Trajtimi interkostal i nevralgjisë në shtëpi

Shpesh, një mjek i përgjithshëm vizitohet nga pacientë të moshuar dhe të moshës së mesme, të cilët ankohen për periudha të dhimbjes ngacmuese në zonën e gjoksit. Për më tepër, shumë argumentojnë se shkaku i shqetësimit, sipas mendimit të tyre, qëndron me shumë gjasë në një problem me sistemin kardiovaskular. Por një terapist kompetent nuk do të përshkruajë menjëherë trajtim, por do t'i referojë pacientit në një ekzaminim të hollësishëm, dhe jo vetëm te një kardiolog, por edhe te një neurolog. Dhe shumë shpesh kjo e fundit, pas kryerjes së një studimi të plotë, zbulon nevralgji interkostale te pacienti – sëmundja nuk është e rrezikshme, por përkundrazi e pakëndshme dhe e dhimbshme.

Përmbajtja e artikullit
 1. Isfarë është nevralgjia interkostale?
 2. Simptomat
 3. Diagnostics
 4. Komplekset e procedurave të përdorura në trajtimin e nevralgjisë ndërkostale
 5. Fizioterapi për nevralgjinë interkostale
 6. Cilat pilula dhe injeksione mund të përshkruajë një mjek për nevralgji interkostale?
 7. Trajtimi i nevralgjisë interkostale me ointments
 8. ethnoscience
 9. Neuralgjia ndërkostale: trajtimi në shtëpi
 10. Neuralgjia ndërkostale: trajtimi me mjete juridike popullore
 11. Neuralgjia ndërkostale – trajtim me ointments dhe fërkim
 12. Si ta trajtojmë nevralgjinë ndërnjerëzore me procedurat e ujit?
 13. Neuralgjia ndërkostale: trajtimi në shtëpi me fasha
 14. Trajtimi i nevralgjisë me locione interkostale
 15. Neuralgjia ndërkostale: cilat ilaçe duhet të merren me gojë?
 16. Trajtimi i nevralgjisë interkostale me barishte dhe bimë të freskëta
 17. Neuralgjia ndërkostale – si ta ndihmoni veten në shtëpi
 18. Shkaqet e nevralgjisë interkostale
 19. Simptomat intervalale të nevralgjisë dhe trajtimi në shtëpi
 20. Neuralgjia ndërkostale – simptoma
 21. Si të trajtojmë nevralgjinë ndërnjerëzore
 22. Si të trajtoni nevralgjinë ndërnjerëzore gjatë shtatëzanisë
 23. Si të trajtoni nevralgjinë ndërnjerëzore në shtëpi
 24. Ointments për nevralgji interkostale
 25. Masazh për nevralgjinë ndërnjerëzore
 26. Neuralgjia ndërkostale – trajtim me mjete juridike popullore
 27. Neuralgjia ndërkostale – simptoma dhe trajtim në shtëpi
 28. Shkaqet e nevralgjisë interkostale
 29. Simptomat e nevralgjisë interkostale
 30. Metodat e trajtimit në shtëpi
 31. Fasha, ointments, fërkim
 32. Zierje dhe infuzione

Isfarë është nevralgjia interkostale?

Neuralgjia ndërkostale nuk është gjë tjetër veçse një patologji e nervave ndërkostal të rajonit të kraharorit, e shoqëruar me humbjen ose acarimin e tyre si rezultat i ngjeshjes ose proceseve inflamatore. Shtrydhja mund të jetë rezultat i dëmtimeve ose mund të jetë e një natyre kompresive (për shembull, me peshë të tepërt, hernie ndërvertebrale). Më rrallë, shkaqet e sëmundjes mund të jenë helmimi, çrregullime në sistemin imunitar ose onkologji.

Ka raste kur edhe fëmijët vuajnë nga kjo sëmundje, megjithëse kryesisht sëmundja prek njerëzit e moshuar. Për të parandaluar zhvillimin e mëtutjeshëm të patologjisë dhe të mos vuani nga sulmet, rekomandohet të konsultoheni me një mjek. Specialisti do të përshkruaj një sërë procedurash mjekësore që eliminojnë në mënyrë efektive nevralgjinë ndërnjerëzore. Trajtimi në shtëpi (subjekt i rekomandimeve të mjekut) është, si rregull, lloji kryesor i luftës me sëmundjen.

Simptomat

Dhimbja është simptoma kryesore që karakterizon nevralgjinë ndërnjerëzore. Trajtimi në shtëpi është pikërisht qëllimi për të hequr qafe, para së gjithash, nga sindromi i dhimbjes. Dhimbja mund të jetë ose e shurdhër, e dhimbshme, konstante ose e shfaqur në formën e konfiskimeve të mprehta, të djegura në hapësirën ndërnostale. Ndonjëherë intensifikohet kur përpiqeni të ktheni trupin, lëvizjen më të vogël ose ecjen, dhe madje edhe kur kolliteni dhe teshtitni.

Zonat e prekura janë të dhimbshme nga palpimi, lëkura e kësaj zone mund të ketë skuqje ose, anasjelltas, të jetë e zbehtë e panatyrshme. Gjatë sulmit, pacienti ndjen kërcitje të muskujve, që është rezultat i spazmës së tyre. Irrigon dhimbjen zakonisht në rajonin e mesit, zemrën dhe nën tehun e shpatullave. Herë pas here, vërehet një rritje e temperaturës së trupit.

Diagnostics

Diagnoza e nevralgjisë interkostale, si dhe sëmundje të tjera, duhet të kryhet pa dështuar. Kjo duhet të bëhet jo vetëm në mënyrë që të përcaktohen shkaqet kryesore të sëmundjes për eliminimin e tyre të mëtejshëm, por edhe për të përcaktuar ashpërsinë e sëmundjes.

Në shtëpi, nevralgjia interkostale, e cila vazhdon në një formë të butë, i jep vetes mirë trajtimit. Në raste ekstreme – ashpërsia e moderuar. Forma të rënda, akute, të shoqëruara nga një rritje e temperaturës së trupit dhe të rënduar nga patologji të tjera serioze (të tilla si onkologjia ose diabeti mellitus), duhet të trajtohen në një spital. Për më tepër, me sëmundje të tilla shoqëruese, si rregull, ekzistojnë kundërindikacione për shumë metoda dhe receta të mjekësisë tradicionale. Për më tepër, në raste të tilla kërkohet monitorim i vazhdueshëm nga një mjek.

Dhe nëse nja dy dekada më parë, diagnoza e sëmundjes që ne po konsideronim përfshinte vetëm intervistimin e pacientit, ekzaminimin e tij dhe palpimin e hapësirave interkostale, tani shkenca moderne i jep diagnostikuesit një numër pajisjesh speciale mjekësore. Këto janë tomografë, dhe makina me ultratinguj, dhe elektrospondilograf, etj. Myelografia, MRI, diskografia e kontrastit, radiografia – të gjitha këto metoda mund të identifikojnë shkaqet e sëmundjes, të përcaktojnë lokalizimin e saktë të dhimbjes, tonin e muskujve.

Komplekset e procedurave të përdorura në trajtimin e nevralgjisë ndërkostale

Të dyja mjekësia tradicionale dhe ato tradicionale kanë zhvilluar komplekse të tëra, të cilat janë përdorur për të trajtuar një sëmundje të tillë si nevralgjia ndërnjerëzore. Simptomat, trajtimi në shtëpi ose në spital, metodat, ilaçet – të gjitha këto çështje duhet të merren parasysh dhe duhet të merret një vendim i ekuilibruar për ta, natyrisht, mjeku.

Detyra e parë në këtë sëmundje është heqja e dhimbjes. Vetëm pas kësaj, është e mundur të aplikohen metoda komplekse të trajtimit që synojnë eliminimin e jo simptomave, por shkaqet aktuale që provokuan një sëmundje të quajtur nevralgji interkostale. Kjo është ajo që duhet së pari të identifikojë një neurolog.

Një trajtim i plotë kompleks i nevralgjisë interkostale duhet të përfshijë fizioterapi dhe ilaçe. Kjo e fundit përfshin përdorimin e ilaçeve në formën e tabletave, injeksioneve dhe ointments të ndryshme. Përdorimi i saktë i këtyre metodave në kombinime të ndryshme të vendosura nga mjeku jo vetëm që do të lehtësojë gjendjen e pacientit, por edhe plotësisht të shpëtoj nga një sëmundje e tillë e pakëndshme si nevralgjia ndërnjerëzore. Trajtimi në shtëpi mund të plotësohet me ilaç efektiv tradicional, i cili ofron shumë receta për përgatitjen e zierjeve bimore, infuzioneve dhe ointimeve.

Fizioterapi për nevralgjinë interkostale

Siç u përmend më lart, dhimbja është shkaku kryesor i shqetësimit dhe shëndetit të dobët me një sëmundje të tillë si nevralgjia ndërnjerëzore. Simptomat (trajtimi në shtëpi është mjaft i pranueshëm) hiqen shpejt me ndihmën e një procedure të tillë të thjeshtë si ngrohja e zakonshme. Especiallyshtë veçanërisht e efektshme në rastet kur shkaku i patologjisë janë proceset inflamatore, sëmundja vazhdon në një formë të butë, pa temperatura të larta.

Ndonjëherë është e mjaftueshme që vetëm të aplikoni diçka të ngrohtë në zonën e prekur. Mund të jetë një shall i leshtë, një shall ose një shall. Mjekësia tradicionale rekomandon përdorimin e gjërave të bëra nga flokët e qenve: ato mbajnë nxehtësinë më gjatë. Përdorimi i suva me spec spec ose suva të mustardës është gjithashtu i përshtatshëm. Sidoqoftë, duhet të mbahet mend se ato nuk mund të vendosen direkt në shpinë!

Në trajtimin e nevralgjisë interkostale, rezultate shumë të mira tregohen në procedurat e terapisë manuale, refleksologjisë dhe masazhit special, i cili ndihmon për të qetësuar muskujt dhe për të lehtësuar dhimbjet.

Terapia fizike dhe procedurat e ujit ndihmojnë për të përballuar sëmundjet. Ushtrimet e zgjedhura posaçërisht normalizojnë proceset në shpinë, rajone të kraharorit dhe qafës së mitrës, gjë që lehtëson shumë gjendjen e pacientit.

Një trajtim harduerik i përshkruar nga një mjek mund të përfaqësohet me elektroforezë, terapi lazer ose rrezatim ultravjollcë.

Cilat pilula dhe injeksione mund të përshkruajë një mjek për nevralgji interkostale?

Mjeku, duke hartuar një regjim trajtimi, shumë shpesh zgjedh pilula nga arsenali i ilaçeve. Sidoqoftë, ndonjëherë përdorimi i formave të tabletave prodhon një efekt të pamjaftueshëm për të eleminuar simptomat dhe për të përmirësuar mirëqenien e pacientit. Pastaj drejtohuni në ndihmë të injeksioneve.

Të gjitha ilaçet janë të përshkruara duke marrë parasysh karakteristikat individuale të pacientit, një reagim i mundshëm ndaj një ilaçi të veçantë. Mjeku bën një zgjedhje bazuar në raportin e dëmit të mundshëm të ilaçit dhe përfitimin e pritur nga ai.

Sigurisht, pacientët janë të interesuar në pyetjen se sa shpejt do të fillojë të përsëritet nevralgjia ndërnjerëzore. Trajtimi (tableta, injeksione) ka për qëllim lehtësimin ose eliminimin e sindromës së dhimbjes. Një skemë e ndërtuar saktë do t'ju lejojë të përballeni me sëmundjen brenda disa ditësh. Por vetë-mjekimi ndonjëherë vonon procesin e shërimit.

Më shpesh, për të arritur këtë qëllim, përdoren analgjezikë dhe antispazmatikë: Sedalgin, Analgin, Paracetamol ose Spazgan. Këto fonde duhet të merren me kujdes dhe të mos merren prej tyre, pasi trupi ka një tendencë të mësohet me ilaçe të tilla, dhe më pas ata pushojnë së përmbushuri funksionin kryesor (lehtësimin e dhimbjes).

Përveç kësaj, përdoren ilaçe anti-inflamatore (si në formën e tabletave ashtu edhe në formën e injeksioneve):

Domosdoshmërisht për të ruajtur dhe rivendosur sistemin nervor, nga i cili janë një pjesë e nervave ndërkostal të prekur, është e nevojshme të përdoren ilaçe që përmbajnë vitamina B: "Neurobeks" ose "Neurovitan".

Me spazma të rënda dhe paaftësi për t'u çlodhur muskujt e zonës së prekur, relaksuesit e muskujve mund të përshkruhen shtesë:

Ndonjëherë, nëse ilaçet e zakonshme anti-inflamatore nuk ndihmojnë, përshkruani injeksione të hormoneve jo-steroide dhe steroide të përdorura në çdo proces inflamator, përfshirë ato që shoqërojnë nevralgjinë ndërnjerëzore. Trajtimi (injeksione) mund të shkaktojë disa dëm në shëndetin e pacientit, pasi ilaçet hormonale sigurisht që do të kenë një numër efektesh anësore. Prandaj, kjo metodë është përdorur në raste ekstreme.

Trajtimi i nevralgjisë interkostale me ointments

Të gjitha llojet e ointments dhe gels janë të përhapura në përdorimin shtëpiak të njerëzve që vuajnë nga sëmundje të ndryshme të nyjeve, muskujve dhe ligamenteve. Përfshirë që ato përdoren me dëshirë nga pacientë që janë të mërzitur nga nevralgjia ndërnjerëzore. Trajtimi në shtëpi me ointments nuk është vetëm efektiv, por gjithashtu, në një farë mënyre, dhe i këndshëm. Në fund të fundit, ointments zakonisht kanë një efekt ngrohjeje, dhe kjo jo vetëm që zvogëlon dhimbjen dhe ndihmon në lehtësimin e inflamacionit, por gjithashtu jep kënaqësi nga një ndjenjë e ngrohtësi dhe relaksim i muskujve.

Një efekt i tillë i theksuar mund të ushtrohet nga fondet e bazuara në helmet e gjarpërinjve ose bletëve:

Por kjo listë nuk kufizon zgjedhjen e barnave të përdorura për të luftuar sëmundjen e quajtur nevralgji ndërkostale. Trajtimi, vaji në të cilin mjeku i zgjedhur individualisht për pacientin, do të jetë më efektiv. Ilaçi zgjidhet duke marrë parasysh substancën kryesore aktive, vetitë e tij anti-inflamatore ose analgjezike, reagimin e mundshëm të trupit ndaj tij.

Pra, diklofenaku, klofesoni, ketorolac, tramadoli, pyoksecam, ibuprofen, indomethacina mund të veprojnë si përbërësi kryesor aktiv.

Ointments bërë në bazë të këtyre substancave përfaqësohen nga një gamë edhe më e gjerë:

Lexo artikullin:  Joga për gju

ethnoscience

Gjatë shekujve të ekzistencës së saj, mjekësia tradicionale ka dhënë një kontribut të paçmuar në procesin e vështirë të luftimit të sëmundjeve të ndryshme. Recetat e bazuara në dhuratat e natyrës së nënës ndihmojnë për të përballuar një sëmundje të tillë si nevralgjia ndërnjerëzore. Trajtimi në shtëpi, rishikimet e njerëzve për të cilët zakonisht janë pozitivë, përfshin përdorimin e shumë bimëve, frutave, farave, lëvore dhe veshkave të ndryshme të bimëve të ndryshme.

Shëruesit e popullit përgatisin ilaçe nga lëvorja e shelgut, thupra, dafina, trumza, farat e farës, yarrow, barbarozë, aspen. Duke gjykuar nga rishikimet e njerëzve që preferojnë terapinë e ilaçeve me mjete juridike natyrore, dhimbja e shkaktuar nga nevralgjia ndërnjerëzore zvogëlohet nga lëngu i rrepkës së zezë, vaji i gjirit, tretësira e specit dhe madje edhe terpentina. Trajtimi në shtëpi me ilaçin tradicional është një shtesë e shkëlqyeshme e grupit të masave të përshkruara nga një mjek. Ilaçi bimor rekomandohet të shoqërohet dhe të jetë i sigurt për të përfunduar trajtimin e nevralgjisë ndërnjerëzore.

Neuralgjia ndërkostale: trajtimi në shtëpi

Djegia ose dhembja e dhimbjes në hapësirën ndërkostale, shpinën ose nën tehët e shpatullave, të rënduara nga kollitja ose teshtitja, djersitje në rritje, mpirje e zonave të caktuara të lëkurës, spazma të rënda të muskujve – këto janë simptomat fillestare të nevralgjisë ndërnjerëzore. Në varësi të gjendjes së pacientit, mjeku përshkruan ilaçe dhe fizioterapi. Përveç trajtimit kryesor, ju mund të përdorni të gjitha llojet e mjeteve juridike popullore. Kështu, me një diagnozë të nevralgjisë ndërkostale, trajtimi në shtëpi do të arrijë efektin maksimal.

Neuralgjia ndërkostale: trajtimi me mjete juridike popullore

Një shumëllojshmëri e recetave kalohen nga brezi në brez, me të cilin mund të shpëtoni nga dhimbjet nevralgjike. Mund të jenë fasha, ointments, locione, banja terapeutike, zierje ose fërkim të bazuar në mjete juridike natyrore. Ata janë në gjendje të japin një efekt ngrohjeje, lehtësojnë dhimbjen ose eliminojnë simptomat e mbetura.

Ndarja e dhimbjeve që shoqërohet me dëmtimin e mbaresave nervore në hapësirën ndërkostale është shumë e ngjashme me simptomat e gastritit. Në disa raste, me procese shkatërruese në rruazat e 5-të, 6-të dhe 7-të, dhimbja është e ngjashme me një përkeqësim të apendiksit. Prandaj, është e rëndësishme të kuptohet që mjetet juridike popullore japin një rezultat të suksesshëm vetëm nëse plotësohen kushtet e mëposhtme:

 • bëhet një diagnozë e saktë;
 • terapia kombinohet me ilaçe;
 • mjeku po monitoron vazhdimisht trajtimin.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Neuralgjia ndërkostale – trajtim me ointments dhe fërkim

Kur heq dhimbjen, një rezultat i mirë jepet nga ointments të ndryshme dhe fërkime. Për të marrë efektin më të mirë, duhet të aplikoni produktin në një vend të lënduar, ta mbështillni atë me një shall të ngrohtë dhe të fshiheni në një batanije.

Përbërësit e ndryshëm mund të përdoren për të bërë rasterin. Më të zakonshmet janë:

Terpentinë dhe vazelinë. Kombinimi i tyre në një raport 1: 2 dhe përzierja tërësisht, mund të përdoret për fërkim në një vend të lënduar për një efekt ngrohjeje.

Lëng rrepkë e zezë. Pasi të keni kaluar rrepkën e zezë përmes një mulli mishi, shtrydhni lëngun nga masa që rezulton dhe fërkojeni menjëherë në lëkurë. Për të marrë efektin e duhur, mjafton të kryeni procedurën çdo ditë për dy javë.

Jodi dhe glicerina. Komponentët kombinohen në një raport 1: 1 dhe aplikohen në zonën e prekur të shpinës pa ndikuar në zonën e shtyllës kurrizore.

Lulet e thuprës. Një grusht veshkash hedh 0,5 litra vodka dhe le të krijojë për 10 ditë në një vend të errët të errët. Fërkimi i zonës së dhimbshme është më mirë në mbrëmje, pas së cilës duhet të mbështillet.

E rëndësishme! Nëse piperi ose lëngu i rrepkës së zezë përdoret për fërkim, është shumë e rëndësishme të mos e teproni. Një përbërje e tillë mund të shkaktojë acarim të rëndë të lëkurës.

Vetë-vajrat e bëra vetë nuk janë më pak të njohura për të fërkuar. Ata janë gatuar në porcelan në një banjë me ujë. Duke kombinuar përbërësit e nevojshëm, ato përzihen plotësisht me konsistencën e vajit, ftohen dhe ruhen në frigorifer.

Recetat e mëposhtme janë më të disponueshme:

 • Veshkat e thata dhe të bluara të aspenit dhe gjalpit (ose yndyra e kafshëve) kombinohen në një raport 1: 4. Ju mund të zëvendësoni sythat e aspenit me gjethe ose sytha jargavan.
 • Në një gjysmë gotë të lëngshme, të shkrirë në një banjë me ujë, mjalti shpërndahet në 1 g mumje natyrale dhe fërkohet me vajin në anën e pasme, duke e mbuluar atë me diçka të ngrohtë (shall leshi, shall etj.). Për të rritur efektin, mund ta merrni përzierjen brenda 1 lugë çaji.
 • Përzieni 50 ml kamfor me 50 g mustardë të thatë dhe shtoni dy të bardha vezësh të papërpunuara në përzierje. Përziejini përbërësit plotësisht dhe ruajeni vajin që rezulton në frigorifer. Para se të aplikoni në trup, ngrohni përbërjen pak në pëllëmbë.

Si ta trajtojmë nevralgjinë ndërnjerëzore me procedurat e ujit?

Me probleme nevralgjike, banjot në bazë të përbërësve të bimëve ose vajrave esencialë kanë një efekt pozitiv. Procedura e trajtimit duhet të zgjasë nga 15 deri në 30 minuta, në një dhomë të ngrohtë, pa skica dhe depërtim të ajrit të ftohtë. Për të marrë rezultatin e pritur pas procedurave të ujit, nuk keni nevojë ta fshini lëkurën të thatë, por lejoni që ajo të thahet vetë. Pas kësaj, ju duhet të fshiheni në një batanije të ngrohtë dhe të aplikoni nxehtësi të thatë, për shembull, kripë të nxehtë ose rërë, në vendin ku përjetohet dhimbja më e fortë.

Për të marrë një banjë, përbërjet e mëposhtme konsiderohen më të mirat:

Një zierje e lëvores së copëtuar të aspenit dhe degëve të plepit. Përzierja përbëhet nga përbërës të marrë në 0,5 kg. Për gjysmë ore ata duhet të zihen, dhe pastaj derdhni në një banjë me ujë të ngrohur në 38 gradë. Një kurs i plotë i trajtimit – 10 procedura. Për të rritur efektin, mund të fërkoni vajin e bredhit në lëkurë pas banjës.

Teaaji i urtë. Ndjek 4 tbsp. lugë të urtë të thatë para-derdhni ujë të zier dhe insistoni për një orë. Derdhni lëngun e filtruar në një banjë me ujë të ngrohtë. Procedura analgjezike duhet të bëhet 10 minuta para gjumit dhe të përsëritet çdo ditë për 10 ditë.

Vaj eukalipt dhe livando. Shtoni në përzierjen e qumështit dhe alkoolit të marrë në 100 ml, katër pika të secilës prej vajrave. Për të rritur veprimin, si dhe për të marrë një efekt relaksues dhe qetësues, 50-60 g mjaltë tjetër mund të treten në ujë.

Neuralgjia ndërkostale: trajtimi në shtëpi me fasha

Për të lehtësuar dhimbjen dhe për të eleminuar simptomat e sëmundjes nuk mund të bëjë pa fasha. Për ta bërë këtë, njomet pambuku ose liri me një supë të ngrohtë shëruese, dhe më pas aplikojeni në një vend të lënduar në trup. Ose është përgatitur një përzierje e veçantë, e cila fshij vendin e lokalizimit të dhimbjes dhe shpejt e mbulon atë për të mbajtur ngrohtë. Për kompresat që përdoren më shpesh:

Mjaltë. Aplikohet në trup, më parë tokë me ndonjë vaj vegjetal. Një film plastik vendoset në majë të zonës së trajtuar dhe mbështillet në një shall të ngrohtë. Kjo procedurë ka një efekt ngrohjeje, qetësues.

Alkooli dhe sythat e thuprës. 0,5–50 g sytha thupër u shtohen 70 l vodka dhe insistojnë për 4-5 ditë. Aplikoni një kompresë jo më shumë se 30 minuta. Ajo ngroh zonën e dhimbjes mirë dhe lehtëson dhimbjen.

Alkool dhe pluhur rrënjor. Bari i thatë duhet të jetë tokë në pluhur, derdhni 2 lugë gjelle. lugë 200 g alkool dhe insistoni në një enë të mbyllur për një javë. Kompresa aplikohet për gjysmë ore dhe jep një efekt të mirë ngrohjeje dhe analgjezik.

Uji dhe përbërësit e bimëve. Përgatitni një përzierje prej 2 lugë çaji rrënjë xhenxhefili të grirë, 1 lugë çaji shafran i Indisë dhe 0,5 lugë çaji piper kilian. Derdhni atë me ujë në gjendjen e rëndë, pak ngroheni, vendoseni në një leckë dhe aplikojeni në trup për gjysmë ore.

Kripë deti. Një efekt i shkëlqyeshëm mund të merret nga një kompresë e marrë nga 50 g kripë deti të holluar në 0,5 l ujë të nxehtë. Një leckë e njomur në ujë me kripë mund të mbahet në trup për disa orë.

E rëndësishme! Mjalti është një ilaç i mirë në trajtimin e shumë patologjive, por duhet të merret me kujdes. Para se të përdorni produktin në formën e tij të pastër, si dhe infuzione medicinale ose fasha në bazë të tij, këshillohet të konsultoheni me një mjek.

Trajtimi i nevralgjisë me locione interkostale

Ata lehtësojnë dhimbjen në nevralgji dhe locione të përgatitura posaçërisht. Ato aplikohen disa herë në ditë në një zonë të sëmurë të trupit. Kohëzgjatja dhe numri i procedurave përcaktohet individualisht, shpesh rezultati i tejkalon të gjitha pritjet.

Losione mund të përgatiten nga përbërës të ndryshëm. Përbërja e mëposhtme është më e thjeshta:

Përgatitni një zgjidhje të kripur duke derdhur 1 lugë gjelle në 2 litër ujë të nxehtë. lugë (me majë) kripë tryeze të zakonshme, dhe më pas përzieni derisa të treten plotësisht. Aplikoni garzë ose një peshqir indesh të lagur me një përbërje të tillë në vendin e dhimbjes nevralgjike, mbuloni me një leckë të thatë nga lart dhe rregulloni me një fashë elastike. Mbajeni locionin për dy orë, pas së cilës lëkura duhet shpëlarë me ujë.

Lexo artikullin:  Kondrozë çfarë është Dallimet, shkaqet, simptomat, trajtimi

Neuralgjia ndërkostale: cilat ilaçe duhet të merren me gojë?

Nëse flasim për agjentë terapeutikë të përgatitur nga përbërësit e bimëve dhe merren gojarisht, atëherë në mesin e tyre janë veçanërisht të njohura:

Çaj kamomili. Konsiderohet si një nga më shëruesit dhe jep një rezultat të mirë në trajtimin e nevralgjisë. Për ta bërë këtë, derdhni 1 gotë ujë të vluar një grusht lule të thata (70 g), lëreni të krijojë, filtrojë dhe merrni atë 3-4 herë në ditë para ngrënies, duke pirë një çerek gotë.

Leh shelg. Shtë e nevojshme ta bluajeni atë, të holloni 1 lugë çaji me 200 ml ujë, të ziejë për 20 minuta me kapak të mbyllur, pastaj lëreni të piqet për rreth gjysmë ore. Supë e ftohur duhet të filtrohet dhe pihet tre herë në ditë për 1 tbsp. lugë.

Shkumë. Rekomandohet të krijoni 2 lugë gjelle. lugë bar të thatë në 0,5 litra ujë dhe lëreni çajin të krijojë për një ditë në një termos. Pini tërë infuzionin brenda një dite.

Trajtimi i nevralgjisë interkostale me barishte dhe bimë të freskëta

Bimët më të zakonshëm do të ndihmojnë të heqin qafe sindromën e dhimbjes:

Rodhe. Një gjethe rodhe e pjekur fllad është aplikuar në vendin e dhimbjes së fortë dhe është e lidhur me një shall leshi, duke e lënë atë në këtë pozicion deri në mëngjes.

Geranium shtëpie. Disa gjethe të zgjedhura fllad të njollave vendosen në leckë prej liri dhe aplikohen si kompresë në pikën e dhimbjes për 2 orë, duke e mbështjellur atë për ngrohjen. Procedura duhet të përsëritet çdo ditë, duke përdorur një kompresë çdo 2-4 orë.

Rrikë. Rrënja e bimës është fërkuar në një rende të hollë dhe përhapet në një leckë për kompresë. Për të njëjtin qëllim, mund të përdoren gjethe rrikë të lara mirë. Ato thjesht aplikohen plotësisht në një pjesë të dhimbshme të trupit, celofani vendoset në majë dhe mbështillet. Një kompresë e ngjashme mund të mbahet për aq kohë sa të ndjehet një ndjesi e dukshme djegieje. Pas heqjes së kompresës, mbetjet duhet të lahen, dhe procedura tjetër mund të përsëritet vetëm pas disa ditësh.

E rëndësishme! Trajtimi i nevralgjisë interkostale në shtëpi me ndihmën e metodave alternative të mjekësisë alternative zgjidhet individualisht. Prandaj, para se të përdorni çdo recetë në praktikë, është e nevojshme të konsultoheni me një mjek.

Neuralgjia ndërkostale – si ta ndihmoni veten në shtëpi

Sëmundja më e zakonshme në mesin e sëmundjeve të sistemit nervor është nevralgjia ndërkostale. Ajo është në gjendje të shkaktojë dhimbjen më të rëndë dhe ngacmuese te pacienti i saj. Kjo patologji është rezultat i ngjeshjes ose acarimit të nervave ndërkostal, gjë që çon në shfaqjen e dhimbjes në sternum. Shumë njerëz që kurrë nuk kanë hasur në këtë sëmundje mund të ngatërrojnë sulmet e nevralgjisë me sëmundje të ndryshme të zemrës. Sot do t'ju tregoj për simptomat, shkaqet dhe trajtimin e kësaj sëmundje, sepse nëse nuk e njeh atë me kohë dhe filloni ta trajtoni atë, atëherë pasojat nuk do të zgjasin shumë.

Shkaqet e nevralgjisë interkostale

Shkaqet e kësaj sëmundje janë të dy sëmundjet e zakonshme inflamatore, dhe përdorimi i ilaçeve të caktuara. Shpesh zhvillohet në procesin e ndryshimeve të lidhura me moshën, në sfondin e diabetit mellitus, kushteve patologjike të shpinë dhe brinjëve, si dhe me mungesë të vitaminave B. Njerëz të çdo moshe dhe gjinie preken nga kjo sëmundje. Hipotermia, stresi i vazhdueshëm dhe mbivlerësimi nervor gjithashtu mund të çojnë në nevralgji, duke përfshirë ndërkostalin.

 • Sëmundjet kronike dhe akute të sistemit nervor;
 • Prania e fokave infektive në trup;
 • Përdorimi afatgjatë i barnave të caktuara;
 • Lëndime kurrizore dhe gjoks;
 • Neoplazmat, hernia dhe kistet e shtyllës kurrizore.

Shkaku më i zakonshëm i nevralgjisë është akoma duke u bërë osteokondroza e rajonit të kraharorit. Drejtimi i osteokondrozës çon në patologji të shpinës dhe nervave dhe muskujve përreth. Pastaj nevralgjia ndërnjerëzore fillon të manifestohet.

Simptomat intervalale të nevralgjisë dhe trajtimi në shtëpi

Tani le të mësojmë në lidhje me simptomat kryesore të kësaj sëmundje neurologjike. Simptoma kryesore është një dhimbje karakteristike që lokalizohet në zonën e gjoksit. Sa më shumë të preken nga nervat e shtypur, aq më të fortë dhe dhimbje do të ketë. Ajo madje mund të japë në zonën e teheve të shpinës së poshtme ose të shpatullave.

Zona e prekur në vetvete mund të jetë e fryrë, e zbehtë, vërehet një ndryshim në ndjeshmërinë e lëkurës. Një tipar dallues i dhimbjes në nevuralgjinë ndërnjerëzore është se është shumë i fortë, i përhershëm. Për shumë njerëz, madje duket se është e padurueshme. Tjetra, unë do t'ju tregoj se si manifestohet nevralgjia dhe si ta trajtoni atë në shtëpi.

Neuralgjia ndërkostale – simptoma

Shenjat e para të nevralgjisë janë, natyrisht, dhimbje në gjoks. Dhimbja mund të jetë edhe në njërën anë të sternumit, edhe bilaterale. Dhimbja është aq e rëndë dhe e mprehtë sa i duket pacientit sikur përshkon të gjithë trupin. Në të njëjtën kohë, ka një ndjesi djegie, mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash të lëkurës. Gjatë një fryme të thellë, dhimbja intensifikohet ndjeshëm. Gjëja kryesore është të mos ngatërroni nevralgjinë me sëmundjet akute të organeve të tjera. Për shembull, simptomat mund të ngjajnë me dhimbje barku në veshka ose sulm në zemër.

Needsfarë duhet të bëhet në prani të simptomave të tilla? Thirrni një mjek menjëherë në shtëpi, dhe nëse dhimbja u intensifikua në anën e majtë, atëherë është më mirë të telefononi një ambulancë. Pasi të bëhet EKG, mjeku do të jetë në gjendje të bëjë një diagnozë të saktë (përjashton sëmundjen e zemrës).

Cili mjek trajton nevralgjinë interkostale – një neurolog. Sigurisht, ju mund të kërkoni ndihmën e një terapisti, por vetëm një specialist i ngushtë i sëmundjeve nervore mund të kryejë një diagnozë më të saktë.

Si të trajtojmë nevralgjinë ndërnjerëzore

Në këtë pjesë të artikullit, ne do të shqyrtojmë se si ta trajtojmë dhe si ta trajtojmë këtë sëmundje. Trajtimi është kompleks, dhe konsiston në marrjen e qetësuesve të ilaçeve, ilaçe anti-inflamatore, antispazmatike. Përdoren gjithashtu ointments të ngrohtë dhe xhel me efekte tërheqëse. Akupresura ka provuar veten mirë për nevralgjinë.

Anestezia – përfshin administrimin e analgjezikëve për 3-5 ditë. Me dhimbje shumë të forta dhe ngacmuese, mjeku mund të bëjë një bllokadë të veçantë (futja e novokainës ose lidokainës në vendin e lezionit);

Trajtimi i procesit inflamator – për këto qëllime, përdoren ilaçe anti-inflamatore jo-steroide. Mund të jetë ose tableta ose injeksione. Zakonisht, mjeku së pari përshkruan injeksione në 3 ditët e para, dhe për trajtimin e mëtutjeshëm – gjithashtu një ilaç, por tashmë në tableta. Voltaren, nimesulide, diklofenac, movalis, etj. – të gjitha këto janë ilaçe anti-inflamatore;

Heqja e ngërçeve të muskujve – midokal, baclofen ose baclosan (merrni 1 tabletë 3 herë në ditë për jo më shumë se 7 ditë);

Terapi me vitamina – me sëmundje të tilla, mjekët gjithmonë përshkruajnë vitamina B (kombinilen, milgamë).

Sot, në barnatore mund të blini suva speciale. Ata janë në gjendje të lehtësojnë dhimbjen për 12 orë, të zvogëlojnë ënjtjen dhe të luftojnë inflamacionin. Ata janë ngjitur në lezion për 12 orë, pastaj hiqen dhe bëjnë një pushim 12-orësh. Shtë shumë i përshtatshëm në shtëpi të përdorni ointments të ndryshme terapeutike dhe krem. Do të shkruaj më në detaje rreth kësaj forme të mjekësisë pak më vonë, në një pjesë tjetër të artikullit.

Magnetoterapia ka një efekt të mirë. Nëse keni një pajisje ALMAG, sigurohuni që ta përdorni për trajtim në shtëpi. Një kurs prej 5-7 procedurash do të jetë i mjaftueshëm për të lehtësuar dhimbjen dhe inflamacionin. Lexoni udhëzimet për përdorimin e pajisjes në shtëpi këtu.

Si të trajtoni nevralgjinë ndërnjerëzore gjatë shtatëzanisë

Fatkeqësisht, gratë gjatë shtatëzanisë gjithashtu mund të zhvillojnë këtë sëmundje. Si shfaqet nevralgjia interkostale në gratë shtatzëna – simptomat janë standarde. Cilat ilaçe do të trajtojnë nevralgjinë në gratë shtatzëna varet nga ashpërsia e situatës.

Shpesh është e mundur të kurohet me metoda të buta, të cilat përfshijnë marrjen e vitaminave, masazhit dhe ointments të fërkimit. Mos mjekoni vetveten, më e rëndësishmja, vetëm një specialist mund të përshkruajë terapi.

Ekzistojnë një numër i madh i llojeve të veçanta të ushtrimeve nga nevralgjia për gratë shtatzëna, të cilat ndihmojnë në rivendosjen e rrjedhjes së gjakut në shpinë dhe nyje, lehtësimin e dhimbjes dhe përmirësimin e mirëqenies.

Si të trajtoni nevralgjinë ndërnjerëzore në shtëpi

Do formë e nevralgjisë interkostale mund të trajtohet në shtëpi. Mjafton të merrni ilaçe të përshkruara nga një mjek dhe të vëzhgoni pushimin në shtrat. Më shpesh, ointments të ndryshme dhe xhel përdoren për trajtimin në shtëpi, duke marrë pilula. Faza më akute e sëmundjes zgjat jo më shumë se 5 ditë – është gjatë kësaj periudhe që është e rëndësishme të mos e tendosni trupin dhe të ndiqni rekomandimet e një specialisti.

Ointments për nevralgji interkostale

Ointments dhe gels nga nevralgjia aplikohen nga jashtë. Një efekt i mirë trajtimi do të jetë kur t’i fërkoni 2-3 herë në ditë. Ata mund të kurojnë shpejt sëmundjen, pasi ato depërtojnë mjaft thellë në inde, duke dërguar substancën e nevojshme në zonën e prekur. Shtrohet pyetja, cila vaj është më e mira për t'u përhapur në mënyrë që sëmundja të largohet shpejt. Shtë shumë e vështirë të përgjigjem kësaj pyetjeje, cilat vajra ndihmojnë më mirë, dhe cilat janë më efektive dhe më të mirat. E gjithë kjo është individuale.

Në një shënim! Për efektin më të mirë terapeutik, përdorni ointments nga nevralgjia (xhel të shpejtë, fastgel, dolobene dhe të tjerë) së bashku me një ilaç që përmirëson furnizimin e gjakut vaskular. Për shembull, kapilar. Shtë e mjaftueshme që t'i përzieni ato në përmasa të barabarta dhe të aplikoni në një vend të lënduar. Periudha e rikuperimit do të ulet ndjeshëm.

Përveç ointments dhe gels, ju mund të përdorni ngrohje të thatë dhe tinkturat dhe zgjidhjet e ndryshme të ngrohjes. Mund t’i bëni vetë, por mund t’i blini në barnatore. Një efekt i shkëlqyeshëm analgjezik ka valide të lëngshme dhe menovazinë.

Mos harroni! Mos bëni një banjë të nxehtë ose avull në banjë gjatë një sëmundjeje. Procedurat e ujit mund të rritin ënjtjen dhe të përkeqësojnë mirëqenien.

Masazh për nevralgjinë ndërnjerëzore

Shtë shumë e dobishme të bëni masazh (veçanërisht akupresurë) dhe ushtrime terapeutike për nevralgji. Qëllimi kryesor i procedurave të tilla është heqja e dhimbjes, relaksimi i muskujve të prekur. Masazhi mund të bëhet si në gjoks, ashtu edhe në pjesën e pasme. Gjendja kryesore, së pari bëni stroking dhe ngrohjen e muskujve, dhe vetëm atëherë fillojnë të ziejnë zonën e prekur.

Lexo artikullin:  Simptomat e gishtit poliartrit, diagnoza, trajtimi, një përshkrim i plotë i sëmundjes

Gjatë masazhit, mos e teproni, kjo vlen për gatimin e vendit të lënduar. Këshillohet që të zhvillohen seanca masazhesh me një specialist në mënyrë që të mos dëmtojnë. Për shembull, mund të pyesni një neurolog për një masazh (zakonisht bëhet në spital ditor), ose të telefononi një terapist me masazh me pagesë në shtëpi.

Neuralgjia ndërkostale – trajtim me mjete juridike popullore

Pasi lexova komente të ndryshme në lidhje me trajtimin e mjeteve juridike popullore, unë identifikova disa receta që ndihmojnë vërtet. Këtu janë ato kryesore:

Përzierje vazelinë-terpentine. Përzieni 2 pjesë të vazelisë dhe 1 pjesë të terpentinës. Me këtë përzierje, masazhojeni vendin e lënduar me lëvizje masazhi, pastaj mbështilleni veten në nxehtësi dhe shtrihuni pak;

Tinkturë jodi me glicerinë. Në një enë qelqi të errët përzieni në përmasa të barabarta glicerina të pastër dhe tretësirë ​​farmaci të jodit, tundeni mirë. E rëndësishme – kjo përzierje nuk fërkohet, por aplikohet në një vend të lënduar me një shtupë pambuku gjatë natës çdo ditë tjetër. Përsëriteni procedurën 15 herë;

Lëng nga rrush i kuq ose rrepkë e zezë (e shtrydhur fllad). Duhet të fërkohet në një vend të lënduar disa herë në ditë.

Mjekësia tradicionale është përdorur për disa mijëvjeçarë. Ajo mund të na ofrojë më shumë se 100 mënyra për të hequr qafe sëmundje të ndryshme. Këshillohet që ta përdorni atë përveç trajtimit kryesor. Në fund të fundit, ka situata kur sëmundja mund të përparojë, nëse nuk filloni ta trajtoni atë si duhet.

Të nderuar lexues, sot mësuat se çfarë është nevralgjia ndërnjerëzore dhe si trajtohet nga mjekësia zyrtare dhe tradicionale. Kujdesuni për veten, mos lejoni shfaqjen e kësaj sëmundjeje.

Neuralgjia ndërkostale – simptoma dhe trajtim në shtëpi

Shumë prej tyre kanë përjetuar nevralgji interkostale. Vetëm tani, mbase, jo të gjithë e dinin emrin e një fenomeni të tillë. Ajo shoqërohet me dhimbje, ndjesi shpimi gjilpërash, mpirje dhe djegie në gjoks dhe brinjë.

Në thelbin e saj, nevralgjia ndërnjerëzore është ngjeshja ose acarimi i nervave që ndodhen në rajonin e brinjëve. Rezulton se nevralgjia ndërnjerëzore nuk është gjë tjetër veçse një sëmundje e sistemit tuaj nervor, konkretisht kjo pjesë e trupit.

Pra, cila është pika e tërë e një sëmundjeje të tillë? Whatfarë e shkakton këtë nevralgji? Cilat simptoma shoqërohen me të dhe si ta trajtojnë atë në shtëpi? Ne do të flasim për të gjitha këto tani në mënyrë që ju ndoshta të dini se çfarë të bëni në këtë situatë.

Shkaqet e nevralgjisë interkostale

Trajtimi i saktë i ndonjë sëmundjeje, përfshirë nevuralgjinë ndërnjerëzore, varet nga shkaqet e përcaktuara saktë të problemit. Ndër shkaqet karakteristike të nevralgjisë ndërnjerëzore janë këto:

• Fundet nervore priren të shqyhen, gjë që shkakton ndjesi shpimi gjilpërash në brinjë.

• Kompresimi i mbaresave nervore dhe vetë nervave është gjithashtu një nga shkaqet rrënjësore.

• Sëmundjet e sistemit nervor, më nervat ose mbaresat nervore.

• Sëmundjet e shpinës së kraharorit, përfshirë skoliozën, osteokondrozën, tumoret ose metastazat. Mund të jetë gjithashtu një hernie vertebrale, e cila ndodhet në rajonin e kraharorit.

• Lëndime ose infeksione bakteriale në zonën e gjoksit. Sëmundje të tilla që ndikojnë drejtpërdrejt në zonën e gjoksit mund të ndikojnë dhe ndikojnë në mbaresat nervore, kjo shkakton nevralgji ndërkostale.

• Shkaku i nevralgjisë së hapësirës ndërkostale madje mund të jetë ushtrimi fizik, situatat stresuese dhe hipotermia e rëndë.

• Alergjitë, humbja e forcës, ulja e imunitetit mund të ndikojnë në nerva dhe mbaresa nervore.

• Efekti i zakonshëm i faktorëve të jashtëm – ngritja e gjërave të rënda, pjerrësia e mprehtë ose kthesat e trupit mund të jenë shkaku i sëmundjes.

Shpesh ndodh që simptomat e nevralgjisë ndërkostale të jenë të ngjashme me sëmundje të tjera të ngjashme që kanë të bëjnë ose me gjoksin ose me sistemin nervor. Prandaj, ia vlen të rendisni cilësitë e mundshme simptomatike të kësaj sëmundje të veçantë, në mënyrë që të dini me siguri.

Simptomat e nevralgjisë interkostale

1. Dhimbje në gjoks. Ato janë veçanërisht të mprehta, të palpueshme, pulsuese dhe kanë një frekuencë të caktuar. Këto manifestime janë aq domethënëse sa ato i japin qafës, tehut të shpatullave dhe gjymtyrëve të sipërme.

Dhimbja mund të ndihet kur teshtitni, kollitni ose merrni frymë të fortë. Ndonjëherë ato janë aq të forta sa që një person madje ka frikë të lëvizë përsëri, në mënyrë që të mos ndjejë impulse të forta.

2. Nëse ndjen dhimbje, mund të ndiqni përparimin e impulsit nervor. Nëse në këtë kohë ju mbani ose shtypni lehtë në zonën ku ajo tingëllon, atëherë dhimbja vetëm do të intensifikohet dhe do të pulsohet me forcë edhe më të madhe.

3. Neuralgjia mund të krijojë jo vetëm dhimbje, por edhe djegie. Fenomene të tilla mund të prekin si gjoksin, ashtu edhe t’i japin në pjesën e sipërme të shpinës dhe zemrës.

Prandaj, nevralgjia interkostale mund të ngatërrohet me sëmundjet e "motorit tonë natyror".

4. Tingëllimi dhe dhimbja përmirësohen shumë nëse bëni kthesa të mprehta ose bëni ndonjë ushtrim fizik tjetër në ato zona të trupit ku sëmundja është lokalizuar.

Cilësi të ngjashme simptomatike shoqërohen nga sëmundje të tjera të ngjashme. Prandaj, është e nevojshme të vendosni një diagnozë me saktësi në mënyrë që të merrni masat e sakta dhe të nevojshme.

Për shembull, nevralgjia ndërnjerëzore ndryshon nga dhimbja në zemër në atë që këto të fundit nuk janë aspak të shoqëruara me lëvizje fizike.

Për të bërë një diagnozë, sigurohuni që të bëni disa prirje, kollë, të merrni frymë thellë ose të ktheheni ashpër. Me dhimbje në zemër, asgjë nuk do të ndodhë, por me nevralgji, ndjesitë vetëm do të intensifikohen.

Me dhimbje në zemër, ju mund të pini nitroglicerinë dhe gjithçka do të kalojë. Ky ilaç nuk do të funksionojë në asnjë mënyrë në nevuralgjinë ndërnjerëzore.

Nëse temperatura e trupit të një personi, presioni i gjakut ose pulsi rritet gjatë sëmundjes së zemrës, atëherë kjo nuk është nevralgji.

Dhimbja me nevralgjinë rritet papritur, ashpër, duke u mërzitur fort dhe ato janë shumë të dukshme. Dhimbja në zemër është më shpesh tërheqëse dhe e shurdhër.

Sulmet në zemër të ngjashme me nevralgjinë gjithashtu mund të shoqërohen me një sulm në zemër. Por në këtë dhimbja nuk pëson pesëmbëdhjetë minuta, presioni bie ndjeshëm, personi hidhet në të ftohtë dhe frika dhe paniku e kapin atë.

Dhimbja në hipokondrium gjithashtu mund të shkaktojë pankreatitit. Kjo sëmundje ka një vend të qartë lokalizimi – hipokondrium i majtë. Në këtë rast, nauze dhe të vjella ndodhin.

Dhimbjet e ndjeshme të dhëmbëve dhe madje ndonjëherë edhe të mprehta të goditjes me thikë mund të shoqërohen nga sëmundje tëmthit. Dallimi është se dhimbja lokalizohet vetëm në hipokondriumin e duhur dhe shoqërohet me hidhërim në gojë dhe vjellje.

Ju mund të trajtoni nevralgjinë interkostale me ndihmën e specialistëve ose të bëni vetë një grup ushtrimesh.

Metodat e trajtimit në shtëpi

Nëse keni një diagnozë të nevralgjisë interkostale, atëherë para së gjithash duhet të vëzhgoni pjesën e saktë të shtratit. Necessaryshtë e nevojshme vetëm të flini në një sipërfaqe të fortë në mënyrë që i gjithë trupi të jetë i vendosur në të njëjtin nivel. Në këtë rast, asnjë nerv nuk do të rimarr kudo.

Duke vëzhguar pushimin në shtrat, gjatë rrugës, duhet të ngrohni vendin ku lokalizohet dhimbja më e madhe. Vetëm nxehtësia e thatë është e përshtatshme si një agjent ngrohjeje – rëra e ndezur në një qese të veçantë ose një shall leshi.

Nëse dhimbja është shumë e mprehtë, atëherë mund të ngrohni shpejt vendin e lënduar me ndihmën e suvasë së mustardës ose një copë piper ngrohjeje.

Së bashku me këto procedura, përshkruhen masazhe, ushtrime terapeutike, rrezatim ultravjollcë, ushtrime speciale për shpinë dhe përdorimi i lazerit.

Farmacia tani ka një sasi të madhe të barnave të nevojshme – tableta, ointments, gel, zgjidhje ngrohjeje, injeksione (në raste të veçanta). Do të jetë gjithashtu e dobishme për të marrë vitamina të grupit B. Ekzistojnë komplekse të tërë vitaminash që janë të përshkruara për nevralgji të hapësirës ndërkostale.

Përveç metodave dhe metodave tradicionale të trajtimit të përdorimit të ilaçeve, mund të drejtoheni në ndihmën e mjekësisë tradicionale.

Fasha, ointments, fërkim

Kompresat nga mjalti ndihmojnë mirë. Ata qetësojnë dhimbjen dhe kanë një efekt anti-inflamator. Për ta bërë këtë, para-lubrifikoni lëkurën me vaj perimesh, dhe vendosni një shtresë mjalti në majë.

Kësaj vaji mund t’i shtoni lëng të freskët të rrepkës së zezë. Kjo kompresë duhet të mbështillet me material ngrohje – një çantë ose shall.

Një bagazh gjethe ka të njëjtin efekt. Aplikohet në një vend të lënduar dhe mbështillet ngrohtësisht.

Fërkimi i alkoolit njihet gjithashtu si një efekt ngrohjeje dhe analgjezik. Alkooli është i përzier me lloje të ndryshme të bimëve – mijëvjeçarë, pelte, sytha thupër – fërkoni gjoksin me këtë zgjidhje.

Rrikë i freskët i ngrohtë përdoret në mënyrë efektive si një kompresë ngrohëse.

Në rast se dhimbja është shumë e mprehtë dhe e mprehtë, mund të vloni vezën e zierë, të prerë në gjysmë dhe t'i bashkoni këto gjysma në qendër të pulsacionit. Kur veza ftohet, dhimbja qetësohet.

Fërkim i mirë i yndyrës së derrit dhe infuzionit jargavan. Mund të fshihet gjatë natës, nxehet në mënyrë perfekte.

Zierje dhe infuzione

Përveç fërkimit dhe ointments, ju mund të pini zierje dhe infuzione. Këtu ata përdorin mente, lëvore të shelgut, kamomil në farmaci, imortelë, kernel kajsi dhe limon.

Ka shumë receta. Të gjithë mund ta gjejnë atë sipas dëshirës së tyre. Ju gjithashtu mund të bëni locione në bazë të alkoolit duke përdorur sytha thupër, fara liri dhe arnica.

Një metodë e mirë për qetësimin e dhimbjeve janë banjot në supën e lehut të aspenit, livando, eukalipt, urtë. Ata duhet të merren para gjumit, dhe pastaj të mbështillen ngrohtësisht. Ju mund të gjeni shumë receta të ngjashme.

Para fillimit të trajtimit, është më mirë të konsultoheni me një specialist. Ai ndoshta do të bëjë një diagnozë të saktë, pasi nevralgjia ndërnjerëzore ka shumë simptoma të ngjashme me sëmundje të tjera të ngjashme.

Edhe pse është më mirë kur kjo nuk ju shqetëson aspak. Për ta bërë këtë, mjafton të uleni siç duhet, të mbani qëndrimin e trupit, kur bëni punë të ulur, të bëni ngrohje dhe mos harroni për ushtrime dhe ushtrime të lehta fizike.

ExpertNews Shqipëri