Spondiliti ankiloz në gratë

Spondiliti ankilozues në çdo grua vazhdon ndryshe. Në disa pacientë, dhimbja dhe inflamacioni vijnë së pari, në të tjerët, fleksibiliteti është i dëmtuar. Sëmundja e dikujt është agresive, dhe në disa raste klinika është aq e dobët sa nuk diagnostikohet inflamacioni i nyjeve.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Faza fillestare

Sidoqoftë, ekzistojnë simptoma të përgjithshme të spondilitit ankilozues tek gratë, karakteristikë e fazave të ndryshme të kequshqyerjes. Në fillim të lezionit, shfaqen manifestimet e mëposhtme:

 • tërheqja e dhimbjeve në rajonin e mesit, që shtrihet nën skapulën;
 • siklet dhe ngurtësi gjatë natës ose në mëngjes;
 • lëvizjet përmirësojnë mirëqenien dhe eliminojnë sikletin;
 • pasiviteti i zgjatur përkeqëson gjendjen.

Siklet në spondilitin ankiloz në gratë nuk është gjithmonë i kufizuar në rajonin e mesit. Një grua mund të ketë ndjesi tërheqëse në zonën e brinjëve, një ndjenjë ngurtësie, pamundësi për të marrë frymë plotësisht.

Faza e zgjatur

Simptomat e një periudhe të moderuar të spondilitit ankiloz në pacientët manifestohen si më poshtë:

 • ka dhimbje në shpinë dhe qafë, të cilat fillojnë të shqetësojnë vazhdimisht, duke u intensifikuar në një ndryshim të motit, në pushim dhe gjatë natës;
 • pasi inflamacioni dhe shkelja e mbaresave nervore rriten, ndjesi të mprehta, të shtëna shfaqen në mollaqe, vithe, shpatulla ose nën tehun e shpatullave;
 • thembra dhe tendinet e Akilit shpesh lëndohen;
 • qëndrimi është i shqetësuar (këndi midis mjekrës dhe gjoksit zvogëlohet).
Lexo artikullin:  Shkaqet e artritit të gishtit

Faza e vonë

Shenjat e një faze të vonë të spondylitit ankiloz në gratë:

 • dhimbjet shoqërohen me ndjesi shpimi gjilpërash, mpirje në sakrum dhe shpinë të poshtme;
 • toni i muskujve të ekstremiteteve të poshtme përkeqësohet;
 • siklet intensifikohet gjatë lëvizjes;
 • ka sulme të mbytjes;
 • rritet presioni i gjakut;
 • gruaja ka një pozë të quajtur "kallam bambu", në të cilën është e pamundur të përkulet.

Inflamacioni i nyjeve periferike në spondilitin ankiloz në gratë manifestohet me ënjtje dhe skuqje të lëkurës, dhimbje, ngurtësi.

Në shumicën e grave, truri vuan në fazën e fundit të spondylitit ankiloz. Për shkak të deformimeve kurrizore, qarkullimi i gjakut është i shqetësuar, shfaqet hipoksia. Kjo manifestohet si dhimbje koke, dëgjim dhe humbje e shikimit, shpërqendrim, dëmtim i kujtesës. Djersitja, mbytja, palpitimet mund të ndodhin gjatë natës. Pacienti bëhet i irrituar, lodhet shpejt dhe vazhdimisht dëshiron të fle.

Përveç kolonës kurrizore dhe nyjeve, organet dhe sistemet e tjera mund të preken tek gratë me spondylit ankilozues. Më shpesh, sytë vuajnë. Kjo manifestohet nga lakrimimi, skuqja e sklerës, dhimbja (zakonisht nga njëra anë), fotofobia.

Cili mjek trajton spondilitin ankiloz tek gratë?

Nëse ndodhin ngurtësi dhe dhimbje prapa, duhet të shkoni te një reumatolog ose ortoped. Nëse në klinikën lokale nuk ka mjekë të kësaj specialiteti, duhet të shtyni kupon te terapisti ose të kërkoni këshillën e një mjeku familjar.

Diagnostics

Zbulimi i spondylitit ankiloz bazohet në një ekzaminim vizual, një histori mjekësore dhe analiza të ankesave të pacientit. Për të konfirmuar diagnozën, mjeku përshkruan një numër studimesh instrumentale dhe laboratorike:

 • X-ray e shtyllës kurrizore në dy projeksione;
 • X-ray e nyjeve të hip
 • CT dhe MRI;
 • scintigraphy;
 • biokimi dhe analiza klinike e gjakut;
 • testi i gjakut për faktorin reumatoid;
 • Shtypja HLA.
Lexo artikullin:  Përshkrimi i procedurës për tërheqje kurrizore

Një metodë e vetme diagnostike që mund të tregojë qartë spondiliti ankilozues në një grua nuk ekziston. Mjeku duhet të bëjë shumë hulumtime, të analizojë dhe krahasojë rezultatet dhe të bëjë një diagnozë bazuar në grupin e shenjave karakteristike. Dhe sa më shpejt të bëhet kjo, aq më mirë.

Trajtimi i spondylitit ankiloz në gratë

Fatkeqësisht, spondiliti ankilozues nuk mund të shërohet, por mund të ngadalësohet dhe gjendja e pacientit mund të lehtësohet në mënyrë të konsiderueshme. Terapia e barnave, terapia e ushtrimeve, ekspozimi manual, fizioterapia ndihmon për të ndaluar sëmundjen. Këshillohet që të zvogëlohet ngarkesa në shpinë dhe të blini një dyshek ortopedik.

Terapia e mjekimit

Foto nga vertex.spb.ru

Qëllimi kryesor i terapisë së ilaçeve në trajtimin e spondylitit ankiloz në gratë është lehtësimi i dhimbjes dhe kthimi i lëvizshmërisë. Për këtë qëllim, përdoren grupet e mëposhtme të barnave:

 • ilaçe anti-inflamatore – Diklofenac, Indomethacin, Ketoprofen, Sulfasalazine;
 • analgjezikë – Paracetamol, Nise;
 • glukokortikoide – Prednisolone, Metipred, Kenalog, Urbazon;
 • citostatikë – Ciklofosfamide, Azathioprine;
 • relaksues të muskujve – Scutamyl-C.

Vitet e fundit, bllokuesit e faktorëve të nekrozës së tumorit janë përhapur. Përbërja e tyre është e ngjashme me proteinat e tyre të trupit, prandaj, ilaçet nuk shkaktojnë kundërveprim të sistemit imunitar dhe luftojnë në mënyrë efektive simptomat e sëmundjes. Sot në Rusi, tre ilaçe përdoren për të ndihmuar gratë që vuajnë nga spondiliti ankilozues: Enbrel, Humira dhe Remicade.

Metodat jo farmakologjike

Përveç ilaçeve, rekomandohet përdorimi i metodave jo farmakologjike që sigurojnë rehati të shtuar në trajtimin e spondylitit ankilozues tek gratë: gjumë adekuat, relaksim i shpeshtë, eliminimi i faktorëve irritues dhe stresues, ushqimi i mirë, forcimi dhe pushimet në banjë.

Gjatë faljes, një grua tregohet trajtim fizioterapeutik. Një efekt i mirë në spondilitin ankiloz jepet nga:

 • fonoforeza me kortikosteroide;
 • terapi parafine;
 • inductothermy;
 • ultratinguj.

Procedurat fizioterapeutike janë të dobishme për tu plotësuar me masazh terapeutik special. Vetëm një profesionist duhet ta bëjë atë. Ekspozimi manual përmirëson qarkullimin e gjakut, eliminon dhimbjen dhe ngurtësinë dhe relakson muskujt.

Me spondilitin ankiloz, është thelbësore që të përfshihen vazhdimisht në gjimnastikë. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për gratë që po humbasin shpejt harmoninë dhe qëndrimin e bukur. Në mëngjes, rekomandohet të bëni ushtrime themelore, të ndjekura nga një dush i ngrohtë. Ngjarje të tilla shpejt rikthejnë gamën e lëvizjes. Gjatë ditës, çdo dy orë është e nevojshme të kryeni një ngrohje të lehtë me tilts përpara dhe anash, duke lëkundur krahët dhe këmbët, duke shtrembëruar trupin.

Lexo artikullin:  Recetat më të mira për mjetet juridike popullore për trajtimin e hernisë së shtyllës kurrizore

Në fazat e vona të sëmundjes, kur zhvillohet ankylosis dhe nuk do të thotë ndihmë, pacientit i tregohet një operacion që konsiston në stabilizimin e shtyllës kurrizore me kunja dhe vida të bëra nga materiale inovative.

Cili është rreziku i spondilitit ankiloz?

Edhe me trajtim intensiv, prognoza e spondilitit ankiloz për gratë është e dobët. Pas 8-10 vjetësh, vërehet një përkeqësim i dukshëm i qëndrimit – zbërthimi i mesit zbutet, shfaqet atrofia e muskujve gluteal, ngushtohet kafazi i brinjëve dhe ngurtësia e nyjeve të hip.

Ecje e pasigurt çon në rënie dhe lëndime të shpeshta. Dhimbja e vazhdueshme e shpinës e bën një femër të irritueshme dhe nervoze, përkeqëson performancën. Pacienti duhet të bëjë shumë përpjekje për mbajtjen e shtëpisë dhe kujdesin personal. Gjithçka që nuk është vërejtur më parë dhe është bërë shpejt dhe thjeshtë, sot shkakton vështirësi të mëdha dhe një ndjenjë të pafuqisë së dikujt.

Vuajnë nga spondiliti ankilozues dhe organet e brendshme. Funksionaliteti i muskujve të zemrës dhe veshkave përkeqësohet, rritet presioni i gjakut, shfaqet gulçim dhe mund të zhvillohet dysbioza.

Spondiliti ankiloz dhe shtatzënia

Sa për konceptimin dhe shtatzëninë pasuese, spondiliti ankilozues nuk ndikon në këto faza të rëndësishme në jetën e një gruaje. Për më tepër, shumë pacientë vërejnë një përmirësim të periudhës së lindjes së një fëmije.

Fëmijët me spondilit ankilozues lindin natyrshëm. Vetëm nëse sëmundja është në fazën e fundit dhe kockat e legenit janë mjaft të kufizuara në lëvizshmëri, mund të kërkohet një seksion cezarian.

Të gjitha ilaçet e rekomanduara për spondilitin ankilues duhet të dehen gjatë shtatëzënësisë, duke zgjedhur dozën për shëndetin. Ndonjëherë nevoja për mjekim nuk ekziston fare. Shtë shumë e rëndësishme të ndaloni marrjen e të gjitha ilaçeve një muaj para lindjes, pasi që shumë prej NSAIDs pengojnë punën dhe mund të çojnë në komplikime për fëmijën.

Spondiliti ankiloz në gratë është shumë më i lehtë sesa në përfaqësuesit e seksit të kundërt. Sidoqoftë, në mungesë të trajtimit të nevojshëm, ajo mund të çojë në pasoja të rënda dhe të privojë pacientin nga shumë gëzime në jetë.

ExpertNews Shqipëri