Të gjitha metodat e trajtimit të artritit të këmbës në shtëpi

Artriti i këmbës është një patologji akute ose kronike që shfaqet në sfondin e ndryshimeve degjenerative destruktive në nyje. Për secilin pacient, një reumatolog zhvillon një plan individual të trajtimit për të eliminuar shkakun e sëmundjes, për të zvogëluar ashpërsinë e dhimbjes dhe për të parandaluar zhvillimin e komplikimeve. Terapia me ilaçe krijon kushte të favorshme për rivendosjen graduale të aktivitetit funksional të nyjeve të prekura. Shtë e nevojshme të kaloni nëpër një seri testesh instrumentale, dhe nganjëherë laboratorike diagnostikuese. Patologjia e identifikuar në fazën fillestare i jep mirë terapisë me ilaçe farmakologjike, efekti i të cilave do të forcojë mjetet juridike popullore.

Parimet themelore të terapisë

Terapia e artritit të këmbës konsiston në kryerjen e masave etiopatogjenetike, trajtimit simptomatik dhe rehabilitimit, përdorimin e kursit të përgatitjeve farmakologjike të veprimit sistemik dhe lokal. Nëse studimet diagnostikuese kanë zbuluar një sëmundje që përparon me shpejtësi që ndodh kundër një sfondi të ndryshimeve strukturore të theksuara në nyje, atëherë përdoren metoda kirurgjikale:

 • arthroplasty;
 • zevendesimi i bashkes metatarsophalangeal.

Deformimi i vazhdueshëm i elementeve strukturorë të këmbës kërkon reseksion të gishtërinjve të çekiçit. Gjatë trajtimit, rekomandohet të kufizoni ngarkesën në këmbë për të përjashtuar traumën e saj kronike. Një cast i suvasë zakonisht përdoret për të imobilizuar këmbën. Ulja e rikuperimit ndihmon për të shpejtuar rikuperimin me lëvizshmërinë në paterica. Një dietë e veçantë me një përmbajtje të ulët ose përjashtim të plotë të kripës dhe erëzave minimizon përparimin e artritit, por zakonisht përshkruhet për patologjinë e gjenezës së përdhes.

Zhvillimi i ndryshimeve destruktive dhe degjenerative në këmbë kërkon përdorimin e këpucëve të veçanta. Duhet të jetë prej materiali të butë, të ketë një ngurtësi të rritur, thembër të ulët. Për lehtësinë e lëvizjes, mjekët rekomandojnë pacientët pajisje ortopedike që zvogëlojnë ngarkesën në nyjet e lënduara: mbështetje harku, futje ndërdigitale, pads helium.

Pavarësisht nga etiologjia e artritit, regjimet terapeutike përfshijnë:

Terapia me antibiotikë kryhet vetëm kur diagnostikohet një patologji e provokuar nga viruset dhe bakteret patogjene. Barnat me zgjedhjen e parë janë penicilinat gjysmë sintetikë të mbrojtur nga acidi klavulanik, makrolidet, ilaçet antibakteriale të serisë së cefalosporinës. Në shtëpi, banjot e këmbëve, masazhi i lënduar në këmbë, kompresat përdoren për të rritur efektivitetin e ilaçeve.

Metoda e trajtimit të artritit të këmbësPërgatitjet farmakologjike dhe teknikat themelore
Ilaçet e kursitIlaçet jo-inflamatore anti-inflamatore, glukokortikosteroidet, ilaçe modifikuese strukturore, analgjezikë, përfshirë opioidet
Procedurat fizioterapeutikeRrezatim ultraviolet, UHF, magnetoterapi, elektroforezë, fonoforezë, terapi lazer, terapi ushtrimore, terapi manuale, masazh, balneoterapi
Ndërhyrja kirurgjikaleArthroplasty, zëvendësimi i nyjeve metatarsophalangeal, reseksioni i çekiçit
Receta të mjekësisë tradicionaleInfuzione dhe zierje të bimëve medicinale, fasha, bluarje, ointments shtëpiake

Droga anti-inflamatore nonsteroidal

Përdorimi i NSAIDs më së shpeshti praktikohet në ortopedi dhe reumatologji. Veprimi i ilaçeve bazohet në bllokimin e përbërësve aktivë të enzimës ciklooksigjenazë, e cila është e përfshirë në sintezën e ndërmjetësve të prostaglandins dhe bradykinins. Hyrja e tyre në qarkullimin sistemik bën që një person të ndiejë dhimbje të forta. NSAID-të përdoren për të ndaluar procesin inflamator në nyje, për të zvogëluar shkallën e ënjtjes së indeve të buta ngjitur. Edhe pas marrjes së kapsulave ose tabletave një herë, dhimbja zhduket pas 20-30 minutash. Efikasiteti më i madh terapeutik në trajtimin e artritit të këmbës është karakteristik për ilaçet e mëposhtme sistemike:

Kohëzgjatja e një kursi të trajtimit të NSAID varet nga faza e artritit. Për të përjashtuar dëmtimin e mukozës së stomakut, merren njëkohësisht frenuesit e pompës protonike, Omeprazole, Esomeprazole, Pantoprazole. Pas 5-10 ditëve të administrimit, ilaçet sistemike anulohen, dhe pacientëve u caktohen fonde për aplikim lokal me të njëjtat substanca aktive. Për dallim nga tabletat dhe dragees, disponueshmëria biologjike e ointments, gels është vetëm 5-6%, por kjo përqendrim është mjaft e mjaftueshme për të eleminuar dhimbjen, inflamacionin, ënjtjen e nyjeve. Përbërësit aktivë të ilaçeve transdermale depërtojnë në qarkullimin e gjakut në një sasi të parëndësishme, duke mos qenë në gjendje të provokojnë zhvillimin e efekteve anësore. Farë ointments dhe gels kanë provuar veten në trajtimin e artritit të këmbës:

Fondet e jashtme aplikohen vetëm për lëkurën e paprekur të këmbës në vendin e lokalizimit të dhimbjes 1-2 herë në ditë. Përbërësit aktivë adsorbohen me shpejtësi dhe grumbullohen në lëngun sinovial, duke ushtruar një efekt lokal. Ointments dhe gels me NSAID karakterizohen nga një dukuri e rrallë e efekteve anësore, të cilat zakonisht manifestohen në formën e skuqjeve alergjike të lëkurës.

Artriti reumatoid shfaqet në 0,5–2% të popullsisë së rritur dhe është heterogjen në aktivitetin e sëmundjes, shkallën e shkatërrimit të kockave dhe zhvillimin e manifestimeve ekstraktike (sistemike) të sëmundjes. Në mungesë të terapisë adekuate, më shumë se 50% e njerëzve humbasin aftësinë e tyre të punës pas 5-7 vjetësh, dhe pas 15-20 vjetësh numri i personave me aftësi të kufizuara është 70-90%.

Analgjezikë dhe glukokortikosteroide

NSAIDs janë zgjedhja e parë në trajtimin e artritit të këmbës. Por efektiviteti i tyre analgjezik dhe anti-inflamator kompensohet nga efektet anësore që tregojnë. NSAIDs janë kundërindikuar në pacientët me sëmundje ulçera peptike, gastrit atrofik dhe hiperacid. Për të zvogëluar ashpërsinë e dhimbjes, ato janë të përshkruara antispazmatikë ose analgjezikë, zakonisht me acetaminofen. Sidoqoftë, ata nuk do të përmirësojnë mirëqenien e një personi me artrit reumatoid ose të përdhes. Patologjitë karakterizohen nga dhimbje të mëdha, prandaj, analgjezikët e kombinuar që përmbajnë opioide përfshihen në regjimet terapeutike:

Lexo artikullin:  Periartriti i tehut të shpatullave shkakton shkaqe dhe simptoma

Këto ilaçe janë të përshkruara për dhimbje të padurueshme në këmbë dhe kur përhapet në të gjithë gjymtyrët e poshtme. Opioidet kanë një gamë të gjerë të kundërindikacioneve: mëlçisë akute dhe kronike, veshkave dhe disa sëmundje gastrointestinale. Ilaçet provokojnë zhvillimin e varësisë psikologjike dhe fizike, kështu që ju nuk mund të tejkaloni dozat e rekomanduara nga mjeku, ndryshoni kohëzgjatjen e kursit terapeutik.

Në Sh.B.A dhe Evropë, "opioidet e dobët" janë shumë më të përballueshëm sesa në vendin tonë; kërkesa për ta po rritet vazhdimisht. Për shembull, në Shtetet e Bashkuara nga 1996 në 2006, përdorimi terapeutik i Morfinës u rrit me 183%, dhe Oxycontin – me 898% (!).

Në rast të dhimbjeve të forta dhe procesit inflamator akut që shoqëron artritin e këmbës, glukokortikosteroidet, analoge sintetike të kortizolit, i cili prodhohet nga lëvorja veshkore, i përshkruhen pacientit. Prodhimi i këtij hormoni ndodh gjatë formimit të një fokusi inflamator të çdo lokalizimi dhe shfaqjes së ndjesive të dhimbshme që shoqërohen me të me intensitet të ndryshëm. Më së shpeshti përdoret në trajtimin e artritit janë glukokortikosteroidet:

Efikasiteti anti-inflamator dhe analgjezik i glukokortikosteroideve është dukshëm më i lartë se ai i NSAIDs. Por në mënyrë të konsiderueshme më shumë dhe numri i efekteve anësore të manifestuara prej tyre. Me përdorim të zgjatur, tejkalimi i dozave të vetme, imuniteti, aktiviteti funksional i veshkave, mëlçisë dhe traktit gastrointestinal ulet ndjeshëm. Në trajtimin e ndonjë patologjie të sistemit muskulor, aftësia e glukokortikosteroideve për të holluar indin kockor ka rëndësi.

Chondroprotectors

Në trajtimin e të gjitha patologjive artikulare, përdoren barna modifikuese strukturore. Shtë gabim të supozosh se kondroprotektorët përshkruhen nga mjekët vetëm për të parandaluar ndryshime të mëtejshme destruktive dhe degjeneruese në kërcin e hialinës. Veprimi anti-inflamator, analgjezik, i vonuar është karakteristikë e barnave të këtij grupi. Përdorimi i kombinuar i kondroprotektorëve dhe NSAID-ve mund të zvogëlojë ndjeshëm dozën e këtyre të fundit. Edhe pas anulimit të agjentëve modifikues strukturorë, efekti analgjezik, anti-inflamator, anti-edematoz vazhdon për disa javë të tjera. Kondroprotektorët e mëposhtëm përdoren për të trajtuar artritin e këmbës:

Për të rritur efektin rigjenerues, ortopedistët dhe reumatologët rekomandojnë kombinimin e kondroprotektorëve lokalë dhe sistemikë, pasi ato nuk kanë një listë të gjerë të kundërindikacioneve dhe nuk tregojnë efekte anësore të theksuara. Biodisponibiliteti i përbërësve aktivë (glukozaminë dhe sulfate të kondroitinës, acidit hialuronik, kolagjenit) është i ulët, dhe shumica e tyre thithen në indet e prekura nga inflamacioni. Kohëzgjatja e kursit terapeutik është nga disa muaj deri në 2-3 vjet.

Receta të mjekësisë tradicionale

Ka pak njerëz që duan të vizitojnë spitalet. Prandaj, një vizitë te mjeku shtyhet derisa ngurtësia e lëvizjeve, sindromi akut i dhimbjes të kufizojë seriozisht performancën fizike të një personi. Gjatë diagnostikimit, zbulohen ndryshime të theksuara destruktive-degjeneruese, të cilat eliminohen vetëm me metodat e terapisë konservatore, dhe ndonjëherë edhe me ndërhyrje kirurgjikale. Në këtë fazë, trajtimi i artritit të këmbës me mjete popullore është jopraktik dhe i rrezikshëm. Ato japin një efekt të përkohshëm analgjezik, por nuk ndikojnë në shkakun e sëmundjes.

Oointments në shtëpi, fasha përdoren vetëm si një metodë shtesë e terapisë, dhe përdorimi i tyre nuk anulon ilaçet për kursin e gjatë. Mjetet juridike popullore zgjasin dhe forcojnë efektin e ilaçeve farmakologjike, i cili lejon të zvogëloni dozën e tyre, të zvogëlojë numrin e efekteve anësore. Për trajtimin e artritit në këmbë, specialistët në mjekësinë zyrtare mund të përshkruajnë infuzione të bimëve me efekt diuretik:

 • veshët e ariut;
 • mëndafshi misri;
 • ortosifon i qëndrueshëm;
 • erva leshi;
 • gjethe lingonberry.

Dhe shumë nga komponentët e recetave të ilaçeve tradicionale gjenden në ointments farmaci dhe balms për artritin e këmbës: saberfoot, mustaqe të artë, ekstrakt piper të kuq të nxehtë, arushë dhe yndyrë të keqe. Të gjithë këta përbërës përfshijnë komponime bioaktive, të cilat, nëse dozohen gabimisht, mund të dëmtojnë seriozisht shëndetin tuaj. Prandaj, gjatë përgatitjes së mjeteve juridike në shtëpi, masa ose vëllimi i përbërësve të treguar në recetë duhet të matet me saktësi.

Ointments shtëpi

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Në trajtimin e artritit të këmbës, përdoren ointments me barëra medicinale, produkte bletari, vajra bimore dhe esenciale. Mjete të tilla juridike të jashtme nuk do të ndihmojnë për të ndaluar një proces të fortë inflamator, për të eleminuar dhimbjen akute që shfaqet kur ecni ose në pushim. Efekti i butë i ointments në shtëpi ka për qëllim parandalimin e rikthimit të artritit, parandalimin e ndryshimeve të mëtejshme shkatërruese dhe degjeneruese. Mjetet për përdorim të jashtëm duhet të aplikohen në këmbë 1-2 herë në ditë për 3-4 orë. Kohëzgjatja e kursit terapeutik nuk është e kufizuar, mund të vazhdojë derisa simptomat të zhduken plotësisht.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Ointment marigold

Ilaçi përgatitet vetëm nga inflorescences të freskëta të verdha ose portokalli. Kalendula përmban një numër të madh komponimesh biologjikisht aktive, por flavonoidet dhe taninat janë me interes të veçantë për trajtimin e patologjive artikulare. Pas thithjes së tyre në indet e prekura, qarkullimi i gjakut rritet, gjë që ndihmon për të eleminuar shpejt mungesën e oksigjenit molekular dhe komponimeve të nevojshme për rigjenerimin e qelizave. Mund ta përgatisni vajin sipas recetës së mëposhtme:

 • shpëlajeni, thajini 200 g materiale bimore të freskëta, dhe më pas me një llaç dhe guaskë, bluajeni në një gjendje homogjene;
 • matni 200 g vazelinë dhe gradualisht, në pjesë të vogla, injektoni në thonjtë e copëtuar, duke nxitur plotësisht;
 • shtoni 3 pika vajra esencialë të dëllinjës, bredhit, pishës, përzieni përsëri një masë të trashë aromatike.
Lexo artikullin:  Kur ngrihet një dorë, dhimbje të forta në nyjen e shpatullave

Kalojeni vajin nga llaçi në një kavanoz qelqi të errët, ruajeni në frigorifer. Ilaçi bimor mund të përdoret jo vetëm për të trajtuar artritin kronik, por edhe për të eleminuar dhimbjen e shpinës me osteokondrozën, herninë ndërvertebrale, reumatizmin e këmbëve.

Pomadë e freskët e marigoldit përdoret nga burrat për të lehtësuar irritimin pas rruajtjes, dhe nga gratë për të përmirësuar gjendjen e lëkurës së duarve, mbrojtjen e tij nga rrezet e diellit, temperaturat e ulëta dhe pastruesit agresivë.

Oberment Saber

Një bimë shumëvjeçare nga familja e gjerë Rosaceae përdoret më shpesh për të trajtuar sëmundjet e sistemit muskulor. Një kaçubë me rritje të ulët në të egër gjendet vetëm në rajone me kushte të vështira klimatike, por lëndët e para të bimëve të thata të nevojshme për përgatitjen e vajit mund të blihen në çdo farmaci. Produkte të jashtme të gatshme gjithashtu shiten atje, një nga përbërësit e të cilave është sabiri. Por vajrat e farmacisë përmbajnë përqendrimin e saj të ulët, si dhe përbërës shtesë që shpesh provokojnë djegie dhe acarim, për shembull, capsaicin. Prandaj, vaji i bërë me shtëpi me saberfish ka një efikasitet më të madh terapeutik. Mund ta gatuani sipas kësaj recete:

 • bluaj në një gjendje pluhuri 100 g rrënjët e saberit, përzieni me të njëjtën masë të çdo yndyre shtazore;
 • silleni masën e trashë në një çiban, errësoni mbi nxehtësinë e ulët për 2-3 orë;
 • pa ftohje, tendosni me kujdes përmes një leckë ose fashë sterile.

Mjetet juridike bimore duhet të ruhen në çdo enë të errët në një temperaturë që nuk tejkalon 15 ° C. Për të përshpejtuar shërimin pas aplikimit të vajit në këmbë, aplikoni një film celofan në majë dhe rregulloni me një fashë fiksuese.

Ointment pluhur mustardë

Farat e mustardës përmbajnë një përqendrim të lartë të vajrave esencialë që kanë efekte anti-inflamatore, ngrohëse dhe shpërqendruese, të manifestuara për shkak të acarimit të receptorëve të shtresave të poshtme të epidermës. Vaji i mustardës nuk është i përshtatshëm për trajtimin e artritit të këmbës tek njerëzit me lëkurë të ndjeshme, pasi mund të provokojë një djegie dhe zhvillimin e një reaksioni alergjik. Ilaçi bimor përgatitet si më poshtë:

 • Përzieni 0,5 lugë çaji pluhur mustardë me një lugë gjelle kripë deti të imët kristal;
 • shtoni përzierjen e thatë në 70 ml krem ​​të zakonshëm për fëmijë, përzieni derisa të treten plotësisht.

Vaji ruhet në temperaturën e dhomës në një vend të mbrojtur nga rrezet e diellit. Pas aplikimit të ilaçit bimor në zonën e nyjes së dëmtuar, qarkullimi i gjakut shpejt normalizohet, komponimet ushqyese dhe bioaktive fillojnë të rrjedhin, gjë që në mënyrë të konsiderueshme përshpejton rigjenerimin e kërcit hialin. Ointment me kripë dhe mustardë mund të përdoret për të trajtuar patologji të ndryshme shkatërruese dhe degjeneruese (përveç përdhes), por vetëm në mungesë të një procesi inflamator akut.

Fasha terapeutike

Kompresat përdoren për të përmirësuar mikroqarkullimin në nyjet e këmbës. Në mjekësinë popullore praktikohet trajtimi i artritit me gjethe të freskëta të bimëve medicinale ose perimeve, produkteve të bletëve, mumiet, argjilën e pastruar. Edhe pas një procedure të vetme, shqetësimi zhduket, lëvizshmëria e këmbës përmirësohet. Për të konsoliduar rezultatin, është e nevojshme të aplikoni një kompresë një herë në ditë për 10-14 ditë. Kohëzgjatja e procedurës është 2-3 orë.

Kompresoni me barëra shëruese

Ilaçi më i provuar për eliminimin e dhimbjes dhe inflamacionit kronik që shfaqet me artritin e këmbës është gjethe e zakonshme e lakrës. Efekti i tij terapeutik bazohet në praninë në përbërjen kimike të një larmi acidi organik dhe elementët gjurmë më të rëndësishëm: kalium, magnez, zink dhe kalcium. Pas aplikimit të gjethes së lakrës në bashkimin e sëmurë, ndodhin procese komplekse biokimike, rezultatet e së cilës vizualizohen në përfundim të procedurës. Kristalet më të vogla të kripërave të nxjerra nga indet e kërcit nga lëngu i perimeve janë qartë të dukshme në lëkurën e këmbës. Efikasitet i ngjashëm terapeutik është gjithashtu karakteristik për gjethet e freskëta të rodheve, luleradhiqe, morrat e drurit. Si ta trajtoni artritin e këmbës me mjete juridike popullore në formën e fasha:

 • është mirë të fërkoni materialet bimore me duart tuaja derisa të lëshohet një sasi e vogël lëng;
 • yndyrat gjethe të mëdha me shumë mjaltë të trashë lulesh, dhe gjethe të vogla – thjesht përzieni me të;
 • ngjiteni në këmbë, mbuloni me mbështjellës plastik dhe fiksoni me një fashë (nëse dëshironi, mbështillni).
Lexo artikullin:  Mbulesa ortopedike si të zgjidhni Llojet dhe rregullat e përdorimit

Kompresa të tilla eliminojnë ndjeshëm ngurtësinë e mëngjesit dhe ënjtjen e nyjeve, rrisin aktivitetin e tyre funksional. Pas heqjes së masës bimore-mjaltë, lëkura duket pak e rrudhur, e dehidratuar, e kuqërremtë, kështu që duhet të lubrifikohet me çdo hidratues.

Kompresoni me argjilën

Për trajtimin e artritit të këmbës, balta blu përdoret më së shpeshti me një përmbajtje të lartë të kalciumit, fosforit dhe magnezit. Përdorimi i kursit të kompresave përshpejton rigjenerimin e indeve, veçanërisht ato, dëmtimi i të cilëve provokohet nga çrregullime metabolike. Elementet gjurmë që përbëjnë argjilën blu janë pjesëmarrës dhe katalizatorë për reaksione biokimike që ndodhin në nyje, kështu që mangësia e tyre shkakton gjithnjë çrregullime metabolike. Mos e shkelni regjimin e dozimit të një ilaçi natyral në dukje të padëmshëm, pasi mbivlerësimi i indeve me substanca biologjikisht aktive mund të çojë në rritjen e ashpërsisë së dhimbjes.

Balta e verdhë ka një efekt të ngjashëm terapeutik, në përbërjen kimike të së cilës mbizotërojnë metale alkaline të tokës. Si të përgatisni dhe përdorni përzierjen për fasha:

 • matni 5 lugë në një enë pa një rrëshqitje balte blu ose të verdhë;
 • ngrohni ujin në një temperaturë prej 60-70 ° C dhe me kujdes, në pjesë të vogla, futeni në pluhur derisa të formohet një masë elastike elastike;
 • aplikojeni në një pecetë sterile, aplikojeni në një nyje të sëmurë për 30-40 minuta.

Ju nuk mund të përdorni pëlhurë, por thjesht formoni një tortë me duart tuaja, shpërndani atë në lëkurë dhe rregulloni atë me një fashë. Për të rritur efektin terapeutik gjatë përzierjes së balta me ujë, ekspertët e mjekësisë tradicionale rekomandojnë të shtoni një lugë gjelle mjaltë, disa pika vajra esencialë të bredhit, kedrit dhe bredhit. Pas heqjes së kompresës, fshij një sasi të vogël të vajit vegjetal (ulliri, misri, vaj luledielli) në lëkurë.

Balta blu është një produkt dytësor i kores së tokës, shkëmbi sedimentar, i cili u formua si rezultat i shkatërrimit të shkëmbinjve gjatë motit. Burimi kryesor i lëndëve të para medicinale është spar, i cili zbërthehet në kaolinite dhe hidrate të silikateve të aluminit.

Pije e bollshme

Në trajtimin e ndonjë patologjie të sistemit muskulor dhe skeletit, përfshirë artritin e këmbës, përdorimi i përgatitjeve farmakologjike shoqërohet gjithmonë me përdorimin e një sasie të madhe të lëngjeve. Kjo është e nevojshme për të përshpejtuar eliminimin nga trupi i produkteve të ndërmjetme dhe përfundimtare të një procesi të ngadaltë inflamator. Reumatologët dhe neuropatologët rekomandojnë të pini të paktën 2,5 litra ujë të pijshëm në ditë. Por ka mjete juridike të përgatitura sipas recetave të mjekësisë tradicionale që në mënyrë më efektive largojnë toksinat dhe substancat e tjera të dëmshme nga nyjet e dëmtuara.

Lëng boronicë

Kastrati i freskët dhe i ngrirë shfaq aktivitet diuretik të theksuar, i cili përdoret në trajtimin e artritit, përdhes, osteokondrozës. Të gjitha këto patologji karakterizohen nga një rritje e përqendrimit të kripërave në nyje dhe strukturat e kyçeve, veçanërisht në kërcin hialin dhe qesen sinoviale. Boshllëku i shpeshtë i fshikëzës kontribuon në:

 • largimi i mineraleve të dëmshëm nga indet e dëmtuara;
 • eleminimi i puffiness.

Veçanërisht e rëndësishme për trajtimin e artritit në këmbë është prania në përbërjen kimike të boronicave të borit mineral gjurmë, e cila është e përfshirë në mënyrë aktive në formimin e strukturave artikulare.

Mjafton të pini 3-4 lugë gjelle lëng boronicë të shtrydhur fllad pas një vakt gjatë ditës për të rritur prodhimin e kondroprotektorëve natyralë në trup. Kjo metodë e trajtimit të artritit të këmbës nuk mund të përdoret për njerëzit me hipotension arterial, lezione ulcerative të stomakut dhe duodenit, gastrit eroziv dhe hiperacid.

Caj xhinxheri

Substancat biologjike aktive nga përbërja kimike e rrënjës së xhenxhefilit përcaktojnë efektet e saj të larmishme pozitive – anti-inflamatore, antiseptike, tonike. Por në trajtimin e artritit të këmbës, çaji aromatik përdoret për shkak të efektivitetit të theksuar të tij diuretik dhe aftësisë për të forcuar sistemin imunitar. Për shkak të rezistencës së shtuar ndaj faktorëve negativë të brendshëm dhe të jashtëm, trupi i njeriut mobilizohet për të luftuar patologjinë artikulare. Mund të përgatisni një pije të shëndetshme dhe të shijshme si më poshtë:

 • derdhni 0,5 lugë çaji rrënjë xhenxhefili të copëtuar në një çaj qeramik;
 • derdhni 2 gota ujë të nxehtë në një temperaturë prej 90-95 ° C, lëreni për 10-15 minuta;
 • tendosje, merrni 0,5 gota 3 herë në ditë pas ngrënies.

Nëse dëshironi, mund të shtoni mjaltë të trashë në çaj, feta limoni ose copa mollë, dardhë. Kur piqni, shumë vitamina B, acide askorbike dhe folike që marrin pjesë në përtypje kalojnë në pijen e xhenxhefilit. Dhe prania e kalciumit, zinkut, borit në erëz siguron rigjenerimin e indeve të eshtrave dhe të kërcit.

Metoda e nxjerrjes nga rrënjët e xhenxhefilit jep një vaj esencial aromatik, i cili përdoret për mbytje, larje, fërkim, masazh. Indikacionet për përdorimin e tij janë sëmundje të sistemit muskulor, çrregullime psikoemotuese, infeksione virale dhe bakteriale.

Artriti i këmbës është një grup i madh i patologjive artikulare, përparimi i të cilave shpesh është shkatërrim i pakthyeshëm i nyjes. Reumatologët dhe ortopedistët nuk lodhen duke paralajmëruar për nevojën për trajtim në kohë në një institucion mjekësor, kur është mjaft e mundur të ndalohen ndryshimet degjenerative-degjeneruese. Diagnoza e artritit në fazën fillestare ju lejon të kryeni trajtim në kohën më të shkurtër të mundshme, duke shpejtuar ndjeshëm shërimin.

ExpertNews Shqipëri