Si ta trajtoni në mënyrë efektive radikulitin e mesit në shtëpi

Trajtimi i radikulitit lumbar në shtëpi ka për qëllim lehtësimin e edemës, zvogëlimin e procesit inflamator. Teknika fizioterapeutike ndihmojnë në normalizimin e qarkullimit të gjakut në inde, lehtësojnë procesin e kryerjes së impulseve përgjatë fibrave nervore dhe eliminojnë ndjesitë e dhimbshme. Por një person që vuan nga radikuliti ka nevojë për trajtim kompleks.

Me këtë sëmundje, përdoren mjete juridike popullore që kanë veti anti-inflamatore dhe analgjezike, qetësues. Shtë e dobishme që pacienti të angazhohet në terapi fizike në shtëpi.

Shkaqet dhe shenjat e sëmundjes

Me radikulit, vërehet inflamacion ose pinch i rrënjëve kurrizore. Patologjia shpesh prek atletët dhe njerëzit që kalojnë shumë kohë para një ekrani kompjuteri.

Ndodhja e radikulitit lumbar shpesh paraprihet nga:

 • Sëmundjet infektive;
 • Rënia metabolike;
 • Lëndimet kurrizore;
 • Puna e vështirë fizike.

Simptomat e mëposhtme të sëmundjes ekzistojnë:

 • Dhimbje shpuese në vendndodhjen e rrënjëve nervore të prekura;
 • Ulur forcën e fibrave të muskujve
 • Ulur ndjeshmërinë në zonën e prekur.

Në varësi të vendndodhjes së lezionit, dallohen disa lloje të sëmundjes. Me radikulitin e gjoksit, dhimbja shfaqet midis fshikëzave të shpatullave. Dhimbja shpesh rrezaton në sipërfaqen e përparme të gjoksit.

Radikuliti cervikobrachial shoqërohet nga simptomat e mëposhtme:

 • mpirje;
 • Shfaqja e një ndjesi djegieje në duar;
 • Distrregullimi i qarkullimit të gjakut;
 • Dobësi muskulore në duar.

Trajtimi i patologjisë me medikamente

Trajtimi i radikulitit në shtëpi me ilaçe është mjaft i efektshëm. Barnat e përshkruara zakonisht janë:

 1. Ilaçet anestetike;
 2. Barnat jostoidale anti-inflamatore;
 3. Ointments dhe gels për përdorim topik;
 4. Chondoprotectors.

Ngjitësit e dhimbjeve mund të lehtësojnë shqetësimin në rajonin e mesit. Kondroprotektorët në shumicën e rasteve zgjasin shumë kohë. Veprimi i tyre ka për qëllim eliminimin e shkakut kryesor të shfaqjes së radikulitit – osteokondrozës.

Në rast të dhimbjes së patolerueshme, pacienti injektohet me Lidocaine dhe Novocaine. Por këto ilaçe nuk janë në gjendje të kurojnë dhimbjen e nervit shiatik. Ata vetëm lehtësojnë përkohësisht dhimbjen akute, të padurueshme.

Ngjitësit e dhimbjeve duhet të jepen te një specialist. Përndryshe, situata e pacientit mund të përkeqësohet.

Relaksuesit e muskujve kanë veti të theksuara shëruese. Këto ilaçe përfshijnë:

Disavantazhi kryesor i relaksuesve të muskujve është një listë mbresëlënëse e efekteve anësore. Droga ka një efekt zbutës. Ata eleminojnë mirë dhimbjen.

Relaksuesit e muskujve mund të përballen me tensionin e muskujve, ato rrisin efektin terapeutik të procedurave fizioterapeutike për radikulitin e mesit.

Ilaçet jo-inflamatore anti-inflamatore prodhohen në forma të ndryshme dozimi:

Ilaçet josteroide anti-inflamatore të përdorura në shtëpi mund të eleminojnë edemën. Ato ndihmojnë nëse pacienti ka rrënjë nervore që ndodhin kundër sfondit të radikulitit lumbal.

Ointments dhe gels për përdorim të jashtëm aktivizojnë proceset metabolike, rrisin elasticitetin e muskujve. Përbërësi kryesor i shumë ilaçeve është helmi i bletëve, i cili është përdorur për një kohë të gjatë në terapinë komplekse të radikulitit lumbal.

Lexo artikullin:  Rregullat për përdorimin e drogës Revmoxicam për dhimbje në nyje

Si të merresh me një sulm të dhimbjes së padurueshme

Ndjesitë e dhimbshme me radikulitin e mesit mund të intensifikohen kur bëni lëvizje të shpejta, hipotermi, eksitim të rëndë. Ju mund të eliminoni shpejt dhimbjen në shtëpi me Menovazin.

Për ta bërë këtë, lyejeni një shtupë të vogël të bërë nga leshi pambuku në një zgjidhje medicinale dhe fshijeni plotësisht shtyllën kurrizore. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet rajonit të mesit dhe zonës në të cilën ndodhet nervi shiatik. Atëherë pacienti duhet të shtrihet dhe të mbulohet me një batanije të ngrohtë.

Ju mund të përgatisni një ilaç për djegien e radikulitit në shtëpi. Për ta bërë këtë, ju duhet përbërësit e mëposhtëm:

 • Zgjidhje menovazine;
 • Alkool formik;
 • Tinkturë e piperit të nxehtë.

Të gjithë përbërësit duhet të përzihen në të njëjtin proporcion. Pas kësaj, një shtupë pambuku duhet të plagoset në një shkop. Lagur me bollëk në zgjidhjen që rezulton. Agjenti aplikohet në zonën e prekur me lëvizje të rregullta dhe të qetë.

Si tjetër mund ta lehtësoj dhimbjen me radikulitin në shtëpi? Përgatitja dhe tretësira medicinale e përbërësve të mëposhtëm:

 • Dy shishe me kolon të trefishtë;
 • Një paketë Val> Së pari a />
 1. Së pari ju duhet të shtypni me kujdes tabletat;
 2. Në masën që rezulton shtoni sasinë e duhur të menovazinës dhe kolonës së trefishtë;
 3. Mjeti duhet të përzihet derisa tabletat të shpërndahen plotësisht;
 4. Lëngu derdhet me kujdes në një enë qelqi;
 5. Kapaku i shishes është i bllokuar fort. Ilaçi duhet të insistohet për pesë ditë.

Tinktura që rezulton përdoret për të eliminuar dhimbjen në nyje dhe pjesën e poshtme të shpinës në shtëpi.

Përdorimi i tij është mjaft i thjeshtë: ju duhet të njomet një shtupë pambuku në një zgjidhje medicinale dhe të fshini zonën e prekur me të.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Patatet në trajtimin e patologjisë në shtëpi

Si ta trajtoni dhimbjen e nervit shiatik në shtëpi me pak kosto? Ju mund të hekni disa patate të freskëta në një rende. Një sasi e vogël e benzinës duhet të derdhet në hollimin që rezulton. Mjet është përzier plotësisht. Kompresa që rezulton aplikohet në zonën e prekur për 20 minuta.

Ju mund të përdorni një recetë tjetër për radikulitin e mesit:

 1. Vlim 500 gram patate derisa të gatuhet, perimet nuk kanë nevojë të zhvishen;
 2. Pastaj patatet duhet të grimcohen;
 3. Ju duhet të shtoni 20 gram sode.

Përzierja e ngrohtë duhet të vendoset në pjesën e poshtme të shpinës. Kompresa e bërë nga patatet është e mbuluar me një qese plastike dhe një batanije prej leshi.

Rrikë kundër radikulitit lumbal

Kuaj është një shumëvjeçare. Ka veti të theksuara baktericid. Në rrënjët e bimës ekziston një masë e substancave të dobishme:

 • Ac askorbik /> Kalium;
 • kalciumi;
 • sulfur;
 • Fosfori;
 • Magnezi;
 • Aminoacidet;
 • Bakrit.

Si për të kuruar dhimbjen e nervit shiatik në shtëpi me rrikë? Pacienti mund të përgatisë ëmbëlsira të vogla nga rrënja e bimës:

 1. Shtë e nevojshme të përzierni rrikë dhe mollë në përmasa të barabarta;
 2. Para se të bëni ëmbëlsira, materialet e papërpunuara me perime grihen me vrima të vogla;
 3. Slurry që rezulton aplikohet në zonën e prekur.

Mbëlsirat duhet të mbahen për rreth 20 minuta, pas së cilës ato hiqen. Për sa i përket efektivitetit të tij, produkti nuk është në asnjë mënyrë inferior ndaj copës së piperit.

Mund të bëni ndryshe:

 1. Rrënja e rrikë është tokë në një rende, atëherë lëngu është shtrydhur nga ajo;
 2. Lëngu përzihet me çdo krem ​​analgjezik në përmasa të barabarta.

Pomadë që rezulton aplikohet në njolla të lënduara, vihet sipër një triko leshi.

Aplikimi i radikulitit në pikat e dhimbjes së gjetheve të rrikë ndihmon për të hequr qafe siklet në rajonin e mesit. Procedura rekomandohet të përsëritet për disa ditë.

Nga rrënjët e rrikë, ju mund të përgatisni një tretësirë ​​kundër radikulitit lumbal, sipas kësaj recete:

 1. Ju duhet të bluaj 50 gram rrënjë rrikë;
 2. Masa që rezulton derdhet me 200 ml alkool;
 3. Ajo duhet të insistohet për pesë ditë.

Tinktura medicinale duhet të aplikohet nga jashtë. Ju duhet të njomni garzë me një sasi të vogël të produktit. Kompresa aplikohet në zonën e prekur. Lumbali është i mbuluar me një batanije të ngrohtë. Kohëzgjatja e procedurës varion nga 10 deri në 15 minuta.

Nëse një kompresë nga radikuliti lumbar i bërë nga tinkturë rrikë do të djegë shpinën e poshtme, mund të shtoni një sasi të vogël mjalti ose salcë kosi në produkt.

Një kompresë anestetike e lëvore me bagazhe

Për të përgatitur një kompresë në shtëpi, ju duhet të njomet disa gjethe rodhe me ujë. Bima aplikohet në pjesën e poshtme të shpinës. Nga lart shpina është e mbështjellë me mbështjellëse plastike. Kompresa është e fiksuar me një shall të ngrohtë. Kohëzgjatja e procedurës është tridhjetë minuta. Një kompresë e tillë ndihmon për të hequr qafe dhimbjet e mprehta me radikulitin e mesit.

Si të bëni një banjë terapeutike në shtëpi

Për të bërë një infuzion për banjot terapeutike, duhet të derdhni 1 kg shoots pishe të rinj me një litër ujë të valë. Ilaçi duhet të insistohet për pesë orë. Pas kësaj kohe, pija filtrohet. Produkti shtohet në ujë të ngrohtë.

Procedura rekomandohet para gjumit. Në këtë rast, temperatura e lëngut duhet të jetë së paku 37 gradë.

Ushtrim special

Trajtimi i radikulitit në shtëpi përfshin zbatimin e ushtrimeve të caktuara fizike:

 1. Ju duhet të shtriheni në stomakun tuaj. Në të njëjtën kohë, mjekra duhet të mbështetet nga duart e pacientit. Pastaj këmbët ngrihen në mënyrë alternative. Ata duhet të mbahen në këtë pozicion për disa sekonda. Në këtë rast, gjymtyrët e poshtme nuk duhet të përkulen. Ushtrimi duhet të përsëritet 10-15 herë.
 2. Shtë e nevojshme të merret një pozicion fillestar. Për këtë, pacienti shtrihet në fytyrën e barkut poshtë. Ai pa probleme bën lëkundjet e dorës. Gjatë kryerjes së stërvitjes, pacienti duhet të imitojë notin në gji. Lëvizje të tilla përsëriten 12 deri në 16 herë.
 3. Shtë e nevojshme të shtriheni në stomak dhe të shtrini krahët përpara. Këmbët janë në të njëjtën kohë. Shtë e nevojshme që në mënyrë alternative të ngrihet dora e djathtë dhe këmba e majtë, dora e majtë dhe këmba e djathtë. Ushtrimi përsëritet 10 herë.
 4. Pacienti duhet të shtrihet në barkun e tij dhe të vendosë duart mbi shpinë "në kështjellë". Atëherë ju duhet të ngrini kokën, ndërsa përpiqeni të bashkoni bladat e shpatullave. Ushtrimi bëhet 15 herë.

Ushtrimet e krijuara për të forcuar shpinën me radikulitin e mesit bëjnë pa probleme. Pacienti duhet të shmangë lëvizjet e papritura. Nëse ndodh siklet, zvogëloni ngarkesën ose braktisni përkohësisht ushtrimin.

të ushqyerit e duhur

Në dietën e pacientit duhet të mbizotërojnë enët, të cilat përfshijnë perime të freskëta:

 • Domate
 • trangujve;
 • rrepkë;
 • Lakra.

Pacienti këshillohet të refuzojë ushqimet e skuqura, mishin e tymosur, produktet e qumështit me përmbajtje të lartë yndyre, kafe, çaj të fortë dhe produkte çokollate.

Për cilat arsye trajtimi i sëmundjes nuk duhet të hiqet rafti?

Masat e filluara me kohë parandalojnë kalimin e sëmundjes në një formë kronike. Programi i trajtimit për radikulitin e mesit në shtëpi zgjidhet individualisht në varësi të mirëqenies së pacientit dhe pranisë së sëmundjeve kronike.

Nëse një sulm i radikulitit lumbar zgjat disa ditë, një person ka një ndjesi djegie ose mpirje në shpinë, menjëherë duhet të kërkoni ndihmë mjekësore. Vetë-mjekimi mund të çojë në efekte të dëmshme.

Masat parandaluese

Dhimbja në rajonin e mesit sjell siklet për një person, kufizon lirinë e lëvizjes. Prandaj, rekomandimet e mëposhtme duhet të respektohen për të ndihmuar në shmangien e përkeqësimit të sëmundjes:

 1. Aktiviteti fizik duhet të jetë i moderuar. Pacienti rekomandohet të angazhohet në not, të lëvizë shumë.
 2. Një person është i ndaluar>

Shiatika e mesit mund të mjekohet me sukses në shtëpi. Por për të arritur rezultate mbresëlënëse, pacienti duhet të përmbahet në mënyrë rigoroze të rekomandimeve të mjekut.

ExpertNews Shqipëri