Simptomat e bursitit të këmbës dhe trajtimi

Gjatë dozës së parë, mjeku dëgjon pacientin dhe palpon kyçin e këmbës. Kjo zakonisht është e mjaftueshme për të bërë një diagnozë.

Për të dalluar bursitin nga patologjitë e tjera artikulare me manifestime të ngjashme, përdoren metoda të hulumtimit harduerik dhe laboratorik:

 • fluoroscopy. Tregon gjendjen e artikulacionit dhe zbulon bursën e thellë;
 • CT dhe ultratinguj. Madhësia e inflamacionit dhe përbërja e gripit sinovial>

Për të identifikuar patogjenin e bursitit, bëhet një birë, duke marrë një sasi të caktuar të synovisë. Një studim bakteriologjik ndihmon për të zbuluar praninë e fibrave të gjakut, qelbës dhe fibrinës në lëng dhe të përshkruajnë terapi të përshtatshme.

Trajtim

Trajtimi i bursitit duhet të jetë gjithëpërfshirës dhe të përfshijë ngjarje konservative, lokale dhe të përgjithshme. Metodat kirurgjikale shfrytëzohen me suppuration dhe një përkeqësim të mprehtë të mirëqenies së pacientit. Në këtë rast, një hapje e çantës kryhet me heqje të pjesshme të indit të prekur dhe injeksion pasues të barnave sklerozuese.

Kur shfaqet gëlbazë, bursa hiqet pa u hapur, me trajtimin dhe menaxhimin e plagës.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Metodat konservative

Nëse nuk është kryer një studim bakteriologjik, pacienti është përshkruar me antibiotikë që janë aktivë kundër shumicës së mikroorganizmave: Cefazolin, Dioxidin, Gentamicin, Linkomycin, Cefpir, Ampicillin, Doxycycline.

Për të eliminuar dhimbjen dhe inflamacionin me bursitin e këmbës, përdoren grupet e mëposhtme të ilaçeve:

 • NSAIDs të gjeneratës së re – Meloxicam, Nise, Arthrosan, Nimesil, Movix, Nimulide, Celebrex, Ksefokam;
 • ointments – Capsicam, Voltaren, Collagen Ultra, Emulgel, Dolobene, gel Diclac, vaj indomethacin. Mjetet aplikohen në sipërfaqen e bursës së përflakur.

Për të rritur imunitetin dhe për të zvogëluar përshkueshmërinë vaskulare, rekomandohen komplekse vitaminash dhe Ascorutin.

Ndër metodat tradicionale të trajtimit të bursitit të këmbës, masat fizioterapeutike janë veçanërisht të njohura: elektroforeza, magnetoterapia, fonoforeza, rrezatimi ultravjollcë, aplikimet ozokerite ose terapia parafine. Ato përshkruhen pas eliminimit të dhimbjes akute dhe inflamacionit aktiv. Për të rivendosur lëvizshmërinë e mjetit të këmbës në ushtrime terapeutike nën drejtimin e një instruktori.

Me ndihmën e terapisë lokale dhe ilaçeve, ju mund të shpëtoni plotësisht nga simptomat e sëmundjes në 10-14 ditë.

Metodat popullore

Me diagnozën e bursitit akut të këmbës, trajtimi me mjete popullore përmirëson ndjeshëm mirëqenien e pacientit. Por mund të drejtoheni në receta jo konvencionale vetëm pasi të këshilloheni me një mjek.

Për të zvogëluar dhimbjen dhe ënjtjen me bursitin, kompresat e alkoolit ose një zgjidhje 50% Dimexidum aplikohen në zonën e kyçit të këmbës. Mbështjelljet e argjilës dhe aplikimet e mjaltit ndihmojnë mirë.

Një efekt i shkëlqyer anti-inflamator jep një gjethe lakër të freskët, lëng të rrahur dhe të zbrazët. Rekomandohet ta ndryshoni atë çdo 3-4 orë. Ju mund ta trajtoni bursitin me nxehtësi të thatë. Për ta bërë këtë, vendosni një çorap me lesh të lartë në këmbën e prekur, mbështilleni dhe shtrihuni në shtrat.

Metodat e tjera të trajtimit alternative:

 • banjot e bimëve medicinale (kamomil, urtë);
 • futja e një këmbë në rërë të nxehtë ose kripë deti;
 • fasha nga patate të copëtuara të papërpunuara ose gjethe të kalanchoe.

Kur vetë-mjekimi i bursitit të këmbës, është e nevojshme të mbani mend shkaqet e sëmundjes. Nëse procesi patologjik u provokua nga një agjent mikrobik dhe suppurimi është i pranishëm, është e ndaluar të përdorni receta alternative.

Parandalim

Parandalimi i bursitit është shumë i thjeshtë dhe konsiston në rekomandimet e mëposhtme:

 • dozoni rreptësisht ngarkesën në kyçin e këmbës;
 • parandaloni dëmtimin dhe hipoterminë e gjymtyrëve;
 • trajtoni me kujdes plagët dhe gërvishtjet në kyçin e këmbës;
 • shmang sportet traumatike;
 • parandaloni dëmtimin e rregullt mekanik në tendinin e Akilit ose vishni një fashë mbrojtëse.

Para ushtrimeve fizike, është shumë e rëndësishme të shtrini dhe ngrohni muskujt e këmbës, dhe pas stërvitjes, të dilni butësisht nga procesi me ndihmën e ushtrimeve relaksuese. Dhe rekomandime të veçanta për zonjat – mos abuzoni me veshjen e këpucëve të pakëndshme dhe të ngushta me thembra.

Me një trajtim të duhur dhe në kohë, bursiti në nyjen e këmbës kalon shpejt dhe pa gjurmë. Gjëja kryesore është të mos vononi apelin tek një specialist. Me një formë purulente dhe joefektivitet të trajtimit konservator, operacioni është i justifikuar.

ExpertNews Shqipëri