Simptomat dhe trajtimi i sindromës së arteries vertebrale në osteokondrozën e qafës së mitrës

Në osteokondrozën e rëndë të qafës së mitrës mund të ndodhë sindromi i arteries vertebral (SPA). Klinikisht, manifestohet nga dhimbje koke të dhimbshme, marramendje, periudha të vjella, humbje dëgjimi, shpërthime afatshkurtra, shkëndijë në sy. Pacientët u shfaqet trajtim konservativ duke përdorur venotonics, nootropics, dhe përmirësuesit e qarkullimit të gjakut. Me joefikasitetin e saj kryhet operacioni.

Përshkrimi i patologjisë

Sindroma vertebrale e arterieve vertebrale është një kompleks simptomash që shfaqet si përgjigje e një rënie në lumen e njërit prej dy arterieve vertebrale dhe një dëmtimi të njëkohshëm të plexusit nervor të tij. Kjo enë gjaku furnizon oksigjen dhe lëndë ushqyese në të gjitha pjesët e trurit. Për shkak të mungesës së tyre që rezulton, aktivizohen mekanizmat kompensues që provokojnë dhimbje koke, një rritje të presionit të gjakut dhe çrregullime vizuale dhe dëgjimore.

Shkaqet

Sindroma e arteries vertebrale shfaqet në fazat 2-3 të osteokondrozës së qafës së mitrës. Në këtë fazë, trupat vertebral deformohen me formimin e rritjeve të eshtrave (osteofitet). Disqet ndërvertebralë të shkatërruar zhvendosen gradualisht përtej kanalit kurrizor, i cili është tipik për zgjatjet dhe hernitë ndërvertebrale. Osteofitet dhe zgjatjet herniale shtypin në arteriet vertebrale, duke dëmtuar furnizimin me gjak të trurit.

Lumza e anijes mund të ulet për shkak të spazmave të muskujve të vazhdueshëm – një përgjigje ndaj paqëndrueshmërisë së segmenteve vertebrale të qafës së mitrës, shkelje të rrënjëve kurrizore. Kompresimi arterial gjithashtu ndodh kur formohet edema inflamatore pas dëmtimit të indeve të buta me rritje akute të kockave.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

i lindur

Përveç osteokondrozës, anomalitë kongjenitale të shpinës së qafës së mitrës bëhen shkaku i sindromës. Ngushtimi i lumenit të arteries vertebrale mund të shkaktohet nga struktura e parregullt e shtratit arterial, prania e brinjëve shtesë, dysplasia fibro-muskulare, torturoziteti dhe kinkat e arterieve.

Lexo artikullin:  Trajtimi i inflamacionit të nyjeve të gishtërinjve të dorës shkakton, statistika, medikamente

fituar

Nga sëmundjet vaskulare, sindromi shfaqet në sfondin e aterosklerozës, hipertensionit arterial ose trombozës, vaskulitit sistemik, emboli, arteritit. Arsyet për uljen e diametrit të anijes janë spondiloza, skolioza, dëmtimet e mëparshme të shpinës së qafës së mitrës ose kraharorit, formimi i tumoreve malinje ose beninje, plagët pas operacionit.

Simptomatologjia e sëmundjes

Manifestimet klinike të kompresimit të arteries vertebrale mund të jenë mjaft të ndryshme në pacientë të ndryshëm. Vertebrologët dhe neurologët identifikojnë disa sindroma kryesore që përbëjnë banjën.

Shenjat kryesore të sindromës së arteries vertebraleKarakteristikat
Migrena bazilareDhimbje koke në pjesën e prapme të kokës, koordinim i dëmtuar i lëvizjeve, të vjella që nuk lidhen me ngrënien, tringëllimë në veshët, shqiptimin e dobët, pikat e ndezjes ose shiritat e ylberit
Bar i lokacionit të sindromësDhimbje në qafë që shtrihet në pjesën e prapme të kokës, çrregullime vizuale dhe dëgjimore, marramendje, cefalalgji (dhimbje koke), më keq pas gjumit, kur ktheni ose ngjitni kokën
Sindroma vestibulo-ataktikeMarramendje e rëndë kur kthen kokën, periudha të të vjella, errësim në sy, befasues, paqëndrueshmëri gjatë lëvizjes, çekuilibër
Sindromi okulistHumbja e fushave vizuale të një natyre të përkohshme, shfaqja e ndezjeve afatshkurtra në sy, shkëndijat, skuqja e mollëzave të syrit, dhimbja e tyre, ndjenja e "rërës në sy"
Sindromi vestibulo-koklearMarramendje, paqëndrueshmëri, tringëllimë në veshët e vazhdueshme ose kalimtare, humbje të lehtë të dëgjimit, parakuzion, në të cilën tingulli perceptohet më mirë në një mjedis të zhurmshëm sesa në heshtje
Sindromi i çrregullimit vegjetativPika të nxehta ose të dridhura, djersitje të tepruar, ftohje të këmbëve dhe duarve, gulçim, ndryshime në presionin e gjakut, palpitacione të zemrës, çrregullim të gjumit
Sulmet iskemike kalimtareShakiness e ecjes, paqëndrueshmëri, marramendje, të folur të paqartë, koordinim i dëmtuar i lëvizjeve dhe aftësia për të mbajtur një qëndrim
Sindromat e UnterharnscheidtZbehje afatshkurtër me një kthesë të mprehtë të kokës ose qëndrimin e saj të gjatë në një pozicion, dobësi të mëvonshme në krahë dhe këmbë
Hidhni sulmetDobësi e mprehtë, palëvizshmëri e krahëve dhe këmbëve, duke përfunduar në një rënie të papritur

Diagnostics

Diagnostifikimi parësor mund të bëhet nga një neurolog bazuar në ankesat e pacientëve, shenjat karakteristike të çrregullimeve autonome dhe anamnezës. Testet funksionale kryhen për të zbuluar diskoordinimin, paqëndrueshmërinë në një pozicion në këmbë me këmbët e zhvendosur së bashku, sytë e mbyllur dhe krahët të zgjatur direkt para jush (pozimi Romberg). Një otolaringolog, një okulist, një vestibulolog janë të lidhur me një ekzaminim të pacientit.

Ultratinguj Doppler

Ultratingulli Doppler i enëve të qafës dhe kokës përdoret kryesisht për të përcaktuar karakteristikat e shpejtësisë së rrjedhës së gjakut. Studimi ndihmon për të vlerësuar patentën e arterieve vertebral, drejtimin, natyrën e lëvizjes së gjakut. Ekografia Doppler është në dispozicion, nuk ka ndonjë ekspozim rrezatimi. Kur kryhet, kontrasti nuk aplikohet, prandaj efektet anësore të procedurës përjashtohen plotësisht.

Imazhet e rezonancës magnetike janë më informatat për vlerësimin e gjendjes së strukturave të indeve të buta. Përdoret për të zbuluar dëmtimet, tumoret malinje dhe beninje. Sipas rezultateve të MRI, mund të zbulohen procese degjeneruese inflamatore ose shkatërruese që ndodhin në shpinë të qafës së mitrës. Studimi është realizuar për të diagnostikuar ngushtimin e kanalit kurrizor, deformimin e rruazave dhe ndryshimet në indet paravertebrale, për të identifikuar zonat e palcës kurrizore me furnizim të dobët të gjakut.

Lexo artikullin:  Si ta trajtojmë nevralgjinë ndërnjerore në të djathtë

Studimi kryhet duke përdorur teste funksionale në dy projeksione për të zbuluar patologjitë vertebrale – spondilozë, hipermobilitet, subluksim i proceseve artikulare të qafës së mitrës, anomalitë strukturore. Radiografia është më informuese në osteokondrozën. Imazhet që rezultojnë qartë vizualizojnë një ulje të boshllëqeve midis rruazave, një ndryshim në formën e tyre me formimin e osteofiteve.

Testi i gjakut

Rezultatet e një testi klinik të gjakut ndihmojnë për të vlerësuar shëndetin e përgjithshëm të pacientit. Një proces inflamator në trup tregohet nga një normë e rritur e sedimentimit të eritrociteve. Studimet biokimike zakonisht tregohen për patologji sistemike të dyshuara, siç është artriti reumatoid. Janë vendosur nivelet e acideve sialike, antitrupave antinuklear, faktorit reumatoid.

Therapies

Edhe OSTEOCHONDROSIS “e“ lënë pas dore ”mund të shërohet në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Në aksidentin akut cerebrovaskular akut me sindromën e arteries vertebrale kërkohet shtrimi urgjent i pacientit. Në raste të tjera, trajtimi bëhet në një spital ose mbi baza ambulatore sipas skemës terapeutike të përpiluar nga një neurolog. Pacientët u është caktuar të veshin shantazhe Shants me shkallë të ndryshme të ngurtësisë gjatë ditës. Këto pajisje ortopedike mbajnë disqet e dëmtuar dhe rruazat në një pozicion fiziologjik, dhe i parandalojnë ata të mos shkelin arteriet vertebrale. Gjatë pushimit të ditës dhe natës, jakë duhet të hiqet.

Terapia e mjekimit

Pacientët me SPA janë të përshkruar barna të grupeve të ndryshme klinike dhe farmakologjike, përfshirë edhe për trajtimin e osteokondrozës së qafës së mitrës. Për të eleminuar edemën, kompresimi rëndues i arteries vertebrale, përdoren agjentë me troxerutin dhe diosmin. Trental, Vinpocetine, Nimodipine, Cinnarizine ndihmon në rivendosjen e rrjedhës optimale të gjakut. Regjimet terapeutike gjithashtu përfshijnë:

    neuroprotektorët – Mildronate, Trimetaz>

Për të parandaluar përsëritjen e osteokondrozës, rekomandohet restaurimi i pjesshëm i indeve të dëmtuara, përdorimi afatgjatë i kondroprotektorëve – këto janë Teraflex, Structum, Arthra, Don.

fizioterapi

Nga ditët e para të trajtimit, pacientët përshkruhen procedura fizioterapeutike. Ata jo vetëm që stimulojnë përmirësimin e qarkullimit cerebral, por gjithashtu rrisin efektin e rrjedhës së marrjes së drogës. Masat fizioterapeutike janë pa dhimbje, kombinohen mirë me njëra-tjetrën, kanë një efekt pozitiv afatgjatë në trupin e njeriut dhe nuk provokojnë reaksione anësore kur kryhen si duhet.

procedurat

Më e kërkuar në SPA, që lind në sfondin e osteokondrozës së qafës së mitrës, terapisë diadynamic, terapisë UHF, lazer terapisë, magnetoterapisë, terapisë me valë shoku. Pacientëve u caktohet deri në 10 procedura për të përmirësuar furnizimin me gjak të indeve të dëmtuara dhe të gjitha pjesët e trurit me oksigjen dhe lëndë ushqyese. Faktorët fizikë të përdorur gjatë procedurave (dridhjet tejzanor, pulset e rrymës elektrike) kontribuojnë në përshpejtimin e rrjedhjes së limfave dhe proceset e rimëkëmbjes.

Nëse banja shoqërohet me dhimbje në qafë dhe pjesën e pasme të kokës, atëherë elektroforeza ose ultraphonophoresis me analgjezikë, përdoret anestetikë.

Masazh

Në terapinë në banjë, përdoret klasik, akupresurë, masazh vakum. Por teknika e masazhit miofascial, e cila përqendrohet në eliminimin e tensionit patologjik të muskujve të brezit të qafës dhe shpatullave, është veçanërisht e dobishme. Një masazh vepron në fibrat e muskujve, skajet e tendinit, pikat e lidhjes së muskujve, fascia. Para se të fillojë procedurën, ai palpacioni përcakton zonat e shkaktimit – zonat e tensionit, zonat e dhimbjes së fortë, të formuar në indin e muskujve, dendësi të vogla të rrumbullakosura.

Lexo artikullin:  Të gjitha metodat e trajtimit të artritit të këmbës në shtëpi

ushtrimet

Për të lehtësuar tensionin tonik të muskujve të qafës, përdoret relaksimi post-izometrik – një kombinim i terapisë manuale të butë me terapi ushtrimore. Pacientët janë të angazhuar nën drejtimin e një mjeku, i cili përcakton drejtimin e lëvizjes, do të ushtrojë aktivitet fizik. Gjatë orëve të mësimit kryhen ushtrime shtrirëse. Ato ndihmojnë për të rritur intervalet midis rruazave, duke eliminuar ngjeshjen e arteries vertebrale. Një mjek i terapisë ushtrimore mund të përshkruajë ushtrime të tilla:

  • uluni, vendosni gishtat e mbyllur në bravën në pjesën e prapme të kokës tuaj Mundohuni ta ngjitni kokën prapa, duke i rezistuar duart tuaja për 20 sekonda. Përsëriteni ushtrimin me kokën e pjerrët poshtë, duke vendosur duart tuaja nën mjekër;
  • uluni, vendosni pëllëmbën tuaj në faqe. Kthejeni kokën në këtë drejtim, duke rezistuar me dorën tuaj. Kryeni ushtrime në mënyrën tjetër.

Këto ushtrime ju lejojnë të forconi muskujt e qafës pa stres në disqet e dëmtuara dhe rruazat. Efekti terapeutik i gjimnastikës manifestohet vetëm me trajnime të rregullta.

Metodat popullore

SPA karakterizohet nga simptoma që nuk mund të eleminohen me ndihmën e mjeteve juridike popullore. Bluarjet dhe infuzionet janë joefektive në sulmet e rënies, çrregullimet vizuale dhe dëgjimore. Efekti i tyre i butë qetësues është i pasigurt me marramendje, koordinim të dëmtuar të lëvizjeve. Pas terapisë kryesore, me lejen e mjekut, mund të përdorni bluarje vodka.

Ndërhyrja kirurgjikale

Nëse nuk do të ishte e mundur të eliminohej shkaku i banjës me metoda konservatore, kryhet një operacion kirurgjikal. Treguesi për të bëhet edhe kërcënimi i dëmtimit ishemik të trurit. Gjatë operacionit, kompresimi i arteries vertebrale eliminohet, rritjet e kockave ngacmohen, dhe një enë gjaku është rikonstruktuar. Nëse është e nevojshme, seksionet e membranës aventureske të arteries që përmbajnë fibra nervore hiqen, ose degët e nervave simpatikë janë prerë (simpathektomia periarteriale).

Karakteristikat e trajtimit gjatë shtatëzanisë

Gjatë lindjes së një fëmije, shumë përgatitje farmakologjike dhe fizioterapi janë kundërindikuar. Neurologët përshkruajnë gratë në doza të reduktuara vetëm mjete të sigurta, kryesisht për përdorim të jashtëm – ointments, gels, balms. Metoda kryesore e terapisë spa kundër osteokondrozës së qafës së mitrës gjatë shtatëzanisë është ushtrime fizioterapie dhe gjimnastikë.

Komplikime të mundshme

Ngushtimi i vazhdueshëm i arteries vertebrale, mungesa akute e oksigjenit dhe e lëndëve ushqyese në tru mund të shkaktojë goditje ishemike. Patologjia është e rrezikshme për jetën e njeriut, shpesh çon në paaftësi. Komplikimet e rënda të SPA gjithashtu përfshijnë shurdhim, ulje të mprehtësisë vizuale ose humbje të plotë të tij, dështim kronik të zemrës, paralizë të pjesshme.

Parandalimi i një sindromi në osteokondrozën e qafës së mitrës

Profilaksia më e mirë e SPA është arritja e faljes së qëndrueshme të osteokondrozës së qafës së mitrës. Për të shmangur relapsin e saj, është e nevojshme të parandaloni hipoterminë, rritjen e ushtrimit fizik, punën e tepërt. Neurologët rekomandojnë të heqësh dorë nga zakonet e këqija, të bësh terapi fizike 1-3 herë në ditë, të marrësh ilaçe të përshkruara, përfshirë vitamina për të forcuar imunitetin.

ExpertNews Shqipëri