Si ta trajtojmë nevralgjinë ndërnjerore në të djathtë

Përmbajtja e artikullit
 1. Cili është rreziku i nevralgjisë në të djathtë>Dhimbje akute dhe e rëndë që shfaqet në hipokondriumin e duhur, në shumicën e rasteve, tregon spazëm të muskujve, por ndonjëherë kjo simptomë ngatërrohet me një sulm në zemër. Kjo është arsyeja pse është e nevojshme të dihet qartë se çfarë është nevralgjia ndërnjerëzore, e cila ka simptoma dhimbjeje në të djathtë.
 2. Pse lind patologjia?
 3. Shenjat e nevralgjisë interkostale në të djathtë
 4. Metodat e diagnostikimit
 5. Terapia e nevralgjisë interkostale
 6. Këshillë mjekësore
 7. Alternative Medicine
 8. përfundim
 9. Trajtimi i nevralgjisë interkostale në shtëpi: ilaçe, masazh dhe mjete juridike popullore
 10. Trajtimi fillestar
 11. Ointments për nevralgji
 12. Akupresura për nevralgji
 13. Trajtimi Almag
 14. Rekomandime klinike për trajtimin e acarimit
 15. Injeksione nevuralgjie
 16. painkillers
 17. Vitaminat
 18. Grupi NSAID
 19. multivitamina
 20. antispasmodics
 21. Droga anti-inflamatore nonsteroidal
 22. A është e mundur të trajtohet nga bankat
 23. Mjetet juridike popullore për nevralgjinë në të djathtë dhe të majtë
 24. Masazh mjalti
 25. Glicerinë
 26. Banja shëruese
 27. 2 ushtrime më efektive
 28. Dush i urtë
 29. Patate dhe qepë
 30. Lëvorja lë
 31. Zierje e gjetheve të nenexhikut me mjaltë
 32. Neuralgjia ndërkostale: rekomandime të mjekëve për trajtimin e nevralgjisë së gjoksit
 33. Farë është nevralgjia interkostale
 34. Neuralgjia në anën e majtë të rajonit të kraharorit
 35. Neuralgjia në të djathtë nën brinjë
 36. Simptomat e nevralgjisë së kraharorit
 37. Diagnostifikimi i nevralgjisë së gjirit
 38. Trajtimi interkostal i nevralgjisë
 39. Mjekim
 40. fizioterapi
 41. Terapi manuale
 42. A është e mundur të kurohet plotësisht nevralgjia ndërnjerëzore
 43. Shkaqet e patologjisë
 44. Format
 45. dëshmi
 46. Diagnostics
 47. Lexoni gjithashtu në temë
 48. Diagnostifikimi diferencial
 49. Trajtim

Cili është rreziku i nevralgjisë në të djathtë>Dhimbje akute dhe e rëndë që shfaqet në hipokondriumin e duhur, në shumicën e rasteve, tregon spazëm të muskujve, por ndonjëherë kjo simptomë ngatërrohet me një sulm në zemër. Kjo është arsyeja pse është e nevojshme të dihet qartë se çfarë është nevralgjia ndërnjerëzore, e cila ka simptoma dhimbjeje në të djathtë.

Dhimbja që lind në hipokondrin e duhur shpesh nuk përbën rrezik për jetën e pacientit. Sidoqoftë, ky fenomen tregon se një sëmundje zhvillohet në trupin e njeriut. Sapo pacienti të ndiejë ndonjë shenjë të nevralgjisë interkostale në të djathtë, ai nuk duhet të vetë-mjekojë, është e nevojshme të vizitoni një specialist në të ardhmen e afërt dhe të zbuloni shkakun e sëmundjes.

Pse lind patologjia?

Në klasifikimin ndërkombëtar të sëmundjeve 10 rishikim (shkurtuar ICD-10), kjo sëmundje është e shënuar në kodin M-79.2. Gjendja patologjike në të cilën ekziston një nerv i shtypur mund të shkaktohet nga sëmundjet e mëposhtme:

 • dëmtimi i brinjëve (sprains ose eshtrave të thyer);
 • skolioza kronike (lakimi i shpinës);
 • shfaqja e hernies ndërvertebrale;
 • diabet;
 • sëmundjet e sistemit të tretjes;
 • neoplazmat në rajonin e kraharorit;
 • dehje e rëndë e trupit;
 • marrje e pamjaftueshme e lëndëve ushqyese (vitamina, minerale);
 • alkoolizmi kronik;
 • procesi inflamator në muskujt e shpinës;
 • rraskapitje e rëndë;
 • sëmundjet kardiovaskulare;
 • osteochondrosis.

Gjeni se si manifestohet nevralgjia ndërnjerëzore gjatë shtatëzanisë dhe si të trajtohet sëmundja.

Shpesh, nevralgjia interkostale në anën e djathtë diagnostikohet te njerëzit me çrregullime metabolike, të prirur për plotësi dhe mbipesha, që vuajnë nga ndërprerje hormonale. Përveç kësaj, një gjendje patologjike shpesh vërehet në gratë me menopauzë, si dhe në gratë që preferojnë bra të ngushta dhe të ngushta.

Shenjat e nevralgjisë interkostale në të djathtë

Një person i cili për herë të parë haset në nevralgji interkostale në të drejtën e diagnostikimit dhe fillimit të trajtimit më vete është shumë problematik, pasi simptomat janë të ngjashme me shenjat e një sulmi në zemër. Për dallim nga gjendja e fundit, patologjia ka ende dallime të qarta me një sulm në zemër:

 1. Dhimbja në nevralgji zgjatet, më keq natën.
 2. Kur nervi ngjitet, nuk ka shkelje të ritmit të zemrës.
 3. Ndjesitë e dhimbshme rriten ndjeshëm kur vlerësojnë pozicionin e trupit, kollitjen ose teshtitjen.
 4. Pas marrjes së ilaçeve në zemër, përmirësimi i mirëqenies, si rregull, nuk ndodh.

Shenjat e zakonshme të nevralgjisë interkostale në anën e djathtë janë:

 • djersitje e rëndë;
 • ndjenja e mpirjes në anën e duhur;
 • ndonjëherë dhimbja rrezaton në krahun ose nyjen e krahut;
 • dyspnea;
 • skuqje e lehtë e lëkurës në zonën e anës së prekur të brinjëve;
 • në nevralgji akute interkostale, gjithmonë ekziston një simptomë e tillë si dhimbja e fortë, madje edhe me palpim të lehtë në anën e djathtë të hipokondriumit.

E rëndësishme! Në mënyrë që të dalloni patologjinë nga sulmi në zemër, patjetër që duhet të konsultoheni me një mjek, përndryshe pacienti e vë në rrezik jetën e tij.

Metodat e diagnostikimit

Pas një ekzaminimi të jashtëm të një zone të dhimbshme të trupit, metodat e mëposhtme të ekzaminimit përcaktohen për të konfirmuar diagnozën:

 • rezonancë magnetike: vlerëson gjendjen e enëve të gjakut dhe indeve të buta që rrethojnë zonën e prekur të brinjëve;
 • tomografia e llogaritur: medium kontrasti injektohet në kanalin kurrizor të pacientit, me të cilin vlerësohet gjendja e palcës kurrizore, mbaresa nervore. Kjo metodë kryhet vetëm në lidhje me mielografinë;
 • X-ray: me ndihmën e fotografive përcaktohet nëse ka lëndime të ndryshme dhe procese inflamatore në strukturat e kockave;
 • discografia me kontrast: një substancë futet në disqet ndërvertebral, i cili lejon të vlerësohet shkalla e dëmtimit të kësaj zone;
 • ultratinguj: në gjendje të përjashtojë sëmundje të ndryshme të organeve të brendshme.

Për të përjashtuar sëmundjet e sistemit endokrin, si dhe proceset infektive që ndodhin në trup, një test laboratorik i gjakut të pacientit është i aftë, kështu që mjeku domosdoshmërisht e dërgon pacientin në këtë analizë.

Terapia e nevralgjisë interkostale

Pas konfirmimit të diagnozës së nevralgjisë interkostale në të djathtë, mjeku përshkruan trajtimin e duhur për pacientin. Terapia e sëmundjes duhet të bëhet vetëm në një mënyrë gjithëpërfshirëse. Para se të filloni trajtimin e nevralgjisë interkostale në të djathtë, duhet të dini saktësisht pse u shfaq kjo gjendje.

Ilaçet zgjidhen bazuar në shkakun kryesor të patologjisë. Vetë-mjekimi në këtë rast është i papranueshëm. Më shpesh, pacienti përshkruhet ilaçe anti-inflamatore jo-steroide, qetësues kundër dhimbjes.

Neuralgjia ndërkostale në të djathtë ka një simptomë tjetër – shfaqjen e edemës, për të eleminuar cilat diuretikë (tableta) përdoren gjatë trajtimit të sëmundjes. Ointments anti-inflamator dhe ngrohje, xhel rekomandohet të aplikohen në zonën e prekur, duke fërkuar me lëvizje masazhi. Për të lehtësuar një gjendje depresive, tregohen qetësuesit.

Lejohet të fillohet terapia e nevralgjisë interkostale duke përdorur fizioterapi vetëm pasi të pushojë dhimbja në anën e djathtë të brinjëve. Nëse ka të paktën ndonjë shqetësim në hipokondrin e duhur, fizioterapia nuk kryhet. Metodat më efektive janë:

 • masazh;
 • elektroforeza;
 • ushtrime terapeutike dhe gjimnastike;
 • trajtimi me lazer;
 • akupunkturë;
 • terapi parafine.

Këshillë mjekësore

Një person i sëmurë tregohet pushim në shtrat, veçanërisht 10-14 ditët e para nga fillimi i sëmundjes. Shtrati duhet të jetë i pajisur me një dyshek dhe jastëk të veçantë ortopedik.

Ngrohja e rregullt e zonës së prekur të gjoksit është e nevojshme. Për këtë, përdoret nxehtësia e thatë (fasha të ndryshme, shalle të bëra me lesh natyral). Suvatimet e mustardës kanë efektivitet të mirë.

Dieta e një pacienti me nevralgji ndërkostale në të djathtë gjithashtu duhet të rishikohet. Pacienti duhet të përfshijë më shumë ushqime që përmbajnë vitamina dhe minerale të shëndetshme në ushqimin e tij, për të braktisur zakonet e këqija, siç është pirja e alkoolit dhe pirja e duhanit.

Alternative Medicine

Ndër recetat popullore, ka shumë mënyra të provuara se si të shpëtoni nga manifestimet e nevralgjisë ndërnjerëzore në të djathtë. Falë mjekësisë alternative, është e mundur të heqësh qafe dhimbjen në brinjë në një kohë të shkurtër, të eliminosh procesin inflamator dhe të rifillosh aktivitetin motorik.

 1. Ngrohja e vezëve. Para-vlim vezën e pulës, mbështilleni atë me një leckë pambuku dhe, derisa të jetë ftohur, aplikoni në zonën e prekur. Veza e ftohur piqet përsëri në ujë të nxehtë ose me avull dhe vazhdoni procedurën.
 2. Gjalpë hudhër 20 g hudhër të copëtuar përzihen me gjysmë gote të çdo vaji vegjetal, 30 g vodka i shtohen përzierjes dhe përzihen tërësisht. Vaji i përfunduar fërkohet në hipokondriumin e duhur, mbështillet me polietileni dhe një leckë të ngrohtë dhe lihet brenda natës.

Para se të përdorni ndonjë recetë popullore, duhet të merrni patjetër leje nga mjeku juaj, përndryshe komplikime serioze janë të mundshme.

Gjithçka në lidhje me nevralgjinë e qafës së mitrës: tiparet e rrjedhës së sëmundjes dhe metodat e trajtimit.

Lexoni se si arna e Voltaren ndihmon me dhimbjen e shpinës: udhëzime, indikacione dhe kundërindikacione për përdorimin e ilaçit.

Mësoni për miozën e muskujve të gjoksit: shkaqet, simptomat, diagnoza, metodat e trajtimit.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

përfundim

Neuralgjia ndërkostale në anën e djathtë është një patologji mjaft e fshehtë, vetëm një specialist me përvojë mund të përcaktojë simptomat e tij dhe shkakun e shfaqjes së tij. Kur shfaqen simptomat karakteristike të sëmundjes, është e rëndësishme të kërkoni ndihmë profesionale sa më shpejt të jetë e mundur dhe në asnjë rast të vetë-mjekoni.

Lexo artikullin:  Sinoviti i moderuar

Trajtimi i nevralgjisë interkostale në shtëpi: ilaçe, masazh dhe mjete juridike popullore

Neuralgjia ndërkostale është një sëmundje që shfaqet si rezultat i pinch-it të nervave midis brinjëve. Procesi patologjik zhvillohet shumë shpejt dhe çon në zhvillimin e komplikimeve të shumta. Pacienti ndjen dhimbje të forta, prandaj, ilaçet dhe mjetet juridike popullore përdoren për të trajtuar sëmundjen, të cilat mund të lehtësojnë gjendjen e pacientit.

Trajtimi fillestar

Në fazën fillestare, medikamentet dhe fizioterapia përdoren për të parandaluar zhvillimin e komplikimeve dhe për të eleminuar shqetësimin.

Ointments për nevralgji

Tabela – ointments efektive në trajtimin e nevralgjisë interkostale

Emri i ilaçitAkti që do të kryhetTipar i aplikimit
VoltarenPërbërja e ilaçit përmban diklofenak – një ilaç anti-inflamator jo-steroidal. Ilaçi eliminon shpejt dhimbjen dhe inflamacionin. Efekti maksimal i përdorimit të Voltaren arrihet kur merret së bashku me tabletat NSAID.Vaji aplikohet në vendin e lezionit 4 herë në ditë.
KetonalKa një efekt të fuqishëm analgjezik, i cili arrihet për shkak të përbërjes së ketoprofenit. Gjithashtu, ilaçet përballojnë procesin inflamator.Ointment aplikohet 2 herë në ditë.
ViprosalPërbërja e vajit përmban helm gjarpri, kamfor dhe terpentinë. Veprimi i ilaçit ka për qëllim përshpejtimin e qarkullimit të gjakut në vendin e lokalizimit të sindromës së dhimbjes dhe restaurimin e mbaresave nervore të dëmtuara.Aplikohet 2 herë në ditë.
ApisatronIlaçi bazohet në helmin e bletëve. Lehtëson shpejt dhimbjen, shpejton procesin e eleminimit të toksinave dhe normalizon proceset metabolike. Pas aplikimit të vajit, mund të vërehet skuqje dhe djegie, por ky është një proces normal.Aplikohet 2-3 herë në ditë.
FinalgonIlaçi ka një efekt anti-inflamator dhe analgjezik. Përbërja përmban alkool butoksietil dhe vanilje nonamide.Ointment aplikohet 3 herë në ditë.
MenovazineVaji ka veti ftohëse, si rezultat i të cilit eliminon shpejt dhimbjen. Përbërja: procaine, menthol, benzocaine.Aplikohet 3 herë në ditë.

Akupresura për nevralgji

Në trajtimin e nevralgjisë ndërkostale tregohet masazh i dy zonave: shpina dhe gjoksi. Procedura fillon me studimin e anës së shëndetshme me një tranzicion të qetë në zonën e prekur. Ju duhet të masazhoni shpinën intensivisht, duke mos provokuar një rritje të dhimbjes. Kursi përfshin 8-10 seanca, secila që zgjat 30-40 minuta.

Gjatë masazhit aktivizohet qarkullimi i gjakut në inde, ka një efekt pozitiv në strukturat vertebrale – diametri i vrimës nëpër të cilën kalon nervi i prekur, fillon të zgjerohet, dhe dhimbja kalon.

Fig. 1 – si shtrydh

Trajtimi Almag

Kjo është një nga metodat e fizioterapisë që përfshin përdorimin e një aparati special. Para se të filloni procedurën, Almag rekomandohet të fshini me një leckë garzë të njomur në një solucion dezinfektues (të destinuar për plastikë).

Pas kësaj, ju mund të procedoni vetë procedurën:

 1. Kursi i terapisë Almag përfshin 10-20 seanca, gjithçka varet nga ashpërsia e procesit patologjik.
 2. Vlen të kryhen procedura mjekësore pas ngrënies – pasdite ose në mbrëmje. Për ta bërë këtë, pacienti duhet të shtrihet dhe të pushojë. Zinxhiri i mbështjelljeve është hedhur përgjatë nervit të prekur dhe lihet për 10 minuta.
 3. Midis seancave, intervali është 8 orë. Timedo herë, mund të shtoni 1 minutë për të sjellë kohën në 20-30 minuta.
 4. Nëse sëmundja ka një formë kronike, atëherë kursi duhet të përsëritet çdo 2-3 muaj.

Rekomandime klinike për trajtimin e acarimit

Gjatë një përkeqësimi, është shumë e rëndësishme të lehtësoni gjendjen e pacientit, kështu që mjekët përshkruajnë ilaçe në formën e tabletave dhe injeksioneve, si dhe metodat e provuara të mjekësisë alternative.

Injeksione nevuralgjie

Të gjitha injeksionet për nevralgjinë mund të ndahen në disa grupe: vitamina, qetësues kundër dhimbjeve, NSAID dhe multivitamina.

painkillers

Ato tregohen për dhimbje të forta dhe të shpeshta. Droga të efektshme injektuese:

Injeksionet bëjnë një punë të shkëlqyeshme me dhimbje, por jo për shumë kohë (4 orë). Kursi i terapisë do të jetë 5-10 seanca. Nuk rekomandohet përdorimi i injeksioneve më gjatë, pasi kjo është e mbushur me zhvillimin e ulcerave, kolitin e stomakut dhe gastritin.

Vitaminat

Gjatë një përkeqësimi të patologjisë, injeksione me vitaminë B domosdoshmërisht përshkruhen. Një përgatitje që përmban vitamina B1, B6, B12 injektohet në muskul.

Grupi NSAID

Ky grup përfshin ilaçe të tilla: Diklofenac, Ketonal, Ortofen. Këto ilaçe heqin shpejt procesin inflamator dhe dhimbjen.

multivitamina

Cakto Milgamma dhe Compositum. Veçantia e këtyre ilaçeve në përdorimin e tyre afatgjatë është deri në 3 javë. Së pari, ilaçi injektohet në muskul, dhe më pas pacienti transferohet në tableta.

antispasmodics

Në patologji, indet e muskujve që ndodhen afër fibrave nervore të dëmtuara janë spazmatike, dhe toni i tyre rritet. Pa spazmolitikë, nuk do të jetë e mundur të heqësh qafe dhimbjen, kështu që mjekët përshkruajnë fonde të tilla:

Droga anti-inflamatore nonsteroidal

Ilaçet anti-inflamatore me siguri do të jenë pjesë e trajtimit të nevralgjisë interkostale. Ata shpejt eliminojnë simptomat e pakëndshme dhe procesin inflamator.

 1. Ortofen. Ka efekte analgjezike dhe anti-inflamatore. Substanca aktive është diklofenak. Isshtë përshkruar në formën e tabletave që duhet të merren pas ngrënies. Norma ditore është 25-50 mg 3 herë në ditë.
 2. Movalis. Përdoret për të lehtësuar dhimbjen dhe inflamacionin. Substanca aktive është meloxicam. Orari i dozimit: periudha akute – 1 tabletë 1 herë në ditë. Pritja kryhet me vakte.

A është e mundur të trajtohet nga bankat

Kupimi është një nga metodat efektive për të eleminuar nevralgjinë ndërnjerëzore, por që i nënshtrohet kombinimit të tij me ilaçet. Me ndihmën e masazhit, ju mund të përmirësoni kullimin limfatik, qarkullimin e gjakut dhe të rivendosni shpejt indet.

Fig. 2 – Ne nuk ju rekomandojmë të përdorni banka, por nëse ende vendosni, atëherë bëni atë me një specialist të duhur

Para procedurës, pacienti duhet të pastrojë zonat e lëkurës, ku është planifikuar të instalojë banka. Më tej, sipërfaqja e tyre lubrifikohet me vaj të nxehtë (ulliri ose eukalipt). Tjetra, ju duhet të lëvizni pajisjen nga poshtë lart, përgjatë enëve limfatike. Kohëzgjatja e procedurës është 5-7 minuta.

Mjetet juridike popullore për nevralgjinë në të djathtë dhe të majtë

Metodat alternative të trajtimit përdoren vetëm pas konsultimit me një mjek dhe në kombinim me metodat e tjera të terapisë.

Masazh mjalti

Gjatë kryerjes së një masazhi, është e mundur që të përmirësohet qarkullimi i gjakut dhe i limfave në lëkurë dhe indet nënlëkurore. Falë mjaltit, proceset metabolike përshpejtohen, lehtësohet shpërndarja e oksigjenit në inde dhe proceset e rigjenerimit përmirësohen.

 1. Ngrohni sipërfaqen e lëkurës me lëvizje të zakonshme masazhesh.
 2. Aplikoni mjaltin në një trup të nxehtë dhe fërkojeni atë.
 3. Pas një kohe, mjalti thithet pjesërisht dhe fillon të trashet. Do të bëhet e pamundur të masazhoni, kështu që ju duhet të ndryshoni teknikën duke përdorur metodën e ngjitjes-shkëputjes së duarve.
 4. Seanca zgjat nga 1 deri në 2 orë.

Glicerinë

 1. Kombinoni glicinën dhe jodin në përmasa të barabarta.
 2. Derdhni përbërjen në një enë me stele të errët, tundeni mirë dhe lëreni për disa ditë.
 3. Aplikoni pak ilaç në jastëkun e pambukut dhe trajtoni zonën e dhimbshme të shpinës, pa ndikuar në shpinë.
 4. Lubrifikoni lëkurën me lëvizje të lehta në mënyrë që të mos merrni djegie. Vendosni një fashë të ngushtë në majë dhe vendosni liri të bërë nga pëlhura natyrale.

Procedura e trajtimit duhet të kryhet 12-15 herë me një interval prej 1 dite. Pas manipulimit, pacienti duhet të shkojë në shtrat dhe të strehohet ngrohtësisht.

Banja shëruese

Banja efektive nga një zierje e leh të rinj:

 1. Degët e reja me selinë të plepit (0,5 kg) derdhin ujë, ziejmë në zjarr për 30 minuta.
 2. Përzijeni përzierjen për gjysmë ore.
 3. Filtroni produktin që rezulton dhe shtojeni në banjë me ujë (temperatura duhet të jetë rreth 40 gradë).
 4. Merrni procedurat e ujit për rreth 10-15 minuta, dhe më pas trajtoni zonën e prekur me vaj bredhi.

2 ushtrime më efektive

Ka shumë ushtrime të përdorura në rast të nevralgjisë së gjoksit, por mund të dallohen disa nga ato më efektive dhe më të thjeshta:

Fig. 3 – stërvitje me pullover

 1. Ndalo. Ju duhet të përgatisni shtanga ose shishe rërë. Shtrihuni në shpinë në një stol në mënyrë që koka të varet pak, ulni krahët me një peshë më tej prapa kokës, duke u përkulur pak në bërryla. Bëni frymë dhe shqiptoni tingullin "haa", dhe pastaj ngrini krahët në nivelin e gjoksit. Kryen rep 20-25.
 2. flutur. Ky ushtrim bëhet me analogji me të parën, por ju duhet vetëm të zvogëloni nxjerrjen e "haa" para gjoksit me pesha. Bëni 20-25 herë.
Lexo artikullin:  Doesfarë bën dhimbja në shpatulla dhe qafë, shkaqet kryesore

Kombinimi i këtyre dy ushtrimeve do t'ju lejojë të eliminoni shpejt dhimbjen në muskujt ndërkostal, dhe performancën e tyre të rregullt dhe një dush të ftohtë pas – një parandalim i shkëlqyeshëm i kushteve të tilla.

Dush i urtë

 1. Hidh 4 lugë gjelle. sherebelë me një gotë ujë të nxehtë për 1 orë.
 2. Filtroni infuzionin dhe shtoni në banjë me ujë, shtoni 1/2 filxhan kripë atje.
 3. Merrni procedurat e ujit për 10 minuta, kursi terapeutik do të jetë 10 seanca.

Patate dhe qepë

Grind patatet dhe qepët në një rende, kombinoni përbërësit në përmasa të barabarta, aplikoni në zonën e prekur dhe mbajeni tortën derisa të thahet plotësisht. Ju mund ta rregulloni kompresën me një fashë.

E rëndësishme! Para se të aplikoni përzierjen e qepës me patate, duhet të kontrolloni reagimin e trupit. Për ta bërë këtë, trajtoni një zonë të vogël të lëkurës dhe prisni 10 minuta. Nëse djegia, dhimbja dhe skuqja mungojnë, atëherë një kompresë mund të përdoret për të trajtuar nevralgjinë.

Lëvorja lë

Për të përgatitur produktin, duhet të përdorni vetëm gjethe të prera fllad. Shpëlajini ato nën ujë dhe vendosni pjesën e brendshme në zonën e prekur. Fiksoni kompresën me një fashë dhe një shall, lëreni brenda natës.

Zierje e gjetheve të nenexhikut me mjaltë

Ky produkt ka për qëllim administrimin oral. Shtë e nevojshme të derdhni një gotë ujë të valë 1 lugë gjelle. gjethe të thata të mentës. Prisni 30 minuta, filtroni dhe shtoni 2 lugë. mjaltë. Merrni ilaçin 100 ml 2 herë në ditë.

Neuralgjia ndërkostale është një sëmundje që është e rëndësishme për t'u trajtuar në kohën e duhur. Mjekët përshkruajnë terapi komplekse, pasi është e rëndësishme jo vetëm për të hequr qafe pacientin nga siklet, por edhe për të eleminuar shkakun e procesit patologjik.

Neuralgjia ndërkostale: rekomandime të mjekëve për trajtimin e nevralgjisë së gjoksit

Stock! 30% zbritje për të gjitha llojet e terapisë manuale.

Një sulm i papritur mund ta nxjerrë një person jashtë ekuilibrit, të trembë dhe të bëjë të kujdesshëm. Dhimbja që heq gjoksin "godet" fort, i jep asaj në zonën e mesit ose stomakut dhe kthehet në zemër. E gjithë kjo plotëson ndjenjën e mungesës së ajrit, pamundësinë për të bërë një frymë të plotë. Ndër të gjitha arsyet e zhvillimit të kësaj gjendje, më e mundshme është nevralgjia ndërnjerëzore, e cila në greqisht do të thotë "dhimbje përgjatë nervave".

Farë është nevralgjia interkostale

Sëmundja shoqërohet gjithmonë me dhimbje që shkojnë përgjatë nervit ndërkostal. Degët e saj depërtojnë në çdo hendek midis brinjëve në të dy anët e gjoksit. Strukturat nervore të kësaj zone shtrihen territorialisht poshtë në murin anterior të barkut. Kjo është arsyeja kryesore pse dhimbja e mprehtë rrezaton në pjesë të ndryshme të trupit. Ajo shpesh i atribuohet simptomave të sëmundjeve të mushkërive, zemrës, stomakut, mëlçisë dhe pankreasit.

Në rast të dëmtimit të fibrave nervore të ndjeshme, shfaqet dhimbja, motor – gulçim dhe probleme me frymëmarrjen, vegjetative – djersitje të tepërt në zonën e gjoksit. Ekspertët thonë se dhimbja është aq e rëndë sa shpesh gabohet për një sulm në zemër, ulçerë në stomak ose patologji tjetër serioze. Dallimet kryesore:

 • mjeku mund të ndjejë burimin e dhimbjes;
 • siklet është intensiv dhe zgjat për orë të tëra (nganjëherë ditë).

Patologjia manifestohet kryesisht në moshën e mesme dhe më të vjetër. Deri në këtë moment, sëmundja praktikisht nuk ndodh.

Neuralgjia në anën e majtë të rajonit të kraharorit

Shenjat e sëmundjes shpesh shfaqen në njërën anë të trupit, për shkak të kësaj, sulmi gabohet për një simptomë të mosfunksionimit të ndonjë organi të brendshëm. Me dhimbje në të majtë, është e lehtë të ngatërroni patologjinë me një sulm në zemër. Me nevralgji ndërnjerëzore, dhimbja në gjoksin e majtë është shumë e fortë. Ndonjëherë ato plotësohen nga gulçimi, i cili është shumë i ngjashëm me zemrën.

Dhimbja më e fortë mund të ndodhë poshtë skapulës, në kolonën kurrizore dhe para gjoksit. Ndjesitë e pakëndshme shpesh jepen shumë ashpër në shpatullën dhe krahun e majtë, duke qëlluar gjymtyrën në furçë. Pakënaqësi e madhe e përshkon trupin me frymëmarrje të thjeshtë, një ndryshim në pozicionin e trupit, me kollitje dhe bisedë me zë të lartë.

Bëhet pak më e lehtë kur një person me nevralgji ndërkostale përkulet në anën e shëndetshme (në këtë rast, në të djathtë). Një kthesë e tillë e torzës ju lejon të zvogëloni presionin në rrënjët nervore për shkak të zgjerimit të hapësirave interkostale. Kur një neurolog bën një ekzaminim, ai mund të përqëndrohet në zona me ndjeshmëri të zvogëluar, skuqje të lëkurës ose lëkurë të zbehtë.

Simptomat e këtij lloji nuk shkaktojnë shqetësim tek pacientët, por ato merren parasysh nga mjeku për diagnozë diferenciale. Gjendja nuk përbën rrezik për jetën, kështu që terapia kryhet mbi baza ambulatore. Në mungesë të efektit, është e mundur një shtrimi në spital i pacientit.

Neuralgjia në të djathtë nën brinjë

Patologjia e njëanshme e djathtë është më pak e zakonshme. Dhimbja në këtë zonë zakonisht nuk perceptohet si vdekjeprurëse, dhe për këtë arsye pacientët në shumicën e rasteve nuk shkojnë te mjekët. Kjo sjellje nuk shkakton miratim në mesin e specialistëve, sepse shqetësimi mund të hiqet shpejt, nuk është e nevojshme ta durosh atë për një kohë të gjatë.

Në disa situata, nevralgjia mund ta privojë një person nga aftësia për të kryer funksione normale të punës. Kjo fjalë për fjalë paralizon pacientin, duke e privuar atë nga aftësia për të lëvizur normalisht. Simptomat e dhimbjes shpesh kalojnë përgjatë hapësirës ndërkostale, sikur rrethojnë trupin. Mbikëqyrja më e vogël mund të sjellë mundime. Kur palponi, dhimbja rritet, përvetëson një karakter qitjeje.

Trajtimi i sëmundjes nuk ndryshon shumë nga trajtimi i nevralgjisë interkostale e majtë. Nga rekomandimet e përgjithshme – duke fjetur në një dyshek të fortë, duke hequr dorë jastëkë të mëdhenj, duke ushtruar kufizime dhe të gjitha llojet e aktiviteteve. Specialistët përshkruajnë masa korrigjuese për lehtësimin e fazës akute dhe normalizimin e mirëqenies.

Simptomat e nevralgjisë së kraharorit

Neuralgjia ndërkostale e gjoksit ndodh për shkak të acarimit të degëve nervore të departamentit. Ju mund ta njihni atë nga simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje në anën e bagazhit ose gjoksit;
 • siklet të qëndrueshëm në shpinë, dhimbje në brez lumbare në gjoks;
 • me presion mbi provokatorin nervor, zhvillohet një simptomë dhimbjeje, ajo intensifikohet, rritet më e fortë kur kthehet, përkulet, kollitet.

Për më tepër, mund të vërehen mpirje të lëkurës në vendet e lumbago, kërcitje muskulore, rritje të tonit të fibrave të muskujve dhe çrregullime vegjetative. Ndërsa paraliza e pjesshme e korse muskulore zhvillohet në gjoks, mund të shfaqet gulçim për shkak të ngjeshjes së mushkërive.

Diagnostifikimi i nevralgjisë së gjirit

Para së gjithash, gjatë takimit, mjeku mbledh ankesat e pacientit, zbulon rrethanat e shfaqjes së simptomave të sëmundjes. Specialisti shtron pyetje sugjestive që e ndihmojnë atë të identifikojë:

 • kur u shfaqën simptomat e para të sëmundjes;
 • sa manifestohet dhimbja, sa zgjat sulmi, çfarë ilaçesh lehtëson;
 • nëse pacienti ka një histori të traumës dhe dëmtimit mekanik të gjoksit;
 • ishin atje jo shumë kohë më parë sëmundjet infektive të mushkërive.

Në zyrën e klinikës, bëhet një ekzaminim neurologjik me palpim të zonës së prekur. Për të sqaruar figurën klinike, pacienti dërgohet për teste. Atij i është caktuar një test i përgjithshëm i gjakut (ULAK), i cili mund të tregojë anomalitë dhe shenjat e inflamacionit në trup. Elektrokardiografia bëhet gjithashtu për të vlerësuar elektroaktivitetin e zemrës, e cila eliminon patologjitë në punën e muskujve të zemrës. Për të përjashtuar sëmundjet e stomakut dhe ezofagut, kryhet fibrogastroduodenoskopia.

Trajtimi interkostal i nevralgjisë

Gjatë sulmeve, rekomandohet pushimi i shtratit me vendosje në një sipërfaqe të vështirë, aplikimi i nxehtësisë në gjoks (jastëk ngrohje), përdorimi i ointments për ngrohje, marrja e medikamenteve me efekt anestezik. Kur kalon momenti akut, mjeku mund të përshkruaj terapi me vitaminë me konsum mbizotërues të vitaminave B, akupunkturë, ilaçe kundër inflamacionit, dhimbje. Mund të rekomandohen edhe formulat anti-inflamatore që përmbajnë hormon.

Mjekim

Ngjitësit e dhimbjeve të tilla si Spazgan, Spazmalgon, ilaçet për dhimbje jo-steroide si Diclofenac, Ibuprofen dhe antikonvulsantët do të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes gjatë një sulmi nevralgjie ndërkostal. Antidepresantët, relaksuesit e muskujve mund të përshkruhen.

Për të zbardhur siklet, kryhen ushtrime të frymëmarrjes. Strictlyshtë rreptësisht e ndaluar të përshkruani vetë ilaçet. Pacienti ka nevojë për një ekzaminim të plotë nën mbikëqyrjen e një mjeku. Në rastin e kundërt, marrja e pilulave dhe përdorimi i ointments mund të japë efektin e kundërt.

fizioterapi

Teknika fizioterapeutike japin një efekt të mirë, duke lehtësuar siklet dhe dhimbje. Shembuj të terapisë efektive përfshijnë ekspozimin e mikrovalës përmes energjisë elektrike të fushës elektromagnetike dhe darsonvalization. Teknika e fundit përfshin përdorimin e një aparati të profilit që ju lejon të punoni me rryma pulsi me frekuencë të lartë.

 • stimulon qarkullimin e gjakut në zonën e trajtimit;
 • aktivizon metabolizmin qelizor;
 • anestezon, lehtëson sulmet spazmatike.

Në kohën e ngërçit, rrezatimi UV, terapia UHF dhe UHF u treguan mirë. Shpesh, pacienti është përshkruar elektroforezë duke përdorur një shtesë të akullit.

Nëse nevralgjia interkostale ndodh kundër një sfondi të sëmundjeve të kolonës kurrizore, baltë terapeutike përshkruhet në formën e aplikimeve për zona të dhimbshme, terapi parafine dhe rrezatim llambë Sollux. Duke rritur temperaturën e trupit në zonat e trajtuara, mjeku zgjeron enët e gjakut, përmirëson furnizimin me gjak të indeve, forcon proceset metabolike.

Lexo artikullin:  Me cilin mjek duhet të kontaktoj me osteokondrozën

Terapi manuale

Ekspozimi i butë manual lejon trajtimin me delikate të pjesëve të dhimbshme të trupit, rivendosjen e parametrave fiziologjikisht të saktë të vendndodhjes së organeve dhe strukturave të brendshme. Si rezultat i magjistarit:

 • rruazat bien në vend;
 • toni i muskujve kthehet në normalitet;
 • arrihet efekti i shërimit të përgjithshëm.

Një specialist me përvojë i klinikës së mjekëve, Doktor Lenght zbulon shpejt dhe saktë shkeljet, menjëherë i eliminon ato, duke arritur rikthimin e shëndetit normal.

Themeluesi i klinikës, SV Dlin, është i njohur për teknikat e tij të pronësisë bazuar në arritjet më të mira të mjekësisë ruse dhe drejtimeve progresive perëndimore. Gjatë përdorimit të produkteve të tilla, është e mundur të merret një efekt i qëndrueshëm që zgjat për aq kohë sa të jetë e mundur.

A është e mundur të kurohet plotësisht nevralgjia ndërnjerëzore

Neuralgjia ndërkostale (dystonia) është një sindromë dhimbjeje akute në zonën e intrigimit të nervave ndërkostal. Burrat dhe gratë janë të prirur ndaj sëmundjes me të njëjtën frekuencë. Me moshën, numri i pacientëve rritet.

Etiologjia e sëmundjes është e ndryshme. Shpesh dystonia interkostale maskohet nga simptoma të sëmundjeve kardiake, gastrointestinale, pulmonare dhe renale, gjë që ndërlikon diagnozën dhe trajtimin në kohë, duke çuar në komplikime. Për shkak të shumëllojshmërisë së simptomave, trajtimi kryhet nga një terapist, vertebrolog, neuropatolog, kardiolog, gastroenterolog, pulmonolog, onkolog.

Shkaqet e patologjisë

Neuralgjia ndërkostale ndodh për shkak të arsyeve të mëposhtme:

 • hypothermia;
 • procese infektive në trup;
 • dëmtim nervor traumatik në dëmtimet e shtyllës kurrizore dhe kraharorit;
 • kompresimi nervor nga aparati muskulor i gjoksit dhe i shpinës, i shkaktuar nga ushtrimi fizik i tepruar, qëndrimi i zgjatur në një pozitë të pakëndshme, sindroma kronike vertebrogjenike e dhimbjes, proceset malinje në mushkëri dhe pleurë, aneurizëm aortale;
 • acarim i nervave ndërkostal për shkak të sëmundjeve të shtyllës kurrizore – osteochondrosis, spondylosis, hernia intervertebrale, scoliosis;
 • mosfunksionimi i nyjeve vertebrale kostale për shkak të deformimit të tyre (artroza, trauma);
 • lakimi i shtyllës kurrizore, deformimi i gjoksit;
 • patologjitë e sistemit nervor – polyradiculoneuritis, skleroza e shumëfishtë;
 • dehje me ilaçe të caktuara, alkool, kripëra të metaleve të rënda, rrezatim jonizues;
 • sëmundjet somatike dhe endokrine, në veçanti, sëmundjet e traktit gastrointestinal (GIT) dhe diabeti;
 • imunitet i dobësuar;
 • hipovitaminoza e grupit B, anemia;
 • përdorimi i mbathjeve të ngushta tek gratë;
 • rritja intensive e skeletit tek fëmijët;
 • ndryshimet në lidhje me moshën tek të moshuarit.

Format

Sipas faktorit patogjenetik, dallohen 2 forma kryesore të sëmundjes:

 • radikulare – për shkak të acarimit të rrënjëve të palcës kurrizore, e karakterizuar nga dhimbje të forta në gjoks, të ngjashme me zemrën;
 • refleksi – i shkaktuar nga tensioni i muskujve në hapësirat ndërkostale.

Për nga simetria e lezionit, dallohet dystonia e vetme dhe bilaterale. Neuralgjia bilaterale interkostale shpesh gjendet në sfondin e infeksionit me herpes, dehje nga rrezatimi, imunodefiçiencë.

Në varësi të lokalizimit, dhimbja shfaqet:

 1. Në gjoksin e sipërm, rreth klavikulës, ka rrezatim për shkak të acarimit ose ngjeshjes së rrënjëve nervore në pjesët e poshtme të shtyllës kurrizore. Algiumi ndjehet gjatë torzës, kur kthen kokën, i jep qafës, krahut, shpatullës në anën e lezionit.
 2. Pas sternumit, midis bladave të shpatullave është nevralgjia e shpinës së kraharorit.
 3. Midis fshikëzave të shpatullave, poshtë fosës aksilare, anës së majtë, zonës së thithkave – dystonia skapulare-kushtore. Algia mund të zgjasë një kohë të gjatë, të jetë dhemb ose afatshkurtër, qepje. Ndihet kur thith dhe nxjerr.
 4. Në pjesën e përparme të gjoksit – afër sternumit, në sqetull. Dhimbja është dhembja e zgjatur.

Bazuar në llojin e fibrave nervore të dëmtuara, simptomat e nevralgjisë janë si më poshtë:

 • tufa të ndjeshme – dhimbje shpuese;
 • motor – gulçim (funksionet motorike të dëmtuara të muskujve dhe diafragma);
 • simptoma autonome – autonome;
 • opsion i përzier.

dëshmi

Një nga shenjat kryesore të nevralgjisë interkostale është dhimbja ndërkostale (torakalgjia), e cila ka këto karakteristika:

 • përhapet përgjatë hapësirës interkostale nga shtylla kurrizore në sternum;
 • përforcohet nga lëvizjet e papritura, të qeshurat, kollitjet, teshtitjet, kthimin e trupit, ngritjen e krahëve, prekjen e zonës së prekur;
 • më shpesh ajo ka një karakter djegie paroxysmal, të shtënat, "si një tronditje", por gjithashtu mund të dhemb;
 • gjatë një sulmi që zgjati disa sekonda – 2-3 minuta. pacienti ngrin, mban frymën e tij në mbytje, përpiqet të shmangë çdo lëvizje;
 • kohëzgjatja dhe intensiteti mund të ndryshojnë, nuk varet nga koha e ditës (nuk ulet gjatë natës);
 • pacienti detyrohet të jetë në një pozicion të caktuar për të minimizuar vargun e lëvizjes;
 • rrezaton në vende të ndryshme në varësi të lokalizimit – në gjëndrën mamare, rajonin e zemrës tek gratë, në nivelin e brinjëve të poshtëm në anën e majtë, rajonin skapular, epigastrik tek burrat;
 • është brez në natyrë nëse lokalizohet përgjatë 1-2 nervave ndërkostal;
 • ka një rritje të intensitetit ndërsa sëmundja përparon.

Simptoma të tjera të nevralgjisë interkostale:

 • shqetësimi i gjumit (pagjumësia);
 • tek fëmijët – konvulsione, hiper ngacmueshmëri, çrregullime në të folur;
 • ngërçe muskulore dhe mpirje në vendin e lezionit;
 • djersitje në rritje;
 • hiperemia ose zbehja e lëkurës në zonën e prekur;
 • dyspnea;
 • paresthesia – një ndjenjë e "zvarritjes së rrëshqanorëve", "rrymës elektrike";
 • kruajtje me etiologji herpetike, më pas një skuqje në hapësirën ndërnjerëzore, që shfaqet në ditën 2-4 të dhimbjes. Skuqja përfaqësohet nga njolla rozë që shndërrohen në vezikula që thahen me kalimin e kohës. Pas vezikulave, pigmentimi i përkohshëm mbetet në lëkurë.

Diagnostics

Diagnoza bazohet në ankesa, histori mjekësore, ekzaminim objektiv të pacientit. Gjatë mbledhjes së një anamneze, mjeku pyet për dëmtimet e kaluara, operacionet, stilin e jetës së pacientit, sëmundjet kronike, merr parasysh ndryshimet që lidhen me moshën.

Lexoni gjithashtu në temë

Një ekzaminim objektiv përcakton gjendjen e tonit të muskujve, lokalizimin e dhimbjes, shkallën e shkeljes së ndjeshmërisë. Nëse dyshoni për praninë e patologjive të tjera, duke mjegulluar pamjen klinike, aplikoni gjithashtu:

 • Imazhe rezonancë magnetike (MRI) dhe tomografi e llogaritur (CT) – për të përjashtuar herniet, proceset malinje, studimin e gjendjes së muskujve, ligamenteve, indeve nervore;
 • myelografia – studimi i rrënjëve të palcës kurrizore përmes futjes së mediumit kontrast në kanalin kurrizor. Më informuese kur kombinohen në CT;
 • Ekzaminimi me rreze X të gjoksit dhe shpinë – zbulimi i proceseve traumatike, degjenerative-distrofike;
 • elektrospondilografia – vlerëson gjendjen e shtyllës kurrizore;
 • elektroneurografia – zbulon pasojat e dëmtimeve;
 • elektrokardiografi – me simptoma të ngjashme me patologjitë kardiovaskulare;
 • ekzaminimi me ultratinguj – identifikimi i proceseve inflamatore, sëmundjet e organeve të brendshme;
 • diskografia e kontrastit të shtyllës kurrizore, duke zbuluar ndryshime në disqet ndërvertebral;
 • gastroskopia – me një histori të dyshuar të patologjisë së traktit gastrointestinal;
 • analiza e përgjithshme dhe kultura e jashtëqitjes – për të identifikuar patogjenin bakterial në etiologjinë infektive;
 • analiza e përgjithshme dhe biokimike e gjakut dhe urinës – zbulimi i sëmundjeve të organeve të brendshme;
 • testi serologjik i gjakut – diagnoza e gjendjes së sistemit imunitar, identifikimi i patogjenëve viralë.

Diagnostifikimi diferencial

Shpesh është e vështirë të njihet nevralgjia interkostale për shkak të ngjashmërisë së manifestimeve me sëmundje të tjera. Shtë e nevojshme të diagnostikohet nevralgjia ndërkostale me:

 1. Sëmundje kardiovaskulare. Torakalgjia shpesh rrezaton në skapulën e majtë, një zonë e zemrës që i ngjan sëmundjeve të zemrës, në veçanti angina pectoris. Për dallim nga dhimbja e fundit në dystonia, ato nuk ndalen me ilaçet e serisë së nitroglicerinës, janë rënduar nga lëvizjet dhe palpimi (me anginë pectoris, provokimi i algiumit shkaktohet nga ushtrimi fizik, një sulm i një natyre kompresive). Diagnoza konfirmon EKG-në.
 2. Radikuliti kraharor dhe hernia intervertebrale – algia janë episodike përballë dhimbjes së vazhdueshme të shurdhër të shpinës. Ulur gjatë gjumit të natës. Diagnoza konfirmohet nga një RG kurrizore torakale me dyshimin për radikulit, MRI të shtyllës kurrizore me një hernie të supozuar.
 3. Episodet gastrointestinale të dhimbjes në të cilat rrezatimi i gjoksit është i mundur. Në sëmundjet e stomakut (gastrit, ulçerë), algje me intensitet më të ulët, më të gjatë. Pankreatiti karakterizohet nga dhimbje në brez, por gjithnjë është bilaterale. Me çrregullime të traktit gastrointestinal, dhimbja shoqërohet me marrjen e ushqimit, që është ndryshimi kryesor nga nevralgjia ndërnjerëzore. Gastroskopia, testet laboratorike konfirmojnë diagnozën.
 4. Kolika renale – simptoma të ngjashme vërehen me nevralgji të brinjëve të poshtme – dhimbje ngërçesh në rajonin e mesit, që rrezatojnë në këmbë, ijë. Konfirmoni diagnozën me anë të ultrazërit.
 5. Pleurizmi, pneumonia atipike, tumoret malinje të rajonit të kraharorit – diagnoza bazohet në të dhëna nga RG, CT, MRI.

Trajtim

Trajtimi i nevralgjisë interkostale është komplekse dhe i inatosur. Përfshinë patogjenetike (etiotropike), me qëllim eliminimin e shkakut rrënjë dhe terapisë simptomatike, ndalimin e sulmeve të torakalgjisë, simptomat e lidhura. Llojet e trajtimit – ilaçe, fizioterapi, fizioterapi, masazh, terapi manuale, mjekësi tradicionale.

Taktikat e terapisë etiotropike varen nga gjeneza e nevralgjisë. Trajtimi patogjenetik përfshin:

 • antibiotikë, antiviral – për sëmundje infektive;
 • ilaçe anti-inflamatore, analgjezikë, kondroprotektorë, imunomodulues, fizioterapi, masazh, terapi ushtrimesh, mjete juridike popullore – për sëmundjet e shtyllës kurrizore;
 • terapi detoksifikimi për ilaçet, alkoolin, rrezatimin, helmimet kimike;
 • terapia e sëmundjeve somatike dhe endokrine me barnat e grupeve përkatëse;
 • vitaminat, forcimi i përgjithshëm, imunostimuluesit për hipovitaminozën dhe gjendjet e imunitetit;
 • ndërhyrje kirurgjikale për procese malinje në trup.
ExpertNews Shqipëri