Rregullat e administrimit të Ledibon dhe analoge të ilaçit

Menopauza është një gjendje mjaft e rëndë për një grua, e cila kërkon kujdes të duhur, ushqim të mirë dhe marrje të të gjitha vitaminave dhe mineraleve të nevojshme. Gjëja më e rëndësishme është mbështetja e sfondit hormonal, është e rëndësishme të parandaloni që dështimi i sfondit hormonal. Për këtë, ekspertët përshkruajnë ilaçe të ndryshme.

Një nga më të zakonshmet është ilaçi “Ledibon”.

Përbërja kimike dhe forma e lëshimit të ilaçit "Ledibon"

Ilaçet i takojnë grupit klinik, ekstrogjenik klinik dhe farmakologjik. Produkti prodhohet nga prodhuesi në formën e tabletave që kanë një formë të rrumbullakët, një sipërfaqe të sheshtë dhe një hije të bardhë. Në secilën tabletë, ka një shënim të detyrueshëm në formën e shkronjës "e" (kini kujdes nga falsifikimet!).

Përbërësi kryesor aktiv është tiboloni, përmbajtja e të cilit është 2,5 mg për tablet. Përbërja gjithashtu përmban përbërësit e mëposhtëm ndihmës:

 • Monohidrat i Laktozës së Mikronizuar (12,5 mg);
 • Kompresimi i drejtpërdrejtë i laktozës monohidrat (në një vëllim prej 74,5 mg);
 • Niseshte patatesh (në sasinë 9,5 mg);
 • Askorbyl Palmitate (në një vëllim prej 500 mcg);
 • Stearat magnez (në një vëllim prej 500 mcg).

Një paketë përmban 28 tableta. Regjimi llogaritet nga gjinekolog-endokrinolog individualisht, bazuar në:

 1. Mosha e pacientit;
 2. Predispozicion ndaj reaksioneve alergjike;
 3. Prania e sëmundjeve kronike në histori;
 4. Rezultatet e testeve të gjakut për hormonet;
 5. Gjendja e përgjithshme e trupit pas menopauzës.

Tregime për përdorimin e "Ledibona"

Ledibon emëron një gjinekolog-endokrinolog për gratë që kanë arritur periudhën klimatike.

Pas fillimit të menopauzës tek gratë, strukturat e eshtrave dobësohen shumë, ato bëhen jo aq elastike dhe i nënshtrohen faktorëve të jashtëm negativ. Shumë njerëz fillojnë të vuajnë nga osteoporoza, e cila jo gjithmonë tregon simptomat e saj. Mjekët përshkruajnë Ledibon me qëllim parandalimin e osteoporozës dhe forcimin e gjendjes së strukturave të kockave dhe indeve.

efekti farmakologjik

Ilaçi antiplazik Ledibon vepron si më poshtë:

 • Substanca kryesore, tiboloni, metabolizohet menjëherë pas administrimit. Si rezultat, formohen tre komponime kryesore, dhe ato janë faktori përcaktues në përpilimin e karakteristikave farmakodinamike të Ledibon.
 • Dy metabolitët kryesorë janë 3a-hidroksitibolon, 3b-hidroksitibolon, të cilët kryejnë veprimtari të ngjashme me estrogjenin.
 • Metabiti i tretë (4 izomer i tibolonit) kryen veprimtari të ngjashme me androgjenin dhe gestagen-like.
 • Gjatë rrjedhës së trajtimit, mungesa e estrogjenit kompensohet në mënyrë të konsiderueshme, gjë që eliminon simptoma të tilla si djersitje e shtuar, stresi, shqetësime emocionale, etje të vazhdueshme, ulje e lib />
Lexo artikullin:  Nuk mund ta përkul gjurin deri në fund

Karakteristikat farmakokinetike

Si është thithja dhe metabolizmi i Ledibon? Pas gllabërimit, substanca aktive fillon punën e saj, vërehet një thithje mjaft e lartë. Ilaçi metabolizohet në mëlçi, ndërsa lëshimi i përbërësve hidrofilë, shumica e të cilëve janë aktiv farmakologjikisht.

Ilaçi hiqet pas 24 orësh. Zorrët dhe veshkat, si dhe metabolitët, ndihmojnë në këtë. Ekspertët vërejnë jo vetëm efektivitetin e lartë të ilaçeve, por edhe sigurinë e duhur të përdorimit.

contraindications

Ilaçi ka një përbërje kimike mjaft të komplikuar, prandaj ka kundërindikacione për pranim, të cilat duhet të studiohen me kujdes dhe në asnjë rast nuk duhet të injorohen:

 • Pas menstruacioneve të fundit, duhet të kalojë të paktën një vit;
 • Prania e kancerit të gjirit;
 • Prania e një tumori malinje të varur nga estrogjeni, këto sëmundje i atribuohen kryesisht endometriozës;
 • Gjakderdhja vaginale, patogjeneza e së cilës nuk është e përcaktuar;
 • Hiperplazia endometriotike, trajtimi i të cilave nuk ka filluar ende;
 • Tromboza venoze ose arteriale, tromboembolizmi. Lista përfshin gjithashtu tromboflebitin e venave të thella, tromboembolizmin pulmonar, transferimin e infarktit të miokardit, ishemisë, lezionit cerebrovaskular;
 • Mungesa e proteinës C;
 • Mungesa e proteinave S
 • Mungesa e antitrombinës 3;
 • Angina pectoris;
 • Sulmi ishemik kalimtar;
 • Fibrilacioni atrial, i cili mund të çojë në zhvillimin e trombozës arteriale;
 • Dëmtime komplekse në aparatet valvulare të zemrës, të cilat kontribuojnë në formimin e trombozës venoze dhe japin një ngarkesë të fortë në të gjitha sistemet e trupit;
 • Hipertensioni arterial;
 • Prania e endokarditit bakterial;
 • Periudha pas operacionit;
 • mbipesha;
 • Dështimi akut i zemrës;
 • Sëmundjet kronike të mëlçisë, k />

Dozimi dhe rregullat themelore për marrjen e Ladibone

Pra, pasi të kenë kaluar të paktën 12 muaj nga menstruacioni i fundit, gruaja në fjalë mund të përshkruhet ilaçi në fjalë. Nëse filloni një kurs të trajtimit më herët nga sa pritej, atëherë ekziston një probabilitet i lartë i shfaqjes së gjakderdhjes vaginale.

Shtë e domosdoshme që të bëhet një ekzaminim i plotë përpara se të filloni pranimin, të kaloni testet e nevojshme dhe të dëgjoni rekomandimet e një mjeku kompetent.

Gjatë trajtimit me Ledibon, mos përfshini ilaçe që përmbajnë gestagen në terapi. Doza përcaktohet nga mjeku, në udhëzimet për përdorim këshillohet të merrni 1 tablet në 24 orë, sigurohuni që ta pini me ujë të pastër.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Rregullat themelore

Brenda paketës janë blisters me tableta në të cilat tregohen ditët e javës. Ju duhet të filloni ta merrni me tabletë në të cilën shënohet dita aktuale e javës dhe të ndiqni trajektoren e dhënë.

Lexo artikullin:  Periartriti i tehut të shpatullave shkakton shkaqe dhe simptoma

Shtë e rëndësishme të mos anashkaloni marrjen e drogës. Nëse, megjithatë, pacienti ka humbur një ditë pranimi, atëherë duhet të vazhdojë nga koha e humbur. Nëse nuk kanë kaluar 12 orë, atëherë lejohet të merrni një pilulë që gruaja nuk kishte kohë për të pirë në kohë. Sidoqoftë, nëse ka kaluar një periudhë më e gjatë kohore, atëherë duhet të pini një pilulë të nesërmen sipas orarit.

Efektet anësore nga Ledibona – rezultatet e provave klinike

Specialistët kryen një numër analizash; për statistikat e përgjithshme, janë përdorur rezultatet e 21 studimeve, të cilat janë kryer nën mbikëqyrjen e rreptë të mjekëve. Mbi 4000 gra që morën të njëjtin trajtim morën pjesë.

Pra, kur injoroni kundërindikacionet ose nuk respektoni dozën e rekomanduar, mund të shfaqen efektet anësore të mëposhtme:

 • Dhimbje të forta në barkun e poshtëm, ka ndjesi të dhimbjes së kolikut, e ngjashme me sulmet e zgjatura;
 • Rritja e rritur e flokëve të fytyrës;
 • Shfaqja e akneve;
 • Shkarkimi jokarakteristik, i cili ka një erë të pakëndshme, mund të fillojë të dalë nga vagina;
 • Ellingnjtje e gjirit, shfaqja e dhimbjes;
 • Kruajtje gjenitale;
 • Ndodhja e gjakderdhjes nga vagina;
 • Endometriumi mund të bëhet më i dendur;
 • Diagnoza e dysplasia e qafës së mitrës;
 • Një sëmundje e trushit, e cila mund të shndërrohet në një kronikë;
 • Rritja e ndjeshmërisë së thithkave;
 • Rritje e konsiderueshme në peshë;
 • Dhimbje koke që ndodhin vazhdimisht dhe nuk ikin për një kohë të gjatë;
 • Skuqjet në ep />

Nëse të paktën një nga simptomat e listuara shfaqet, duhet urgjentisht të ndaloni marrjen e Ledibon dhe të konsultoheni me një mjek. Në disa raste, kërkohet shtrimi në spital i pacientit dhe monitorimi i gjendjes së saj në kushte stacionare.

Mbidozë

Nëse një grua ka tejkaluar dozën e rekomanduar të barit, atëherë mund të përjetoni:

 • Të vjella të rënda, të përsëritura, me papastërti biliare;
 • Diarre, frekuenca e së cilës mund të arrijë 6 herë;
 • Ethet e drogës, temperatura e trupit mund të rritet në 40 gradë;
 • Koordinim i dëmtuar.
Lexo artikullin:  Heqja e meniskut

Kjo gjendje mund të çojë në dehidrim, dehje të trupit! Ju menjëherë duhet të kontaktoni një mjek, dhe para ardhjes së tyre përpiquni t'i jepni viktimës sa më shumë ujë të thjeshtë që të jetë e mundur për të kompensuar mungesën akute të lagështirës.

Kostoja e ilaçit dhe analogeve të tij

Mimi i ilaçit Ledibon ndryshon nga 2435 rubla deri në 2826, kjo varet nga farmacia e zgjedhur dhe rajoni. Ekzistojnë gjithashtu analoge të ilaçit.

Livial është një ilaç që ka një përbërje kimike identike me Ladybone. Karakteristika kryesore e tij dalluese është se nuk kontribuon në shfaqjen e gjakderdhjes në tërheqje. Kur merret, stabilizimi ndodh në sistemin hipotalamik-hipofizë gjatë menopauzës.

Akte liviale në vaginë (efekti estrogjenik), indet e eshtrave dhe qendrat e trurit përgjegjëse për termorregullimin. Ilaçi ul ndjeshëm nivelin e përqendrimit të kolesterolit, trigliceridin, rrit aktivitetin fibrinolitik të gjakut.

Mimi i Livial është 2733 rubla.

Femoston është një analog i lirë i Ladybone. Ky është një ilaç i kombinuar që përfshin estradiol dhe dydroheteron në përbërjen e tij, janë këto substanca që veprojnë si përbërës estrogjenik dhe progestogjen. Ato janë plotësisht në përputhje me hormonet natyrore femërore estradiol, progesteron.

Ilaçi ju lejon të kompensoni mungesën e estrogjenit, të rregulloni sasinë e progesteronit. Për më tepër, vërehet krijimi i një sfondi psikoemotional të një gruaje, një depresion po kalon. Gjumi dhe djersitja janë normalizuar. Mimi i ilaçit është 1098 rubla.

Në efektin e tyre, përgatitjet janë të ngjashme, megjithatë, duhet t'i kushtoni vëmendje përbërjes kimike. Mos mjekoni veten dhe mos kërkoni mënyra më të lehta, duke preferuar ilaçet e lira. Ndiqni rekomandimet e mjekut dhe më pas mund të arrini efektin e trajtimit.

Vlerësime

Shumë gra arritën të provojnë Ledibon, sepse kur merren si duhet, ai jep rezultate të shkëlqyera dhe ndihmon në parandalimin e shumë sëmundjeve. Mjekët shpesh i japin përparësi këtij ilaçi të veçantë, pasi është një nga më efektivët dhe më të sigurtët.

Në internet mund të gjeni shumë vlerësime ku gratë përshkruajnë ndjenjat e tyre gjatë pritjes, shfaqjen e efekteve anësore dhe, më e rëndësishmja, rezultati.

ExpertNews Shqipëri