Si mund ta trajtoj nevralgjinë interkostale

Shpesh, një mjek i përgjithshëm vizitohet nga pacientë të moshuar dhe të moshës së mesme, të cilët ankohen për periudha të dhimbjes ngacmuese në zonën e gjoksit. Për më tepër, shumë argumentojnë se shkaku i shqetësimit, sipas mendimit të tyre, qëndron me shumë gjasë në një problem me sistemin kardiovaskular. Por një terapist kompetent nuk do të përshkruajë menjëherë trajtim, por do t'i referojë pacientit në një ekzaminim të hollësishëm, dhe jo vetëm te një kardiolog, por edhe te një neurolog. Dhe shumë shpesh kjo e fundit, pas kryerjes së një studimi të plotë, zbulon nevralgji interkostale te pacienti – sëmundja nuk është e rrezikshme, por përkundrazi e pakëndshme dhe e dhimbshme.

Përmbajtja e artikullit
 1. Isfarë është nevralgjia interkostale?
 2. Simptomat
 3. Diagnostics
 4. Komplekset e procedurave të përdorura në trajtimin e nevralgjisë ndërkostale
 5. Fizioterapi për nevralgjinë interkostale
 6. Cilat pilula dhe injeksione mund të përshkruajë një mjek për nevralgji interkostale?
 7. Trajtimi i nevralgjisë interkostale me ointments
 8. ethnoscience
 9. Simptomat dhe trajtimi i nevralgjisë interkostale. Arsyet e provokimit të tij, metodat alternative të terapisë
 10. Shkaqet e nevralgjisë interkostale
 11. Simptomat e nevralgjisë interkostale
 12. Trajtimi interkostal i nevralgjisë
 13. Aktivitetet e përgjithshme terapeutike
 14. Trajtimi i nevralgjisë interkostale me metoda alternative
 15. Neuralgjia ndërkostale: rekomandime të mjekëve për trajtimin e nevralgjisë së gjoksit
 16. Farë është nevralgjia interkostale
 17. Neuralgjia në anën e majtë të rajonit të kraharorit
 18. Neuralgjia në të djathtë nën brinjë
 19. Simptomat e nevralgjisë së kraharorit
 20. Diagnostifikimi i nevralgjisë së gjirit
 21. Trajtimi interkostal i nevralgjisë
 22. Mjekim
 23. fizioterapi
 24. Terapi manuale
 25. Trajtimi i nevralgjisë interkostale në shtëpi: ilaçe, masazh dhe mjete juridike popullore
 26. Trajtimi fillestar
 27. Ointments për nevralgji
 28. Akupresura për nevralgji
 29. Trajtimi Almag
 30. Rekomandime klinike për trajtimin e acarimit
 31. Injeksione nevuralgjie
 32. painkillers
 33. Vitaminat
 34. Grupi NSAID
 35. multivitamina
 36. antispasmodics
 37. Droga anti-inflamatore nonsteroidal
 38. A është e mundur të trajtohet nga bankat
 39. Mjetet juridike popullore për nevralgjinë në të djathtë dhe të majtë
 40. Masazh mjalti
 41. Glicerinë
 42. Banja shëruese
 43. 2 ushtrime më efektive
 44. Dush i urtë
 45. Patate dhe qepë
 46. Lëvorja lë
 47. Zierje e gjetheve të nenexhikut me mjaltë

Isfarë është nevralgjia interkostale?

Neuralgjia ndërkostale nuk është gjë tjetër veçse një patologji e nervave ndërkostal të rajonit të kraharorit, e shoqëruar me humbjen ose acarimin e tyre si rezultat i ngjeshjes ose proceseve inflamatore. Shtrydhja mund të jetë rezultat i dëmtimeve ose mund të jetë e një natyre kompresive (për shembull, me peshë të tepërt, hernie ndërvertebrale). Më rrallë, shkaqet e sëmundjes mund të jenë helmimi, çrregullime në sistemin imunitar ose onkologji.

Ka raste kur edhe fëmijët vuajnë nga kjo sëmundje, megjithëse kryesisht sëmundja prek njerëzit e moshuar. Për të parandaluar zhvillimin e mëtutjeshëm të patologjisë dhe të mos vuani nga sulmet, rekomandohet të konsultoheni me një mjek. Specialisti do të përshkruaj një sërë procedurash mjekësore që eliminojnë në mënyrë efektive nevralgjinë ndërnjerëzore. Trajtimi në shtëpi (subjekt i rekomandimeve të mjekut) është, si rregull, lloji kryesor i luftës me sëmundjen.

Simptomat

Dhimbja është simptoma kryesore që karakterizon nevralgjinë ndërnjerëzore. Trajtimi në shtëpi është pikërisht qëllimi për të hequr qafe, para së gjithash, nga sindromi i dhimbjes. Dhimbja mund të jetë ose e shurdhër, e dhimbshme, konstante ose e shfaqur në formën e konfiskimeve të mprehta, të djegura në hapësirën ndërnostale. Ndonjëherë intensifikohet kur përpiqeni të ktheni trupin, lëvizjen më të vogël ose ecjen, dhe madje edhe kur kolliteni dhe teshtitni.

Zonat e prekura janë të dhimbshme nga palpimi, lëkura e kësaj zone mund të ketë skuqje ose, anasjelltas, të jetë e zbehtë e panatyrshme. Gjatë sulmit, pacienti ndjen kërcitje të muskujve, që është rezultat i spazmës së tyre. Irrigon dhimbjen zakonisht në rajonin e mesit, zemrën dhe nën tehun e shpatullave. Herë pas here, vërehet një rritje e temperaturës së trupit.

Diagnostics

Diagnoza e nevralgjisë interkostale, si dhe sëmundje të tjera, duhet të kryhet pa dështuar. Kjo duhet të bëhet jo vetëm në mënyrë që të përcaktohen shkaqet kryesore të sëmundjes për eliminimin e tyre të mëtejshëm, por edhe për të përcaktuar ashpërsinë e sëmundjes.

Në shtëpi, nevralgjia interkostale, e cila vazhdon në një formë të butë, i jep vetes mirë trajtimit. Në raste ekstreme – ashpërsia e moderuar. Forma të rënda, akute, të shoqëruara nga një rritje e temperaturës së trupit dhe të rënduar nga patologji të tjera serioze (të tilla si onkologjia ose diabeti mellitus), duhet të trajtohen në një spital. Për më tepër, me sëmundje të tilla shoqëruese, si rregull, ekzistojnë kundërindikacione për shumë metoda dhe receta të mjekësisë tradicionale. Për më tepër, në raste të tilla kërkohet monitorim i vazhdueshëm nga një mjek.

Dhe nëse nja dy dekada më parë, diagnoza e sëmundjes që ne po konsideronim përfshinte vetëm intervistimin e pacientit, ekzaminimin e tij dhe palpimin e hapësirave interkostale, tani shkenca moderne i jep diagnostikuesit një numër pajisjesh speciale mjekësore. Këto janë tomografë, dhe makina me ultratinguj, dhe elektrospondilograf, etj. Myelografia, MRI, diskografia e kontrastit, radiografia – të gjitha këto metoda mund të identifikojnë shkaqet e sëmundjes, të përcaktojnë lokalizimin e saktë të dhimbjes, tonin e muskujve.

Komplekset e procedurave të përdorura në trajtimin e nevralgjisë ndërkostale

Të dyja mjekësia tradicionale dhe ato tradicionale kanë zhvilluar komplekse të tëra, të cilat janë përdorur për të trajtuar një sëmundje të tillë si nevralgjia ndërnjerëzore. Simptomat, trajtimi në shtëpi ose në spital, metodat, ilaçet – të gjitha këto çështje duhet të merren parasysh dhe duhet të merret një vendim i ekuilibruar për ta, natyrisht, mjeku.

Detyra e parë në këtë sëmundje është heqja e dhimbjes. Vetëm pas kësaj, është e mundur të aplikohen metoda komplekse të trajtimit që synojnë eliminimin e jo simptomave, por shkaqet aktuale që provokuan një sëmundje të quajtur nevralgji interkostale. Kjo është ajo që duhet së pari të identifikojë një neurolog.

Një trajtim i plotë kompleks i nevralgjisë interkostale duhet të përfshijë fizioterapi dhe ilaçe. Kjo e fundit përfshin përdorimin e ilaçeve në formën e tabletave, injeksioneve dhe ointments të ndryshme. Përdorimi i saktë i këtyre metodave në kombinime të ndryshme të vendosura nga mjeku jo vetëm që do të lehtësojë gjendjen e pacientit, por edhe plotësisht të shpëtoj nga një sëmundje e tillë e pakëndshme si nevralgjia ndërnjerëzore. Trajtimi në shtëpi mund të plotësohet me ilaç efektiv tradicional, i cili ofron shumë receta për përgatitjen e zierjeve bimore, infuzioneve dhe ointimeve.

Fizioterapi për nevralgjinë interkostale

Siç u përmend më lart, dhimbja është shkaku kryesor i shqetësimit dhe shëndetit të dobët me një sëmundje të tillë si nevralgjia ndërnjerëzore. Simptomat (trajtimi në shtëpi është mjaft i pranueshëm) hiqen shpejt me ndihmën e një procedure të tillë të thjeshtë si ngrohja e zakonshme. Especiallyshtë veçanërisht e efektshme në rastet kur shkaku i patologjisë janë proceset inflamatore, sëmundja vazhdon në një formë të butë, pa temperatura të larta.

Ndonjëherë është e mjaftueshme që vetëm të aplikoni diçka të ngrohtë në zonën e prekur. Mund të jetë një shall i leshtë, një shall ose një shall. Mjekësia tradicionale rekomandon përdorimin e gjërave të bëra nga flokët e qenve: ato mbajnë nxehtësinë më gjatë. Përdorimi i suva me spec spec ose suva të mustardës është gjithashtu i përshtatshëm. Sidoqoftë, duhet të mbahet mend se ato nuk mund të vendosen direkt në shpinë!

Në trajtimin e nevralgjisë interkostale, rezultate shumë të mira tregohen në procedurat e terapisë manuale, refleksologjisë dhe masazhit special, i cili ndihmon për të qetësuar muskujt dhe për të lehtësuar dhimbjet.

Terapia fizike dhe procedurat e ujit ndihmojnë për të përballuar sëmundjet. Ushtrimet e zgjedhura posaçërisht normalizojnë proceset në shpinë, rajone të kraharorit dhe qafës së mitrës, gjë që lehtëson shumë gjendjen e pacientit.

Një trajtim harduerik i përshkruar nga një mjek mund të përfaqësohet me elektroforezë, terapi lazer ose rrezatim ultravjollcë.

Cilat pilula dhe injeksione mund të përshkruajë një mjek për nevralgji interkostale?

Mjeku, duke hartuar një regjim trajtimi, shumë shpesh zgjedh pilula nga arsenali i ilaçeve. Sidoqoftë, ndonjëherë përdorimi i formave të tabletave prodhon një efekt të pamjaftueshëm për të eleminuar simptomat dhe për të përmirësuar mirëqenien e pacientit. Pastaj drejtohuni në ndihmë të injeksioneve.

Të gjitha ilaçet janë të përshkruara duke marrë parasysh karakteristikat individuale të pacientit, një reagim i mundshëm ndaj një ilaçi të veçantë. Mjeku bën një zgjedhje bazuar në raportin e dëmit të mundshëm të ilaçit dhe përfitimin e pritur nga ai.

Sigurisht, pacientët janë të interesuar në pyetjen se sa shpejt do të fillojë të përsëritet nevralgjia ndërnjerëzore. Trajtimi (tableta, injeksione) ka për qëllim lehtësimin ose eliminimin e sindromës së dhimbjes. Një skemë e ndërtuar saktë do t'ju lejojë të përballeni me sëmundjen brenda disa ditësh. Por vetë-mjekimi ndonjëherë vonon procesin e shërimit.

Më shpesh, për të arritur këtë qëllim, përdoren analgjezikë dhe antispazmatikë: Sedalgin, Analgin, Paracetamol ose Spazgan. Këto fonde duhet të merren me kujdes dhe të mos merren prej tyre, pasi trupi ka një tendencë të mësohet me ilaçe të tilla, dhe më pas ata pushojnë së përmbushuri funksionin kryesor (lehtësimin e dhimbjes).

Përveç kësaj, përdoren ilaçe anti-inflamatore (si në formën e tabletave ashtu edhe në formën e injeksioneve):

Domosdoshmërisht për të ruajtur dhe rivendosur sistemin nervor, nga i cili janë një pjesë e nervave ndërkostal të prekur, është e nevojshme të përdoren ilaçe që përmbajnë vitamina B: "Neurobeks" ose "Neurovitan".

Me spazma të rënda dhe paaftësi për t'u çlodhur muskujt e zonës së prekur, relaksuesit e muskujve mund të përshkruhen shtesë:

Ndonjëherë, nëse ilaçet e zakonshme anti-inflamatore nuk ndihmojnë, përshkruani injeksione të hormoneve jo-steroide dhe steroide të përdorura në çdo proces inflamator, përfshirë ato që shoqërojnë nevralgjinë ndërnjerëzore. Trajtimi (injeksione) mund të shkaktojë disa dëm në shëndetin e pacientit, pasi ilaçet hormonale sigurisht që do të kenë një numër efektesh anësore. Prandaj, kjo metodë është përdorur në raste ekstreme.

Trajtimi i nevralgjisë interkostale me ointments

Të gjitha llojet e ointments dhe gels janë të përhapura në përdorimin shtëpiak të njerëzve që vuajnë nga sëmundje të ndryshme të nyjeve, muskujve dhe ligamenteve. Përfshirë që ato përdoren me dëshirë nga pacientë që janë të mërzitur nga nevralgjia ndërnjerëzore. Trajtimi në shtëpi me ointments nuk është vetëm efektiv, por gjithashtu, në një farë mënyre, dhe i këndshëm. Në fund të fundit, ointments zakonisht kanë një efekt ngrohjeje, dhe kjo jo vetëm që zvogëlon dhimbjen dhe ndihmon në lehtësimin e inflamacionit, por gjithashtu jep kënaqësi nga një ndjenjë e ngrohtësi dhe relaksim i muskujve.

Një efekt i tillë i theksuar mund të ushtrohet nga fondet e bazuara në helmet e gjarpërinjve ose bletëve:

Por kjo listë nuk kufizon zgjedhjen e barnave të përdorura për të luftuar sëmundjen e quajtur nevralgji ndërkostale. Trajtimi, vaji në të cilin mjeku i zgjedhur individualisht për pacientin, do të jetë më efektiv. Ilaçi zgjidhet duke marrë parasysh substancën kryesore aktive, vetitë e tij anti-inflamatore ose analgjezike, reagimin e mundshëm të trupit ndaj tij.

Lexo artikullin:  Si ta trajtoni artrozën

Pra, diklofenaku, klofesoni, ketorolac, tramadoli, pyoksecam, ibuprofen, indomethacina mund të veprojnë si përbërësi kryesor aktiv.

Ointments bërë në bazë të këtyre substancave përfaqësohen nga një gamë edhe më e gjerë:

ethnoscience

Gjatë shekujve të ekzistencës së saj, mjekësia tradicionale ka dhënë një kontribut të paçmuar në procesin e vështirë të luftimit të sëmundjeve të ndryshme. Recetat e bazuara në dhuratat e natyrës së nënës ndihmojnë për të përballuar një sëmundje të tillë si nevralgjia ndërnjerëzore. Trajtimi në shtëpi, rishikimet e njerëzve për të cilët zakonisht janë pozitivë, përfshin përdorimin e shumë bimëve, frutave, farave, lëvore dhe veshkave të ndryshme të bimëve të ndryshme.

Shëruesit e popullit përgatisin ilaçe nga lëvorja e shelgut, thupra, dafina, trumza, farat e farës, yarrow, barbarozë, aspen. Duke gjykuar nga rishikimet e njerëzve që preferojnë terapinë e ilaçeve me mjete juridike natyrore, dhimbja e shkaktuar nga nevralgjia ndërnjerëzore zvogëlohet nga lëngu i rrepkës së zezë, vaji i gjirit, tretësira e specit dhe madje edhe terpentina. Trajtimi në shtëpi me ilaçin tradicional është një shtesë e shkëlqyeshme e grupit të masave të përshkruara nga një mjek. Ilaçi bimor rekomandohet të shoqërohet dhe të jetë i sigurt për të përfunduar trajtimin e nevralgjisë ndërnjerëzore.

Simptomat dhe trajtimi i nevralgjisë interkostale. Arsyet e provokimit të tij, metodat alternative të terapisë

Neuralgjia interkostale ose torakalgjia nënkupton një proces patologjik që ndodh si rezultat i ngjeshjes, inflamacionit ose acarimit të nervave ndërkostal. Sëmundja shkakton fenomene dhimbjeje shumë të forta dhe të dhimbshme, të cilat shpesh maskohen si simptoma të sëmundjeve që prekin organet e gjoksit dhe zgavrën e barkut dhe shpinë.

Vetë fjala nevralgji në përkthimin fjalë për fjalë do të thotë dhimbje nervore. Me nevralgji, sindroma e dhimbjes përhapet përgjatë nervit, duke e bërë lëvizjen natyrale të gjoksit "frymëzim-skadim" jashtëzakonisht të dhimbshëm. Neuralgjia ndërkostale është një simptomë me shkaqe specifike. Simptomatologjia e nevralgjisë është e gjallë, por ashpërsia e ngjashme e klinikës shpesh ju bën të mendoni për patologji serioze të zemrës, stomakut dhe shpinë, duke e detyruar mjekun të ndjekë rrugën e rreme diagnostike. Në lidhje me nevralgjinë interkostale, simptomat dhe trajtimin e këtij sindromi, artikulli ynë.

Shkaqet e nevralgjisë interkostale

Shkaqet e nevralgjisë janë me origjinë krejtësisht të ndryshme. Një shkak i rrallë por akoma i mundshëm i nevralgjisë ndërnjerëzore është një ndryshim patologjik në nervat ndërkostal për shkak të dëmtimit të membranave të tyre (demelelinim nervor).

Mikrotrauma, trauma dhe dehja e trupit mund të provokojnë këtë simptomë dhimbjeje, si të jashtme (toksina bakteriale, metale të rënda, disa ilaçe), ashtu edhe të brendshme (për shkak të sëmundjeve të organeve të brendshme).

 • Sëmundjet infektive dhe patologjitë e shtyllës kurrizore

Patologjitë e shtyllës kurrizore dhe aparaturave ligamentoze të muskujve janë shkaku kryesor i nevralgjisë – osteokondroza, osteoporoza, skolioza, zhvendosja e rruazave, brinjët shtesë, disqet hernie, spondiloza e deformimit. Spazma e muskujve dhe pezmatimi i muskujve ndërkostal shkaktojnë ngjeshje të nervave ndërkostal dhe gjithashtu provokojnë një kompleks simptomash nevralgjike. Një numër sëmundjesh dhe infeksionesh përfundimisht mund të çojnë në nevralgji – polyradiculoneuritis, sklerozë të shumëfishtë, tuberkuloz, SARS, herpes zoster, pleurit, aneurizëm aortale. Kompresimi i nervave nga formacionet tumorale dhe indet sklerotike çon në zhvillimin e nevralgjisë.

 • Faktorë të tjerë

Një rol të rëndësishëm në zhvillimin e nevralgjisë luajnë faktorë të zakonshëm si abuzimi me alkoolin, ulja e imunitetit, lodhja kronike, si dhe patologjitë e sistemit endokrin (diabeti mellitus, tirotoksikoza), trakti tretës për shkak të mungesës së vitaminës B (ulçera peptike , gastrit, hepatit, kolit), sëmundje të sistemit të zemrës dhe të qarkullimit të gjakut (ateroskleroza e enëve cerebrale, hipertensioni arterial, reumatizmi, anemia).

Gratë gjatë menopauzës, kur osteoporoza shfaqet për shkak të ndryshimeve hormonale, si dhe të moshuarit që kanë ndryshime të lidhura me moshën në inde dhe organe, janë në një rrezik të caktuar të zhvillimit të nevralgjisë interkostale (shiko osteoporozën: shkaqet dhe simptomat).

Si përmbledhje, duhet të theksohet se nevralgjia ndërnjerëzore jashtëzakonisht rrallë zhvillohet nën ndikimin e një faktori të vetëm. Si rregull, disa shkaqe që veprojnë njëkohësisht ose sekuencialisht veprojnë si provokator i nevralgjisë ndërnjerëzore.

Simptomat e nevralgjisë interkostale

Një pacient i diagnostikuar me nevralgji interkostale, simptomat e kësaj sëmundje fjalë për fjalë helmojnë jetën, sepse ato janë jashtëzakonisht të dhimbshme që nga manifestimi i parë. Ekziston një sindromë dhimbjeje me intensitet të theksuar, që përhapet përgjatë hapësirave ndërkostale, pra përhapet përgjatë nervit. Intensiteti i dhimbjes rritet në frymëzim, me lëvizje dhe kthesa të trupit, kollitje dhe bisedë me zë të lartë. Dhimbja e mprehtë nuk ndalet në qetësi dhe shqetëson pacientin, duke u intensifikuar pa ndonjë arsye të dukshme. Kohëzgjatja e një sulmi dhimbje ndryshon nga disa orë deri në disa ditë.

Karakteristikat dalluese të nevralgjisë interkostale, karakteristikë e rrjedhës klasike të sëmundjes:

 • sindroma e dhimbjes mund të jetë nga qepje e lehtë deri në intensitet të lartë, me një ndjesi djegieje, dhimbje të fortë, të krahasueshme me dhimbjen e veshkave;
 • palpimi i hapësirës interkostale me nervin e prekur shkakton një rritje të mprehtë të dhimbjes;
 • një person ndjen qartë lëvizjen e dhimbjes përgjatë nervit ndërkostal dhe mund të tregojë përhapjen e valës së dhimbjes;
 • lëkura mbi zonën e prekur mund të humbasë plotësisht ose pjesërisht ndjeshmërinë.

Simptomat dytësore të nevralgjisë të këtij lokalizimi:

 • djersitje e shtuar
 • hiperemia ose zbehja e lëkurës
 • tkurrja e segmenteve individuale të muskujve

Me simptomat e mësipërme të nevralgjisë, diagnoza nuk është problem, por sëmundja mund të maskohet nga diagnoza të tjera për shkak të simptomave të saj të ndryshme të dhimbjes. Natyra e dhimbjes mund të jetë e dhimbshme dhe madje e shurdhër, me intensifikim periodik ose shqetësime të dhimbjes vazhdimisht të pranishme.

Përveç lokalizimit tipik në hapësirat ndërkostale, dhimbja mund t’i jepet shpinës, skapulës, zemrës dhe stomakut. Arsyeja është e thjeshtë – nervat ndërkostal kanë degë të vogla që shtrihen në organet e mësipërme dhe pjesët e trupit.

Megjithë këtë maskim, dhimbja nevralgjike është akoma e lehtë për tu dalluar nga dhimbja që shoqërohet me një patologji të veçantë: nëse dhimbja në zemër është e lokalizuar, ajo nuk do të lehtësohet nga nitroglicerina, por do të ulet nën ndikimin e ilaçeve qetësuese dhe qetësuese (korvalol , validol, valocordin); kur parashikoni dhimbje në vendndodhjen e stomakut, antispasmodics nuk do të ndihmojë.

Si ndryshon dhimbja në zemër nga dhimbja me nevralgji? Dhimbja gjatë nevralgjisë interkostale është konstante, përkeqësohet duke e kthyer trupin, pjerrësuar, marrë frymë thellë, teshtin, kollitet, palpon brinjët dhe hapësirat midis tyre. Në sëmundjen koronare të zemrës (angina pectoris), dhimbja shoqërohet qartë me ushtrimin (ndodh gjatë ushtrimit fizik dhe zhduket pasi ndalet) dhe nuk është ngjitje, por kompresive (më pak e ngutshme). Dhimbja lind ashpër dhe kalon shpejt, veçanërisht kur merrni nitroglicerinë, dhimbja në zemër nuk intensifikohet me një ndryshim të pozicionit ose frymëmarrje të thellë, më shpesh dhimbja në zemër shoqërohet me një ndryshim të presionit të gjakut (ulje ose rritje) dhe shkelje të ritmit e pulsit.

Trajtimi interkostal i nevralgjisë

Sasia e nevojshme e masave terapeutike përshkruhet pas ekzaminimit të pacientit dhe konfirmimit të diagnozës. Ju nuk mund të bëni vetë-diagnostikim, pasi dhimbja mund të maskojë dhimbjen e veshkave, sëmundjet e zemrës. Ju duhet të këshilloheni menjëherë me një mjek i cili mund të përshkruaj një rreze x-ray, EKG, ultratinguj të organeve të barkut.

Nëse shkaku i sëmundjes ishte një shkelje e rrënjëve të nervave kurrizore, atëherë vetëm trajtimi i patologjisë që çoi në shkeljen e osteochondrosis, disqe hernie, etj mund të kontrollohet me nevuralgji. Prescribedshtë përcaktuar terapi specifike për ilaçet – ilaçe nostoidale dhe steroidale të dhimbjes (përfshirë në formën e injeksioneve epidural), relaksues të muskujve, masazh terapeutik dhe gjimnastikë, terapi manuale. Në raste të rënda, përshkruhet tërheqje e kolonës kurrizore ose korrigjim kirurgjik i patologjive të identifikuara.

Me etiologjinë virale të nevralgjisë (herpes zoster, infeksione akute të frymëmarrjes virale), trajtimi specifik antiviral përshkruhet me përdorimin e terapisë imunostimuluese, qetësues.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Aktivitetet e përgjithshme terapeutike

Me manifestime të forta dhimbjeje, pacientit i caktohet një pushim i rreptë në shtrat me një qëndrim në një sipërfaqe të vështirë dhe imobilizim maksimal – përjashtimi i lëvizjeve të papritura që provokojnë dhimbjen.

Për qetësimin e dhimbjeve, përshkruhen qetësues për qetësimin e dhimbjeve (analgin, spazgan dhe të tjerët), si dhe bllokada të novokainës dhe lidokainës, të cilat lejojnë anestezimin e zonës së përflakur në nivelin lokal.

Trajtimi i ilaçeve të nevralgjisë ndërkostale konsiston në marrjen e ilaçeve anti-inflamatore në tableta (voltaren, celebrex, indomethacin), ato përdoren për lehtësimin e inflamacionit në zonën e prekur (shihni të gjitha NSAIDs në tableta dhe injeksione për dhimbje prapa). Relaksuesit e muskujve (sirdalud, tizanidine, baclofen) janë të përshkruara për të lehtësuar spazmën e muskujve dhe vitaminat B, pa të cilat funksionimi normal i indit nervor është i pamundur.

Për të ulur sindromën e dhimbjes, përdoren gjithashtu metoda fizioterapeutike:

 • UHF
 • jonoforeza me novokainë
 • refleksologjia me efekte në zona të veçanta të lëkurës përgjegjëse për ndjeshmërinë e nervave ndërkostal
 • akupunkturë
 • terapi vakumi
 • farmakopunkturë me futjen e ilaçeve në pikat e akupunkturës
 • magnetoterapi dhe trajtim lazer

Trajtimi lokal luan një rol të rëndësishëm në gamën e masave terapeutike – kremrat dhe vajrat me efekte anestetizuese, ngrohjeje dhe anti-inflamatore, të cilat kanë një efekt relaksues dhe ngrohës dhe indirekt zvogëlojnë pragun e dhimbjes së ndjeshmërisë (shih ointments for pain back). Përgatitjet lokale që përmbajnë helme të disa insekteve janë dëshmuar mirë në këtë drejtim, dhe copëza e specit ndihmon për të qetësuar muskujt dhe për të zvogëluar dhimbjen.

Lexo artikullin:  Trajtimi i bunion me medikamente, ointments dhe kirurgji

Trajtimi i nevralgjisë interkostale me metoda alternative

 • Fërkimi në mënyrë efektive me tretësirë ​​të valerisë, ose me infuzion të sythave të thupërve – efekti i tyre nuk është në asnjë mënyrë inferior ndaj ointments të prodhimit industrial. Sidoqoftë, është më mirë të mos aplikoni kompresa alkooli gjatë natës – ekspozimi i zgjatur ndaj alkoolit mund të çojë në djegie.
 • Ngrohja gjithashtu ndihmon, por efekti termik në nevralgjinë ndërnjerëzore nuk duhet të jetë i drejtpërdrejtë, domethënë të mos aplikoni një jastëk ngrohjeje, patate të nxehtë ose vezë, por të mbështilleni veten në një shall të thurur me një gjë të leshtë. Nëse vendi i dhimbshëm nxehet shumë, dhimbja do të largohet për një kohë të shkurtër dhe atëherë një efekt i tillë vetëm do të rrisë edemën e indeve të buta dhe do të sjellë dhimbje edhe më të madhe.
 • Brenda, rekomandohet të merrni një zierje:
  • kamomil
  • karamele mente
  • infuzion i një përzierje medicinale të gjetheve të balsamit të limonit, mjaltit, lëkurave të portokallit dhe tretësirës së valerianit
  • infuzion me lule të pavdekshme
  • zierje e barberry.
 • Për aplikim aktual në zonat e prekura, përdoret lëngu i rrepkës së zezë ose lëngu i rrikë. Kompresat në bazë të farave të lirit të avullit ndihmojnë shumë.
 • Geranium shtëpie ndihmon për të ulur shpejt dhimbjen, me një gjethe të së cilës ata fërkojnë zonën e dhimbjes dhe mbështjellin zonën e prekur me një shall të leshtë.
 • Banjat e sherebelës me kripë deti ndihmojnë në lehtësimin e stresit dhe zvogëlimin e dhimbjes.
 • Për të parandaluar kronikitetin e nevralgjisë, është e rëndësishme të përjashtohen efektet e faktorëve të dëmshëm shoqërues, të tilla si stresi emocional, tendosje e rëndë fizike, abuzimi me alkoolin, si dhe të trajtohen sëmundjet ekzistuese të sistemit nervor, sistemet dhe organet, etj.

Një telefonatë e hershme te specialistët ndihmon për të trajtuar shpejt dhe në mënyrë efektive nevralgjinë ndërnjerëzore, simptomat e së cilës duhet të dallohen nga sëmundjet e tjera dhe të përjashtojnë mundësinë e patologjisë që të shkojë në fazën kronike.

Neuralgjia ndërkostale: rekomandime të mjekëve për trajtimin e nevralgjisë së gjoksit

Stock! 30% zbritje për të gjitha llojet e terapisë manuale.

Një sulm i papritur mund ta nxjerrë një person jashtë ekuilibrit, të trembë dhe të bëjë të kujdesshëm. Dhimbja që heq gjoksin "godet" fort, i jep asaj në zonën e mesit ose stomakut dhe kthehet në zemër. E gjithë kjo plotëson ndjenjën e mungesës së ajrit, pamundësinë për të bërë një frymë të plotë. Ndër të gjitha arsyet e zhvillimit të kësaj gjendje, më e mundshme është nevralgjia ndërnjerëzore, e cila në greqisht do të thotë "dhimbje përgjatë nervave".

Farë është nevralgjia interkostale

Sëmundja shoqërohet gjithmonë me dhimbje që shkojnë përgjatë nervit ndërkostal. Degët e saj depërtojnë në çdo hendek midis brinjëve në të dy anët e gjoksit. Strukturat nervore të kësaj zone shtrihen territorialisht poshtë në murin anterior të barkut. Kjo është arsyeja kryesore pse dhimbja e mprehtë rrezaton në pjesë të ndryshme të trupit. Ajo shpesh i atribuohet simptomave të sëmundjeve të mushkërive, zemrës, stomakut, mëlçisë dhe pankreasit.

Në rast të dëmtimit të fibrave nervore të ndjeshme, shfaqet dhimbja, motor – gulçim dhe probleme me frymëmarrjen, vegjetative – djersitje të tepërt në zonën e gjoksit. Ekspertët thonë se dhimbja është aq e rëndë sa shpesh gabohet për një sulm në zemër, ulçerë në stomak ose patologji tjetër serioze. Dallimet kryesore:

 • mjeku mund të ndjejë burimin e dhimbjes;
 • siklet është intensiv dhe zgjat për orë të tëra (nganjëherë ditë).

Patologjia manifestohet kryesisht në moshën e mesme dhe më të vjetër. Deri në këtë moment, sëmundja praktikisht nuk ndodh.

Neuralgjia në anën e majtë të rajonit të kraharorit

Shenjat e sëmundjes shpesh shfaqen në njërën anë të trupit, për shkak të kësaj, sulmi gabohet për një simptomë të mosfunksionimit të ndonjë organi të brendshëm. Me dhimbje në të majtë, është e lehtë të ngatërroni patologjinë me një sulm në zemër. Me nevralgji ndërnjerëzore, dhimbja në gjoksin e majtë është shumë e fortë. Ndonjëherë ato plotësohen nga gulçimi, i cili është shumë i ngjashëm me zemrën.

Dhimbja më e fortë mund të ndodhë poshtë skapulës, në kolonën kurrizore dhe para gjoksit. Ndjesitë e pakëndshme shpesh jepen shumë ashpër në shpatullën dhe krahun e majtë, duke qëlluar gjymtyrën në furçë. Pakënaqësi e madhe e përshkon trupin me frymëmarrje të thjeshtë, një ndryshim në pozicionin e trupit, me kollitje dhe bisedë me zë të lartë.

Bëhet pak më e lehtë kur një person me nevralgji ndërkostale përkulet në anën e shëndetshme (në këtë rast, në të djathtë). Një kthesë e tillë e torzës ju lejon të zvogëloni presionin në rrënjët nervore për shkak të zgjerimit të hapësirave interkostale. Kur një neurolog bën një ekzaminim, ai mund të përqëndrohet në zona me ndjeshmëri të zvogëluar, skuqje të lëkurës ose lëkurë të zbehtë.

Simptomat e këtij lloji nuk shkaktojnë shqetësim tek pacientët, por ato merren parasysh nga mjeku për diagnozë diferenciale. Gjendja nuk përbën rrezik për jetën, kështu që terapia kryhet mbi baza ambulatore. Në mungesë të efektit, është e mundur një shtrimi në spital i pacientit.

Neuralgjia në të djathtë nën brinjë

Patologjia e njëanshme e djathtë është më pak e zakonshme. Dhimbja në këtë zonë zakonisht nuk perceptohet si vdekjeprurëse, dhe për këtë arsye pacientët në shumicën e rasteve nuk shkojnë te mjekët. Kjo sjellje nuk shkakton miratim në mesin e specialistëve, sepse shqetësimi mund të hiqet shpejt, nuk është e nevojshme ta durosh atë për një kohë të gjatë.

Në disa situata, nevralgjia mund ta privojë një person nga aftësia për të kryer funksione normale të punës. Kjo fjalë për fjalë paralizon pacientin, duke e privuar atë nga aftësia për të lëvizur normalisht. Simptomat e dhimbjes shpesh kalojnë përgjatë hapësirës ndërkostale, sikur rrethojnë trupin. Mbikëqyrja më e vogël mund të sjellë mundime. Kur palponi, dhimbja rritet, përvetëson një karakter qitjeje.

Trajtimi i sëmundjes nuk ndryshon shumë nga trajtimi i nevralgjisë interkostale e majtë. Nga rekomandimet e përgjithshme – duke fjetur në një dyshek të fortë, duke hequr dorë jastëkë të mëdhenj, duke ushtruar kufizime dhe të gjitha llojet e aktiviteteve. Specialistët përshkruajnë masa korrigjuese për lehtësimin e fazës akute dhe normalizimin e mirëqenies.

Simptomat e nevralgjisë së kraharorit

Neuralgjia ndërkostale e gjoksit ndodh për shkak të acarimit të degëve nervore të departamentit. Ju mund ta njihni atë nga simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje në anën e bagazhit ose gjoksit;
 • siklet të qëndrueshëm në shpinë, dhimbje në brez lumbare në gjoks;
 • me presion mbi provokatorin nervor, zhvillohet një simptomë dhimbjeje, ajo intensifikohet, rritet më e fortë kur kthehet, përkulet, kollitet.

Për më tepër, mund të vërehen mpirje të lëkurës në vendet e lumbago, kërcitje muskulore, rritje të tonit të fibrave të muskujve dhe çrregullime vegjetative. Ndërsa paraliza e pjesshme e korse muskulore zhvillohet në gjoks, mund të shfaqet gulçim për shkak të ngjeshjes së mushkërive.

Diagnostifikimi i nevralgjisë së gjirit

Para së gjithash, gjatë takimit, mjeku mbledh ankesat e pacientit, zbulon rrethanat e shfaqjes së simptomave të sëmundjes. Specialisti shtron pyetje sugjestive që e ndihmojnë atë të identifikojë:

 • kur u shfaqën simptomat e para të sëmundjes;
 • sa manifestohet dhimbja, sa zgjat sulmi, çfarë ilaçesh lehtëson;
 • nëse pacienti ka një histori të traumës dhe dëmtimit mekanik të gjoksit;
 • ishin atje jo shumë kohë më parë sëmundjet infektive të mushkërive.

Në zyrën e klinikës, bëhet një ekzaminim neurologjik me palpim të zonës së prekur. Për të sqaruar figurën klinike, pacienti dërgohet për teste. Atij i është caktuar një test i përgjithshëm i gjakut (ULAK), i cili mund të tregojë anomalitë dhe shenjat e inflamacionit në trup. Elektrokardiografia bëhet gjithashtu për të vlerësuar elektroaktivitetin e zemrës, e cila eliminon patologjitë në punën e muskujve të zemrës. Për të përjashtuar sëmundjet e stomakut dhe ezofagut, kryhet fibrogastroduodenoskopia.

Trajtimi interkostal i nevralgjisë

Gjatë sulmeve, rekomandohet pushimi i shtratit me vendosje në një sipërfaqe të vështirë, aplikimi i nxehtësisë në gjoks (jastëk ngrohje), përdorimi i ointments për ngrohje, marrja e medikamenteve me efekt anestezik. Kur kalon momenti akut, mjeku mund të përshkruaj terapi me vitaminë me konsum mbizotërues të vitaminave B, akupunkturë, ilaçe kundër inflamacionit, dhimbje. Mund të rekomandohen edhe formulat anti-inflamatore që përmbajnë hormon.

Mjekim

Ngjitësit e dhimbjeve të tilla si Spazgan, Spazmalgon, ilaçet për dhimbje jo-steroide si Diclofenac, Ibuprofen dhe antikonvulsantët do të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes gjatë një sulmi nevralgjie ndërkostal. Antidepresantët, relaksuesit e muskujve mund të përshkruhen.

Për të zbardhur siklet, kryhen ushtrime të frymëmarrjes. Strictlyshtë rreptësisht e ndaluar të përshkruani vetë ilaçet. Pacienti ka nevojë për një ekzaminim të plotë nën mbikëqyrjen e një mjeku. Në rastin e kundërt, marrja e pilulave dhe përdorimi i ointments mund të japë efektin e kundërt.

fizioterapi

Teknika fizioterapeutike japin një efekt të mirë, duke lehtësuar siklet dhe dhimbje. Shembuj të terapisë efektive përfshijnë ekspozimin e mikrovalës përmes energjisë elektrike të fushës elektromagnetike dhe darsonvalization. Teknika e fundit përfshin përdorimin e një aparati të profilit që ju lejon të punoni me rryma pulsi me frekuencë të lartë.

 • stimulon qarkullimin e gjakut në zonën e trajtimit;
 • aktivizon metabolizmin qelizor;
 • anestezon, lehtëson sulmet spazmatike.

Në kohën e ngërçit, rrezatimi UV, terapia UHF dhe UHF u treguan mirë. Shpesh, pacienti është përshkruar elektroforezë duke përdorur një shtesë të akullit.

Nëse nevralgjia interkostale ndodh kundër një sfondi të sëmundjeve të kolonës kurrizore, baltë terapeutike përshkruhet në formën e aplikimeve për zona të dhimbshme, terapi parafine dhe rrezatim llambë Sollux. Duke rritur temperaturën e trupit në zonat e trajtuara, mjeku zgjeron enët e gjakut, përmirëson furnizimin me gjak të indeve, forcon proceset metabolike.

Terapi manuale

Ekspozimi i butë manual lejon trajtimin me delikate të pjesëve të dhimbshme të trupit, rivendosjen e parametrave fiziologjikisht të saktë të vendndodhjes së organeve dhe strukturave të brendshme. Si rezultat i magjistarit:

 • rruazat bien në vend;
 • toni i muskujve kthehet në normalitet;
 • arrihet efekti i shërimit të përgjithshëm.

Një specialist me përvojë i klinikës së mjekëve, Doktor Lenght zbulon shpejt dhe saktë shkeljet, menjëherë i eliminon ato, duke arritur rikthimin e shëndetit normal.

Themeluesi i klinikës, SV Dlin, është i njohur për teknikat e tij të pronësisë bazuar në arritjet më të mira të mjekësisë ruse dhe drejtimeve progresive perëndimore. Gjatë përdorimit të produkteve të tilla, është e mundur të merret një efekt i qëndrueshëm që zgjat për aq kohë sa të jetë e mundur.

Lexo artikullin:  Si të merrni metotreksat

Trajtimi i nevralgjisë interkostale në shtëpi: ilaçe, masazh dhe mjete juridike popullore

Neuralgjia ndërkostale është një sëmundje që shfaqet si rezultat i pinch-it të nervave midis brinjëve. Procesi patologjik zhvillohet shumë shpejt dhe çon në zhvillimin e komplikimeve të shumta. Pacienti ndjen dhimbje të forta, prandaj, ilaçet dhe mjetet juridike popullore përdoren për të trajtuar sëmundjen, të cilat mund të lehtësojnë gjendjen e pacientit.

Trajtimi fillestar

Në fazën fillestare, medikamentet dhe fizioterapia përdoren për të parandaluar zhvillimin e komplikimeve dhe për të eleminuar shqetësimin.

Ointments për nevralgji

Tabela – ointments efektive në trajtimin e nevralgjisë interkostale

Emri i ilaçitAkti që do të kryhetTipar i aplikimit
VoltarenPërbërja e ilaçit përmban diklofenak – një ilaç anti-inflamator jo-steroidal. Ilaçi eliminon shpejt dhimbjen dhe inflamacionin. Efekti maksimal i përdorimit të Voltaren arrihet kur merret së bashku me tabletat NSAID.Vaji aplikohet në vendin e lezionit 4 herë në ditë.
KetonalKa një efekt të fuqishëm analgjezik, i cili arrihet për shkak të përbërjes së ketoprofenit. Gjithashtu, ilaçet përballojnë procesin inflamator.Ointment aplikohet 2 herë në ditë.
ViprosalPërbërja e vajit përmban helm gjarpri, kamfor dhe terpentinë. Veprimi i ilaçit ka për qëllim përshpejtimin e qarkullimit të gjakut në vendin e lokalizimit të sindromës së dhimbjes dhe restaurimin e mbaresave nervore të dëmtuara.Aplikohet 2 herë në ditë.
ApisatronIlaçi bazohet në helmin e bletëve. Lehtëson shpejt dhimbjen, shpejton procesin e eleminimit të toksinave dhe normalizon proceset metabolike. Pas aplikimit të vajit, mund të vërehet skuqje dhe djegie, por ky është një proces normal.Aplikohet 2-3 herë në ditë.
FinalgonIlaçi ka një efekt anti-inflamator dhe analgjezik. Përbërja përmban alkool butoksietil dhe vanilje nonamide.Ointment aplikohet 3 herë në ditë.
MenovazineVaji ka veti ftohëse, si rezultat i të cilit eliminon shpejt dhimbjen. Përbërja: procaine, menthol, benzocaine.Aplikohet 3 herë në ditë.

Akupresura për nevralgji

Në trajtimin e nevralgjisë ndërkostale tregohet masazh i dy zonave: shpina dhe gjoksi. Procedura fillon me studimin e anës së shëndetshme me një tranzicion të qetë në zonën e prekur. Ju duhet të masazhoni shpinën intensivisht, duke mos provokuar një rritje të dhimbjes. Kursi përfshin 8-10 seanca, secila që zgjat 30-40 minuta.

Gjatë masazhit aktivizohet qarkullimi i gjakut në inde, ka një efekt pozitiv në strukturat vertebrale – diametri i vrimës nëpër të cilën kalon nervi i prekur, fillon të zgjerohet, dhe dhimbja kalon.

Fig. 1 – si shtrydh

Trajtimi Almag

Kjo është një nga metodat e fizioterapisë që përfshin përdorimin e një aparati special. Para se të filloni procedurën, Almag rekomandohet të fshini me një leckë garzë të njomur në një solucion dezinfektues (të destinuar për plastikë).

Pas kësaj, ju mund të procedoni vetë procedurën:

 1. Kursi i terapisë Almag përfshin 10-20 seanca, gjithçka varet nga ashpërsia e procesit patologjik.
 2. Vlen të kryhen procedura mjekësore pas ngrënies – pasdite ose në mbrëmje. Për ta bërë këtë, pacienti duhet të shtrihet dhe të pushojë. Zinxhiri i mbështjelljeve është hedhur përgjatë nervit të prekur dhe lihet për 10 minuta.
 3. Midis seancave, intervali është 8 orë. Timedo herë, mund të shtoni 1 minutë për të sjellë kohën në 20-30 minuta.
 4. Nëse sëmundja ka një formë kronike, atëherë kursi duhet të përsëritet çdo 2-3 muaj.

Rekomandime klinike për trajtimin e acarimit

Gjatë një përkeqësimi, është shumë e rëndësishme të lehtësoni gjendjen e pacientit, kështu që mjekët përshkruajnë ilaçe në formën e tabletave dhe injeksioneve, si dhe metodat e provuara të mjekësisë alternative.

Injeksione nevuralgjie

Të gjitha injeksionet për nevralgjinë mund të ndahen në disa grupe: vitamina, qetësues kundër dhimbjeve, NSAID dhe multivitamina.

painkillers

Ato tregohen për dhimbje të forta dhe të shpeshta. Droga të efektshme injektuese:

Injeksionet bëjnë një punë të shkëlqyeshme me dhimbje, por jo për shumë kohë (4 orë). Kursi i terapisë do të jetë 5-10 seanca. Nuk rekomandohet përdorimi i injeksioneve më gjatë, pasi kjo është e mbushur me zhvillimin e ulcerave, kolitin e stomakut dhe gastritin.

Vitaminat

Gjatë një përkeqësimi të patologjisë, injeksione me vitaminë B domosdoshmërisht përshkruhen. Një përgatitje që përmban vitamina B1, B6, B12 injektohet në muskul.

Grupi NSAID

Ky grup përfshin ilaçe të tilla: Diklofenac, Ketonal, Ortofen. Këto ilaçe heqin shpejt procesin inflamator dhe dhimbjen.

multivitamina

Cakto Milgamma dhe Compositum. Veçantia e këtyre ilaçeve në përdorimin e tyre afatgjatë është deri në 3 javë. Së pari, ilaçi injektohet në muskul, dhe më pas pacienti transferohet në tableta.

antispasmodics

Në patologji, indet e muskujve që ndodhen afër fibrave nervore të dëmtuara janë spazmatike, dhe toni i tyre rritet. Pa spazmolitikë, nuk do të jetë e mundur të heqësh qafe dhimbjen, kështu që mjekët përshkruajnë fonde të tilla:

Droga anti-inflamatore nonsteroidal

Ilaçet anti-inflamatore me siguri do të jenë pjesë e trajtimit të nevralgjisë interkostale. Ata shpejt eliminojnë simptomat e pakëndshme dhe procesin inflamator.

 1. Ortofen. Ka efekte analgjezike dhe anti-inflamatore. Substanca aktive është diklofenak. Isshtë përshkruar në formën e tabletave që duhet të merren pas ngrënies. Norma ditore është 25-50 mg 3 herë në ditë.
 2. Movalis. Përdoret për të lehtësuar dhimbjen dhe inflamacionin. Substanca aktive është meloxicam. Orari i dozimit: periudha akute – 1 tabletë 1 herë në ditë. Pritja kryhet me vakte.

A është e mundur të trajtohet nga bankat

Kupimi është një nga metodat efektive për të eleminuar nevralgjinë ndërnjerëzore, por që i nënshtrohet kombinimit të tij me ilaçet. Me ndihmën e masazhit, ju mund të përmirësoni kullimin limfatik, qarkullimin e gjakut dhe të rivendosni shpejt indet.

Fig. 2 – Ne nuk ju rekomandojmë të përdorni banka, por nëse ende vendosni, atëherë bëni atë me një specialist të duhur

Para procedurës, pacienti duhet të pastrojë zonat e lëkurës, ku është planifikuar të instalojë banka. Më tej, sipërfaqja e tyre lubrifikohet me vaj të nxehtë (ulliri ose eukalipt). Tjetra, ju duhet të lëvizni pajisjen nga poshtë lart, përgjatë enëve limfatike. Kohëzgjatja e procedurës është 5-7 minuta.

Mjetet juridike popullore për nevralgjinë në të djathtë dhe të majtë

Metodat alternative të trajtimit përdoren vetëm pas konsultimit me një mjek dhe në kombinim me metodat e tjera të terapisë.

Masazh mjalti

Gjatë kryerjes së një masazhi, është e mundur që të përmirësohet qarkullimi i gjakut dhe i limfave në lëkurë dhe indet nënlëkurore. Falë mjaltit, proceset metabolike përshpejtohen, lehtësohet shpërndarja e oksigjenit në inde dhe proceset e rigjenerimit përmirësohen.

 1. Ngrohni sipërfaqen e lëkurës me lëvizje të zakonshme masazhesh.
 2. Aplikoni mjaltin në një trup të nxehtë dhe fërkojeni atë.
 3. Pas një kohe, mjalti thithet pjesërisht dhe fillon të trashet. Do të bëhet e pamundur të masazhoni, kështu që ju duhet të ndryshoni teknikën duke përdorur metodën e ngjitjes-shkëputjes së duarve.
 4. Seanca zgjat nga 1 deri në 2 orë.

Glicerinë

 1. Kombinoni glicinën dhe jodin në përmasa të barabarta.
 2. Derdhni përbërjen në një enë me stele të errët, tundeni mirë dhe lëreni për disa ditë.
 3. Aplikoni pak ilaç në jastëkun e pambukut dhe trajtoni zonën e dhimbshme të shpinës, pa ndikuar në shpinë.
 4. Lubrifikoni lëkurën me lëvizje të lehta në mënyrë që të mos merrni djegie. Vendosni një fashë të ngushtë në majë dhe vendosni liri të bërë nga pëlhura natyrale.

Procedura e trajtimit duhet të kryhet 12-15 herë me një interval prej 1 dite. Pas manipulimit, pacienti duhet të shkojë në shtrat dhe të strehohet ngrohtësisht.

Banja shëruese

Banja efektive nga një zierje e leh të rinj:

 1. Degët e reja me selinë të plepit (0,5 kg) derdhin ujë, ziejmë në zjarr për 30 minuta.
 2. Përzijeni përzierjen për gjysmë ore.
 3. Filtroni produktin që rezulton dhe shtojeni në banjë me ujë (temperatura duhet të jetë rreth 40 gradë).
 4. Merrni procedurat e ujit për rreth 10-15 minuta, dhe më pas trajtoni zonën e prekur me vaj bredhi.

2 ushtrime më efektive

Ka shumë ushtrime të përdorura në rast të nevralgjisë së gjoksit, por mund të dallohen disa nga ato më efektive dhe më të thjeshta:

Fig. 3 – stërvitje me pullover

 1. Ndalo. Ju duhet të përgatisni shtanga ose shishe rërë. Shtrihuni në shpinë në një stol në mënyrë që koka të varet pak, ulni krahët me një peshë më tej prapa kokës, duke u përkulur pak në bërryla. Bëni frymë dhe shqiptoni tingullin "haa", dhe pastaj ngrini krahët në nivelin e gjoksit. Kryen rep 20-25.
 2. flutur. Ky ushtrim bëhet me analogji me të parën, por ju duhet vetëm të zvogëloni nxjerrjen e "haa" para gjoksit me pesha. Bëni 20-25 herë.

Kombinimi i këtyre dy ushtrimeve do t'ju lejojë të eliminoni shpejt dhimbjen në muskujt ndërkostal, dhe performancën e tyre të rregullt dhe një dush të ftohtë pas – një parandalim i shkëlqyeshëm i kushteve të tilla.

Dush i urtë

 1. Hidh 4 lugë gjelle. sherebelë me një gotë ujë të nxehtë për 1 orë.
 2. Filtroni infuzionin dhe shtoni në banjë me ujë, shtoni 1/2 filxhan kripë atje.
 3. Merrni procedurat e ujit për 10 minuta, kursi terapeutik do të jetë 10 seanca.

Patate dhe qepë

Grind patatet dhe qepët në një rende, kombinoni përbërësit në përmasa të barabarta, aplikoni në zonën e prekur dhe mbajeni tortën derisa të thahet plotësisht. Ju mund ta rregulloni kompresën me një fashë.

E rëndësishme! Para se të aplikoni përzierjen e qepës me patate, duhet të kontrolloni reagimin e trupit. Për ta bërë këtë, trajtoni një zonë të vogël të lëkurës dhe prisni 10 minuta. Nëse djegia, dhimbja dhe skuqja mungojnë, atëherë një kompresë mund të përdoret për të trajtuar nevralgjinë.

Lëvorja lë

Për të përgatitur produktin, duhet të përdorni vetëm gjethe të prera fllad. Shpëlajini ato nën ujë dhe vendosni pjesën e brendshme në zonën e prekur. Fiksoni kompresën me një fashë dhe një shall, lëreni brenda natës.

Zierje e gjetheve të nenexhikut me mjaltë

Ky produkt ka për qëllim administrimin oral. Shtë e nevojshme të derdhni një gotë ujë të valë 1 lugë gjelle. gjethe të thata të mentës. Prisni 30 minuta, filtroni dhe shtoni 2 lugë. mjaltë. Merrni ilaçin 100 ml 2 herë në ditë.

Neuralgjia ndërkostale është një sëmundje që është e rëndësishme për t'u trajtuar në kohën e duhur. Mjekët përshkruajnë terapi komplekse, pasi është e rëndësishme jo vetëm për të hequr qafe pacientin nga siklet, por edhe për të eleminuar shkakun e procesit patologjik.

ExpertNews Shqipëri