Epikondiliti si të trajtohet

Diagnoza e "epikondilititit të nyjës së bërrylit" u bëhet shpeshherë të rriturve, aktivitetet profesionale të të cilëve shoqërohen me aktivitet fizik në gjymtyrët e sipërme. Sëmundja shoqërohet me simptoma të rënda, në raste të avancuara, një person mund të humbasë plotësisht funksionalitetin e dorës. Në fazat fillestare, epikondiliti mund të shërohet në mënyrë konservatore, përndryshe kirurgjia nuk mund të shmanget.

Shkaqet

Epikondiliti i bërrylave është një sëmundje inflamatore degjenerative, në të cilën ka inflamacion të muskujve të nyjës së krahut të djathtë ose të majtë. Patologjia prek indet e buta që ngjiten në tendinat e parakrahut dhe në vendin ku zgjat epikondilja e humerit. Me përparimin, një ndërlikim inflamator shtrihet në indet e eshtrave, periosteum, aparatin e tendinit, i cili është ngjitur në epikondil, si dhe në vaginë. Inflamacioni prek jo vetëm kondilën e jashtme ose të brendshme, indi i procesit të stiloideve të kockave radiale degjeneron, si rezultat i të cilit fillon të zhvillohet styloiditis.

Sëmundja ndikon në indin lidhës të nyjes.

Shkaku i epikondilitit ulnar mund të jetë:

 • aktiviteti fizik, në të cilin bërryl është më i përfshirë;
 • dëmtimi kronik në nyje;
 • furnizimi i dëmtuar i gjakut në gjymtyrë;
 • osteokondroza, osteoporoza, spondiloza dhe spondiliti i shpinës;
 • artroza dhe artriti;
 • dobësi kongjenitale e aparatit ligamentoz tendin.

Shpesh diagnostikohet me epikondilitet bilaterale të nyjës së bërrylit. Ndërsa sëmundja përparon, një person fillon të shqetësohet, intensiteti i të cilit rritet.

Llojet e patologjisë

Duke pasur parasysh vendndodhjen e një çrregullimi inflamator degjenerativ, ekzistojnë:

 • Epikondiliti lateral ose i jashtëm. Në një situatë të tillë, inflamacioni zhvillohet në vendin e jashtëm të ngjitjes së fibrave të tendinit, në zonën e epikondilit lateral të kockave. Në një mënyrë tjetër, patologjia quhet "bërryl i tenisit", sepse shpesh personat e përfshirë në këtë lloj sporti diagnostikohen me një specifik të tillë të epikondilitit.
 • Epikondiliti medial ose i brendshëm. Në këtë rast, pezmatimi ndikon në tendinat bashkangjitur epikondilit të brendshëm të kockave. Një diagnozë e tillë më së shpeshti gjendet te njerëzit e përfshirë në gjuajtje golfi.

Në varësi të natyrës së simptomave të shfaqura, ndodh epikondiliti lateral ose medial:

Simptomat karakteristike të epikondylitit të bërrylës

Epikondiliti i njëanshëm ose i majtë karakterizohet nga simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje të papritura, intensive dhe të mprehta të lokalizuara në nyjen e bërrylit;
 • përkeqësimi i dhimbjes pas ushtrimit fizik ose tensionit të muskujve të parakrahut;
 • distrofia e indeve muskulore të gjymtyrëve, për shkak të së cilës funksionimi i bërrylës, kyçit të dorës dhe i dorës është i dëmtuar.

Nëse zhvillohet epikondiliti lateral, sipërfaqja e jashtme e nyjës së bërrylit dhemb, ndërsa simptomat përkeqësohen pasi përpiqen të rregullojnë nyjen ose rrotullohen me një furçë. Me dëmtimin e ligamenteve mediale, dhimbja lokalizohet në sipërfaqen e brendshme të nyjes. Simptomat janë më të këqija nëse përpiqeni të përkulni gjymtyrën në parakrah.

Në periudhën e përkeqësimit të patologjisë njerëzore, dhimbja akute, e vazhdueshme, e shoqëruar me tension të zgjatur të fibrave të muskujve, është shqetësuese. Në kohën e një kursi subakut, simptomat bëhen të shurdhër, dhe dhimbja zhduket kur pacienti siguron paqe në krah. Kur sëmundja rrjedh në një formë kronike gjatë vitit, periudhat e ilaçeve alternohen me acarime.

Pasojë

Nëse trajtimi i epikondilitit të nyjës së bërrylit ishte në kohë dhe adekuat, komplikimet nuk zhvillohen. Përndryshe, rreziku i zhvillimit të bursitit inflamator është i lartë, eleminimi i të cilit do të kërkojë ndërhyrje kirurgjikale. Prandaj, me simptoma karakteristike, përdorimi i drogave sipas gjykimit të tij është kundërindikuar. Shtë e nevojshme të konsultoheni me një mjek në kohën e duhur dhe të trajtoni problemin nën kontrollin e tij.

Diagnostics

Para se të përshkruaj një trajtim efektiv, mjeku duhet të vendosë një diagnozë të saktë dhe të kryejë diagnozë diferenciale. Për këtë, përdoren metoda instrumentale të hulumtimit:

Në fazat e përparuara të sëmundjes, zhvillohet atrofia e indeve të muskujve.

Nëse epikondiliti i nyjës së bërrylit zhvillohet për një periudhë të gjatë, ndodh atrofia e indeve muskulore, dhe pacienti zhvillon shenja të tilla:

 • Simptoma Thompson. Nëse i kërkoni pacientit që furçën të mbërthehet në grusht në pozicionin e përkuljes së shpinës, në këtë gjendje do të jetë e mundur të mbani gjymtyrën për një kohë të shkurtër, ajo shpejt do të bjerë dhe do të shkojë në gjendjen e përkuljes së palmës.
 • Simptoma e Velta. Për të kryer këtë test, pacientit do t'i kërkohet të zgjasë dhe shtrojë një parakrah të shëndetshëm dhe të sëmurë. Në anën e prekur, këto veprime kryhen me vonesë, gjë që konfirmon diagnozën.

Diagnostifikimi diferencial do të ndihmojë në përjashtimin e zhvillimit të osteokondrozës, spondilozës, frakturës së epikondilit.

Treatmentfarë trajtimi është i përshkruar?

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Droga efektive

Trajtimi konservativ kryesisht ka për qëllim lehtësimin e inflamacionit dhe eliminimin e dhimbjeve. Për këto qëllime, rekomandohet të përdorni ointments dhe gels që i përkasin grupit të ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide. Të vendosur mirë:

Nuk është efektive të përdorni tableta NSAID; injeksione përcaktohen gjithashtu gjatë periudhës së rëndimit. Nëse ointments nuk ndihmojnë në heqjen e inflamacionit dhe dhimbjes, rekomandohet bllokada glukokortikosteroide. Një injeksion bëhet direkt në nyjen e bërrylit, ku një komplikim inflamator është lokalizuar. Përdorni ilaçet "Diprospan", "Hydrocortisone" të përzier me anestetikë, për shembull, "Lidocaine", "Novocaine". Një injeksion i tillë lehtëson plotësisht dhimbjen brenda 2-3 ditëve. Nëse përdorni vetëm ointments dhe gels të grupit NSAID, dhimbja zhduket brenda 2,5-3 javë.

Për më tepër, ju mund ta plotësoni terapinë me qetësues kundër dhimbjeve të tilla si Aspirin, Butadion. Si një anestezion lokal, Dimexideum është përshkruar, ose më saktë, kompresa bazuar në të. Një fashë me "Dimexide" rekomandohet të aplikohet në zonën e prekur, duke kapur indin e shëndetshëm përreth. Përveç efektit analgjezik, ilaçi ndihmon për të hequr inflamacionin.

Fizioterapi dhe masazh

Me një sëmundje të tillë, procedurat e fizioterapisë përcaktohen domosdoshmërisht si terapi shtesë, për shembull, të tilla:

 • elektroforeza;
 • magnetotherapy;
 • terapi lazer;
 • phonophoresis;
 • terapi e valës së shokut;
 • aplikime parafine ose ozokerite;
 • hirudoterapia, në të cilën shushunjat aplikohen në zonën e përflakur.

Në shtëpi, për trajtimin e epikondilitit, mund të përdorni aparatin e fizioterapisë Retona-Forte. Duke përdorur pajisjen, ju mund të merrni kurse të terapisë me ultratinguj, magnetoterapi, ngrohje me rreze infra të kuqe. Së bashku me fizioterapinë, përshkruhet një masazh manual, i cili në mënyrë të barabartë trajton epikondylitin e nyjës së bërrylit. Me ndihmën e manipulimeve me masazh, do të jetë e mundur të rivendosni furnizimin me gjak dhe ushqimin e indeve të muskujve të atrofizuar, për shkak të të cilave funksionimi i gjymtyrëve normalizohet dhe restaurohet.

Ushtrime dhe gjimnastikë restauruese

Terapia e ushtrimeve me epikondylitin e nyjës së bërrylit ndihmon në rivendosjen e qarkullimit të gjakut dhe rigjenerimin e zonave të prekura. Ushtrimet terapeutike duhet të bëhen rregullisht, ndërsa gjatë kryerjes së ushtrimeve, pacienti nuk duhet të ndjejë siklet. Për të shpejtuar rikuperimin, rekomandohet të përdorni metodën Bubnovsky, e cila ka zhvilluar ushtrime të tilla të dobishme:

 • Për të përkulur një dorë të sëmurë në një bërryl dhe për të veshur një shpatull të kundërt. Me një gjymtyrë të shëndetshme, tërhiqeni ngadalë anën tjetër, por mos lejoni ndjenja të shqetësimit.
 • Qëndroni përpara tryezës me pëllëmbët tuaja mbi të. Dal ngadalë përpara, duke u mbështetur në të dy gjymtyrët.

Kur gjendja normalizohet, dhe rreziku i krijimit të pasojave negative ka mbaruar, arsimi fizik zgjerohet, shtohen stërvitje më intensive, të dakorduara me mjekun.

Kur nuk mund të bësh pa një operacion?

Nëse medikamentet, fizioterapia dhe sportet terapeutike nuk kanë sjellë efektin e dëshiruar, përshkruhet trajtimi kirurgjik – operacioni i Goman. Gjatë terapisë, tendonet ngacmohen në zonën ku bashkohen me ekstensorët e muskujve. Versioni i modifikuar parashikon rekseksionin e aparatit të tendinit në vendin ku është ngjitur në vetë kockën. Falë manipulimeve të tilla, do të jetë e mundur të heqësh qafe tensionin e muskujve dhe dhimbjet. Pas operacionit, vendosen qepje, për 10-15 ditë, për të lehtësuar gjendjen, rekomandohet të bëhen fasha me Dimexidum.

Metodat jotradicionale

Trajtimi me mjete juridike popullore do të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes dhe inflamacionit në fazat fillestare të epikondilitit. E provuar mirë:

 • vaj i yndyrës së kalit;
 • kompreson me balte blu;
 • aplikacione të bazuara në tretësirën e propolisit.

Ortopedi

Për të shmangur pasojat negative gjatë periudhës së trajtimit, rekomandohet të imobilizoni gjymtyrin e sëmurë duke përdorur:

Parandalim

Për të parandaluar zhvillimin e epikondilititit, rekomandohet të dozoni ngarkesën në nyjen e bërrylës, të trajtoni me kohë sëmundjet degjenerative-distrofike të shtyllës kurrizore dhe nyjeve, të kërkoni ndihmë mjekësore për shenjat karakteristike, dhe jo të vetë-mjekoni në shtëpi.

Epikondiliti i përbashkët i bërrylës – simptoma dhe trajtim, një përshkrim i sëmundjes dhe llojet e saj

Dhimbja akute e shpimit në bërryl është në gjendje të kufizojë përgjithmonë lëvizshmërinë e krahut, të shkaktojë siklet të konsiderueshëm dhe të zvogëlojë aktivitetin motorik të një personi. Një person i rrallë nuk ka hasur në një fenomen të tillë të paktën një herë në jetën e tij. Mund të ketë shumë shkaqe të dhimbjes në bërryl, njëra prej tyre është epikondiliti.

Epikondiliti i përbashkët i bërrylës është një proces inflamator që ndodh në bërryl, duke prekur zonën e indeve të vendosura afër nyjes. Sëmundja karakterizohet gjithmonë nga dhimbje akute shpuese dhe paaftësi për të përkulur / rregulluar krahun në bërryl gjatë një sulmi dhimbjeje. Inflamacioni me epikondylit mund të lokalizohet si nga anët e jashtme ashtu edhe nga ato të brendshme të bërrylës, në varësi të kësaj, në mjekësi njihen dy lloje sëmundjesh:

 • E jashtme, ose e jashtme (anësore);
 • Epikondiliti i brendshëm (medial).

Llojet e sëmundjes

 1. Epikondiliti i jashtëm është një sëmundje e shoqëruar me inflamacion të muskujve të bashkangjitur në epikondilën e shpatullave. Rastet e inflamacionit të kësaj pjese të muskujve ndodhin më shpesh në ata njerëz që luajnë tenis dhe tendosin vazhdimisht muskujt e shpatullës dhe parakrahut.
 2. Epikondiliti i brendshëm është një sëmundje e bërrylit e karakterizuar nga inflamacion i muskujve përgjegjës për përkulje / zgjatje të duarve. Epikondiliti i mesëm është shumë më i zakonshëm sesa i jashtmi, më shpesh preket nga njerëzit që punojnë në fushën e blegtorisë (qumështore), ndërtimin dhe riparimin (piktorë, bashkues, llaç) dhe sporte (boksierë, ngritës peshash).
Lexo artikullin:  Crunching në qafë pse

Sëmundja më së shpeshti shfaqet pas dëmtimit të ligamenteve dhe tendinave, dhe fusha e aktivitetit vetëm nuk mund të jetë fajtori i fillimit të inflamacionit. Profesioni vetëm ju bën të punoni dhe të teproni një grup të caktuar të muskujve, duke provokuar sëmundjen. Më shpesh, është dora e punës që preket, ajo që po udhëheq, dhe ajo preket kryesisht nga jashtë. Sëmundja është shumë e zakonshme në mesin e sëmundjeve të tjera, por përqindja totale e pacientëve me epikondilit është e vështirë të përcaktohet, sepse në vend që të shkojë te mjeku, i sëmuri përdor qetësues, ointments anti-inflamatorë ose ngrohës.

Format e sëmundjes

Epikondiliti i nyjës së bërrylit ka disa faza të kursit:

 • Akut karakterizohet nga fillimi intensiv dhe i vazhdueshëm i simptomave;
 • Subakut manifestohet kur një ngarkesë aplikohet në bashkim, dhe ajo vihet në lëvizje;
 • Faza kronike – kur të gjitha simptomat e inflamacionit zgjasin nga 3 muaj ose më shumë, dhe dhimbja vazhdon edhe në pjesën tjetër të nyjes.

Sëmundja është e rrezikshme sepse në mungesë të trajtimit shfaqen komplikime serioze, që sjell atrofi të plotë dhe kontraktimin e nyjës së bërrylit.

Simptomat

Simptomat e fillimit të epikondilitit zakonisht manifestohen te njerëzit me një kategori moshe nga 40 deri në 60 vjeç. Më shpesh, pacientët ankohen për:

 1. Dhimbje djegëse, shpuese në krah nga bërryl në dorë, e cila ndodh pa arsye gjatë përkuljes.
 2. Ndonjëherë fokusi i dhimbjes është i vendosur në epikondil dhe derdhet në bërryl dhe dora.
 3. Skuqja vërehet në zonën e bërrylit, zona është e nxehtë në prekje.
 4. Forcimi i dhimbjes në nyje kur përpiqeni të shtrydhni / zhbllokoni dorën, ngrini kupën, sillni atë në buzë.
 5. Dhimbja është akute gjatë fillimit të inflamacionit dhe dhembjes, e shurdhër – në një fazë të përparuar.
 6. Në fushën e nyjës, formohet një rritje.

Trajtim

Epikondiliti i nyjeve të bërrylave është një sëmundje serioze, dhe nëse nuk filloni të trajtoni me kohë zonën e bërrylit, mund të mbeteni të paaftë.

Trajtimi i epikondilitit të nyjës së bërrylit fillon me vizitën e pacientit në klinikë, një ekzaminim paraprak dhe një diagnozë të saktë të bërë nga kirurgu ortoped.

Gjatë ekzaminimit, mjeku ekzaminon me kujdes vendet ku shfaqet dhimbja, i ndjen ato, zgjat dhe përkul krahun, kërkon të shtrydhë dorën në grusht. Nëse dyshoni në epikondylit, një analizë me rreze X është e përshkruar për të studiuar gjendjen e nyjës së bërrylit, një tomogram kompjuterik. Pas konfirmimit të diagnozës, mjeku përshkruan trajtim.

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Epikondiliti fillon të mjekohet menjëherë, duke përcaktuar shkallën e dhimbjes dhe sëmundjes. Trajtimi përbëhet nga disa faza:

 1. Largimi i procesit inflamator. Në raste të tilla, ilaçet anti-inflamatore jo-steroide (Orthofen, Diclofenac, Ibuprofen, Nise, Indomethacin) përdoren në tableta. Nëse inflamacioni është shumë i theksuar, atëherë injeksionet, të cilat i përshkruan mjeku, i shtohen formës së tabletës.
 2. Largimi i dhimbjes në nyjen e bërrylit. Sindroma e dhimbjes lehtësohet nga përdorimi i ilaçeve analgjezik dhe ointments, krem, xhel bazuar në diklofenak ose ibuprofen.
 3. Terapia e valës së goditjes, fizioterapia, akupunktura, mbështjellësi parafine, elektroforeza. Metoda përshkruhet pas heqjes së inflamacionit dhe dhimbjes, pas 7-14 ditësh. Terapia përfshin ekspozimin ndaj lezionit duke aplikuar ndihmës të tanishëm, gjilpëra, parafinë dhe ndihmës të tjerë.
 4. Massotherapy. Isshtë përshkruar pas ndalimit të simptomave kryesore të sëmundjes, ajo kryhet nga masazhe me përvojë duke masazhuar nyjen e bërrylit, shpatullën dhe parakrahin, tehun e shpatullave.
 5. Fizioterapi. Kjo nënkupton ushtrime që synojnë të qetësojnë muskulin e dëmtuar, lehtësimin e ndjenjës së ngurtësisë dhe dhimbjes.
 6. Parandalimi i relapsit Faza përbëhet nga një sërë veprimesh që synojnë eliminimin e simptomave dhe shfaqjen e tyre të mëtejshme.

Për parandalimin e epikondilititit, rekomandohet të braktisni ushtrimet e tepërta fizike mbi supet, nyjet e bërrylave dhe qafën, gjithashtu duhet të braktisni zakonet e këqija, ushtrimet e notit dhe fizioterapisë, duke respektuar regjimin e punës dhe pushimit. Atletët duhet t'i kushtojnë vëmendje konformitetit të pajisjeve sportive me kërkesat themelore teknike; kur shtrini muskujt, fashat elastike dhe shiritat e krahëve duhet të vishen.

Nëse sëmundja tashmë po zhvillohet në formë të përparuar, atëherë kryhet operacioni për të hequr atrofinë e muskujve.

Ju mund ta trajtoni sëmundjen me mjete juridike popullore në shtëpi, duke përdorur ointments dhe duke kryer ushtrime të caktuara.

Trajtimi i epikondilitit me mjete juridike popullore në shtëpi

Në shtëpi, trajtimi i sëmundjeve të nyjeve të bërrylave me mjete popullore përdoret gjerësisht.

 1. Për shembull, përdoren rrënjët dhe gjethet e comfrey, nga të cilat përgatitet vaji. Për ta bërë këtë, merrni rrënjët dhe gjethet e bimës në një raport 1 me 1, grijeni, mjalti dhe vaji i lulediellit (gjithashtu në sasi të barabarta) i shtohen masës dhe përzihen tërësisht derisa gjethet dhe rrënjët të futen në pluhur. Ointment është i ngopur me ind pambuku dhe mbështillet rreth një nyje të lënduar për një ditë, një qese plastike është e lidhur në majë, pastaj një tjetër shtresë e indit të ngrohtë është plagë. Kursi i trajtimit është një muaj.
 2. Balta blu Valdai është një mënyrë tjetër për të hequr qafe dhimbjen në bërryl. Balta e tretur në ujë të nxehtë aplikohet në garzë, e cila mbështillet rreth bërrylit. Fiksoni me një fashë në krye, ngroheni me një leckë të butë për 30 minuta.
 3. Mbetjet e çajit jeshil në një tigan janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të lehtësuar inflamacionin e nyjës së bërrylit dhe për të relaksuar muskujt me epikondylitin e jashtëm. Për të përgatitur një kompresë të çajit, gjethet e përdorura të çajit janë ngrirë në frigorifer dhe pjesët e akullit që rezultojnë drejtohen rreth nyjës së bërrylit në lëvizje rrethore.

Simptomat e epikondilitit me mjete juridike popullore hiqen më së miri kur mjekimi kryesor ka përfunduar, inflamacioni është hequr, dhe mjeku e ka lejuar atë.

Ushtrime fizioterapie për epikondylitin

Ushtrime speciale gjithashtu ndihmojnë për të përballuar dhimbjen, duke eleminuar simptomat e sëmundjes. Për ta bërë këtë, duhet të bëni ushtrime dy herë në ditë (mëngjes dhe mbrëmje), duke përfshirë ushtrimet e mëposhtme:

 1. Lëvizjet e ngadalta rrethore të duarve në zonën e muskujve në njërën, pastaj në anën tjetër.
 2. Lëvizjet rrethore të dorës së pari në një drejtim dhe pastaj në drejtimin tjetër.
 3. Goditje dhe shpimi i nyjës së bërrylit.

përfundim

Kështu, simptomat kryesore të sëmundjes janë dhimbja akute e shpimit dhe rritja në zonën e nyjës së bërrylit. Trajtimi i epikondilitit kryhet me ilaçe anti-inflamatore jo-steroide, mjete juridike popullore. Ushtrimet speciale konsolidojnë rezultatin dhe janë parandalimi i relapsit. Vetëm një mjek mund të përcaktojë se cila metodë e trajtimit të sëmundjes mund të përcaktohet, kështu që vetë-mjekimi nuk ia vlen.

Fatkeqësisht, nëse inflamacioni ka ndodhur në fushën e sistemit muskulor skeletik, është plotësisht e pamundur të kurohet, megjithatë, në mungesë të faktorëve provokues dhe qasjes së duhur ndaj trajtimit, duke respektuar të gjitha kërkesat e përcaktuara nga mjeku duke bërë rregullisht speciale ushtrime, ju mund të hiqni plotësisht simptomat e epikondilitit dhe të shpëtoni nga dhimbja në nyjen e bërrylit, duke arritur falje të qëndrueshme.

Epikondiliti lateral: trajtim

Epikondiliti i nyjeve të bërrylave është një dukuri e zakonshme, megjithatë, është e vështirë të jepni statistika të sakta, sepse shpesh simptomat fshihen dhe të sëmurët nuk kërkojnë ndihmë mjekësore. Mungesa e trajtimit çon në përparimin e patologjisë dhe përkeqësimin e dëmtimit të indeve.

Shkaqet

Epikondilja anësore është një formim i vogël i kockave, roli kryesor i të cilit është lidhja e tendinit që lidh muskujt ekstensor. Me një ngarkesë të vazhdueshme, formohen mikrotraumë, zhvillohet inflamacioni, zonat e prekura zëvendësohen me ind lidhës. Si rezultat, tendoni gradualisht degjenerohet, rritet në vëllim, bëhet i prekshëm. Ngarkesat në vazhdim ndërhyjnë në riparimin e indeve dhe kontribuojnë në formimin e mikrotraumave të rinj.

Në rrezik: tenistë profesionistë, piktorë, artistë, kopshtarë, njerëz të tjerë të punësuar në punë që lidhen me lëvizjet monotone. Epikondiliti lateral mund të ndodhë gjithashtu si rezultat i një ngarkese një herë në krah. Kjo ndodh tek njerëzit e angazhuar në mundje krahu, duke punuar me një kaçavidë ose pikëllim.

Prandaj, mund të identifikohen një sërë arsyesh që kontribuojnë në zhvillimin e epikondilititit lateral:

 • duke luajtur sporte;
 • veprimtaritë profesionale në lidhje me presionin e duarve;
 • ndryshimet e moshës.

Simptomat

Epikondiliti lateral ka një zhvillim gradual. Si rregull, pacienti nuk mund të kujtojë historinë e një faktori traumatik. Manifestimi i parë i sëmundjes është siklet ose dhimbje me intensitet të vogël në bërryl. Ndërsa zhvillohet inflamacioni, shqetësimi intensifikohet, dhimbja bëhet konstante dhe rrezaton në parakrah.

Kur kryeni lëvizje aktive të gjymtyrëve të prekura, dhimbja bëhet e mprehtë, djegia, veçanërisht e manifestuar fuqimisht gjatë përkuljes dhe zgjatjes. Ndjesitë e pakëndshme ndërhyjnë në aktivitetet profesionale. Funksionimi i muskujve ekstensorë të gishtërinjve dhe dorës është i dëmtuar, por lëvizjet mund të ruhen plotësisht.

Në disa raste, epikondiliti është i ndërlikuar nga artriti. Pastaj, edemë e theksuar dhe skuqje vërehen në bërryl, lëvizshmëria e nyjeve është shumë e kufizuar. Me kalimin e kohës zhvillohet dobësia e muskujve, lodhja.

Cili mjek trajton epikondilitin lateral?

Nëse gjeni simptomat e para të sëmundjes, duhet të kontaktoni një traumatolog ose kirurg – këta janë specialistët që trajtojnë epikondylitin.

Diagnostics

Diagnoza e sëmundjes fillon me një studim të pacientit, sqarimin e ankesave të tij, përcaktimin e përkatësisë në një grup rreziku dhe praninë e një faktori traumatik në histori. Pas ekzaminimit të pacientit, mjeku vlerëson praninë e skuqjes së nyjes, dobësimin e muskujve, dhimbjen gjatë palpimit në mungesë të shqetësimit në indet përreth.

Si rregull, një pamje tipike klinike është e mjaftueshme për të konfirmuar diagnozën.

Nëse ka dyshime për praninë e epikondilititit lateral ose është e nevojshme të bëhet diagnostifikim diferencial në rast të sëmundjeve të tjera të dyshuara të rajonit të ulnarit, bëhen studime shtesë:

 • X-ray në dy projeksione për të përjashtuar artritin dhe frakturën;
 • ultrosonografi;
 • Imazhe të rezonancës së llogaritur dhe magnetike.

Trajtim

Trajtimi i epikondilititit lateral ka këto qëllime:

 • lehtësim i dhimbjes;
 • normalizimi i qarkullimit të gjakut;
 • restaurimi i funksionit motorik;
 • forcimi i muskujve.

Trajtimi konservator duhet të jetë gjithëpërfshirës, ​​ai përfshin përdorimin e ilaçeve, fizioterapi, fizioterapi. Me marrëveshje me mjekun, është e mundur të përdoret mjekësia tradicionale.

Ushtrime të regjimit dhe fizioterapisë

Në shumicën e rasteve, epikondiliti lateral mund të trajtohet në mënyrë konservatore. Para së gjithash, është e nevojshme të kufizoni aktivitetin për disa ditë. Mënyra e kursimit përfshin përjashtimin e çdo lëvizjeje të furçës: gjymtyrja vendoset në një fashë kolltuku dhe fiksohet me një fashë, fiksuese ose ortozë.

Gjatë imobilizimit, proceset inflamatore në lezione zvogëlohen, indet restaurohen. Kur ndodhin shenjat e para të patologjisë, një regjim i butë tregohet për 7 ditë, por në secilin rast kohëzgjatja e tij përcaktohet individualisht. Pas kësaj periudhe, gradualisht mund të ktheni aktivitetin. Shtë më mirë të filloni me lëvizje pasive: me një dorë të shëndetshme, kryhen përkulje të qetë dhe zgjatje të gjymtyrëve të prekur.

Më tej, brenda 7 ditësh, pacienti duhet të kryejë lëvizje rrotulluese me furçën, duke kapur një objekt të rëndë (rreth 1 kilogram). Një rikthim në ritmin e zakonshëm është i mundur pas 2 javësh, ndërsa bërrylja forcohet domosdoshmërisht nga pajisjet e kompresimit.

fizioterapi

Në fazën akute të procesit, tregohet trajtimi i ftohtë – përdorimi i fasha ose një pako akulli për 1-2 ditë. Procedurat termike kryhen për epikondilitin kronik ose pas lehtësimit të një procesi akut. Terapia UHF, elektroforeza me novokainë, acetilkolina, terapi fushore magnetike përdoren, përdoren fasha me dimexide, aplikime parafine-ozocerite, terapi valë shoku.

Terapia e mjekimit

Për trajtimin e epikondilitit, medikamentet përshkruhen:

 • ilaçe anti-inflamatore jo-steroide (ointments Ibuprofen, Diclofenac);
 • injeksione të glukokortikosteroideve për të ndaluar procesin inflamator në shpërthim (Diprospan, Prednisolone).

Me epikondilitin lateral të nyjës së bërrylit, trajtimi zgjat rreth 2-3 javë. Gjatë kësaj periudhe, dhimbja zhduket. Kur glukokortikosteroidet përfshihen në trajtim, simptomat akute ndalen në 1-3 ditë. Megjithatë, edhe përdorimi i hormoneve mund të mos sjellë një rezultat pozitiv. Si rregull, kjo ndodh me epikondilitin lateral përsëritës kronik.

Lexo artikullin:  Pasojat dhe komplikimet pas operacionit pas heqjes së hernisë ndërvertebrale

Kirurgji

Me ruajtjen e simptomave dhe mungesën e efektivitetit të trajtimit konservator, zgjidhet çështja e ndërhyrjes kirurgjikale. Gjatë operacionit, indi i tendonit të prekur hiqet në kryqëzim me epikondilin.

Për trajtimin e epikondilititit lateral, përdoren 4 procedura kirurgjikale:

 • Operacioni Goymann (prerje e tendinit);
 • heqje e indit të prekur me fiksim të tendinit në kockë;
 • heqja e çantës sinoviale;
 • zgjatja e tendinit.

Trajtimi me mjete juridike popullore

Për trajtimin e epikondilititit lateral, përdoren metoda të mjekësisë tradicionale. Midis tyre:

 • fasha nga çaji jeshil i ngrirë;
 • vaj dafine;
 • fasha argjile blu;
 • fasha me tretësirë ​​të alkoolit nga rrënja e thithjes së kalit.

Duhet të theksohet se, megjithë efektivitetin dhe sigurinë e trajtimit me mjete juridike popullore, ato nuk rekomandohen për të gjithë pacientët. Ju nuk duhet të zgjidhni vetë një metodë të terapisë. Karakteristikat e procesit patologjik dhe mundësia e një reagimi individual ndaj përbërësve mund të çojë në një përkeqësim të gjendjes së pacientit. Përveç kësaj, edhe në rastin e një tolerance të mirë të mjeteve juridike popullore, ato duhet të përdoren vetëm në lidhje me metodat tradicionale të trajtimit.

komplikimet

Epikondiliti i jashtëm i nyjës së bërrylit mund të çojë në mosfunksionim të gjymtyrës së prekur. Si rezultat, paaftësia e pacientit është e dëmtuar. Përveç kësaj, komplikimet gjatë trajtimit kirurgjik të epikondilitit mund të zhvillohen: trauma në nerva dhe enë të gjakut, ulje të forcës së muskujve, infeksion dhe ulje të fleksibilitetit të krahut.

Sidoqoftë, duhet të theksohet se në shumicën e rasteve (më shumë se 90%), trajtimi konservativ dhe kirurgjikal pothuajse mund të rivendosin plotësisht funksionin e gjymtyrëve të sipërme dhe të kthehen në nivelin e zakonshëm të ngarkesës.

Parandalim

Parandalimi i epikondilititit të jashtëm ka për qëllim kryesisht në eliminimin e faktorit patogjenetik, veçanërisht kjo vlen për njerëzit në rrezik. Për më tepër, parimet e një jetese të shëndetshme nuk duhet të lihen pas dore. Aktiviteti fizik i moderuar, ushqimi i duhur dhe refuzimi i zakoneve të këqija janë parandalim jo-specifik i shumë sëmundjeve.

Baza e parandalimit të epikondilitit është zvogëlimi i ngarkesës në aparatin e muskujve të gjymtyrëve të sipërme. Lojtarët e tenisit duhet të praktikojnë teknikën e ndikimit, të përdorin pajisje të përshtatshme dhe të rregullojnë bërrylat e tyre me një fashë elastike.

Rekomandohet që individët, profesionet e të cilëve përfshijnë lëvizje monotone të duarve, të optimizojnë ergonominë e vendit të punës, të vëzhgojnë pushimet dhe të kufizojnë ngarkesën në muskujt ekstensorë. Në rastin e epikondilititit kronik të përsëritur, duke reaguar dobët në terapi, pacientët inkurajohen të marrin në konsideratë mundësinë e ndryshimit të aktiviteteve profesionale.

Epikondiliti lateral është një sëmundje e zakonshme që mund të dëmtojë ndjeshëm cilësinë e jetës së pacientit dhe të kufizojë aftësinë e tyre për të punuar. Simptomat e para mund të jenë të vogla, por kjo nuk do të thotë që vonesa është e pranueshme – trajtimi duhet të fillohet sa më shpejt që të jetë e mundur. Pajtueshmëria e plotë me rekomandimet e mjekut në lidhje me regjimin dhe taktikat e terapisë ju lejon të rivendosni plotësisht funksionin e gjymtyrëve të sipërme dhe të ktheheni në ritmin e zakonshëm të jetës.

Postuar nga: Ksenia Khazieva, Doktor,
posaçërisht për Ortopediya.pro

Video e dobishme për epikondylitin

epicondylitis

Epikondiliti – dëmtim i nyjës së bërrylit me formimin e të ashtuquajturit "bërryl tenisi" – një proces distrofik përparimtar në zonën e kyçit, ku muskujt janë ngjitur në zgjatjet në humerus.

Procesi çon në inflamacion të rëndë të indeve përreth dhe funksionim të dëmtuar të dorës, shpesh është një dëmtim profesional për atletët, aktivitetet e të cilëve shoqërohen me lëvizje aktive të duarve – tenis, golf, baseball.

Shkaku kryesor i epikondilitit është stresi i vazhdueshëm dhe mikrotrauma në bërryl, e lidhur me aktivitete profesionale ose sportive. Zakonisht kjo ndodh kur luani lojëra me përfshirjen aktive të duarve, gjatë ngritjes dhe mbajtjes së peshave, me ngarkesa joadekuate në zonën e bërrylit.

Në thelb, epikondiliti ndodh për shkak të veprimeve të njëtrajtshme të fleksionit-zgjatjes së bërrylave, me ngarkesë të njëkohshme në zonën e krahut në zonën e dorës dhe parakrahut.

Veprimet profesionale për gjarpërimin ose mosdiskutimin e krahut provokojnë epikondilitin (riparuesit, mekanikët e makinave, atletët), fryn në bërryl.

Në pjesën më të madhe, kjo gjendje zhvillohet tek njerëzit me dysplasia kongjenitale të indit lidhës dhe nyje “të lirshme”, shpesh epikondiliti i kombinuar me osteokondrozën në shpinë të qafës së mitrës ose kraharorit.

Burrat vuajnë më shpesh sesa gratë. Epikondiliti është i zakonshëm në mesin e atletëve, masazhuesve, transportuesve, piktorëve. Më shpesh është e djathtë, por për njerëzit e majtë, përkundrazi.

Tre lloje të epikondilitit mund të dallohen në varësi të vendndodhjes së lëndimeve dhe dhimbjes:

Epikondiliti lateral (i jashtëm)

 • Kjo formë quhet edhe "bërryl tenisi", me të lezione lokalizohet kryesisht në pjesën e jashtme të bërrylit.
 • Një ndjenjë e ngutshme lind mbi kockat që hyjnë në zonën e përbashkët dhe tendonet.
 • Disrregullimi i lëvizjes së duarve si veshja, rrëmbimi ose ngritja e sendeve me dorën tuaj.

Epikondiliti medial (i brendshëm)

 • Quhet gjithashtu "bërryl i lojtarit", dhe dëmi lokalizohet përgjatë pjesës së brendshme të nyjës, ku tendonët janë shtrirë dhe shfaqet shqetësim në zonën e kockave.

Inflamacion i shpinës së bërrylit

Në këtë gjendje, bursiti zhvillohet, mukoza e bagazhit preket.

Zakonisht ndodh kur bie në bërryl, me shtrirje të tepruar të krahut, kur bëni lëvizje të papritura.

Shenja më fillestare dhe kryesore e epikondilitit të jashtëm është dhimbja – kjo është dhimbje lokale në zonën e pjesës së jashtme të bërrylit.

Dhimbja mund të hiqet nga shpatulla dhe përgjatë skajit të jashtëm të krahut, dhe mund të rrezatojë në parakrah. Ekziston dhimbje edhe kur lëviz, mund të ndodhë kur ndjen zonën e bërrylit përgjatë pjesës së jashtme të saj, si dhe kur gjarpëron krahun nga brenda me lakimin e tij në bërryl, krahu nuk dëmton. Lëvizjet pasive në bërryl gjithashtu nuk janë të dhimbshme, dhimbja ndodh vetëm me rezistencë aktive, me tension të muskujve.

Dhimbja mund të përkeqësohet duke shtrënguar grushtin dhe duke fiksuar kyçin e dorës, gradualisht dhimbja intensifikohet, duke u manifestuar edhe me lëvizje të lehta ose gjatë mbajtjes së peshave të vogla në dorë.

Nga ana e jashtme, krahu nuk është ndryshuar, gama e lëvizjes në të nuk është e kufizuar, kur të provoni, mjeku mund të përcaktojë pikën e dhimbjes maksimale, e vendosur si në fushën e ngjitjes së tendinit, ashtu edhe në fushën e lidhjes së muskujve. .

Ndonjëherë edema e indeve në zonën e dëmtimit kompreson degët e nervit radial, i cili manifestohet me parezë të muskujve që zgjasin gishtat dhe dorën.

Zakonisht, epikondiliti i jashtëm ndodh në mënyrë kronike, me krijimin e pushimit dhe pushimit, muskujt e dëmtuar dhe tendonët e dhimbjes zhduken, por me një përpjekje të konsiderueshme ose rifillimin e stërvitjes, ato rishfaqen. Forcimi i ngarkesës provokon sulme të forta dhimbjeje.

Epikondiliti i brendshëm zakonisht shfaqet tek ata që i nënshtrohen një ushtrimi fizik të lehtë, por të zgjatur dhe monoton (shoferë, rrobaqepësues, instalues, lojtar golfi). Kjo formë nuk është e rrallë tek gratë.

Dhimbja me epikondylitin medial ndodh në pjesën e brendshme të bërrylës, me presion në epikondilin e brendshëm. Dhimbjet rëndohen duke përkulur krahun dhe duke e shtrembëruar atë brenda, duke i dhënë rajonit të pjesës së brendshme të shpatullës deri në sqetull dhe përgjatë parakrahit në gisht. Kjo formë është gjithashtu kronike.

Baza e diagnozës është manifestimet klinike, si dhe një ekzaminim i plotë dhe sqarim i llojit të aktivitetit të pacientit.

Në të ardhmen, rrezet x të bashkimit përdoren në disa projeksione, dhe nëse është e nevojshme, tomografi e llogaritur. Ndryshimet në nyje mund të zbulohen vetëm në rrjedhën afatgjatë kronike.

Testet e gjakut dhe biokimi për epikondylitin nuk ndryshojnë.

Epikondiliti i vazhdueshëm duhet të dallohet nga një frakturë e epikondilit, reumatizmës dhe dëmtimeve të tjera të nyjës së bërrylës, frakturë intartartikulare e humerusit.

Trajtimi kryhet nga një kirurg ortopedik i traumës. Trajtimi është kryesisht konservator, kryesisht i kryer:

 • përdorimi i jashtëm i ilaçeve anti-inflamatore të bazuara në ibuprofen ose diklofenak,
 • për dhimbjen, tregohet futja e një përzierje të hormoneve kortikosteroide me anestetikë,
 • në raste të avancuara dhe komplekse, përdoret terapi ekstrokorporale e valës së shokut,
 • pushoni në zonën e bashkimit me fustane imobilizues (fashë në formën e një figure prej tetë duke përdorur një bërryl mbrojtës).

Barërat e duarve duhen dhënë gradualisht, së pari duke aplikuar metodat e ushtrimeve të fizioterapisë dhe vëllime të vogla lëvizjesh.

Me diagnozën në kohë, është e mundur të arrihet shërimi i plotë i epikondylitit në disa javë, mesatarisht, lehtësimi vjen në 3-5 ditë, por rehabilitimi zgjat rreth një muaj.

Procesi është i prirur për përsëritje, prandaj është e nevojshme të kryhet profilaksi me ngarkesa dozuese në krah, duke shmangur lëvizjet stereotipike.

Epikondiliti i bërrylës (nyja e bërrylit)

Farë është epikondiliti

Epikondiliti është një lezion i indeve në nyjen e bërrylit, i cili është i natyrshëm inflamator dhe degjenerues. Sëmundja fillon të zhvillohet në ngjitjen e tendinave të parakrahit në epikondilet e humerus, në sipërfaqen e jashtme ose të brendshme të nyjes. Shkaku kryesor i saj është mbingarkesa kronike e muskujve të parakrahut.

Me epikondylitit, procesi patologjik prek kockën, periosteumin, tendinën e bashkangjitur epikondilit dhe vaginën e tij. Përveç kondilës së jashtme dhe të brendshme, preket procesi stiloide i kockës radiale, gjë që çon në zhvillimin e stiloiditit dhe shfaqjen e dhimbjes në vendin e ngjitjes së tendinave të muskujve që devijojnë dhe zgjasin gishtin e madh.

Epikondiliti i nyjeve të bërrylave është një sëmundje shumë e zakonshme e sistemit muskuloskeletor, megjithatë, nuk ka statistika të sakta të sëmundshmërisë, pasi sëmundja shpesh vazhdon në një formë mjaft të butë dhe shumica e pacientëve të mundshëm nuk shkojnë në institucione mjekësore.

Sipas lokalizimit, epikondiliti është i ndarë në të jashtëm (lateral) dhe të brendshëm (medial). Epikondiliti lateral shfaqet 8-10 herë më shpesh sesa mjekimi, dhe kryesisht tek burrat. Për më tepër, njerëzit e dorës së djathtë kryesisht vuajnë nga dora e djathtë, ndërsa njerëzit e majtë kanë të majtën.

Gama e moshës në të cilën vihet re kjo sëmundje është 40-60 vjet. Grupi i rrezikut përfshin njerëz, profesioni i të cilëve është i lidhur me përsëritjen e vazhdueshme të të njëjtave lëvizje uniforme (shoferë, atletë, pianistë, etj.).

Shkaqet e epikondilitit

Në zhvillimin e sëmundjes, ndryshimet degjenerative në nyje i paraprijnë procesit inflamator.

Faktorët provokues në këtë rast janë:

Natyra e veprës kryesore;

Mikrotrauma e rregullt ose dëmtimi i drejtpërdrejtë i nyjës së bërrylit;

Mbingarkesa kronike e kyçeve;

Disordersrregullime të qarkullimit të gjakut;

Prania e osteokondrozës së shpinës së qafës së mitrës ose kraharorit, periartritit shpatullor-shpatull, osteoporozës.

Epikondiliti shpesh diagnostikohet te njerëzit, aktiviteti kryesor i të cilëve shoqërohet me lëvizje të përsëritura të duarve: pronacion (kthimi i parakrahut nga brenda dhe pëllëmbës poshtë) dhe supinacioni (kthimi i jashtëm me pëllëmbën lart).

Grupi i rrezikut përfshin:

punëtorët bujqësorë (drejtuesit e traktorëve, qumështoret);

ndërtues (muratorë, suvatues, piktorë);

atletë (boksierë, peshëngritës);

mjekë (kirurgë, masazhe);

muzikantë (pianistë, violinistë);

punonjës të shërbimit (parukierë, hekuri, typistë), etj.

Në vetvete, këto profesione nuk shkaktojnë epikondilitet. Sëmundja shfaqet me mbingarkesë të tepërt të muskujve të parakrahit, kur mikrotrauma sistematike e indeve periartikulare ndodh kundër sfondit të saj. Si rezultat, procesi inflamator fillon të zhvillohet, shfaqen plagë të vogla, gjë që zvogëlon më tej rezistencën e tendinave ndaj stresit dhe tensionit të lartë të muskujve dhe çon në një rritje të numrit të mikrotraumave.

Në disa raste, epikondiliti ndodh për shkak të:

Mori lëndim të drejtpërdrejtë;

Dobësi kongjenitale e aparatit ligamentoz në nyjen e bërrylit;

Një overstrain muskulor i vetëm intensiv.

Siç u përmend më lart, ekziston një lidhje midis epikondilitit dhe sëmundjeve të tilla si:

Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës ose kraharorit;

Roli i çrregullimeve të qarkullimit të gjakut lokal dhe fenomeneve degjenerative në fillimin e sëmundjes dëshmohet nga natyra bilaterale e diagnostikuar shpesh e lezionit dhe zhvillimi i ngadaltë, gradual i sëmundjes.

Simptomat e epikondilitit

Simptomat e zakonshme të epikondilitit përfshijnë:

Lexo artikullin:  Trajtimi i ilaçeve Bursitin e gjurit

Dhimbje spontane intensive, ndonjëherë djegëse në nyjen e bërrylit, të cilat me kalimin e kohës mund të bëhen të shurdhër, dhemb;

Dhimbje e shtuar gjatë ushtrimit fizik në bërryl ose me tension të muskujve të parakrahut;

Humbja graduale e forcës së muskujve në krah.

Me epikondilitin lateral, dhimbja përhapet përgjatë sipërfaqes së jashtme të nyjës së bërrylit. Ajo intensifikohet me shtrirjen e kyçit të dorës, me rezistencë ndaj lakimit pasiv të saj dhe rrotullimit të furçës së jashtme. Në rastin e fundit, dobësia e muskujve vërehet edhe në pjesën e jashtme të bërrylit. Testi "filxhan kafeje" jep një rezultat pozitiv (dhimbja intensifikohet kur përpiqeni të ngrini një kupë të mbushur me lëng nga tryeza). Intensiteti i sindromës së dhimbjes rritet me supinacion (duke u kthyer nga jashtë) të parakrahut nga pika ekstreme e pronimit.

Me epikondylitin medial, dhimbja lokalizohet në sipërfaqen e brendshme të nyjës së bërrylit, intensifikohet me përkulje të parakrahut dhe rezistencë ndaj zgjatjes pasive të kyçit të dorës. Dhimbja mund të zbresë përgjatë muskujve të brendshëm të parakrahut drejt dorës. Ekziston një kufizim i mprehtë në diapazonin e lëvizjes në nyje.

Ekzistojnë faza akute, subakute dhe kronike të sëmundjes. Së pari, sindroma e dhimbjes shoqëron një tension të mprehtë ose të zgjatur të muskujve, atëherë dhimbjet bëhen konstante dhe shfaqet lodhja e shpejtë e muskujve. Në fazën nën-akute, intensiteti i dhimbjes zvogëlohet përsëri, në pushim ato zhduken. Ata thonë për rrjedhën kronike të sëmundjes, kur alternimi periodik i ilaçeve dhe relapsave zgjat nga 3 deri në 6 muaj.

Llojet e epikondilitit

Në varësi të lokalizimit, epikondiliti ndahet në dy lloje kryesore: të jashtme, ose të jashtme, e cila ndikon në tendinat bashkangjitur epikondilit të jashtëm, dhe të brendshëm, në të cilin tendonët që vijnë nga epikondilja e brendshme janë të përflakur.

Epikondiliti lateral (i jashtëm)

Në këtë rast, pika e lidhjes së tendoneve të muskujve në epikondilën anësore të kockës është e përflakur. Epikondiliti i jashtëm shpesh quhet "bërryl i një tenisti" sepse ky problem është tipik për njerëzit që janë të dashur për këtë sport. Kur luani tenis, ekziston një mbivendosje e muskujve ekstensorë të vendosur në pjesën e jashtme të parakrahut. Një mbingarkesë e ngjashme në muskujt dhe tendinet specifike vërehet edhe me një punë kaq monotone si sharrë druri zjarri, mure pikture, etj.

Epikondiliti lateral zbulohet gjatë një testi shqyrtimi të quajtur një "simptomë e shtrëngimit të dorës". Tundja e zakonshme e dorës në këtë rast shkakton dhimbje. Gjithashtu, dhimbja mund të shfaqet kur dora është kthyer përmbys, kur parakrahu zgjatet.

Epikondiliti medial (i brendshëm)

Me epikondilitin e brendshëm, vendi i ngjitjes së tendinave të muskujve në epikondilin medial të kockave është i prekur. Emra të tjerë për këtë lloj sëmundjeje janë epitrokleiti dhe "bërryl i lojtarit të golfit", gjë që tregon përhapjen e saj në mesin e adhuruesve të golfit. Gjithashtu, sportet si gjuajtjet, hedhjet e bërthamave çojnë në epikondilit medial.

Për dallim nga anësore, ky lloj epikondiliti është më i zakonshëm me ngarkesa më të lehta, prandaj vërehet kryesisht tek gratë (tipistet, rrobaqepëset, etj.). Lëvizjet stereotipike uniforme që ato kryejnë janë bërë për shkak të muskujve fleksorë të kyçit të dorës, të cilat janë bashkangjitur nga tendonët në epikondilin medial të humerusit.

Zakonisht, në këtë rast, dhimbja shfaqet kur presioni aplikohet në epikondilin e brendshëm, rritet me përkulje dhe shqiptim të parakrahut, dhe gjithashtu rrezaton përgjatë skajit të saj të brendshëm. Në shumicën e rasteve, pacienti mund të përcaktojë me saktësi lokalizimin e dhimbjes. Kursi kronik, si dhe përfshirja e nervit ulnar, është veçanërisht karakteristikë e epikondilititit të brendshëm.

Epikondiliti traumatik

Epikondiliti traumatik është një traumë sistematike e vogël në procesin e ekzekutimit të vazhdueshëm të të njëjtit lloj veprimi. Zakonisht shoqërohet me artrozë deformuese të nyjës së bërrylit, dëmtim të nervit ulnar dhe osteokondrozë të qafës së mitrës. Në moshën mbi 40 vjeç, aftësia e indeve për tu rigjeneruar zvogëlohet, dhe strukturat e dëmtuara zëvendësohen gradualisht nga indi lidhës.

Epikondiliti pas traumatik

Ky lloj epikondiliti zhvillohet si rezultat i prurjeve të marra ose dislokimeve të bashkimit, me respektim të dobët të rekomandimeve mjekësore gjatë periudhës së rehabilitimit dhe kalimit shumë të nxituar në punë intensive të përbashkët.

Epikondiliti kronik

Kursi kronik është shumë karakteristik për një sëmundje siç është epikondiliti. Gjatë një kohe të gjatë, kur acarimet zëvendësohen me relapsa, dhimbja gradualisht fiton një karakter të dobët, dhemb, dhe muskujt humbasin forcën, deri në atë pikë sa që një person ndonjëherë nuk mund të shkruajë ose thjesht të marrë diçka në dorë.

Diagnoza e epikondilitit

Diagnoza bazohet në një studim të pacientit, histori mjekësore dhe ekzaminim vizual. Dallimi midis epikondilitit dhe lezioneve të tjera shkatërruese të nyjës së bërrylit përcaktohet nga specifikimi i sindromës së dhimbjes. Me këtë sëmundje, dhimbja në nyje shfaqet vetëm me aktivitet fizik të pavarur. Nëse mjeku vetë bën lëvizje të ndryshme me dorën e pacientit pa pjesëmarrjen e muskujve të tij (përkulje pasive dhe zgjatje), dhimbja nuk ndodh. Ky është ndryshimi midis epikondilitit dhe artritit ose artrozës.

Për më tepër, testet kryhen për simptomat e Thomson dhe Welt. Testi i Thomson është si vijon: pacienti duhet të ngjitet një furçë në pozicionin e pasmë. Në të njëjtën kohë, ajo shpaloset mjaft shpejt, duke lëvizur në një pozicion me pëllëmbën lart. Kur zbulohet një simptomë Velta, është e nevojshme të mbani parakrahët në nivelin e mjekrës, dhe në të njëjtën kohë të drejtoni dhe përkulni krahët. Të dy veprimet e kryera nga dora e sëmurë dukshëm mbeten pas atyre që kryhen nga dora e shëndetshme. Kryerja e këtyre testeve shoqërohet me dhimbje të forta. Gjithashtu, kjo sëmundje karakterizohet nga dhimbje në zonën e tendoneve artikulare kur rrëmbehet krahu.

Epikondiliti duhet të diferencohet nga:

Epikondiliti dhe trajtimi i tij

Trajtimi i epikondilitit, shkaqeve dhe diagnostikimit të epikondilitit

epicondylitis

Inflamacioni që shfaqet në epikondilet dhe tendonat dhe muskujt e shoqëruar quhet epikondiliti. Trajtimi i epikondilitit është i gjatë. Në disa kocka skeletore njerëzore, për shembull, humerus ose femur, afër nyjeve ekzistojnë formacione të eshtrave me madhësi të vogël dhe të ashtuquajturat kondicione, të cilat marrin pjesë në formimin e nyjeve. Kondilja, duke qenë zgjatja e eshtrave për fiksimin e muskujve, ka epikondilusë (epikondilusë) në sipërfaqen e tyre, të cilat gjithashtu paraqesin ngritje të kockave. Ato nuk janë të nevojshme për formimin e nyjës, por janë vendi në të cilin mund të bashkohen muskujt ngjitur.

Shkaqet e fillimit dhe zhvillimit të sëmundjes epikondiliti

Epikondiliti shpesh ndikon në nyjen e bërrylit.

E ashtuquajtura kondil, së bashku me epikondilin, të cilat formojnë nyjen e bërrylit, ndodhen në fund të humerusit. Epikondili, i vendosur jashtë bërrylës, quhet lateral, dhe ai brenda quhet medial. Epikondiliti gjithashtu mund të ketë emra të përshtatshëm.

Eikondili medial përdoret për të fiksuar muskujt, duke ju lejuar të përkulni bërrylin dhe nyjen e krahut, gishtat. Duke përdorur ato shumë muskuj, ju mund të bëni lëvizje rrotulluese me dorë ose parakrah në brendësi. Grupi literal i muskujve është i bashkangjitur epikondilit përkatës – i jashtmi. Ato shërbejnë për të zgjatur bërrylin, krahun dhe gishtat, i ndihmojnë ata të rrotullohen nga jashtë.

Epikondiliti i nyjeve të bërrylave ndodh kur një dëmtim i vazhdueshëm i tendinave të kyçit ndodh me ngarkesa jo shumë intensive me përsëritje të shpeshtë dhe të zgjatur. I gjithë procesi i zhvillimit të sëmundjeve nuk është studiuar ende. Dihet vetëm se me një ngarkesë të gjatë konstante në muskuj, fërkimi i tendinit ndodh në sipërfaqen e epikondilit. Besohet se kjo mund të shkaktojë mikrotrauma me këputje në fijet e tendinit individual. Skorjet mund të shfaqen në zonën e hendekut. Në të njëjtën kohë, ndryshimet patologjike fillojnë në periosteumin e epigastrium dhe tendons ngjitur. Degjenerimi i indeve çon në një proces inflamator.

Kush preket nga epikondiliti?

Grupi i rrezikut përfshin njerëz që kryejnë veprimtari që janë më të ndjeshëm ndaj shkaqeve të kësaj sëmundjeje.

Inflamacioni i jashtëm (anësor) është zakonisht karakteristik për ata, puna e të cilëve është e lidhur në mënyrë të pandashme me një ushtrim fizik intensiv (piktorë, suvatues, ngarkues, masazhe) ose me atletë (tenistë, rowers). Inflamacioni i brendshëm (medial) ndikon në nyjet dhe muskujt e njerëzve në profesione të tilla si rrobaqepësi, programues, etj. Shpesh është e natyrshme për adhuruesit e golfit. Procesi inflamator rezultues i epikondave mund të jetë rezultat i dëmtimeve, për shembull, shkëputjes së procesit ulnar, ose dëmtimit të ligamenteve.

Mekanizmi i shfaqjes dhe zhvillimit të epikondilitit të gjurit është në shumë mënyra i ngjashëm me epikondilitin ulnar. Arsyet janë gjithashtu shumë të ngjashme, të cilat lidhen edhe me profesionin dhe sportin. Epikondiliti i bërrylës nganjëherë shkaktohet nga osteokondroza e qafës së mitrës, gjuri shpesh ndodh për shkak të osteokondrozës lumbare.

Simptomat e sëmundjes epikondiliti

Epikondiliti ka më shumë të ngjarë të shfaqet te njerëzit që i përkasin një kategorie mjaft të gjerë moshe nga 30-60 vjeç. Shumë më shpesh mund të gjeni formën e jashtme të sëmundjes. Sëmundja shpesh ka një natyrë kronike të zgjatur me acarime periodike të alternuara. Simptomat në fazën akute të sëmundjes janë më të theksuara.

Dhimbja ka origjinë në epikondilë, duke kaluar një proces inflamator. Dhimbja e rëndë lokalizohet kur bëni lëvizje në bërryl ose në kyçin e kyçit. Nëse alkalet anësore janë të përflakur, rrotullimi dhe zgjatja e krahut dhe gishtërinjve mund të provokojë dhimbje. Epikondiliti i mesëm provokon dhimbje të forta në kohën e përkuljes së dorës dhe rrotullimit të saj brenda. Në palpimin e pikës së lënduar, dhimbja intensifikohet ashpër. Skuqja ose ënjtja në zonën e prekur nuk zbulohet.

Për pacientët me epikondylitit, veprime të tilla si ngritja e një gote çaji, shtrëngimi i duarve, shtrëngimi i gishtërinjve tuaj në grusht shpesh janë të vështira. Lëvizje të tilla me një natyrë rrokëse mund të shkaktojnë dhimbje të tmerrshme në pezmatimin e epikondilit. Kjo dhimbje shpesh mund të përhapet edhe në muskuj. Një tipar karakteristik i sëmundjes është shfaqja e dhimbjes vetëm nëse kryhen lëvizje aktive, dhe veprimet pasive janë plotësisht pa dhimbje. Epikondiliti kronik ndryshon natyrën e dhimbjes, e cila mund të bëhet dhembje e vazhdueshme me kalimin e kohës. Kufizimet në lëvizjen e shkaktuar nga dhimbje të tilla mund të shkaktojnë atrofi të muskujve, si dhe ulje të ndjeshmërisë.

Diagnostifikimi dhe trajtimi i epikondylitit

Diagnoza e epikondilitit (diagnoza e epikondilitit) bëhet zakonisht bazuar në ankesat e pacientit në lidhje me dhimbjet karakteristike dhe ekzaminimin. Në rastet më të vështira, përdoren metoda të tjera të hulumtimit mjekësor: X-ray, CT e nyjes së bërrylit. Përmbajtja e informacionit e metodave të tilla justifikohet vetëm në fazën e formës kronike, në të cilën ndryshimet patologjike tashmë fillojnë të zhvillohen në epikondil.

Faza fillestare e sëmundjes kërkon kufizimin e çdo ngarkese në nyjen e prekur, për të cilën ajo, para së gjithash, është imobilizuar me ndihmën e një fustani të zakonshëm të shallit ose pajisjeve dhe pajisjeve ortopedike. Barnat anti-inflamatore jo-steroide si Voltaren, Diclofenac, etj përdoren për trajtimin e ilaçeve.

epicondylitis

Ndonjëherë administrimi i një agjenti steroide direkt në zonën e inflamacionit që rezulton kërkohet: Diprospan, Betamethasone, etj. Në dhimbje të forta, injeksionet Novocain ose Lidocain tregohen në mënyrë që të krijojnë një bllokadë lokale.

Një shtesë e shkëlqyeshme dhe e domosdoshme në trajtimin e epikondilitit është terapia e ushtrimeve. Ngarkesat e rrymës kur kryejnë ushtrime janë kundërindikuar, lëvizjet duhet të kenë një natyrë të dobët kursyese. Kërkohet të bëhen lëvizje të lehta rrotulluese, përkulje dhe shtrirje të krahëve në bërryla, duke ngjitur gishtat në grusht. Kur kalojnë dhimbje të forta, dhe gjendja e pacientit përmirësohet, ata fillojnë procedurat fizike (magnet, elektroforezë, parafinë), dhe terapi me valë shoku përdoret me sukses.

Masazhi i muskujve përdoret për të përmirësuar qarkullimin lokal të gjakut dhe më në fund për të hequr qafe dhimbjen.

Nuk do të jetë e mundur të mposhtni plotësisht epikondilitin kronik, do t'ju kujtojë periodikisht vetveten, por një falje e gjatë do t'ju lejojë të vazhdoni të bëni aktivitete normale dhe të jetoni një jetë të plotë.

ExpertNews Shqipëri