinguj) ose një imazh me rreze x në kohë reale, një gjilpërë është sjellë pikërisht në zonën e prekur përmes të cilit injektohet ilaçi i nevojshëm. Mundësitë e një vizualizimi të tillë gjatë bllokadave praktikisht përjashtojnë mundësinë e dëmtimit aksidental të nervave dhe indeve përreth, enëve të gjakut dhe sigurojnë rritjen e sigurisë së procedurës. Falë saktësisë së administrimit të argjendarisë, ne jemi në gjendje të zvogëlojmë dozën e barit që administrohet, duke zvogëluar kështu rreziqet e shfaqjes së reaksioneve anësore që janë të mundshme me futjen e dozave të larta të ilaçit.

Lexo artikullin:  Trajtimi dhe parandalimi i sëmundjes së akilobursitit

– Sa financiarisht janë shërbimet e klinikës në dispozicion për pacientët?

– Klinika jonë operon në sistemin e sigurimit të detyrueshëm shëndetësor (MHI), pasi që një numër i madh sëmundjesh të shoqëruara nga dhimbje përfshihen në sistemin MHI. Klinika gjithashtu ka një departament të sigurimeve shëndetësore vullnetare (VMI). Sipas legjislacionit aktual, mjeku duhet të orientojë mundësinë e marrjes së shërbimeve mjekësore falas për pacientin. Nga pikëpamja mjekësore, kompleksiteti dhe afati kohor kanë një rëndësi të veçantë: nëse pacienti bën një ultratinguj sot, dhe një MRI pas gjashtë muajsh, kjo zvogëlon efektivitetin e trajtimit në zero. Ne kemi zhvilluar programe speciale me zbritje të konsiderueshme në grupe të procedurave diagnostikuese dhe metodave për trajtimin e dhimbjes. Në të njëjtën kohë, shërbimet e teknologjisë së lartë, përkufizim, nuk mund të jenë plotësisht të lira.

– Në cilat fusha do të zhvillohet klinika këtë vit?

– Në vitet në vazhdim, klinika jonë do të vazhdojë të prezantojë lloje të reja të shërbimeve mjekësore për diagnostikimin dhe trajtimin e dhimbjes. Midis tyre, lloje të ndryshme të elektro-neurostimulimit, fizioterapi, metoda të reja të neuroimaging, ultratinguj, asistent radiologjik, navigacion në trajtimin e sindromave të dhimbjes. Do të ketë një prezantim të gjerë të operacioneve minimale invazive, procedurave neurokirurgjike, traumatike të ulëta që do të lejojnë trajtimin kirurgjik të shkakut të dhimbjes në 2-3 ditë. Planifikohet trainim i mëtutjeshëm i mjekëve tanë, ata do të zotërojnë specialitete të lidhura, teknika të reja mjekësore, përfshirë ato diagnostikuese dhe invazive. Marrëdhëniet me klinikat e tjera dhe shkollat ​​shkencore të specializuara në trajtimin e dhimbjes, si në vendin tonë, ashtu edhe jashtë saj, janë gjithashtu për t'u zhvilluar. Qëllimi ynë është të shpëtojmë pacientët tanë nga çdo dhimbje, nga kalimi i miellit: në mënyrë gjithëpërfshirëse, efektive dhe të sigurt.

Trajtimi i shtyllës kurrizore në Yekaterinburg

Adresat dhe çmimet e 121 klinikave

“Mjek i përgjegjshëm dhe i sjellshëm. Vëmendje ndaj pacientëve. Unë jam mirënjohës për ndihmën në 2010, dhe diagnozën e saktë! "

Gjeologjike (2.9 km)

Zona 1905 (2.9 km)

“Unë shkova në Irina Viktorovna Poberia me këshillën e miqve. Nuk u pendova. Specialist shumë i mirë dhe i kualifikuar. Puna e saj meriton vetëm lavdërime. Rekomandoni. "

Gjeologjike (950 m)

“Shumë faleminderit Telegin IS! Vajza ime ishte 3 vjeç kur e morëm atë për trajtim me glomerulonefritin akut. Mjeku na përshkroi trajtimin e duhur dhe për disa vite të tjera mbajti një vëzhgim. Falë këtij personi, doktorin me një letër të madhe, ne do të jemi vajza jonë. "

Bazhovskaya (2.5 km)

Zona 1905 (2.9 km)

"Një mjek shumë kompetent dhe i vëmendshëm"

Gjeologjike (1.3 km)

Chkalovskaya (2 km)

“Të kualifikuar, me përvojë, të vëmendshëm. Iu drejtova atij me këshillën e miqve. Nuk u pendova. Pas trajtimit, Sergei Mikhailovich u shpëtua nga sëmundja. "

"Shpesh shkoj në një masazh, dhe gjithmonë vetëm për A. Adamov. Qafa ime dhemb, është një ndjesi mjaft e pakëndshme. Për ta rregulluar këtë, u regjistrova për herë të parë në një seancë masazhi në klinikë. Përshtypjet janë thjesht të mrekullueshme, atëherë më duhej të hiqja plotësisht. "

“Terapisti më i mirë që kam pasur ndonjëherë. Unë i këshilloj të gjithë, veçanërisht ata që kanë një situatë të vështirë. Irina Gennadievna do të arrijë në fund të problemit dhe do të gjejë zgjidhjen e saj! "

Chkalovskaya (1.1 km)

Gjeologjike (1.1 km)

“Lyubov Valerievna është një profesionist i shkëlqyer. Shumë i dashur dhe i ndjeshëm. Ne shkuam ta shohim atë si një fëmijë në terapinë Bobat. Vajza ime nuk u ul, as u zvarrit. Ishte përkulur nga një hark. Bëni një diagnozë, kap një grup ushtrimesh në tryezë dhe në fitball. Mësoi atë që ju nevojitet. "

Botanik (250 m)

“Julia Rafailovna Naumenko është një alerologe e shkëlqyeshme. Faleminderit asaj për mbesën e saj. Julia Rafailovna është një profesioniste në fushën e saj, një person inteligjent dhe i denjë. Ju uroj suksese në një kauzë fisnike – trajtimin e fëmijëve tanë. "

“Terapisti më i mirë që kam pasur ndonjëherë. Unë i këshilloj të gjithë, veçanërisht ata që kanë një situatë të vështirë. Irina Gennadievna do të arrijë në fund të problemit dhe do të gjejë zgjidhjen e saj! "

Chkalovskaya (2 km)

“E dashur Elena Vladimirovna! Faleminderit shumë. Ajo bëri një ultratinguj katër herë dhe kurrë nuk u diagnostikua kudo. Ju vendosët transpozimin, e dërguat në Institutin Bakulevsky, ku u konfirmua. Unë do të lind në Moskë, dhe atje, në institutin e zemrës. "

Avenue of Cosmonauts (2 km)

"Kohët e fundit unë ndoqa një takim me një neurolog Natalya Belyaeva, dhe do të doja të ndaj përshtypjet e mia. Mjeku ekzaminoi me kujdes, me takt dhe me edukatë zhvilloi një bisedë. Unë kam qenë në gjendje të marr përgjigje gjithëpërfshirëse për të gjitha pyetjet. Pas shkrim-leximit të saj. "

“Mjeku është nga Zoti. Neurolog-epileptolog, më falni që u largova. Ishte një infermiere Valentina Aleksandrovna e cila mund të sigurojë saktë informacione për këtë sëmundje. "

Avenue of Cosmonauts (350 m)

“Faleminderit Natalya Andreevna për trajtimin kompetent, qëndrimin e sjellshëm, vëmendjen! Ajo gjen një qasje te fëmijët. Trajtimi është efektiv, asgjë më shumë. Shikon rrënjën e problemit. "

Chkalovskaya (700 m)

"Ky nuk është vetëm një doktor nga Zoti, por edhe një person i mrekullueshëm! Ndihmoi lindjen e dy djemve të mi. Lindja e fëmijëve – si e para dhe e dyta – shkuan në mënyrë perfekte! Nëse marr një të tretën, atëherë vetëm asaj! "

“Dua të falënderoj Aleksandër Gennadevich për operacionin e shkëlqyeshëm që bëra. Ai largoi fshikëzën e tëmthit në nivelin më të lartë. Vërtetë profesional me një letër të madhe. "

Gjeologjike (950 m)

Lexo artikullin:  Trajtimi i simptomave të diafragmës së hernisë ezofageale

"Një mjek i shkëlqyer, një person i denjë!" Sa i vëmendshëm është ai ndaj të sëmurëve dhe kolegëve të tij. Përmirëson vazhdimisht profesionalizmin e tij. Shëndet për ju, Levanin PV, sukses dhe lumturi e madhe! "

“Një mjek shumë i mirë. Unë kam shikuar 2 vajzat e saj që nga lindja. Gjithmonë ndihmoi dhe këshillon gjithmonë mjekë të mirë. "

Zona 1905 (1.9 km)

“Unë e krahasoj me degën në Fucik – parajsë dhe tokë. Në klinikën në Bazhov, mjekët janë të ndjeshëm, të vëmendshëm ndaj pacientëve, të sjellshëm dhe të ekuilibruar. Unë nuk mund t'i rendis mjekët me emër, e di vetëm doren time, të cilës iu drejtova – shkova te Anna Korobkina. "

Gjeologjike (1 km)

Chkalovskaya (1.8 km)

Zona 1905 (1.9 km)

“Në këtë qendër, ne po shohim me djalin tim nën programin Pochemuchki. Unë ju rekomandoj të gjitha nënave! Programi madje përfshin vaksinimin! Djali im shkon me kënaqësi në "doktor tezen", sepse në qendrën mjekësore Alpha ka një dhomë për fëmijë dhe shkojmë atje. "

hernie kurrizore

Herniation disk intervertebral

Si të trajtoni një hernie të shtyllës kurrizore? A është e nevojshme operacioni i hernisë kurrizore? Exercisesfarë ushtrimesh të bëni me një hernie të shtyllës kurrizore? – në këtë artikull ne do të ndihmojmë në gjetjen e përgjigjeve për këto dhe pyetje të ngjashme, domethënë – do të flasim për një metodë efektive dhe të sigurt për trajtimin e hernisë së shtyllës kurrizore, për shkaqet dhe simptomat e kësaj sëmundje, si dhe për më shumë mitet popullore që lidhen me të.

çfarë është një hernie e shtyllës kurrizore

Një hernie e shtyllës kurrizore është një lezion i diskut intervertebral, i karakterizuar nga këputja e guaskës së tij dhe zgjatje e bërthamës së brendshme të diskut përmes çarjeve që rezultojnë. Shtë një ndërlikim serioz i osteokondrozës.

Për këtë sëmundje, ekzistojnë gjithashtu emra: "hernia ndërvertebrale", "zgjatja", "zgjatja e diskut".

Një hernie e shtyllës kurrizore ndodh si rezultat i një lëvizjeje të papritur ose kur ngrini peshat, në sfondin e indeve të ndryshuara të disqeve dhe rruazave. Në këtë rast, çarjet e guaskës së diskut intervertebral dhe thelbi i saj bie jashtë.

Dëmtimi, hernie shtyp në rrënjën nervore në vendin e daljes së tij nga kanali kurrizor. Rrënja e dëmtuar e nervit dërgon impulse dhimbjeje në tru, të cilat perceptohen nga personi si dhimbje në zonën, ndjeshmëria e të cilit sigurohet nga ky nerv.

Një hernie e precipituar shkakton inflamacion dhe edemë në indet përreth. Tjetra, fillon procesi i dhëmbëzimit të diskut intervertebral të dëmtuar dhe vetë hernia.

Hernia kurrizore ndahet sipas lokalizimit dhe sipas fazës së formimit të tyre.

Lokalizimi më i shpeshtë përfshin hernizimin e diskut të palcës lumbosakrale, herniet në rajonin e qafës së mitrës janë shumë më pak të zakonshme, dhe më të rrallat në shpinë kraharore vërehen më rrallë.

Faza e formimit të një hernie të shtyllës kurrizore:

Protrusion – zgjatje e bërthamës së diskut në kanalin kurrizor pa këputje të guaskës së tij. Nuk është një sëmundje e pavarur, por është një nga fazat e osteokondrozës, e ndjekur nga një hernie. Madhësia e hernisë në këtë fazë nuk kalon 2-3 mm.

Prolapsi është një prolaps i bërthamës së diskut intervertebral përmes një çarje të formuar në guaskën e saj. Një hernie në këtë fazë mund të rritet në një madhësi prej 1-1,5 cm në diametër.

Sekuestrimi – ndarja e një fragmenti të një hernie të precipituar në kanalin kurrizor.

shkakton hernie kurrizore

Arsyet që çojnë në një hernie të shtyllës kurrizore përfshijnë:

 • punë e rëndë fizike;
 • jetesa e ulur;
 • pesha e tepërt;
 • sëmundjet kronike, dëmtimet kurrizore.

Përveç kësaj, një hernie e shtyllës kurrizore mund të formohet si rezultat i këputjes së unazës fibroze me një rritje të mprehtë të presionit brenda diskut. Shkaku i hendekut është efekti traumatik në shpinë gjatë gungave, rënieve, frakturave, ngritjes së peshave.

simptoma të hernisë kurrizore

Do lloj hernie i shtyllës kurrizore ka simptomat e veta specifike. Si simptoma kryesore e përgjithshme, dhimbja në zonën e diskut të dëmtuar mund të dallohet, e cila intensifikohet kur lëvizni ose ngrini peshat.

Me një hernie të shtyllës kurrizore në lumbosakrale, dhimbja lëshon kofshën, mollaqen ose këmbën e poshtme. Ndonjëherë në zonën e diskut të dëmtuar ndihet mpirje ose ndjesi shpimi gjilpërash. Në raste të rënda, këmbët e pacientit lodhen, ai ndjehet i dobët dhe lodhet shpejt kur ecën. Mund të shfaqen gjithashtu probleme me lëvizjet e zorrëve, urinimin dhe fuqinë.

Simptomat kryesore të një hernie në shpinë të qafës së mitrës janë dhimbja që rrezaton në shpatull ose krah, periudha të rregullta marramendje, presion të lartë të gjakut dhe mpirje të gjymtyrëve të sipërme, posaçërisht të gishtërinjve.

Një hernie e shtyllës kurrizore në gjoks mund të manifestohet me dhimbje të shpeshta të dhimbjes në gjoks dhe në shpinë kraharore, një ndjesi e ngutshme në zonën e gjoksit dhe zemrës.

mite debunkuese për një hernie të shtyllës kurrizore

Sot, ekzistojnë një mori mendimesh të gabuara në lidhje me trajtimin e hernisë së shtyllës kurrizore, të gjeneruara kryesisht nga mungesa e informacionit objektiv në lidhje me terapinë e propozuar te një person që ka hasur në këtë problem. Ne do të përpiqemi të sqarojmë këtë çështje dhe të zhbëjmë mitet më të njohura.

Siç shihet nga shembujt e përshkruar më sipër, një pamje objektive e problemit të një hernieje të shpinës nga këndvështrimi i mënyrave për ta zgjidhur atë ndihmon personin që ka këtë sëmundje, me kohë dhe me qëllim t'i drejtohet zgjedhjes së një efektive dhe metoda e trajtimit të sigurt.

në lidhje me trajtimin tonë për hernie kurrizore

Për më shumë se 20 vjet, ne kemi trajtuar në mënyrë efektive herniet e shtyllës kurrizore në çdo fazë të zhvillimit, duke përdorur vetëm metoda jo kirurgjikale. Ne besojmë se për momentin, trajtimi kirurgjikal i hernisë së shtyllës kurrizore kryhet në mënyrë të paarsyeshme shpesh, edhe në raste kur operacioni mund të shpërndahet.

Trajtimi përfshin injeksionin në herninë përreth të hapësirës së një kompleksi të veçantë të barnave me veprim të njëkohshëm të absorbueshëm, analgjezik, anti-inflamator dhe dekompestues.

Nëse është e nevojshme, seancat e terapisë rigjeneruese përfshihen në rrjedhën e trajtimit, që nënkupton izolimin dhe administrimin e autoplazmës së trombociteve të gjakut në indet e zonës së prekur për shërimin e tyre të shpejtë.

Trajtimi kryhet mbi baza ambulatore (jashtë spitalit) – pacienti viziton në mënyrë periodike qendrën tonë për t'iu nënshtruar procedurave të përcaktuara, dhe gjithashtu, nëse është e nevojshme, merr barna të përshkruara shtesë.

Trajtimi ynë shpejt dhe në mënyrë efektive zgjidh problemin e hernies së shtyllës kurrizore, ndërsa është i sigurt dhe i besueshëm.

ExpertNews Shqipëri