Si të trajtoni një nyje të sëmurë të shpatullave

Dhimbja në shpatullën e djathtë mund të ndodhë për arsye të ndryshme: inflamacion i tendinave, artrit me origjinë të ndryshme, artrozë, dhimbje “dhimbje shpine” me osteokondrozën e shpinës së qafës së mitrës, etj.

Natyra e lezionit të shpatullës së dorës së djathtë, kursi i saj, simptomat dhe trajtimi janë të njëjta si në rastin e patologjisë së nyjës së majtë. Por, meqenëse shumica e njerëzve kanë krah të djathtë, për të njëjtat arsye, nyja e shpatullës së djathtë preket më shpesh – në fund të fundit, ajo përjeton stres maksimal gjatë ushtrimeve fizike, gjatë punës me duar, kur praktikoni disa sporte (për shembull, tenis).

Ashpërsia e ankesave të një pacienti me dëmtim të nyjeve mund të jetë e ndryshme: nga dhimbje të vogla, kalimtare deri në një sindromë të dhimbshme të dhimbshme, e cila shoqërohet me humbje të funksionit të përbashkët. Ashpërsia e gjendjes varet nga sëmundja, shkalla e zhvillimit të saj, përshtatshmëria e trajtimit (ose mungesa e tij). Për shembull, me artrozë në fazën fillestare, simptomat shprehen pak, funksioni i nyjeve vuan pak, dhe me artritin infektiv ka dhimbje akute, ethe dhe ënjtje të shpatullave.

Prognoza e dhimbjes në shpatullën e djathtë më së shumti varet nga kohëzgjatja e trajtimit: sa më shpejt të fillohet terapia, aq më shumë ka të ngjarë të ruani gamën e lëvizjes në krah ose të arrini rikuperimin e plotë. Në rastin e përgjithshëm, dhimbja në shpatullën e djathtë mund të kurohet me sukses, por procesi i terapisë, kompleksiteti i tij dhe rezultatet – e gjithë kjo varet nga sëmundja e veçantë.

Nëse keni dhimbje në shpatull, duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek (traumatolog ortopedik, artrolog ose terapist të parë), i cili do të zbulojë shkakun dhe do të përshkruajë trajtimin optimal.

E rëndësishme! Nga anatomia, shpatulla është një dorë nga nyja e shpatullës deri në bërryl; dhimbja në këtë zonë vërehet me një numër sëmundjesh të organeve të brendshme: me kolecistit, pankreatit, anginë pectoris. Në këtë artikull unë vij nga një koncept më "popullor" se shpatulla është nyja e shpatullave.

Më tej në artikull: arsyet kryesore pse dhimbja shfaqet në shpatullën e djathtë (patologjitë e mundshme), metodat e diagnostikimit dhe trajtimit.

Shkaqet kryesore të dhimbjes në shpatullën e djathtë

Tetë arsyet më të mundshme pse bashkimi i krahut tuaj të djathtë mund të dëmtojë:

Tendoniti është një inflamacion i tendoneve në nyjen e shpatullave që ndodh për shkak të një ushtrimi të pabalancuar, të tepruar.

Artriti është një inflamacion i nyjës për arsye të ndryshme (infeksione, alergji, sëmundje imune, etj.).

Artriti (pezmatimi) i nyjes së shpatullave

Periartriti i gjëndrës së shpatullave – inflamacion i indeve periartikulare (kapsula, ligamente, muskuj).

Arthrosis është një shkatërrim progresiv i kërcit, i cili çon në dëmtimin e sipërfaqeve artikulare.

Artroza e nyjes së shpatullave

Bursiti është një inflamacion i qeses së përbashkët.

Me osteokondrozën e shpinës së qafës së mitrës, dhimbja mund të "japë" mbi shpatull.

Shkaqe të rralla: metastazat e tumorit në nyje (metastazat – d.m.th, fokuset sekondare të tumorit që u krijuan për shkak të transferimit të "shkakut të tumorit" nga fokusi kryesor i sëmundjes), kondrosarkoma (kanceri i artikulacionit) kërc), tuberkulozi i nyjes (shkatërrimi i tyre).

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Patologjitë e mundshme

Possibleshtë e mundur të supozohet se cila sëmundje e veçantë shkaktoi dhimbjen në shpatullën e djathtë për disa simptoma tipike:

(nëse tabela nuk është plotësisht e dukshme – lëvizni në të djathtë)

Ndodh më shpesh tek njerëzit e moshës së re dhe të mesme, fizikisht aktiv, përfshirë ata që janë të përfshirë në sport. Ekziston një lidhje midis ngarkesave të forta dhe (ose) afatgjata të shpatullave dhe shfaqjes së dhimbjes. Dhimbja në vetvete është e shurdhër, në pushim mund të mungojë, por paraqitet me lëvizje në shpatull.

Artriti karakterizohet nga një shfaqje akute dhe shenja të rënda të inflamacionit në nyje: ndjehet nxehtë në prekje, dhemb në pushim dhe veçanërisht me lëvizje, bymehet, lëkura sipër saj është e kuqe, lëvizjet në shpatull janë të kufizuara.

Zhvillohet për të njëjtat arsye si artriti, ka simptoma të ngjashme.

Zakonisht paraqitet te njerëzit e moshës së mesme dhe të pleqërisë, duke u zhvilluar pas lëndimeve, hipotermi, ngarkesa të tepërta. Dhimbjet janë mjaft të mprehta, të shoqëruara me lëvizje në krah. Nuk ka shenja të jashtme (forma e bashkimit nuk ndryshon).

Në nyjen e shpatullave, artriti paraqitet kryesisht tek të moshuarit, veprimtaria profesionale e të cilëve shoqërohej me strese në të djathtën (lojtarët e tenisit në të kaluarën, njerëz me punë të vështirë fizike; ndoshta mësues, shkrimtarë, sekretarë – të cilët shkruajnë ose shkruajnë shumë kohë , veçanërisht nëse dora është në një pozitë të pakëndshme).

Sëmundja përparon gradualisht: së pari, shpatulla dhemb në fund të ditës, me kalimin e kohës, nyja gradualisht deformohet. Kufizues në rritje karakteristik i funksionit të përbashkët.

Shfaqja e dhimbjes shoqërohet qartë me një dëmtim të mëparshëm ose një ngarkesë të papritur të mprehtë dhe të rëndë.

Për dhimbjen në shpatull për shkak të osteokondrozës, kjo sëmundje manifestohet edhe nga simptoma të tjera: dhimbje në qafë, shpinë, ngërçe në qafë me lëvizje të kokës.

Metastazat e kancerit ose kondrosarkoma (kanceri i kërcit artikular)

Ato shfaqen në sfondin e simptomave të kancerit të çdo lokalizimi (kanceri i mushkërive, gjëndra tiroide, mëlçia, kockat e krahut mund të metastazohen në shpatull). Shpesh diagnoza është e njohur tashmë.

Me kondrosarkomën, tumori është i vendosur kryesisht në shpatull. Dhimbjet janë shumë të forta, të dhimbshme, funksioni i nyjës humbet shpejt.

Relativelyshtë relativisht e rrallë. Dhimbjet në rritje graduale janë tipike: në fillim të shurdhër, gjatë natës; pastaj konstante dhe e theksuar. Shpesh ka një rritje të zgjatur të temperaturës brenda 37,5 gradë, djersitje, humbje peshe në sfondin e oreksit të mirë.

Diagnostics

Mjeku duhet të përcaktojë saktësisht arsyen pse shpatulla në të djathtë dhemb. Një specialist me përvojë, bazuar në ankesa dhe ekzaminim, do të jetë në gjendje të sugjerojë një diagnozë, dhe radiografia ndihmon për ta konfirmuar atë. Për më tepër, bëhet tomografia e llogaritur, ekografia e bashkimit, një test gjaku (analiza të përgjithshme, biokimike).

Therapies

Trajtimi i dhimbjes në nyjen e shpatullave të dorës së djathtë kryhet në varësi të shkakut të identifikuar:

  • me tendonit dhe artrozë – kufizoni ngarkesën;
  • me bursit dhe artrit me origjinë infektive, përdoren antibiotikë;
  • me osteokondrozën, është e nevojshme të trajtoni sëmundjen themelore, dhe nyja e shpatullave nuk ka asnjë lidhje me të;
  • me tuberkulozin e përbashkët, përshkruhen ilaçe anti-TB;
  • me metastaza dhe kondrosarkoma, terapi antitumor (rrezatim, kimioterapi) ose trajtim kirurgjikal.

Në të gjitha rastet, qetësuesit e qetësuesve përdoren në mënyrë aktive: për rastet që nuk lidhen me kancerin, përdorimi i ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide (nimesulide, diklofenak, etj) është e mjaftueshme. Në dhimbje akute, ato mund të injektohen për ca kohë, dhe pastaj të kalohen në tableta.

Kohëzgjatja e trajtimit varet gjithashtu nga shkaku i problemit:

  • shumica e formave të artritit, bursitit, tendinititit i përgjigjen mirë trajtimit dhe përfundojnë në shërim ose falje të zgjatur;
  • artroza dhe osteochondrosis janë të pashërueshme, por dhimbja mund të ndalet me konstante ose kurs duke marrë ilaçe anti-inflamatore, fizioterapi, ushtrime të veçanta që zhvillojnë nyjen;
  • me tuberkuloz, trajtimi është i gjatë, por pas një kursi të plotë të terapisë, rikuperimi është i mundur;
  • në kancer, prognoza varet nga koha e përcaktimit të diagnozës së saktë.

përmbledhje

Një rezultat pozitiv në luftën kundër dhimbjes në shpatullën e dorës së djathtë varet më së shumti nga diagnostikimi në kohë dhe përshtatshmëria e trajtimit. Prandaj, mos u përpiqni ta zbuloni vetë shkakun dhe mos merrni qetësues për dhimbjet për më shumë se 2-3 ditë pa recetën e mjekut – kjo mund të çojë në "mjegullim" të simptomave dhe vështirësi në diagnostikim.

Gjithçka për nyjet

Inflamacioni i nyjeve të shpatullave ose artriti është një sëmundje serioze në të cilën një person i sëmurë gradualisht zhvillon degjenerim dhe degjenerim të kërcit artikular. Në këtë gjendje, shpatulla e prekur gradualisht humbet funksionin e saj.

Konsideroni në mënyrë më të detajuar simptomat e inflamacionit të nyjës së shpatullave dhe metodat më efektive të trajtimit të kësaj sëmundjeje.

Shkaqet e inflamacionit të shpatullave

Më shpesh, artriti i nyjës së shpatullave vërehet te njerëzit me moshë dyzet e pesë deri në gjashtëdhjetë e pesë vjet. Në këtë rast, faktorët e mëposhtëm provokojnë një sëmundje të tillë:

1. Hipotermi e fortë.

2. Ushtrim i tepruar fizik në nyjen e shpatullave (sidomos ngritja e peshës).

3. Lëndimet e hershme të nyjës së shpatullave, të cilat dhanë një ndërlikim në formën e inflamacionit.

4. Komplikimi pas sëmundjes akute virale (gripi, infeksionet akute të frymëmarrjes virale, etj).

5. Reagimi alergjik.

6. Infeksion në plagën e hapur të shpatullave.

7. Një mënyrë jetese e pamjaftueshme aktive që çoi në hipokinezi.

8. Përkeqësimi i indeve artikulare.

9. Gëlltitja e kërpudhave të dëmshme ose baktereve që ulën imunitetin. Në këtë gjendje, substancat që duhet të luftojnë mikrobet e rrezikshme do të jenë më "funksionuese", kështu që një person do të bëhet më i ndjeshëm ndaj sëmundjeve të ndryshme, përfshirë artritin.

10. Ushtrimi profesional në të cilin një person vazhdimisht ushtron tendosje në nyjen e shpatullave dhe e plagos atë.

11. Mungesa e ushqyesve në trup.

12. Patologji të ndryshme të sistemit nervor gjithashtu mund të shkaktojnë inflamacion të nyjes së shpatullave. Për më tepër, çrregullimet në sistemin nervor qendror mund të shkaktojnë përkeqësim të sëmundjeve gastrointestinale, ndërprerje në sistemin hormonal dhe gjithashtu të keqësojnë funksionimin e sistemit riprodhues të mashkullit dhe femrës.

13. Tuberkulozi, i cili nuk mjekohet, mund të shkaktojë dëm të rëndësishëm në sistemin muskulor skeletik të një personi.

14. Marrja e shpeshtë e pijeve që përmbajnë alkool.

15. Një pickim i insekteve në shpatull dhe hyrja e helmit direkt në kapsulën e përbashkët.

16. Dështime të ndryshme në sistemin endokrin njerëzor.

19. Predispozicioni gjenetik i pacientit për zhvillimin e artritit.

20. Periudha e menopauzës tek gratë gjithashtu mund të ndikojë në zhvillimin e inflamacionit në nyje.

Simptomat, shenjat dhe format e inflamacionit të nyjës së shpatullave

Inflamacioni i nyjes së shpatullave ka këto simptoma:

1. Në fillim, personi do të ndiejë një dhimbje të lehtë në zonën e shpatullave. Me kalimin e kohës, dhimbja do të bëhet e lokalizuar dhe akute. Dhimbja gjithashtu do të intensifikohet pas ushtrimit fizik në duar.

Natyra e dhimbjes: dhembja, qitja, qepja, djegia. Përveç kësaj, ndonjëherë dhimbja përhapet jo vetëm në shpatull, por edhe në qafë, zona e shpatullave shpohet dhe i jep shpinës.

2. Shfaqja e ënjtjes së rëndë të nyjes.

3. Ndoshta një skuqje e lehtë e zonës së prekur të shpatullave.

4. Një rritje në temperaturën e trupit.

5. Dobësi dhe dhimbje në trup.

7. Mosbalancimi në lëvizjen e shpatullave.

8. Një ndjenjë ngecjeje në shpatull.

9. Shfaqja e një krisje karakteristike në shpatull.

10. Vështirësi në ngritjen e një dore. Në të njëjtën kohë, ngurtësia në nyje do të rritet çdo ditë dhe do të shfaqet veçanërisht në mëngjes.

11. Dhimbja në dhimbje mund të ndodhë gjatë natës, duke parandaluar që një person të flejë gjumë. Përveç kësaj, një simptomë e tillë do të jetë mjaft e vështirë për t'u hequr me analgjezikë konvencionale.

12. Përkeqësimi i mirëqenies së përgjithshme të pacientit.

Kur shfaqen shenjat e para të artritit, mjekët rekomandojnë menjëherë diagnostikimin dhe zgjedhjen e trajtimit. Kjo është mënyra e vetme për të mbrojtur veten nga zhvillimi i komplikimeve të rrezikshme dhe kalimi i inflamacionit në një formë kronike.

Përveç simptomave kryesore, artriti mund të manifestohet në mënyra të ndryshme dhe në varësi të fazës së sëmundjes. Dallohen tre shkallë të neglizhencës së artritit:

1. Faza e parë shoqërohet me dhimbje të dhimbshme në nyje që shfaqet pas ushtrimit fizik dhe zhduket plotësisht në pushim. Mund të ketë edhe dobësi në krah dhe shpatull.

2. Faza e dytë karakterizohet nga shfaqja e një sindromi më të fortë dhimbjeje dhe një ngërç në dorë. Lëvizjet ruhen.

3. Faza e tretë shoqërohet me dhimbje shumë të mprehta dhe funksion të dëmtuar të shpatullave. Shtë e vështirë për një person në këtë gjendje të lëvizë dorën. Kërcili i shpatullës deformon në mënyrë të pariparueshme.

Në varësi të shkakut të artritit, dallohen dy lloje të tij: akute dhe kronike.

Një formë akute e inflamacionit zakonisht zhvillohet për shkak të infeksionit. Ka simptoma të theksuara dhe zhvillim të shpejtë të përkeqësimit.

Një formë kronike e artritit mund të ndodhë për shkak të traumës ose çrregullimeve metabolike. Në këtë gjendje të një personi, shpërthimet e dhimbjes do të mundojnë herë pas here.

Forma kronike e inflamacionit konsiderohet të jetë më e rrezikshmja, pasi mund të shkaktojë deformim të kërcit dhe atrofi të nyjes, veçanërisht nëse personi nuk fillon trajtimin në kohë.

Kursi i përgjithshëm i artritit varet kryesisht nga shumëllojshmëria e tij.

Ekzistojnë katër specie të veçanta të artritit:

1. Artriti reumatoid. Si rregull, ajo ka një kurs kronik dhe zhvillohet tek njerëzit me një predispozicion gjenetik ndaj inflamacionit të nyjeve.

Me këtë formë të artritit, pacienti është prekur fuqimisht nga indi i kërcit të nyjes, zhvillohet deformimi i tij dhe humbja e lëvizshmërisë. Përveç këtyre shenjave, një person mund të vuajë nga dhimbje gjatë palpimit të shpatullës, marramendje dhe ënjtje të nyjes.

2. Artriti reumatoid shfaqet si një ndërlikim i reumatizmit. Karakterizohet nga një rritje e qelizave të bardha të gjakut në gjakun e pacientit (një shenjë e qartë e inflamacionit), ënjtje e nyjes dhe një ngurtësi e madhe e krahut.

3. Artriti infektiv shkakton një infeksion që zhvillohet në traktin tretës të njeriut ose sistemin urogjenital. Në këtë rast, sëmundja fillon të manifestohet tashmë dy javë pas gëlltitjes.

Simptomat e këtij lloji të artritit do të jenë një rritje në temperaturën e trupit, dhimbje në nyje dhe ënjtje.

4. Forma pas traumatike e artritit paraqitet si një ndërlikim nga bimët dhe brushet e transferuara më parë. Për më tepër, një sëmundje e tillë mund të zhvillohet me kalimin e viteve, duke shkaktuar së pari një ngërç në nyje, dhe pastaj ënjtje dhe dhimbje.

Inflamacioni i shpatullave: trajtimet

Trajtimi i artritit të shpatullave përfshin llojet e mëposhtme të terapive:

Terapia e drogës përfshin emërimin e grupeve të tilla të barnave:

1. Ilaçet jo-inflamatore anti-inflamatore. Ato janë të nevojshme që pacienti të shtypë inflamacionin dhe të zvogëlojë dhimbjen. Në mënyrë tipike, ilaçe të tilla përshkruhen për këtë qëllim:

• Diklofenac (për përdorim lokal).

2. Njeriu ka nevojë për analgjezikë për të eleminuar dhimbjen që shkakton artriti. Zakonisht përdoret për këtë:

• Paracetamoli në tableta;

3. Masat dhe kremrat për aplikim topik janë të nevojshme për të lehtësuar inflamacionin dhe dhimbjet pjesërisht. Përveç kësaj, ata do të rrisin efektin e ilaçeve me gojë. Barnat më të mira në këtë fushë janë:

Këto ilaçe duhet të aplikohen në shpatullën e prekur 3-4 herë në ditë.

4. Glukokortikosteroidet janë ilaçe që do të ndihmojnë në rivendosjen e lëvizshmërisë së dikurshme në nyjen e prekur, lehtësimin e inflamacionit dhe dhimbjes. Ata duhet të goditen me thikë direkt në shpatullën e lënduar.

5. Kondroprotektorët. Ato do të ndihmojnë në ngadalësimin e procesit të shkatërrimit të nyjes së sëmurë dhe rivendosjen e indeve tashmë të prekur. Ato duhet të zgjidhen nga mjeku që merr pjesë në varësi të ashpërsisë dhe neglizhencës së sëmundjes në secilin rast.

Shtë e rëndësishme të dini se nuk mund të përshkruani asnjë ilaç vetë, pasi ato mund të shkaktojnë komplikime të rënda në gjendje. Ju mund të merrni vetëm ato ilaçe që mjeku juaj do t'ju përshkruajë.

Inflamacioni i shpatullave: tiparet e trajtimit

Pas terapisë së ilaçeve, përshkruhet trajtimi fizioterapeutik. Ai parashikon procedurat e mëposhtme:

3. Masazh terapeutik;

4. Gjimnastikë terapeutike;

Trajtimi fizioterapeutik ka për qëllim lehtësimin e dhimbjes dhe inflamacionit, si dhe përmirësimin e qarkullimit të gjakut.

Trajtimi kirurgjik kryhet kur pacienti ka inflamacion të përparuar të nyjës, deformimin e tij të rëndë dhe humbjen e lëvizshmërisë. Në këtë rast, përdoret metoda e endoprostetikës ose zëvendësimi i kockës tuaj me një implant artificial.

Periudha e rehabilitimit pas një operacioni të tillë është mjaft e gjatë (nga dy deri në katër muaj). Falë teknikave moderne, pacienti pas shërimit të plotë do të jetë në gjendje të rimarrë lëvizjen e përbashkët dhe të heqë qafe dhimbjen.

Si të trajtoni një nyje të shpatullave

Si të trajtojmë një nyje të shpatullave? Ështja është e rëndësishme për të gjithë ata që kanë hasur probleme të nyjes së shpatullave. Këto probleme mund të jenë me natyrë krejt të ndryshme. Këto mund të jenë bruçe të ndryshme që shoqërojnë sprains, thyerje të ligamenteve, muskujve dhe tendinave, mund të ketë thyerje të kockave, dhe në disa raste mund të flasim për sëmundje kronike që kërcënojnë paaftësinë dhe paaftësinë e plotë të gjymtyrëve të sipërme. Sëmundje të tilla, si rregull, përfshijnë otoeartritin, artrozën deformuese, tendonitin, bursitin, etj.

Si të trajtoni një nyje të shpatullave pas një dëmtimi?

Ortozë e përbashkët e shpatullave

Lëndimi në shpatull shpesh çon në fryrje. Për më tepër – kjo është dëmi kryesor i nyjës së shpatullave, i provokuar nga trauma. Ligamentet luajnë një funksion shumë të rëndësishëm stabilizues dhe fiksues, nëse trajtimi nuk sigurohet në kohë, humerusi shpesh mund të bjerë jashtë zgavrës artikulare – mund të zhvillohet dislokimi, artrosi, bursiti, etj.

Si të trajtojmë ligamentet e shpatullave?

Për të lehtësuar dhimbjen, është e nevojshme të drejtoheni në përdorimin e ilaçeve anti-inflamatore, për shembull, nimide, ketanova, analgin. Në luftën kundër sprains, ointments ngrohjes, forcimin e masazhit dhe kryerjen e ushtrimeve rehabilituese janë gjithashtu efektive. Kjo do të jetë përgjigjja kryesore për pyetjen nëse nyjet e shpatullave dëmtojnë sesa për të trajtuar.

Nëse u diagnostikua vetëm një palcë, atëherë mjafton që supi të sigurojë një gjendje pushimi për një periudhë të caktuar. Ju gjithashtu mund të bëni periodikisht (sidomos në fillim), të aplikoni fasha ftohëse.

Nëse shtrirja është më serioze dhe e ngarkuar nga lotët e pjesshëm të indeve të buta, atëherë kaliperët përshkruhen nga mjekët. Këto janë kapëse të besueshme që ju lejojnë të mbani supin në një pozicion të saktë anatomikisht. Orthoses gjithashtu përshkruhen shpesh.

Zhvendosja e shpatullave si të trajtohet? Shpesh lëndimet, veçanërisht bien në një krah të shtrirë, provokojnë dislokime. Në këtë rast, humeri shkon jashtë pozicionit të tij – zgavra klavikulare. Për të trajtuar një zhvendosje, së pari duhet të korrigjoni bashkimin, një specialist kompetent duhet ta bëjë këtë, në asnjë rast nuk duhet të merreni me një procedurë të tillë vetë në shtëpi.

Terapia e mëtejshme, si rregull, përfshin veshjen e kalipuesve, fashave elastike ose orthoses. Ata normalizojnë tonin e muskujve, rivendosin qarkullimin e gjakut, forcojnë ligamentet dhe tendinat. Nëse zhvendosja nuk çoi në këputje të pranga, buzën e përbashkët ose kapsulën, atëherë mbajtja e mbajtëseve zgjat mesatarisht 2 javë, në rast se ndodh një këputje e buzës ose kapsulës, atëherë kryhet qepja, dhe më pas kaliperët janë veshur.

Trajtimi i sëmundjeve kronike serioze të shpatullave

Osteokondroza e nyjes së shpatullave

Kripë më e ngrohtë për osteokondrozën e nyjës së shpatullave

Nëse pacienti vuan nga osteochondrosis e shpatullës, atëherë të gjithë viktimat detyrohen të dinë se si ta trajtojnë osteokondrozën e nyjës së shpatullave. Si rregull, trajtimi është i gjatë, ai përfshin një gamë të tërë masash, për shembull, ilaçe, fizioterapi, procedura masazhesh, terapi ushtrimesh restauruese, etj.

Osteokondroza e nyjes së shpatullës zhvillohet për shkak të ndryshimeve degjenerative dhe degjenerative në rruazat e qafës së mitrës.

Meqenëse nyja e shpatullave është e lidhur ngushtë me rajonin e kraharorit dhe qafën me ligamente dhe mbaresa nervore, osteokondroza e kraharorit dhe qafës së mitrës shpesh përfundon në këtë sëmundje edhe në shpatull.

Në këtë rast, ndodh kompresimi i nervave, i cili provokon një dhimbje të djegur, qepje, të mprehtë. Gjithashtu, osteochondrosis e shpatullës karakterizohet nga ngurtësi, një rënie në amplituda e lëvizjeve dhe lodhje të shpejtë të nyjes.

Si ta trajtojmë kondrozën e nyjës së shpatullave? Fizioterapia është e nevojshme për të eleminuar osteokondrozën: terapi magnetike, terapi me valë, ngrohje, elektroforezë dhe trajtim me dylli të nxehtë. Të domosdoshëm janë edhe ushtrimet e terapisë për ushtrime që ndihmojnë në forcimin e muskujve, tendinave dhe ligamenteve, parandalojnë lodhjen e shpejtë të shpatullave, rikthen në qarkullimin e gjakut. Veçanërisht gjimnastikë efektive me lëvizje rrëmbimi dhe shtimi të shpatullave në kokë, qafë dhe lëvizje rrotulluese të shpatullave gjithashtu ndihmojnë.

Bursiti i shpatullave

Si të trajtoni bursitin e nyjes së shpatullave? Për t'iu përgjigjur kësaj pyetjeje duhet të dini se çfarë nënkupton bursiti. Bursiti është një sëmundje e karakterizuar nga procese të rënda inflamatore në kapsulën e përbashkët dhe në membranën synoviale. Karakterizohet nga lezione të membranës synoviale, e cila gjeneron sintezën e lëngut synovial. Ky lëng ka një funksion lubrifikues dhe thithjen e shokut, në mënyrë që kockat artikulare të mos fshihen. Me bursitin, ky lëng lëshohet shumë, prandaj, midis simptomave: ënjtje e rëndë e nyjës së shpatullave, ënjtje, skuqje e mundshme e lëkurës, dhimbje në shpatull, një ndjenjë e presionit të tepërt në nyje. Nëse nuk siguroni trajtim të duhur, atëherë mund të merrni artrit. Para se të dini se si të trajtoni artrozën e nyjës së shpatullave, duhet të heqni qafe bursitin.

Një metodë efektive e trajtimit të bursitit është birë – shpimi i membranës sinoviale, heqja e zgavrës së përbashkët të lëngut të tepërt dhe dezinfektimi i nyjes me një zgjidhje anti-inflamatore. Ushtrimet e gjimnastikës, fizioterapia dhe ointments anti-inflamator janë gjithashtu efektive. Në rast se bursiti ka arritur në fazën e fundit, ata drejtohen në operacion dhe heqjen e një pjese të kapsulës së përbashkët.

Artriti i nyjes së shpatullave

Si të trajtoni artritin e shpatullave? Pyetje aktuale për ata që u diagnostikuan. Gjëja është. Se trajtimi i artritit është dukshëm i komplikuar, pasi do të varet plotësisht nga forma e sëmundjes.
Elektroforeza për poliartritin e nyjës së shpatullave

Të gjitha llojet e artritit karakterizohen nga procese inflamatore në nyje. Në këtë rast, kërc, ligamentet dhe indet e eshtrave me distrofi, atrofi dhe degjenerim preken. Prandaj, artriti mund të çojë në paaftësi.

Sidoqoftë, rreziku i tyre qëndron në faktin se ato shpesh diagnostikohen në fazat e vonë, kur të gjitha nyjet e trupit fillojnë të preken. Nëse është bërë një diagnozë e polartartritit të nyjeve të shpatullave, atëherë kjo mund të jetë një sinjal për të luftuar sëmundjen në të gjitha nyjet e tjera të trupit.

Si ta trajtojmë poliartritin e nyjës së shpatullave? Kjo formë e artritit kërkon ekspozim intensiv përmes procedurave fizioterapeutike. Për këtë, përshkruhen elektroforezë, ngrohje, terapi me valë dhe aplikime të dyllit. Nga ilaçet, përdoren kondroprotektorët që mbështesin elasticitetin e ligamenteve, si dhe integritetin e kërcit, ilaçeve anti-inflamatore, për shembull, diklofenak, ketalorak, ketans, analgin dhe nimesil. Gjithashtu përshkruhen vajra të ngrohtë.

Artriti mund të ndikojë kryesisht në tendinat, muskujt dhe ligamentet, atëherë po flasim për periartritin. Si ta trajtojmë periartritin e nyjës së shpatullave? Këtu, roli kryesor luhet nga kondroprotektorët, fizioterapia dhe procedurat e terapisë ushtrimore që duhet të zhvillohen nga një trainer i terapisë ushtrimore, në mënyrë që kompleksi të korrespondojë me fazën në të cilën ndodhet sëmundja, përndryshe ekziston rreziku i përkeqësimit të sëmundjes.

dhimbje sup
pse dhemb shpatulla, shkaku i dhembjes së shpatullave

Më shpesh, dhimbjet e shpatullave janë të paqarta, fryrje ose dhembje. Por ndonjëherë dhimbjet e shpatullave janë aq të rënda sa janë të krahasueshme me dhimbjen e dhëmbëve – ata privojnë një person nga gjumi dhe paqja. Dhe pothuajse gjithmonë perceptohet nga të sëmurët si një fatkeqësi.

Sidoqoftë, për të përballuar dhimbjen në shpatull ose në shpatulla, pavarësisht se sa e fortë është, në shumicën dërrmuese të rasteve nuk është shumë e vështirë. Onlyshtë e nevojshme vetëm të bëni diagnozën e saktë dhe të përshkruani trajtimin e saktë për nyjen e shpatullave.

Kështu që. Pse më dhemb shpatulla?

Mjekët që nuk janë të aftë për sëmundjet e nyjës së shpatullave zakonisht kanë vetëm 2 përgjigje për këtë pyetje. Nëse ndonjë pacient ankohet për dhimbje në shpatull, këta mjekë do të thonë se "dhemb për qafën", ose ata do të diagnostikojnë "artrozën e nyjeve të shpatullave".

Në fakt, artriti i nyjeve të shpatullave është mjaft i rrallë – vetëm rreth 5-7% e numrit të përgjithshëm të rasteve të dhimbjes së shpatullave përbëjnë artrozën.

Mund të më dhemb shpatulla nga qafa? Po ndoshta. Por kjo nuk është gjithashtu shkaku më i zakonshëm i dhimbjes së shpatullave.

Shkaku më i zakonshëm i dhimbjes në nyjen e shpatullave është një sëmundje e përhapur që quhet periartriti i shpatullave të shpatullave. Përbën më shumë se 50% të të gjitha rasteve të dhimbjeve të shpatullave.

Vendi i dytë është me të vërtetë «dhimbje për shkak të qafës», domethënë dëmtim i shpinës së qafës së mitrës me dhimbje shpine në krah ose shpatull. Rreth 30% të rasteve të dhimbjes së shpatullave.

Arthoza e nyjes së shpatullave, siç zbuluam, është rreth 5-7% e rasteve të dhimbjeve të shpatullave.

Një tjetër 5-7% llogaritet nga artriti, i cili shfaqet me inflamacion të nyjes së shpatullave. Për shembull, shpatulla shpesh dhemb ose bëhet e përflakur nga artriti reumatoid, spondiliti ankilozues, reumatizëm, artrit psoriatik, reumatizëm polimalgjik.

Dhe disa përqind e njerëzve vuajnë nga dhimbjet e shpatullave që janë lindur për arsye të tjera: për shkak të çrregullimeve vaskulare, ngurtësisë së muskujve të qafës dhe sëmundjeve të mëlçisë.

Dhimbje akute e shpatullave

Kujdes! Ndodh që papritur dhimbja akute në shpatullën e majtë, e cila filloi fjalë për fjalë në një sekondë, në sfondin e shëndetit të plotë, mund të jetë simptoma e parë e një sulmi në zemër! Shikoni tek kardiologu!

Filloi papritur dhimbja akute në shpatullën e djathtë, gjithashtu që lind në sfondin e shëndetit të plotë, mund të jetë simptoma e parë e një sulmi të sëmundjes së tëmthit!

Dhimbja e shpatullave që zgjat më shumë se disa ditë: shkaqe

Më poshtë do të flas shkurtimisht për tiparet dalluese të atyre sëmundjeve të shpatullave që zënë disa nga linjat kryesore të "vlerësimit" tonë dhe janë mjaft të zakonshme.

1. Periartriti i tehut të shpatullave

Kjo sëmundje zakonisht fillon pas një lëvizjeje të pasuksesshme të dorës, pasi flini në një pozitë të pakëndshme, ose pasi mbingarkoni duart me punë fizike të pazakontë.

Në rast të periartrititit të shpatullave të shpatullave, një shpatull mund të sëmuret – djathtas ose majtas. Por ndodh shpesh që të dy krahët të skuqen menjëherë.

Simptoma kryesore e periartritit brachiocephalic është një kufizim i konsiderueshëm i lëvizjeve të caktuara në krah.

Për shembull, dora nuk rrotullohet mirë rreth boshtit të saj në drejtim të akrepave të orës ose kundër saj, është e vështirë të fryhet pas shpinës dhe ngrihet dobët përmes anës lart. Kur provoni lëvizje të tilla, mund të ndodhin dhimbje shumë të mprehta në shpatull.

Ndonjëherë lëvizshmëria e një dore me periarthritis zvogëlohet aq shumë sa që një i sëmurë nuk mund të ngrejë dorën pas shpinës, nuk mund të ngrejë dorën, të kreh flokët ose të vendosë dorën në mëngën e një këmishë ose xhakete.

Dhimbja në shpatull me periartritritin e shpatullave të shpatullave mund të jetë e mprehtë, e dhembshme. Por shpesh dhimbjet janë shumë të rënda. Mund të ndodhin edhe gjatë natës, dhe me format më të rënda të periartritit, dhimbja e shpatullave vetëm gjatë natës bëhet plotësisht e padurueshme.

2. Dhimbje të shpatullave të shkaktuara nga dëmtimi ose një hernie në shpinë të qafës së mitrës

Më shpesh, dhimbja nga qafa qëllon vetëm në njërën anë – në të djathtë ose të majtë. Në të dy duart, dhimbja në qafë rrallë qëllon. Dora e dytë ose nuk dëmton fare, ose dhemb më pak dhe në zona të tjera.

Në të njëjtën kohë, një dorë e sëmurë shpesh "qëllohet" jo vetëm në shpatull, por edhe përgjatë gjithë gjatësisë së saj – deri në majat e gishtërinjve.

Dhimbja në shpatull me një dhimbje shpine nga qafa mund të jetë mjaft e rëndë. Për më tepër, në disa njerëz dora e dëmtuar dhemb gjatë ditës, kur lëviz. Dhe të tjerët lëndojnë natën, në mes të gjumit.

Një tipar kryesor i lumbagos: në kontrast me periartritin e shpatullave të shpatullave ose artrozën e shpatullave, në këtë rast lëvizshmëria normale e krahut mbahet pothuajse gjithmonë. Vetëm nganjëherë aftësia për të ngritur një krah të lënduar mbi kokë dhe për ta zgjatur plotësisht lart lart është pakësuar.

3. Artroza e nyjeve të shpatullave

Shumica e njerëzve mbi moshën 45 vuajnë nga artrosis. Shpesh burra të sëmurë që kanë punuar për shumë vite në punë të vështirë fizike: ndërtues, bravandreqës, farkëtarët. Dhe gjithashtu – atletë profesionistë: peshëngritës, tenistë, gjuajtës për qëllime, etj.

Ndjesitë e dhimbjes me artrozën e nyjeve të shpatullave zakonisht janë shumë të dobëta, mjaft të tolerueshme. Dhe këto dhimbje lindin vetëm kur lëvizin.

Kur lëvizni në një nyje artriti, dëgjohet një krizë. Lëvizshmëria e nyjeve të shpatullave me artrozë është zvogëluar, por jo shumë.

Shfaqja e nyjeve të sëmura të shpatullave me artrosis është praktikisht e pandryshuar. Gjendja e përgjithshme e pacientëve dhe temperatura e trupit mbesin normale.

Lexoni më shumë rreth artrozës së nyjeve të shpatullave "materiali po përgatitet.

4. Inflamacioni i nyjeve të shpatullave me artrit

Nga të gjitha artritet, pezmatimi i nyjeve të shpatullave më së shpeshti zhvillohet me spondilit ankilozues dhe artrit reumatoid, më rrallë me reumatizëm artikular dhe artrit psoriatik, shumë rrallë me përdhes.

Një tipar dallues i inflamacionit të nyjeve të shpatullave me artrit: zakonisht disa nyje të tjera bëhen të përflakura së pari. Për shembull, gjunjët ose këmbët, ose gishtat ose gishtërinjtë. Dhe vetëm atëherë shpatullat sëmuren.

Artriti fillon mjaft rrallë me nyjet e shpatullave – megjithëse ndonjëherë.

Dhimbja në shpatulla me artrit është më e theksuar në pushim, natën vonë ose në mëngjes, por zhyt në pasdite dhe në mbrëmje. Kur lëvizni ose pas një ngrohje të lehtë, dhimbja e tillë më së shpeshti zvogëlohet dukshëm.

Lëvizshmëria e nyjeve të shpatullave me artrit zvogëlohet pothuajse gjithmonë në mëngjes, por deri në mesditë, veçanërisht pas një ngrohje të lehtë, sfera e lëvizjes në shpatulla mund të rikuperohet plotësisht (përveç në rastet e artritit kronik).

Gjendja e përgjithshme e pacientëve me artrit shpesh është e pakënaqshme – pacienti mund të ketë ethe, dobësi, të dridhura, dhimbje trupi.

5. Shkaqe të tjera, më të rralla të dhimbjes së shpatullave, në artikull – 3 sëmundje për të cilat shumica e mjekëve nuk dinë rreth

Një video me gjimnastikë për trajtimin e dhimbjes së shpatullave mund të shihet këtu.

Kërkesë! Kur kopjoni dhe ribotoni materialet, tregoni burimin:
Të gjitha artikujt, lajmet dhe kapitujt nga librat janë të mbrojtur nga të drejtat e autorit nga Evdokimenko ©

ExpertNews Shqipëri
Sëmundjekarakteristika