Si dhe si të trajtoni nevralgjinë ndërnjerëzore në shtëpi

Një nga shenjat kryesore të nevralgjisë interkostale është dhimbja ndërkostale (torakalgjia), e cila ka këto karakteristika:

 • përhapet përgjatë hapësirës interkostale nga shtylla kurrizore në sternum;
 • përforcohet nga lëvizjet e papritura, të qeshurat, kollitjet, teshtitjet, kthimin e trupit, ngritjen e krahëve, prekjen e zonës së prekur;
 • më shpesh ajo ka një karakter djegie paroxysmal, të shtënat, "si një tronditje", por gjithashtu mund të dhemb;
 • gjatë një sulmi që zgjati disa sekonda – 2-3 minuta. pacienti ngrin, mban frymën e tij në mbytje, përpiqet të shmangë çdo lëvizje;
 • kohëzgjatja dhe intensiteti mund të ndryshojnë, nuk varet nga koha e ditës (nuk ulet gjatë natës);
 • pacienti detyrohet të jetë në një pozicion të caktuar për të minimizuar vargun e lëvizjes;
 • rrezaton në vende të ndryshme në varësi të lokalizimit – në gjëndrën mamare, rajonin e zemrës tek gratë, në nivelin e brinjëve të poshtëm në anën e majtë, rajonin skapular, epigastrik tek burrat;
 • është brez në natyrë nëse lokalizohet përgjatë 1-2 nervave ndërkostal;
 • ka një rritje të intensitetit ndërsa sëmundja përparon.

Simptoma të tjera të nevralgjisë interkostale:

 • shqetësimi i gjumit (pagjumësia);
 • tek fëmijët – konvulsione, hiper ngacmueshmëri, çrregullime në të folur;
 • ngërçe muskulore dhe mpirje në vendin e lezionit;
 • djersitje në rritje;
 • hiperemia ose zbehja e lëkurës në zonën e prekur;
 • dyspnea;
 • paresthesia – një ndjenjë e "zvarritjes së rrëshqanorëve", "rrymës elektrike";
 • kruajtje me etiologji herpetike, më pas një skuqje në hapësirën ndërnjerëzore, që shfaqet në ditën 2-4 të dhimbjes. Skuqja përfaqësohet nga njolla rozë që shndërrohen në vezikula që thahen me kalimin e kohës. Pas vezikulave, pigmentimi i përkohshëm mbetet në lëkurë.

Diagnostics

Diagnoza bazohet në ankesa, histori mjekësore, ekzaminim objektiv të pacientit. Gjatë mbledhjes së një anamneze, mjeku pyet për dëmtimet e kaluara, operacionet, stilin e jetës së pacientit, sëmundjet kronike, merr parasysh ndryshimet që lidhen me moshën.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Lexoni gjithashtu në temë

Një ekzaminim objektiv përcakton gjendjen e tonit të muskujve, lokalizimin e dhimbjes, shkallën e shkeljes së ndjeshmërisë. Nëse dyshoni për praninë e patologjive të tjera, duke mjegulluar pamjen klinike, aplikoni gjithashtu:

 • Imazhe rezonancë magnetike (MRI) dhe tomografi e llogaritur (CT) – për të përjashtuar herniet, proceset malinje, studimin e gjendjes së muskujve, ligamenteve, indeve nervore;
 • myelografia – studimi i rrënjëve të palcës kurrizore përmes futjes së mediumit kontrast në kanalin kurrizor. Më informuese kur kombinohen në CT;
 • Ekzaminimi me rreze X të gjoksit dhe shpinë – zbulimi i proceseve traumatike, degjenerative-distrofike;
 • elektrospondilografia – vlerëson gjendjen e shtyllës kurrizore;
 • elektroneurografia – zbulon pasojat e dëmtimeve;
 • elektrokardiografi – me simptoma të ngjashme me patologjitë kardiovaskulare;
 • ekzaminimi me ultratinguj – identifikimi i proceseve inflamatore, sëmundjet e organeve të brendshme;
 • diskografia e kontrastit të shtyllës kurrizore, duke zbuluar ndryshime në disqet ndërvertebral;
 • gastroskopia – me një histori të dyshuar të patologjisë së traktit gastrointestinal;
 • analiza e përgjithshme dhe kultura e jashtëqitjes – për të identifikuar patogjenin bakterial në etiologjinë infektive;
 • analiza e përgjithshme dhe biokimike e gjakut dhe urinës – zbulimi i sëmundjeve të organeve të brendshme;
 • testi serologjik i gjakut – diagnoza e gjendjes së sistemit imunitar, identifikimi i patogjenëve viralë.

Diagnostifikimi diferencial

Shpesh është e vështirë të njihet nevralgjia interkostale për shkak të ngjashmërisë së manifestimeve me sëmundje të tjera. Shtë e nevojshme të diagnostikohet nevralgjia ndërkostale me:

 1. Sëmundje kardiovaskulare. Torakalgjia shpesh rrezaton në skapulën e majtë, një zonë e zemrës që i ngjan sëmundjeve të zemrës, në veçanti angina pectoris. Për dallim nga dhimbja e fundit në dystonia, ato nuk ndalen me ilaçet e serisë së nitroglicerinës, janë rënduar nga lëvizjet dhe palpimi (me anginë pectoris, provokimi i algiumit shkaktohet nga ushtrimi fizik, një sulm i një natyre kompresive). Diagnoza konfirmon EKG-në.
 2. Radikuliti kraharor dhe hernia intervertebrale – algia janë episodike përballë dhimbjes së vazhdueshme të shurdhër të shpinës. Ulur gjatë gjumit të natës. Diagnoza konfirmohet nga një RG kurrizore torakale me dyshimin për radikulit, MRI të shtyllës kurrizore me një hernie të supozuar.
 3. Episodet gastrointestinale të dhimbjes në të cilat rrezatimi i gjoksit është i mundur. Në sëmundjet e stomakut (gastrit, ulçerë), algje me intensitet më të ulët, më të gjatë. Pankreatiti karakterizohet nga dhimbje në brez, por gjithnjë është bilaterale. Me çrregullime të traktit gastrointestinal, dhimbja shoqërohet me marrjen e ushqimit, që është ndryshimi kryesor nga nevralgjia ndërnjerëzore. Gastroskopia, testet laboratorike konfirmojnë diagnozën.
 4. Kolika renale – simptoma të ngjashme vërehen me nevralgji të brinjëve të poshtme – dhimbje ngërçesh në rajonin e mesit, që rrezatojnë në këmbë, ijë. Konfirmoni diagnozën me anë të ultrazërit.
 5. Pleurizmi, pneumonia atipike, tumoret malinje të rajonit të kraharorit – diagnoza bazohet në të dhëna nga RG, CT, MRI.

Trajtim

Trajtimi i nevralgjisë interkostale është komplekse dhe i inatosur. Përfshinë patogjenetike (etiotropike), me qëllim eliminimin e shkakut rrënjë dhe terapisë simptomatike, ndalimin e sulmeve të torakalgjisë, simptomat e lidhura. Llojet e trajtimit – ilaçe, fizioterapi, fizioterapi, masazh, terapi manuale, mjekësi tradicionale.

Taktikat e terapisë etiotropike varen nga gjeneza e nevralgjisë. Trajtimi patogjenetik përfshin:

 • antibiotikë, antiviral – për sëmundje infektive;
 • ilaçe anti-inflamatore, analgjezikë, kondroprotektorë, imunomodulues, fizioterapi, masazh, terapi ushtrimesh, mjete juridike popullore – për sëmundjet e shtyllës kurrizore;
 • terapi detoksifikimi për ilaçet, alkoolin, rrezatimin, helmimet kimike;
 • terapia e sëmundjeve somatike dhe endokrine me barnat e grupeve përkatëse;
 • vitaminat, forcimi i përgjithshëm, imunostimuluesit për hipovitaminozën dhe gjendjet e imunitetit;
 • ndërhyrje kirurgjikale për procese malinje në trup.

Trajtimi i nevralgjisë interkostale në shtëpi: ilaçe, masazh dhe mjete juridike popullore

Neuralgjia ndërkostale është një sëmundje që shfaqet si rezultat i pinch-it të nervave midis brinjëve. Procesi patologjik zhvillohet shumë shpejt dhe çon në zhvillimin e komplikimeve të shumta. Pacienti ndjen dhimbje të forta, prandaj, ilaçet dhe mjetet juridike popullore përdoren për të trajtuar sëmundjen, të cilat mund të lehtësojnë gjendjen e pacientit.

Lexo artikullin:  Trajtimi i shpinës së këmbës

Trajtimi fillestar

Në fazën fillestare, medikamentet dhe fizioterapia përdoren për të parandaluar zhvillimin e komplikimeve dhe për të eleminuar shqetësimin.

Ointments për nevralgji

Tabela – ointments efektive në trajtimin e nevralgjisë interkostale

Emri i ilaçitAkti që do të kryhetTipar i aplikimit
VoltarenPërbërja e ilaçit përmban diklofenak – një ilaç anti-inflamator jo-steroidal. Ilaçi eliminon shpejt dhimbjen dhe inflamacionin. Efekti maksimal i përdorimit të Voltaren arrihet kur merret së bashku me tabletat NSAID.Vaji aplikohet në vendin e lezionit 4 herë në ditë.
KetonalKa një efekt të fuqishëm analgjezik, i cili arrihet për shkak të përbërjes së ketoprofenit. Gjithashtu, ilaçet përballojnë procesin inflamator.Ointment aplikohet 2 herë në ditë.
ViprosalPërbërja e vajit përmban helm gjarpri, kamfor dhe terpentinë. Veprimi i ilaçit ka për qëllim përshpejtimin e qarkullimit të gjakut në vendin e lokalizimit të sindromës së dhimbjes dhe restaurimin e mbaresave nervore të dëmtuara.Aplikohet 2 herë në ditë.
ApisatronIlaçi bazohet në helmin e bletëve. Lehtëson shpejt dhimbjen, shpejton procesin e eleminimit të toksinave dhe normalizon proceset metabolike. Pas aplikimit të vajit, mund të vërehet skuqje dhe djegie, por ky është një proces normal.Aplikohet 2-3 herë në ditë.
FinalgonIlaçi ka një efekt anti-inflamator dhe analgjezik. Përbërja përmban alkool butoksietil dhe vanilje nonamide.Ointment aplikohet 3 herë në ditë.
MenovazineVaji ka veti ftohëse, si rezultat i të cilit eliminon shpejt dhimbjen. Përbërja: procaine, menthol, benzocaine.Aplikohet 3 herë në ditë.

Akupresura për nevralgji

Në trajtimin e nevralgjisë ndërkostale tregohet masazh i dy zonave: shpina dhe gjoksi. Procedura fillon me studimin e anës së shëndetshme me një tranzicion të qetë në zonën e prekur. Ju duhet të masazhoni shpinën intensivisht, duke mos provokuar një rritje të dhimbjes. Kursi përfshin 8-10 seanca, secila që zgjat 30-40 minuta.

Gjatë masazhit aktivizohet qarkullimi i gjakut në inde, ka një efekt pozitiv në strukturat vertebrale – diametri i vrimës nëpër të cilën kalon nervi i prekur, fillon të zgjerohet, dhe dhimbja kalon.

Fig. 1 – si shtrydh

Trajtimi Almag

Kjo është një nga metodat e fizioterapisë që përfshin përdorimin e një aparati special. Para se të filloni procedurën, Almag rekomandohet të fshini me një leckë garzë të njomur në një solucion dezinfektues (të destinuar për plastikë).

Pas kësaj, ju mund të procedoni vetë procedurën:

 1. Kursi i terapisë Almag përfshin 10-20 seanca, gjithçka varet nga ashpërsia e procesit patologjik.
 2. Vlen të kryhen procedura mjekësore pas ngrënies – pasdite ose në mbrëmje. Për ta bërë këtë, pacienti duhet të shtrihet dhe të pushojë. Zinxhiri i mbështjelljeve është hedhur përgjatë nervit të prekur dhe lihet për 10 minuta.
 3. Midis seancave, intervali është 8 orë. Timedo herë, mund të shtoni 1 minutë për të sjellë kohën në 20-30 minuta.
 4. Nëse sëmundja ka një formë kronike, atëherë kursi duhet të përsëritet çdo 2-3 muaj.

Rekomandime klinike për trajtimin e acarimit

Gjatë një përkeqësimi, është shumë e rëndësishme të lehtësoni gjendjen e pacientit, kështu që mjekët përshkruajnë ilaçe në formën e tabletave dhe injeksioneve, si dhe metodat e provuara të mjekësisë alternative.

Injeksione nevuralgjie

Të gjitha injeksionet për nevralgjinë mund të ndahen në disa grupe: vitamina, qetësues kundër dhimbjeve, NSAID dhe multivitamina.

painkillers

Ato tregohen për dhimbje të forta dhe të shpeshta. Droga të efektshme injektuese:

Injeksionet bëjnë një punë të shkëlqyeshme me dhimbje, por jo për shumë kohë (4 orë). Kursi i terapisë do të jetë 5-10 seanca. Nuk rekomandohet përdorimi i injeksioneve më gjatë, pasi kjo është e mbushur me zhvillimin e ulcerave, kolitin e stomakut dhe gastritin.

Vitaminat

Gjatë një përkeqësimi të patologjisë, injeksione me vitaminë B domosdoshmërisht përshkruhen. Një përgatitje që përmban vitamina B1, B6, B12 injektohet në muskul.

Grupi NSAID

Ky grup përfshin ilaçe të tilla: Diklofenac, Ketonal, Ortofen. Këto ilaçe heqin shpejt procesin inflamator dhe dhimbjen.

multivitamina

Cakto Milgamma dhe Compositum. Veçantia e këtyre ilaçeve në përdorimin e tyre afatgjatë është deri në 3 javë. Së pari, ilaçi injektohet në muskul, dhe më pas pacienti transferohet në tableta.

antispasmodics

Në patologji, indet e muskujve që ndodhen afër fibrave nervore të dëmtuara janë spazmatike, dhe toni i tyre rritet. Pa spazmolitikë, nuk do të jetë e mundur të heqësh qafe dhimbjen, kështu që mjekët përshkruajnë fonde të tilla:

Droga anti-inflamatore nonsteroidal

Ilaçet anti-inflamatore me siguri do të jenë pjesë e trajtimit të nevralgjisë interkostale. Ata shpejt eliminojnë simptomat e pakëndshme dhe procesin inflamator.

 1. Ortofen. Ka efekte analgjezike dhe anti-inflamatore. Substanca aktive është diklofenak. Isshtë përshkruar në formën e tabletave që duhet të merren pas ngrënies. Norma ditore është 25-50 mg 3 herë në ditë.
 2. Movalis. Përdoret për të lehtësuar dhimbjen dhe inflamacionin. Substanca aktive është meloxicam. Orari i dozimit: periudha akute – 1 tabletë 1 herë në ditë. Pritja kryhet me vakte.

A është e mundur të trajtohet nga bankat

Kupimi është një nga metodat efektive për të eleminuar nevralgjinë ndërnjerëzore, por që i nënshtrohet kombinimit të tij me ilaçet. Me ndihmën e masazhit, ju mund të përmirësoni kullimin limfatik, qarkullimin e gjakut dhe të rivendosni shpejt indet.

Fig. 2 – Ne nuk ju rekomandojmë të përdorni banka, por nëse ende vendosni, atëherë bëni atë me një specialist të duhur

Para procedurës, pacienti duhet të pastrojë zonat e lëkurës, ku është planifikuar të instalojë banka. Më tej, sipërfaqja e tyre lubrifikohet me vaj të nxehtë (ulliri ose eukalipt). Tjetra, ju duhet të lëvizni pajisjen nga poshtë lart, përgjatë enëve limfatike. Kohëzgjatja e procedurës është 5-7 minuta.

Mjetet juridike popullore për nevralgjinë në të djathtë dhe të majtë

Metodat alternative të trajtimit përdoren vetëm pas konsultimit me një mjek dhe në kombinim me metodat e tjera të terapisë.

Masazh mjalti

Gjatë kryerjes së një masazhi, është e mundur që të përmirësohet qarkullimi i gjakut dhe i limfave në lëkurë dhe indet nënlëkurore. Falë mjaltit, proceset metabolike përshpejtohen, lehtësohet shpërndarja e oksigjenit në inde dhe proceset e rigjenerimit përmirësohen.

 1. Ngrohni sipërfaqen e lëkurës me lëvizje të zakonshme masazhesh.
 2. Aplikoni mjaltin në një trup të nxehtë dhe fërkojeni atë.
 3. Pas një kohe, mjalti thithet pjesërisht dhe fillon të trashet. Do të bëhet e pamundur të masazhoni, kështu që ju duhet të ndryshoni teknikën duke përdorur metodën e ngjitjes-shkëputjes së duarve.
 4. Seanca zgjat nga 1 deri në 2 orë.

Glicerinë

 1. Kombinoni glicinën dhe jodin në përmasa të barabarta.
 2. Derdhni përbërjen në një enë me stele të errët, tundeni mirë dhe lëreni për disa ditë.
 3. Aplikoni pak ilaç në jastëkun e pambukut dhe trajtoni zonën e dhimbshme të shpinës, pa ndikuar në shpinë.
 4. Lubrifikoni lëkurën me lëvizje të lehta në mënyrë që të mos merrni djegie. Vendosni një fashë të ngushtë në majë dhe vendosni liri të bërë nga pëlhura natyrale.

Procedura e trajtimit duhet të kryhet 12-15 herë me një interval prej 1 dite. Pas manipulimit, pacienti duhet të shkojë në shtrat dhe të strehohet ngrohtësisht.

Banja shëruese

Banja efektive nga një zierje e leh të rinj:

 1. Degët e reja me selinë të plepit (0,5 kg) derdhin ujë, ziejmë në zjarr për 30 minuta.
 2. Përzijeni përzierjen për gjysmë ore.
 3. Filtroni produktin që rezulton dhe shtojeni në banjë me ujë (temperatura duhet të jetë rreth 40 gradë).
 4. Merrni procedurat e ujit për rreth 10-15 minuta, dhe më pas trajtoni zonën e prekur me vaj bredhi.

2 ushtrime më efektive

Ka shumë ushtrime të përdorura në rast të nevralgjisë së gjoksit, por mund të dallohen disa nga ato më efektive dhe më të thjeshta:

Lexo artikullin:  Osteokondroza e simptomave të shpatullave dhe trajtimi

Fig. 3 – stërvitje me pullover

 1. Ndalo. Ju duhet të përgatisni shtanga ose shishe rërë. Shtrihuni në shpinë në një stol në mënyrë që koka të varet pak, ulni krahët me një peshë më tej prapa kokës, duke u përkulur pak në bërryla. Bëni frymë dhe shqiptoni tingullin "haa", dhe pastaj ngrini krahët në nivelin e gjoksit. Kryen rep 20-25.
 2. flutur. Ky ushtrim bëhet me analogji me të parën, por ju duhet vetëm të zvogëloni nxjerrjen e "haa" para gjoksit me pesha. Bëni 20-25 herë.

Kombinimi i këtyre dy ushtrimeve do t'ju lejojë të eliminoni shpejt dhimbjen në muskujt ndërkostal, dhe performancën e tyre të rregullt dhe një dush të ftohtë pas – një parandalim i shkëlqyeshëm i kushteve të tilla.

Dush i urtë

 1. Hidh 4 lugë gjelle. sherebelë me një gotë ujë të nxehtë për 1 orë.
 2. Filtroni infuzionin dhe shtoni në banjë me ujë, shtoni 1/2 filxhan kripë atje.
 3. Merrni procedurat e ujit për 10 minuta, kursi terapeutik do të jetë 10 seanca.

Patate dhe qepë

Grind patatet dhe qepët në një rende, kombinoni përbërësit në përmasa të barabarta, aplikoni në zonën e prekur dhe mbajeni tortën derisa të thahet plotësisht. Ju mund ta rregulloni kompresën me një fashë.

E rëndësishme! Para se të aplikoni përzierjen e qepës me patate, duhet të kontrolloni reagimin e trupit. Për ta bërë këtë, trajtoni një zonë të vogël të lëkurës dhe prisni 10 minuta. Nëse djegia, dhimbja dhe skuqja mungojnë, atëherë një kompresë mund të përdoret për të trajtuar nevralgjinë.

Lëvorja lë

Për të përgatitur produktin, duhet të përdorni vetëm gjethe të prera fllad. Shpëlajini ato nën ujë dhe vendosni pjesën e brendshme në zonën e prekur. Fiksoni kompresën me një fashë dhe një shall, lëreni brenda natës.

Zierje e gjetheve të nenexhikut me mjaltë

Ky produkt ka për qëllim administrimin oral. Shtë e nevojshme të derdhni një gotë ujë të valë 1 lugë gjelle. gjethe të thata të mentës. Prisni 30 minuta, filtroni dhe shtoni 2 lugë. mjaltë. Merrni ilaçin 100 ml 2 herë në ditë.

Neuralgjia ndërkostale është një sëmundje që është e rëndësishme për t'u trajtuar në kohën e duhur. Mjekët përshkruajnë terapi komplekse, pasi është e rëndësishme jo vetëm për të hequr qafe pacientin nga siklet, por edhe për të eleminuar shkakun e procesit patologjik.

Trajtimi efektiv në shtëpi për nevralgjinë ndërkostale

Simptoma kryesore e nevralgjisë interkostale (pinch e nervave në kanalet e ngushta kockore) është dhimbja. Dhimbja në zonën e gjoksit në pushim mund të mos shqetësojë, ajo intensifikohet me një ndryshim në pozicionin e trupit, thithje-nxjerrje, kollë, qeshje, etj. Dhimbja në fillim është e paqëndrueshme, tërheqja, djegia dhe dhimbjet e ndjesive të pakëndshme shfaqen vetëm periodikisht. Me kronizmin e procesit, dhimbja bëhet e vazhdueshme, ajo hiqet vetëm me qetësues kundër dhimbjeve. Për nga natyra e saj, dhimbja në nevralgjinë ndërkostale është e ngjashme me dhimbjen në një sulm në zemër. Dallimi i vetëm është se kur merrni ilaçe kardiake (nitroglycerin, validol), ajo nuk ulet. Për të përcaktuar shkakun e dhimbjes, duhet të konsultoheni me një mjek.

Trajtimi gjithëpërfshirës për nevralgjinë ndërnjerëzore kombinon përdorimin e metodave tradicionale dhe jo-tradicionale, përkatësisht: marrjen e medikamenteve, terapinë manuale, fizioterapinë, masazhin, fizioterapinë dhe mjetet juridike popullore. Regjimi tradicional i trajtimit përshkruhet nga një mjek – një specialist në fushën e sëmundjeve neurologjike, dhe recetat e ilaçeve tradicionale për trajtimin e nevralgjisë ndërnjerëzore në shtëpi mund të kërkohen vetë. Një pikë e rëndësishme: përpara se të përdorni ndonjë metodë në shtëpi, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj!

Parimet e trajtimit

Të gjitha masat terapeutike kanë për qëllim eliminimin e sindromës së dhimbjes dhe procesin inflamator, si dhe rivendosjen e funksioneve përcjellëse të sistemit nervor në zonën e prekur.

Në periudhën akute, rekomandohet të vëzhgoni pjesën tjetër të shtratit, të kufizoni aktivitetin motorik në minimum, të shmangni skicimet dhe hipoterminë, të mbani vendin e lënduar të ngrohtë dhe të ndiqni rreptësisht të gjitha recetat e mjekut.

Shtë e nevojshme për të trajtuar nevralgjinë ndërnjerëzore në kohën e duhur për të parandaluar zhvillimin e komplikimeve. Në këtë rast, përdorimi i ilaçeve popullore dhe metodave do të jetë një ndihmë e mirë për ilaçet e përshkruara nga mjeku.

Pasqyrë e recetave më të njohura popullore për trajtimin në shtëpi

Kompresa, locione dhe aplikacione

Teknika për të aplikuar fasha (locione): njomet një ind natyral në ilaç, aplikoni në një vend të lënduar, mbuloni me polietileni nga lart dhe izoloni me një shtresë leshi pambuku. Fashë është fiksuar fort në trup. Kohëzgjatja e procedurës varet nga aktiviteti biologjik i ilaçit të përdorur.

 • 50 gr Shkrihet kripa e detit në 500 ml. ujë i nxehtë. Mbajeni kompresën për 2-3 orë;
 • 500 ml vodka dhe 50-70 gr., Sytha të rinj thupër. Kohëzgjatja 20-30 minuta;
 • 200 ml. alkool 70%, 2 lugë gjelle. l pluhur barishte rue. Koha – 30 minuta;
 • Pritini farat e ziera në tigan dhe mbajini në një vend të lënduar deri sa të ftohen;
 • Aplikimet nga gjethet e freskëta të rodheve mund të lihen gjatë natës, dhe nga gjethet e barbarozës së dhomës ose krimbit – për 2 orë;
 • Thërrini gjethet e agave amerikane me një thikë, mbështillni lëngun që ka dhënë lëngun në një leckë dhe ngjitni në një vend të lënduar. Nëse shfaqen skuqje dhe djegie, hiqni aplikimin, yndyrat e lëkurës me salcë kosi. Pas ca kohësh, procedura mund të përsëritet;
 • Dylli i ngrohtë i bluar i bletës, mjalti i lëngshëm, lëngu i qepës dhe llamba të bardha të zambakut për t'u përzier në një masë homogjene, formoni një tortë dhe aplikoni në zonën e dhimbshme nën një leckë të ngrohtë gjatë natës.

Duke gjykuar nga rishikimet e pacientëve, shumë prej tyre ngrohin një vend të lënduar me gjysmën e nxehtë të një veze të zier ose shtrojnë një tortë të nxehtë nga patatet e ziera të grimcuara. Ata thonë se pas aplikimit menjëherë vjen lehtësimi.

Por këto metoda të trajtimit kanë anën e kundërt të efektit të tyre pozitiv – ënjtja në vendin e inflamacionit rritet, dhe dhimbja shpejt kthehet, kështu që procesi i trajtimit bëhet më i vështirë. Për ngrohjen ju duhet të përdorni nxehtësi të thatë – shalle të leshta ose të zbehta, shalle.

Fërkim dhe vaj

 • Fërkoni lëngun e rrepkës së zezë, rrikë ose terpentinë. Këto ilaçe kanë një efekt irritues, analgjezik dhe ngrohës lokal;
 • Ointment nga gjethet e grimcuara dhe sythat e yndyrës së derrit të jargavanit dhe të nxehtë të shkrirë në një raport prej 4: 1;
 • Veshkat tokësore të aspenit (1 pjesë) dhe gjalpë (4 pjesë);
 • Bluarje nga tretësira e alkoolit e luleve Arnica;
 • Një përzierje e jodit dhe glicerinës në përmasa të barabarta për lubrifikimin. Shtë e nevojshme të përpunohen tërë shpina dhe gjoksi në pjesën e përparme, duke i kushtuar vëmendje të veçantë zonave të dhimbshme. Mos e fshij kurrizin! Pas procedurës, vishni rroba të ngrohta dhe shtrihuni në shtrat.

Sigurohuni që të mbështillni zonën e trajtuar me diçka të ngrohtë pas aplikimit të vajit ose fërkimit!

Trajtimi i nevralgjisë interkostale me këtë metodë është ndoshta më i këndshëm. Uji duhet të jetë i rehatshëm për temperaturën e trupit, kohëzgjatja e procedurës së ujit është 20-30 minuta. Ndërsa bëni banjë, nuk duhet të lejoni ftohjen e ujit dhe hyrjen e ajrit të ftohtë në dhomën ku ndodhet pacienti. Pas – rekomandohet të aplikoni nxehtësi të thatë në vendin e inflamacionit dhe të qëndroni në shtrat për ca kohë.

 • Vaj esencial i livandës (disa pika) të përzier me 25 gr. mjaltë dhe 50 gr. qumësht, shpërndahet në ujë. Shtoni 3-4 pika vaj eukalipt atje;
 • Një zierje e lehut të aspenit të shtuar në banjë lehtëson në mënyrë të përkryer dhimbjen dhe tensionin e muskujve;
 • Aspen dhe bollgur në formën e një zierje për trajtimet e ujit zbutës në mbrëmje. Pasi të keni marrë një banjë, duhet të fërkoni vajin e bredhit në një vend të lënduar.
Lexo artikullin:  A mund të shërohet artriti reumatoid pa metotreksat

Preparate bimore për përdorim të brendshëm

 1. Lëvorja e shelgut tokësor (1 lugë) në një gotë me ujë të valë. Në një banjë me ujë, ziej për 20 minuta. Merrni një lugë gjelle 4 herë në ditë;
 2. Përgatitni një zierje të gjetheve të mentës sipas shënimit të bashkangjitur dhe pini gjysmë gote në mëngjes dhe mbrëmje;
 3. Lehtë për t’u përgatitur dhe efektive në të njëjtën kohë infuzion i pavdekësisë: 2 lugë gjelle. l barishte për një enë me ujë të valë. Këmbëngulni në një termos për një ditë, tendosni dhe pini tërë vëllimin e përgatitur brenda një dite;
 4. Lule farmaceutike nga kamomili në shumën 70 gr. derdhni një gotë me ujë të valë dhe vlim për 5 minuta. Konsumoni një çerek filxhan pas çdo vakt;
 5. Ilaç shumë i shijshëm: 3 lugë gjelle. lugë kernel kajsi (copëtuar), 500 gr. të përziera me limonë të qëruar dhe një kile mjaltë të ngrohtë për tu përzier, duke e fërkuar plotësisht masën. Hani një lugë gjelle 2 herë në ditë (mëngjes dhe mbrëmje). Kursi i trajtimit është 1 muaj.

Shënim: është e rëndësishme të kuptoni ndryshimin midis infuzionit, tretësirës dhe supës! Infuzion – një bimë medicinale injektohet për një kohë të caktuar në ujë në një vend të ngrohtë, tretësira është pothuajse e njëjtë, por në alkool, dhe një zierje është kur bari është zier me ujë në një banjë me avull ose ujë.

Trajtime shtesë dhe masa parandaluese

Në shtëpi, të gjithë mund të përdorin një copë toke piper ose një ngrohje të ngrohtë për trajtim.
Nëse është e mundur të vishni një korse të veçantë mbështetëse me një efekt terapeutik, atëherë mos e lini pas dore këtë.

 1. Ju mund të vendosni periodikisht banka mjekësore në shpinë.
 2. Këshillohet që të kryeni një grup ushtrimesh speciale çdo mëngjes.
 3. Gjatë një qëndrimi të gjatë në një pozë uniforme, për shembull, duke punuar në kompjuter, bëni pushime të ngrohjes çdo orë.
 4. Vëzhgoni vazhdimisht qëndrimin tuaj, mbajeni shpinën drejt.
 5. Mobiljet ortopedike, një dyshek dhe një jastëk rekomandohen rregullisht.
 6. Nëse është e mundur, shmangni stresin nervor dhe fizik.
 7. Monitoroni shëndetin tuaj, trajtoni sëmundjet kurrizore në kohën e duhur.

Si përfundim, dua të them se vetëm një qasje e integruar ndaj trajtimit do të jetë me të vërtetë efektive. Terapia e drogës nuk është aq e efektshme nëse nuk përdorni mjete shtesë popullore. Nga ana tjetër, trajtimi në shtëpi pa përdorimin e ilaçeve dhe fizioterapisë do të jetë gjithashtu një "frazë boshe". Kjo ndërvarësi është çelësi për asgjësimin e suksesshëm të patologjisë neurologjike.

Si të trajtoni nevralgjinë ndërnjerëzore në shtëpi

Megjithë përhapjen e tij të përhapur, nevralgjia ndërnjerëzore nuk konsiderohet një sëmundje e rrezikshme. Sidoqoftë, fillimi i simptomave të tij shkakton panik të vërtetë në shumë.

Si dhe me çfarë të trajtoni nevralgjinë ndërnjerëzore vetëm në shtëpi?

Mjetet juridike popullore në trajtimin e kësaj sëmundje janë shumë efektive, por ato duhet të përdoren me kujdes ekstrem.

Simptomat

Simptoma kryesore dhe mbase më specifike e nevralgjisë ndërnjerëzore është shfaqja e ndjesive të dhimbshme midis brinjëve. Si rregull, dhimbja është në natyrë paroxysmal dhe intensifikohet së bashku me kollitjen, lëvizjet e papritura ose një frymë thellë. Në mënyrë të pavetëdijshme, pacientët marrin një lloj qëndrimi që ndihmon në lehtësimin e dhimbjes: në këtë rast, personi përkul trupin në një drejtim të shëndetshëm.

Më shpesh, dhimbja e fytit ndodh ndërmjet brinjëve 5-9 dhe mund të rrezatojë në tehun e krahut, shpatullës ose shpatullës. Neuralgjia ndërkostale ndryshon nga sëmundjet e tjera të ngjashme në atë që ka një zoster herpes. Dhimbja përhapet përgjatë vendndodhjes së mbaresave nervore. Në këto boshllëqe, kur palpojnë, pacientët ndiejnë një rritje të dhimbjes. Manifestime të tjera të një lloji neurologjik mund të jenë simptoma shoqëruese të nevralgjisë ndërkostale: për shembull, djegia, mpirja ose ndjesi shpimi gjilpërash.

Si të dalloni nga sëmundjet e zemrës

Në dijeni të pyetjes se si të trajtoni nevralgjinë ndërnjerëzore në shtëpi, individët me shfaqjen e dhimbjes në sternum fillojnë të panikohen, duke marrë këtë simptomë si një shenjë të sëmundjes kardiovaskulare. Dallimi i dhimbjes së brinjëve nga një sulm në zemër dhe pectoris është i thjeshtë. Kur merrni nitroglycerin, dhimbja e shkaktuar nga pinch e nervit që mbaron në hapësirën ndërnostale nuk shkon larg. Me këtë patologji, zbehja e lëkurës, gjithashtu nuk vërehet një rënie e mprehtë e presionit të gjakut dhe djersitje e shtuar, e cila, nga ana tjetër, mund të sinjalizojë një sulm në zemër ose një sulm të pectorisit.

Pasojë

Neuralgjia ndërkostale nuk përbën kërcënim për jetën dhe shëndetin e pacientit. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që ju duhet të lini pyetjen se si të trajtoni nevralgjinë ndërnjerëzore në shtëpi, pa vëmendje. Një refuzim i qëllimshëm për t'u këshilluar me një specialist mund të jetë një gabim i madh. Pavarësisht nga padëmtësia e kësaj sëmundje, ajo shpesh maskohet nga patologji të tjera më serioze: dhimbje barku i veshkave, kolecistit dhe pleurit, si dhe pectoris. Prandaj, për të shmangur pasojat e mundshme të dhimbjes midis brinjëve, këshillohuni me një specialist të simptomave në fushën e neurologjisë me ankesat për një simptomë.

Mjetet juridike popullore

Shumë pacientë të diagnostikuar me nevralgji interkostale i drejtohen trajtimit në shtëpi për shkak të paaftësisë për të duruar dhimbje kaq të forta. Dhe, megjithëse në shumicën e rasteve, metodat alternative sjellin lehtësim të prekshëm, përpara se t'i përdorni direkt, duhet të këshilloheni me mjekun. Ne sjellim në vëmendjen tuaj përgatitjet e mëposhtme me origjinë natyrore:

 • Ointments nga helmi i bletëve dhe gjarprit. Një mjet i tillë duhet të fshihet çdo ditë në një vend të lënduar, pas aplikimit, duke ngrohur vendin e lënduar me një shall ose shall të ngrohtë;
 • Kompresë qepë mjalti. Kombinoni dyllin e shkrirë bletët, mjaltin e ngrohtë dhe lëngun e qepës. Vendoseni masën që rezulton në një vend të lënduar, rregulloni atë me leckë prej liri dhe një shall leshi;
 • Li-farë. Krijoni sasinë e kërkuar të farave me ujë të valë, lërini të krijoj për 5 minuta, dhe më pas mbështilleni në garzë dhe aplikojeni në vendin e lënduar derisa masa të ftohet;
 • Mumje. Shpërndani mumjen në alkool në një raport 1: 2. Fërkoni tretësirën që rezulton në një vend të lënduar çdo ditë. Isshtë gjithashtu e dobishme gjatë rrugës për të marrë mumjen brenda 15-20 gram para se të hahet;
 • Kompresë e shafran i Indisë, xhenxhefil dhe piper. Përzieni pluhurin e specit djegës të nxehtë (1/2 lugë çaji), rrënjë xhenxhefili (2 lugë çaji) dhe shafran i Indisë (1 lugë çaji) me ujë. Vendoseni mizorinë në pëlhurë dhe ngjiteni në një vend të lënduar. Mbajeni deri në ndjesinë e rëndë të djegies.

Banja të nxehta

Banjat e nxehta janë të shkëlqyera për lehtësimin e dhimbjes në nevralgjinë ndërnjerëzore. Kohëzgjatja e procedurës nuk duhet të kalojë 15 minuta.

Kjo video tregon ushtrime fizike për trajtimin e nevralgjisë ndërkostale që mund të kryhet në shtëpi:

Për të përmirësuar efektin analgjezik, shtoni vaj bredhi ose eukalipt, kripë deti, salcë sherebel ose livando në banjë me ujë të nxehtë të moderuar. Pasi të keni bërë një banjë, lyeni trupin tuaj me një peshqir dhe fërkoni vajin nga amoniaku dhe vajin e parafinuar të parafinuar në një raport prej 1: 2 me një vend të lënduar.

ExpertNews Shqipëri