Simptomat e artritit dhe trajtimet e gjurit

Për nga shpeshtësia e shfaqjes, artriti i nyjës së gjurit (ndjekje) është forma më e zakonshme e artritit.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Llojet e artritit të gjurit

Në varësi të etiologjisë, ekzistojnë disa lloje të kësaj sëmundjeje:

 • Arthoza e nyjes së gjurit – ndryshime degjenerative-distrofike në nyje, shkaku i së cilës është dëmtimi i kërcit të sipërfaqeve artikulare. Vetëm artroza nuk vlen për artritin, por janë faktorë predispozues për zhvillimin e tyre. Ai preket kryesisht nga njerëz të moshuar dhe të moshuar. Kjo formë e artritit të gjurit është më e zakonshme.
 • Artriti reumatoid – ndodh si rezultat i procesit inflamator në nyje, duke çuar gradualisht në shkatërrimin e kërcit artikular. Karakterizohet nga dëmtimi i të dy nyjeve. Frekuenca e shfaqjes është afërsisht e njëjtë në çdo moshë.
 • Artriti post-traumatik – ndodh pas një dëmtimi të mëparshëm të nyjeve të gjurit, dhe mund të zhvillohet gradualisht dhe për një kohë të gjatë – për shumë vite pas një dëmtimi.
 • Llojet më të rralla të artritit të gjurit – psoriatik, përdhes, reaktiv dhe të tjerët nuk janë aq të zakonshme, ju mund të lexoni në lidhje me to në seksionet përkatëse të faqes sonë të internetit.

Në rrjedhën e saj, artriti i nyjës së gjurit mund të jetë akute dhe kronike.

Shkaqet e artritit të gjurit

Goniti (një term mjekësor për artritin e gjurit) tek të rriturit dhe fëmijët ndodh për arsye të ndryshme. Shkaku i kësaj sëmundje tek fëmijët është ftohja. Në fazën fillestare të zhvillimit të sëmundjes, është shumë e rëndësishme të njihni të gjitha simptomat e artritit të gjurit në mënyrë që të diagnostikoni këtë sëmundje tinëzare sa më shpejt që të jetë e mundur dhe të filloni trajtimin e synuar.

Siç është përmendur tashmë, në radhë të parë, duhet të vijë së pari një metodë e përgjegjshme për trajtimin e ftohjes, e cila në listën e shkaqeve të inflamacionit në nyjet e gjurit.

Simptomat e Arthritit të Gjurit

 • dhimbja, e cila zakonisht është e shpërndarë, përparon gradualisht, gradualisht, rrallë – një fillim akut;
 • ngurtësi, kufizim i përkuljes dhe shtrirjes;
 • një ndjenjë e "dobësisë" në të përbashkët, dështimit të saj, paqëndrueshmërisë;
 • shfaqja e ënjtjes së nyjes, mund të ketë skuqje lokale dhe një rritje të temperaturës mbi bashkimin e prekur (zakonisht me një proces akut);
 • deformimi – zhvillohet gradualisht, fillimisht ndodh për shkak të spazmës së muskujve refleksorë në përgjigje të dhimbjes, me një proces të gjatë, mund të ndodhë kontraktimi i muskujve të tendinit;
 • përkeqësimi i simptomave pas gjumit dhe pushimit ose pas një ushtrimi intensiv (për shembull, ngjitja e shkallëve, vrapimi);
 • shoqërimi i simptomave me ndryshimin e motit.

Diagnoza e artritit të gjurit

Më të rëndësishmet në sëmundjet metabolike të nyjës së gjurit me artritin (gonarthrosis, osteoartriti) janë shumë çrregullime të ndryshme metabolike. Si rezultat i shkeljeve të tilla, reagimet biokimike që ndodhin në indet e nyjeve të gjurit ndryshojnë. Më pas, indi i kërcit në nyjen e gjurit mund të ndryshojë në disa raste, dhe në të tjera, mund të shkatërrohet për shkak të faktit se shumë kripëra të ndryshme fillojnë të depozitohen në të. E gjithë kjo ndryshon strukturën e kërcit dhe sipërfaqen e nyjes së përflakur.

Si rregull, lëngu (efuzioni) grumbullohet në zgavrën e bashkimit të dëmtuar me artrozë (gonarthrosis, osteoarthrosis). Për të diagnostikuar artritin e gjurit, si dhe për të përcaktuar llojin e tij, një MRI në projeksionin ballor (menisk, ligamente, kërc artikular) përshkruhet në nyjen e gjurit.

Diagnoza e artritit të nyjës së gjurit zakonisht nuk është veçanërisht e vështirë për shkak të faktit se nyja është e arritshme për ekzaminim gjithëpërfshirës, ​​e vendosur në mënyrë sipërfaqësore, dhe fotografia klinike është zakonisht mjaft e ndritshme.

Diagnoza e artritit të gjurit përfshin:

 1. Inspektimi i një specialisti për të identifikuar ënjtjen dhe dhimbjen e nyjes, kufirin e lëvizjes, kufizimin e lëvizjes.
 2. Metodat e hulumtimit laboratorik: teste të përgjithshme dhe biokimike të gjakut për ndryshime inflamatore, metodat e hulumtimit imunologjik dhe të tjerët.
 3. X-ray e gjurit.
 4. Imazhe rezonancë magnetike (sipas indikacioneve).
 5. Punksioni i nyjes së gjurit (sipas indikacioneve).

Trajtimi i artritit të gjurit

Conventionshtë pranuar me kusht që të ndahen sëmundjet e kyçeve në dy grupe – këto janë artroza dhe artriti. Arthrosis është një veshje e parakohshme e nyjes së kërcit, dhe artriti përfshin një grup sëmundjesh që janë në natyrë inflamatore.

Një sëmundje e tillë si artriti i nyjës së gjurit është mjaft e ngadaltë, por vazhdimisht po përparon. Edhe me simptoma të vogla të jashtme, kjo patologji mund të çojë në paaftësi, pasi ajo shkakton siklet të konsiderueshëm dhe kufizon aktivitetin motorik të pacientit.

Artriti i nyjës së gjurit mund të jetë akute ose kronike. Në çdo rast, është e rëndësishme të filloni trajtimin e artritit të gjurit menjëherë pasi të vihen re simptomat e para. Përndryshe, trajtimi do të jetë shumë më i komplikuar, i shtrenjtë dhe më pak efektiv.

Kur përshkruani trajtim për artritin e gjurit, duhet të merret parasysh shkalla e dëmtimit të nyjës së gjurit me gonarthrosis, artrosis dhe osteoartriti, përdorimi i veprimeve të tilla terapeutike si:

 • bllokadë (injeksion i barnave speciale në nyje);
 • terapia e ilaçeve (analgjezikë, hormone dhe NSAID);
 • kryerja e një birë për të hequr lëngun e akumuluar (nxjerrje) nga zgavra e përbashkët;
 • terapi manuale, duke përdorur teknikat e muskujve dhe të përbashkët;
 • fizioterapi (SMT, UHF, etj.);
 • trajtimi kirurgjikal.

Në raste të rënda me artrozë (gonarthrosis, osteoarthrosis) dhe këputje të ligamenteve (veçanërisht kryqëzimit), operacioni artroskopik për të eleminuar defektin e përbashkët është i mundur. Sidoqoftë, ndodh gjithashtu që metodat konservative ose alternative të trajtimit nuk ndihmojnë. Në këtë rast, artroplastika e përbashkët përdoret në trajtimin e artrozës. Gjatë manipulimeve të tilla, nyja e sëmurë zëvendësohet me atë artificiale.

Lexo artikullin:  Dhimbje në gju gjatë zgjatjes

Në këtë rast, nyja mekanike është një kopje e saktë e "vendasit". Të gjithë ata që i janë nënshtruar një operacioni të ngjashëm mund të kryejnë të njëjtat lëvizje si përpara operacionit, pa ndjerë siklet, sepse nyjet bëhen personalisht. Vështirësia e vetme është se endoprostetika e nyjeve të gjurit dhe hip konsiderohet si operacioni më i ndërlikuar në traumatologji dhe ortopedi. Përveç përvojës dhe njohurive të kirurgëve kryesorë, baza materiale, d.m.th., pajisjet e klinikës, luan një rol të rëndësishëm. Prandaj, nëse duhet të kaloni një procedurë të ngjashme, duhet të dini paraprakisht për aftësitë e klinikës.

Qëllimet dhe trajtimet për artritin e gjurit

Trajtimi i artritit të gjurit ka disa qëllime:

 • ulje e dhimbjes;
 • "Shkarkimi" i bashkimit të prekur;
 • ngadalësimi ose ndërprerja e plotë e ndryshimeve destruktive;
 • rivendosja e gamës së lëvizjes në nyje.

Trajtimet për artritin e gjurit mund të jenë jo-invazive ose invazive.

Zgjedhja e metodës së trajtimit përcaktohet individualisht në secilin rast dhe duhet të bëhet në bashkëpunim me një specialist të kualifikuar.

Me rëndësi të madhe është ndryshimi në stilin e jetës, ushtrimet terapeutike, dieta, pajisjet ortopedike.

Ndryshimet e jetesës

 • korrigjimi i peshës së tepërt, e cila do të zvogëlojë ngarkesën në nyjen e prekur, duke rritur lëvizshmërinë e saj dhe duke zvogëluar dhimbjen;
 • ndryshimi i natyrës së aktivitetit fizik (për shembull, zgjedhja e një sporti tjetër) dhe minimizimi i atyre aktiviteteve që përkeqësojnë sikletin (për shembull, ecja në shkallët).

fizioterapi

Ajo ka për qëllim rivendosjen e gamës së plotë të lëvizjes në nyje, ndihmon në forcimin e aparatit muskulo-ligamentoz. Një program individual i ushtrimeve dhe procedurave fizioterapeutike duhet të hartohet nga një mjek i fizioterapisë së bashku me një fizioterapist për secilin pacient specifik, duke marrë parasysh gjendjen aktuale funksionale të trupit të tij.

Pajisjet ortopedike adaptive

Ato përdoren për lehtësi kur ecin pacienti, duke zvogëluar ngarkesën në bashkimin e prekur. Kjo perfshin:

 • canes;
 • këpucë ortopedike;
 • goma mjekësore (fiksuese ose mbështetëse).

Mjekim

Trajtimi i drogës i artritit të nyjës së gjurit është simptomatik, dhe duhet të ketë për qëllim arritjen e disa qëllimeve:

 1. Efekt ngrohës dhe tërheqës: fasha alkooli, ointments që përmbajnë helme (viprosal, apizartron, etj.)
 2. Efekt anestezik: ilaçe anti-inflamatore jo-steroide të efektit lokal (ointments, krem, xhel) ose efekteve sistemike (pezullime, tableta për administrim oral) bazuar në diklofenak, ibuprofen, indomethacin, ketoprofen, etj .; ilaçe të tjera me efekt anestezik – menovazina, efcamon, etj.
 3. Kondroprotektorët (kondroitina, kondroksidi, etj.) – përdoren më shpesh për artritin kronik, efekti i përdorimit të tyre ndodh pas një kohe.
 4. Terapia e vitaminave: përgatitjet e kalciumit, vitamina C, antioksidantët, kalciferoli – tregohen nga kurse të gjata për artrit kronik.

Nëse dhimbja vazhdon ose përparon brenda një jave pas fillimit të trajtimit të pavarur, duhet të këshilloheni urgjentisht me një specialist.

Ilaçet e tjera me efekt etiotropik – ilaçet antibakteriale, hormonale dhe të tjera përshkruhen vetëm nga një mjek i kualifikuar pas një diagnoze klinike të saktë të vendosur. Duke qenë vetë-mjekues, jo vetëm që nuk mund të ndihmoni, por edhe të dëmtoni shëndetin tuaj!

Prognoza e artritit të gjurit

Prognoza e sëmundjes varet nga faktori etiologjik, por përgjithësisht i favorshëm. Sidoqoftë, duhet mbajtur mend se në mungesë të diagnozës në kohë dhe emërimit të trajtimit të duhur, kufizimet e lëvizshmërisë në nyje mund të zhvillohen shpejt, çmenduria mund të përparojë, gjë që mund të çojë në paaftësi.

Simptomat dhe metodat e trajtimit të reumatizmit>

Një nga sëmundjet e sistemit muskulor dhe skeletit është artriti reumatoid i nyjes së gjurit. Simptomat dhe trajtimi i këtij lloji të patologjisë ndryshojnë nga terapia dhe manifestimet e artritit klasik. Sëmundja diagnostikohet në njerëz të moshave të ndryshme, përfshirë të rinjtë dhe fëmijët.

Nëse nuk merrni masa në kohë për të trajtuar sëmundjen, ndryshimet e pakthyeshme në nyje mund të çojnë në komplikime, dhimbje të padurueshme dhe paaftësi.

Karakteristikat dhe simptomat e artritit reumatoid

Rreth 0,7% e popullsisë së botës vuan nga sëmundja, duke prekur në një masë më të madhe gjysmën e femrës së njerëzimit. Artriti reumatoid është një patologji kronike e shkaktuar nga keqfunksionimet e sistemit imunitar. Një tipar karakteristik i sëmundjes konsiderohet të jetë dëmtimi simetrik i nyjeve, gjunjët më shpesh vuajnë. Nëse një gju është i shqetësuar, nuk ka të bëjë me formën reumatike të artritit.

Simptomat kryesore të artritit reumatoid të gjurit në një fazë të hershme të përparimit janë si më poshtë:

 • Ngurtësi dhe një rënie në amplituda e lëvizjes në nyje në mëngjes;
 • Siklet në gjunjë dhe muskuj të këmbëve pas ecjes dhe ushtrimit;
 • Dhimbje në dhimbje në gjunjë dhe ligamente ngjitur;
 • Ellingnjtje, skuqje dhe ethe mbi nyjet e prekura;
 • Crunch dhe parehati kur bending.

Sëmundja reflektohet në mirëqenien e përgjithshme: dobësia, ethe e shkallës së ulët, humbja e oreksit janë të mundshme.

Nëse terapia nuk fillohet në kohën e duhur, artriti reumatoid i gjurit deformon nyjet, dhe aftësia motorike e gjymtyrëve zvogëlohet ndjeshëm. Ndryshimet atrofike në ligamentet dhe muskujt ngjitur, shfaqja e një “këmbe reumatizmale” dhe një përkeqësim i qarkullimit të gjakut janë të mundshme.

Shkaqet e patologjisë

Megjithë interesin e lartë për shkaqet e sëmundjes, etiologjia prapë është vërtetuar pak. Fatkeqësisht, rreth gjysma e rasteve ndodhin pa ndonjë arsye të dukshme te njerëzit e shëndetshëm. Shkaqet e zakonshme të artritit reumatoid përfshijnë:

  Infeksionet e kaluara dhe sëmundjet virale, çrregullimet autoimune, hepatiti, psoriasis. Thyrosja e paqëndrueshme>

Diagnostics

Simptomat fillojnë të shfaqen, si rregull, tashmë në fazën fillestare, domethënë në gjashtë muajt e parë nga fillimi i procesit degjenerues. Menjëherë nuk ka dhimbje të forta, por në mëngjes ngurtësimi i nyjeve është i dukshëm, dhe pas një shëtitje të gjatë ose ngarkesës këmbët fillojnë të "dhembin" në gjunjë. Në një fazë të vonë të zhvillimit të sëmundjes, deformimi i nyjeve është i dukshëm, ndjesitë e dhimbjes intensifikohen.

Artriti reumatoid ka shfaqje të ngjashme me patologjitë e tjera të aparatit motorik. Diagnoza konfirmohet në bazë të studimeve të tilla:

 1. Një test gjaku për praninë e një patogjeni infektiv. Gjaku gjithashtu duhet të testohet për antitrupa ndaj qelizave CCP, LE. Nëse ka një sëmundje në biomaterale, niveli i proteinës reaktive C dhe ESR do të rritet;
 2. X-ray e nyjeve të sëmura, e cila tregon shkallën e veshjes së membranës kërc dhe deformimin e nyjes;
 3. Një ultratinguj që tregon akumulimin e lëngut të tepërt synovial brenda qeses së përbashkët;
 4. MRI – fotografia tregon ndryshime të vogla në strukturën e nyjës, e cila ju lejon të identifikoni një sëmundje në një fazë të hershme. Teknika ju lejon të ekzaminoni dëmet në detaje, si dhe të vlerësoni efektivitetin e trajtimit të zgjedhur pas një kursi të terapisë.

Mundësia e saktë është një diagnozë e diferencuar, kur, bazuar në rezultatet e studimeve, zgjidhet e vetmja patologji që ka rezultate të ngjashme.

Trajtimi i artritit reumatoid

Pasi ka mësuar për shkakun e shqetësimit, pacienti është i interesuar se si të trajtojë artritin reumatoid të nyjes së gjurit dhe cili do të jetë prognoza. Patologjia është mjaft e ndërlikuar në lidhje me terapinë, kërkon një qasje të integruar dhe shumë kohë. Procedurat fizioterapeutike kryhen në sfondin e marrjes së medikamenteve. Në lidhje me trajtimin kryesor, disa këshilla të shëruesve janë dëshmuar mirë.

Medikamente

Produktet e farmacisë përdoren për të lehtësuar simptomat, për të zvogëluar procesin inflamator dhe për të eliminuar shkakun rrënjësor të sëmundjes. Meqenëse artriti reumatoid i nyjës së gjurit i përket kategorisë së patologjive autoimune, ilaçet hormonale mund të përfshihen në kurs. Një skemë e përafërt e trajtimit të ilaçeve duket si kjo:

Lexo artikullin:  Dhimbje në këmbë pse shfaqen simptomat, diagnoza, trajtimi

  Droga imunosupresive që lidhen me bazën me këtë diagnozë. Ato ndërhyjnë në sulmin e qelizave të përbashkëta nga sistemi imunitar, kanë një efekt anti-inflamator dhe anti-edematoz, ndalojnë proceset degjeneruese. Ky grup përfshin: Leflunom>

 • Ilaçet anti-inflamatore me efekt analgjezik (NSAIDs). Ato përdoren për të lehtësuar shpejt dhimbjen dhe për të zvogëluar inflamacionin në nyje, por ato duhet të merren me ndërprerje. Mos ndikoni në shkakun e artritit. Ilaçet më të famshme janë Nimesulide, Diclofenac, Ibuprofen, Ketanov, etj., Përfshirë këtu në formën e kremrave dhe xhelave. Për të eliminuar inflamacionin, bllokada e nyjës së gjurit mund të përshkruhet;
 • Chondroprotectors. E nevojshme për restaurimin e pjesshëm të sipërfaqeve të dëmtuara të nyjeve. Lista përfshin: Teraflex, Arthra, Don dhe të tjerët;
 • Një kompleks i vitaminave dhe mineraleve për të ruajtur metabolizmin normal në trup;
 • Terapia hormonale për një fazë të përparuar.

Trajtimi zgjidhet individualisht për secilin rast ekskluzivisht nga një mjek. Vetë-përshkrimi i ilaçeve mund të mos ketë efekt në rrjedhën e sëmundjes ose të përkeqësojë situatën me zgjedhjen e gabuar.

fizioterapi

Si masë shtesë në luftën kundër artritit reumatoid, përcaktohen procedura fizioterapeutike që lehtësojnë inflamacionin dhe rritin amplituda e lëvizjeve. Teknika të tilla aplikohen me sukses:

 • electrophoresis;
 • Magnetotherapy;
 • Cryotherapy;
 • Terapia me ultratinguj dhe UHF;
 • Rrymat e impulsit, etj.

Klasat e terapisë fizike e kanë provuar veten mirë. Grupi i zhvilluar i ushtrimeve promovon metabolizmin e rritur dhe qarkullimin e gjakut në zonën e sëmurë, mbështet aftësinë motorike.

Receta tradicionale

Sëmundja në fjalë është e vështirë për tu trajtuar. Një grup masash mund të përfshijë mjete juridike popullore, por vetëm në kombinim me kursin kryesor. Disa receta të "gjyshes" e kanë provuar veten mirë:

 1. Grind shkumës të zakonshëm dhe holluar me kefir në një gjendje homogjene mizore. Aplikoni një kompresë në zonën e përbashkët të prekur gjatë natës duke mbështjellur këmbën me polietileni. Mjet ndihmon për të rivendosur kërcin dhe lehtëson inflamacionin;
 2. Zierje e gjembaçit të qumështit. Për të përgatitur produktin, merrni 2 lugë gjelle. farat e bimës, derdh 500 ml ujë të valë dhe ziej për gjysmë ore mbi nxehtësinë e ulët. Një supë e filtruar duhet të merret çdo orë nga një lugë çaji (rreth 10 herë në ditë) për 30 ditë;
 3. Për të përgatitur bluarjen, merrni 25 g lule të një gështenje dhe gjellë kaustike, përzieni dhe hidhni 0,5 l alkool mjekësor. Infuzion lihet në një vend të errët për 20 ditë, pastaj përdoret për qëllimin e tij të synuar;
 4. Kompresoni me gjethe rrikë. Doneshtë bërë thjesht: një gjethe e freskët shpëlahet nën ujë të rrjedhshëm dhe zhyten në ujë të valë për një minutë. Hiqeni, ftohni pak dhe bashkojeni në nyjen e lënduar, mbështilleni me rroba vaji dhe leckë natyrale, rregulloni.

Rekomandime shtesë për terapi

Për të përfituar sa më shumë nga kursi i trajtimit, duhet të kujdeseni për veten dhe të respektoni disa rregulla:

 • Mos mbingarkoni nyjet e lënduara. Për të shpërndarë ngarkesën, vishni këpucë ortopedike të rehatshme dhe një fashë të veçantë për gjunjët;
 • Kryeni një grup ushtrimesh të zhvilluara, bëni masazh;
 • Ndiqni një dietë të lartë me peshk, perime, perime dhe proteina shtazore. Ushqimi i duhur gjithashtu kontribuon në humbjen e peshës, përkatësisht, zvogëlon presionin në nyje. Supat e kockave dhe aspika janë të dobishme në artritin reumatoid;
 • Për të parandaluar rikthimin, mjekohuni rregullisht në sanatoriume të specializuara. Nëse kjo nuk është e mundur, mund të përdorni këshillat e njerëzve.

Në disa raste, një person vetë provokon zhvillimin e sëmundjes.

Parandalimi i problemit është më i lehtë sesa trajtimi i artritit reumatoid të gjurit në të ardhmen, ndonjëherë është e mjaftueshme për të udhëhequr një jetë normale dhe për të hequr qafe zakonet e këqija.

Trajtimi i artritit të gjurit në shtëpi

Artriti karakterizohet nga një proces inflamator në nyje, i cili mund të shkaktohet nga ndryshimet në lidhje me moshën, proceset autoimune dhe patogjenet infektive. Si ta trajtojmë artritin e gjurit në shtëpi për të eleminuar simptomat e dhimbshme dhe për të përmirësuar mirëqenien e përgjithshme, do të shqyrtojmë në artikull.

Terapia e Wellness mund të kryhet duke marrë ilaçe lokale dhe sistemike, duke përdorur mjete juridike popullore, terapi ushtrimesh, masazh etj. Gjëja kryesore është që të konsultoheni paraprakisht me një mjek për procedurat terapeutike në shtëpi.

Mjekim

Trajtimi i artritit të nyjes së gjurit në shtëpi gjatë manifestimit akut të figurës klinike kryhet me ndihmën e ilaçeve:

 • Barnat jostoidale anti-inflamatore për të zvogëluar dhimbjen – Butadion, Ibuprofen, Nimesulide;
 • Tableta kortikosteroide, injeksione për të eleminuar puffiness – Hydrocortisone, Diprospan;
 • Kondroprotektorët për restaurimin e indeve të kërcit artikular, normalizimin e proceseve metabolike në trup – Terflex, Arthra, Collagen Ultra.

Për bluarjen e jashtme, përdoren ointments për ngrohjen dhe shërimin e plagëve, të cilat lehtësojnë inflamacionin dhe eliminojnë intensitetin e sindromës së dhimbjes.

Në shtëpi, ju mund të përdorni xhel Fastum bazuar në ketoprofen, Diclofenac, Ortofen – jo më shumë se 2 javë. Në mungesë të një rezultati pozitiv, ndaloni përdorimin e këtyre fondeve.

Teknika shtesë terapeutike

Për të rivendosur lëvizshmërinë e nyjeve, përdoren në mënyrë efektive gjimnastikë speciale dhe masazh. Këto metoda mund të përdoren vetëm pasi të ndaloni formën akute të sëmundjes.

Ushtrime efektive për artritin e gjurit:

 • Urë;
 • Biciklete;
 • Butterfly (përafrim maksimal në pozicionin e zambakut, vetëm këmbët rrafshuar me njëra-tjetrën);
 • Lëkundje mbrapa dhe me radhë ndërsa ulet në një karrige;
 • Ngritja e këmbëve paralel me dyshemenë, mbajini çdo gjymtyrë në peshë për 5 sekonda.

Gjimnastika kryhet në mëngjes dhe në mbrëmje, ndërsa shtrirë ose ulur. Ushtrimi i rregullt është një parandalim i shkëlqyeshëm i stazës së muskujve. Nëse shfaqet dhimbja, klasat duhet të ndërpriten.

Ju mund të kuroni shpejt artritin e nyjës së gjurit në shtëpi me ndihmën e masazhit. Procedura ndihmon në forcimin e muskujve, përmirësimin e rrjedhës së gjakut të limfave të ekstremiteteve të poshtme dhe eliminimin e ngurtësisë në lëvizje.

Një teknikë terapeutike kryhet pas gjimnastikës, kohëzgjatja – 15 minuta 2 herë në ditë. Shtë e dobishme për të bërë zierje në gju, duke goditur pjesën e pasme të dorës, duke masazhuar sipërfaqen anësore, duke fërkuar lëkurën në një spirale. Përfundoni procedurën me një goditje të lehtë.

Metodat popullore

Asnjë ilaç alternative alternative i testuar me kohë, i cili nuk ka efekte anësore (përveç intolerancës individuale ndaj përbërësve), nuk ndihmon në forcimin e mbrojtjes së trupit.

Cilat përbërës natyralë mund të përdoren në trajtimin e sëmundjes:

 • Suva të mustardës – mbivendosen në nyjet e gjurit për ngrohjen;
 • Cmbëlsira me patate – bëni një perime me lëvore, aplikoni në një formë të ngrohtë në një vend të lënduar, lëreni derisa të thahet plotësisht;
 • Shkumës dhe kefir – bluajeni shkumësën dhe kombinoni me kefir me yndyrë të lartë, aplikoni përzierjen në nyjen e dëmtuar, lëreni deri në mëngjes;
 • Gjethi i lakrës – rrihuni, ngroheni dhe ngjiteni në një vend të lënduar për 6-8 orë, para-yndyrat e gjethes me mjaltë;
 • Farat e lirit – vendosni në një qese dhe aplikoni si kompresë;
 • Kripë dhe vezë – përzieni 2 lugë kripë të trashë me të bardhë veze, aplikojeni përzierjen në gju derisa përbërja të thahet plotësisht;
 • Mollë c>

Si të bëni ointments shtëpi, fërkim dhe fasha

Mjetet juridike të tilla popullore do të ndihmojnë në një kohë të shkurtër për të ndaluar dhimbjen e fortë, për të përmirësuar gjendjen e përgjithshme të pacientit me ndihmën e funksioneve të ngrohjes dhe për të normalizuar proceset metabolike në inde.

Për trajtimin e artritit, është e dobishme të përdorni lëngun e barit të freskët celandine, përzieni me verën, derdhni përbërjen me dritë hëne. Lubrifikoni zonën e prekur në mëngjes dhe mbrëmje, izoloni me një leckë të ashpër.

Mund të copëtoni rrënjën e majdanozit, ta vendosni në një kavanoz litri, të mbushni hapësirën e mbetur me gjethe të butë. Derdhni dritën e hënës në buzë, qëndroni në një vend të errët të errët për 2 javë. Fërkoni tretësirën e nyjeve të lënduara.

Në trajtimin e artritit të nyjës së gjurit, kompresat nga patatet e papërpunuara ndihmojnë në mënyrë efektive – bluajeni tuberin e papërpunuar në një rende të mirë, aplikoni lëndët e para në gju dhe izoloni me shami. Thith deri në mëngjes. Pasi të keni hequr përbërjen dhe lyejeni gjurin me një vaj ngrohjeje.

Kompresat nga barra ndihmojnë për të lehtësuar ndjesitë e dhimbjes – yndyrat e brendshme me një "yll", ngjitur në një vend të lënduar, izoloni përbërjen për 30 minuta. Me djegie të rëndë, hiqni locionin para kohe.

Një mënyrë e përballueshme për të trajtuar artritin gjatë verës është të ndërpresë gjethet e freskëta të rrikë, të pije me ujë të nxehtë, të bashkangjiteni në nyjen e gjurit, të rregulloni me një shall të ngrohtë në majë. Mund ta lini kompresën deri në mëngjes.

Zierje gatimi dhe infuzione

Trajtimi i artritit në shtëpi kryhet në mënyrë efektive me ndihmën e formulimeve orale të përgatitura personalisht. Shtë e dobishme të merrni lëng me rrënjë të freskët selino, 2 lugë 3 herë në ditë.

Ju mund të bëni një koleksion lulesh me gjemba, gjeth të thuprës, hithër, lule plakë. Hidh 0,5 litra ujë të valë, insistoni për gjysmë ore dhe merrni 200 ml në mëngjes dhe në mbrëmje, mundësisht para ngrënies.

Përzierja shëruese në trajtimin e artritit të nyjës së gjurit është të bluaj disa limona me lëvore, 3-4 karafil të hudhrës, 150 g rrënjë selino. Derdhni lëndët e para me ujë të valë, në një raport prej 1 me 3. insistoni në ditë, ndajeni përbërjen që rezulton në 5 ditë. Kohëzgjatja e kursit terapeutik është 3 muaj.

Rekomandime të specialistëve

Një dietë do të ndihmojë në stabilizimin e gjendjes gjatë periudhës së formës akute të artritit të nyjës së gjurit. Hiqni ushqime të dëmshme të larta me karbohidrate të zbrazëta dhe yndyrna nga menuja.

Fibra, yndyrna bimore, ushqime të pasura me vitamina dhe minerale (perime, manaferrat, frutat, arrat, drithërat, zarzavatet), një sasi e mjaftueshme e lëngshme duhet të jetë e pranishme në dietë.

Nëse jeni mbipeshë, normalizoni dietën tuaj nga dieta dhe stërvitja. Agjërimi i dobishëm, që nënkupton refuzimin e ushqimit një herë në javë.

Për të eliminuar procesin inflamator, është e nevojshme të pini çajra me një efekt diuretik (bazuar në hithër, comfrey, trumzë, trumzë). Para se të përdorni lëndë të para medicinale, këshillohuni me një mjek për kundërindikacionet.

Për të zvogëluar mundësinë e zhvillimit të artritit, është e rëndësishme të braktisni zakonet e këqija, të shmangni hipoterminë e përbashkët, t'i përmbaheni një diete, të forconi sistemin imunitar, të praktikoni ngurtësimin!

Tani ju e dini se si ta trajtoni artritin e gjurit në shtëpi – cilat metoda mund të përdoren dhe cilat jo. Kujdesuni për shëndetin tuaj dhe mos mjekoni veten – në çdo fazë, artriti i nyjës së gjurit kërkon një vizitë te mjeku që merr pjesë.

Simptomat dhe tiparet e trajtimit të artritit reumatoid të gjurit

Simptomat dhe fazat e artritit reumatoid të gjurit

Simptomat e sëmundjes përfshijnë të njëjtat simptoma që janë karakteristike për të gjithë artritin: ënjtje të theksuar në gju, skuqje të lëkurës në vendin e inflamacionit, dhemb dhimbje në nyjet e gjurit. Në disa raste, mund të vërehet kërcitje në gju.

Me artrit reumatoid, shënohen 4 faza kryesore:

 • shumë herët – kur nuk kanë kaluar gjashtë muaj nga fillimi i sëmundjes. Shenjat e vetme të sëmundjes në këtë fazë janë vetëm një ngurtësi e lehtë në mëngjes e lëvizjeve dhe siklet e përkohshme;
 • herët – sëmundja përparon nga 6 në 12 muaj;
 • të detajuara – kanë kaluar më shumë se 1 vit nga fillimi i manifestimeve reumatike;
 • vonë – artriti reumatoid i nyjës së gjurit përparon për më shumë se 2 vjet.

Duke filluar nga një fazë e hershme, pacientët vërejnë ënjtje të gjunjëve të prekur me intensitet të ndryshëm, zhvillohet deformimi i fleksionit, mund të shfaqen shenja të të ashtuquajturit këmbë reumatike. Ndonjëherë, me artrit reumatoid, tendinet bëhen të përflakur për shkak të dëmtimit të një pjese të indeve periartikulare.

Diagnoza e sëmundjes

Para fillimit të trajtimit për artritin reumatoid, është jashtëzakonisht e rëndësishme të kryhen të gjitha studimet dhe diagnostikimet e nevojshme. Në mënyrë që të diagnostikoni saktë artritin reumatoid të nyjës së gjurit, të njohni të gjitha simptomat dhe të përshkruani trajtimin e saktë, gjëja e parë që duhet të shkoni për të parë një reumatolog. Mjeku do të lexojë me kujdes historinë mjekësore, do të kryejë një ekzaminim dhe do të përshkruajë një test gjaku. Me artrit reumatoid, do të vërehet fotografia e mëposhtme:

 • rritja e proteinave reaktive;
 • nxitimi i sedimentimit të eritrociteve;
 • shenjat e anemisë;
 • ulur hemoglobinë.

Mjekim

Metodat moderne të trajtimit mund të ngadalësojnë ndjeshëm zhvillimin e një sëmundjeje ose madje ta ndalojnë plotësisht atë. Sigurisht, një nga kushtet më të rëndësishme për sukses është diagnostikimi në kohë i hershëm. Kështu që dëmtimet e gjurit të mos bëhen shumë serioze, sëmundja duhet të trajtohet jo më vonë se 90 ditë pas fillimit të inflamacionit.

Për trajtimin e suksesshëm të artritit të gjurit, përdoren dy drejtime:

 • mjetet juridike për trajtimin simptomatik – ilaçe të tilla lehtësojnë ënjtjen dhe ënjtjen, zvogëlojnë dhimbjen dhe zvogëlojnë ngurtësinë e nyjes së gjurit;
 • agjentët modifikues – ndaloni ose ngadalësoni zhvillimin e inflamacionit.

Shumë shpesh, Diclofenac dhe Ibuprofen përdoren për të trajtuar një sëmundje. Ata kanë një efekt analgjezik, kontribuojnë në zvogëlimin e edemës dhe dobësimin e procesit inflamator. Si ilaçet themelore që ndikojnë drejtpërdrejt në lehtësimin e sëmundjes (përveç një rënie të dukshme të ënjtjes në gjunjë dhe lehtësojnë inflamacionin), përdoren Methotrexate, Chloroquine ose Sulfasalazine.

Trajtimi me mjete juridike popullore

Luftimi i sëmundjeve të nyjeve me metodat popullore duhet të jetë i kujdesshëm në mënyrë që të mos provokoni një përkeqësim të gjendjes së pacientit, rritje të ënjtjes dhe skuqje.

Anydo manipulim i tillë mund të konsiderohet vetëm si ndihmës. Ndonjëherë gjethet e rrikë përdoren si ilaç – ata lehtësojnë ënjtjen, kanë një efekt të dobishëm në procesin inflamator. Besohet se rrikë ka aftësinë të tërheqë substanca të dëmshme nga kyçja përmes lëkurës.

Gjethet e qëruara zhyten në ujë të valë për një minutë ose dy, pas së cilës ato aplikohen në gjunjë dhe aplikohet një fashë e ngrohtë. Një kompresë e tillë duhet të lihet brenda natës. Në mëngjes, ënjtja do të ulet, dhe depozitat e bardha do të mbeten në gjethe. E rëndësishme: përpara se të përdorni këtë ose ndonjë metodë tjetër alternative, sigurohuni që të konsultoheni me mjekun tuaj.

Video "Artriti Reumatoid"

Nga kjo video do të mësoni se çfarë është artriti reumatoid.

ExpertNews Shqipëri