A mund të shërohet artriti reumatoid

Artriti reumatoid është një sëmundje autoimune që shfaqet më shpesh tek gratë e reja. Lidhjet periferike preken kryesisht. Ndryshimet janë të pakthyeshme.

A mund të shërohet artriti reumatoid? A trajtohet kjo sëmundje? Këto dhe pyetje të tjera bëhen nga shumë njerëz që kanë hasur në këtë sëmundje tinëzare. Fatkeqësisht, sëmundja nuk mund të kurohet plotësisht. Nuk ka asnjë ilaç që do të lehtësojë përgjithmonë artritin reumatoid. Nuk është 100% i shërueshëm. Me kusht që të kryhet një trajtim gjithëpërfshirës në kohë, baza e të cilit është terapia themelore dhe pajtueshmëria me rekomandimet e një specialisti, mund të arrihet falje e qëndrueshme (mungesa e acarimeve të reja).

Terapia themelore

Trajtimi konservativ i artritit reumatoid është baza e trajtimit për artritin reumatoid, ai përfshin disa grupe të ilaçeve.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Droga imunosupresive

Meqenëse sëmundja shkaktohet nga vetë-agresiviteti (prodhimi i antitrupave në qelizat e trupit të vet), shtypja e moderuar e sistemit imunitar është e nevojshme për të ndërprerë zinxhirin patologjik.

Metotreksati, azothioprina, ciklofosfamidi, klorobutina janë përfaqësuesit e këtij grupi të barnave. Merrni ato sipas skemës. Zakonisht kjo është një pritje një herë në javë. Efektet pozitive mund të shihen pas 1 muaj trajtimi. Kursi i trajtimit është 1,5 deri në 0,5 vit. Imunosupresantët kanë efekte anësore që zhduken pas ndërprerjes së ilaçit.

citostatikët

Drogat imunosupresuese kanë një efekt frenues në qelizat imune. Artriti reumatoid është një sëmundje autoimune që shfaqet kur qelizat imune të trupit i perceptojnë indet e tyre si të huaja dhe përpiqen t'i shkatërrojnë ato. Për të zvogëluar agresionin e qelizave imune dhe për të ndaluar shkatërrimin e indeve të kyçeve, përshkruhen citostatikët.

Përfaqësuesit e këtij grupi:

Një gjeneratë e re e barnave citostatike ka fituar thirrje në të gjithë botën për trajtimin e artritit reumatoid. Këto ilaçe janë baza e terapisë themelore, megjithatë, ato gjithashtu kanë pronat e tyre pozitive dhe negative.

Në trajtimin e artritit, mjeku përshkruan doza të vogla, të cilat janë të mjaftueshme për një efekt të mirë, por edhe në këtë rast, mund të shfaqen efekte anësore: skuqje, lëvizje të dëmtuar të zorrëve, vështirësi në urinim. Zakonisht pasojat e pakëndshme largohen menjëherë pas ndalimit të ilaçit.

Ndjesitë e para pozitive nga trajtimi fillojnë të shfaqen një muaj pas emërimit, dhe një rezultat i qëndrueshëm shfaqet jo më herët se gjysmë viti. Shtë e rëndësishme të theksohet se në ditën e marrjes së citostatikut, nuk mund të pini ilaçe anti-inflamatore jo-steroide.

Lexo artikullin:  Si ta trajtojmë nevralgjinë ndërnjerore në të djathtë

Përgatitjet e arit

Caktoni me një tolerancë të dobët ndaj imunosupresantëve. Veçanërisht efektive në një moshë të re. Ato mund të përdoren në prani të kancerit. Chrysanol, miokisine, auranofin janë llojet më të famshme të ilaçeve në këtë seri.

Sulfanilamides

Sulfanilamidet veprojnë jashtëzakonisht ngadalë dhe kanë një efekt të dobët, por ato lehtësisht tolerohen nga pacientët, efektet anësore janë shumë të rralla. Gjithashtu, ilaçet e këtij grupi kanë një çmim të përballueshëm.

Ka 2 ilaçe që klasifikohen si sulfonamide, këto janë:

Sulfasalazina për artrit është përdorur për një kohë të gjatë. Ka vërtetuar klinikisht efikasitetin. Sidoqoftë, siç ka treguar praktika, mund të ndihmojë vetëm me artritin e një aktiviteti të ulët ose të moderuar.

Preparate quinoline

Droga për malarinë, duket se nuk ka asnjë lidhje me artritin reumatoid. Por kjo nuk është kështu, shumë vite më parë u bë e qartë se delagili dhe plaquenil jo vetëm që trajtohen për ethe tropikale, por ato gjithashtu ngadalësojnë rrjedhën e artritit reumatoid. Këto ilaçe tolerohen lehtësisht dhe nuk kanë efekte anësore të theksuara. Për më tepër, ata janë shumë të dobët dhe jo gjithmonë veprojnë ashtu si duhet.

Ka kuptim të përshkruani ilaçe antimalariale nëse sëmundja është e butë ose nëse pacienti nuk percepton ilaçe të tjera themelore. Mund të përdoret në fillimin e sëmundjes.

D-penicillamine

Caktoni me aktivitet të lartë klinik dhe laboratorik të artritit reumatoid.

Mekanizmi i veprimit të grupeve kryesore të ilaçeve bazë të terapisë, indikacionet për përdorim, regjimet e trajtimit, efektet anësore, lista e ekzaminimeve

Ilaçet nga grupi i d-penicilamines përshkruhen jashtëzakonisht rrallë, pasi ato japin shumë efekte anësore dhe janë të vështira për tu perceptuar. Në të njëjtën kohë, për sa i përket efektivitetit, ato janë afërsisht të barabarta me imunosupresantët dhe arin. Arsyeja për emërimin e tyre mund të jetë toleranca e dobët ndaj ilaçeve të tjerë themelorë ose joefikasiteti i tyre në një pacient të veçantë.

Për shkak të toksicitetit të lartë të substancës, përdoret në raste ekstreme. Kur mjetet e tjera nuk funksionojnë. Merrni ilaçin për një kohë të gjatë, deri në 5 vjet. Shtë e rëndësishme të theksohet se në 10% të pacientëve pas një përmirësimi të konsiderueshëm, në sfondin e trajtimit me d-penicilaminë, ka një përkeqësim të mprehtë.

Ilaçet që i përkasin këtij grupi:

Pavarësisht nga toksiciteti, ilaçet themelore për artritin reumatoid mund të rrisin ndjeshëm jetëgjatësinë. Kjo është arsyeja pse qëllimi i tyre është kaq i nevojshëm.

Terapi anti-inflamatore

Në kontrast me terapinë themelore, ajo ka një efekt simptomatik, pa ndikuar në shkakun dhe patogjenezën e sëmundjes. Artriti reumatoid gjatë acarimit manifestohet nga të gjitha shenjat e inflamacionit: temperatura, rritja e skuqjes mbi bashkimin e prekur, ënjtja, dhimbja shfaqet dhe funksioni i nyjes së prekur është dëmtuar. Për të zvogëluar këto simptoma dhe për të përmirësuar gjendjen e pacientit, janë të përshkruara NSAIDs dhe hormonet steroide.

Grupi NSAID

Ata kanë efekt anti-inflamator, zvogëlojnë dhimbjen, ënjtjen (nimesulide, meloxicam, diklofenak). Droga në këtë grup mund të merret në kurse. Konsumimi i vazhdueshëm i tyre është kundërindikuar për shkak të efektit negativ në mukozën e traktit gastrointestinal.

glukokortikoideve

Prednizoloni, deksametazoni zvogëlojnë të gjitha shenjat e inflamacionit të nyjeve. Përdorimi lokal i ilaçeve të këtij grupi është i mundur.

Artriti reumatoid dhe shenjat karakteristike të inflamacionit të kyçeve që ndodhin me këtë sëmundje.

Terapitë shtesë

Kryeni një rol mbështetës.

Nuk ka dietë të veçantë. Kufizoni produktet që ndikojnë negativisht në nyje:

 • miell, ëmbëlsirat;
 • cokollate;
 • agrume;
 • mish yndyror dhe yndyrna shtazore;
 • qumësht;
 • bollgur.

Ilaçet e terapisë themelore ndikojnë negativisht në mëlçi dhe veshkë, prandaj, ushqimet që ushtrojnë një ngarkesë të tepërt në këto organe përjashtohen nga dieta:

Necessaryshtë e nevojshme të përfshini ushqime të pasura me kalcium (gjizë, djathra, veçanërisht varietete të forta, qumësht, produkte të qumështit, bishtajore) në dietë. Speciet detare të peshkut janë gjithashtu të dobishëm, të cilat përveç fosforit janë të pasura me vitaminë D. Ajo luan një rol kryesor në procesin e formimit të kockave. Kjo vitaminë gjendet në bollëk në të verdhën e vezëve, mëlçinë e merlucit, halibut. Një depo e vërtetë e fosforit, kalciumit, kolagjenit gjendet në aspic.

Lexo artikullin:  Arthrosilen në ampula

Nëse është e pamundur të plotësohet mungesa e vitaminave dhe mineraleve me ushqim, duhet të merren vitamina sintetike me elementë gjurmë. Me artrit reumatoid, nevoja për vitamina B, C, E. është veçanërisht e lartë.

fizioterapi

Në fazën e përkeqësimit të sëmundjes, aplikoni:

 • Regjioni ural i nyjeve;
 • elektroforeza e glukokortikoideve në nyjet e prekura.

Kursi i trajtimit është 2 javë.

Me një fazë nën-akute, përcaktohet:

Në fazën proliferative tregohen:

Rekomandime

Një efekt i mirë në gjendjen e përgjithshme dhe lëvizjen e nyjeve sigurohet nga ushtrime terapeutike, masazh. Me artrit reumatoid, ekspertët këshillojnë lëvizjen sa më shumë që të jetë e mundur. Kjo ka një efekt të mirë në funksionimin e përbashkët, zvogëlon ngurtësinë dhe shtyn prapa periudhën e ankilozimit – palëvizshmëri. Për këtë, shëtitjet në ajër të pastër janë të përshtatshme.

Mësime shumë të dobishme për notin. Lëvizja në ujë është më e lehtë për tu realizuar duke relaksuar indet e muskujve.

Trajtimi sanatorium-turistik (Tskhaltubo, Pyatigorsk, Sochi, Yevpatoriya, Odessa) përdoret me sukses jashtë periudhës së acarimit.

Shtatzënia dhe RA

Shtatzënia në shumicën e rasteve çon në një përmirësim të rrjedhës së sëmundjes. Kjo për faktin se sistemi imunitar pëson ndryshime të rëndësishme gjatë kësaj periudhe. Gjithçka në trupin e gruas ka për qëllim ruajtjen e fëmijës së palindur. Ristrukturimi i sistemit imunitar çon në falje. Numri i ilaçeve është reduktuar në minimum. Metotreksati anulohet për shkak të mundësisë së efekteve toksike në fetus. Pas lindjes së fëmijës, pas 1-2 muajsh më së shpeshti ndodhin acarime reumatike të artritit.

Parashikim

Artriti reumatoid është një sëmundje me një kurs të vazhdueshëm përparimtar, që zakonisht çon në paaftësi.

Me zbulimin në kohë të sëmundjes dhe trajtimin adekuat, është e mundur një parashikim relativisht i favorshëm. Në këtë rast, mund të arrihet një falje e qëndrueshme e sëmundjes.

Faktorët e mëposhtëm kontribuojnë në rrjedhën e pafavorshme të sëmundjes:

 • femër;
 • fillimi i sëmundjes në moshë të re;
 • acarim që zgjat 6 muaj ose më shumë;
 • përfshirja e më shumë se 20 nyjeve në proces;
 • rritur ESR në një test gjaku;
 • analiza pozitive për faktorin reumatoid në fillimin e sëmundjes;
 • niveli i lartë i rrahjes qendrore të zemrës;
 • bartja e antigjenit HLA-DR4, duke shkaktuar një tendencë për sëmundje të rëndë;
 • formimi i nyjeve reumatizmale në fillim të sëmundjes;
 • rritje e shpejtë e manifestimeve klinike.

Do vit, 5-10% e pacientëve nga numri i përgjithshëm që vuajnë nga artriti reumatoid bëhen të paaftë. Pas 15-20 vjet nga fillimi i sëmundjes, formohet ankyloza e nyjeve individuale.

Vdekja me artrit reumatoid ndodh më shpesh nga proceset inflamatore (pyelonephritis, pneumonia), komplikime të traktit gastrointestinal (perforimi, gjakderdhja), patologjia kardiovaskulare (goditje, sulme në zemër). Një nga shkaqet e vdekjes është agranulocytosis (shtypja e rritjes së leukociteve), duke çuar në komplikime purulent-septike.

Mesatarisht, jetëgjatësia në artritin reumatoid zvogëlohet nga 3 deri në 5 vjet.

Në mënyrë që të shtyni procesin e ankilozës së përbashkët dhe pasojave të tjera të padëshiruara të sëmundjes, duhet të trajtoheni me kohë dhe të ndiqni rekomandimet mjekësore.

A mund të shërohet artriti reumatoid përgjithmonë?

Kjo sëmundje është një sëmundje serioze që prek nyjet. Ndodh si rezultat i inflamacionit ose traumës së nyjeve. Për shkak të artritit reumatoid, funksionimi i sistemit imunitar është i ndërprerë. Kjo nga ana tjetër mund të çojë në faktin se antitrupat fillojnë të shkatërrojnë trupin. Me kalimin e kohës, RA do të fillojë të prishë traktin gastrointestinal.

Pacienti gjithashtu mund të fillojë të ketë probleme me zemrën dhe mushkëritë. Trajtimi i RA gjithashtu shkakton disa dëm në trup, sepse ilaçet kanë efekte anësore serioze.

Lexo artikullin:  Përfitimet e ecjes në gjunjë me artrozë

Metodat e luftimit të RA

Aktualisht nuk ka kurë specifike për artritin reumatoid. Pavarësisht teknologjisë moderne, mjekët nuk janë në gjendje ta mposhtin plotësisht këtë sëmundje. Gjatë procedurës së trajtimit, ka një ndërhyrje në sistemin imunitar të njeriut. Një ndërhyrje e tillë kërkon një sasi të madhe njohurish dhe përvoje.

Sëmundjet autoimune vazhdimisht janë duke u studiuar në të gjithë botën, por deri më tani nuk ka qenë e mundur të gjesh një mënyrë efektive që mund të shpëtonte plotësisht një person nga një sëmundje e dhimbshme. Por, përkundër kësaj, nuk duhet të mendohet se nuk është e nevojshme të luftosh me Armeninë. Në të vërtetë, pa ndihmën e duhur, gjendja e pacientit përkeqësohet shumë shpejt, dhe kjo do të çojë në faktin se ai mund të bëhet me aftësi të kufizuara. Një person do të përjetojë dhimbje të vazhdueshme dhe nuk do të jetë në gjendje të lëvizë normalisht.

Për momentin, për të zvogëluar ndërlikimet e artritit reumatoid, përdoren disa grupe të barnave speciale:

Përdoren gjithashtu disa lloje të drogave. Për shembull, metabolitët ose agjentët që përmirësojnë mikrocirkulacionin. Por të gjitha njësoj, ilaçet kryesore janë 3 nga grupet e mësipërme.

Të gjitha grupet kanë një numër efektesh anësore që ia vlen të merren parasysh. Pavarësisht nga efektet anësore, nuk ka nevojë të ndalet së luftuari me RA. Sepse komplikimet e artritit reumatoid janë shumë më të rrezikshme se çdo efekt anësor.

Terapia themelore

Ai përfshin ilaçe që janë baza për trajtimin e RA. Sigurisht, ata nuk do të ndihmojnë për të hequr qafe plotësisht sëmundjen, por ato do të ngadalësojnë dukshëm procesin e saj. Nëse filloni të përdorni metodën themelore, do t'ju duhet një konsum konstant i ilaçeve gjatë gjithë jetës.

Falë ilaçeve të përdorura, shkatërrimi i eshtrave dhe nyjeve zvogëlohet ndjeshëm. Edhe pse disa reumatologë nuk pajtohen me këtë mendim. Metoda themelore megjithatë sjell rezultate pozitive, por për shkak të disa efekteve anësore mundësia e aplikimit të saj është e kufizuar.

Kripëra ari

Ilaçet, përbërësi kryesor i të cilit është ari, filluan të përdoren në fillim të shekullit të 20-të. Në një periudhë të caktuar, madje besohej se kripërat e arit mund të kurojnë plotësisht RA dhe reumatologët kishin shpresa të mëdha për këtë ilaç. Nuk ishte e mundur të arrihet një kurë e plotë me ndihmën e këtij ilaçi.

Kripa pengon shumë sistemin imunitar të trupit. Kjo nga ana tjetër shkakton një rritje të ndjeshmërisë ndaj arit. Komplikimet e dermatitit ose nefritit gjithashtu mund të ndodhin.

Terapia steroide

Këto ilaçe përdoren për sëmundje të ndryshme autoimune. Mund të shkaktojnë komplikime të shumta. Për shembull, diabeti, mbipesha, shfaqja e ulcerave ose presioni i rritur.

Por hormonet steroide luftojnë në mënyrë shumë efektive shkatërrimin e nyjeve. Ata gjithashtu krijojnë një efekt anti-inflamator. Agjentët steroide mund të përdoren me një dozë të lartë ose të ulët, kjo varet nga kohëzgjatja e përdorimit.

Barnat citotoksike

Sot, ky trajtim është përfshirë në listën e atyre themelore që përdoren për të luftuar RA. Barnat citotoksike përfshijnë metotreksate. Ky përbërës ul ndjeshëm inflamacionin imunitar. Në të njëjtën kohë, ajo ka një numër të vogël të efekteve anësore, ndryshe nga ilaçet e tjera medicinale të grupeve të tjera.

Deri më tani, përdoren doza të rritura të metotreksatit. Prandaj, sa më shpesh të jetë e mundur ju duhet të monitoroni gjendjen e veshkave dhe gjakut. Këto ilaçe mund të çojnë në formimin e hipertensionit, kështu që përdorimi i tyre në reumatologji është i kufizuar.

Canfarë mund të thuhet në fund?

Pavarësisht nga të gjitha sukseset në mjekësi, nuk ishte e mundur të gjesh një mënyrë efektive për të trajtuar RA. Prandaj, nuk është e mundur të mposhtësh plotësisht këtë sëmundje. Sidoqoftë, mos e braktisni terapinë, sepse ato mund të zvogëlojnë ndjeshëm efektet inflamatore dhe të vonojnë shfaqjen e komplikimeve.

ExpertNews Shqipëri