Simptomat dhe trajtimi i artritit reumatoid (2)

Kyçja përbëhet nga një kapsulë e përbashkët, një zgavër me lëng dhe sipërfaqe artikulare të kockave të mbuluara me kërc. Me artrit, inflamacioni ndodh në nyje. Ai vlen për të gjithë elementët e hapësirës së përbashkët dhe periartikulare.

Sëmundja çon në shkatërrimin e kërcit. Ndodh ngurtësi dhe deformim i përbashkët. Faza tjetër është humbja e performancës së përbashkët, imobiliteti i saj.

Shkaqet

Artriti mund të zhvillohet si një sëmundje e pavarur. Ky është artriti parësor. Ose mund të jetë një manifestim sekondar i sëmundjeve të tilla si reumatizmi, përdhes, diabeti, eritematoza lupus, psoriasis dhe hepatiti.

Shkaqet e artritit parësor:

 • ndryshimet në lidhje me moshën te njerëzit mbi 50 vjeç,
 • keqformime kongjenitale të ligamenteve dhe kockave,
 • sëmundjet infektive
 • dëmtimet e gjymtyrëve të poshtme
 • alergjitë dhe keqfunksionimet e sistemit imunitar,
 • mbipeshë,
 • punë e rëndë fizike
 • stresi i shpeshtë.

Klasifikim

Lokalizimi i procesit inflamator dallon artritin e nyjes së hip (koleksion), gju (drejtues), kyçin e këmbës, metatarsophalangeal dhe fenal.

Sipas përhapjes së sëmundjes, ekzistojnë:

 • monoartriti – preket 1 nyje,
 • oligoartriti – disa nyje janë të përfshira në proces, por jo më shumë se 5,
 • poliartriti – preken shumë nyje të vogla.

Sipas pamjes klinike, artriti ndahet në akute, subakute dhe kronike.

Për nga natyra e lezionit, ata dallojnë:

 • post-traumatik
 • infektive,
 • reaktive,
 • autoimune (artrit reumatoid),
 • alergjik,
 • psoriatic
 • ënjtur nga cerma.

Simptomat

Manifestimet klinike të artritit varen nga natyra e sëmundjes. Shenjat e artritit reumatoid të këmbëve janë një lezion simetrik i nyjeve, të cilat bëhen të përflakur dhe të fryrë. Dhimbja intensifikohet gjatë natës, më afër zgjimit.

Pasdite, ajo zhduket pothuajse plotësisht. Fillimisht, artriti reumatoid kap nyje të vogla të gishtërinjve, pastaj përhapet në ato të mëdha.

Në fillim, ngurtësia e nyjeve në mëngjes shkon vetvetiu, gjë që bën që një përshtypje e rremë se problemi është joserioz. Ndërkohë, artriti reumatoid është një sëmundje jashtëzakonisht e rrezikshme, e cila përfundimisht kalon në fazën tjetër – artriti reumatoid, dhe deformimi i nyjeve (si pendë deti, qafa e mjellmës, etj.) Është jashtëzakonisht e madhe dhe çon në paaftësi. Në të njëjtën kohë, një person privohet nga aftësia për të shërbyer në mënyrë të pavarur vetë.

Simptomat e përdhes zhvillohen si rezultat i dëmtimit të metabolizmit të acidit urik, për shkak të të cilit urati grumbullohet në zgavrën e përbashkët. Përdhesi karakterizohet nga dhimbje paroksizmatike të padurueshme të natës në nyjet e këmbës, ënjtje dhe skuqje në afërsi të nyjes.

Temperatura e nyjeve është mjaft e lartë, mund ta ndjeni vetëm duke prekur këmbën. Më shpesh, sëmundja prek gishtin e parë dhe shoqërohet me një shkelje të dietës. Disa ditë më vonë, sulmi largohet vetë.

Artriti reaktiv zhvillohet pas një sëmundje infektive. Lidhjet e këmbëve preken në mënyrë asimetrike, ato ndryshojnë formën e tyre dhe fryhen. Lidhjet e gishtërinjve shpesh preken. Edema periartikulare zhvillohet, duke u përhapur në të gjithë gishtin. Lëkura përvetëson një ngjyrë cianotike ose të purpurt-cianotike (gishti bëhet si sallam). Dhimbja shfaqet gjatë lëvizjes. Paralelisht, mund të shfaqen simptoma të inflamacionit të sistemit gjenitourinar dhe konjunktivitit.

Osteoartriti është një inflamacion sekondar që shfaqet për shkak të shkatërrimit të kërcit intraartikular. Kjo formë e patologjisë mund të zhvillohet si tek gratë ashtu edhe tek burrat mbi moshën 50 vjeç. Ka një kurs shumë të ngadaltë. Ndërsa nyjet preken, dhimbje të forta dhe krizë ndodhin në to.

Artriti traumatik zhvillohet si osteoartriti. Simptomat janë të njëjta – dhimbje, ënjtje dhe shtypje në vendin ku filloi procesi inflamator.

Diagnostics

Para fillimit të trajtimit, është e nevojshme të përcaktohet shkaku i saktë i sëmundjes, natyra e ndryshimeve, faza e procesit patologjik. Mbledhja e ankesave dhe historia mjekësore ndihmon mjekun që të lidh zhvillimin e artritit me një arsye ose një tjetër.

Inspektimi zbulon shkallën e dëmtimit të nyjës, intensitetin e dhimbjes, kufizimin e lëvizjes. Testet laboratorike të gjakut bëhen për të identifikuar reaksione inflamatore dhe imunologjike.

Studimet instrumentale përfshijnë:

 • Radioskopi
 • diagnostikimi me ultratinguj
 • tomografia e llogaritur
 • rezonancë magnetike,
 • Arthroscopy.

Trajtim

Regjimi terapeutik zgjidhet në varësi të formës dhe fazës së procesit patologjik. Në artritin infektiv, terapia sistematike antibakteriale kryhet duke marrë parasysh ndjeshmërinë e patogjenit.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ilaç

Ilaçet jo-steroide anti-inflamatore që ndihmojnë në eliminimin e reaksioneve inflamatore, lehtësimin e dhimbjes, ënjtjen, përmirësimin e gjendjes së përgjithshme të pacientit dhe parandalimin e shfaqjeve të tjera të pakëndshme të sëmundjes ndihmojnë në ndalimin e sindromës së dhimbjes. Cakto "Voltaren", "Diclofenac", "Nemisulide", "Ibuklin", "Ortofen" dhe ilaçe të tjera në tableta dhe vajra.

Një sulm akut i dhimbjes gjithashtu ndihmon në lehtësimin e kompresave me Dimexidum, biliare mjekësore.

Me natyrën autoimune të sëmundjes, përshkruhen imunosupresivë dhe citostatikë: Metotreksate, Sulfosalazine, dhe të tjerët.

Kondroprotektorët përdoren për të përmirësuar rigjenerimin e indeve kërc në ekstremitetet e poshtme. Sidoqoftë, ato përshkruhen kur simptomat akute të sëmundjes lehtësohen. Midis tyre, mund të dallohen Alflutop, Arthra, Artradol, Glukosamine dhe të tjerët.

Për më tepër, në prani të ashpërsisë së dëmtimit të nyjeve, doza të vogla të barnave të grupit kortikosteroid injektohen direkt në të. Rekomandohet të drejtoheni në ilaçe kortikosteroide në raste ekstreme, me dhimbje të fortë, paefektshmëri të ilaçeve të tjera.

fizioterapi

Procedurat fizioterapeutike kanë një efekt të dobishëm në artritin në periudhën e rikuperimit. Fizioterapia, masazhi dhe ushtrimet terapeutike janë të përshkruara.

Ushtrimet e zgjedhura siç duhet kontribuojnë në zhdukjen e dhimbjes, rivendosjen e lëvizshmërisë në nyje, rritjen e qëndrueshmërisë së trupit, forcimin e kornizës së muskujve.

Nëse artriti i këmbës është pasojë e dëmtimeve, terapia UHF përshkruhet në fazat fillestare dhe fonoforezën me hidrokortizon me zhvillimin e sinovitit. Ellingnjtja hiqet me anë të magnetoterapisë.

Në rast të artritit të përdhes, trajtimi përshkruhet nga rrezatimi UV, elektroforeza me novokainë, acid acetilsalicilik ose salicilat natriumi.

Banjat e parafinës lehtësojnë në mënyrë efektive dhimbjen, eliminojnë ngërçet e muskujve dhe ënjtjen e nyjeve, lehtësojnë shtrirjen dhe rrisin gamën e lëvizjes në nyje.

Kirurgji për artritin e nyjeve të këmbëve

Kur deformimet e shprehura në mënyrë të konsiderueshme të nyjeve nuk lejojnë që një person të lëvizë, ata drejtohen në ndërhyrje kirurgjikale. Bëni operacionet e mëposhtme:

 • ekscizioni i membranës synoviale të trashur,
 • kullimi i përbashkët me heqjen e lëngut të tepërt,
 • artroplasty – restaurimi i sipërfaqeve të humbura duke përdorur gaskets speciale,
 • protetikë – zëvendësim i pjesshëm ose i plotë i një nyje të dëmtuar me atë artificiale.

Në mënyrë që të normalizohen proceset metabolike në trup, përshkruhet një dietë terapeutike. Dieta duhet të përfshijë:

 • perime të freskëta,
 • fruta,
 • produktet e qumështit,
 • drithëra,
 • varietete me yndyrë të ulët të mishit dhe peshkut.

Shtë e nevojshme të refuzoni të përdorni:

Metodat popullore

Mjetet juridike popullore janë gjithashtu efektive për trajtimin e artritit:

 1. Tinkturë alkooli propolis në formën e një komprese në zonën e nyjeve të dëmtuara.
 2. Zierje e specave, calendulës, kamomilit dhe hithrës.
 3. Banja të ngrohta të këmbëve me kripë të jodizuar. Shtë e nevojshme të shtoni 2 lugë gjelle. l kripë të jodizuar në 5 litra ujë të ngrohtë. Shtë e nevojshme të mbani këmbët në një zgjidhje të tillë për 15-20 minuta, pastaj këmbët fshihen të thata, lubrifikohen me një krem ​​ose vaj me efekt anti-inflamator.
 4. Vetë-masazhimi i këmbëve duke përdorur vaj thelbësor bredhi.
Lexo artikullin:  Cili është rreziku i osteokondrozës së simptomave të nyjeve të shpatullave dhe trajtimit të sëmundjes

Parandalim

Për të ruajtur funksionet natyrore të lëvizshmërisë së nyjeve të aparatit motorik, një person duhet t'i përmbahet parimeve të mëposhtme të thjeshta:

 • përpiquni të mbani peshën e trupit brenda kufijve normalë për të eleminuar stresin në kocka dhe nyjet e tyre,
 • shmangni stresin e tepërt mekanik në skeletin muskulor-muskulor, d.m.th. mos ngrini peshat, mbroni trupin nga dëmtimet,
 • sigurohuni që rregullisht të përfshini ushtrime fizike që forcojnë muskujt dhe ligamentet,
 • monitoroni pozicionin e saktë vertikal të trupit,
 • monitoroni dietën, duke shmangur varfërimin e saj të mineraleve, proteinave dhe vitaminave dhe duke përjashtuar ushqimet që përmbajnë kolesterol,
 • zvogëloni marrjen tuaj të karbohidrateve të rafinuara,
 • lë pirjen e duhanit dhe abuzimin me alkoolin.

përfundim

Rezultati i artritit varet kryesisht nga forma e tij, diagnoza e saktë dhe trajtimi në kohë. Sa më shpejt që të filloni trajtimin për artritin, aq më optimist do të jetë parashikimi. Disa lloje të artritit ende nuk janë shëruar plotësisht, por mund të arrihet rikthim i vazhdueshëm i sëmundjes.

Falë përparimeve moderne në mjekësi, në shumicën e rasteve, mjekët arrijnë të përballen me artritin dhe të rivendosin lëvizjen e këmbëve.

Artriti i ekstremiteteve të poshtme – simptoma dhe trajtim

Artriti i këmbëve është një sëmundje që prek shumicën e popullatës mbi 40 vjeç. Procesi inflamator zhvillohet nën ndikimin e arsyeve të ndryshme. Në përputhje me rrethanat, manifestimet klinike ndryshojnë. Të gjitha nyjet e këmbëve preken – nga gishtërinjtë e vegjël deri në ijet.

Klasifikim

Në këmbët e një personi është një numër i madh i nyjeve. Në secilën prej tyre, procesi inflamator mund të fillojë – artriti. Ekzistojnë disa lloje të sëmundjes, në varësi të vendndodhjes, shkakut, natyrës së kursit.

Artriti në këmbë mund të ndodhë kudo. Sipas lokalizimit, dallohen llojet e mëposhtme të dëmtimit të përbashkët:

Kur preket njëra e përbashkët, ata flasin për monoartritin, disa inflamacione quhen poliartriti.

Nga origjina, llojet e mëposhtme të sëmundjes dallohen:

Typedo lloj patologjie ndodh me përafërsisht të njëjtën frekuencë. Dallimi është se me secilën sëmundje, dëmtimi i nyjeve të këmbëve zhvillohet në faza të ndryshme.

Sipas shkallës së aktivitetit të procesit inflamator, dallohet faza e remisionit dhe faza e rëndimit. Një klasifikim i tillë është i zbatueshëm për format kronike, të cilat janë reumatike, psoriatike, përdhes. Artriti reaktiv në shumicën e rasteve është akut, ai përvetëson një kurs kronik jashtëzakonisht rrallë.

Shkaqet

Typedo lloj patologjie zhvillohet për arsyet e veta.

Artriti psoriatik është një lezion i nyjeve në sfondin e psoriasis. Lidhjet e mëdha të këmbëve preken 5-7 vjet pas fillimit të manifestimeve të lëkurës.

Reumatoid. Sëmundja ka një origjinë autoimune – inflamacioni shkaktohet nga prodhimi i antitrupave në indet e vetë trupit. Së pari, gishtërinjtë vuajnë, atëherë procesi shkon në nyje të mëdha.

Reaktive. Zhvillimi i këtij artriti ndodh në sfondin e një infeksioni sistemik – klamidial ose mikoplazmën. Zakonisht preket një nyje e madhe e këmbës, zakonisht gju.

Ënjtur nga cerma. Zhvillohet për shkak të çrregullimeve metabolike të acidit urik në trup dhe akumulimit të kripërave të tij në indet e kyçeve. Në fillim të sëmundjes, phalanx e gishtit të parë bëhet i përflakur. Pas disa vitesh, gjunjët preken.

Mbivendosja, trauma, stresi fizik dhe emocional mund të provokojnë zhvillimin e inflamacionit.

pamje klinike

Simptomat e artritit të nyjeve të këmbëve varen nga sëmundja specifike. Manifestimet e zakonshme janë dhimbja në këmbë dhe funksioni i dëmtuar i lëvizjes.

Rheumatoid

Ky lloj artriti i ekstremiteteve të poshtme fillon me humbjen e nyjeve të vogla në gishta. Së pari ka dhimbje gjatë lëvizjes. Në këtë fazë, nyjet nuk janë ndryshuar ende jashtë. Me zhvillimin e mëtutjeshëm të sëmundjes, një person ankohet për dhimbje tashmë në pushim. Lidhjet e gishtërinjve bymehen, lëkura sipër tyre kthehet e kuqe. Artriti aktual afatgjatë i gishtërinjve çon në deformimin e tyre (foto).

Humbja e nyjeve të mëdha të këmbëve zhvillohet pas disa vitesh nga fillimi i sëmundjes. Në disa pacientë, artriti ndalet vetëm në këmbë dhe nuk përhapet më tej.

Një shenjë karakteristike diagnostike e artritit reumatoid është ngurtësia e mëngjesit. Kjo është një gjendje e mosfunksionimit të plotë të përbashkët që shfaqet në mëngjes dhe zgjat më shumë se gjysmë ore.

reaktiv

Ky lloj i patologjisë zhvillohet 2-3 javë pas infektimit me një infeksion gjenitourinar. Sëmundja manifestohet me dhimbje të forta në nyje. Shpesh preket vetëm një gju. Ajo bymehet shpejt dhe bëhet dukshëm më e shëndetshme. Lëkura është e kuqe dhe e nxehtë. Lëvizja në gjurin e lënduar është e kufizuar.

Psoriatic

Humbja e nyjeve të mëdha të këmbëve me psoriasis fillon disa vjet pas shfaqjes së skuqjeve të lëkurës. Më rrallë, artriti paraprihet nga një skuqje. Inflamacioni i nyjes karakterizohet me dhimbje të moderuar, ënjtje, kufizim të lëvizjes. Aktiviteti i procesit inflamator varet nga ashpërsia e manifestimeve të lëkurës.

e ënjtur nga cerma

Sëmundja zhvillohet si rezultat i depozitimit të kristaleve të acidit urik në indet periartikulare. Për një kohë të gjatë, nuk ka simptoma të pranishme. Sulmi i parë i sëmundjes ndodh papritmas, në sfondin e shëndetit të plotë. Më shpesh kjo ndodh gjatë natës. Një burrë zgjohet nga dhimbje të forta në gishtin e këmbës.

Kyçja është aq i përflakur, gishti bymehet. Dhimbja arrin një intensitet të tillë që personi nuk lejon të prek këmbën. Lëkura mbi nyje është e kuqe, e nxehtë dhe me shkëlqim. Sulmi zgjat nga 12 deri në 24 orë, pastaj ndalet po aq shpejt sa filloi.

Ata provokojnë shfaqjen e sulmeve të një shkelje në dietë, hipotermi.

Shpesh procesi patologjik prek vetëm një të përbashkët dhe në të ardhmen një person do të shqetësohet vetëm nga sulme të tilla. Por ndonjëherë preken edhe gjunjët. Simptomat janë më pak të theksuara, vërehen vetëm dhimbje të moderuara dhe shtypje gjatë lëvizjeve.

Diagnostics

Për të diagnostikuar një lloj të veçantë të artritit, përdoren të dhënat e ekzaminimit, rezultatet e metodave laboratorike dhe instrumentale të hulumtimit.

Me artrit reumatoid në 70% të pacientëve, faktori reumatoid zbulohet në gjak. Gjatë një përkeqësimi, përcaktohen treguesit inflamatorë. Më informuese është një ekzaminim me rreze X. Ekzistojnë disa faza të artritit:

 • Përcaktohet fillimi – edema e indeve periartikulare;
 • E dyta – formohet erozioni i kockave;
 • E treta – erozioni bëhet më i madh, duke ngushtuar ndjeshëm hapësirën e përbashkët;
 • Së katërti – formohen nyje kockore të paluajtshme.

Artriti reaktiv dhe psoriatik nuk ka shenja radiologjike specifike. Me përdhes në figurë, përcaktohen depozitat e kripërave të acidit urik.

Parimet e trajtimit

Si të trajtoni artritin e këmbës – trajtimi i secilës sëmundje duhet të jetë gjithëpërfshirës, ​​që synon eliminimin e shkaqeve dhe simptomave, parandalimin e zhvillimit të komplikimeve. Dallohen metodat e mëposhtme të trajtimit të artritit të nyjeve të këmbëve:

 • Dieta dhe regjimi;
 • Medikamente
 • fizioterapi;
 • fizioterapi
 • Trajtimi kirurgjikal.

Për çdo lloj sëmundjeje, rekomandohet të përmbaheni parimeve të një diete të shëndetshme. Shtë e rëndësishme të braktisni zakonet e këqija, ushtrimet e moderuara.

Ilaçet varen nga lloji i sëmundjes. Për trajtimin e artritit reumatoid, përdoren kortikosteroide, citostatikë, përgatitje ari, antitrupa monoklonalë. Në inflamacionin reaktiv, përshkruhen agjentë antibakterialë. Allopurinol përdoret për trajtimin e përdhes.

Për çdo patologji, trajtimi me ilaçe nga grupi NSAID tregohet për administrim oral dhe përdorim lokal. Për të mbrojtur dhe rivendosur kërcin, tregohen kondroprotektorët. Trajtimi është i gjatë, zgjat për 6-12 muaj.

Nga fizioterapia aplikoni:

 • Magnetotherapy;
 • electrophoresis;
 • Aplikime parafine dhe ozokerite.

Fizioterapia lejohet vetëm gjatë faljes, me përjashtim të përdhes. Në këtë rast, emërimi i UHF në gishtin e lënduar mund të ndalojë sulmin.

Trajtimi kirurgjikal përdoret rrallë, kryesisht me zhvillimin e komplikimeve dhe deformimeve të rënda artikulare.

Trajtimi i artritit të këmbës me mjete popullore lejohet vetëm me lejen e mjekut që merr pjesë. Nuk është efektiv në të gjitha rastet, dhe ndonjëherë mund edhe të përkeqësojë rrjedhën e sëmundjes. Një trajtim i tillë mund të përfshijë përdorimin e kompresave të ndryshme dhe fërkim.

Artriti në këmbë është një grup i tërë sëmundjesh që karakterizohet nga dhimbja dhe funksioni i dëmtuar i gjymtyrëve. Trajtimi kryhet duke marrë parasysh origjinën e sëmundjes dhe aktivitetin e procesit inflamator. Vetëm një lloj reaktiv i inflamacionit mund të shërohet plotësisht, patologjitë e mbetura janë kronike.

Shkaqet e artritit në këmbë dhe metodat e trajtimit të tij

Statistikat tregojnë se në vitet e fundit, patologjia e sistemit muskul-skeletik është gjithnjë e më e zakonshme. Kjo është veçanërisht e vërtetë për një sëmundje të tillë si artriti i këmbëve, i cili është dukshëm "më i ri" dhe filloi të shfaqet në grupmosha të ndryshme. Ekspertët rekomandojnë që trajtimi i artritit të merret seriozisht. Kjo për faktin se kjo patologji i referohet problemeve serioze mjekësore dhe sociale në lidhje me një kurs të zgjatur të përsëritur dhe aftësinë për të çuar në paaftësi.

Lexo artikullin:  Trajtimi i osteokondrozës së shtyllës lumbosakrale

Përkufizimi dhe klasifikimi

Në mjekësi, artriti i referohet një grupi të tërë sëmundjesh që kanë një natyrë të ndryshme origjine. Por të gjitha ato karakterizohen nga lezione inflamatore që përfshijnë të gjithë elementët e një nyje në procesin patologjik. Ekzistojnë disa klasifikime kryesore të artritit në ekstremet e poshtëm.

 • për nga natyra e lezionit: degjenerative (osteoartriti dhe artriti traumatik); inflamatore (përdhes, reumatizmale, reaktive, infektive);
 • sipas figurës klinike: akute, subakute dhe kronike;
 • lokalizimi i procesit inflamator: i vetëm (monoartriti) dhe i shumëfishtë (poliartriti).

Forma inflamatore e artritit shoqërohet me dëmtim të membranës sinoviale, e cila drejton nyjen nga brenda. Artriti degjenerativ zhvillohet si rezultat i dëmtimit të kërcit të nyjes. Proceset patologjike mund të ndodhin me pezmatime seroze, purulente ose seroze-fibroze.

E rëndësishme! Me shqetësim të veçantë është forma purulente, pasi ekziston rreziku që infeksioni të përhapet në tërë zgavrën e përbashkët me kapjen e indeve përreth.

Me një kurs të zgjatur të artritit, proceset e granulimit zhvillohen në sipërfaqen artikulare të kërcit, i cili mund të shkaktojë shkatërrim dhe erozion jo vetëm në kërc, por edhe në indin kockor. Gradualisht, kjo çon në formimin e ankilozës kockore ose fibroze. Si rezultat, një rezultat i trishtuar është i mundur me zhvillimin e imobilitetit të plotë në zonën e prekur.

Shkurtimisht për arsyet

Një teori harmonike në lidhje me origjinën dhe shkaqet e zhvillimit të artritit të ekstremiteteve të poshtme ende nuk ekziston. Por vërtetohet se sëmundja provokon dëmtime, alergji ose procese infektive. Rëndësi të veçantë i kushtohet çrregullimeve metabolike.

Ndër arsye të tjera, ekzistojnë:

 • ngarkesë e rregullt në këmbë në lidhje me aktivitete profesionale ose aktivitete sportive;
 • pesha e lartë e trupit;
 • sëmundjet e sistemit nervor;
 • sëmundje shoqëruese (përdhes, gonorre, tuberkuloz, etj);
 • çrregullime endokrine;
 • hipotermia e shpeshtë.

E rëndësishme! Shpesh shkaku i artritit të gjymtyrëve të poshtme është një mosfunksionim në sistemin imunitar. Ai është në gjendje të provokojë zhvillimin aktiv të ndryshimeve patologjike me shkatërrimin pasues të nyjes së prekur.

Simptomat kryesore

Me artritin e nyjeve të këmbëve, zhvillohet një pamje klinike karakteristike: së pari, ndihet një sëmundje e përgjithshme, e cila nuk shkakton shumë shqetësim. Por me kalimin e kohës, ka një rritje të lodhjes, e cila ndikon negativisht në punën dhe jetën e përditshme.

Simptoma tjetër është dhimbja, e cila është në natyrë me onde dhe ka një predispozicion të ndodhë në mëngjes ose në gjysmën e dytë të natës. Ashpërsia e dhimbjes mund të jetë e ndryshme: nga e parëndësishme tek e fortë dhe e qëndrueshme. Kjo kufizon lëvizjen e pacientit në një masë më të madhe. Me një formë infektive të sëmundjes, ndodhin të dridhura dhe ethe.

Gjithashtu, një pamje tipike klinike e artritit karakterizohet nga një rritje lokale e temperaturës së trupit dhe hiperemisë. Në zonën e nyjës së prekur vërehet ënjtje, kufizim i lëvizshmërisë dhe ndjenjë e ngurtësi. Ndërsa artriti i përparimit çon në funksionim të dëmtuar të nyjës së prekur, e cila po humbet formën e saj. Dhe lëkura sipër saj ndryshon ngjyrën.

Manifestimet klinike

Manifestimet klinike mund të ndryshojnë në varësi të formës së artritit, i cili shërben si një nga kriteret për diagnozën diferenciale të artritit dhe diagnozën përfundimtare.

Formëpamje klinike
reaktivNdodh me ligësi dhe dobësi. Ndonjëherë temperatura rritet ose shfaqen dhimbje koke. Lidhjet në këmbë preken në mënyrë asimetrike. Mund të shoqërohet me konjunktivit ose cistit.
RheumatoidDëmtimi karakteristik simetrik i nyjeve të këmbëve, të cilat bëhen të përflakur dhe të fryrë. Dhimbja e fortë ndodh në orët e para të mëngjesit, dhe zhduket pasdite. Fillimisht, artriti reumatoid kap nyje të vogla në këmbë, dhe pastaj ato të mëdha. Squatting ndihmon me dhimbjen që në fillim, por gradualisht kjo metodë ndalon së punuari.
infektuesGjithmonë ka një fillim akut dhe karakterizohet nga dehje e përgjithshme. Temperatura e trupit arrin numra të lartë, ka muskuj dhe dhimbje koke, të dridhura. Lidhjet e prekura ndryshojnë formën dhe bymehen. Dhimbja në to shfaqet vetëm gjatë lëvizjeve dhe ka një prirje për t'u përhapur në pjesët fqinje të trupit. Shpesh ndodh në fëmijëri dhe gjithmonë ka një kurs të shpejtë.
e ënjtur nga cermaKarakterizohet nga sulme të përdhes që ndodhin papritur në mëngjes. Më shpesh, patologjia prek gishtin e parë dhe shoqërohet me një shkelje të dietës. Ajo shoqërohet me dhimbje të forta, skuqje dhe ënjtje. Pas disa ditësh, sulmi largohet vetë.
PsoriaticZhvillohet gradualisht me manifestime në formën e ënjtjes së nyjeve dhe një rritje të temperaturës lokale. Ajo shoqërohet me shfaqjen e pllakave karakteristike psoriatike në lëkurën e kokës dhe lëkurën. Më shpesh, gishtat që në pamje i ngjajnë sallamave vuajnë.
OsteoarthritisKa një kurs shumë të ngadaltë. Ndërsa nyjet preken, dhimbje të forta dhe krizë shfaqen në to.
TraumatikKa një kurs të ngjashëm me osteoartritin dhe shoqërohet gjithmonë me një traumë.

E rëndësishme! Një nga format më të rrezikshme është artriti për të mitur. Shkaqet e saj janë ende të panjohura. Prek fëmijët nën moshën 16 vjeç dhe ka karakter kronik me një kurs progresiv. Shpesh çon në patologji të organeve të brendshme dhe paaftësi. Në raste të rënda, ajo përfundon me vdekjen e fëmijës.

Për të vendosur formën e saktë të artritit lejon mbledhjen e anamnezës, ekzaminimin vizual, palpimin dhe metodat shtesë të kërkimit.

Diagnoza instrumentale e artritit

Metodat shtesë diagnostike për artritin e ekstremiteteve të poshtme përfshijnë teste laboratorike, radiografi, ultratinguj, CT dhe MRI. Me ndihmën e tyre, është e mundur të identifikohen shenjat kryesore të sëmundjes dhe t'i atribuohen një forme ose një tjetër. Ndër shenjat radiologjike, ka:

 • prania e osteoporozës periartikulare;
 • ngushtimi i hapësirës ndër-artikulare (hendeku);
 • zbulimi i formacioneve cistike dhe defektet e kockave;
 • prania e sekuestruesve (karakteristikë e artritit tuberkuloz).

Termografia ndihmon për të identifikuar ndryshimet lokale në proceset e transferimit të nxehtësisë. Për të vlerësuar ndryshimet morfologjike në procesin e artroskopisë, mund të merret një biopsi nga zona e membranave sinoviale.

Ngjarjet mjekësore

Trajtimi i artritit në nyjet e këmbëve do të jetë efektiv nëse fillohet në datën më të hershme të mundshme.

Terapia e kombinuar përbëhet nga hapat e mëposhtëm:

  lehtësim dhimbjeje: jo stero>

E rëndësishme! Nëse terapia zgjidhet në mënyrë korrekte, dhimbja zvogëlohet, kërc dhe indi kockor janë rikthyer, toni i muskujve kthehet në normale, dhe qëndrueshmëria e nyjeve rritet.

Në mungesë të një efekti të dukshëm nga metodat konservatore, përshkruhet trajtimi kirurgjik i artritit. Më shpesh, konsiston në kryerjen e një operacioni për të zëvendësuar nyjen e prekur me një protezë (endoprostetikë). Ndihmon për të rivendosur plotësisht lëvizshmërinë në zonën e prekur.

Artriti i këmbëve është një patologji sistemike, e cila karakterizohet nga një lezion inflamator i indit lidhës të ekstremiteteve të poshtme. Ai përfshin një grup të tërë sëmundjesh që prekin nyje të ndryshme në këmbë. Shfaqja e tyre është një problem shumë serioz, i cili në mungesë të trajtimit të duhur mund të çojë në një humbje të plotë të aktivitetit motorik.

Artriti jo vetëm që çon në komplikime, por gjithashtu shoqërohet me një masë të simptomave të pakëndshme që ndikojnë drejtpërdrejt në cilësinë e jetës. Kjo është arsyeja pse në mjekësi aq shumë vëmendje i kushtohet kësaj sëmundje, dhe secila prej formave të saj studiohet vazhdimisht. Falë përparimeve moderne në mjekësi, në shumicën e rasteve, mjekët arrijnë të përballen me artritin dhe të rivendosin lëvizjen e këmbëve.

Artriti reumatoid i nyjes së kyçit të këmbës: shkaqet, simptomat, veçoritë e diagnozës dhe trajtimit

Përkthyer nga greqishtja do të thotë "kursi është si një gjendje inflamacioni i përbashkët". Artriti reumatoid është një sëmundje komplekse autoimune e indeve lidhës artikulues, që më së shpeshti prek nyjet e vogla: kyçin e këmbës dhe duart. Lezioni eroziv-destruktiv zhvillohet mjaft shpejt dhe është në gjendje të imobilizojë plotësisht nyjen brenda një viti. Statistikat e thata tregojnë se artriti reumatoid prek çdo banor të 40-të të planetit pas 3 vjetësh. Gratë vuajnë nga kjo sëmundje 5-20 herë më shpesh se burrat. Dhe përqindja e personave me artrit reumatoid nga numri i përgjithshëm i personave me aftësi të kufizuara është pothuajse%.

Artriti reumatoid i kyçit të këmbës

Në punën e sistemit muskulor, kyçin e këmbës ka një funksion të rëndësishëm: gjatë gjithë ditës, nyja e këmbës është në lëvizje të vazhdueshme dhe nën presion nga e gjithë masa e trupit. Ngarkesa të larta të vazhdueshme në indet e kyçeve të këmbës kontribuojnë në mikrotraumën e kërcit dhe ligamenteve, si rezultat – zhvillimin e shpejtë të inflamacionit dhe shfaqjen e artritit, artrozës dhe sëmundjeve të tjera të pakëndshme.

Lexo artikullin:  Ointment për dhimbje

Ndryshimet më të vogla në nyjen e kyçit të këmbës, duke shkaktuar dhimbje dhe parehati, kufizojnë lëvizshmërinë e këmbës së njeriut, duke ndryshuar mënyrën e zakonshme të jetës. Artriti reumatoid i nyjës së këmbës shpesh ndodh dhe zhvillohet njëkohësisht me osteoporozën, reumatizmin dhe sëmundjet sistemike të indeve lidhës. Nëse zbulohet, trajtimi duhet të fillohet sa më shpejt që të jetë e mundur, pasi kjo sëmundje zvogëlon jetëgjatësinë nga 3 deri në 12 vjet, në 70% të rasteve e çon pacientin në paaftësi dhe vdekje brenda 5 viteve nga lezione infektive ose dështim i veshkave.

Klasifikimi i artritit reumatoid

Sipas ICD-10 (Klasifikimi Ndërkombëtar i Sëmundjeve të Revizionit të 10), artriti reumatoid (RA) ka 13 lloje, secila prej të cilave ndryshon në kategorinë e moshës së pacientëve, shkaqet e shfaqjes, shkalla e zhvillimit, aftësia për të ndikuar organet e sistemeve të tjera të trupit dhe faktorët e tjerë. Pavarësisht nga klasifikimi, artriti reumatoid është një proces patologjik i dhimbshëm që shkatërron indet artikulare dhe kërkon trajtim të kujdesshëm.

Format e kursit të RA

Forma akute e kësaj sëmundje është e pazakontë dhe shfaqet jashtëzakonisht rrallë, manifestohet nga një tumor dhe skuqje e lëkurës në këmbën e poshtme, dhimbje të mprehta gjatë lëvizjes dhe një rritje në temperaturën e trupit.

Artriti reumatoid i nyjes së kyçit të këmbës shpesh vazhdon në një formë kronike dhe karakterizohet nga ngurtësi e lëvizjeve dhe dhimbje e dobët e dhimbjes, ndonjëherë shoqërohet me ënjtje të butë dhe skuqje.

Shkaqet e sëmundjes

Besimi absolut në shkaqet e zhvillimit të artritit reumatoid ende nuk ekziston. Në përgjithësi pranohet që shfaqet në trup në prani të një prej faktorëve:

 • Predispozita e trashëguar ndaj reaksioneve autoimune.
 • Prania e infeksioneve të ndryshme virale që hyjnë në zgavrën e përbashkët me rrjedhjen e limfës dhe gjakut. Për shembull, fruthi, hepatiti B, shytat, herpesi, infeksionet e frymëmarrjes dhe të tjerët.

Hipotermia, stresi, dehja, endokrinopatia dhe ndryshime të tjera në trup mund të shkaktojnë zhvillimin e artritit reumatoid. Rreziku për të marrë këtë sëmundje është zvogëluar kur hani peshk dhe ushqim deti, si dhe në gratë që ushqehen me gji nga 12-15 në 20-24 muaj. Artriti reumatoid vuan disa herë më shumë tek duhanpirësit.

Kontribuon në zhvillimin e shpejtë të inflamacionit në mbipeshën e këmbës, dëmtimet e shpeshta të nyjeve gjatë sporteve, këpucë të pakëndshme të ngushta dhe thembra të larta.

Simptomat

Shenjat e artritit reumatoid të nyjës së këmbës zakonisht manifestohen në mënyrë simetrike në të dy këmbët.

 • Dhimbjet e dhimbjes shqetësojnë në gjysmën e dytë të natës dhe gradualisht rriten me rritjen e ushtrimit fizik. Mund të vërehet edhe dhimbje gjatë lëvizjes në muskuj, ënjtje dhe skuqje në rajonin e këmbës.
 • Ngurtësia e lëvizjeve pas pushimit të zgjatur, për shembull, pas zgjimit në mëngjes, duke kaluar pas 30-60 minutash lëvizshmëri. Faza e sëmundjes përcaktohet nga gjatësia e kohës së ngurtësisë: sa më gjatë të jetë lëvizja e bashkimit është e kufizuar, aq më të prekur janë indet e nyjes së kyçit të këmbës. Për dëmtimin e thellë të indeve artikulare, zhvillimi i distrofisë muskulore është karakteristik.
 • Dobësi e përgjithshme, letargji, lodhje, temperaturë e ulët. Ndonjëherë mund të vërehet një gjendje depresive me humbje të oreksit dhe humbje të konsiderueshme në peshë.
 • Anemia, e manifestuar nga këmbët e ftohta dhe të djersitura. Mund të ketë prodhim të pamjaftueshëm të pështymës dhe lotëve për shkak të funksionit të dëmtuar të gjëndrave.

Ndonjëherë dhimbja nga artriti reumatoid i këmbës provokon një subluksion të këmbës.

Zhvillimi i sëmundjes

Inflamacioni i këmbës zhvillohet në zhvillimin e tij të 3 fazave:

 1. Në fazën e parë të sëmundjes, për disa muaj, dhe nganjëherë 2-3 vjet, shfaqet edemë e çanta synoviale. Në të njëjtën kohë, zona e kyçeve bymehet dhe bëhet e nxehtë, skuqje e lëkurës është e mundur, shfaqet dhimbje.
 2. Faza e dytë mund të ndodhë në mënyrë akute, pasi gjatë kësaj periudhe, formohet kompaktimi i membranës synoviale, gjë që zvogëlon lëvizshmërinë e këmbës.
 3. Në fazën e tretë, manifestohen të gjitha simptomat e artritit reumatoid të nyjës së këmbës. Arsyeja për këtë është dëmtimi i kërcit dhe indit kockor, deformimi i nyjeve të përflakur, gjë që nënkupton një rritje të dhimbjes dhe humbje të lëvizshmërisë së nyjes së kyçit të këmbës.

Diagnostics

Vështirësia në diagnostikimin e artritit reumatoid është se me një kurs të gjatë të sëmundjes, simptomat e saj mund të ndryshojnë, duke u shfaqur dhe zhdukur në mënyrë periodike. Përveç kësaj, shumë shenja të RA janë të ngjashme me simptomat e artrozës dhe reumatizmit. Prandaj, për të vendosur një diagnozë të saktë të artritit reumatoid të nyjës së këmbës, rekomandohet të bëni një ekzaminim në një gjendje të rënduar, bazuar në një përshkrim të hollësishëm të rrjedhës së sëmundjes nga pacienti.

X-ray e bashkimit në diagnozën e RA në fazat e hershme është joefektive, por ndihmon për të sqaruar fushën e dëmtimit të nyjes. Metoda kryesore për diagnostikimin e artritit reumatoid është kryerja e testeve laboratorike të lëngut sinovial dhe gjakut për të identifikuar proceset inflamatore. Në këtë rast, merren parasysh indikatorët ESR, numri i trombociteve, faktori reumatoid dhe pronat e tjera.

Kohët e fundit, në diagnozën e RA, ka filluar të përdoret imazhet e rezonancës magnetike (MRI), në të cilën lezionet e indeve të buta artikulare janë më të dukshme: kërc, tendons, ligamentet dhe fibrat e muskujve.

Trajtimi i inflamacionit të këmbës

Metodat mjekësore, fizioterapeutike dhe alternative të trajtimit të artritit reumatoid të nyjës së këmbës simptomat e kësaj sëmundje ulin ndjeshëm, por nuk e lehtësojnë plotësisht sëmundjen.

Në trajtimin e RA, kyçja duhet të imobilizohet duke aplikuar një fashë të ngushtë fiksuese ose duke përdorur një fiksues të veçantë. Kur lëvizni, këshillohet të përdorni një kallam për të zvogëluar ngarkesën në kyçin e këmbës së përflakur, dhe këpucë ortopedike. Trajtimi i duhur mjekësor mund të zgjidhet vetëm nga një specialist me përvojë. Mos u vetë-mjekoni dhe mos merrni ilaçe me këshillën e një fqinji ose të afërmi.

Trajtimi i drogës përfshin zgjedhjen e qetësuesve dhe ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide. Në prani të infeksionit, ilaçet antibakteriale përcaktohen. Me inflamacion të rëndë, ilaçet kortikosteroide injektohen në zgavrën e përbashkët, glukokortikosteroidet përshkruhen në kombinim me ilaçet themelore antirheumatike.

Në shumicën e pacientëve, një efekt i theksuar pozitiv jep një kurs të plazmaferezës.

Trajtimi konservativ i artritit të këmbës eliminon simptomat e sëmundjes në 2-3 javët e para të marrjes së ilaçit. Një kompleks efektiv duhet të zgjidhet brenda 5-6 muajve. Në mungesë të përmirësimeve në marrjen e ilaçeve për 2-3 muaj, është e nevojshme të ndryshoni kombinimin dhe të zgjidhni ilaçe më efektive.

Procedurat fizioterapeutike, për shembull, aplikimet Dimexidum, Phytophoresis of Hydrocortisone ose elektroforeza NSAID, kanë një efekt ndihmës. Pacientët me artrit reumatoid u shfaqet trajtim spa dhe një dietë me përmbajtje të lartë të kalciumit.

Me artrit reumatoid të vazhdueshëm, përdoren metoda të trajtimit kirurgjikal: sinovektomia (heqja e membranës synoviale të prekur) ose kirurgjia rikonstruktive.

Ushtrime të fizioterapisë në RA

Ushtrime speciale që synojnë forcimin e ligamenteve dhe fibrave të muskujve ndihmojnë në ruajtjen e masës muskulore dhe lëvizshmërinë maksimale të nyjeve. Terapia fizike gjithashtu ndihmon në ngadalësimin e reaksioneve patologjike dhe rritjen e gamës së lëvizjes së nyjes.

Në RA të kyçit të këmbës, kompleksi i ushtrimeve kryhet kryesisht i ulur në një karrige dhe përbëhet nga ushtrime për këmbë: rrokullisje një shkop ose top, përkulje dhe mosbërje e gishtave të këmbëve, rrokullisje nga thembra në këmbë, ngritja e objekteve të ndryshme nga dysheme me gishtërinjtë, etj. Ngarkesa në bashkim rritet gradualisht nën mbikëqyrjen e një specialisti.

Gjithashtu, në trajtimin e artritit reumatoid të nyjës së kyçit të këmbës, përshkruhet një masazh. Rekomanduar not, gjimnastikë me ujë, stërvitje me biçikletë të palëvizshme.

Trajtimi alternative i artritit të këmbës

Përdorimi i ilaçit tradicional duhet të jetë dakord me mjekun që merr pjesë dhe të mos zëvendësojë trajtimin e përshkruar me këta agjentë.

 • Për të hequr dhimbjen dhe ënjtjen, banjat nga degët e bredhave ndihmojnë.
 • Inflamacioni është më i shpejtë me kompresat nga farat e lirit të ndezur.
 • Mbështjellja e një batanije të indeve të aplikuar në nyjën e zhytur në një zgjidhje të dobët uthull lehtëson dhimbjen dhe ngroh këmbën e përflakur.

Parandalimi i artritit reumatoid

Duke pasur një predispozicion gjenetik ndaj kësaj sëmundje ose duke zbuluar simptomat e saj, është e nevojshme të monitorohet me kujdes gjendja e nyjeve. Sigurohuni që të merrni komplekset e vitaminave, t'i përmbaheni një diete të pasur me kalcium, të përjashtoni ushqime të tymosura dhe të konservuara nga dieta, të shmangni fitimin e peshës së tepërt, të mos bëni mbivendosje, të kuroni plotësisht sëmundjet infektive, të luani sporte.

Duke ditur simptomat dhe shkaqet e artritit të kyçit të këmbës, ju mund ta njihni me kohë këtë sëmundje të fshehtë dhe të ndaloni zhvillimin e saj.

ExpertNews Shqipëri