Shqyrton trajtimin për osteoartrozën e gjurit me plazmën e gjakut

Trupi ynë është në gjendje të bëjë shumë më tepër sesa duket. Kjo nuk kërkon gjithmonë ilaçe, procedura komplekse, operacione. Ndonjëherë është e mjaftueshme për të ndihmuar në fillimin e proceseve rigjeneruese në trupin e njeriut. Masat e tilla shëruese "shtytëse" përfshijnë plazmolifikimin me artrozë.

Heqja e plazmës me artrozë është një procedurë e re për të cilën jo të gjithë kanë dëgjuar. Edhe disa mjekë ende nuk kanë guxuar të aplikojnë plazmolifting.

Si funksionon plasmolifting

Me artrozë, si me patologjitë e tjera, është e rëndësishme të riparoni qelizat dhe indet e dëmtuara. Pas restaurimit strukturor dhe qelizor, problemet që janë lindur zgjidhen: dhimbja kalon, lëvizshmëria dhe këndi boshtor i lëvizjes së kyçeve janë rikuperuar, ënjtja dhe skuqja largohen. Përveç ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide, ngritja e plazmës mund të ndihmojë me këtë.

Thelbi i procedurës është përdorimi i vetë plazmës suaj. Metoda quhet edhe autoplazmoterapi.

Plazma futet në zgavrën e përbashkët dhe fillon të veprojë. Substanca përmban përbërës biologjikisht aktivë që shkaktojnë rigjenerimin. Në këtë rast, qelizat e dëmtuara zëvendësohen nga neoplazma të shëndetshme. Këto të fundit janë qeliza bijë të përbërësve të indeve të shëndetshëm të kërcit të rritur.

Një mekanizëm tjetër i proceseve rigjeneruese të kërcit dhe strukturave kockore të kyçit është aktivizimi i qelizave burimore të ngulitura në palcën e eshtrave të kockave të tubave të uritur. Këto janë organe universale që janë të padiferencuar në bookmark dhe mund të rriten në çdo ind.

Mund të duket se është e dëmshme dhe e rrezikshme, pasi qeseja e përbashkët ka një pengesë gjaku-artikulare (gjaku nuk përzihet me lëng sinovial). Përndryshe, kur ky kufi shkelet dhe qelizat e gjakut futen në sinovi dhe në sipërfaqen e kërcit, sinjalet për një agjent të huaj hyjnë në sistemin qendror imunitar, pasi ato nuk janë të njohur me indin e kërcit dhe nuk dinë për praninë e tij . Pastaj autantitrupat prodhohen në përgjigje të indeve të tyre, të cilat shkatërrojnë integritetin dhe funksionin e strukturës.

Në këtë rast, është e rëndësishme të përqëndrohet në faktin se përdoret plazma – pjesa e lëngshme e gjakut, e pastruar nga trupat e sistemit të gjakut. Ai përmban vetëm një sistem plotësues që nxit mekanizmat imunitar dhe aktivizuesit e rigjenerimit, dhe faktorët antikoagulant

Procedurë

Ju nuk duhet të shqetësoheni pasi shprehja "injeksion (futje) në nyje" dëgjohet nga mjeku. Kjo është një procedurë pa dhimbje dhe e sigurt.

Për ngjarjen, mjeku ose infermierja merr nga vena e bërrylit të pacientit deri në 50 ml gjak. Kjo është një sasi e vogël, dhe madje edhe në stomak bosh, humbja e një sasie të tillë të lëngut është e padukshme. Pas marrjes së materialit të nevojshëm për procedurën, tubi vendoset në një centrifugë të përgatitur. Me shpejtësinë e caktuar, plazma është e ndarë nga qelizat e gjakut. Pas marrjes së tubit, gjaku ndahet në 2 fraksione: e sipërmja është transparente, e ulta është e kuqe e errët, pothuajse e zezë. Pjesa e sipërme është plazma.

Lëngu i ndarë mblidhet në një shiringë të veçantë me një gjilpërë të hollë dhe injektohet në zgavrën e bashkimit të sëmurë. Ndonjëherë, për artrozën e nyjeve të vogla, anestezia lokale rekomandohet për shkak të inteligjencës së lartë. Kur futet një gjilpërë në nyje të mëdha, pacientët shënojnë një procedurë pa dhimbje.

Futja e gjilpërës gjatë procedurës kontrollohet nga ndjesitë e mjekut. Asnjë metodë kërkimore nuk përcakton praninë e një gjilpërë në lëngun sinovial në qesen e përbashkët. Kalimi në zgavër ndihet lehtësisht. Pasi të futeni në çantën e përbashkët, ka një kërcitje të mprehtë "në humnerë", pasi më parë një ind më i dendur se lëngu synovial i kishte rezistuar gjilpërës. Pas ndjesisë së dështimit, mjeku tërheq pistonin drejt vetvetes për të qenë i sigurt dhe i sigurt në mënyrë që të shohë përmbajtjen transparente që hyn në tubin e shiringës. Zaet shtyp në pistoni dhe lëshon plazmën në avionin e qeseve artikulare.

Frekuenca e procedurës

Një injeksion nuk është e mjaftueshme për të rikuperuar ose regresuar simptomat e sëmundjes. Plasmolifting në trajtim kërkon terapi kurs.

Përmirësimi është i dukshëm pas procedurës së parë të injektimit plazmatik. Por do të duhen 5-8 procedura. Dhe për efektin e plotë të plazmës së injektuar, intervali midis injeksioneve duhet të jetë 3-5 ditë. Gjatë kësaj kohe, lëngu plazmatik do të japë substanca biologjikisht aktive dhe do të fillojë proceset rigjeneruese. Gjithashtu, deri në këtë kohë, përparimi i indit të përbashkët dhe aparateve ligamentoze të prodhuara nga një gjilpërë shiringë do të vonohet.

Trajtimi i artrozës ose artritit përfshin kurse sistematike të procedurave 1-2 herë në vit. Kjo për shkak se patologjia e përbashkët është e pashërueshme. Zhvillimi i sëmundjes përfshin një proces kronik dhe trajtim të vazhdueshëm. Plasmolifting do të ndihmojë për të lënë shkallën e dëmtimit në të njëjtin vend pa përparim dhe rritje dhe për të zvogëluar fokusin e shkatërrimit. Me një kurs vjetor të procedurave, artroza nuk shkakton probleme me lëvizjet dhe mirëqenien.

Numri dhe shpeshtësia e administrimit të plazmës përcaktohet nga mjeku që merr pjesë, i cili bazohet në neglizhencën e procesit, karakteristikat individuale dhe shkallën e sipërfaqes artikulare të shkatërruar.

Indikacionet dhe kundërindikacionet

Futja e plazmës përdoret për të gjitha çrregullimet e funksionit të përbashkët. Heqja e plazmës tregohet për bursitin (një proces inflamator në indin e qeses së përbashkët), gjatë fazës akute të artritit ose artrozës, me zhvillimin e nxitjes së thembrës, tendinitit (pezmatimi i qeses së tendinit), zhvillimi i sindromës miofasciale ( kompresimi i rrënjës nervore ose procesi i tij nga indet e muskujve për shkak të edemës, iskemisë ose dëmtimit)

Lexo artikullin:  Dhimbje në gju gjatë zgjatjes

Kundërindikimet në procedurë, ndryshe nga procedurat dhe mjetet e tjera terapeutike, janë të pakta. Kjo për shkak se procedura bazohet në përdorimin e indit të vetë trupit. Kjo është, pika kryesore e kundërindikacioneve – reaksione alergjike – zhduket.

Caveat i vetëm është prania e një sëmundje akute infektive ose një neoplazmë malinje. Në procesin akut infektiv, autoplazmoterapia nuk përdoret për shkak të pranisë së mundshme të një agjenti infektiv të huaj në gjak. Në këtë rast, jo vetëm që mungesa e rezultatit nga procedura është e mundur, por edhe rreziku i futjes së infeksionit në lëng sinovial steril. Dhe prania e një neoplazme malinje përfshin përhapjen e qelizave të kancerit përmes gjakut në organet e tjera të synuara nga organi kryesor i prekur. Ashtu si me sëmundjet infektive, rritet gjasat e mbjelljes dhe përhapjes së neoplazmave malinje në zgavrën e nyjes së prekur.

Procedura nuk është e lirë, pasi ajo u shfaq së fundmi në tregun mjekësor. Kostoja e një manipulimi në Rusi varion nga 3000 në 6000 rubla. Mimi varet nga klinika në të cilën ofrohet ky lloj shërbimi mjekësor, dhe mjeku që do ta bëjë këtë.

Nëse e gjithë kursi dhe numri i manipulimeve të kryera u diskutua më herët, atëherë klinikat ofrojnë zbritje të mira dhe oferta të favorshme.

Anët pozitive dhe negative të procedurës

Kjo metodë e trajtimit po merr vrull. Konsideroni të mirat dhe të këqijat e artrozës plazmolifuese.

 • mungesa e reaksioneve anësore;
 • pamundësia e zhvillimit të reaksioneve alergjike;
 • ulja e ngarkesës së barnave (përdorimi i plazmolifikimit ju lejon të hiqni disa lloje të barnave nga përdorimi i vazhdueshëm, i cili ndikon pozitivisht në traktin tretës, lëkurën, historinë alergjike dhe mirëqenien);
 • pajtueshmëri me të gjitha llojet e masave mjekësore dhe ilaçeve;
 • një pjesë e vogël e kundërindikacioneve për t'u përdorur;
 • nuk ka nevojë të qëndroni në spital (pas procedurës, mund të ktheheni në mënyrën e zakonshme);
 • ndikimi në lidhjen patogjenetike të procesit patologjik (nuk ka vetëm heqjen e simptomave nga maskimi, por restaurimi i indeve të dëmtuara);
 • heqja e dhimbjes dhe ënjtja, efekti anti-inflamator.

Mes avantazheve të shumta, pala negative duket e dobët:

 • nevoja për një birë të çantës së përbashkët dhe dëmtim të lehtë të aparatit ligamentoz;
 • kostoja materiale e procedurës.

Edhe pse kjo metodë është e re, ajo tashmë ka treguar veten në anën pozitive dhe është e rrënjosur në mënyrë të vendosur midis reumatologëve dhe traumatologëve me përvojë.

trajtimi plazmatik i gjurit

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Seksionet:

Cili është trajtimi i gjurit me plazmën e gjakut

Trajtimi i osteoartritit të gjurit është një ndërlikim, i gjatë dhe, për fat të keq, larg nga gjithnjë masa efektive siç do të dëshironte pacienti. Si të kurohet artroza e nyjes së gjurit. Trajtimi efektiv i nyjeve të gjurit – me një përshkrim të plotë të masave terapeutike. 8 Trajtimi me mjete juridike popullore të artritit të gjurit. 9 Trajtimi i dhimbjes me origjinë traumatike. Trajtim efektiv i përbashkët. Gjethi i gjirit konsiderohet si një nga mjetet më të mira popullore për heqjen e kripërave të akumuluara nga trupi, duke përfshirë nyjet. Merrni 20-30 gjethe gjiri, derdhni dy gota ujë të valë. E gjithë e vërteta në lidhje me: trajtimin e nyjës së gjurit dhe informacione të tjera me interes për trajtimin. Trajtimi i osteoartritit të gjurit është një kompleks, i gjatë dhe, për fat të keq, larg nga gjithmonë kaq i efektshëm. Farë është artroza e nyjes së gjurit. Lidhja e gjurit është një nga më të mirat. Të gjitha këto metoda janë mjaft efektive në trajtimin e artrozës me një shkallë deformimi. Trajtimi i artrozës së gjurit të shkallës së 2 përfshin fizioterapi dhe masazh (jashtë periudhës akute), ushqim të veçantë, ushtrime fizioterapie. Farë është artroza e gjurit? Trajtimi në shtëpi. Farë është artroza e gjurit? Arthrosis është një sëmundje degjenerative e kyçeve që shoqërohet me shkatërrimin gradual të kërc brenda nyjes. Në trajtimin e artrozës së nyjes së gjurit në shtëpi, përdorimi i kompresave terapeutike, medikamenteve, masazhit dhe metodave të tjera ndihmon në mënyrë efektive. Terapia e osteoartritit të gjurit në shtëpi. Dhimbjet lëndohen? Mësoni gjithçka rreth metodave efektive të trajtimit të artrozës, artritit dhe sëmundjeve të tjera me ilaçe, terapinë e ushtrimeve, masazhit, recetave popullore dhe ndërhyrjes kirurgjikale dhe si të zgjidhni ortopedinë e duhur.

përbërje

të dhënat e provës

Mendimi i ekspertit

Bleva kremin e mjaltit, sepse nuk kisha dyshim për fuqinë e mjaltit, helmit të bletëve dhe propolisit. Dhe me të vërtetë, kremja ndihmoi shumë! Ajo vepron, dhe, posa ta fërkoni. Fërkova një gju të lënduar që jo vetëm që lëndoi, por edhe më pengoi të ecja. Kremi largoi shpejt inflamacionin, edema ime po flinte, lëvizja ime u shfaq dhe dhimbja u largua. Kur kavanoza mori fund, unë mund të ecja normalisht pa u mbështetur në një patericë. Doktori më konfirmoi që shkatërrimi i kërcit është ndalur dhe unë mund të eci, të lëviz deri në fund të jetës sime. Krem i shkëlqyeshëm, më pëlqeu efekti i tij. Shqyrtime për trajtimin plazmatik të nyjës së gjurit

Lexo artikullin:  Pse kurrizi dhemb shkaqet kryesore dhe metodat e trajtimit

Shqyrtime të vërteta në lidhje me trajtimin e nyjes së gjurit me plazmën e gjakut.

Mënyra e aplikimit

Erë e këndshme, pa vëmendje, aroma ruhet në trup për një kohë të gjatë. Konsistenca është e qëndrueshme, formimi i numrave nuk është shumë i përshtatshëm, vetëm me një objekt të mprehtë ju mund të zgjidhni një pjesë. Por ajo shkrihet shpejt – edhe nëse thjesht e mbani në pëllëmbët tuaja, ajo bëhet e lëngshme në një minutë. Prandaj, e ruaj në derën e frigoriferit, përndryshe ajo shkrihet në temperaturën e dhomës, veçanërisht në verë. Dhe, duke hapur një kapak të ngushtë, mund të derdhni tërë kavanozin.

Si të urdhërosh?

Plotësoni formularin për konsultim dhe urdhërimin e trajtimit të gjurit me plazmën e gjakut. Operatori do të sqarojë të gjitha detajet me ju dhe ne do t'ju dërgojmë porosinë tuaj. Pas 1-10 ditësh ju do të merrni paketën dhe do ta paguani atë pas pranimit.

Shqyrtime të blerësve:

Trajtimi i artrozës së gjurit me plazmolifting: përshkrim, recensione. 4482. Për sëmundjet e sistemit muskuloskeletor, përdoren lloje të ndryshme të terapisë. Përbërja e plazmës së gjakut varet nga ushqimi ynë dhe nga medikamentet e marra. Prandaj, 3-4 ditë më parë. Lista e ilaçeve për trajtimin e artrozës së gjurit Artriti i gjurit (gonarthrosis) – një sëmundje komplekse, Sëmundjet e kyçeve. Kondromatoza sinoviale e gjurit. Plazmolifikimi i nyjës së gjurit është një teknikë inovative e tij. siguria – trajtimi përdor gjakun e vetë pacientit, i cili. Plazmolifikimi i gjurit në mjekësinë sportive. Gjuri është një nyje e madhe që mbart një ngarkesë të shtuar në jetën e përditshme. Plazma e vetë e gjakut është absolutisht e pajtueshme me trupin e njeriut, nuk është ashtu. Nëse dëshironi, mjeku mund të aplikojë anestezi lokale, megjithëse shumica e pacientëve pretendojnë se plazmolifikimi, siç është nyja e gjurit, është një procedurë pa dhimbje. Përkundër faktit se përmirësimi vjen pas. Trajtimi i përbashkët me plazmën e gjakut. Përditësuar: 23 Tetor 2019, 22:05 Ekspert: Komarnitsky Vasily Nikolaevich. Pastaj plazma tërhiqet në një shiringë dhe injektohet në zonën e prekur. Heqja plazmatike e nyjes së gjurit me gonarthrosis ndihmon në eliminimin e dhimbjes, aktivizimin e metabolizmit dhe forcimin e strukturave. Plasmolifting: trajtim i të ngjashme me të ngjashme. Vetë metoda është përdorur për mjaft kohë. Në kozmetologji, për shembull, kjo është një nga procedurat më të njohura dhe efektive kundër plakjes. Gjithçka për nyjet. Trajtimi plazmatik i gjurit. Procedura e Plasmolifting is bazohet në përdorimin e vetë plazmës sonë të gjakut të njeriut (autoplazma e trombociteve), e pasuruar me kolagjen dhe elastinë. Mekanizmi i trajtimit plazmatik ACP. Përfitimet e trajtimit të përbashkët ACP. Procedura është futja e plazmës së gjakut të vetë pacientit në zgavrën e përbashkët. Trajtimi i plazmës së gjakut është një version i modifikuar i autohemoterapisë së njohur. Falë teknologjive të reja, efekti i kësaj procedure është rritur disa herë. Si rezultat i seancës, dhimbja zvogëlohet.

Si pjesë e disa produkteve të bletarisë menjëherë, prandaj, para fillimit të kursit, bëra një provë të thjeshtë për reaksione të mundshme alergjike. Lëkura reagoi normalisht, kishte vetëm një skuqje të lehtë, e cila u zhduk shpejt. Kurrë nuk kishte një ndjesi djegieje ose thatësie. Efekti i kremës është kumulativ. Më pëlqeu që nuk ka aromë të fortë, dhe pas përthithjes së plotë nuk ka nevojë të hiqni gjurmët me yndyrë. krem për nyjet e gjurit. trajtimi i nyjeve të shpatullave. Krem i përbashkët Altai për të blerë. ndarja e meniskut të trajtimit të nyjeve të gjurit. Krem mjalti i ruajtur është shumë i ngjashëm në përbërje me recetat popullore, kështu që është i dashur për mua. Dhe funksionon shkëlqyeshëm! Unë e përdor rregullisht dhe jo vetëm qafën, por edhe nyjet e tjera nuk janë përflakur kurrë. Mbi të gjitha më pëlqen që kremi jo vetëm që anestetizon, por edhe eliminon problemin. Dhe kjo nuk është se të gjitha ilaçet mund të bëjnë. Komponentët e vajit depërtojnë thellë në nyje dhe kërc, duke riparuar dëmtimin. Sigurisht, rimëkëmbja nuk ndodhi menjëherë, por pas një ose dy jave me siguri.

Sëmundjet e kyçeve janë një sëmundje e të gjitha moshave. Ajo nuk interesohet për edukimin, pasurinë dhe statusin tuaj shoqëror. Nëse më parë supozohej se artriti, artriti dhe manifestimet e tij të tjera janë karakteristike ekskluzivisht për të moshuarit, domethënë pas pesëdhjetë, tani këto sëmundje janë shumë më të reja. Gjithnjë e më shumë njerëz mbi moshën njëzet vjeç kthehen tek ortopedistët, reumatologët dhe kirurgët me dhimbje të forta në një zonë të caktuar. A e dini këtë situatë kur skuqje, ënjtje u shfaq pranë nyjës, dëgjohet një ngërç, ose humbet lëvizshmëria? Atëherë ndaleni së uluri dhe të prisni! It'sshtë koha për të vepruar! Në fund të fundit, tani është bërë më e lehtë se kurrë për të hequr qafe problemet e kyçeve pa ndërhyrje kirurgjikale, falë kremit të derdhur të mjaltit. Krem për nyjet e ruajtur mjalti është një ilaç universal që jo vetëm që lehtëson ënjtjen dhe bllokon dhimbjen, por ndalon edhe shkatërrimin e nyjës, dhe rrit qëndrueshmërinë dhe tolerancën e ushtrimit fizik. Mjeti ishte efektiv në periudhën e rimëkëmbjes pas dëmtimeve të çfarëdo natyre (sprains, dislocations, bruises) dhe hipotermi.

Autoplazmoterapi për artrozën

Në luftën kundër artrozës, të gjitha mjetet janë të mira! Njëra prej tyre është autoplazmoterapia, një mënyrë mjaft e re për të trajtuar proceset degjenerative-distrofike në nyje. Cila është kjo procedurë, në cilat raste tregohet dhe sa e madhe është efektiviteti i saj?

Lexo artikullin:  Simptomat e artritit dhe trajtimet e gjurit

Plazmolifting – teknika e autorit të një profesori në Moskë

Farë është autoplazmoterapia

Autoplazmoterapia është injeksion jo kirurgjikal i vetë plazmës së gjakut të një pacienti me anë të injeksionit. Në rastin e artrozës së nyjës së hip, për shembull, 3-4 procedura ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes, përmirësimin e proceseve metabolike dhe lehtësimin e inflamacionit. Më e rëndësishmja, metoda përshpejton rigjenerimin e indeve të dëmtuara të kërcit, prandaj rekomandohet që ta kombinoni atë me përdorimin e kondroprotektorëve, një material ndërtimi për nyje.

Metoda u zhvillua nga profesori i Moskës, doktor i shkencave mjekësore Renat Akhmerov. Sot përdoret gjerësisht në kozmetologji, dhe në ortopedi po fiton vetëm popullaritet.

Cili është sekreti

Trupi i njeriut ka një aftësi të lindur për të riparuar veten e tij. Por ndonjëherë ai ka nevojë për ndihmë në mënyrë që të fillojë procesin e rigjenerimit. Për këtë qëllim, plazma e gjakut të vetë pacientit injektohet në zgavrën e përbashkët. Ai përmban substanca biologjikisht aktive që stimulojnë riparimin e indeve në vend. Përafërsisht i njëjti mekanizëm aktivizohet kur kemi ndonjë dëmtim – faktorët e rritjes kontribuojnë në shërimin e indeve në zonën e gërvishtjes ose zeroja.

Pasi ndodhen brenda nyjes, faktorët e rritjes "zgjojnë" indin e kërcit. Mikrotrauma në të shërohet, sipërfaqja është e niveluar, struktura e indit kockor restaurohet ngadalë.

Autoplazmoterapia është trajtimi i të ngjashme.

Indikacionet dhe kundërindikacionet

Plasmolifting përbashkët është e rekomanduar për ndonjë prej sëmundjeve të tyre, duke përfshirë dëmtimet. Praktikohet me sëmundje të tilla:

 • artriti, artriti në fazën fillestare;
 • bursit;
 • artrozë deformuese;
 • sindromi miofascial;
 • tendonitis;
 • osteochondrosis;
 • shumë nxitje, etj.

Ka shumë pak kundërindikacione për këtë metodë, pasi plazma e gjakut është plotësisht e pajtueshme me trupin e njeriut. Procedura nuk mund të kryhet vetëm në kushte akute infektive, tumoreve malinje dhe sëmundje të gjakut.

Terapia plazmatike nuk ka efekte anësore dhe varësi

Si kryhet procedura

Procedura është mjaft e thjeshtë:

 • Mjeku merr 10-50 ml gjak nga një pacient nga vena. Si rregull, kjo nuk ndikon në gjendjen e përgjithshme.
 • Në një centrifugë, gjaku ndahet në plazma dhe përbërës të tjerë.
 • Zona e vendit të synuar për injeksion trajtohet me një zgjidhje dezinfektuese.
 • Plazma injektohet në nyje me një gjilpërë të mprehtë.

Sipas ndjenjave subjektive të pacientëve, futja e plazmës në gju është një procedurë pa dhimbje, por nëse dëshironi, mund të kryhet nën anestezi lokale.

Sa efektive dhe e sigurt është autoplazmoterapia? Opinioni i një traumatologu praktikues ortopedik në një shfaqje televizive popullore

Kohëzgjatja dhe efektiviteti i kursit

Efekti i terapisë plazmatike është i dukshëm pas procedurës së parë. Për shembull, me gonarthrosis, dhimbja gradualisht zvogëlohet në gjysmën e parë, aftësia për lëvizje natyrore kthehet. Sidoqoftë, për të konsoliduar rezultatin, duhet të përfundoni kursin e plotë.

Në varësi të figurës klinike, ajo përfshin 5-7 injeksione me një interval prej 3-5 ditësh. Efekti i terapisë shihet më së miri pas 3-5 injeksioneve. Përafërsisht 2-3 muaj pas fillimit të trajtimit të osteoartritit, dhimbja përsëritet plotësisht, lëvizja është rikthyer, kyçja përsëri prodhon lëng sinovial në tërësi.

Me artrosis, këshillohet që t’i nënshtroheni terapisë plazmatike dy herë në vit

Të mirat dhe të këqijat e autoplazmoterapisë

Kjo metodë e trajtimit të artrozës së dore, gju, hip dhe të tjerëve ka shumë përparësi:

 • pa efekte anësore;
 • natyra hypoallergenic e përbërësit të administruar;
 • aftësia për të zvogëluar ngarkesën e drogës në trup (pas kursit, pacientët përkohësisht ose plotësisht refuzojnë të marrin ilaçin ose zvogëlojnë dozën);
 • heqja efektive e inflamacionit në nyje;
 • mungesa e periudhës së rehabilitimit;
 • pajtueshmëri me metoda të tjera – fizioterapi për artrozë, masazh, terapi ushtrimore.

Kjo metodë inovative gjithashtu ka disavantazhe. Para së gjithash, me kosto të lartë. Një procedurë do të kushtojë nga tre deri në gjashtë mijë rubla, që do të thotë se çmimi i një kursi prej shtatë injeksionesh është dhjetëra mijëra rubla. Shtë e nevojshme të merrni një kurs të tillë dy herë në vit, të cilin personi mesatar nuk mund ta përballojë fare.

Një tjetër disavantazh është efekti i shkurtër i procedurës. Autoplazmoterapia është një zgjidhje shumë afatshkurtër që heq dhimbjen nga osteoartriti për disa muaj.

Trajtimi i terapisë plazmatike do të kushtojë dhjetëra mijëra rubla në vit

A ka ndonjë alternative?

Arthoza mund të mjekohet në një mënyrë tjetër – shumë më lirë, gjithashtu pa reaksione alergjike dhe me një sasi minimale të ilaçeve. Për këtë qëllim, ortopedistët përparimtarë përdorin injeksione intra-artikulare të endoprostezës së lëngshme Noltrex, një zëvendësues sintetik për përgatitjet e acidit hialuronik.

Ilaçi hyn në nyje, shpërndahet në mënyrë të barabartë mbi sipërfaqet e holluar të kërcit dhe kryen një funksion tërheqës të shokut. Fërkimi në nyje ndalet – dhimbja zhduket. Për shkak të natyrës së tij sintetike dhe përbërjes së veçantë, xhel nuk shkakton alergji dhe në të njëjtën kohë nuk refuzohet nga indet e trupit.

Kursi i trajtimit të osteoartrozës së shkallës 2, për shembull, përfshin 2-4 injeksione me një interval prej një jave. Efekti është shumë më i gjatë se me autoplazmoterapinë, dhe arrin një e gjysmë deri në dy vjet. Kjo do të thotë që edhe me të njëjtën kosto të një injeksioni (rreth 3-3,5 mijë rubla), çmimi i përgjithshëm do të jetë një renditje me madhësi më të ulët për shkak të një zvogëlimi të numrit të procedurave.

Shtë shumë më lirë për të trajtuar osteoartrozën me injeksione intraartikulare të Noltrex sesa me plazmën

Do metodë terapeutike ka tifozët dhe kundërshtarët e saj. Me kalimin e kohës, do të shfaqen teknologji të reja, shkencëtarët do të ofrojnë mënyra inovative për t'u marrë me këtë sëmundje ende të pashërueshme. Ndoshta njëri prej tyre do të arrijë qëllimin dhe do të ndihmojë në shërimin e plotë të artrozës. Deri më tani mbetet të kënaqemi me ato që kemi, por nuk kemi aq pak!

ExpertNews Shqipëri