Sëmundja e përbashkët e këmbëve trajtimi i gjunjëve

Lidhja e gjurit formohet nga tre kocka – femuri (ai në krye), tibia (poshtë) dhe vetë kneecap, e cila quhet edhe patella – një nga kockat më të pazakonta në trup: ajo ka një formë të rrumbullakosur dhe është e vendosur përpara bashkimit. Skajet e kyçeve të eshtrave janë të mbuluara nga një ind i dendur i kërcit pesë-gjashtë milimetra të trasha; Ajo minimizon fërkimin e eshtrave kundër njëri-tjetrit dhe siguron qetësim gjatë ecjes. Ka ligamente të shumta në nyjen e gjurit, dhe menisku – i brendshëm dhe i jashtëm. Një strukturë e tillë komplekse e përbashkët e vështirëson diagnostikimin e sëmundjeve që lidhen me të: shpesh, për të kuptuar se çfarë është çështje, një radiografi e vetme nuk është e mjaftueshme – kërkohen edhe studime të tjera të teknologjisë së lartë.

gonartroze

Mjekët e quajnë këtë term të tmerrshëm një nga sëmundjet më të zakonshme degjenerative të nyjeve – artroza e gjurit. Gonarthrosis prek gratë më shpesh se burrat, dhe më shpesh sesa e hollë; në shumicën e rasteve, ajo deklarohet pas 40 vjetësh, por gjithashtu mund të zhvillohet tek të rinjtë – veçanërisht nëse ata përfshihen në sport profesional ose kanë pasur lëndime në gju në të kaluarën. Thelbi i sëmundjes është si më poshtë: kërc gradualisht hollohet dhe skajet artikulare të eshtrave fillojnë të fshihen kundër njëri-tjetrit. Si rezultat, sinteza e substancës kockore është përmirësuar, rritjet e eshtrave ("pikat", ato janë osteofite) dhe procesi inflamator fillon në guaskën e brendshme të nyjes.

E gjitha fillon me një shkelje të lëvizshmërisë së përbashkët pas një periudhe të gjatë pasiviteti – për shembull, herët në mëngjes. Më vonë, shtohen ndjesitë e dhimbjes që lindin me ushtrime të zgjatura fizike. Faza tjetër është një thërrime e thatë, e ashpër në nyje gjatë përkuljes dhe zgjatjes, si dhe "dhimbjet fillestare": pas pushimit dhemb të ecë, këmbën nuk shtrihet deri në fund; mund të ndodhë ënjtje e përbashkët. Në fazën e fundit, gjuri është zgjeruar dhe dhemb pothuajse gjatë gjithë kohës, dhe dhimbja intensifikohet në një ndryshim të motit.

Me simptoma të tilla, duhet të konsultoheni me një kirurg. Nëse dyshoni për artrozë të gjurit, do t'ju referoheni në një dhomë me rreze X për të bërë një fotografi të gjurit në një projeksion të drejtpërdrejtë dhe anësor. Trajtimi në fazat e hershme vie në përdorimin e ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide dhe kondoprotektorëve, terapinë e ushtrimeve dhe fizioterapinë; në raste komplekse, droga mund të injektohet në nyje. Nëse terapia konservatore nuk ka qenë e suksesshme për një kohë të gjatë ose sëmundja tashmë është lënë pas dore rëndë, një zëvendësim i gjurit – endoprostetika mund të jetë zgjidhja.

Artriti i nyjes së gjurit

Nëse artroza prek vetëm nyjen, atëherë gjatë artritit, proceset inflamatore ndikojnë në të gjithë trupin. Dhe kjo sëmundje zakonisht fillon deri në 40 vjet.

Simptomat janë të ngjashme me ato me artrozë: dhimbje, ngërçe në nyje, lëvizje të dëmtuar, ngurtësi në lëvizje. Sidoqoftë, ka nuanca: për shembull, dhimbja me artrit të nyjës së gjurit ndodh jo gjatë lëvizjeve, por gjatë natës – më shpesh midis tre netësh dhe pesë në mëngjes. Ngurtësia gjatë artritit mund të ndodhë si në një nyje ashtu edhe në tërë trupin. Lidhja e gjurit nuk është zmadhuar vetëm për shkak të akumulimit të lëngut seroz – mund të jetë e nxehtë në prekje. Përveç dhimbjeve të nyjeve me artrit me origjinë të ndryshme, mund të ketë një rritje të temperaturës së trupit, të dridhura, djersitje të shtuar, dobësi, humbje peshe – si dhe inflamacion të syrit, psoriasis dhe shkarkime të pazakonta nga organet gjenitale.

Nëse mjeku – terapisti ose kirurgu – dyshon se keni artrit, do t'ju jepet një referim në një dhomë me ultratinguj. Një skanim me ultratinguj do të tregojë grumbullimin e lëngjeve brenda bashkimit. Ju gjithashtu do të duhet të bëni një test gjaku për të përcaktuar shkakun e sëmundjes.

Kush do të përfshihet në trajtimin e artritit varet nga natyra e sëmundjes. Nëse artriti është infektiv, domethënë i shkaktuar nga bakteret, atëherë kirurgu do të angazhohet ngushtë me ju. Në rastin e një sëmundjeje autoimune – artritit reumatoid – rruga juaj shtrihet në zyrën e reumatologut.

Pavarësisht nga shkaku i artritit, do t'ju përshkruhen ilaçe anti-inflamatore jo-steroide – këto mund të jenë si ointments ashtu edhe agjentë për administrim intramuskular, intravenoz dhe intraartikular. Glukokortikosteroidet (ilaçe hormonale anti-inflamatore) dhe kondoprotektorët, terapia e ushtrimeve dhe terapia manuale përdoren gjithashtu gjerësisht.

Dëmtimi i meniskut

Një nga dëmtimet më të zakonshme sportive që çon në dhimbje të forta në gju është dëmtimi i pads të kërcit, të cilat veprojnë si amortizues brenda nyjes së gjurit: meniski. Nëse në kohën e dëmtimit ka pasur një klik të mprehtë, të shoqëruar me dhimbje të forta, dhe pastaj gjuri u fryrë keq, dhe në të njëjtën kohë nyja dukej se bllokohet – as nuk përkulet dhe as përkulet – është koha për të kontaktuar traumatologun.

Lot meniskus – një dëmtim i zakonshëm për atletët

Mjeku sigurisht që do të përshkruaj një radiografi – për të përjashtuar thyerjet e eshtrave, ultratinguj – në mënyrë që të mos anashkalojë dëmtimet e tjera të nyjes. Por fotografia përfundimtare e dëmtimit të meniskut sigurohet vetëm nga MRI – Imazhe me rezonancë magnetike.

Zgjedhja e trajtimit varet nga lloji i dëmtimit të meniskut. Me një lot të pjesshëm (gjysmën e të gjitha rasteve) ose majë, zvogëlim manual, tërheqja e pajisjeve është e mundur, tregohet fizioterapia; ilaçet anti-inflamatore funksionojnë mirë – si hormonale ashtu edhe jo-steroide. Nëse ekziston një ndarje e një fragmenti (ose fragmentesh) të meniskut, kirurgjia është e nevojshme. Në raste të tilla, mjekët modernë i japin përparësi metodës artroskopike – duke kursyer ndërhyrjen kirurgjikale përmes punksioneve. Menisku i dëmtuar ose është i qepur me fije të posaçme, të cilat pastaj shpërndahen vetë, ose – në raste ekstreme, nëse nuk ka rrugëdalje tjetër – ato hiqen. Periudha e rikuperimit është e shkurtër: ju mund të shkelni në këmbën e operuar tashmë në ditën e operacionit. Vërtetë, kyçja do të duhet të ruhet për tre deri në katër javë.

Bukëpjekësi kist

Kjo sëmundje preferohet nga atletët, të moshuarit, si dhe ata që, duke qenë të papërgatitur fizikisht, merren për të ngritur peshat; ndonjëherë vjen si një ndërlikim i gonarthrosis, reumatizmi, artriti reumatoid. Jo vetëm kaq – tani kisti i Bakerit është shpesh një ndëshkim për një mënyrë jetese të ulur – për shembull, për të qëndruar shumë gjatë në kompjuter. Insidiousness e saj është se për një kohë të gjatë ajo e bën veten të ndjehen me simptoma që duket të jenë të parëndësishme: një ndjesi shpimi gjilpërash shfaqet nën gju, konvulsione mund të ndodhin kur zgjaten këmbët, këmbët ndonjëherë mund të jenë të përkulura ose të përkulura. Diqka e ngjashme lind nëse thjesht uleni këmbën. Nëse ethet bashkohen, dhe kyçja bymehet dhe humbet lëvizshmërinë, ata shpesh mëkatojnë në grip. Sidoqoftë, nëse përveç gjithçkaje në sipërfaqen e pasme të nyjës së gjurit, një palpim i një tumori të dendur të rrumbullakët me madhësi prej dy centimetra ose më shumë, ka kuptim që të konsultoheni me një kirurg.

Kistja e Bakerit formohet për shkak të akumulimit të lëngut synovial të tepërt, i cili shërben si lubrifikant për sipërfaqen e brendshme të nyjes. Duke u rritur, ajo fillon të bëjë presion mbi nervat dhe enët e gjakut, në mënyrë që një sëmundje e rrjedhshme të çojë në ngecje të gjakut në këmbë – dhe kjo është e mbushur me një sërë komplikimesh, nga venat me variçe deri tek osteomieliti dhe ulçera trofike. Kur këputja e kistit, përmbajtja e saj do të jetë në muskul viç, i cili do të çojë në inflamacion të indeve të muskujve.

Diagnoza bëhet duke përdorur ultratinguj dhe MRI. Trajtimi shpesh zbret në kullimin – thithjen e lëngut me një gjilpërë të trashë dhe administrimin e ilaçeve anti-inflamatore. Fizioterapia dhe terapia e ushtrimeve janë gjithashtu të përshkruara. Në mungesë të rezultateve, tregohet një operacion – kryhet me anestezi lokale dhe zgjat rreth gjysmë ore.

Periartriti i gjurit

Shtë një inflamacion i tendoneve të gjurit dhe indeve të tjera periartikulare; grupi i rrezikut – gratë pas dyzet. Dëmtimet ose hipotermia e gjurit, stresi i tepruar në nyje ose, anasjelltas, një mënyrë jetese e ulur mund të japë një shtysë në zhvillimin e sëmundjes. Simptomat – dhimbje, manifestuar gjatë zbritjes së shkallëve ose ngritjes së peshave. Dhimbja është e përqendruar në sipërfaqen e brendshme të gjurit; lëvizshmëria e përbashkët nuk është e dëmtuar, por cilësia e jetës ndikohet ndjeshëm. Me periartritit të avancuar, shfaqet lodhja kronike, ënjtja dhe skuqja e gjurit; ethe mund të mbajë. Mungesa e trajtimit mund të çojë në atrofi dhe madje edhe imobilitet të plotë të nyjes.

Lexo artikullin:  Pse zhvillohet një tumor kurrizor dhe si ta trajtojmë atë

Për të shkuar me simptoma të tilla duhet të jetë tek një ortoped ose kirurg. Nëse dyshoni në periartriti, mjeku juaj do t'ju referojë në një rreze X, si dhe në një skanim CT ose MRI. Trajtimi konservativ: kondroprotektorët, terapi anti-inflamatore, fizioterapi – dhe imobilizimi i përbashkët me një orthosis.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Opinion Redaksional

Barra më e dobishme për nyjen e gjurit është ajo që nuk nënkupton lëvizje të papritura: not, çiklizëm, ski (stil klasik), ecje, joga. Por futbolli, volejbolli dhe basketbolli nuk janë opsionet më të mira për njerëzit me nyje problematike.

Sëmundjet më të zakonshme të nyjeve të këmbëve

Nëse keni dhimbje në nyjet e këmbëve, atëherë përcaktimi i shkakut të tij nuk është aq i thjeshtë. Ekzistojnë më shumë se njëqind forma nosologjike që prekin nyjet e gjymtyrëve të poshtme. Sistemi muskulor skeletik i këmbës ka një strukturë shumë komplekse. Për shembull, vetëm një këmbë përbëhet nga 30 kocka dhe 28 nyje. Secila prej këtyre strukturave mund të përfshihet në procesin patologjik dhe të shkaktojë dhimbje, si dhe me motor të dëmtuar dhe funksion mbështetës të gjymtyrëve.

Shtë shumë e rëndësishme të përcaktohet shkaku i lezionit të një nyje të veçantë të gjymtyrëve të poshtme, pasi vetëm kjo do t'i lejojë mjekut të përshkruajë trajtimin e nevojshëm dhe efektiv. Vështirësitë në diagnozë lindin gjithashtu në lidhje me simptoma shumë të ngjashme të patologjisë artikulare, prandaj është e rëndësishme të tregoni specialistin për të gjitha detajet e shfaqjes së sëmundjes dhe manifestimet e saj.

Konsideroni sëmundjet më të zakonshme të nyjeve të këmbëve, në varësi të vendndodhjes së tyre.

Patologjia e hip

Lidhja e hip është më e madhja në trupin tonë dhe lidh skeletin e gjymtyrëve të poshtme me kockën e legenit. Ky nyje i nënshtrohet ngarkesave të rënda çdo ditë, gjë që e bën atë të prekshëm nga dëmtimi i llojeve të ndryshme, simptoma kryesore e së cilës është dhimbja në kofshë. Ndër sëmundjet që ndikojnë më shpesh në nyjet e hip, duhet të përmenden më poshtë.

Arthrosis i hip (koksartrosis)

Kjo është një lezion degjenerativ-distrofik i indeve artikulare, e cila çon në shkatërrimin e saj gradual. Si rezultat, funksioni i artikulacionit është i ndërprerë, dhe nganjëherë humbet plotësisht.

Coxarthrosis, si rregull, zhvillohet tek njerëzit pas 40-50 vjet, por pamja e saj nuk përjashtohet në një moshë më të re. Shkaqet e sëmundjes janë të pakuptueshme, por ekzistojnë disa faktorë rreziku për sëmundjen, për shembull, mbipesha, diabeti, një histori e traumës, displazia kongjenitale e hip, çrregullimet metabolike dhe endokrine.

Patologjia ka një kurs të ngadaltë, por përparimtar.

Ekzistojnë 3 faza të zhvillimit të tij:

 1. Në fillim të koksartrozës, pacientët mund të ankohen vetëm për dhimbje të vogla në zonën e kofshës ose nga një ndjenjë shqetësimi, "klikime" gjatë lëvizjeve të kyçeve, lodhje pas një ushtrimi të konsiderueshëm fizik. Pas pushimit, të gjitha shenjat zhduken dhe ekzaminimi nuk zbulon kufizime në funksionimin e përbashkët. Sëmundja diagnostikohet rrallë në këtë fazë, pasi pak njerëz kërkojnë ndihmë. Sidoqoftë, trajtimi tani jep rezultatet më të mira dhe ndihmon për të parandaluar përparimin e mëtejshëm të artrozës.
 2. Në fazën e dytë, dhimbja bëhet më e fortë, shfaqet edhe me një ngarkesë të lehtë, zbret. Muskujt e kofshës dhe mollaqit humbasin tonin e tyre, zhvillohet atrofia e tyre graduale. Në të njëjtën kohë, ekziston një shkelje e funksionit të bashkimit (zvogëlohet amplituda e lëvizjeve rrotulluese dhe rrëmbimi i këmbës në anë). Pacientët fillojnë të çalohen. Shtë akoma e mundur për të trajtuar patologjinë në këtë fazë në mënyrë konservatore, por nuk do të jetë e mundur që të eliminohet plotësisht shkelja.
 3. Në fazën e fundit, nyja shkatërrohet plotësisht dhe humbet funksionin e saj. Këmba është e shkurtuar, e deformuar. Një person humbet aftësinë për të lëvizur në mënyrë të pavarur. Dhimbja shqetëson vazhdimisht, nuk lehtësohet nga analgjezikët. Trajtimi në këtë rast është vetëm kirurgjik – operacioni për të zëvendësuar nyjen e hip.

Artriti i hip

Ky është një lezion inflamator. Në varësi të shkakut, dallohen disa lloje të artritit. Midis tyre, mund të ketë specie infektive, alergjike, autoimune. Si rregull, të gjitha artritet kanë simptoma të ngjashme:

 • dhimbje të mprehta dhe të forta;
 • mosfunksionim i nyjeve;
 • ënjtje, nganjëherë skuqje e zonës së prekur.

Mirëqenia e përgjithshme e pacientit shqetësohet gjithashtu: temperatura rritet, shfaqet dobësia, oreksi, gjumi shqetësohet. Simptoma të tjera shtesë mund të vërehen, në varësi të etiologjisë së inflamacionit. Përcaktimi i shkakut të simptomave patologjike është shumë i rëndësishëm, pasi trajtimi i sëmundjes varet drejtpërdrejt nga kjo.

Sëmundjet e gjurit

Lidhjet e gjurit tek njerëzit janë sipërfaqësore, kanë një strukturë shumë komplekse me një numër të madh strukturash anatomike, gjë që çon në dëmtimin e tyre të shpeshtë. Nëse keni dhimbje në gju, atëherë para së gjithash duhet të përjashtoni sëmundjet e mëposhtme:

 1. Gonarthrosis është një osteoartrosis deformuese e gjunjëve. Kjo është një sëmundje degjenerative-distrofike, e cila shoqërohet me shkatërrimin e kërcit intraartikular dhe funksionit të përbashkët të dëmtuar, deformimin e tij të mëvonshëm.
 2. Meniscopathy. Brenda gjurit, ka dy jastëkë kërc (medisku medial dhe lateral) që plotësojnë sipërfaqen artikulare dhe gjithashtu sigurojnë qetësim për lëvizjet. Këto struktura mund të shpërthejnë për shkak të forcës ose të acarohen. Si në rastin e parë ashtu edhe në rastin e dytë ndodhin dhimbje dhe shkelje të amplituda e llojeve të caktuara të lëvizjeve.
 3. Artriti është një lezion inflamator i gjunjëve të një natyre infektive, autoimune ose alergjike. Ndër artritin që prek nyjet e gjurit, janë më të zakonshmet reumatizmale, reaktive, gutoze, reumatike, purulente, artriti me sëmundje sistemike të indit lidhës.
 4. Periarthritis. Ky është një grup i tërë i sëmundjeve inflamatore që prekin indet periartikulare (kapsulë, çanta sinoviale, ligamente, tendona, indi dhjamor, muskujt).
 5. Kist Baker është një formim cistik në fosën popliteal që është i lidhur në mënyrë anatomike me kapsulën e nyjës së gjurit dhe përmban brenda tij një sekret viskoz. Si rregull, formimi nuk shkakton shqetësime derisa të arrijë një madhësi të madhe ose përmbajtja e tij të infektohet.

Ka shumë më shumë patologji që shoqërohen me dhimbje në gjunjë. Prandaj, me shfaqjen e shenjave të tilla, është e domosdoshme të vizitoni një mjek për një diagnozë të saktë dhe trajtim të duhur.

Sëmundja e kyçit të këmbës

Lidhja e kyçit të këmbës formohet nga 3 kocka: peroneale, tibiale dhe talus. Megjithë gamën e vogël të lëvizjes në këtë nyje, ajo i nënshtrohet ngarkesave të jashtëzakonshme çdo ditë (mund t'i rezistojë gjithë peshës së trupit). Prandaj, është shumë e rëndësishme që kyçin e këmbës të mbetet i shëndetshëm, përndryshe personi humbet aftësinë për të lëvizur në mënyrë të pavarur.

Ndër sëmundjet që prekin këtë nyje, duhet të theksohet e mëposhtme:

 1. Lëndimet e kyçit të këmbës (zhvendosje, subluxation, hemarthrosis, shpërthim ose këputje e ligamenteve).
 2. Artriti reumatoid është një sëmundje kronike inflamatore sistemike e indit lidhës me dëmtim mbizotërues të nyjeve të trupit.
 3. Artriti reaktiv është një inflamacion i këmbës së një natyre infektive. Shpesh shoqëron infeksione gjenitourinar ose të zorrëve. Ajo ka një pamje klinike të theksuar (dhimbje, ënjtje, skuqje), por një prognozë e favorshme (nuk lë deformime dhe ankiloza).
 4. Osteoartriti deformues është një sëmundje degjenerative e kyçeve. Si rregull, ajo është e kombinuar me lokalizime të tjera të artrozës, dëmtimi i një kyçin e këmbës është shumë i rrallë.
Lexo artikullin:  Rregullat për përdorimin e drogës Revmoxicam për dhimbje në nyje

Sëmundjet e nyjeve të këmbës

Lidhjet e dhimbshme të këmbës shkaktojnë shumë vuajtje për pronarët e tyre, pasi secili hap në këtë rast mund të shoqërohet me dhimbje. Më shpesh, njeriu duhet të merret me përdhes reumatoid, psoriatik, artrit reaktiv, osteoartritin deformues. Karakteristikat e mëposhtme do të ndihmojnë për t'i dalluar ato.

 • inflamacioni i nyjeve është simetrik, domethënë shfaqet njëkohësisht në të dy këmbët;
 • dhimbje kronike, dhembje, më keq në mëngjes dhe gjatë natës;
 • në nyjet e sëmura ka një ndjenjë të ngurtësisë;
 • shenjat e jashtme të inflamacionit janë të moderuara (ënjtje e butë dhe skuqje e lëkurës);
 • me një histori të gjatë të sëmundjes, shfaqen deformime të nyjeve të pacientit, funksioni i tyre është i dëmtuar.
 • gjithmonë fillon në mënyrë akute dhe me shëndet të plotë;
 • shenjat e inflamacionit janë shumë intensive: dhimbja është aq e fortë sa pacienti nuk mund të prekë as zonën e përflakur, vërehet edhe ënjtje dhe skuqje e lëkurës;
 • si rregull, ndikohet nyja metatarsophalangeal e gishtit të parë;
 • disa ditë më vonë, inflamacioni mbaron vetë ose nën ndikimin e ilaçeve.
 • sëmundja përparon ngadalë dhe padukshëm për pacientin;
 • dhimbja fillimisht nuk është e fortë, shfaqet pas një ngarkese të gjatë, por me kohën intensifikohet dhe shqetësohet edhe në pushim;
 • shenjat e inflamacionit mungojnë;
 • mund të vëreni një rritje në madhësinë e këpucëve;
 • me kalimin e kohës, deformimet e këmbës dhe gishtërinjëve zhvillohen.
 • sëmundja zhvillohet në mënyrë akute;
 • ka dhimbje, ënjtje, skuqje të nyjeve;
 • ju mund të vini re një marrëdhënie me një infeksion gjenitourinar ose të zorrëve;
 • patologjia është mirë e shërueshme me ilaçe antibakteriale;
 • pasi në vetvete nuk lë deformime dhe ka një rezultat të favorshëm.

Kjo nuk është një listë e plotë e sëmundjeve të nyjeve të ekstremiteteve të poshtme. Por janë pikërisht këto patologji ato që shkaktojnë dhimbje në nyjet e ekstremiteteve të poshtme në shumicën e rasteve, prandaj, të gjithë ata që nuk janë indiferentë ndaj shëndetit të tyre, duhet të dinë se si shfaqen.

Shkaku i dhimbjes së gjurit në përkulje, trajtimi i nyjeve

Ndjesitë e dhimbshme në gjunjë mund të shfaqen në çdo moshë dhe të shkaktojnë një person siklet dhe siklet të rëndë. Në shenjat e para të sëmundjes, duhet të konsultoheni me një mjek dhe t'i nënshtroheni një diagnoze. Për terapi komplekse për dhimbjen në gjunjë, mund të përdoren gjithashtu mjete juridike popullore. Ne do t'i shqyrtojmë të gjitha këto çështje në artikull.

Cilat janë shkaqet kryesore të dhimbjes në këmbë në gjunjë?

Më shpesh, sëmundje të ndryshme shkaktojnë dhimbje në gju. Problemet kryesore që shkaktojnë dhimbje në nyjen e gjurit përfshijnë:

 • artroza, duke çuar në deformim të nyjeve të gjurit;
 • sëmundjet reumatike (lupus, përdhes);
 • sëmundjet inflamatore (sinoviti, artriti, bursiti, periartriti);
 • dëmtimet dhe pasojat pas tyre (zhvendosje, ligamente të shqyera, fraktura, bruises);
 • infeksione të nyjes së gjurit të shkaktuar nga infeksione;
 • artrit reaktiv;
 • mbipesha dhe mbipesha;
 • osteoporosis;
 • ënjtje;
 • sëmundjet vaskulare (venat me variçe, tromboza, arterioskleroza);
 • dëmtimi i sistemit muskulor dhe skeletit, duke krijuar një ngarkesë në gjunjë.

Natyra e dhimbjes mund të sugjerojë një sëmundje të mundshme. Për shembull, dhimbjet e shurdhër që ndodhin gjatë lëvizjes dhe intensifikohen menjëherë pas zgjimit, si dhe një ngërç në gjunjë, mund të tregojnë zhvillimin e mundshëm të artrozës.

Me artrit, edemë shfaqet në vendin e lënduar, dhe gjuri bëhet i nxehtë nga prekja. Nëse dhimbja ndodh shpejt dhe papritur, gjendja e meniskës duhet të kontrollohet.

Shumë shpesh, shkaku i dhimbjes është depozitimi i kripërave të kalciumit në indet e buta. Shfaqja e depozitave të tilla, si dhe sëmundjet që shkaktojnë shqetësime në nyje, në masë të madhe varet nga karakteristikat individuale të trupit, predispozicioni gjenetik, mënyra e jetesës dhe faktorë të tjerë.

Mjekim

Pas përcaktimit të shkakut të sëmundjes që shkakton dhimbje në nyje, përshkruhet terapi me ilaçe.

Për të zgjedhur një trajtim efektiv, është e nevojshme të konsultoheni me një specialist dhe të merrni ilaçe në përputhje me recetat e tij.

Grupi kryesor i barnave që përdoren për të eleminuar dhimbjen e gjurit, përfshijnë ilaçe anti-inflamatore jo-steroide: Diklofenac, Indomethacin, Volteran dhe të tjerët. Ato janë në dispozicion në formën e xhel dhe ointments, të aplikuara në një zonë të dhimbshme.

Në rast se pacienti ka përdhes ose urat, ilaçet anti-përdhes i shtohen edhe ilaçeve anti-inflamatore, përfshirë Allopurinol dhe analoge të tij.

Në patologjinë artikulare përdoren agjentë imunostimulues dhe kondroprotektivë, si dhe vitamina dhe minerale. Me rëndësi të veçantë në zgjidhjen e problemit është kalciumi: forcon mirë indin kockor dhe siguron dendësinë e tij. Tabletat duhet të merren në kurse, vetëm në këtë rast, trajtimi do të jetë efektiv.

Dhembin gjunjët, çfarë të bëjmë dhe a mund të përdor mjete juridike popullore?

Përveç mjekësisë tradicionale, ekziston edhe ilaçi popullor, i cili përdoret në mënyrë aktive për të zgjidhur probleme të ndryshme, përfshirë dhimbjen në nyjen e gjurit.

Mjetet juridike popullore për dhimbjet në gju:

 1. Ilaçi më i thjeshtë që mund të lehtësojë dhimbjen është një zgjidhje e jodit me alkool. Për të përgatitur përbërjen, përzieni fondet 1: 1 dhe vendosni në një vend të ngrohtë për një ditë. Pasi zgjidhja të bëhet transparente, mund ta përdorni. Për ta bërë këtë, fshij një sasi të vogël të lëngut në bashkimin e prekur. Shumë besojnë se pas bluarjes, është e nevojshme të mbështillni ose fashoni gjurin, por kjo nuk është gjithmonë e nevojshme.
 2. Një tjetër trajtim efektiv alternative: përdorimi i patateve me vajguri të aviacionit. Për të përgatitur përbërjen, merrni një patate të papërpunuar dhe bluajeni së bashku me lëvozhgën, shtoni 1 tbsp. vajguri. Aplikoni kompresë në zonën e dhimbshme çdo ditë, mundësisht 15 minuta para gjumit. Kjo do të ndihmojë në rritjen e rrjedhës së gjakut dhe në uljen e dhimbjes. Pas procedurës, fshijeni mirë gjurin dhe mbështilleni. Kursi i trajtimit nuk duhet të zgjasë më shumë se një javë.
 3. Një kompresë ngrohëse për dhimbjet në gju. Për ta përgatitur atë, përzieni 1 lugë. kripë dhe sode, shtoni 7 pika jod në përzierje. Para-avulloni gjunjët, pastaj vendosni përbërjen që rezulton mbi to. Mbuloni këmbët tuaja dhe mbajeni kompresën për 15-20 minuta. Më pas shpëlajeni përzierjen dhe fshijini vendet e dhimbshme me krem.
 4. Shpesh, një përzierje e rrikë dhe patateve përdoret për të trajtuar dhimbjet në gjunjë. Merrni përbërësit të papërpunuar (në një raport 1: 1) dhe bluajini me një rende. Pastaj vendosni përbërjen në gju dhe mbështilleni në majë me film ngjitje. Kompresa duhet të mbahet për 40 minuta.
 5. Tinktura e piperit të nxehtë ndihmon. Për ta bërë këtë, vendosni bishtalecat e prerë në një enë, duke e mbushur përgjysmë, në krye me alkool ose vodka. Këmbëngulni për një javë. Përbërja duhet të përdoret si bluarje.

Për të mos dëmtuar shëndetin tuaj, para se të përdorni ndonjë ilaç popullor, duhet të konsultoheni me një mjek.

Depozitimi i kripërave dhe dhimbja në nyjen e gjurit: a ka lidhje?

Dhimbja në gjunjë që shoqërohet me depozitimin e kripës konsiderohet si një nga shkaqet e zakonshme të zhvillimit të sëmundjes osteoartroza (gonoartrosis). Grupi i rrezikut përfshin njerëz mbi 40 vjeç, më shpesh gra. Sëmundja zhvillohet gradualisht. Nëse dhimbja u shfaq në gju, kjo nuk do të thotë aspak se ka depozita kripe në të, por prapë ia vlen të konsultoheni me një mjek.

Sëmundja konsiderohet një lloj i artrozës, e cila shoqërohet me nyje në gju. Kur mikrocirkulacioni shqetësohet në indet e eshtrave, kjo çon në rrallimin e kërcit, ngjitjen e tij dhe shfaqjen e çarjeve. Me kalimin e kohës, indi i kërcit fillon të shembet, rritjet shfaqen në skajet e eshtrave, të cilat deformojnë nyjen, duke shkaktuar kështu dhimbje. Në studimin e sëmundjes, u zbulua se në indet e buta janë akumulime të kripërave të kalciumit.

Shkaqet e osteoartritit të nyjeve të gjurit, në varësi të shkallës së tij, mund të jenë faktorë të ndryshëm:

 1. Shkalla e parë e sëmundjes shkaktohet nga një shkelje e metabolizmit material dhe qarkullimi i gjakut në inde. Gjithashtu shfaqet me probleme me sistemin endokrin, mbipesha dhe ngarkesa të forta të përbashkët.
 2. Shkalla e dytë shfaqet pas sëmundjeve dhe dëmtimeve, në veçanti, frakturave dhe llojeve të ndryshme të artritit.

Pavarësisht nga shkaqet e dhimbjes në gju, me simptomat e para që ju duhet të shihni një mjek, t'i nënshtrohen ekzaminimit dhe trajtimit.

Qëllimi kryesor i trajtimit të sëmundjes: të ndalojë zhvillimin e procesit degjenerues në kërc artikular, të zvogëlojë dhimbjen dhe të përmirësojë funksionimin e nyjes.

Heqja e kripërave nga nyjet – receta

Këtu janë shembuj të metodave më efektive që mund të ndihmojnë në problem:

 1. Dailydo ditë në mbrëmje duhet të bëni banjot me sodë buke. Për këto qëllime, shtoni 1 lugë gjelle në 1 litër lëng. sode, përzieni mirë dhe bëni locione në gjunjë me garzë ose pëlhurë pambuku. Mbajeni kompresën e sodës për 15-20 minuta, pastaj fshini gjunjët, lyeni me krem ​​ose vaj të ngrohur pak (ulliri, luledielli).
 2. E mirë për largimin e kripërave nga nyjet e gjurit – argjila blu. Merrni 4 tbsp. argjilë, shtoni pak ujë në të për të bërë mizori. Vendosni përzierjen që rezulton në gju, mbështilleni atë me celofan ose film. Shtresa e argjilës duhet të jetë rreth 2 cm. Nga lart, bëni një fashë tjetër nga një shall i ngrohtë ose një shall i leshtë. Kohëzgjatja e procedurës është 3 orë.
Lexo artikullin:  Sëmundjet e kyçeve

Kushti kryesor për trajtim efektiv është rregullsia e procedurave për të zvogëluar dhimbjen.

A do të ndihmojë gjimnastika me dhimbjen në gju?

Sëmundjet e nyjeve të gjurit janë mjaft të rrezikshme, prandaj, ushtrimi i tepërt fizik mbi to është kundërindikuar. Ju mund të përdorni gjimnastikë speciale për të ndihmuar në forcimin e tyre.

Kryerja e ushtrimeve për nyjet e gjurit, duhet të respektoni tre rregulla themelore:

 • gjimnastika duhet të mbahet në një pozicion të prirur, në mënyrë që të mos ketë ngarkesë të rëndë në gjunjë;
 • çdo stërvitje, është e nevojshme të filloni me një numër minimal të përsëritjeve, duke rritur gradualisht ato;
 • ushtrimi duhet të jetë i rregullt.

Që klasa të jetë efektive, ato duhet të kryhen si duhet. Kushti kryesor nuk është lëvizje e papritur. Të gjitha ushtrimet duhet të kryhen ngadalë dhe pa probleme. Veprimi i tyre ka për qëllim zbutjen dhe punën jashtë muskujve të vendosur afër gjurit, gjë që do të çojë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe lehtësimin e dhimbjes.

Kompleksi i gjimnastikës përfshin ushtrime të tilla:

 • përkulja dhe zgjatja e gishtërinjve në një pozicion të drejtë;
 • lëvizjet rrethore të këmbëve në një drejtim dhe në tjetrën;
 • duke ngritur në mënyrë të alternuar këmbët e majta dhe të djathta, duke e përkulur dhe tërhequr atë në gjoks;
 • lakimi i këmbës së djathtë në gju dhe ngritja e majtë, e ndjekur nga rrotullimi i këmbës në të djathtë. Ndryshimi i pozicionit;
 • lakimi i këmbës së majtë në gju dhe ngritja e këmbës së djathtë, e ndjekur nga rrotullimi në të majtë dhe të djathtë nga ana tjetër;
 • ngritja e këmbëve të majta dhe të djathta në mënyrë alternative lart e poshtë, e ndjekur nga lakimi;
 • ngritja e këmbëve dhe institucioni i tyre pas kokës;
 • duke i relaksuar këmbët dhe duke i shkundur lehtë në gjunjë;
 • lakimi i këmbës së djathtë dhe vendosja e tij nga ana e djathtë e këmbës në gju e majtë, pastaj ndryshimi i këmbëve;
 • ngritjen e kokës lart dhe uljen e saj;
 • kthimin e trupit në anën e majtë dhe të djathtë;
 • në pozicionin e gjerësisë së shpatullave, duke përkulur këmbën e djathtë në gju.

Sa i përket numrit të përsëritjeve kur kryeni gjimnastikë për nyjet, për fillestarët është e mjaftueshme t'i bëni ato dhjetë herë në një qasje. Atëherë qasjet mund të rriten në tre.

Në procesin e të bërit ushtrime, duhet të monitoroni gjendjen dhe ndjenjat tuaja në gjunjë. Në rast të shqetësimit ose dhimbjes, ndaloni së ngarkuari dhe këshillohuni me mjekun. Ndoshta po krijoni një ngarkesë shumë të madhe në gjunjë.

Pasi të keni bërë ushtrimet, duhet të bëni një dush me kontrast dhe të shkoni në shtrat për 5 minuta për të mbajtur ngrohtë. Ushtrime të tjera mund të shtohen në listën e gjimnastikës për nyje, por është më mirë që së pari të konsultoheni me një specialist.

Për të hequr qafe dhimbjen në nyjen e gjurit, është e nevojshme të zbuloni shkakun e shfaqjes së tij. Pastaj përdorni terapi komplekse, e cila duhet të përfshijë ilaçe, gjimnastikë dhe, nëse dëshironi, mjete juridike popullore. Ji i shendetdhem!

Sëmundjet e nyjeve të këmbëve

Ekstremitetet e poshtme kryejnë një rol motorik, mbështetës, dhe janë gjithashtu një pranverë për torzën tonë. Sëmundjet e tyre ndërhyjnë në kryerjen e funksioneve, mund të çojnë në paaftësi, paaftësi për vetë-shërbim, lëvizje të pavarur. Patologjitë e nyjeve të këmbëve shoqërohen me ngarkesa të pashmangshme, lëndime dhe me shkaqe trashëgimore.

Lidhjet e ekstremiteteve të poshtme janë një palë nyje hip, gju, kyçin e këmbës dhe këmbët. Ekzistojnë shumë sëmundje: pezmatimi (artriti), sëmundjet degjenerative (artroza), osteomieliti, bursiti, pezmatimi i ligamenteve dhe tendinave periartikulare, tumoret beninje dhe malinje të nyjeve, kondrocalcinoza, kondromatoza synoviale. Ne do të diskutojmë sëmundjet e nyjeve të këmbëve dhe masat për parandalimin e tyre në këtë artikull.

Sëmundjet më të zakonshme të nyjeve të këmbëve

 1. Artriti i këmbëve mund të ketë shkaqe të ndryshme. Artriti është reumatoid, psoriatik, përdhes, artrit me sindromën e Reiterit, eritematozën sistemike të lupusit dhe sëmundje të tjera autoimune. Shenjat e zakonshme të artritit: dhimbje periodike ose të vazhdueshme, ënjtje, skuqje të nyjes, rritje të temperaturës së lëkurës mbi të, lëvizshmëri të kufizuar, mund të ketë gjendje subfebrile ose ethe. Me artrit reumatoid, procesi është simetrik, nyjet deformohen deri në subluxations dhe dislocations. Artriti psoriatik shpesh ndikon në nyjet e këmbëve, ky proces është asimetrik. Me përdhes, nyja në bazën e gishtit të parë më së shumti vuan, për disa ditë (dhe nganjëherë deri në disa javë) pacienti shqetësohet për dhimbje akute, ënjtje, skuqje dhe një rritje të temperaturës lokale. Vula nënlëkurore (tofuse) mund të vërehen mbi disa nyje të prekura. Trajtimi ka për qëllim eliminimin e shkakut të inflamacionit. Në periudhën akute të gjymtyrëve, pushimi është i nevojshëm. Mjeku përshkruan ilaçe antibakteriale ose anti-inflamatore. Me përdhes, pa acarim, pacienti merr ilaçe që parandalojnë formimin e acidit urik.
 2. Artroze. Lidhjet e ekstremiteteve të poshtme vuajnë nga artrosis më shpesh se ato të sipërme. Kjo është për shkak të rritjes së ngarkesës në këmbë (me mbipeshë, qëndrim të zgjatur), dëmtimeve në sportistë, njerëz me punë të rëndë fizike. Dhe, natyrisht, me kalimin e moshës, veshja e kërcit bëhet më e hollë. Gjithashtu e rëndësishme është një predispozitë trashëgimore për artrozën, pazhvillimi i sipërfaqeve artikuluese, aparateve ligamentoze, sëmundje metabolike. Veshja e kërcit pëson ndryshime degjenerative, dhe pas saj indi ngjitës kockor. Një proces inflamator fillon në nyje, e cila përkeqëson degjenerimin. Shenjat e artrozës: dhimbje në nyje, veçanërisht kur ecni, stresi, çoroditje, kufizimi i lëvizshmërisë, në fazën e fundit deformimi i këmbës në zonën e përbashkët (veçanërisht me artrozën e nyjës së gjurit). Lidhja mund të jetë e fryrë, lëkura mbi të është më e ngrohtë, dhe shtypja ose klikimet ndjehen gjatë lëvizjeve. Osteoartriti shpesh ndikon në gju (gonarthrosis) dhe nyjet e hip (coxarthrosis). Terapia është shpesh gjithëpërfshirëse konservative (shkarkimi i bashkimit të sëmurë, agjentët anti-inflamator, kondroprotektivë, fizioterapia, masazhet, ushtrimet e fizioterapisë, kompresat). Nëse është joefektive, mund të jetë e nevojshme të zëvendësoni nyjen me një artificial (endoprostetikë).
 3. Kondrocalcinoza është depozitimi i kripërave të kalciumit në nyje, gjë që shkakton dhimbje, ënjtje, kufizim të lëvizjeve.
 4. Bursiti është një proces inflamator në çantën periartikulare, për shembull, bursiti trokhanterik (në nyjen e hip), prepatelar (gju), bursiti në rajonin e nyjës së parë metatarsophalangeal. Shkaku i sëmundjes mund të jetë trauma e vazhdueshme, artriti i nyjes. Në zonën e kyçit shfaqet një ënjtje e kufizuar, e dhimbshme për t'u ndier, skuqje.
 5. Flutura e leshit është një sëmundje e zakonshme që prek si nyjet e këmbëve, ashtu edhe aparatet muskulo-ligamentoze. Harkat e këmbëve (gjatësore, tërthore dhe në shumicën e rasteve të dyja menjëherë) janë rrafshuar, nyjet e vogla mbajnë një ngarkesë të madhe, dhe më pas nyjet e kyçit të këmbës dhe gjurit fillojnë të vuajnë. Një person shpejt lodhet kur ecën, ndjen dhimbje në këmbë, rëndim në këmbë.
 6. Patologji kongjenitale. Një sëmundje e zakonshme e këmbëve është dysplasia hip, dmth pazhvillimi i përbërësve të tij. Kjo patologji duhet të zbulohet në një të porsalindur në kohën e duhur dhe të mjekohet, sepse mund të çojë në koxarthrosis, dhe forma e saj më e rëndë është një zhvendosje e lindur e hip, e cila dëmton ndjeshëm funksionin e këmbës. Këpusha kongjenitale është një sëmundje që prek këmbët. Këmba është e kthyer nga brenda, buza e saj e jashtme është e kthyer nga poshtë dhe mbrapa, dhe e vetmja është lart. Në formë të rëndë, këmba nuk mund të sillet me forcë në pozicionin e duhur. Clubfoot trajtohet në mënyrë konservatore me anë të tutorëve në skenë, ose me anë të operacionit.

Masat parandaluese

 • Ushqimi i duhur me një mbizotërim në dietën e mishit të ligët, perimeve të papërpunuara, frutave, produkteve të qumështit.
 • Regjimi optimal i stërvitjes. Shtë e nevojshme të kufizoni ose braktisni sportet traumatike. Joga e dobishme, noti, kardio, shëtitje.
 • Veshja me thembra ortopedike, këpucë të rehatshme.
 • Shmangia e hipotermisë.
 • Kufizoni ngritjen e rëndë, shpërndarjen e çantave të rënda në dy duar.

Kur shfaqen simptomat fillestare të dëmtimit të nyjeve, duhet të shihni një mjek pa filluar vetë-mjekimi. Nëse sëmundja zbulohet sa më shpejt që të jetë e mundur dhe fillohet terapia e saktë, probabiliteti i një rezultati të suksesshëm është më i lartë.

Me cilin mjek të kontaktoni

Në fazën fillestare të sëmundjes ose në artritin akut, mund të konsultoheni me një terapist ose mjek familjar. Pas ekzaminimit, në varësi të diagnozës, pacienti i referohet një reumatolog ose ortopedist. Për më tepër, mund të kërkohet konsultë me një specialist të sëmundjes infektive, kirurg ose dermatolog. Me trashje të rëndë që shkaktoi osteoartroza, tregohet zgjedhja e ushqimit të duhur nga një nutricionist. Do të jetë e dobishme të vizitoni një doktor të fizioterapisë, një fizioterapist, një maazazhist, një osteopat.

ExpertNews Shqipëri