Si për të diagnostikuar dhe trajtuar qëndrimin kyfatik

Qëndrimi Kyfotik shkaktohet nga një numër shenjash, manifestimi i të cilave nuk mund të injorohet. Rajoni i kraharorit, për nga natyra, ka një lakim natyror deri në 40 gradë. Me një rritje të këtij treguesi, ne mund të flasim për sëmundjen përkatëse – sindromën e rrumbullakët.

Informacione të përgjithshme për sëmundjen

Ky problem në raste të shpeshta shfaqet tek fëmijët dhe adoleshentët e moshës shkollore si rezultat i sjelljes jo të duhur. Kjo sëmundje gjithashtu mund të jetë kongjenitale, kur shpina ndryshon strukturën e saj si rezultat i një aparati ligamentous-muskulor të pazhvilluar dhe densiteti të ulët të kockave me kalcium të pamjaftueshëm.

Një formë e lindur e patologjisë zhvillohet si rezultat i devijimeve në strukturën e rruazave, të cilat, në prani të sëmundjeve gjenetike, janë la />

Ekziston një lloj i tretë i kyfozës së rakitave të sëmundjes – shfaqet tek fëmijët si rezultat i mungesës së vitaminës D.

Me muskuj të dobët dhe ligamente të shpinës, forma funksionale e sëmundjes vendoset si rezultat i sjelljes së dëmtuar. Në këtë rast, kyfoza mund të mjekohet duke veshur korse, me të cilat mund të rifilloni plotësisht ndryshimin fiziologjik në përkulje.

Në njerëzit e moshuar dhe të moshuar, formohet lakimi i moshës. Ajo zhvillohet për shkak të funksionimit të pahijshëm të qarkullimit të gjakut në indet e buta të kockave. Roli kryesor në formimin e sëmundjes luhet nga çrregullimet e korseve të muskujve.

Kur rregulloni shpinë mesit dhe qafës së mitrës në kombinim me një kthesë në gjoks, formohet kyfoza totale.

Forma infektive zhvillohet për shkak të proceseve inflamatore në rruaza. Arsyeja mund të jetë:

  • Sifilisi;
  • tuberkulozi;
  • Spondiliti bakterial.

Në pacientët me onkologji mund të vendoset kyfoza post-tradicionale.

Nga ku ndryshimet patologjike janë lokalizuar kyfoskolioza:

Nëse ka devijime në të gjitha kthesat e trupit – kjo quhet lloji i përgjithshëm i sëmundjes, opsioni me një zhvendosje të shtyllës kurrizore nuk është i zakonshëm. Sëmundja, si rregull, vazhdon nga lakimi i boshtit vertebral në rrafshin lateral. Në këtë rast, një sindromë kompresimi diagnostikohet me shenja karakteristike të ngjeshjes së rrënjëve të palcës kurrizore.

Lexo artikullin:  Trajtimi dhe parandalimi i sëmundjes së akilobursitit

Llojet e simptomave në patologjinë kyfatike

Ne rendisim simptomat kryesore që shoqërojnë këtë sëmundje:

  1. Vizatimi i dhimbjeve në këmbë;
  2. Për shkak të nervave të prekur, ndjeshmëria e lëkurës zvogëlohet;
  3. paresthesia;
  4. Për shkak të shtrydhjes së sternumit të mushkërive – dështimi i frymëmarrjes;
  5. Siklet në zonën e shtyllës kurrizore;
  6. Femra – mosmbajtje urinare dhe parregullsi menstruale;
  7. Mashkulli ka pafuqi.

Në shkallën fillestare të kyfozës mund t'i atribuohet një shtresë e zakonshme, e cila formohet për shkak të pozicionit të pahijshëm të trupit (sjellje). Në adoleshencë, diagnostikohet kyfoza e të miturve. Në fillim, patologjia përparon pa u vënë re. Ndonjëherë, një i ri mund të ndjejë lodhje në shpinë, siklet.

Nëse shikoni nga afër pjesën e pasme, mund të vëreni një shkelje të sjelljes, pasi shpina është e përkulur përpara në gjoks. Kjo çon në kyfozë të gjirit. Pas ca kohësh, simptomat e sëmundjes bëhen të theksuara.

Lakimi përpara mbi gjoks ose poshtë tij quhet – lordoza.

Imazhet me rreze X tregojnë vertebrat në formë pykë të deformuar. Forma dhe madhësia e mëparshme mund të ruhen vetëm në disqet ndërvertebral. Në fazat e mëvonshme të rrjedhës së sëmundjes, struktura e tërë kolonës kurrizore ndryshon.

Një person me këtë sëmundje ka një shpinë të rrumbullakët – të shtangur dhe të ndjekur. Shpatullat vijnë me një zgjatur përpara, tehët e shpatullave shikojnë anët ose mbrapa, gjoksin e lakuar brenda. Për më tepër, tek pacienti formohen këmbë të sheshta.

Qëndrimi kifoskoliotik dhe skolioza shfaqen si rezultat i të njëjtave shkaqe, por manifestohen nga jashtë në mënyra të ndryshme. Përkundër kësaj, në shenjat e para të një patologjie, duhet të filloni menjëherë të përfshiheni në korrigjimin e saj. Sa më shpejt të fillohet trajtimi, aq më i suksesshëm do të jetë rezultati përfundimtar.

Diagnoza e patologjisë

Për të vendosur një diagnozë dhe për të përshkruar trajtimin e duhur mjekësor, duhet të shkoni te kirurgu. Për të vendosur sëmundjen, ekzistojnë dy mënyra – inspektimi vizual dhe radiografia. Vetëm pas një ekzaminimi të plotë të imazheve, mjeku mund të përshkruajë kirurgji. Në shtëpi, ju mund të bëni një provë të thjeshtë dhe të përcaktoni në mënyrë të pavarur se ku ishte lokalizuar ndryshimi në shpinë.

Lexo artikullin:  Me cilin mjek duhet të kontaktoj me osteokondrozën

Pacienti duhet të marrë një pozë në këmbë, të rreshtohet dhe kur të mbështetet përpara, të arrijë sa më shumë që të jetë e mundur me gishtërinjtë. Gjunjët nuk mund të përkulen, ato duhet të jenë të drejta. Nëse nuk mund të arrini gishtat, atëherë ndryshimet patologjike kanë ndodhur në rajonin e kraharorit.

Për format më të rënda të sëmundjes, përshkruhet një MRI e shpinës, një ekzaminim me ultratinguj i diskut kurrizor për praninë e një hernie. I njëjti ekzaminim do të përshkruhet për dëmtimet kurrizore.

Trajtimi i patologjisë

Qëndrimi Kyfotik trajtohet me fizioterapi, ilaçe, veshje korse, masazhe dhe fizioterapi. Në këtë rast, duhet të dini se nëse vishni korse ato do të ndihmojnë vetëm në uljen e dhimbjes, dhe nuk kanë për qëllim të rregullojnë sjelljen.

masat parandaluese

Tashmë në moshë të re, fëmija duhet të mendojë për sjelljen e tij të saktë. Parandalimi i patologjisë së përshkruar fillon me jastëkun dhe dyshekun në të cilin fëmija fle. Prandaj, kur blini shtratin, merrni parasysh të gjitha të mirat dhe të këqijat. Shtrati nuk duhet të jetë shumë i butë dhe të përsërisë trupin e fëmijës gjatë gjumit.

Si masë parandaluese, është e nevojshme të monitorohet sjellja. Fëmija duhet të ulet si duhet në karrige gjatë orës së mësimit, të mos shtrihet në tavolinë apo tavolinë, të mos i përkulë këmbët poshtë tij, ta mbajë shpinën drejt. Librat dhe fletoret duhet të vendosen në tavolinë në një distancë prej 35-40 cm nga niveli i syve. Pjesa e pasme e një karrige ose karrige duhet të jetë e fortë në mënyrë që shpina juaj të mbështetet mbi të.

Këmbët duhet të vendosen në një stendë të veçantë ose në dysheme. Koka nuk është e përkulur përpara fort. Parakrahët dhe duart duhet të jenë afërsisht në të njëjtin nivel. Në fund të fundit, parandalimi i patologjisë është shumë më i lehtë sesa shërimi i tij më vonë. Shtë e domosdoshme që t’i nënshtrohen rregullisht ekzaminimeve mjekësore nga një ortoped, në mënyrë që të vërehen me kohë çrregullime kurrizore.

Lexo artikullin:  Epikondiliti si të trajtohet

Ju duhet të bëni rregullisht ushtrime fizike për të forcuar muskujt dhe për të rregulluar pozicionin e saktë të rruazave.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri