Drogë e përbashkët anti-inflamatore

Asortimenti ka agjentë farmakologjikë në formën e:

 • tableta;
 • injeksione intramuskulare;
 • injeksione në vetë nyjen;
 • arna;
 • qirinj;
 • kremra, ointments.

Në format e rënda të sëmundjeve të nyjeve dhe një përkeqësimi të mirëqenies së pacientit, mjeku zakonisht përshkruan ilaçe më të forta. Ato ndihmojnë shpejt. Bëhet fjalë për injeksione në nyje. Droga të tilla nuk prishin traktin gastrointestinal. Në forma më të buta të sëmundjes, specialisti përshkruan administrimin e tabletave, injeksione intramuskulare. Përdorimi i kremrave dhe ointimeve rekomandohet gjithmonë, si një shtesë në kompleksin e terapisë themelore.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Pills

Ka NSAID të tilla efektive (fonde):

 1. "Indomethacin" (një emër tjetër është "Metindol"). Tabletat për dhimbjen e nyjeve lehtësojnë inflamacionin, kanë një efekt antipiretik. Ilaçi pihet dy herë ose tri herë në ditë, 0,25-0,5 g.
 2. Etodolac (Etol Fort). Në dispozicion në kapsula. Anestezon shpejt. Ajo vepron në fokusin e inflamacionit. Duhet të pihet një tabletë 1-3 herë pas vaktit.
 3. "Aceclofenac" ("Aertal", "Diclotol", "Zerodol"). Diklofenak analog. Ilaçi merret në një tabletë dy herë në ditë. Ilaçi shpesh shkakton>

Vajra të përbashkëta

 1. Me ibuprofen (Dolgit, Nurofen). Pomë anti-inflamatore dhe analgjezike për nyjet me një përbërës të tillë kryesor do t'i ndihmojë ata me artrit dhe traumë. Vepron shumë shpejt.
 2. Me diklofenak (Voltaren, Diklak, Diklofenak, Diklovit). Ointments të tilla medicinale ngrohen, lehtësojnë dhimbjen dhe bllokojnë proceset inflamatore. Ndihmoni shpejt ata që janë të vështirë të lëvizin.
 3. Me ketoprofen (Ketonal, Fastum, Ketoprofen Vramed). Parandaloni mpiksjen e gjakut. Nëse ointments përdoren për një kohë të gjatë, një skuqje mund të shfaqet në trup.
 4. Me indometacinë (Indomethacin Sofarma, Indovazin). Ata veprojnë në mënyrë të ngjashme me ilaçet me bazë ketoprofenin, por më pak intensivisht. Ata ngrohen mirë, ndihmojnë me reumato>

injeksione

Alokoni NSAID të tilla për injeksion:

 1. Diclofenac. Heq inflamacionin, dhimbjen, përshkruhet për sëmundje të rënda. Administrohet intramuskulisht 0,75 g të barit një ose dy herë në ditë.
 2. Tenoxicam (Texamen L). Pluhur i tretshëm për injeksion. 2 ml në ditë përshkruhen për sindromën e dhimbjes së butë. Doza është dyfishuar dhe një kurs pesë-ditor është i përshkruar për artritin e stomakut.
 3. "Lornoxicam" ("Larfix", "Lorakam"). 8 mg të ilaçit injektohet në muskul ose venë një ose dy herë në ditë.

Barnat jo-steroide anti-inflamatore të gjeneratës së re

Do të thotë më moderne, dhe për këtë arsye më efektive:

 1. Movalis (Mirlox, Arthrosan). Një ilaç shumë efektiv, i prodhuar në tableta, zgjidhje për injeksione, qirinj. Praktikisht nuk ka efekte anësore. Për injeksione përdorni 1-2 ml zgjidhje në ditë. Tabletat merren me 7,5 mg një herë ose dy herë në ditë.
 2. "Celecoxib." Ajo nuk ka asnjë efekt fatal në stomak. Merrni një ose dy tableta në ditë, por jo më shumë se 0,4 g të barit në ditë.
 3. Arcoxia. Ilaçi është në tableta. Dozimi përshkruhet në varësi të ashpërsisë së sëmundjes.
 4. "Nimesulide." Disponohet në tableta, çanta hollimi, në formë xhel. Doza përcaktohet nga mjeku, siç janë rregullat për pranim.

Kundërindikimet dhe efektet anësore

Përdorimi i një grupi ilaçesh anti-inflamatore jo-steroide për trajtimin e nyjeve është i ndaluar me:

 • intoleranca e komponentëve;
 • një ulçerë;
 • sëmundjet e mëlçisë, veshkave;
 • shtatzënia dhe laktacioni;
 • anemi, tension i lartë;
 • sëmundje zemre
 • infeksionet.

Kur merrni ilaçe, efektet anësore të mëposhtme mund të ndodhin:

 • çrregullime të sistemit të tretjes;
 • ënjtje;
 • rritja e presionit;
 • koagulim i dëmtuar i gjakut;
 • gjakderdhje nga hunda;
 • funksioni i dëmtuar i veshkave;
 • të përzier;
 • alergji.

Ilaçet anti-inflamatore për nyjet

Në trajtimin e patologjive artikulare, problemi kryesor është lufta kundër procesit inflamator. Ilaçet jo-steroide anti-inflamatore për trajtimin e nyjeve janë mjetet kryesore për zgjidhjen e këtij problemi, në të njëjtën kohë duke dhënë një rezultat të mirë dhe duke mos shkaktuar dëm të tillë si ilaçet steroide. Sidoqoftë, NSAID-të gjithashtu kanë të metat e tyre midis kontraindikimeve dhe efekteve anësore.

Përshkruar medikamente në trajtimin e patologjive artikulare

Ilaçet anti-inflamatore përfshihen në çdo fazë të të gjithë kursit të trajtimit. NSAID janë ilaçet kryesore të përdorura kundër inflamacionit në dhimbje në nyjet e krahëve dhe këmbëve. Ilaçet anti-inflamatore steroidale për trajtimin e nyjeve përdoren për forma të rënda sëmundjesh, gjatë periudhave të rëndimit, kur ilaçet jo-steroide janë të pafuqishme.

Mekanizmi i veprimit në trup

NSAID veprojnë në receptorët COX. Ilaçet e gjeneratës së parë pengojnë pa dallim COX-1 dhe COX-1, gjë që ndikon në dëmtimin e mukozës së traktit gastrointestinal. Gjenerata e dytë e barnave vepron ekskluzivisht me COX-2, duke shkaktuar dëme më të konsiderueshme në traktin e tretjes. Sidoqoftë, substancat aktive të këtyre ilaçeve ndikojnë negativisht në zemër dhe mund të çojnë në komplikime, përveç kësaj, ato duhet të përdoren së bashku me antikoagulantët. Glukokortikosteroidet prezantojnë artificialisht hormonet anti-inflamatore të prodhuara nga gjëndrat mbiveshkore në trup. Një efekt shumë i fuqishëm shoqërohet me zhvillimin e shpejtë të efekteve anësore, në veçanti, fibra e kërcit shkatërrohet.

Lista e ilaçeve anti-inflamatore për nyjet

Nonstero>

NSAIDs janë efektive si për lehtësimin e inflamacionit dhe për lehtësimin e dhimbjes. Ato ndahen në dy grupe: Frenuesit COX dhe ilaçet selektive të anti-inflamatorit të gjeneratës së re. Ato kanë afërsisht të njëjtin efekt në forcë, por kanë kundërindikacione të ndryshme dhe efekte anësore. Ngjitësit kundër grupit të parë kanë një efekt të fortë shkatërrues në aparatin tretës, rekomandohet të përdorni pas ngrënies, duke pirë shumë ujë. Mjetet qetësuese kundër dhimbjeve janë në dispozicion në formën e tabletave, injeksioneve, si supozitorëve, ointimeve ose kremrave.

NSAID jo-selektive

Lista e barnave të grupit të parë:

  Ibuprofen është një derivat i ac> fenilpropionik>

Për dhimbjen e nyjeve, droga të tilla si frenimi selektiv i COX-2 përdoren:

 • Ilaçet “Meloxicam” bazuar në Movalis. Ka një veprim të zgjatur – 1 tabletë në ditë dhe një tolerancë të mirë – mund të merret me vite.
 • "Celecoxib" i përket grupit coxib. Analgjezik efektiv dhe anti-inflamator për artritin dhe artritin, tolerancë e mirë për traktin tretës.
 • "Nimesulide" është një ilaç efektiv për inflamacionin dhe dhimbjen, dhe gjithashtu ka një efekt antioksidues, i cili pengon shkatërrimin e indeve të kërcit.

Kundërindikimet për marrjen e NSAIDs:

 • shtatzënia dhe ushqyerja me gji,
 • të fëmijërisë,
 • sëmundjet patologjike të traktit gastrointestinal.

Nuk rekomandohet të merrni tableta NSAIDs për inflamacion të nyjeve për më shumë se një javë për shkak të efektit negativ në traktin gastrointestinal. Zëvendësohet në mënyrë efektive nga injeksione të përbashkëta dhe ointments anti-inflamator me të njëjtin komponent aktiv të NSAIDs.

Ilaçet hormonale

Ilaçet që lehtësojnë pothuajse çdo inflamacion të përbashkët. Në artritin e rëndë, ato janë të këmbyeshme vetëm me produkte të shtrenjta biologjike. Ato mund të përdoren si terapi e zgjeruar pulsi – në mbidozime në kushte ekstreme. Përdoren për periudha të shkurtra, kanë efekte anësore të forta, në veçanti, shkatërrimin e kërcit dhe ligamenteve. Ointments dhe gels steroide, kremrat, si dhe injeksione për nyjet e gjurit, shpatullës, shpinës së poshtme, legenit dhe, nëse është e nevojshme, në formën e tabletave përdoren kryesisht. Emrat e disa ilaçeve në këtë grup:

Efektet anësore të kortikosteroideve:

 • shkelje e metabolizmit të natriumit dhe ujit, si rezultat i ënjtjes,
 • hypokalemia
 • hipertension,
 • rritja e sheqerit në gjak, është e mundur përvetësimi i diabetit steroide,
 • hipokalcemia dhe osteoporoza,
 • përkeqësimi i rigjenerimit të indeve,
 • depresioni i imunitetit
 • ulur koagulimin e gjakut.

Përfundime të shkurtra

Përdorimi i NSAIDs dhe glukokortikosteroideve në trajtimin e artrozës dhe artritit duhet të kryhet duke marrë parasysh efektet e tyre specifike në trup, pozitive dhe negative. Trajtimi me ilaçe të tilla pa monitorim dhe manipulim nga mjeku mund të çojë në pasoja të rënda shëndetësore në përgjithësi dhe në përkeqësim të sëmundjes në veçanti.

Lista e pilulave të përbashkëta: për dhimbje dhe inflamacion

Mekanizmi i veprimit

Të gjitha tabletat e përdorura për pezmatimin e kyçeve ndahen në disa grupe:

 • Analgesics. Veprimi i analgjezikëve jo-narkotikë ka për qëllim gjithashtu bllokimin e enzimës COX-2 dhe prodhimin e prostaglandinave, gjë që prish transmetimin e impulseve të dhimbjes. Efektet e përdorimit të tyre janë të njëjta me ato të NSAID-ve. Analgjezikët narkotikë kanë një efekt analgjezik për shkak të efektit në receptorët e opiumit në sistemin nervor qendror për të bllokuar dhimbjen.
 • NSAIDs. Ato kanë efekte anti-inflamatore, analgjezike dhe antipiretike. Ato realizohen duke bllokuar ciklooksigjenazën e enzimës tip 2. Kjo çon në një rënie në prodhimin e prostaglandinave, të cilat janë përgjegjëse për inflamacion, dhimbje, skuqje, rritje të temperaturës lokale dhe funksionim të dëmtuar të gjymtyrëve.
 • Chondroprotectors. Një tjetër pilulë për dhimbjen në nyjet e këmbëve. Falë glukozaminës dhe kondroitinës, ato gjithashtu kanë një efekt anti-inflamator duke zvogëluar lëshimin e interleukins dhe prostaglandins. Përveç kësaj, ilaçet e këtij grupi ngadalësojnë shkatërrimin e indeve të kërcit dhe, me kalimin e kohës, e rikthejnë atë. Kjo ngadalëson rrjedhën e procesit patologjik. Toleranca kondroprotektive është dukshëm më e mirë sesa NSAID.
 • Barnat antirheumatike modifikuese të sëmundjes (BMARP). Ato përdoren gjithashtu për të trajtuar inflamacionin e kyçeve. Do ilaç specifik nga ky grup ka për qëllim një lidhje specifike në procesin patologjik. Por rezultati nga përdorimi i tyre është i njëjtë – rrjedha e sëmundjes ngadalësohet.
 • Glukokortikoide. Tableta të tilla anti-inflamatore të përbashkët kanë efektin e tyre për shkak të bllokimit të nukleazës së enzimeve, fosfolipazës A2, proteazës. Ata shkatërrojnë indet, kontribuojnë në zhvillimin e inflamacionit. Kortikosteroidet zvogëlojnë përshkueshmërinë e murit të anijes, duke zvogëluar ënjtjen.
 • Përgatitjet për ligamentet, kërcin dhe nyjet.

Grupe ilaçesh dhe reaksione anësore

Le të shqyrtojmë më në detaje përfaqësuesit e secilit prej grupeve të ilaçeve për trajtimin e nyjeve, efektin e tyre dhe reagimet anësore.

analgesics

Analgjezikët përfshihen në listën e barnave thelbësore për trajtimin e nyjeve të përflakur. Ato mund të ndahen në grupet e mëposhtme:

 • Analgjezikë jo narkotikë që përmbajnë acetaminofen (Tylenol).
 • Anestetikë narkotike. Lidhen me qetësues të fortë për dhimbjet e kyçeve. Ato përshkruhen vetëm nga mjeku që merr pjesë; ato nuk lëshohen pa recetë.
 • Kmbëlsues të kombinuar për dhimbje në nyje. Ata janë gjithashtu qetësues të fortë. Përbëhet nga substanca opioide dhe jo narkotike e acetaminofenit. Rekomandohet për dhimbje shumë të forta.

Ilaçet e mëposhtme iu referohen qetësuesve të kombinuar për dhimbje në nyjet e këmbëve dhe duarve:

Marrja e medikamenteve nga ky grup mund të shoqërohet me reaksione të padëshiruara, siç janë:

 • alergji;
 • funksion i dëmtuar hepatik dhe renal;
 • agjitacion psikomotor;
 • disorientation;
 • dhimbje në epigastrium;
 • ulje e përqendrimit të sheqerit në gjak;
 • anemi, një ulje e numrit të trombociteve, qelizave të bardha të gjakut;
 • shtypja e rrugëve të frymëmarrjes, termorregulluese, kollës, vazomotorisë, varësia (kur merrni analgjezikë narkotikë).

NSAIDs janë qetësuesit më të zakonshëm për dhimbjet e nyjeve. Përfaqësuesit e mëposhtëm i përkasin këtij grupi:

 • Diclofenac.
 • Ketoprofen.
 • Nimesil.
 • Aspirina.
 • Acecofenac.
 • Lysinmonoacetylsalicylate.
 • Flurbiprofen.
 • Ibuprofen.
 • Meloxicam.
 • Indomethacin.
 • Etodolac.

Tabletat më të mira për dhimbje në nyje dhe muskuj nga grupi NSAID janë Ketorolac, Indomethacin, Diclofenac, Ketorol. Ibuprofeni dhe aspirina janë inferiorë ndaj tyre në efekt analgjezik.

Efektet e padëshirueshme të NSAIDs:

 • me përdorim të zgjatur, i cili është i nevojshëm, për shembull, me dhimbje në nyjet e gjunjëve, formohen ulcerat dhe erozioni i traktit gastrointestinal;
 • goditje
 • tromboza;
 • sulme në zemër;
 • hipertension arterial;
 • funksion i veshkës i dëmtuar;
 • astma bronkiale aspirina.

Medikamente antirheumatike modifikuese të sëmundjes

Këto ilaçe përdoren në rast të artrozës së gjurit dhe nyjeve të tjera. Përveç kësaj, BMARP ndihmon për të përballuar artritin me origjinë të ndryshme (reumatoid, psoriatik, idiopatik). Përgatitjet e këtij grupi përdoren vetëm në rrezikun e shkatërrimit të zgavrës së përbashkët. Ato mund të merren në kurse pa ndonjë pasojë. Sidoqoftë, kohëzgjatja e trajtimit është një minus – një efekt i dukshëm do të shfaqet pas disa javësh, ndonjëherë me muaj.

Ilaçet e mëposhtme përfshihen në listën e tabletave nga nyjet nga grupi BMARP:

Efektet anësore përfshijnë rritjen e ndjeshmërisë ndaj rrezeve të diellit, rritjen e rritjes së flokëve, dhimbje të fytit, diarre, ulje të numrit të qelizave të gjakut.

Chondroprotectors

Kondroprotektorët janë pilula të përbashkëta riparimi. Kondroitina dhe glukozamina, të cilat rivendosin kërcin, me kalimin e kohës ndihmojnë për të hequr qafe dhimbjen në nyjet e këmbëve. Substancat aktive mund të përmbahen në preparate ose në izolim ose në kombinim.

Pilula të riparimit të përbashkët dhe kërc që përmbajnë glukozaminë:

Tableta trajtimi të përbashkët që përmbajnë kondroitinë:

Disavantazhi i këtij grupi të barnave është kostoja dhe nevoja për përdorim afatgjatë.

Efektet anësore të kondroprotektorëve përfshijnë:

 • nauze, të vjella, dhimbje barku;
 • fryrje;
 • diarre;
 • reaksione alergjike.

Glukokortikostero>

Glukritokosteroidet përdoren për dhimbje të forta të nyjeve. Këto pilula për inflamacion të nyjeve përshkruhen kur një terapi tjetër është joefektive. Kortikosteroidet mund të injektohen direkt në zgavrën e përbashkët.

Shpesh përdorni pilulat e mëposhtme për dhimbje në këmbë dhe nyje të një natyre hormonale:

Për injeksione intraartikulare aplikoni:

"Protezat e lëngshme" zëvendësojnë lëngun e përbashkët, përmirësojnë metabolizmin në kërc. Dobësitë janë kostoja e lartë.

Përdorimi i zgjatur i glukokortikideve ose tërheqja e menjëhershme kërcënon me efektet e padëshiruara të mëposhtme:

 • ulçera peptike;
 • infeksion;
 • Sindromi i Kushingut;
 • katarakt;
 • osteoporosis;
 • nekroza kockore;
 • shkelja e rritjes dhe zhvillimit.

Vetë-administrimi i kortikosteroideve është i ndaluar! Kjo mund të ketë pasoja të rënda.

Përgatitjet e përbashkët dhe kërc

Me shfaqjen e patologjisë artikulare gjatë rrugës, jo vetëm kërc është prekur, por edhe ligamentet dhe muskujt. Prandaj, aparati ligamentoz, muskulor dhe kërc duhet të mbështesin.

Për të rivendosur dhe forcuar kërc dhe të përbashkët do të ndihmojë:

 • Glukozamina – tableta të domosdoshme për kërc dhe nyje. Ky është pararendësi i glicocsaminoglycan, nga i cili është ndërtuar indi i kërcit. Glukozamina ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të nyjeve kur lëviz, veçanërisht kur trajtoni një nyje të gjurit.
 • Kondroitina sulfate – përdoret si tableta për kockat dhe nyjet, duke kontribuar në depozitimin e kalciumit në indet e eshtrave. Alsoshtë gjithashtu një nga komponentët kryesorë të kërcit. Rritja e sintezës së kolagjenit forcon ligamentet. Rrit prodhimin e gripit intraartikular>

Me dëmtimin e nyjeve, është e nevojshme të mirëmbani një aparat ligamentoz. Për ligamentet dhe nyjet aplikohen:

 • acide yndyrore omega-3;
 • kolagjeni;
 • acidi hialuronik – është pjesë e ligamenteve në formën e glikozaminoglikanit;
 • Bromelia – enzima proteolitike që përdoren si qetësues për dhimbjet e nyjeve;
 • vitaminat B6, C, E;
 • minerale – magnez, niacin, selen, zink.

Si të zgjidhni ilaçin e duhur

Kur zgjidhni pilula për trajtim të përbashkët, nuk mund të mbështeteni vetëm në rishikime dhe reklama. Jo të gjithë i qasen këtij apo asaj ilaçi. Prandaj, është e domosdoshme të ekzaminohet, të merret një rreze x e rajonit artikular.

Vetëm mbi bazën e këtij studimi, mjeku do të jetë në gjendje të vendosë fazën e sëmundjes dhe të përshkruajë trajtimin e nevojshëm.

Zgjedhja e drogës varet jo vetëm nga faza e sëmundjes, por edhe nga mosha, lloji i patologjisë, substanca e nevojshme aktive dhe shëndeti i përgjithshëm.

E para duhet të përshkruhet ilaçe që ndalojnë sindromën e dhimbjes. Tjetra, përdoren ilaçe që eliminojnë procesin inflamator. Pastaj – medikamente për të rivendosur kërc, muskuj dhe ligamente.

Në fazën e parë të procesit, tabletat përdoren në formën e tabletave. Kërc i dëmtuar kërkon injeksion.

Një kriter i rëndësishëm për zgjedhjen e një ilaçi është çmimi. Kostoja e fondeve ruse është shumë më e ulët, por efekti i përdorimit të tyre është i dukshëm vetëm në fazat e para të patologjisë.

Aktualisht, tregu farmaceutik siguron shumë pilula për trajtimin e nyjeve. Edhe pse shumë ilaçe shpërndahen pa recetë, indikacionet për përshkrimin e barit duhet të përcaktohen nga mjeku pas ekzaminimit.

Kjo është e nevojshme, pasi secili grup ilaçesh ka efektet e veta anësore dhe vepron në një ose një tjetër lidhje në procesin patologjik. Vetë-trajtimi mund të çojë në rastin më të mirë në humbjen e fondeve, në rastin më të keq – në pasoja të rënda.

Ilaçet anti-inflamatore për nyjet

Të gjitha patologjitë e sistemit muskulor dhe skeletit shoqërohen me dhimbje dhe inflamacion. Në fazat e hershme të zhvillimit të sëmundjeve, këto shenja shprehen dobët, dhe fizioterapia, gjimnastika dhe ndikimet lokale janë të mjaftueshme për t'i eliminuar ato. Me përparimin e sëmundjeve, është e nevojshme të përdorni ilaçe anti-inflamatore për nyjet. Në varësi të origjinës së përbërësve aktiv, ato klasifikohen në 2 grupe të mëdha – agjentë steroide dhe jo-steroide. Secili lloj ka një numër karakteristikash, avantazhe dhe disavantazhe.

Droga të përbashkëta anti-inflamatorë steroide

Lloji i përshkruar i ilaçeve është më i efektshmi dhe më i shpejtë. Droga të tilla bazohen në komponime kimike që janë të ngjashme në strukturën molekulare me kortizonin e sekretuar nga trupi i njeriut.

Zakonisht, ilaçet anti-inflamatore steroide për nyjet përdoren në formën e injeksioneve. Me ndihmën e injeksioneve, efekti maksimal terapeutik arrihet, veçanërisht nëse ato kryhen direkt në zonën e prekur, hapësirë ​​intraartikulare.

 • Solu-Medol;
 • prednisone;
 • hydrocortisone;
 • Kenalog;
 • deksametazon;
 • Metipred;
 • Burlicort
 • Diprospan;
 • kortizon;
 • Triacort
 • Polcortolone;
 • Betamethasone;
 • Kenacort
 • triamcinolone;
 • Azmacort.

Vlen të përmendet se në raste të rënda të sëmundjeve të kyçeve, bllokadat vetëm nuk janë gjithmonë të mjaftueshme. Prandaj, glukokortikosteroidet mund të rekomandohen për përdorim sistemik.

Droga të përbashkëta anti-inflamatorë jo-steroide

Ky grup i barnave ka një efekt më pak të theksuar, por është mjaft e mjaftueshme për të ndaluar fazat e moderuara, të moderuara dhe të moderuara të patologjive të sistemit muskulor skeletik. Për më tepër, medikamente të tilla shkaktojnë shumë më pak efekte anësore dhe pasoja negative sesa steroidet nuk provokojnë varësi.

Më shpesh, ilaçet anti-inflamatore për nyjet përdoren në formën e tabletave:

 • Solpaflex;
 • Motrin;
 • ibuprofen;
 • naproxen;
 • Tenoxicam;
 • Ibuklin;
 • flurbiprofen;
 • Nosprosin;
 • Brufen;
 • Meloxicam;
 • Flugalin;
 • Tenocutyl;
 • Naklofen;
 • Lornoxicam;
 • Xefocam;
 • Arthrotek;
 • Movalis;
 • piroksikam;
 • diklofenak;
 • Voltaren;
 • Novartis;
 • Ortofen;
 • Shpejto Rap />
 • Textindole Retard;
 • Panoxen;
 • asgjë
 • Texamen;
 • Arthrosilene;
 • Nimesil;
 • Ketonal;
 • Flamax;
 • Quickcaps;
 • Nurofen;
 • Okey;
 • Flexen;
 • Dexalgin;
 • Ketorol;
 • Burana;
 • Nemulex;
 • Ibufen
 • moment;
 • Arthrosan;
 • Faspik;
 • Nyz;
 • Brustan;
 • Next;
 • Aponil;
 • nimesulide;
 • Vimovo;
 • Nisylate;
 • Ketanov;
 • Nalgesin;
 • Amelotex;
 • Movasin;
 • ketorolac;
 • fenilbutazon;
 • Aertal;
 • Celebrex;
 • Arcoxia;
 • Bi-xikam;
 • Mirlox;
 • Clofeson;
 • Plyvalgin;
 • diflunisal;
 • Sulindak;
 • Tomapirin;
 • Phenoprofen;
 • Etodolac;
 • Saridon;
 • Brlgin;
 • Reopyrine.

Shumica e këtyre ilaçeve shiten në forma të tjera dozimi, përfshirë zgjidhjet injeksionuese.

Medikamente aktuale jo-steroide anti-inflamatore dhe dhimbje për nyje

Format e buta të patologjive artikulare nuk përfshijnë gjithmonë futjen ose administrimin e brendshëm të NSAIDs. Ju mund të ndaloni dhimbjen dhe të zvogëloni ashpërsinë e inflamacionit duke aplikuar ilaçe lokale:

 • fusha;
 • Diclac;
 • Arthrosilene;
 • Dicloran;
 • Nimulide;
 • Pomadë Ortofeni;
 • Diclovit;
 • Nyz;
 • Chondroxide;
 • Emulsifikuesi i Voltaren;
 • Dolobene;
 • Flexen;
 • Nurofen Xhel;
 • Diklonati P;
 • indomethacin;
 • Niflugel;
 • Flugalin;
 • Oruvel;
 • Diclobene;
 • Chondroitin;
 • Ejani në finale;
 • Ketonal;

Barnat jostoidale anti-inflamatore (NSAIDs) për trajtimin e nyjeve

Inflamacioni i nyjeve dhe indeve të buta përreth është një shoqërues i shpeshtë i çrregullimeve të sistemit muskuloskeletor. Trajtimi konservativ i ilaçeve të patologjive ka për qëllim lehtësimin e dhimbjes, rivendosjen e funksioneve të kërcit dhe parandalimin e shkatërrimit të tij të mëtejshëm. Mjekët përshkruajnë ilaçe anti-inflamatore jo-steroide për trajtimin e nyjeve në të gjitha fazat e sëmundjes.

Karakteristikat dhe klasifikimi i NSAIDs

Ilaçet jo-inflamatore anti-inflamatore (NSAIDs) janë bllokues të ciklooksigjenazës, një grup enzimesh përgjegjëse për zhvillimin e simptomave të dhimbjes dhe inflamacionit. Ilaçet kanë një efekt të theksuar analgjezik dhe anti-inflamator, por, ndryshe nga glukokortikoidet, kanë më pak efekte anësore.

Dallohen grupet e mëposhtme të NSAID-ve. Sipas përbërjes kimike:

 • Acidik – përbërësi kryesor aktiv është derivatet e acideve organike (salicilik, indoleacetik, feniacetik, propionik);
 • Jo-acid – alkanonet ose sulfonamidet përdoren si përbërës aktiv.

Sipas mekanizmit të veprimit:

 • Jo-selektive – pengojnë të gjitha llojet e ciklooksigjenazës;
 • Në mënyrë selektive – pengon në mënyrë selektive vetëm ciklooksigjenazën-2, duke zvogëluar kështu mundësinë e zhvillimit të patologjive nga sistemi tretës.

Me formularin e lëshimit:

 • Barna për administrim oral (tableta, kokrriza, kapsula);
 • Zgjidhje për injeksion intramuskular;
 • Ilaçet për përdorim të jashtëm.

NSAIDs

Më poshtë është një listë e ilaçeve kryesore jo-steroide për trajtimin e nyjeve të vendosura nga forca e veprimit anti-inflamator:

 • Indomethacin (Metindol, Indocollyr);
 • Diklofenac (Diclovit, Ortofen);
 • Piroxicam (Xhel Final);
 • Ketoprofeni (Flamax, Flexen);
 • Naproxen (Apranax, Sanaprox);
 • Ibuprofen (Dolgit, Faspik, Nurofen);
 • Aspirin dhe derivatet e tij.

Ilaçet jo-inflamatore anti-inflamatore janë më efektive për dëmtim të butë deri të moderuar të nyjeve. Në rast të dhimbjes së vazhdueshme, glukokortikoidet injektohen në zgavrën sinoviale. Në rast të dëmtimit serioz të pakthyeshëm të nyjes, indikohet ndërhyrja kirurgjikale.

Indikacionet për përdorimin e NSAID-ve

Në praktikën ortopedike, indikacionet kryesore për marrjen e NSAID-ve janë:

  Patologjitë reumatike (reumatizëm)

Skema e trajtimit

Të gjitha përgatitjet anti-inflamatore dhe analgjezike për nyjet duhet të përdoren në mënyrë rigoroze siç përcaktohet nga orthopedist ose reumatolog. Kohëzgjatja dhe regjimi i trajtimit zhvillohen individualisht, duke marrë parasysh moshën e pacientit, tablonë klinike, praninë e sëmundjeve shoqëruese.

NSAID për administrim oral:

 • Indomethacin. Një tabletë përmban 25 mg të substancës aktive. Përdorni një njësi të barit deri në tre herë në ditë për 5-10 ditë. Me efikasitet të pamjaftueshëm të terapisë anti-inflamatore, lejohet një rritje e dozës ditore në 75-100 mg siç përshkruhet nga një specialist. Kostoja e një pakete është 60-250 rubla, në varësi të dozës dhe numrit të tabletave;
 • Diclofenac. Tabletdo tabletë përmban 50 ose 100 mg natrium diklofenak. Përdorni 50 mg të barit tre herë në ditë. Mimi mesatar është 15-50 rubla, në varësi të dozës;
 • Piroksikam. Ilaçi është në dispozicion në formën e kapsulave dhe tabletave që përmbajnë 10 ose 20 mg të substancës aktive. Me artrozë dhe artrit reumatoid, duhet të pini 10-30 mg analgjezik për një kohë të gjatë. Në një sulm akut të gjendrës, 40 mg të barit përshkruhet një herë në 2 ditët e para, pastaj për 4-6 ditë – 20 mg dy herë në ditë. Kostoja e paketimit të ilaçit në kapsula është 50-60 rubla, në formë tabletash – 85-100 rubla;
 • Ketoprofen. Një tabletë përmban 100 mg përbërës aktiv. Pini një njësi të barit dy herë në ditë. Mimi mesatar për një paketë është 130-160 rubla;
 • Nimesulide. Tabletdo tabletë përmban 100 mg përbërës aktiv. Për sëmundjet e sistemit muskuloskeletor, është e nevojshme të pini deri në 200 mg të ilaçit në ditë. Kostoja e një pakete është 65-80 rubla;
 • Ibuprofen. Një ilaç anti-inflamator është në dispozicion në tableta që përmban 0,2 g përbërës aktiv. Pacientët e rritur përshkruhen deri në 0,6 g ilaçe tre herë në ditë. Mimi është 25-95 rubla, në varësi të vëllimit të paketimit;
 • Arcoxia. Ilaçi i gjeneratës së fundit është në dispozicion në tableta prej 60, 90 dhe 120 mg. Dozimi caktohet individualisht. Kur përdorni një produkt që përmban 120 mg të përbërësit aktiv, kohëzgjatja e trajtimit nuk duhet të kalojë 8 ditë. Kostoja mesatare është 300-600 rubla, në varësi të dozës dhe vëllimit të paketimit.

Për të zvogëluar rrezikun e komplikimeve nga trakti gastrointestinal, duhet të pini përgatitje me një sasi të madhe uji ose qumështi akoma dhe në të njëjtën kohë të merrni antacidë.

Për sëmundjet e kyçeve, NSAIDs përshkruhen sa më shpejtë që të jetë e mundur. Nëse 5-7 ditë pas fillimit të trajtimit me ilaçe anti-inflamatore jo-steroide nuk ka përmirësim të dukshëm, kërkohet një ndryshim në regjimin e trajtimit ose emërimi i një grupi tjetër të ilaçeve.

Për relapsat e artritit, unë përdor Diclofenac në formën e tabletave si ilaçi kryesor. Ilaçi shpejt anestetizon, lehtëson simptomat e inflamacionit të nyjeve dhe përmirëson gjendjen e përgjithshme.

Maria, 47 vjeç, Shën Petersburg.

NSAID për përdorim topik

Më shpesh, ilaçet anti-inflamatore lokale jo-steroide përdoren për të trajtuar nyjet e këmbëve dhe nyjeve të tjera të mëdha. Ointments, gels dhe krem ​​janë efektive për sëmundjet dhe dëmtimet e nyjeve me simptoma të butë, si dhe në periudhën pas operacionit. Mimi mesatar është 150-400 rubla, në varësi të substancës aktive dhe sasisë së paketimit. Produktet më të njohura për përdorim të jashtëm janë:

 • Nurofen, Dolgit – bazuar në ibuprofen;
 • Diclovit, Voltaren, – me diklofenak;
 • Fastum, Ketonal – me ketoprofen;
 • Xhel përfundimtar – bazuar në piroksicam;
 • Indovazinum – me indometacinë.

Të gjitha vajrat jo-steroide për trajtimin e nyjeve shpërndahen në mënyrë të barabartë me një shtresë të hollë mbi zonat e prekura të trupit dhe fërkohen lehtë. Një dozë e vetme është 2-5 g, frekuenca e përdorimit është deri në 4 herë në ditë. Kohëzgjatja e trajtimit nuk duhet të kalojë 2 javë.

Për të eliminuar dhimbjen e moderuar me artrozën e gjurit, unë përdor ilaçe lokale anti-inflamatore Voltaren dhe Finalgel. Të dy ilaçet në mënyrë efektive lehtësojnë ënjtjen dhe siklet në nyje, thithen mirë dhe nuk shkaktojnë zhvishem të lëkurës.

Evgeny Mikhailovich, 65 vjeç, Samara.

Zgjidhje për injeksion

NSAID zakonisht përshkruhen për dhimbje të forta, kur fondet për administrim oral ose përdorim lokal nuk janë mjaft efektive. Më shpesh përdoren Diclofenac, Ibuprofen ose analogët e tyre. Injeksione të një ilaçi anti-inflamator jo-steroide për dhimbje në nyje administrohen në mënyrë intramuskulare, kursi standard i trajtimit është 8 ditë.

contraindications

Kundërindikimet e mëposhtme për terapinë e përbashkët me ilaçe anti-inflamatore jo-steroide dallohen:

 • Ndjeshmëri e tepruar ndaj ilaçit;
 • Sëmundjet e traktit tretës (veçanërisht kur përdorni brenda NSAIDs);
 • Hematopoezë, tendencë për gjakderdhje;
 • Patologji të rënda të organeve të brendshme, zemrës, enëve të gjakut;
 • Fëmijëria;
 • Shtatzënia dhe ushqyerja natyrale.

Anydo ilaç anti-inflamator i përshkruar nga mjeku juaj duhet të përdoret me kujdes në rast të astmës, sëmundjeve të sistemit gjenitourinar, në pleqëri dhe pas operacionit.

Efektet anësore dhe mbidozimi i NSAID-ve

Efektet anësore të mëposhtme vërehen gjatë trajtimit të nyjeve NSAID:

 • Siklet dhe dhimbje në bark, nauze;
 • Disorderrregullimi i jashtëqitjes (kapsllëk, diarre), rritje e formimit të gazit;
 • Reaksione alergjike të një natyre të ndryshme;
 • Dhimbje koke, ankthi, nervozizmi, shqetësime të gjumit;
 • Takikardia, kërcime në presionin e gjakut;
 • Urinim i shpejtë;
 • Rritja e djersitjes, etja, dridhura.

Kur përdorni NSAIDs lokale, skuqjet, thatësia dhe zhvishem i lëkurës në zonën e kontaktit me ilaçin shpesh diagnostikohen. Tejkalimi i dozës terapeutike rrit rrezikun e shfaqjes dhe intensitetin e efekteve anësore. Trajtimi për një mbidozë është simptomatik.

Ilaçet jo-steroide anti-inflamatore janë zgjidhja e parë për sëmundjet e kyçeve të shoqëruara me dhimbje dhe ënjtje. Ilaçet janë më efektive në fazat e hershme të patologjisë.

Pilula të përbashkëta anti-inflamatore

Artikulli përshkruan llojet e ilaçeve për trajtimin e inflamacionit të nyjeve. Tregohen efektet terapeutike, përshkruhen forma të ndryshme dozimi, jepen udhëzime për përdorim.

Ilaçet anti-inflamatore për nyjet janë një nga më të rëndësishmet në trajtimin e artritit, artrozës dhe patologjisë tjetër të përbashkët. Tregu modern farmaceutik ofron një numër të madh emrash dhe formash dozimi. A janë përgatitjet e përbashkëta për inflamacionin me të vërtetë kaq të larmishme?

Dhimbja është një pararojë e patologjive të tmerrshme që brenda një ose dy viti mund të vendosin një shëtitës dhe t'ju bëjnë të paaftë. Shefi i doktorit Goltsman: të rivendosni plotësisht PINRBASHKT dhe BACK është gjëja e thjeshtë, më e rëndësishmja.

Si funksionojnë ilaçet anti-inflamatore?

Procesi inflamator është një ndryshim në strukturën e një organi, i shoqëruar nga një shkelje e funksionit të tij. Ilaçet anti-inflamatore për nyjet bllokojnë këtë proces, duke kontribuar në rivendosjen e funksionit të organeve.

Mekanizmi i veprimit të tyre bazohet në bllokimin e ndërmjetësuesve inflamatorë – substanca biologjikisht aktive që stimulojnë reagimin mbrojtës të trupit në përgjigje të çdo patologjie. Si rezultat, ënjtja e indeve zvogëlohet, mikrocirkulacioni normalizohet dhe ethet pushojnë.

Shkaqet e inflamacionit të nyjeve

Pse nyjet janë të përflakur?

Zhvillimi i këtij procesi patologjik mund të ndodhë për arsye të ndryshme:

 • më shpesh është një dëmtim i bashkimit me një shkelje të integritetit të strukturave të tij;
 • artriti reaktiv me inflamacion infektiv nuk është i rrallë;
 • Inflamacioni autoimun ose një ndërlikim i sëmundjeve sistemike është shumë më pak i zakonshëm.

Procesi inflamator në të gjitha rastet zhvillohet sipas ligjeve të përgjithshme.

Do të jetë më e theksuar në artrit – shkaqet e inflamacionit të nyjeve në këtë rast do të jenë ose infektive ose traumatike. Patologjia shoqërohet me dhimbje të forta, për shumë njerëz, jo vetëm lokale, por edhe temperatura e përgjithshme rritet me inflamacion të nyjeve.

Ekziston një lloj tjetër i artritit – reumatoid. Në këtë rast, procesi është autoimun në natyrë dhe nuk do të ketë dehje të rënda.

Sëmundjet degjenerative inflamatore të shtyllës kurrizore dhe nyjeve janë artroza me shtimin e synovitit. Inflamacioni në këtë rast është më pak intensiv.

Klasifikimi i barnave

Të gjitha ilaçet me veprimin e treguar mund të ndahen në dy grupe kryesore:

 1. Anti-inflamator josteroid. Kjo përfshin ilaçe të veprimeve selektive (Movalis, Celebrex) dhe indiskriminuese (Diclofenac, Ibuprofen).
 2. Kortikosteroidet. Këto janë ilaçe hormonale, një nga efektet kryesore të të cilave është zvogëlimi i procesit inflamator. Këto përfshijnë Metipred, Hydrocortisone.

Dallohen edhe grupe ilaçesh që nuk kanë një efekt të theksuar anti-inflamator dhe ulin inflamacionin vetëm në mënyrë indirekte. Pra, antibiotikët përdoren për pezmatimin e nyjeve. Duke shtypur florën mikrobike, ato kontribuojnë në zhdukjen e shenjave të inflamacionit.

Përveç kësaj, ilaçet anti-inflamatore për nyjet mund të klasifikohen në varësi të formës së dozës:

 • për përdorim të jashtëm – ointments, gels, krem, suva;
 • për përdorim të brendshëm – tableta, kapsula;
 • mjete për futjen në zgavrën e përbashkët.

Në varësi të mënyrës sesi sëmundjet inflamatore të theksuara të nyjeve përdoren lloje të ndryshme të ilaçeve.

Pills

Tabletat për inflamacion të nyjeve përdoren pothuajse në të gjitha sëmundjet. Për disa, ata formojnë bazën e terapisë, për të tjerët ato përdoren si trajtim simptomatik. Kjo do të varet nga ajo që nyjet bëhen të përflakura.

Tabela 1. Tabletat në trajtimin e patologjisë artikulare:

PërgatitjeEfekt terapeutikdëshmicontraindicationsEfektet anësoreUdhëzimet për përdorim
IbuprofenPërfshirë në grupin NSAID, është një ilaç jo selektiv. Ofron efekte anti-inflamatore dhe analgjezike.Ato përdoren në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme inflamatore të nyjeve – artritit dhe artrozës.Intoleranca individuale, patologjia e traktit gastrointestinal, koagulimi i dëmtuar i gjakut, shtatzënia.Nauze me të vjella, urth, stool të mërzitur. Më rrallë, dhimbje koke, palpitacione.Nëse nyja është e përflakur, ilaçi merret 1 tabletë 3 herë në ditë.
AertalPërfshirë në grupin NSAID, është një ilaç jo selektiv. Supreson inflamacionin, zvogëlon dhimbjen.Përdoret si një trajtim simptomatik për sëmundjet inflamatore të nyjeve.Patologjia gastrointestinale, sëmundjet e rënda të mëlçisë dhe veshkave, shtatzënia, fëmijëria.Prishja e traktit digjestiv, marramendja, një reaksion alergjik si koshere.Merrni një tabletë dy herë në ditë me një sasi të mjaftueshme të lëngshme.
MovalisTableta për inflamacion të nyjeve nga grupi NSAID, të cilat kanë një efekt selektiv.Indikohet për trajtimin simptomatik të sëmundjeve inflamatore dhe degjenerative të nyjeve.Astma bronkiale, ulçera e stomakut, patologjia e rëndë e mëlçisë dhe veshkave.Marramendje, bloating, gjakderdhje në rritje.Merrni 1-2 tableta në ditë.
Celebrex (foto)Një ilaç nga grupi NSAID me një efekt selektiv të theksuar.Terapia e sëmundjeve inflamatore dhe degjenerative të nyjeve.Astma bronkiale, ulçera e stomakut, shtatzënia.Disorderrregullimi i jashtëqitjes, reaksione alergjike.Merrni 1 tabletë në ditë.
MetipredKortikosteroidi me një efekt të theksuar anti-inflamator.Përdoret për format e rënda të artritit dhe artrozës.Intoleranca individuale.Debutimi i diabetit, fenomeneve dispeptike, aritmias.Doza përcaktohet nga mjeku individualisht.
AravaAntitrupat monoklonal – ilaçi ka efekte anti-inflamatore dhe imunosupresive.Indikohet për trajtimin e artritit reumatoid dhe psoriatik.Intoleranca individuale, shtatzënia, mosha e fëmijëve.Simptoma dyspeptike, marramendje, reaksione alergjike.Merrni 1 tabletë në ditë.

Vetëm një mjek mund të përshkruajë fonde të tilla. Për të ndaluar efektet anësore, mund t'ju duhet të merrni ilaçe shtesë. Për shembull, ilaçet anti-inflamatore jo-steroide për nyjet ndikojnë negativisht në stomak, kështu që ato merren njëkohësisht me omeprazol.

Ointments dhe suva

Ointments anti-inflamator për nyjet përdoren gjerësisht. Format e dozimit të jashtëm mund të zvogëlojnë fenomenet inflamatore lokale, të eliminojnë ënjtjen dhe dhimbjen në nyje.

Tabela 2. Mjetet për trajtimin lokal të nyjeve:

emërEfekt terapeutikdëshmicontraindicationsEfekte anesoreMënyra e aplikimit
VoltarenIlaçi nga grupi NSAID ka veprim anti-inflamator dhe dekompestues.Trajtimi simptomatik i inflamacionit të nyjeve.Shtatzënia, fëmijëria, plagët dhe gërvishtjet në vendin e aplikimit.Skuqje dhe zhvishem e lëkurës.Vaji anti-inflamator për nyjet përdoret për të aplikuar në lëkurë me lëvizje masazhi tre herë në ditë.
DolobeneNjë ilaç me një përbërje të kombinuar – heparin, sulfil dimetil, dexpanthenol.Përdoret për të trajtuar artritin dhe dëmtimet e kyçeve.Sëmundje e rëndë e mëlçisë dhe veshkave, shtatzënia, astma bronkiale.Skuqje e lëkurës.Aplikoni në lëkurë me një shtresë të hollë dy herë në ditë.
ViprosalOintment për inflamacion të nyjeve me një përbërje të kombinuar – helm viper, acid salicilik, terpentinë, kamfër.Përdoret për trajtimin e artrozës.Sëmundjet e lëkurës, ethe, patologji e rëndë e mëlçisë dhe veshkave, shtatzënia.Rrallë – reaksione alergjike.Aplikoni në lëkurë një herë në ditë, duke fërkuar lehtë.
Patch ketonalIlaçi nga grupi NSAID.Përdoret për trajtimin e artritit dhe artrozës me origjinë të ndryshme.Plagët dhe gërvishtjet në lëkurë, pustulat, intoleranca individuale.Reaksione alergjike.Patch aplikohet në bashkimin e prekur deri në 12 orë.
DolgitIlaçi nga grupi NSAID.Xhel anti-inflamator për nyjet përdoret për artritin, artrozën dhe dëmtimet.Intoleranca individuale.Skuqje e lëkurës.Aplikoni një shtresë të hollë në lëkurë dy herë në ditë.

Ointments kanë më pak efekte anësore, por është më mirë të konsultoheni me një specialist përpara se t'i përdorni.

ExpertNews Shqipëri