Pse kurrizi dhemb shkaqet kryesore dhe metodat e trajtimit

Tofarë duhet të bëni nëse dhimbjet e shpinës bëhen më të shpeshta – sigurohuni që të bëni një takim me një neurolog ose vertebrolog. Pas ekzaminimit, mjeku do të përcaktojë shkakun e sikletit, do të kryejë trajtimin e nevojshëm. Jo vetëm dhimbjet e shpinës, por edhe patologjia që i shkaktoi ata do të eleminohet. Për këtë, përdoren metoda konservative të trajtimit – marrja e ilaçeve, fizioterapia, masazhi, tërheqja kurrizore, terapia e ushtrimeve.

Shkaqet e dhimbjes së shpinës

Pjesa e pasme gjithashtu mund të dëmtojë për arsye natyrore, për shembull, për shkak të tendosjes së muskujve pas stërvitjes sportive ose ngritjes së peshave. Por ngarkesa të tilla ndikojnë negativisht në gjendjen e ligamenteve, disqe të rruazave. Nëse ato nuk ulen, atëherë ekziston një probabilitet i lartë i mikrotraumës së indeve të eshtrave dhe kërc dhe zhvillimi i patologjive degjenerative-destruktive.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Sëmundjet degjenerative të shtyllës kurrizore

Dhimbja e shpinës manifeston gjithmonë osteokondrozën e 2-3 ashpërsisë. Në fazën fillestare, ndodh vetëm shqetësim i butë, duke u zhdukur pas një pushimi të shkurtër. Një person i largon ata nga lodhja pas një dite të vështirë pune dhe nuk po nxiton të këshillohet me një mjek.

Në këtë kohë, disqet bien ngadalë dhe në mënyrë të qëndrueshme, trupat vertebral deformohen me formimin e thumba të mprehta të kockave – osteofiteve. Ata shtrydhin indet e buta, shkelin në rrënjët kurrizore, gjë që çon në shfaqjen e dhimbjes.

Arthoza e nyjeve të harkuar gjithashtu mund të provokojë dhimbje prapa. Ato gjithashtu ndodhin me lakim të shtyllës kurrizore (kyfozë, skoliozë), për shkak të traumës ose patologjisë progresive.

Sëmundjet inflamatore

Sëmundjet inflamatore përfshijnë artritin – gouty, reumatoid, psoriatik, reaktiv. Infektive, përveç dhimbjes së shpinës që shkaktojnë simptoma të dehjes së përgjithshme të trupit janë veçanërisht të rrezikshme: të dridhura, ethe, djersitje në rritje.

Lexo artikullin:  Trajtimi i inflamacionit të nyjeve të gishtërinjve të dorës shkakton, statistika, medikamente

Spondiliti Ankilozion

Spondiliti ankiloz, ose spondiliti ankiloz, diagnostikohet më shpesh te burrat 15-30 vjeç. Patologjia zhvillohet për shkak të agresionit të shtuar të sistemit imunitar ndaj qelizave të trupit të vet.

Fillimisht, ndodh një proces inflamator, dhe më pas ndodh bashkimi i nyjeve ndërvertebrale. Simptomat kryesore të spondilitit ankiloz janë dhimbja dhe ngurtësia e lëvizjeve në pjesën e poshtme të shpinës, dhe pastaj në pjesët e tjera të shtyllës kurrizore.

Sëmundja Kummel-Verney

Arsyeja për zhvillimin e kësaj patologjie është një dëmtim i mëparshëm me dëmtim të enëve të gjakut. Hemorragjia e gjerë çon në nekroza aseptike të pjesshme të palcës kanellore të zverkut. Gradualisht, indet e dëmtuara shpërndahen, dhe formohen qeliza të reja, të shëndetshme. Por ndërsa proceset e rimëkëmbjes ndodhin, segmenti vertebral i dëmtuar nuk i reziston ngarkesave dhe kolapset. Dhimbja e shpinës ndodh, së pari lokalizohet qartë, dhe pastaj përhapet në pjesët fqinje të trupit.

spondylitis

Të ashtuquajturat lezione inflamatore të shtyllës kurrizore. Ato janë specifike dhe jo specifike. Këto të fundit përfshijnë të gjitha patologjitë reumatike, si dhe sëmundjet infektive të provokuara nga depërtimi i stafilokokeve, streptokokëve në segmentet vertebral. Shkaku i zhvillimit të spondilititit specifik mund të jetë tuberkulozi, bruceloza, gonorrea, sifilisi.

Të gjitha patologjitë inflamatore karakterizohen nga dhimbje prapa. Në periudhën akute dhe subakut, ato janë të forta, të djegura, shpuese. Nëse sëmundja ka marrë një kurs kronik, atëherë në fazën e faljes ka vetëm siklet të dobët.

Dhimbje myofasciale

Myofascial quhen dhimbje kronike të muskujve. Në muskujt skeletorë të shpinës, vula të vogla të rrumbullakosura formohen në pikat e këmbëzës. Ndjehen lehtësisht me presion në lëkurë. Pikat e shkaktimit ndahen në aktive dhe pasive. Në këtë të fundit, dhimbja shfaqet vetëm në palpim. Dhe ndjesi të pakëndshme në pikat aktive shfaqen me ndonjë tkurrje të muskujve. Shkaku i dhimbjeve të miofascial janë dëmtimet, qëndrimi i dobët, hipotermia e shpeshtë, osteochondrosis.

Sëmundjet e brendshme

Përgjatë kolonës kurrizore gjenden mbaresa nervore që gërshetojnë organet e brendshme. Nëse veshkat, mëlçia, stomaku, zorrët, zemra preken nga ndonjë patologji, atëherë impulset e dhimbjes hyjnë në rrënjët kurrizore. Një person i percepton ato si dhimbje prapa me ashpërsi të ndryshme. Ndodh me kolecistitin, pankreatitin, pectorisin. Shpesh një simptomë e ngjashme shoqëron rrjedhën e pleurit, pneumonia, prostatiti, adnexiti, fibroids e mitrës.

Dhimbje fiziologjike

Përveç tendosjes së muskujve, shtatzënia është një shkak natyror i dhimbjes së shpinës. Gjatë mbajtjes së një fëmije, një mitër që rritet në madhësi shtyp në organet e legenit, duke përfshirë mbaresa nervore të ndjeshme. Ka dhembje, dhimbje të shurdhër të shpinës. Nëse nuk zhdukeni pas një pushimi të gjatë, duhet të njoftoni gjinekologun për këtë. Fakti është se një gjendje e tillë mund të sinjalizojë një kërcënim të abortit.

Tumoret

Tumoret malinje dhe beninje ndonjëherë formohen në kolonën kurrizore. Këto përfshijnë osteoma, osteokondromat, hemangiomat, sarkomat, osteosarkomat, limfomat. Në fazën fillestare, patologjitë janë asimptomatike. Ndërsa madhësia e neoplazmës rritet, rrënjët kurrizore preken, gjë që manifestohet me dhimbje akute. Metastazat e tumoreve të formuara në organet e brendshme, përfshirë legenin, mund të gjenden në kolonën kurrizore.

Osteomieliti kurrizor

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Osteomieliti është një inflamacion i palcës së eshtrave që zhvillohet për shkak të futjes së baktereve patogjene. Patologjia është post-traumatike, kontakti, postoperative. Stafilokokët, streptokokët, enteroviruset e provokojnë atë. Osteomieliti specifik ndodh kundër sfondit të tuberkulozit, brucelozës, sifilisit, gonorresë. Përveç prerjes së dhimbjes së shpinës, një person vuan nga simptomat e dehjes së përgjithshme (ethe, të dridhura).

Lexo artikullin:  Hernia inguinale tek gratë simptoma dhe trajtimi me mjete juridike popullore

Sëmundja e Paget's

Me sëmundjen e Paget, restaurimi i strukturave të eshtrave ngadalësohet. Ata gradualisht deformohen, bëhen të brishtë, gjë që rrit mundësinë e frakturave spontane. Shkaqet e patologjisë nuk janë vërtetuar. Me sa duket, sëmundja zhvillohet me aktivizimin e viruseve të caktuara, një predispozicion trashëgues, një reagim të papërshtatshëm imunitar.

Cili mjek do të ndihmojë

Nëse dyshoni se dhimbja e shpinës provokohet nga një dëmtim, duhet të konsultoheni me një traumatolog. Në raste të tjera, këshillohet të bëni një takim me një vertebrolog, neurolog ose mjek të përgjithshëm – terapist. Pas studimit të rezultateve të studimeve të tyre të caktuara, pacienti do t'i referohet një reumatolog, ortoped. Trajtimi i osteokondrozës dhe ndërlikimet e tij kryhet nga një neurolog, vertebrolog. Nëse është e nevojshme, një specialist i sëmundjes infektive, endokrinolog, gjinekolog, kardiolog, gastroenterolog mund të lidhet me trajtimin.

Parimet e diagnozës

Në takimin e parë, mjeku dëgjon ankesat e pacientit, bën një ekzaminim të jashtëm dhe studion anamnezën. Për të bërë një diagnozë përfundimtare, rezultatet e studimeve instrumentale janë të nevojshme:

  • MRI ose skanimi CT i shtyllës kurrizore;
  • radiografi në 2 ose më shumë projeksione;
  • skintigrafia me kontrast.

Nëse ekziston dyshimi për sëmundje të organeve të brendshme, tregohet një ekzaminim i duhur (EKG, endoskopia, radiografia e stomakut me kontrast, MSCT e organeve të barkut). Studimet biokimike janë kryer për të përjashtuar sëmundjet sistemike.

Ndihma e parë

Për dhimbje të moderuar të shpinës, mjafton të aplikoni çdo ilaç të jashtëm anti-inflamator jo-steroidal të jashtëm (NSAID), për shembull, Voltaren ose Fastum. Para se të vizitoni një mjek, është e padëshirueshme t'i përdorni ato, pasi kjo mund të shtrembërojë pamjen klinike.

Nëse ka një dhimbje akute, shpuese, atëherë është e nevojshme të shtriheni në një sipërfaqe të vështirë. Shtë e nevojshme të merret një pozicion i trupit në të cilin gjendja e shëndetit përmirësohet sa më shumë që të jetë e mundur. Për të lehtësuar dhimbjen, duhet të merrni një tabletë të NSAIDs – Ketorol, Nise, Diclofenac. Mjekët rekomandojnë gjithashtu përdorimin e antihistamines (loratadine, cetrin) për të zgjidhur edemën inflamatore.

Therapies

Ju mund të shpëtoni nga dhimbjet e shpinës vetëm pasi të eleminoni kauzën e tyre. Bëhet trajtim kompleks i patologjisë kryesore inflamatore ose degjenerative-distrofike.

Medikamente

Në terapi, përdoren forma të ndryshme dozimi të ilaçeve. Injeksioni intramuskular dhe periartikular i injeksioneve ndihmon për të ndaluar dhimbjen akute. Siklet e butë në pjesën e prapme eliminohet nga aplikimi lokal i ointments, krem, xhel. Heqni qafe dhimbjen e moderuar do të lejojë administrimin e tabletave, kapsulave, dragees.

Droga për të eleminuar dhimbjen e shpinësEmrat e ilaçeve
NSAIDsLornoxicam, Meloxicam, Indomethacin, Diclofenac, Ketorolac, Nimesulide
GlukokortikoideMetilprednisolone, Diprospan, Dexamethasone, Triamcinolone, Hydrocortisone
AnestheticsLidocain, Novocaine
Relaksues të muskujveSirdalud, Midokalm, Baklosan, Tolperizon
ChondroprotectorsArthra, pajisjet, Teraflex, Don, glucosamine-High

Vajrat dhe xhelat e ngrohtë Viprosal, Kapsikam, Finalgon, Apizartron, Nayatoks rekomandohen për pacientët pas lehtësimit të inflamacionit. Ato jo vetëm që eliminojnë dhimbjen, por edhe përmirësojnë qarkullimin e gjakut, stimulojnë rigjenerimin e indeve të buta. Përdoren gjithashtu NSAID – Ortofen, Indomethacin, Ibuprofen, Dolgit, Ketoprofen. Efekti më i fuqishëm analgjezik në xhel Diclofenac 5% të prodhimit vendas.

Tableta kundër qetësuesve

Barnat e zgjedhjes së parë në tableta për dhimbje prapa – NSAIDs (Ketorol, Nise). Por ata kanë një listë të gjerë të kundërindikacioneve dhe efekteve anësore të mundshme. Në vend të kësaj, mjeku mund të përshkruaj Paracetamol ose analoge strukturore të importuara të tij Efferalgan, Panadol. Agjentët e kombinuar përdoren gjithashtu, për shembull, Neurodiclovit me diklofenak dhe vitamina B.

Lexo artikullin:  Me cilin mjek duhet të kontaktoj me osteokondrozën

Fasha mjekësore

Për dhimbjen e shpinës, veçanërisht të shoqëruar me ënjtje, përdoren fasha me Dimexide. Në barnatore, shitet një zgjidhje e përqendruar, e cila hollohet me ujë të zierë të ngrohtë 1: 2 ose 1: 3. Në hollimin që rezulton, një pecetë e garzës së gjerë ose një fashë e palosur në disa shtresa është lagur, shtrydhur pak. Vendosni në zona të dhimbshme për një orë.

Kompresat e kripës e kanë provuar veten mirë. Për të përgatitur një zgjidhje në një gotë ujë, një lugë gjelle pihet me një rrëshqitje kripë deti të trashë. Lagur një pecetë, aplikoni për një orë në vendin ku dhimbja ndjehet më së shumti.

Ushtrimi terapeutik

Në mungesë të kundërindikacioneve, terapi fizike rekomandohet për të gjithë pacientët me dhimbje prapa. Shpesh, trajnimi ditor ndihmon në përmirësimin e mirëqenies pa marrë ilaçe që ndikojnë negativisht në organet e brendshme. Një mjek i terapisë ushtrimore pas studimit të radiografive përbën një grup ushtrimesh. Ky është një imitim i çiklizmit, përzierjes dhe shumimit të këmbëve të përkulura në gjunjë, një "urë", pjerrësi dhe kthesa të trupit.

Massages

Disa seanca të masazhit klasik ndihmojnë për të dobësuar ose eliminuar plotësisht dhimbjen. Për të forcuar muskujt, për të përmirësuar qarkullimin e gjakut në shpinë, përdoren lëvizjet kryesore të masazhit – dridhje, bluarje, palpim sipërfaqësor. Në osteokondrozën, shpesh përdoret gjithashtu spondilartroza, akupunktura, masazhi me vakum, përfshirë masazhin e pajisjeve.

Receta të mjekësisë tradicionale

Për të eleminuar dhimbjen e shpinës në mjekësinë popullore, përdoren ointments, fasha, aplikime, alkool dhe tinkturat e vajit, infuzione të bimëve medicinale. Të gjithë kanë vetëm një efekt analgjezik të dobët. Prandaj, mjekët u lejohet t'i përdorin ato vetëm pas terapisë kryesore. Cilat mjete juridike popullore janë më efektive:

  • compress. Një gjethe e madhe e freskët lakër, barishte ose rrikë është rubbed mirë në mes të pëllëmbëve, yndyrat me mjaltë, e aplikuar në shpinë të dhimbshme për një orë;
  • vaj. Në një llaç, fërkoni në një lugë gjelle lanolin (të shitur në barnatore) dhe çamçakë terpentinë deri në një çarje karakteristike. Shtohen nja dy pika vaj dëllinje, pisha dhe rozmarine. Hyni me nxitje në pjesë të vogla 100 g vazelinë;
  • çaj bimor. Derdhni calendula, kamomil, nenexhik limoni në një enë qeramike, derdhni 2 gota ujë të valë. Pas një ore, filtroni, merrni 100 ml 2 herë në ditë pas ngrënies.

Para diagnozës, mjetet juridike popullore janë rreptësisht të ndaluara. Ato zvogëlojnë ashpërsinë e dhimbjes, por nuk ndalojnë shkatërrimin e disqeve dhe rruazave.

Komplikime të mundshme

Pa ndërhyrjen mjekësore, të dy sëmundjet inflamatore dhe degjenerative-distrofike përparojnë shpejt. Shtresat e kërcit shkatërrohen, rruazat e eshtrave deformohen, ligamentet dobësohen. Në fazën përfundimtare të shumë patologjive, ndodh ankiloza – imobilizim i plotë ose i pjesshëm.

Parandalim

Parandalimi më i mirë i zhvillimit të patologjive që provokojnë dhimbje prapa është një ekzaminim i rregullt mjekësor (1-2 në vit). Mjekët rekomandojnë not, Pilates, gjimnastikë me ujë, ecje nordike. Ju duhet të hiqni dorë nga pirja e duhanit, një mënyrë jetese e ulur, përdorimi i ushqimeve të pasura me yndyrë dhe karbohidrate të thjeshta.

ExpertNews Shqipëri