Si të trajtohen mjetet juridike popullore të nevralgjisë interkostale

Nëse diagnostikohet nevralgjia interkostale, trajtimi në shtëpi mund të bëhet, por vetëm duke u mbështetur në këshillat e mjekut që ndjek dhe duke mos lënë pas dore trajtimin tradicional të drogës.

Kjo sëmundje është një dhimbje akute ose e shurdhër në zonën e gjoksit. Ndonjëherë ngatërrohet me dhimbje në zemër. Gjatë sulmit, kjo zonë mund të kthehet e zbehtë ose, përkundrazi, të kthehet e kuqe, shfaqet spazma e muskujve, dhimbje në rajonin e mesit, skapula dhe zemra. Intensifikimi i dhimbjes ndodh me lëvizje të papritura, teshtitje dhe kollitje.

Shkaqet e nevralgjisë mund të jenë:

 • hypothermia;
 • lëndime dhe sëmundje të ndryshme të shtyllës kurrizore (osteokondrozë, skoliozë, metastaza të ndryshme);
 • proceset inflamatore në trup;
 • mungesa e vitaminës B në trup;
 • çfarëdo tumori në shpinë;
 • prishje endokrine;
 • tendosje e tepruar fizike, e cila çoi në tendosje të muskujve;
 • sëmundjet infektive dhe virale;
 • rutina e pahijshme ditore, punë e tepërt, situata stresuese, që sjell ulje të imunitetit.

Neuralgjia ndërkostale diagnostikohet më shpesh tek të rriturit ose të moshuarit, përkundër sfondit të zhvillimit të osteokondrozës, me kompresim të mbaresave nervore në zonat ndërkostale, në sfondin e ndonjë kanceri dhe për shkak të zhvendosjes së rruazave. Dhimbja mund të ndodhë papritmas, në të majtë të sternumit, e cila është shumë e ngjashme me një sulm në zemër. Për të identifikuar pamjen e përgjithshme të kësaj sëmundje, kryhet ultratinguj, MRI dhe EKG.

Metodat e anestezisë dhe trajtimit të patologjisë

Për ndihmën e parë, është e rëndësishme të njihni ndryshimet midis nevralgjisë, anginës pectoris, infarkt miokardi, pleurit dhe sëmundjeve të traktit të stomakut, pasi simptomat e tyre janë të ngjashme:

 • me një sulm në zemër, dhimbja zgjat rreth 15 minuta, presioni zvogëlohet, kur merrni nitroglicerinë, asgjë nuk ndryshon, të dridhura, duke u dridhur, hidhet në të ftohtë dhe në djersë;
 • pectoris pectoris manifestohet me dhimbje në m>

Në sëmundjen e gurëve të tëmthit, dhimbja ndjehet në anën e djathtë, e shoqëruar nga hidhërim në gojë dhe urth.

Aktualisht, ka shumë mënyra për të trajtuar nevralgjinë ndërnjerëzore duke përdorur fasha, locione, ointments, banja, përgatitje bimore në shtëpi.

Nëse flasim për mjetet për administrim oral, atëherë midis tyre mund të dallojmë sa vijon:

 1. Hollojeni lëvoren e shelgut (1 lugë) me ujë të valë, dhe pasi të injektohet për rreth gjysmë ore, pini 3-4 herë në ditë;
 2. Immortelle është më mirë të insistoni një ditë në një termos. Ju duhet të përdorni 2 lugë gjelle. lugë 0,5 litra ujë të valë. Rekomandohet të merrni tërë infuzionin në ditë.
 3. Karakteristikat anti-inflamatore të kamomilës nuk mund të injorohen në trajtimin e nevralgjisë me mjete juridike popullore. Një gotë me ujë të valë është marrë në 70 g lule. Vlim jo më shumë se 5 – 7 minuta, dhe merrni pasi të keni ngrënë një çerek filxhan 3-4 herë në ditë.

Vlen gjithashtu të përmendet adoptimi i një banjë me vajra esencialë dhe përbërës bimor. Uji duhet të jetë i ngrohtë, procedura duhet të zgjasë jo më shumë se gjysmë ore, në një dhomë të ngrohtë, pa depërtimin e ajrit të ftohtë, përjashtohen më shumë skica. Shtë e nevojshme të kontrolloni temperaturën e ujit, të shtoni nxehtë gjatë ftohjes, dhe pasi të keni marrë banjën, shtrihuni nën një batanije të ngrohtë dhe aplikoni nxehtësi të thatë në vendin e lënduar (kripë të nxehtë, rërë, etj.). Për të bërë një banjë në përdorim në shtëpi:

 1. Një zierje e lehut të aspenit, ndonjëherë me shtimin e tërshërës. Në mënyrë perfekte lehtëson dhimbjen dhe tensionin në muskuj.
 2. Merrni disa pika vaj livande dhe eukalipt, 25-30 g mjaltë dhe rreth 50 ml qumësht. Të gjithë përbërësit shtohen në banjë dhe gëzojnë një efekt relaksues dhe qetësues.
 3. Dhimbja qetësuese është urtë. Ju duhet të merrni 4 lugë, derdhni një gotë ujë të valë, insistoni për rreth një orë, tendosni dhe derdhni në banjë. Shtoni të njëjtën sasi të kripës së detit, dhe për 10 ditë bëni dush jo më shumë se 10 minuta para gjumit.
 4. Një përzierje e aspenit dhe plepit në një sasi prej 0,5 kg përdoret gjithashtu për banjën. Insistohet në ujë të valë, filtrohet dhe shtohet në banjë. Procedura duhet të zgjasë rreth 15 minuta para gjumit, atëherë këshillohet që të fshij vaj bredhi.

Si të trajtoni nevralgjinë me ilaçe të tjera

Të gjitha llojet e ointments dhe fërkim janë shumë të efektshme. Për rezultate më të mira, pasi të keni aplikuar në trup, mbështilleni veten në një shall të ngrohtë dhe shtrihuni nën mbulesa. Për përgatitjen e rasterit përdoren përbërësit e mëposhtëm:

  Vendi kryesor është zënë nga lëngjet e rrepkës së zezë dhe rrikë. Ata lehtësojnë dhimbjen dhe ngrohen, janë kundër ”

Në nevuralgjinë ndërnjerëzore, nuk mund të bëni pa fasha që njomet indet natyrore dhe aplikohen në zonë me dhimbje. Për fasha, ato më së shpeshti marrin:

  Mjalti, i cili aplikohet më së miri në trup, i fërkuar me vaj perimesh. Nga lart, duhet të mbuloni gjithçka me një qese plastike, të mbështillni një shall të ngrohtë. Ky komponent është w>

Geranium dhe edukim fizik

Shpesh në shtëpi ata përdorin barbarozë shtëpie, i cili vendoset në pëlhurë prej liri, të aplikuara në një vend të lënduar, të mbështjellë me një shall apo shall të leshtë. Kompresa duhet të jetë në pikën e dhimbjes jo më shumë se 2 orë.

Përveç përdorimit të përbërësve të ndryshëm të bimëve, tinkturave dhe vajrave thelbësorë, ushtrimet fizike që synojnë lëvizjen e përbashkët dhe relaksimin e muskujve janë efektive. Shtë e rëndësishme të kuptohet që kjo nuk do të thotë të ngarkoni trupin me ushtrime të rënda fizike. Po flasim për një edukim të lehtë fizik, duke shpërndarë gjakun dhe ngrohur trupin. Gjithashtu në mjekësinë tradicionale përdorni bankat mjekësore, të cilat vendosen në gjoks dhe sakrum. Ata lehtësojnë shpejt dhe në mënyrë të padëmshme dhimbjen dhe spazmën. Shtë më mirë të flini në një dyshek të vështirë për një pozicion të rehatshëm, pa shtrydhur nerva dhe enë gjaku.

Duhet të mbahet mend se trajtimi i nevralgjisë interkostale në shtëpi është shumë individual. Para se të përdorni ndonjë nga metodat e mësipërme, është e nevojshme të konsultoheni me një mjek, në mënyrë që, në varësi të etimologjisë së sëmundjes, të zgjidhni një metodë që nuk përkeqëson rrjedhën e sëmundjes dhe nuk ndikon në punën e organeve të tjera. Në nevralgjinë e rëndë interkostale, përshkruhen antibiotikë të përshtatshëm, masazhe terapeutike dhe terapi manuale janë të mundshme. Dhe kur trajtoni në shtëpi, dhe në spital me ndihmën e drogës, duhet të mbani në nxehtësi fushën e dhimbjes, për të mos e ekspozuar veten në hipotermi.

Neuralgjia – trajtim në shtëpi. Simptomat e nevralgjisë

Shfaqja e dhimbjes paroxysmal ose të vazhdueshme, e cila quhet nevralgji, shoqërohet me ndryshime të dhimbshme në fibrat nervore, të cilat ndikojnë gjithashtu në vetë receptorët, të cilët transmetojnë impulse që shkaktojnë dhimbje neurologjike.

Si ta trajtojmë nevralgjinë në fazën fillestare

Ndryshime të dhimbshme në fibrat nervore mund të shfaqen për arsye të ndryshme:

 • trauma;
 • sëmundje infektive të transferuara;
 • hypothermia;
 • ënjtje;
 • diabet;
 • osteochondrosis;
 • atherosclerosis.

Djegia, dhimbja paroxysmal ose dhimbja kronike mund të shfaqet në fibrat nervore të vendosura në të gjithë trupin. Në varësi të vendit të lezionit, dallohet neuriti:

 • ndërkostal (jep në rajonin e zemrës, gjoksit, nën tehun e shpatullave);
 • nyje e shpatullave;
 • post herpes;
 • mesit;
 • pezmatimi i trigeminal (nervi shqisor i fytyrës ose neuriti trigeminal), nervi shiatik, ulnar, okupital;
 • femurit;
 • ganglion pterygopalatine (tempujt, qafa ndikohen nga dhimbja, ndonjëherë kalon në duar);
 • neuroma e këmbës (sëmundja e Morton).

Si ta kurojmë nevralgjinë menjëherë, pasi shfaqen simptomat e saj? E para është diagnoza e saktë, sepse nën maskën e kësaj sëmundjeje, problemet me zemrën ose enët e gjakut mund të fshihen, prandaj është e rëndësishme që të ekzaminohet nga një mjek për sëmundje të tjera me simptoma të ngjashme. Problemi kryesor i sëmundjes është dhimbja e fortë që mund të privojë nga aftësia e punës, dhe qëllimi për të hequr qafe një sëmundje të tillë si nevralgjia është trajtimi i sindromës së dhimbjes me ilaçe anti-inflamatore dhe analgjezikë. Në fazën fillestare mund të ndihmoni:

 • ointments anti-inflamatore me vaj bredhi;
 • akupunkturë për lehtësimin e dhimbjes lokale;
 • kompresat e ngrohjes.

Si të trajtojmë nevralgjinë në fazën akute

Ilaçet vetëm gjatë një përkeqësimi mund të mos japin rezultatet e dëshiruara. Kompleksiteti i një sindromi të tillë si nevralgjia është një trajtim që duhet të jetë gjithëpërfshirës, ​​afatgjatë dhe i kombinuar. Ilaçi i parë për nevralgjinë janë ilaçet për dhimbje: ointments, tableta, fasha, injeksione. Në kombinim me anestezinë, mjekët përshkruajnë ilaçe:

 • anti-inflamator jo-steroide (indometacina);
 • antikonvulantë (karbamazepinë, baclofen, fenitoin);
 • relaksues të muskujve (Clonazepam, Sirdalud, Midocalm).

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Qetësues dhimbje për nevralgji

Më shpesh përdoren analgjezikë për të lehtësuar shenjat e para të sëmundjes. Si qetësues për qetësimin e nevralgjisë, Ortofen, Diklofenac nuk rekomandohen. Efekti më i mirë në burimin e dhimbjes janë ilaçet me ibuprofen, nimesulide. Një metodë e lehtësimit të dhimbjes siç është një copëz me fentanil është gjithashtu e zakonshme. Spazma e muskujve lehtëson ilaçin Lyric mirë, përdoret më shpesh në trajtimin e inflamacionit trigeminal. Një analgjezik siç është Pentalgin është efektiv në fazën fillestare.

Ilaçe jostoidale anti-inflamatore për nevralgji

Pilulat më efektive për nevralgjinë janë ilaçet anti-inflamatore jo-steroide që jo vetëm që lehtësojnë dhimbjen, por edhe lehtësojnë inflamacionin. Tableta të tilla përfshijnë Indomethacin, Ibuprofen, Sulindak, Ketorolac. Të gjitha këto ilaçe veprojnë në mënyrë të bezdisshme në veshkat dhe mukozën e stomakut, kështu që marrja e tyre duhet të përshkruhet vetëm nga një mjek pas ekzaminimit.

Pomë nevralgjie

Për të shtypur simptomat e pakëndshme, një vaj nga nevralgjia do të ndihmojë, efekti i të cilit është:

 • ngrohja e indeve dhe relaksimi;
 • përmirësimi i qarkullimit lokal të gjakut;
 • rritja e elasticitetit të ligamenteve të sëmurë;
 • aktivizimi i proceseve të shkëmbimit lokal.

Përbërja e ointments përfshin përbërës anti-inflamator dhe analgjezik. Oointments efektive bazuar në bletët, helmet e gjarprit. Vajrat popullore që përdoren për të lehtësuar dhimbjen dhe inflamacionin janë Viprosal, Finalgon, Apizartron, Myoton. Efekti kryesor arrihet me ngrohjen e indeve, përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe vazodilimin. Para se të përdorni fonde me një përbërje të tillë, duhet të lexoni udhëzimet. Vajra të tilla, për shembull, nuk mund të përdoren gjatë shtatëzanisë, laktacionit.

Injeksione nevuralgjie

Tofarë të bëni me nevralgjinë, nëse nuk mund të përdorni ointments, tableta ose ato thjesht nuk ju ndihmojnë? Droga efektive për nevralgjinë, të cilat përdoren për injeksion. Me simptoma të rënda, injeksionet e një analgjezik ndihmojnë më së miri për të rikthyer lëvizshmërinë dhe gjendjen normale te pacienti. Përdorni injeksione të Spazgan, Baralgin, Trigan. Shtë e rëndësishme të mbani mend se një injeksion për lehtësimin e dhimbjes së një nervi të përflakur duhet të bëhet vetëm nga një mjek që e njeh mirë anatominë njerëzore.

Masazh për nevralgji

Për një periudhë qetësimi të dhimbjeve akute, është e efektshme të bëni akupresurë, të përgjithshme ose mund të bëni masazh për të lehtësuar tensionin e muskujve. Pra, masazhi me nevralgji ndërnostale, së bashku me akupunkturën, do të ndihmojë në përmirësimin e rrjedhës së limfave, lehtësimin e tensionit të muskujve midis brinjëve, parandalon hipotrofinë e muskujve dhe promovon shërimin e shpejtë, rivendosjen e lëvizshmërisë. Masazhi është efektiv në kombinim me fizioterapi – ushtrimet e fizioterapisë, e cila kryhet nën drejtimin e një mjeku, do të ndihmojë për të përballuar dhimbjen.

Trajtimi i nevralgjisë me mjete juridike popullore

Si të shpëtoni nga nevralgjia, nëse keni kundërindikacione për trajtim mjekësor? Shtë e mundur për të trajtuar nevralgjinë në shtëpi me receta në shtëpi. Në trajtimin në shtëpi, recetat për fërkim të bazuara në përbërës natyralë do t'ju ndihmojnë:

 1. Tinkturë shtëpiake bazuar në kone bredhi, luleradhiqe, hala – nga materialet e mësipërme të bimëve merren tinktura alkooli me efekt anti-inflamator. Në një gotë kone bredhi ose luleradhiqe marrin 0,5 litra vodka, jepni një përzierje të infuzionit. Aplikoni si bluarje në sasi të vogla gjatë gjumit.
 2. Kompresa e bletëve është e ngrohtë. Dylli zbutet në një banjë me avull, një tortë e ngrohtë e dyllit aplikohet në vendin e lënduar, të lidhur në fashë. Kompresa mund të lihet brenda natës.
 3. Petë e thatë me bazë jargavani të bazuar në yndyrna derri. Grind veshkat e thata në pluhur dhe përzihen me yndyrën e derrit në një raport 1: 4. Përzierja që rezulton yndyrë mund të përdoret 2 herë në ditë për të lehtësuar dhimbjet.

Video: si të trajtoni nevralgjinë ndërnjerëzore

Vlerësime

Margarita, 48 vjeç vuaj nga një pezmatim i nervit trigeminal për një kohë të gjatë. Pas trajtimit të zgjeruar të ilaçeve, unë shpëtoj nga ilaçi bimor. Me ndihmën e recetave popullore, ushtrimeve dhe masazhit, rezulton të heqni qafe dhimbjen nga inflamacioni i nervit të fytyrës. Sëmundja lindi pasi otiti media, prandaj, tani e tutje, mbroni veten nga draftet.

Valentina, 45 vjeç. Kur kishte një dhimbje në zonën e zemrës që po i jepte shpatullave, shpinës, mendova se kishte një problem me zemrën. Pas ekzaminimeve të gjata, rezultoi se një nerv ishte rrahur mes brinjëve. Filluan të marrin analgjezikë, relaksues të muskujve. Më vonë, problemi filloi të lindte gjithnjë e më pak, sepse unë përdor mjete juridike popullore bazuar në produkte të bletarisë.

Ekaterina, 36 vjeç. Nga pozicioni i gabuar në të cilin isha ulur në kompjuter, u shfaq neuriti që preku shpinë të qafës së mitrës. Dhimbjet ishin të tmerrshme, në fillim vetëm qetësuesit e fortë për të shpëtuar, shkova te injeksionet e mjekut sepse nuk mund të flija as normalisht. Tani po kursej veten me mjete juridike popullore: Unë bëj kompresa për natën, përgatis tokëzime me gjilpëra.

Trajtimi me mjete juridike popullore

Një sëmundje e tillë si nevralgjia ndërkostale mund të vendosë edhe një person të fortë në shtratin e spitalit. Shumë shpesh, dhimbjet në zhvillim të gjoksit ngatërrohen me dhimbjet e zemrës, veçanërisht nëse kjo është hera e parë. Por dhimbja në nevralgjinë ndërkostale është e ndryshme nga dhimbja në zemër dhe për këtë arsye kërkon një trajtim krejtësisht të ndryshëm. Prandaj, është shumë e rëndësishme të bëhet dallimi midis dhimbjeve të tilla, pasi trajtimi i pahijshëm mund të ndikojë negativisht në shëndetin. Në artikull do të shqyrtojmë tiparet kryesore dalluese të nevralgjisë interkostale, simptomat e saj, si dhe disa metoda të trajtimit të nevralgjisë ndërnjerëzore me mjete juridike popullore.

Cilat janë shkaqet e nevralgjisë interkostale?

Neuralgjia ndërkostale është një dhimbje që përhapet përgjatë degëve dhe bagazhit të nervave ndërkostal (nervat gjenden midis brinjëve) me kompresion, ose me acarim. Arsyeja për këtë mund të jenë disa dëmtime, sëmundje alergjike dhe infektive, helmime, sëmundje të shtyllës kurrizore dhe sistemit nervor në tërësi, toni i tepërt i muskujve, hipotermi me imunitet të dobësuar.

Faktorët që predispozojnë zhvillimin e kësaj sëmundje mund të jenë diabeti mellitus, sëmundjet kardiovaskulare, të cilat çojnë në uljen e furnizimit të nervave me oksigjen, abuzimin me pijet që përmbajnë alkool, mungesën e vitaminave nga grupi B, veçanërisht në njerëzit me sëmundje kronike të traktit gastrointestinal etj.

Shenjat e nevralgjisë interkostale

Neuralgjia ndërkostale karakterizohet nga shfaqja e konfiskimeve me dhimbje akute, djegëse në hapësirat ndërkostale. Ndonjëherë dhimbja intensifikohet, veçanërisht me frymëmarrje të thellë, kur lëviz trupin, veçanërisht kur teshtitni dhe kollitni. Ju mund ta ndjeni vetë dhimbjen përgjatë nervit. Ndonjëherë një mpirje e lëkurës është e mundur në zonën e nervit të prekur. Nervat ndërkostal kanë degë të ndryshme që shkojnë në inde dhe organe, kështu që duket se organet e tjera lëndojnë – zemrën, shpinën dhe dhimbjet në veshka.

Dallimi midis dhimbjeve të zemrës është se dhimbja e zemrës nuk varet nga lëvizjet e gjoksit dhe mund të hiqet pas marrjes së nitroglicerinës. Sidoqoftë, me infarkt të gjerë të miokardit, mund të ndodhë kjo lloj dhimbje, e cila intensifikohet me lëvizjen e gjoksit dhe nitroglicerina nuk shpëton prej saj. Prandaj, nëse keni një dhimbje të ngjashme në të parën dhe nuk jeni në gjendje ta dalloni vetë, duhet menjëherë të telefononi një ambulancë.

Vetëm një mjek mund të bëjë diagnozën e saktë në një situatë të ngjashme dhe pastaj, pas kryerjes së një ekzaminimi dhe studimeve të ndryshme.

Trajtimi interkostal i nevralgjisë

Trajtimi i nevralgjisë interkostale është për të lehtësuar dhimbjen dhe për të eleminuar faktorët që ndikojnë në dëmtimin nervor. Në fillim, rekomandohet të vëzhgoni pjesën tjetër të shtratit, nëse është e mundur shtrihet në një sipërfaqe të vështirë.

Simptomat e nevralgjisë interkostale

– dhimbje në brinjë, të manifestuara nga sulme periodike;
– Sulmet shoqërohen me djersitje, kërcitje të muskujve, lëkura përvetëson një nuancë të zbehtë ose të kuqe;
– me një lëvizje të papritur, kollitje, teshtitje, ndryshim të pozitës së trupit, dhimbja intensifikohet;
– me presion në disa pika në anën e pasme, gjoks, shpinë, në hapësirat ndërkostale – dhimbja intensifikohet;
– me nevralgji, dhimbja i jep jo vetëm rajonit të zemrës, nën teheve të shpatullave, rajonit të mesit;
– në vendin e dëmtimit të drejtpërdrejtë të fibrës nervore, ndodh mpirje e indeve të buta.

Pas kryerjes së studimeve diagnostikuese dhe përcaktimit të saktë të diagnozës, është e nevojshme që menjëherë të fillohet trajtimi. Trajtimi i nevralgjisë interkostale me mjete juridike popullore konsiderohet më i efektshmi.

Trajtimi i nevralgjisë interkostale me mjete juridike popullore

– Mund të bashkangjitni farat e lirit të steamed në garzë ose çanta liri në një vend të lënduar.

– Për të lehtësuar ose zvogëluar dhimbjen, mund të lubrifikoni arna të dëmtuara me lëng të freskët rrikë ose rrepka.

– Druri i butë me avull ose i freskët i aplikuar në një vend të lënduar lehtëson ose lehtëson dhimbjen, dhe për të rritur efektin e drurit të krimbit, është fërkuar në mizor dhe përzihet me vaj ulliri ose deti.

– Mund të përgatisni një vaj për të qetësuar dhimbjet. Ne marrim veshkat e aspenit në tokë të përzier me vazelinë ose gjalpë në proporcione 1: 4, fërkojmë përzierjen në një vend të dhimbshëm.

– Tinktura nga rrënja ndihmon mirë. Ne marrim 2 lugë gjelle. lugë rrënjë dhe derdh një gotë alkool. Ne insistojmë në një enë të mbyllur fort për një javë. Pasi të insistojmë, ne bëjmë locione nga kjo tretësirë.

– Mund ta provoni trajtimin me banjot medicinale me sherebelë. Për ta bërë këtë, merrni 4 lugë barishte të urtë dhe derdhni një gotë ujë të ngrohtë. Ne insistojmë për një orë dhe filtrojmë. Derdhni infuzionin në një banjë me ujë në një temperaturë prej 37 gradë dhe shtoni 5 lugë kripë deti. Ne bëjmë një banjë para gjumit, për 10-15 minuta. Kursi i trajtimit konsiston në 10-12 procedura.

Trajtimi i nevralgjisë interkostale me mjete juridike popullore

Neshtë nevralgjia interkostale ajo që përfshin përdorimin e gjerë të të gjitha llojeve të ilaçeve tradicionale, të cilat me të vërtetë kanë një efekt lehtësues: dhimbja akute e shpinës zvogëlohet ose madje zhduket.

Simptomat e sindromave të dhimbjes

Kjo efektivitet i theksuar buron nga fakti se me këtë lloj nevralgjie ekzistojnë të gjithë mekanizmat mbi të cilët mund të ndikojnë mjetet juridike popullore, duke filluar nga procedurat e banjës dhe duke përfunduar me një vizitë te kiropraktori. Pse është e mundur kjo?

Fakti është se pothuajse gjithmonë, me përjashtime të rralla, pacienti lidh një sulm të nevralgjisë interkostale qoftë me hipotermi, ose me një lëvizje të mprehtë. Si në rastin e parë ashtu edhe në rastin e dytë, ndodh një reaksion i theksuar i muskujve të shpinës, gjë që më së shpeshti çon në formimin e parimit klasik nevralgjik.

Në mënyrë që të kuptoni se si funksionojnë mjetet juridike popullore me nevralgjinë ndërnjerëzore, duhet të mbani mend fazat kryesore të patogjenezës (zhvillimit) të sëmundjes.

Me "muskuj" do të nënkuptojmë muskujt e thellë të shpinës, të cilët gjenden nën muskujt latissimus dhe trapezius dhe shtrihen përgjatë kolonës kurrizore.

 • me hipotermi, ka një përkeqësim të qarkullimit të gjakut në muskul, ajo pëson një tkurrje të lehtë tonike;
 • një lëvizje e mprehtë që shfaqet mbi muskulin "e parrahur" shkakton dhimbje të mprehtë;
 • si një reagim ndaj dhimbjes dhe stresit, ndodh tkurrja e muskujve spazmatik;
 • me spazëm sekondar, të dy rrjedhja e gjakut në muskul dhe rrjedhja e tij përkeqësohet;
 • produktet e kalbjes grumbullohen në inde të fryrë të muskujve, të cilat nuk hiqen nga gjaku venoz;
 • lind një rreth vicioz: edemë shkakton dhimbje, dhe dhimbja shkakton edemë;
 • dhe befas rezulton se nervi ndërkostal është në fushën e edemës së muskujve. Pastaj kategoritë e dhimbjes së patolerueshme, nevralgjike bashkohen me sindromën e dhimbjes muskulore-tonike.

Kështu, është e qartë se nevralgjia në vetvete është sekondare, dhe në fillim të procesit qëndron sindromi i dhimbjes myofascial-tonik.

Përfitimet e trajtimeve alternative

Prandaj, metodat alternative mund të ndikojnë në muskul, duke përmirësuar qarkullimin e tij të gjakut. Kjo është ajo që do të lejojë që gjaku venoz të "mbajë larg" produktet e aktivitetit të tij jetësor dhe të rivendosë butësinë dhe tonin fiziologjik. Metodat alternative më të njohura që ndihmojnë në zvogëlimin e dhimbjes paroxysmal të shpinës (pas përfundimit të periudhës më akute, kur ekziston akoma mundësia e ënjtjes së muskujve që shtrëngon nervin) janë:

Procedurat e ngrohjes përfshijnë vetëm veshjen e një qeni ose jelek deve, si dhe një banjë. Një banjë me nevralgji interkostale tregohet vetëm nëse dihet me siguri se ky sulm i dhimbjes nuk është shkaktuar nga "shkaqe kardiake" (shiko artikujt Si ta dalloni dhimbjen e zemrës nga nevralgjia dhe nevralgjia kardiake). Përveç kësaj, tregohet vetëm ngrohja në banjë, pa lëvizje të papritura dhe procedura të kundërta.

Siç thotë neurologu ynë, ju mund dhe duhet të shkoni vetëm në banjë pasi një person është në gjendje të "zvarritet" – kjo shënon fundin e periudhës më akute – do të kalojë një ditë ose dy ose tre, dhe atëherë është tashmë e mundur të trajtoni nevralgjinë interkostale me procedurat e banjës.

Procedurat e tjera termike përfshijnë vendosjen e një qese me kripë të nxehtë ose rërë në një vend të lënduar, banje me sherebel dhe tar.

Masazhi, natyrisht, bëhet më së miri pas një dush dhe ngrohja. Në rast se masazhi kryhet pa ekspozimin paraprak të nxehtësisë, gjithmonë duhet të fillojë gradualisht, me goditje në tru. Pas çdo seance masazhi duhet të ketë një gjendje “të lumtur” dhe të qetë, përgjumje të këndshme dhe ndjenjën e ngrohtësisë në muskuj. Kriteri për një masazh të mirë duhet të jetë dëshira për të provuar edhe një herë atë "gjallëri të këndshme" në të gjithë trupin.

Për bluarje mund t'i atribuohet, si aplikimi i ointments terapeutike, dhe përdorimi i tinkturave të ndryshme popullore, lubrifikimi me lëng rrikë dhe rrepkë e freskët, lubrifikimi me mjaltë.

Në mënyrë ideale, së pari ju duhet një procedurë termike, pastaj një masazh, dhe pastaj fërkoni një substancë terapeutike.

Sigurisht, ka edhe mënyra të tilla popullore për lehtësimin e dhimbjes akute në nevralgji si tharja e bletëve, ose fërkimi me një rreth ebonit, duke lindur në rryma të dobëta që kanë një efekt terapeutik.

Kur trajtimi alternative është kundërindikuar

Vetëm në një rast nuk ia vlen të provoni mjete të ndryshme popullore, dhe, natyrisht, të mençura. Kjo gjendje quhet nevralgji herpetike. Në rast se vezikulat që ngjajnë me lisë u gjetën në lëkurë, të cilat derdhen përgjatë hapësirës ndërkostale dhe shkaktojnë një dhimbje të pakëndshme, të djegur, duhet të kontaktoni urgjentisht një neurolog, ose një specialist të sëmundjes infektive.

Këto janë simptoma të herpes zoster, ose "herpes zoster". Në këtë rast, duhet të merrni urgjentisht ilaçe antivirale dhe ta lubrifikoni shpinën me vaj, i cili gjithashtu ka aktivitet antiviral.

Nëse ju mungon periudha kohore kur mund të shkatërroni një infeksion viral, atëherë është e mundur të zhvilloni nevralgji postherpetike afatgjatë dhe të dhimbshme, e cila trajtohet dobët edhe në vendet e zhvilluara dhe nuk ka trajtim alternativ për nevralgji postherpetike.

Prandaj, përkundër besimit se mund të përballeni me nevralgjinë me duart tuaja, është më mirë të vizitoni një mjek sidoqoftë për të marrë "bekimin" e tij për përdorimin e mjeteve juridike popullore. Kështu, të paktën, do të jeni të sigurt që po i bëni gjithçka si duhet.

ExpertNews Shqipëri