Përfitimet e ecjes në gjunjë me artrozë

Arthrosis është një sëmundje që nuk mund të kurohet pa ushtrime të përditshme të aktivitetit fizik në këmbë. Qëllimi kryesor për të ndikuar në nyjet e dëmtuara është përmirësimi i qarkullimit të gjakut në gju, forcimi i aparatit ligamentoz dhe muskulor të gjymtyrëve. Kjo ngarkesë nuk ka pse të jetë gjimnastikore. Nuk është më pak efektive të ecni në gjunjë me artrozë, si dhe të përfshiheni në ecje nordike.

Duhet mbajtur mend se gjuri artrit është deformuar, kyçja nuk i plotëson më plotësisht funksionet e tij natyrore. Trajtimi i osteoartritit të gjurit duke ecur në gjunjë ose ecje nordike duhet të kryhet në mënyrë korrekte, duke kombinuar këto ushtrime me llojet e tjera të aktivitetit fizik, marrjen e medikamenteve dhe një dietë të veçantë. Një qasje e integruar në trajtimin e gonarthrosis është alternativa e vetme për kirurgjinë e zëvendësimit të përbashkët.

Karakteristikat e zhvillimit dhe trajtimit të sëmundjes

Gonarthrosis (patologji degjenerative-distrofike e nyjes së gjurit) dhe koxarthrosis (patologji degjenerative-distrofike e nyjës së femurit) janë pothuajse llojet më të zakonshme të patologjive në gratë e moshës së mesme. Burrat vuajnë nga degjenerimi i përbashkët më rrallë. Një rritje e mprehtë e sëmundjes vërehet në grupmoshën pas 60 vjetësh, kur aktiviteti motorik zvogëlohet ndjeshëm.

Parandalimi i mosveprimit fizik, mbipeshes dhe semundjeve degjeneruese ne kete moshe po ecin qetesisht. Për trajtim, duhet të ecni qëllimisht në gjunjë, duke bërë çdo ditë. Shtë më mirë të zëvendësoni shëtitjet në rrugë me artrozën me ecjen Nordike.

Ekzistojnë 3 faza të zhvillimit të sëmundjes, në secilën prej tyre ecja në gjunjë mund të ngadalësojë zhvillimin e gonarthrosis:

  Faza fillestare e shkatërrimit të nyjeve karakterizohet nga degradimi i kërcit hialin, ndryshimet në përbërjen e gripit synovial>

Me ecje të vazhdueshme, në kombinim me terapinë konservative të ilaçeve, kursi i artrozës (gjunjëve, ijet) në dy fazat e para mund të kthehet mbrapa dhe sëmundja të zhvendoset një hap prapa.

Terapia e mjekimit

Ata pacientë që besojnë në ilaçe duhet të dinë se gonarthrosis është një patologji që zhvillohet me kalimin e viteve, duke ndryshuar gradualisht strukturën e nyjes dhe formën e kockave. Asnjë tabletë nuk mund të "formojë shpinën e përbashkët". Dhimbja, kufizimi i lëvizshmërisë së gjurit ose kofshës me artrozë nuk shoqërohen me inflamacion.

Barnat anti-inflamatore jo-steroide (qetësuesit e dhimbjes) mund të sjellin lehtësim afatshkurtër, por sa më shpejt që pritja të ndalet, dhimbja kthehet. Me administrim të zgjatur, të pakontrolluar dhe josistematik të NSAIDs, pacientët zhvillojnë tolerancë ndaj këtyre ilaçeve. Në raste të rënda, ka një ndryshim në përbërjen e funksioneve të gjakut, mëlçisë dhe veshkave. Rreziku i marrjes së NSAIDs qëndron në aftësinë e tyre për të "lubrifikuar" pamjen klinike të sëmundjes, për t'i dhënë pacientit një sens të rremë të shëndetit.

Lexo artikullin:  Nofulla e përbashkët (2)

Kondroprotektorët ndihmojnë në rivendosjen e funksionalitetit të nyjeve të gjurit nëse pacienti është i angazhuar në ushtrime terapeutike. Merrni këto ilaçe duhet të jenë kurse të gjata, pa pushim. Regjimi i rekomanduar i dozimit varet nga faza e sëmundjes:

 • Me artrozën e gjurit të fazës 1-2, kondroitina sulfati dhe glukozamina përshkruhen për 3 muaj përdorim të vazhdueshëm, e ndjekur nga një pushim gjashtë-mujor;
 • Me artrozën e gjurit të fazës 3, regjimi i trajtimit duket si gjysmë viti i marrjes së ilaçeve dhe gjysmë pushimi.

A është e dobishme ecja për artrozën e nyjës së gjurit kur pacienti po merr kondroprotektorë? Ky është një lloj kompleks i aktivitetit fizik që ndikon pozitivisht në të gjithë trupin.

Marrja e ilaçeve për artrozën e gjurit justifikohet vetëm me recetën e mjekut dhe me një diagnozë të vendosur saktë! Me vetë-mjekim, ju mund të kaloni patologjinë shoqëruese dhe të humbni nyjen përgjithmonë.

Kundërindikimet dhe kufizimet e ushtrimit

Meqenëse nyja e gjurit ose hipit me artrozën simptomatike (e cila manifestohet me dhimbje) tashmë ka ndryshime strukturore, çdo aktivitet fizik i mprehtë, i fortë ose i pazakontë mund të jetë traumatik.

"Portreti" klasik i bartësit të shenjave të para të artrozës duket kështu: një grua pas 40-45 vjeç e cila ka një histori të mbipeshës dhe venave me variçe. Ushtrime intensive, shumë orë ecje në këtë kategori pacientësh përfundojnë me rraskapitje nervore, lëndime.

Trajtimi i stërvitjes për nyjet e gjurit duhet të jetë:

 1. Statike. Ky është një ushtrim për të ruajtur tensionin e muskujve në një pozicion specifik.
 2. Dosed. Seancat e trajtimit duhet të ndërpriten derisa të shfaqen dhimbje akute në gjunjë gjatë ecjes ose stresit tjetër.
 3. Dinamik i ngadaltë. Trajnimi më i mirë për muskujt dhe ligamentet është ngritja ngadalë dhe mbajtja e këmbëve në pozicione të ndryshme.

Duke ecur me artrozë të gjurit

A është e dobishme ecja për artrozën e nyjës së gjurit? Rekomandohet ecja me artrozë të nyjës së gjurit. Për njerëzit, veprimtaria fizike dhe aftësia e të cilëve është e kufizuar për shkak të sëmundjes ose moshës, ecja është mënyra më e mirë për të mbajtur shëndet të mirë.

Ecja e rregullt stërvit sistemin kardiovaskular, rregullon presionin, përmirëson këmbët trofike. Ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të muskujve, përmirëson gjendjen shpirtërore. Reumatologët praktikues e dinë që gjendja e nyjeve dhe gjendja emocionale dhe psikologjike e një pacienti me artrozë janë të lidhura drejtpërdrejt.

Lexo artikullin:  Sëmundja Koenig çfarë është ajo Simptomat, shkaqet, trajtimi

Gjendja e stresit çon në shtrëngime të muskujve të pavetëdijshëm në pjesën e poshtme të shpinës dhe pjesën e përparme të kofshës. Kjo është arsyeja për zhvillimin e proceseve degjenerative-distrofike në nyjen e gjurit, pasi ndërhyn në ushqimin e tij normal. Do kapës muskulor kontribuon në bllokim. Ecja përshpejton gjakun, normalizon muskujt (përfshirë zemrën).

A mund të eci shumë me artrozën e nyjës së gjurit? Edhe me fazën e dytë të zhvillimit të sëmundjes, ecja për disa kilometra nuk do të sjellë asgjë tjetër përveç përfitimit. Ushtrimi ditor me shtimin e llojeve specifike të ushtrimeve, siç është ecja nordike, me artrozën e nyjës së gjurit çon në fillimin e rigjenerimit të indeve të kërcit dhe lëngut të përbashkët.

Mund të shkoni në distanca të gjata me artrosis vetëm me duar boshe. Edhe një peshë e vogël prej 2-3 kg krijon një ngarkesë të dhimbshme. Për të njëjtën arsye, rekomandohet fuqimisht që pacientët me osteoartrit të ulin peshën.

gjunjëzim

Isfarë është e dobishme duke ecur në gjunjë me artrozë? Ky lloj specifik i ecjes është një lloj efektiv, gjithëpërfshirës i trajtimit për patologjitë degjenerative të nyjeve të këmbëve, shpinë. Lëvizja e bazuar në gjunjë lejon pacientin të rregullojë në mënyrë të pavarur ngarkesën, megjithëse nuk do të jetë e mundur të shmanget dhimbja në fillim të klasave. Ecja kryhet disa herë në ditë, duke filluar nga 1 minutë. Barra duhet të rritet gradualisht, duke u përqëndruar në dhimbje.

Në dysheme duhet të vendosni një qilim të trashë, por të fortë. Ndjenja natyrale është perfekte. Me dhimbje të forta, mund të filloni të ecni duke shtruar një dyshek të hollë nën gjunjë.

Teknika e të ecurit në gjunjë është si më poshtë:

 • Gjunjëzoni me shpinë drejt dhe stomp në vend;
 • Hapat e vegjël për të ecur përpara;
 • Në të njëjtat hapa të vegjël, kthehuni në pikën e fillimit, duke lëvizur në të kundërt.

Nëse ecja në gjunjë me shpinë të drejtuar shkakton dhimbje të forta, atëherë duhet të filloni nga pozicioni i "qëndrimit në gjunjë me theks në grushtat tuaja", tek njerëzit e thjeshtë "në të katër anët". Në këtë pozicion, një pjesë e peshës shkon në duar, gjë që zvogëlon dhimbjen dhe ju lejon të ecni.

Nuk ka konsensus për kohëzgjatjen e klasave. Rekomandimi klasik: filloni nga 1 minutë, duke rritur kohën në gjunjë me artrozë me 1 minutë në ditë. Ngarkesa maksimale duhet të jetë së paku 50 hapa 2-3 herë në ditë.

Lexo artikullin:  Dhimbja akute në gju shkakton

Ecje nordike

A është e mundur që të përfshiheni në ecje nordike me artroza të gjurit? Ky lloj aktiviteti fizik njihet si ski. Fillimisht, këto ishin trajnime specifike për skiatorë në sezonin e verës. Sot, ecja nordike është përdorur me sukses për të trajtuar sëmundjet e kyçeve.

Ecja Nordike me koxarthrosis kontribuon në një rritje në amplituda e lëvizjes së hip dhe normalizimin e gatitjes duke forcuar aparatin muskulo-ligamentoz. Ecja specifike zvogëlon mundësinë e dëmtimeve te njerëzit e moshuar kur ecin. Farë është veçanërisht e rëndësishme – ecja skandinave me artrozë dhe ecje e dëmtuar ngjall besim dhe një dëshirë për t'u përfshirë në pacientë të moshës. Shkopinjtë janë sigurim i shkëlqyeshëm për ta kur ngasni makinën.

Teknika Nordike e ecjes:

 • Hapi kryhet me një rrotull nga thembra në këmbë;
 • Shkopi vendoset në mes të gjatësisë së shiritit në anën e kundërt të trupit;
 • Me një hap përpara, kryhet krahu i majtë dhe këmbën e djathtë, dhe anasjelltas;
 • Ritmi i ecjes është mesatar, i rehatshëm, por energjik.

Përmirëson ndjeshëm gjendjen e pacientëve, fizik dhe emocional. Specialistët rekomandojnë trajtimin e artrozës së gjurit me ecje në gju dhe ecje nordike si metodat më efektive të trajtimit të patologjive degjenerative-distrofike.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri