Indikacione dhe kundërindikacione për përdorimin e Voltaren Emulgel

Vaji ka ngjashmërinë e një kremi. Hueja varet nga prodhuesi: fillon nga e bardha, përfundon me të verdhë, e cila konsiderohet një lloj normal i substancës.

Baza është substanca që është në përbërjen e ilaçit në formën e një xhel – diklofenak. Substanca aktive përmbahet në agjent në formën e dy përqind ose një. Kjo do të thotë që tubi në 100 gram përmban diklofenak në përbërjen e një ose dy gramëve, dhe pjesa tjetër përfaqësohet nga elementët e mbetur gjurmë.

I njëjti produkt mund të shitet me përdorimin e suplementit "forte", që do të thotë efekti më i madh i një ilaçi të tillë. Në rastin e Voltaren emulgel, parashtesa "forte" do të thotë që kur plotësohet me "forte", një efekt terapeutik afatgjatë garantohet për 12 orë. Në të njëjtën kohë, kohëzgjatja dhe efektiviteti i emulsifikuesit Voltaren garanton 12 orë. Si rezultat, shtohen edhe 12 orë të tjera. Mesatarisht, efikasiteti mund të zgjasë rreth 20 orë.

Kjo do të thotë që Voltaren emulgel, udhëzimet për përdorim për të cilat tregohen në paketë, është në gjendje të bllokojë ciklooksigjenazat sipas llojit të parë dhe të dytë. Metabolizmi i prishur i acideve arachidonic dhe shtypja e përhapjes së këtyre enzimave, një vaj i pjekur mund të eleminojë për shkak të efektit kryesor të theksuar, ai anestetizon dhe eliminon inflamacionin. Ekzistojnë disa lloje të ciklooksigjenazës, për të cilën do të thotë funksionale.

farmakologji

Emulsifikuesi Voltaren Efektiv kur aplikohet në zonat e prekura dhe të dhimbshme. Në një formë të parëndësishme, COX-1 dhe COX-2 frenohen, metabolizmi i acideve arachidonic është ndërprerë. Voltaren Emulgel përdoret për të eliminuar fokusin e dhimbjes, fillimin e procesit inflamator në nyje, me shtrirje të muskujve të një natyre traumatike ose reumatike.

Këto efekte ndihmojnë për të zvogëluar dhimbjen dhe ënjtjen, të cilat fillojnë për shkak të reaksioneve inflamatore, nyjet mund të rriten.

Veprimi farmakokinetik

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Mbush brenda

Doza e kërkuar e diklofenakut, e cila është zhytur përmes lëkurës, në mënyrë të barabartë mbi sipërfaqen e zonave të trajtuara, aplikohet duke marrë parasysh si sasinë e dozimit të kremës së aplikuar, ashtu edhe raportin e hidratimit të lëkurës. Pasi që substanca aktive të aplikohet në lëkurë, zona e së cilës është 400 cm2, atëherë në përmbajtje prej 1% do të jetë e nevojshme të aplikohet produkti deri në 4 herë në ditë për një javë. Në ditën e fundit të javës, bio-disponueshmëria relative e barnave (në lidhje me AUC) do të ulet në 4.5% (përdoret një dozë ekuivalente e kripës së natriumit në diklofenak). Nëse vishni një fustan të papërshkueshëm nga uji, niveli i përthithjes nuk do të ndryshojë.

Lexo artikullin:  Menisku i anatomisë së përbashkët të gjurit, dëmtimi, trajtimi

shpërndan

Maksimumi “C” në plazëm do të jetë afërsisht 100 herë më pak sesa kur merret gojarisht me të njëjtën sasi agjenti fiks. Marrëdhënia e aftësisë kryesore me proteina plazmatike është tejkalimit të 0.3%, që do të thotë se albumi është afërsisht 99.4%.

Diklofenaku në një masë më të madhe shpërndan dhe vonon efektet brenda indeve që i nënshtrohen fillimit inflamator, për shembull, në nyje, pasi përqendrimi është shumë herë më i lartë se vendosja sesa në rastin e plazmës.

Metabolizëm

Metabolizmat e diklofenakit ndodhin jo plotësisht përmes glukuronidimit të molekulave të pandryshuara, por për pjesën më të madhe përmes hidroksilimit të vetëm dhe të shumëfishtë, gjë që kontribuon në shfaqjen e shumë metabolitëve fenolikë. Shumica e tyre mund të shndërrohen në një bashkues glukuronid. Një palë metabolitësh fenolikë kanë një aktivitet biologjik më pak se ai që gjendet në diklofenak.

Paraqitet

Në prani të një pastrimi plazmatik të përgjithshëm sistemik të diklofenakit është i barabartë me 263 ± 56 ml / min. Me një T1 / 2 përfundimtar prej rreth dy orësh, metabolitët T1 / 2, duke përfshirë një palë ato farmakologjikisht aktive. Ata gjithashtu nuk kanë një kohëzgjatje të gjatë, lënë deri në tre orë. Metaboliti me një T1 / 2 të gjatë të gjatë, por nuk është aq aktiv. Përbërja kryesore e diklofenakut me metabolitët e saj lëshohet përmes urinës.

Mjeti ka një dëshmi

  • Dhimbje në shpinë, me praninë e inflamacionit dhe sëmundjes në shpinë;
  • Dhimbje në nyje (kjo përfshin duart dhe gjunjët). Nëse diagnostikohet artriti reumatoid, osteoartroza;
  • Dhimbje muskulore (nëse do të kishte sprains, overstrain, bruises, trauma);
  • Indet dhe nyjet e buta bëhen të përflakur dhe të fryrë pas vuajtjes së traumës dhe pas sëmundjes reumatike.
Lexo artikullin:  Trajtimi i këputjes së meniskut të gjurit

Në cilat doza të aplikohet

Përdoret si xhel në një zonë problematike të lëkurës. Për pacientët që janë mbi 12 vjeç, është e nevojshme të përdorni ilaçin dy herë në ditë. Përdorimi i rekomanduar në mëngjes pas zgjimit dhe gjatë natës.

Zbatohet në një shumë të varur nga zonat e prekura. Aplikimi një herë duhet të jetë deri në 4 g (me një sasi të vogël me një bizele, arrihet efikasitet i lartë). Zona përpunohet deri në 800 cm2.

Kursi i përdorimit varet nga efektet e dëshiruara. Nuk rekomandohet përdorimi i tij për më shumë se dy javë nëse vërehen inflamacion post-traumatik dhe sëmundje reumatike të indeve të buta, përveç nëse përshkruhet nga një mjek. Vetë-mjekimi nuk duhet të zgjasë më shumë se një javë, përndryshe ju duhet të kontaktoni një specialist.

Efektet anësore

Një reagim negativ në rast të përdorimit jo të duhur në shumicën e rasteve i referohet një manifestimi të butë dhe kalues ​​të lëkurës në zonën e xhelit. Raste të rralla kur zhvillohet një alergji.

Infeksion parazitar ose infektiv: manifestime mjaft të rralla të skuqjeve pustulare.

Imuniteti: një shfaqje mjaft e rrallë e një skuqje të përgjithësuar të lëkurës, reaksione alergjike (në formën e urtikarisë, mbindjeshmëria: angioedema).

Reflektim në epidermë: një dukuri mjaft e shpeshtë eritemës, dermatitit, përfshirë dermatitin e kontaktit (simptoma: ekzemë, pruritus, ënjtje në zonat e trajtuara të lëkurës, skuqje, papule, vezikul, zhvishem); rrallë shfaqet në formën e dermatitit bulloz; mjaft rrallë në reaksionet e fotosensifikimit.

Ilaçi është kundërindikuar

  1. Nëse marrëdhënia me strukturën kryesore ose përbërësit e tjerë të produktit rritet;
  2. Nëse astma bronkiale, skuqjet epidermale ose rinitit akut mund të ndodhin në atë kohë, nëse përdoren acid acetilsalicilik ose NSAID të tjera;
  3. Nëse ka çarje dhe lot në fushën e aplikimit të barit, fillimi i inflamacionit;
  4. Nëse gruaja është në tremujorin e tretë të shtatzënisë;
  5. Nëse gruaja ushqehet me gji;
  6. Duhet të jetë me kujdes dhe në doza të pakta të aplikuara te fëmijët nën 12 vjeç.

Vetëm me këshillën e një specialisti duhet të aplikohet agjenti nëse zbulohet porfiria hepatike (me përkeqësim), ulçera dhe reaksione të tjera inflamatore në zorrë, dëmtim të rëndë funksional i mëlçisë dhe veshkave, probleme kronike të muskujve të zemrës, astmë bronkiale, si dhe 3 tremujori ose pleqëria.

Lexo artikullin:  Këputje e gishtit të vogël në këmbë karakteristike, simptoma, trajtim

Shtatzëna dhe laktuese

Meqenëse të dhënat e sakta në lidhje me trajtimin me ilaçin Voltaren Emulgel gjatë mbajtjes së një fëmije, rekomandohet përdorimi i ilaçit në tremujorin e parë dhe të tretë të shtatzënisë vetëm pas recetës së një specialisti, pasi është ai që do të krahasojë rrezikun për nënën dhe fëmija.

Përdorimi i fetusit në tremujorin e tretë është i kundërindikuar për shkak të uljes së tonit të mitrës dhe mbylljes së parakohshme të tubave arterial të fëmijës.

Meqenëse nuk ka të dhëna për ndarjen e substancave aktive të drogës Voltaren Emulgel me qumështin e gjirit, vaji nuk rekomandohet të përdoret në procesin e laktacionit. Nëse përdorimi i produktit është i nevojshëm, atëherë ai nuk mund të aplikohet në gjëndrat e qumështit dhe sipërfaqen e madhe të epidermës, dhe përdorimi afatgjatë gjithashtu përjashtohet.

Nëse ka anomali në mëlçi

Isshtë përshkruar nga një mjek pas ekzaminimit nëse zbulohet mosfunksionim i rëndë i mëlçisë.

Funksioni i dëmtuar i veshkave

Isshtë përshkruar nga një mjek pas ekzaminimit nëse zbulohet një dëmtim i rëndë i veshkave.

Përdorimi nga fëmijët

Fëmijët nën 12 vjeç nuk mund të përdoren.

Nëse përdoret nga një pacient i moshuar

Pas ekzaminimit, ilaçi u përshkruhet njerëzve pas moshës 60 vjeç.

Rekomandime të ndara

Pas aplikimit të përgatitjes, mund të aplikohet një salcë fashë, por përdorimi i një salcë okluzive hermetike nuk rekomandohet. Nëse pas aplikimit të ilaçit fillon një reaksion alergjik ose skuqje, ilaçi nuk mund të përdoret më.

Produkti bazohet në glikol propilen, i cili shkakton acarim të lehtë. Ekziston gjithashtu një përmbajtje e butilhidroksitoluenit, e cila mund të shkaktojë një reagim të dëmshëm të lëkurës ose acarim të mukozës.

Mbidozë

Meqenëse ka një thithje të ulët sistemike gjatë aplikimit të xhelit, mund të mos ketë një mbidozë.

Simptomat: nëse e merrni xhelin aksidentalisht, mund të fillojnë reagime anësore të sistemit.

Nëse e merrni ilaçin aksidentalisht brenda, duhet të shpëlani stomakun, të shkaktoni të vjella, të pini qymyr të aktivizuar dhe të bëni terapi simptomatike.

Përdorimi i njëkohshëm

Ilaç mjekësor i aftë të tejkalojë ekspozimin e ilaçeve kur thirrni fotosensitizimin. Rëndësia klinike e ndërveprimeve me ilaçe të tjera nuk vihet re.

Si ruhet dhe në cilat kushte

Vaji duhet të mbahet në një vend ku fëmijët nuk do të arrijnë. Regjimi i temperaturës nuk duhet të kalojë 30 ° C me një afat kohëzgjatje prej tre vjetësh.

Mimet dhe kushtet e shitjes

Mjeti shitet pa recetë. Kostoja mesatare është 300 rubla për 50 mg.

ExpertNews Shqipëri