Artriti i simptomave të hip dhe trajtimi te fëmijët dhe të rriturit, një përshkrim i plotë i

Artriti i hip-it është një patologji inflamatore që prek sipërfaqet artikulare të acetabulumit dhe kokës së femurit. Klinikisht, manifestohet nga dhimbje, ënjtje, ngurtësi e lëvizjeve, ndryshim në ecje. Metodat konservative për trajtimin e artritit përfshijnë imobilizimin e nyjës së hip, ilaçe, procedurat e fizioterapisë dhe masazhit, terapinë e ushtrimeve.

Përshkrimi i përgjithshëm i patologjisë

Artriti ndryshon nga shkaqet e zhvillimit, ashpërsia e kursit, shkalla e dëmtimit të kockave, indet e kërcit të nyjes së hip. Sëmundja zakonisht diagnostikohet në pacientët më të vjetër se 45 vjet, dhe gratë vuajnë nga ajo më shpesh se burrat. Por disa lloje të patologjisë prekin gjithashtu të rinjtë, dhe artriti reumatoid për të mitur zbulohet tek fëmijët dhe adoleshentët.

Procesi inflamator fillimisht zhvillohet në guaskën e brendshme të kapsulës së përbashkët, dhe më pas gradualisht në të përfshihen kërc, kocka dhe aparate ligament-tendin.

Llojet e artritit të nyjës së hip

Klasifikimi i artritit bazohet në etiologjinë dhe patogjenezën e tij. Ata përcaktojnë efektivitetin e trajtimit, prognozën për një shërim të plotë. Patologjia mund të jetë akute, subakute, kronike. Sëmundjet e përsëritura janë veçanërisht të rrezikshme, kursi i të cilave shoqërohet nga një alternim i remisioneve dhe acarimeve. Në ortopedi, llojet kryesore të mëposhtme të artritit të nyjeve të hip dallohen:

  reumato>

Artriti infektiv është specifik, i provokuar nga Mycobacterium tuberculosis, treponemas zbehtë, gonococci. Patologjitë jo specifike zhvillohen me aktivizimin e streptokokëve, stafilokokëve, enterobaktereve.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Artriti purulent i legenit

Shkaku i zhvillimit të artritit purulent parësor është depërtimi i patogjenëve infektivë në zgavrën e nyjës së hip. Frakturat e hapura, zhvendosjet, punksionet dhe ndërhyrjet kirurgjikale me një rrëshqitje të infeksionit predispozojnë fillimin e sëmundjes. Artriti sekondar zhvillohet kur mikroorganizmat patogjenë depërtojnë nga fokat parësore inflamatore. Më shpesh ato formohen në organet e sistemit të frymëmarrjes dhe gjenitourinar, traktin gastrointestinal.

Lexo artikullin:  Trajtimi i sëmundjes së këmbëve në artritin e gjelit

Simptomat kryesore të artritit purulent të legenit janë akute, dhimbje shpuese në nyje, ënjtje, skuqje e lëkurës. Kursi i tij është i komplikuar nga shenjat e dehjes së përgjithshme të trupit. Ekziston një rritje e temperaturës së trupit në 38,5 ° C, të dridhura, ethe, çrregullime dispeptike, dhe në raste të rënda, vetëdije të dëmtuar.

Artriti reumatoid i legenit

Baza e patogjenezës së këtij lloji të artritit është alternimi i reaksioneve autoimune që shkatërrojnë membranën sinoviale, duke provokuar formimin e indeve të granulimit, rritjen e tyre dhe depërtimin në kërc të nyjes së hip. Patologjia reumatoid karakterizohet nga një kurs i rëndë, acarime të shpeshta të dhimbshme. Klinikisht manifestohet jo vetëm nga simptomat artikulare, por edhe nga shenjat e dëmtimit të organeve të brendshme – mëlçisë, veshkave, zemrës, traktit gastrointestinal.

Artriti tuberkuloz

Ky është emri i formës kockore-artikulare të tuberkulozit, arsyeja për zhvillimin e së cilës ishte futja e mykobaktereve Koch në trup. Patologjia karakterizohet nga një kurs i gjatë shkatërrues, i manifestuar nga simptoma të dehjes së përgjithshme. Gjatë jetës së mikrobakteriumit tuberkulozi, substancat toksike depërtojnë në qarkullimin sistemik. Kjo provokon një rritje të mprehtë të temperaturës së trupit, djersitje të tepërt dhe ethe. Në emërimin e mjekut, pacientët ankohen për dhimbje në nyjen e hip, dobësi të muskujve të këmbës.

Baza e trajtimit të këtij lloji të artritit është përdorimi i ilaçeve për të vrarë patogjenët e tuberkulozit. Pastaj, masat rehabilituese kryhen për të rikthyer të gjitha funksionet e gjymtyrëve të poshtme.

Faktorët provokues

Shkaku i zhvillimit të artritit reumatoid ende nuk është vendosur. Një predispozitë trashëgimore (karrocë e antigjenit HLA-DR1, DR4) me sa duket bëhet një faktor provokues për shfaqjen e saj. Patologjia manifestohet pas aktivizimit:

 • viruset e herpesit të thjeshtë;
 • agjentët shkaktarë të fruthit, shytave, infeksioneve të frymëmarrjes;
 • cytomegaloviruses;
 • Viruset Epstein-Barr.

Artriti i nyjeve të hip mund të zhvillohet në sfondin e sëmundjeve sistemike – psoriasis, eritematoz lupus, sëmundjen e Crohn, spondylarthrosis ankylosing, chondropathy. Patologjia reaktive provokohet nga salmoneloza, bruceloza, yersinioza, sifilisi, gonorrea, klamidia, ureaplasmoza ose mykoplazmoza.

Simptomat e sëmundjes

Një fillim akut është karakteristik vetëm për artritin purulent, që përparon me shpejtësi. Në raste të tjera, patologjia manifestohet klinikisht gradualisht. Në fazën fillestare, ka siklet të dobët, por ashpërsia e tyre po rritet vazhdimisht. Ndërsa procesi inflamator përparon, dhimbjet e ngutshme, të shurdhër shfaqen në zonën e ijëve. Lokalizimi kryesor i tyre është ana e jashtme e kofshës dhe mollaqe. Dhimbja intensifikohet me lëvizje, përkulje dhe shtrirje të nyjes. Simptoma të tjera karakteristike të artritit ndodhin:

 • dobësi e muskujve, dhe në mungesë të trajtimit, atrofi e fibrave të tyre;
 • skuqje e lëkurës mbi nyje, një rritje në temperaturën lokale;
 • ënjtje e shkaktuar nga inflamacioni;
 • kufizimi i diapazonit të lëvizjes, vështirësia në ecje;
 • ecje e çaluar.

Në fillim, dhimbja shfaqet kur jeni në një pozitë të pakëndshme të trupit për një kohë të gjatë. Pastaj ato ndodhin edhe gjatë natës. Gjendja psiko-emocionale e një personi gjithashtu ndryshon – ai bëhet nervoz, nervoz, vuan nga pagjumësia.

Metodat diagnostikuese

Diagnoza fillestare bëhet në bazë të një ekzaminimi të jashtëm të pacientit, të dhënave anamnestike, rezultateve të vlerësimit të forcës së muskujve dhe ruajtjes së funksioneve të nyjës së hip. Kryerja e studimeve instrumentale ju lejon të përcaktoni llojin e artritit dhe arsyen e zhvillimit të tij.

Lexo artikullin:  Dieta dhe ushqimi për përdhes - çfarë mund dhe nuk mund të hani, tryeza e ushqimit, menyja javore

Për të zbuluar ndryshimet destruktive dhe degjeneruese në strukturat artikulare të kockave, përshkruhet një radiografi. Përparimi i artritit tregohet nga osteoporoza periartikulare, ngushtimi i hapësirës së bashkimit, defektet margjinale të kockave, përqendrimet shkatërruese cistike të indit kockor periartikular. Studimet e mëposhtme instrumentale janë realizuar gjithashtu:

 • Ultratinguj për të përcaktuar praninë e difuzionit në zgavrën e nyjeve të hip dhe ndryshimet parartikulare;
 • MRI ose CT për të zbuluar lokalizimin e procesit inflamator, ashpërsinë e tij, si dhe vlerësimin e dëmtimit të kërcit dhe indeve të buta.

Kërkohet një studim i përgjithshëm klinik, testet e gjakut dhe urinës, testet biokimike për të përcaktuar faktorin reumatoid, antitrupat antinuklearë, proteina reaktive C. Me ndihmën e bakteriozës, përcaktohet lloji i patogjenëve infektiv, rezistenca e tyre ndaj ilaçeve.

Si është trajtimi

Në varësi të llojit të artritit të nyjës së hip, në trajtimin e tij përfshihen një reumatolog, ortoped dhe traumatolog. Infeksionistët, urologët, gjinekologët, venereologët janë të përfshirë në trajtim. Në rrjedhën akute të patologjisë inflamatore, një shtresë gipsi aplikohet tek pacientët për të imobilizuar këmbën dhe për të zvogëluar ashpërsinë e dhimbjes. Në periudhën subakute, pacientët tregohen të veshur me pajisje ortopedike të fiksimit të dobët ose të mesëm – fashë elastike, orthoses.

Edhe ARTRITIS “i lënë pas dore” mund të shërohet në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Gjatë relaksimeve, pacientëve u rekomandohet një regjim gjysmë shtrati. Stressdo stres serioz në kyç duhet të shmanget. Për ta bërë këtë, duhet të përdorni një kallam, paterica, ndihmë nga jashtë kur lëvizni.

Mjekim

Taktikat terapeutike përcaktohen nga lloji i artritit të nyjës së hip. Për trajtimin e patologjive infektive, shpesh vetëm një kurs i antibiotikëve është i mjaftueshëm. Dhe me artritin reumatoid, indikohet terapi gjatë gjithë jetës me përdorimin e ilaçeve themelore, bisfosfonateve, imunosupresantëve.

Ilaçet jo-steroide anti-inflamatore bëhen gjithmonë zgjedhja e parë në trajtimin e artritit. Për të eleminuar dhimbjen akute, paroksizmatike, përdoren zgjidhje injeksioni, dhe më pas tableta. Për të hequr qafe shqetësimin e butë lejon aplikimin lokal të fondeve të jashtme.

NSAID që përdoren në trajtimin e artrititEmri i ilaçeve
Zgjidhje injeksioniMovalis, Meloxicam, Ortofen, Diclofenac, Ksefokam, Ketorolac, Ketorol
PillsIbuprofen, Nise, Nimesulide, Diclofenac, Ortofen, Ketoprofen, Celecoxib, Etoricoxib
Ointments, gels, kremFast, Arthrosilen, Voltaren, dolGre, Finalgel, Diclofenac, ketoprofen

Kmbëlsuesit lokalë

Përveç ointments me NSAIDs, agjentët e jashtëm me një efekt ngrohjeje përdoren në trajtimin e artritit. Ato përdoren vetëm pasi të ndalojnë inflamacionin akut dhe dhimbjen e fortë të provokuar prej tij. Përbërja e përgatitjeve të tilla përfshin përbërës me veti irrituese lokale – ekstrakt të specit të kuq, helm gjarpri ose bletësh, çaj çaji, vajra esencial të rozmarinë, eukalipt, pisha. Aktiviteti më i madh terapeutik është karakteristik për ointments Kapsikam, Finalgon, Viprosal, Efkamon, Nayatoks.

Shpesh, agjentët kondroprotektivë për rigjenerimin e pjesshëm të nyjeve përfshihen në regjimet e trajtimit. Këto janë Teraflex, Chondroitin-Akos, Chondroxide.

Relaksues të muskujve

Në përgjigje të dhimbjes së artritit, mund të shfaqen ngërçe muskulore, duke rritur ndjeshëm ashpërsinë e saj. Relaksuesit e muskujve janë të përshkruara që pacientët të relaksohen muskujt skeletorë. Zakonisht, së pari përdoret tretësira për injeksion Midokalm, i cili gjithashtu përmban anestetik lidokainën. Dhe pastaj rezultati terapeutik fiksohet duke marrë tableta (Sirdalud, Baklosan, Tolperizon).

Minerale

Një nga faktorët që predispozojnë zhvillimin e artritit është mungesa e elementëve gjurmë në trup. Prandaj, për të përmirësuar gjendjen e strukturave artikulare, trofizmit, brendësimit, pacientëve u rekomandohet një kurs kursimi i komplekseve të ekuilibruar të vitaminave dhe mineraleve. Këto janë Centrum, Vitrum, Selmevit, Complivit, Supradin. Përbërja e përgatitjeve cilësore përfshin domosdoshmërisht selen, kalcium, fosfor, magnez, molibden, bakër. Për sëmundjet e kyçeve, vitaminat e grupit B, acidi askorbik, retinoli, tokofoli, ergocalciferol janë veçanërisht të nevojshme.

Lexo artikullin:  Simptomat, diagnoza dhe trajtimi i bursitit subakromial të nyjës së shpatullave

Antibiotikët

Gjatë kryerjes së studimeve biokimike, zbulohet ndjeshmëria e mikroorganizmave patogjenë ndaj antibiotikëve. Meqenëse rezultatet e testeve duhet të priten për disa ditë, me artrit infektiv pacientët përshkruhen ilaçe me një spektër të gjerë veprimi. Këto përfshijnë makrolide (Azithromycin, Clarithromycin), penicinë gjysmëintetike me acid klavulanik (Amoxiclav, Augmentin), cefalosporinat (Ceftriaxone, Cefazolin). Më pas, regjimet terapeutike rregullohen bazuar në të dhënat e analizës.

Ndërhyrja kirurgjikale

Me joefektivitetin e trajtimit konservator për shkak të përparimit të shpejtë të artritit ose deformimit të rëndë të nyjeve, pacientët tregohen për terapi kirurgjikale. Kryhet një sinovektomi, arthrotomy, reseksioni i nyjes, arthrodesis, haylectomy, operacioni artroskopik. Ndryshimet serioze shkatërruese në nyje janë baza për endoprostetikë ose ndërhyrje kirurgjikale rindërtuese dhe minimale invazive.

Fizioterapi dhe masazh

Për të rritur veprimin e barnave, përshpejtoni shërimin, përdoren procedurat fizioterapeutike – UHF-terapi, lazer terapi, rryma galvanike, magnetoterapi. Balneoterapia e themeluar mirë, hirudoterapia, aplikime me parafinë dhe ozokerite.

Procedurat e masazhit lejojnë të përmirësojnë qarkullimin e gjakut, stimulojnë rigjenerimin e indeve. Ashpërsia e simptomave të artritit zvogëlohet ndjeshëm pas disa seancave. Masazhi klasik, vakuumi, akupresura, segmenti është veçanërisht në kërkesë.

fizioterapi

Kompleksi i ushtrimeve është një mjek i terapisë fizike individualisht për secilin pacient. Ushtrime të rregullta të terapisë fizike ndihmojnë në forcimin e muskujve, përmirësimin e furnizimit me gjak të indeve me lëndë ushqyese dhe oksigjen. Klasat e para zhvillohen nën mbikëqyrjen e një mjeku të terapisë fizike. Ai ndjek teknikën e lëvizjeve, tregon se si të shmangni stresin në rritje në nyjet e lënduara.

Terapia juridike popullore

Pa trajtimin e duhur, artriti po përparon me shpejtësi, duke ndikuar në strukturat e shëndetshme të përbashkët. Prandaj, mjetet juridike popullore përdoren vetëm pas terapisë kryesore. Ndalohet aplikimi i fasha, tinkturave, aplikimeve me vodka, alkool, hudhër, rrikë, dhe speca të nxehtë në periudhën akute dhe subakut.

Komplikime të mundshme

Në mungesë të ndërhyrjes mjekësore, kursi progresiv i patologjisë çon në zhvillimin e osteoartrozës deformuese të nyjës së hip. Dhe me artritin purulent, pacientit duhet t'i kushtohet vëmendje e menjëhershme mjekësore, përndryshe ndodh një gjendje që kërcënon jetën e një personi. Dëmtimi tuberkuloz i nyjeve bëhet shkaku i konfigurimit të nyjeve, formimi i fistulave purulente.

Artriti reumatoid vazhdon si monoartriti, oligoartriti, poliartriti. Në rastin e fundit, jo vetëm ijet, por edhe nyjet e tjera përfshihen në mënyrë sekuenciale ose njëkohësisht në procesin inflamator. Kjo sëmundje shpesh çon në paaftësi për shkak të imobilizimit të nyjeve.

Prognoza dhe parandalimi

Disa forma të artritit (reumatoid, psoriatik, përdhes) ende nuk mund të shërohen plotësisht. Pjesa tjetër mund të trajtohet me sukses nëse ndiqen të gjitha rekomandimet mjekësore në lidhje me administrimin e ilaçeve dhe tiparet e rehabilitimit.

Parakushtet për shfaqjen e artritit përfshijnë obezitetin, dëmtimet e mëparshme, pirjen e duhanit, abuzimin me alkoolin, hipoterminë, ushtrimin e tepruar fizik në nyjen e hip, një mënyrë jetese jo aktive. Për të parandaluar zhvillimin e patologjisë, këta faktorë provokues duhet të përjashtohen nga mënyra e zakonshme e jetës.

ExpertNews Shqipëri