Skleroza e shtyllës kurrizore

Skleroza subkondrale e shtyllës kurrizore është një proces patologjik, në të cilin zhvillohet ngjeshja e strukturave kockore të rruazave. Shtë një simptomë radiologjike dhe shfaqet në sfondin e sëmundjeve degjenerative-distrofike të shtyllës kurrizore. Fjala "nënkondral" në përkthim do të thotë nënkondrale. Skleroza zhvillohet në zonën e pllakave mbyllëse, të cilat ndodhen midis trupit vertebral dhe diskut intervertebral.

Shkaqet

Skleroza vertebrale ndodh për shkak të një shkelje të furnizimit të tyre me gjak, gjë që çon në përhapjen dhe ngjeshjen e indit lidhës. Shkaku më i zakonshëm i sëmundjes është inflamacioni i shtyllës kurrizore në fushën e shkatërrimit të diskut intervertebral. Përparimi i procesit patologjik kontribuon në shfaqjen e rritjeve të eshtrave – osteofitet, të cilët dëmtojnë indin e butë përreth dhe përkeqësojnë rrjedhën e sëmundjes. Formohet një rreth i ashtuquajtur vicioz – procesi inflamator shkakton formimin e osteofiteve, të cilat nga ana e tyre mbështesin reaksionin inflamator dhe ndryshimet degjenerative-distrofike në kolonën kurrizore.

Skleroza e shtyllës kurrizore shfaqet për arsyet e mëposhtme:

 • dëmtimet e shpinës;
 • osteochondrosis;
 • moszhvillimi kongjenital ose i fituar i aparatit muskulo-ligamentoz të shtyllës kurrizore;
 • sklerozë të shumëfishtë;
 • jetesa e ulur;
 • ushqim i dobët;
 • tiparet e veprimtarisë së punës (minatorët, ndërtuesit);
 • sporte profesionale (valltarë, futbollistë, mundës);
 • patologji endokrine (mbipesha, diabeti mellitus);
 • mosha pas 55 vjetësh;
 • predispozicion gjenetik.

Foci e shpërndarë e sklerozës në indet kockore të rruazave janë një reagim sekondar ndaj ndikimit të një faktori dëmtues. Në shumicën e rasteve, shkaku i procesit patologjik është osteokondroza. Përparimi i saj çon në shfaqjen e protrusions dhe zgjatjet herniale, e cila shkakton ngjeshje të rrënjëve nervore dhe shkakton simptoma neurologjike.

pamje klinike

Manifestimet klinike të sklerozës kurrizore varen kryesisht nga sëmundja që çoi në procese sklerotike në indet e eshtrave. Në varësi të vendndodhjes së vendit të patologjisë, dallohet skleroza e shpinës së qafës së mitrës, mesit dhe kraharorit. Në raste të rënda, e gjithë shtylla kurrizore preket, gjë që çon në përkeqësim të prognozës së sëmundjes.

Shpina e qafës së mitrës dhe e mesit preken më shpesh. Kjo është për shkak të lëvizshmërisë dhe ngarkesës së madhe kur lëviz në qafë dhe shpinë të ulët. Reparti i kraharorit është i përfshirë në procesin patologjik shumë më rrallë dhe është asimptomatik, dhe sëmundja zakonisht diagnostikohet në fazën e imobilizimit të plotë të shpinës në këtë zonë. Ndonjëherë pacientët shqetësohen nga dhimbjet në gjoks, gulçim, siklet në zemër.

Simptomat e një lezioni të shpinës së qafës së mitrës:

 • dhimbje në qafë, rënduar duke e kthyer dhe ngjitur kokën;
 • balancimi;
 • mpirje e gjymtyrëve të sipërme;
 • dëmtimi i kujtesës;
 • dhimbje koke me shkallë të ndryshme të intensitetit, marramendje;
 • paresthesia e gishtit (ndjesi shpimi gjilpërash, ndjesi djegieje, "zvarritje zvarritëse");
 • ulje e dëgjimit dhe mprehtësi vizuale.

Simptomat e një lezioni të shpinës së mesit:

 • dhimbje në rajonin e mesit, të rënduar nga pjerrësia e trupit;
 • dhimbja shtrihet në ekstremet e poshtme;
 • mpirje e këmbëve, parestezi në këmbë (djegie, ndjesi shpimi gishtash);
 • prishje e organeve të legenit (kapsllëk, mosmbajtje urinare).

Si rezultat i patologjisë, një spazëm mbrojtës i muskujve ndodh në zonën e inflamacionit, i cili përkeqëson dhimbjen në shpinë. Sindroma e dhimbjes rëndohet nga formimi i osteofiteve, të cilët dëmtojnë indet e buta dhe irritojnë mbaresat nervore. Në raste të rënda klinike, dhimbja intensive mund të eliminohet pas operacionit për t'i hequr ato.

Diagnostifikimi dhe trajtimi

Skleroza subkondrale është një shenjë radiologjike e sëmundjeve që ndikojnë në shtyllën kurrizore. Për ta zbuluar atë, përcaktohen metodat e mëposhtme të ekzaminimit instrumental:

 • X-ray e shtyllës kurrizore në një projeksion të drejtpërdrejtë dhe anësor;
 • Imazhe të rezonancës së llogaritur dhe magnetike;
 • densitometria (përcaktimi i densitetit kockor të rruazave).

Përveç kësaj, përcaktohen diagnostifikimet laboratorike – një test i përgjithshëm dhe biokimik i gjakut për të zbuluar çrregullime inflamatore dhe metabolike.

Trajtimi i patologjisë ka për qëllim një sëmundje që ka çuar në foci segmentale të ngjeshjes së indit kockor të rruazave dhe sklerozës së shumëfishtë. Një terapi e tillë etiotropike mund të ndalojë përparimin e sëmundjes dhe të parandalojë rritjen e osteofiteve. Drogat e mëposhtme përfshihen në regjimin e trajtimit:

 • analgjezikë për të eleminuar sindromën e dhimbjes – laspal, syncapton, analgin;
 • bllokada e novokainës me shtimin e lidokainës, dexamethasone, prednisone;
 • ilaçe anti-inflamatore jo-steroide (NSAID) për të zvogëluar reagimin inflamator dhe për të zvogëluar intensitetin e dhimbjes – celecoxib, diklofenak, movalis, nimesulide;
 • relaksues të muskujve të veprimit qendror për të parandaluar spazmin patologjik të kornizës muskulare të shpinës – midokalm, sirdalud;
 • kondroprotektorë për restaurimin e indit kartilaginoz të disqeve ndërvertebrale dhe normalizimin e proceseve metabolike në shpinë – aflutop, donna, terraflex, chondrolone.

Në periudhën e rikuperimit të sëmundjes, përshkruhen fizioterapi (UHF, magnetoterapi, elektroforezë), ushtrime fizioterapie (terapi fizike), masazh, akupunkturë. Ata rekomandojnë not, gjimnastikë me ujë, Pilates, joga. Aktiviteti i rregullt motorik përmirëson furnizimin me gjak në shpinë, rrit elasticitetin dhe forcën e aparatit muskulo-ligamentoz dhe aktivizon mbrojtjen imunitare të trupit. Po aq e rëndësishme është ushqimi i mirë me përfshirjen në dietën e bimëve të freskëta, frutave dhe perimeve, ushqim deti dhe yndyrna vegjetale.

Me kusht që të ndiqen të gjitha rekomandimet e mjekut, sëmundja mund të shërohet në fazat e hershme të zhvillimit. Me kërkimin e ndihmës mjekësore me vonesë, qëllimi i terapisë është të ndaloni përparimin e procesit patologjik. Në raste të avancuara të sklerozës gjatë formimit të osteofiteve të mëdha, operacioni kryhet për heqjen e tyre, dekompresimin e rrënjëve nervore, eliminimin e hernies dhe çrregullimeve të tjera anatomike të shtyllës kurrizore. Pas operacionit, trajtimi i sëmundjes themelore vazhdon për të parandaluar ri-formimin e defekteve të eshtrave dhe kërc.

Skleroza e shtyllës kurrizore nuk është një njësi e veçantë nosologjike, por është një simptomë radiologjike e sëmundjeve të shtyllës kurrizore. Me qasje të hershme në kujdesin mjekësor, patologjia ka një prognozë të favorshme. Përparimi i ndryshimeve sklerotike në rruazat nuk pëson një zhvillim të kundërt dhe në raste të rënda kërkon ndërhyrje kirurgjikale. Refuzimi i terapisë dhe mbikëqyrja e rregullt mjekësore çon në imobilizimin e shtyllës kurrizore dhe zhvillimin e aftësisë së kufizuar.

Arsyet për zhvillimin e sklerozës së shtyllës kurrizore dhe tiparet e saj

Skleroza e shtyllës kurrizore është një proces në të cilin ekziston shfaqja e ngjeshjes në strukturat e kockave. Zakonisht kjo sëmundje është një sinjal që fluksi i gjakut është i shqetësuar në indet e eshtrave. Vertebrat vertebrale i nënshtrohen ngjeshjes segmentale.

karakteristika

Skleroza subkondrale e shtyllës kurrizore ndodh për shkak të përhapjes së strukturave të eshtrave dhe shprehet në një rritje të densitetit të tyre. Nuk i përket grupit të sëmundjeve të pavarura. Përkundrazi, është një proces patologjik. Shkaku i sëmundjes janë lëndimet, dëmtimet kronike, problemet me sistemin muskulor.

Skleroza subkondrale e shtyllës kurrizore zakonisht diagnostikohet me rreze x.

Skleroza e shtyllës kurrizore ndryshon në varësi të zonës ku ndodhi ngjeshja:

 • Skleroza e shpinës së qafës së mitrës. Ekziston një sindromë e fortë e dhimbjes e lokalizuar në qafë dhe krahë.
 • Skleroza e lamelave të shtyllës kurrizore.
 • Skleroza torakale. Mund të çojë në një shkelje të plotë të funksioneve motorike të shtyllës kurrizore. Ekziston një sindromë dhimbjeje.
 • Skleroza subkondrale e shtyllës kurrizore. Tregon një lezion në shkallë të gjerë të shtyllës kurrizore.

Simptomat

Dhimbja dhe një krizë në shpinë dhe nyje me kalimin e kohës mund të çojnë në pasoja të rënda – kufizim lokal ose i plotë i lëvizjeve në nyje dhe shpinë deri në paaftësi. Njerëzit, të mësuar nga përvoja e hidhur, përdorin një ilaç natyral të rekomanduar nga ortopedist Bubnovsky për të shëruar nyjet. Lexo më shumë "

Skleroza e shtyllës kurrizore karakterizohet nga simptomat e mëposhtme:

 • Sindromi i dhimbjes.
 • Probleme me lakimin e shpinës, lëvizjet e qafës.
 • Vështirësi me ngritjen e peshës.
 • Problemet e koordinimit.
 • Humbja e ndjesisë së gjymtyrëve, dobësi deri në shfaqjen e dridhjes.
 • Ndjesia e gjilpërave në gjymtyrë.
 • Dobësi muskulore.
 • Probleme të frymëmarrjes.
 • Humbje e papritur e peshës.
 • Humor i keq, gjendje depresive.
 • Përkeqësimi i përqendrimit të vëmendjes.
 • Probleme me kujtesën.
 • Problemet e dëgjimit.

Simptomat e sklerozës së shtyllës kurrizore janë shumë të ndryshueshme. Manifestimi i vetëm një grupi të caktuar simptomash është i mundur. Ndonjëherë skleroza mund të ndodhë pa simptoma. Sëmundja diagnostikohet përmes këtyre metodave:

 • Rreze-X.
 • MRI ose skanim CT.
 • Densitometria, e cila ju lejon të mësoni në lidhje me gjendjen dhe madhësinë e ngjeshjes që rezulton në indet e eshtrave.
 • Një test gjaku për të lënë mënjanë dyshimet për praninë e sëmundjeve të tjera.

Trajtim

Meqenëse skleroza kurrizore nuk është një sëmundje e pavarur, por simptomë e një sëmundje tjetër, para së gjithash është e nevojshme për të trajtuar sëmundjen themelore. Zakonisht, trajtimi i sklerozës së shtyllës kurrizore nënkupton një rënie të simptomave, një rënie të dhimbjes dhe parandalimin e zhvillimit të proceseve patologjike.

A keni përjetuar ndonjëherë dhimbje të vazhdueshme në shpinë dhe nyje? Duke gjykuar nga fakti se po lexoni këtë artikull, ju tashmë njiheni personalisht me osteokondrozën, artritin dhe artritin. Me siguri keni provuar një bandë droge, krem, ointments, injeksione, mjekë dhe, siç duket, asnjë nga sa më sipër nuk ju ka ndihmuar. Dhe ka një shpjegim për këtë: thjesht nuk është fitimprurëse për farmacistët të shesin një produkt pune, pasi ata do të humbasin klientët! Sidoqoftë, mjekësia kineze ka njohur për mijëra vjet recetën për të hequr qafe këto sëmundje, dhe është e thjeshtë dhe e kuptueshme. Lexo më shumë "

Zgjedhja e programit të trajtimit varet nga gjendja e organizmit në tërësi, karakteristikat e sëmundjes themelore, patologjitë ekzistuese dhe shpejtësia e zhvillimit të proceseve patologjike.

Konsideroni tiparet e metodave të trajtimit të sklerozës së shtyllës kurrizore:

 • Trajtimi i drogës. Ai përfshin miratimin e ilaçeve që zvogëlojnë inflamacionin, ilaçet për të rivendosur nyjet ndërvertebrale, ilaçet për të rritur imunitetin, qetësuesit e dhimbjeve, ilaçet që lehtësojnë ngërçet e muskujve.
 • Ndërhyrja kirurgjikale. Përdoret vetëm në raste ekstreme të zhvillimit të proceseve patologjike. Kirurgët largojnë osteofitet.
 • Ushqim special Menyja e pacientit duhet të përfshijë ushqim deti, fruta dhe perime.
 • Ushtrime fizike. Mund të jetë Pilates, terapi ushtrimesh, yoga, pishinë. Ushtrimi ndihmon në rritjen e lëvizshmërisë së shtyllës kurrizore, forcon indet e muskujve, krijon një korse muskulore që e mban shtyllën kurrizore në pozicionin e duhur.

Përveç kësaj, trajtimet me masazh, terapia manuale janë të shkëlqyera për trajtim. E rivendos trupin dhe trajtimin në një ambient spa. Skleroza e shtyllës kurrizore nuk mund të eliminohet plotësisht. Sidoqoftë, programet gjithëpërfshirëse të trajtimit ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes, të bëjnë të mundur udhëheqjen e një jetese të mëparshme, rivendosjen e lëvizshmërisë dhe parandalimin e zhvillimit të sëmundjes.

Të gjithë e dimë se çfarë dhimbje dhe siklet janë. Arthrosis, artrit, osteochondrosis dhe dhimbje në shpinë prishin seriozisht jetën, duke kufizuar në veprimet normale – është e pamundur të ngrihet një dorë, të bëni një këmbë ose të dilni nga shtrati.

Sidomos fuqishëm, këto probleme fillojnë të manifestohen pas 45 vjetësh. Kur dikush përballë një dobësie fizike, paniku futet brenda dhe është mjaft i pakëndshëm. Por kjo nuk duhet të kesh frikë – duhet të veprosh! Meansfarë do të thotë të përdoret dhe pse – thotë kirurgu kryesor ortopedik Sergei Bubnovsky. Lexoni më shumë >>>

Skleroza e shtyllës kurrizore – pllaka mbyllëse, qafës së mitrës dhe kraharorit, trajtimi, simptomat, foto

Skleroza e shtyllës kurrizore

Në rast të dhimbjes së shpinës dhe qafës dhe pasi të keni kontaktuar një mjek, skleroza subkondrale e shtyllës kurrizore bëhet një diagnozë mjaft e shpeshtë pas ekzaminimit dhe procedurave radiologjike.

Lexo artikullin:  Kist Becker nën gju se si të trajtoni në shtëpi metodat alternative

Shumë njerëz kanë dëgjuar vetëm për një sëmundje të tillë, por jo një numër i madh i njerëzve e dinë se çfarë është, çfarë është e rrezikshme dhe cilat metoda mund të përdoren për ta trajtuar atë.

Le të shqyrtojmë më në detaje shkaqet e kësaj sëmundje, simptomat dhe metodat e trajtimit.

Shkaqet e

Në përgjithësi, skleroza është një proces patogjen që ndodh në inde dhe karakterizohet nga shfaqja e vulave.

Skleroza subkondrale e trupit të shtyllës kurrizore është një rritje në densitetin e kockave që ndodh për shkak të përhapjes së indit lidhës.

Më shpesh, skleroza është një shenjë e shkeljes së furnizimit me gjak të strukturave të eshtrave.

Sëmundja shprehet në formën e trashjes segmentale të rruazave.

Shkaqet kryesore të kësaj sëmundje janë dy:

 • plakja e parakohshme e indeve;
 • procese të ndryshme inflamatore që vijnë nga sëmundje të ndryshme.

Skleroza e shtyllës kurrizore nuk është një sëmundje si e tillë, por diagnostikohet gjatë një ekzaminimi me rreze X si një shenjë e ndonjë sëmundjeje tjetër.

Zona e lezionit të sklerozës duket si një ngjeshje e indeve të eshtrave, për shkak të së cilës fillojnë të shfaqen rritjet e kockave, të cilat, nga ana tjetër, provokojnë shfaqjen e proceseve të reja inflamatore për shkak të nyjeve të pabarabarta. E gjithë kjo shkakton dhimbje dhe shkakton ngurtësi dhe ngurtësi në shpinë.

Irshtë parregullsi të tilla që janë qartë të dukshme në radiografi ose tomograme dhe diagnostikohen si sklerozë subkondrale e shtyllës kurrizore.

Foto: shenja të sklerozës në një rreze x

Sëmundjet degjenerative-distrofike (artroza dhe osteochondrosis) konsiderohen të jenë shkaku i sklerozës subkondrale.

Një shenjë e zakonshme e sëmundjeve të tilla është shfaqja e osteofiteve. Me osteokondrozën, ato shfaqen përgjatë skajit të rruazave, me artrozë – përgjatë skajeve të nyjeve.

Figura: ndryshime në osteokondrozën kurrizore

E gjithë kjo është po aq e dhimbshme, dhe praktikisht nuk i nënshtrohet asnjë trajtimi. Shtë e mundur vetëm të ndaloni përparimin e sëmundjes dhe të zvogëloni dhimbjen.

Gjithashtu, kur plotësoni një numër kërkesash, shfaqja e osteofiteve të reja mund të parandalohet. Ndonjëherë sugjerohet ndërhyrje kirurgjikale, por, për fat të keq, madje nuk është në gjendje të ndryshojë plotësisht situatën.

Për shkak të këtyre shkaqeve të kësaj sëmundje, skleroza subkondrale e shtyllës kurrizore diagnostikohet më shpesh tek të moshuarit, shumë më rrallë tek njerëzit e moshës së mesme.

Sidoqoftë, rastet e kësaj sëmundje tek fëmijët njihen gjithashtu, për shkak të ndryshimeve patogjene në shpinë ose proceseve inflamatore.

Rruazat në formë pykë janë një nga shkaqet e lakimit të shtyllës kurrizore. Gjeni pse ato burojnë nga artikulli ynë se çfarë është deformimi në formë pykë e trupave vertebral.

Farë është terapia manuale? Ju do të gjeni informacione të dobishme këtu.

Simptomat e sëmundjes

Simptomat kryesore të kësaj sëmundjeje janë dhimbja dhe vështirësia në lakimin e shpinës, kthesën e kokës dhe ngritjen e peshave.

Për më tepër, simptomat e mëposhtme mund të vërehen:

 • Ndryshimet dhe koordinimi i dëmtuar i lëvizjeve, humbja e ekuilibrit;
 • Nuhatje në krah dhe këmbë, dobësi e tyre;
 • Dobësi e përgjithshme e muskujve dhe ndjesi shpimi gjilpërash në gjymtyrë;
 • Vështirësi frymëmarrjeje
 • Dridhje në gjymtyrë;
 • Humbje e papritur dhe e pashpjegueshme e peshës;
 • depresioni;
 • Paaftësia për t'u përqendruar;
 • Dëmtimi i kujtesës;
 • Humbje dëgjimi.

Të gjitha shenjat e mësipërme mund të mos jenë domosdoshmërisht të pranishme, gjithçka varet nga kursi dhe përparimi i sëmundjes.

Në disa njerëz, skleroza subkondrale e shtyllës kurrizore mund të jetë përgjithësisht asimptomatike.

Në varësi të zonës së lokalizimit të ngjeshjes së kockave, mund të bëhet një diagnozë paksa e ndryshme:

 • Skleroza subkondrale e shtyllës kurrizore. Kjo është një diagnozë e përgjithshme, e cila bëhet edhe me dëmtim të gjerë të shtyllës kurrizore.
 • Skleroza e shpinës së qafës së mitrës. Skleroza e rruazave të qafës së mitrës çon në dhimbje të forta në qafë dhe krahë.
 • Skleroza torakale. Ky lloj i sklerozës çon në faktin se shpina e kraharorit gërvisht plotësisht dhe imobilizon shtyllën kurrizore. Kjo shoqërohet me dhimbje të forta.
 • Skleroza e lamelave të shtyllës kurrizore.

Metodat Diagnostike

Më shpesh, diagnoza e kësaj sëmundje kryhet me metodat e mëposhtme:

 • radiografi;
 • Imazhe rezonancë magnetike;
 • CT scan.

Skleroza vertebrale dhe një rritje në densitetin e kockave përcaktohen gjithashtu nga një test i densitetit të veçantë (densitometria).

Foto: imazhi i shtyllës kurrizore të marra nga densitometria

Ndonjëherë, një test gjaku dhe një test gjenetik janë të përshkruara për të përjashtuar mundësinë e sëmundjeve të tjera.

Trajtimi i sklerozës së shtyllës kurrizore ↑

Meqenëse skleroza subkondrale e shtyllës kurrizore nuk është sëmundje – ky është vetëm një term që i referohet ndryshimeve patologjike në indet e eshtrave, nuk ka asnjë trajtim të tillë për këtë lloj skleroze.

Para së gjithash, është e nevojshme për të trajtuar sëmundjen që shoqëron sklerozën e shtyllës kurrizore. Por për shkak të specifikave të këtyre sëmundjeve, një rikuperim i plotë është i pamundur.

Ju vetëm mund të lehtësoni simptomat, të lehtësoni dhimbjen dhe të pengoni përparimin.

Më shpesh, trajtimi përbëhet nga terapi komplekse, e cila përfshin disa fusha:

 • terapia e ilaçeve;
 • ushtrime terapeutike;
 • ndryshimi në dietë.

Trajtimi ka për qëllim ndalimin e dhimbjes dhe ndalimin e zhvillimit të sëmundjes.

Qëllimi i trajtimit varet nga shumë faktorë:

 • gjendja e përgjithshme e trupit;
 • patologjitë ekzistuese;
 • shkalla e përparimit të sëmundjes.

Terapia e drogës konsiston në emërimin e llojeve të mëposhtme të barnave:

 • ilaçe jostoidale anti-inflamatore;
 • chondroprotectors;
 • ilaçe që përmbajnë kondratin ose glukozaminë (për të përmirësuar gjendjen e nyjeve ndërvertebrale);
 • imunomoduluesit (për të përmirësuar gjendjen e përgjithshme të trupit);
 • qetësues për dhimbjet (për dhimbje të forta);
 • relaksues të muskujve (në prani të ngërçeve të muskujve)

Në rastet më ekstreme, kur inflamacioni dhe ngjeshja e indeve të eshtrave është fokale në natyrë, operacioni është i mundur, gjatë së cilës gjithashtu hiqen edhe osteofitet ekzistuese.

Përveç trajtimit të ilaçeve, njerëzit që vuajnë nga skleroza spinale mund të përshkruhen:

 • fizioterapi;
 • akupunkturë;
 • procedurat e tjera të rehabilitimit.

Në të njëjtën kohë, e gjithë kjo është e kombinuar me ushtrime të fizioterapisë dhe një dietë të veçantë.

Sa kocka përbëhet skeleti ynë? Përgjigjen e kësaj pyetje mund ta gjeni në artikullin tonë se sa kocka gjenden në trupin e njeriut.

Pse dhimbet koka në pjesën e prapme të kokës? Gjeni arsyen këtu.

Isfarë është cervikalgjia vertebrogjene? Lexoni këtu.

Dieta e pacientëve me sklerozë të shtyllës kurrizore është në përputhje me parimet e një diete të shëndetshme.

Pacienti duhet të hajë:

  ushqim deti në sasi të mjaftueshme, sepse ato përmbajnë ac yndyror të pangopur>

Gjithashtu metoda efektive për trajtimin e sëmundjeve të shtyllës kurrizore, përfshirë sklerozën, janë:

E gjithë veprimtaria fizike duhet të jetë e moderuar.

Do veprimtari sportive rrit lëvizshmërinë e shtyllës kurrizore, mos lejoni që ajo të ngurtësohet. Ato gjithashtu ndihmojnë në forcimin e muskujve të shpinës dhe qafës, gjë që kontribuon në formimin e të ashtuquajturit korse muskulore, e cila mban shpinë në pozicionin e duhur fiziologjik.

Mjekësia tradicionale është gjithashtu mjaft efektive në trajtimin e sklerozës së shtyllës kurrizore.

Metodat e tilla si apiterapia dhe trajtimi me përgatitjet për kënetën e kënetës njihen edhe nga mjekësia zyrtare.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Video: apiterapia për trajtimin e sëmundjeve kurrizore

Një efekt i shkëlqyer terapeutik jepet nga masazhi dhe terapia manuale.

Trajtimi i sanatoriumit tregohet gjithashtu për pacientë të tillë.

Por, pa marrë parasysh sa efektive janë metodat e ndryshme të trajtimit të sklerozës së shtyllës kurrizore, një kurë e plotë e kësaj sëmundjeje është në çdo rast e pamundur.

Sa më shpejt që pacienti të shkojë te mjeku dhe sëmundja të diagnostikohet, dhe të përshkruhet trajtimi i saktë dhe gjithëpërfshirës, ​​aq më shumë ka të ngjarë që zhvillimi i mëtutjeshëm i sëmundjes të ndalet, sindroma e fortë e dhimbjes mund të eliminohet, lëvizshmëria e shtyllës kurrizore mund të rikthehet gjatë trajtimit, dhe personit mund të ndihmohet për të ruajtur një imazh aktiv të jetës.

Shkaqet e sklerozës subkondrale të shtyllës kurrizore

Sot, sëmundjet kurrizore prekin më shumë njerëzit në moshë pune për shkak të specifikave të punës së tyre. Shkalla e aktivitetit gjatë operacionit mund të jetë në një nga ekstremitetet. Kjo mund të jetë punë statike e ulur ose e qëndrueshme (për shembull, punonjësit e zyrës, operatorët e kombinuar, punëtorët e punëtorisë), ose dëmtimi i rëndë (ngarkesat, ndërtuesit). Pak njerëz i kushtojnë vëmendje shfaqjes së parë të dhimbjes në pjesën e poshtme të shpinës, shpinës ose qafës dhe shkojnë te mjeku me një problem, dhimbja është një sinjal i fillimit të ndryshimeve degjenerative në nyje, që në thelb është skleroza subkondrale.

Isfarë është skleroza subkondrale e shtyllës kurrizore?

Nuk ka ndonjë sëmundje të tillë si skleroza subkondrale në ICD – 10. Ky term përdoret për t'iu referuar një simptome radiologjike kur zbuloni ndryshime strukturore në nyje gjatë radiografisë së një zone të caktuar për një sëmundje tjetër të shtyllës kurrizore. Në imazhe, skleroza subkondrale përcaktohet si zona më të lehta të sipërfaqeve artikulare. Duhet mbajtur mend se strukturat më të dendura do të jenë shumë më të ndritshme se pjesa tjetër, pasi ato thithin pjesën më të madhe të rrezeve X, në atë vend ata nuk do të marrin pjesë në film.

Disku intervertebral i vendosur midis vertebrave është në kontakt me ta nga pllaka e tyre nënkondrale (ose pllaka mbyllëse), të cilat depërtohen nga nervat dhe një rrjet kapilarësh, duke siguruar furnizimin me gjak të strukturave të eshtrave. Për shkak të kësaj, disku i kërcit mundësohet si rezultat i kompresimit kur ecni. Me presion, lëngu synovial del nga kërc, kontakton enët e pjesës nënkondrale të kockave. Skleroza e pllakave mbyllëse ndodh si rezultat i dëmtimit të kërcit. Gama e lëvizjes në nyjen e dëmtuar është zvogëluar, shfaqen osteofitet që pinch rrënjët nervore – shfaqen dhimbjet që përkeqësohen më tej për shkak të spazmës mbrojtëse të muskujve.

Skleroza subkondrale e shtyllës kurrizore klasifikohet sipas vendndodhjes së lezionit: qafës së mitrës, kraharorit dhe mesit. Gjoksi nuk është aq i theksuar dhe dhimbjet e lindura në zonën e zemrës ose vështirësia në frymëmarrje mund të sugjerojnë se problemi është një sëmundje e zemrës ose mushkërive.

Simptomat e sklerozës së qafës së mitrës shoqërohen me dëmtim të furnizimit të gjakut në tru dhe mbaresa nervore të pincosura që dalin nga hapjet intervertebrale. Ankesat e mundshme:

 • dhimbje koke;
 • marramendje;
 • humbja e ekuilibrit;
 • humbja e dëgjimit dhe shikimit;
 • dhimbje kur kthen kokën;
 • mpirje në duar dhe gishta.

Me sklerozë të mesit, simptomat janë si më poshtë:

 • shfaqja e dhimbjes në pjesën e poshtme të shpinës, këmbët gjatë punës së rëndë fizike ose lakimit;
 • mpirje në këmbë;
 • procese të ndenjura në organet e legenit.

Mendimi i ekspertëve

Autori: Olga Vladimirovna Boyko

Zyrtarisht, nuk ka një diagnozë të tillë si skleroza subkondrale në ICD. Në fakt, ne kemi një zëvendësim të kërcit intervertebral në indin lidhës. Në të njëjtën kohë, indet e eshtrave rriten dhe formohen. Skleroza subkondrale nuk është një sëmundje e pavarur dhe konsiderohet një manifestim i osteoartritit të përbashkët ose osteokondrozës kurrizore.

Lexo artikullin:  Simptomat e nxitjes kalkaneale dhe trajtimi i fasciitit planar

Skleroza subkondrale mund të ndodhë kudo në trup. Patologjitë e shpinës së qafës së mitrës paraqesin rrezikun më të madh – madje një ngarkesë e vogël mund të shkaktojë një frakturë të kompresionit.

Patologjia karakterizohet nga dhimbje kronike në një zonë të caktuar të shtyllës kurrizore, por këto nuk janë simptomat e vetme. Pacientët shpesh ankohen për dobësi të muskujve, dridhje, vështirësi në punën e sistemit të frymëmarrjes, dhimbje prapa sternumit (prandaj ata shpesh shkojnë te një kardiolog për të marrë trajtimin e zemrës).

Diagnoza e sklerozës subkondrale është kryesisht rrezatimi X, MRI dhe përcaktimi i densitetit të kockave.

Skleroza subkondrale është një sëmundje degjeneruese e pashërueshme, kështu që trajtimi është simptomatik. Ekspertët e çdo niveli rekomandojnë të heqin dorë nga zakonet e këqija, të luani sporte (duke marrë parasysh kundërindikacionet), dhe veçanërisht t'i kushtoni vëmendje dietës.

Shkaqet e kësaj patologjie

Si rezultat i dëmtimit të diskut intervertebral dhe një shkelje e ushqimit të tij, ndodh shkatërrimi dhe humbja e elasticitetit, gjë që nga ana tjetër çon në lëvizje të dëmtuar në nyjen ndërvertebrale për shkak të të ashtuquajturës nyje të thatë – një gjendje ku prodhimi i sinovialit lëngu, i cili është përgjegjës për elasticitetin e kërcit, zvogëlohet. Nga ana tjetër, ngarkesa në pllakat fundore rritet, gjë që çon në trashjen e tyre për shkak të rritjes së indeve fibroze. Një tepricë e indit lidhës të mbingarkuar rrit ngarkesën në këtë vend në sipërfaqet artikulare, gjë që çon në rritje kompensuese në anën e kundërt të rritjeve të kockave – osteofiteve. Për shkak të tyre, lëvizshmëria e nyjeve zvogëlohet, ndodhin dhimbje dhe inflamacion.

Ajo duhet të përqendrohet edhe një herë në faktin se skleroza subkondrale, ose skleroza e pllakave mbyllëse, nuk është një diagnozë, është pasojë e një sëmundje tjetër. Më shpesh, osteoskleroza është një sindromë e sëmundjeve të tilla si osteokondrozës, artritit dhe artrozës. Faktorët provokues të sklerozës ndahen në dy grupe të mëdha:

Endogjene, ose e brendshme:

 • pleqëri Në njerëzit pas 50 vjeç, muskujt e tyre të shpinës janë dukshëm më të dobët, gjë që rrit rrezikun e sklerozës;
 • trashëgim. Sidomos në gratë, nëna e të cilave vuante nga sëmundje të kyçeve;
 • inflamacion i nyjeve;
 • diabeti mellitus, i cili ndikon negativisht në furnizimin periferik të gjakut në inde.
 • dëmtime të ndryshme që vijnë nga aktivitete sportive ose të punës;
 • mbipesha, duke rritur ngarkesën në nyje;
 • një mënyrë jetese e ulur që çon në dobësimin e muskujve të shpinës;
 • nevoja për të mbajtur të njëjtën qëndrim për një kohë të gjatë;
 • sklerozë të shumëfishtë;
 • artriti, artriti, osteokondrozë dhe sëmundje të tjera të sistemit muskulor skeletik.

Diagnoza e sklerozës së qafës së mitrës

Metodat më të sakta diagnostikuese do të jenë metodat radiologjike instrumentale. Klinika Yusupov ka të gjitha pajisjet e nevojshme për përcaktimin e kësaj patologjie. Specialistët tanë kanë përvojë të konsiderueshme në diagnostikimin e sëmundjeve kurrizore në imazhe të ndryshme.

Skleroza e pllakave mbyllëse është një shenjë e pranisë së një procesi patologjik të shkaktuar nga sëmundja themelore. Për diagnozën e tij diferenciale dhe konfirmimin e diagnozës, përdoren ekzaminimet e mëposhtme instrumentale:

 • Rreze-X;
 • ultrosonografi;
 • imazh i rezonancës magnetike;
 • tomografia e llogaritur;
 • osteodensitometry;
 • ndonjëherë kërkohet një test gjenetik për të përjashtuar një sëmundje gjenetike.

Këto metoda të imazhit ju lejojnë të përcaktoni shkallën e dëmtimit të bashkimit, ndryshimin në strukturën e tij dhe shkallën e rritjes së indit lidhës. Struktura më të dendura do të shfaqen më të lehta se pjesa tjetër. Një metodë e tillë si densitometria është jashtëzakonisht interesante, me ndihmën e saj është e mundur të vlerësohet densiteti mineral i indit kockor. Isshtë tejzanor, x-ray dhe fotonik. Thelbi i metodës është të krahasoni treguesit e pacientit me kritere të veçanta, të cilat janë të dhëna statistikore. Përdorni kriteret Z dhe T. Kriteri T korrespondon me masën normale të eshtrave të pikut, dmth., Vlera mesatare për moshën në të cilën dendësia minerale e eshtrave në këtë zonë arrin një maksimum. Testi Z është i karakterizuar nga një vlerë mesatare për një moshë të caktuar. Normë për një rezultat T prej 1 − ose më të lartë. Nga -1 në -2,5, përcaktohet një ulje e densitetit të mineraleve; më pak se -2,5 – osteoporoza. Rezultati Z është normalisht pozitiv. Vlerat negative tregojnë densitet të ulët të kockave.

Trajtimi i sklerozës së qafës së mitrës

Trajtimi etiotropik nuk ekziston, pasi ky proces patologjik është pasojë e sëmundjes themelore. Pas një diagnoze të plotë dhe identifikimit të sëmundjes që shkaktoi osteosklerozën e shpinës së qafës së mitrës, specialistët në spitalin Yusupov përshkruajnë terapi komplekse që synon posaçërisht atë. Duhet pasur parasysh se terapia është jashtëzakonisht e efektshme vetëm në fazat fillestare, simptomat e së cilës nuk e shqetësojnë shumë pacientin. Për shkak të kësaj, trajtimi kryhet më vonë dhe qëllimi nuk është kurimi, por ndalimi i përparimit. Ndryshimet që janë shfaqur në nyje janë të pakthyeshme dhe sa më shpejt të vini te mjeku, aq më i madh është shansi për një shërim të plotë.

Trajtimi është multicomponent, ai përbëhet nga terapi me ilaçe, fizioterapi, në raste të rënda, metodat kirurgjikale shtohen.

Përdoren grupet e mëposhtme të ilaçeve:

 • ilaçe anti-inflamatore jo-hormonale. Qëllimi i tyre është të eliminojnë procesin inflamator dhe të zvogëlojnë dhimbjen;
 • analgjezikë – ndaloni një sulm dhimbjeje;
 • chondroprotectors – përmirësojnë metabolizmin e kërcit, ngadalësojnë ose ndalojnë shkatërrimin e tij, kanë një efekt të lehtë anti-inflamator;
 • relaksues të muskujve – ju lejojnë të lehtësoni spazmën e muskujve që ndodh si një reagim mbrojtës për të zvogëluar lëvizjen në nyjen e dëmtuar;
 • Vitamina B, fosfori, kalciumi – janë të rëndësishme për të siguruar rigjenerimin e indeve.

Ju gjithashtu mund të përdorni ointments të ndryshme të ngrohjes për të lehtësuar dhimbjen. Por ky është një trajtim simptomatik që vetëm lehtëson gjendjen.

Fizioterapia është vërtetuar shumë pozitivisht, pasi përdorimi i saj përmirëson furnizimin me gjak në zonën e prekur, zvogëlon inflamacionin dhe përshpejton rigjenerimin e indeve, dhe skleroza e mëtejshme është e ndaluar.

Ndër procedurat fizioterapeutike, ato kanë rezultuar jashtëzakonisht pozitive:

 • elektroforeza – përmirëson rrjedhën e gjakut në zonën e prekur. Nëse kryhet së bashku me ilaçin, siguron depërtimin e tij më të shpejtë;
 • terapi me frekuencë ultra të lartë;
 • banja me baltë dhe sulfide hidrogjeni.

Gjatë një përkeqësimi, terapia e ushtrimeve dhe masazhi janë të ndaluara. Emërimi i tyre përcaktohet nga mjeku që merr pjesë. Ushtrimet duhet të kryhen vetëm me instruktorin në dhomën e terapisë së ushtrimeve për të parandaluar dëmtimet e mundshme. Me rivendosjen e lëvizshmërisë, forca e muskujve të shpinës dhe qafës do të rritet. Korseja e muskujve do të stabilizojë shtyllën kurrizore. Masazhi rrit rrjedhjen e gjakut në zonën e masazhuar, zvogëlon spazmën e muskujve. Ekzistojnë tre lëvizje kryesore në masazh klasik: stroking, fërkim dhe zierje.

Me trajtimin me vonesë të problemit, kur osteofitet janë shfaqur, kërkohet trajtim kirurgjikal, pasi ato nuk hiqen nga asnjë ilaç ose fizioterapi. Por ju mund të kuroni plotësisht nyjen.

Prognoza e sëmundjes

Fatkeqësisht, skleroza e shpinës së qafës së mitrës është një sëmundje degjeneruese progresive. Sa më shpejt të shihni një mjek, aq më i lartë është parashikimi juaj i favorshëm. Nëse keni probleme me shtyllën kurrizore, duhet të kaloni një kurs masazhi çdo gjashtë muaj, të monitoroni mënyrën e punës dhe pushimin, të mbroni shpinën nga ngritja e peshave. Por nuk duhet të braktisni plotësisht aktivitetin fizik.

C Skleroza subkondrale e shtyllës kurrizore: çfarë është ajo, shkaqet, simptomat, trajtimi, parandalimi

Zhvillimi i progresit shkencor dhe teknologjik nënkupton një përtëritje të konsiderueshme të sëmundjeve të shtyllës kurrizore. Vegël moderne janë aq të ngulitura në jetën e njeriut modern sa shumë njerëz kanë punë të ulur, kohë të lirë, relaksim dhe përgjithësisht një mënyrë jetese pasive. Kjo çoi në faktin se pas 25 vjetësh, një person fillon të ndiejë simptomat e para të dhimbshme në shpinë. Dhe nëse nuk e ndryshoni stilin e jetës tuaj në kohë, me kalimin e kohës, dhimbja e shpinës mund të çojë në pasoja të pakthyeshme. Një nga ndërlikimet më serioze, të pashërueshme të sëmundjeve të shtyllës kurrizore është skleroza e pllakës së pasme vertebrale.

Rreth përshkrimit të patologjisë

Skleroza e pllakave ligamentoze të shtyllës kurrizore (ose skleroza nënkondrale e shpinës) është një proces i përhapjes dhe rritjes së densitetit të kockave dhe indeve lidhës. Më shpesh, patologjia prek qafën e mitrës dhe lumbaren, por ndodh që përhapet në të gjithë shpinë. Një tipar alarmues i sklerozës së pllakave mbyllëse të kraharorit është mungesa e plotë e simptomave.

Disku intervertebral ndodhet sipër pllakës nënkondrale, dhe trupi vertebral është poshtë. Me zhvillimin e sklerozës së pllakave mbyllëse, pllaka nënkondrale fillon të trashet, shfaqen rezultate në të – osteofitet. Rritje të tilla krijojnë fërkime, duke shkaktuar kështu dhimbje, e cila përfundimisht çon në një proces inflamator.

Kjo diagnozë nuk është një patologji e pavarur. Në pjesën dërrmuese të rasteve, skleroza subkondrale shfaqet në sfondin e sëmundjeve ekzistuese të shtyllës kurrizore. Nëse sëmundja themelore trajtohet, rritja e eshtrave mund të imobilizojë tërë nyjen.

Arsyet P

Osteochondrosis është shkaku kryesor i sklerozës subkondrale. Në 90% të rasteve, kjo patologji zhvillohet si një ndërlikim në sfondin e osteokondrozës kronike. Me osteokondrozën, ndodh shkatërrimi progresiv i indit të kërcit, me një shkelje të furnizimit të gjakut në rruaza. Më shpesh, osteofitet ndodhin gjatë periudhave të acarimit, proceseve inflamatore në fushën e shkatërrimit të diskut intervertebral. Por ka edhe shkaqe shoqërues të zhvillimit të sëmundjes. Mund të ekzistojnë paralelisht me osteokondrozën ose në mënyrë të pavarur.

 • jetesa e ulur;
 • trauma;
 • mosha e përparuar;
 • muskujt e pashtershëm, të mangët të shpinës;
 • punë që përfshin një pozicion të gjatë ulur ose qëndrimi;
 • sëmundje të zgjatura inflamatore;
 • sëmundjet e sistemit muskuloskeletor;
 • sklerozë të shumëfishtë;
 • ushqim i dobët;
 • ngritje e vazhdueshme e peshës për shkak të aktivitetit të punës (ngarkuesit, ndërtuesit);
 • trashje.

Simptomat

Me sklerozën nënkondrale, një dëmtim i muskujve mbrojtës ndodh në lezion, i cili rrit sindromën e dhimbjes. Osteofitet dëmtojnë indet e buta dhe pinch rrënjët e mbaresa nervore. Simptomat varen kryesisht nga fusha e lezioneve sklerotike. Ekzistojnë sklerozë të pllakave mbyllëse: shpinë qafës së mitrës, kraharorit, lumbarit. Në raste të rralla, e gjithë shtylla kurrizore preket. Shumica e procesit sklerotik preket nga qafa dhe pjesa e poshtme e shpinës. Kjo është për shkak të ngarkesës së madhe kur lëviz në këto zona.

Simptomat e sklerozës subkondrale të shpinës së qafës së mitrës

 • dhimbje që intensifikohet me lëvizjen e kokës;
 • humbja e ekuilibrit;
 • dëgjimi dhe shikimi i dëmtuar;
 • siklet në duar dhe gishta;
 • marramendje;
 • dhimbje koke.

Patologjia e rajonit të kraharorit është pothuajse asimptomatik. Në raste të rralla, pacientët ndiejnë dhimbje në zemër, siklet në frymëmarrje. Një diagnozë e saktë bëhet kur rajoni i kraharorit tashmë është plotësisht i imobilizuar.

C Simptomat e sklerozës subkondrale të mesit

 • dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës, e cila është më e keqe me peshat e lakimit dhe ngritjes;
 • dhimbje në ekstremet e poshtme;
 • siklet në këmbë – ndjesi shpimi gjilpërash, mpirje, djegie;
 • procese të ndenjura në organet e legenit.

D Diagnoza dhe trajtimi

Metoda klasike diagnostike për këtë patologji është rrezet x dhe ankesat e pacientëve. Në prani të një procesi inflamator, mjeku mund të përshkruaj një MRI, një test të gjakut dhe urinës.

M Trajtimi i drogës

Një kurë e plotë për sklerozën e pllakave fundore të shtyllës kurrizore është e mundur vetëm kirurgjikale. Trajtimi konservativ i ilaçeve që synon lehtësimin e dhimbjes, inflamacionit dhe pengimin e përparimit të sëmundjes.

Ilaçet anti-inflamatore josteroide të bazuara në Diklofenac përdoren gjerësisht, të cilat kanë veti anti-inflamatore dhe analgjezike. Për të lehtësuar tensionin e muskujve rreth fokusit të inflamacionit, përdoren acidi nikotinik, vitaminat B, fosfori dhe kalciumi. Me dhimbje të forta, një kurs i analgjezikëve përshkruhet me injeksion, por vetëm nën mbikëqyrjen e një mjeku, pasi ato kanë një numër efektesh anësore. Vajrat e ngrohta lehtësojnë dhimbjen – Finalgon, Capsicam.

fizioterapi

Elektroforeza siguron shpërndarjen më të shpejtë të barnave në vendin e inflamacionit. Mund të përdoret si kujdes urgjent ose për njerëzit me sëmundje të traktit gastrointestinal.

Terapia diadynamic përmirëson qarkullimin e gjakut në indet ngjitur dhe përshpejton proceset metabolike.

Gjimnastikë terapeutike

Gjatë acarimeve, çdo ushtrim fizik është kundërindikuar. Për njerëzit me një diagnozë të sklerozës së pllakave fundore të shtyllës kurrizore, kompleksi i parë i gjimnastikës terapeutike duhet të kryhet vetëm në dhomën e terapisë së ushtrimeve nën mbikëqyrjen e një instruktori. Atëherë mund ta bëni vetë.

Lexo artikullin:  Farë është spondilartroza e trajtimit të qafës së mitrës me shpinë

C Mjekësia Tradicionale

Një avantazh i rëndësishëm i metodave alternative është mungesa e efekteve anësore. Sigurisht, është e pamundur të kurohet skleroza subkondrale me metoda të tilla, por mjekësia tradicionale ndihmon mjaft efektive në lehtësimin e simptomave.

Receta alternative e mjekësisë:

 1. Shërimi i banjove nga zierje në degët e pishave, përmirëson qarkullimin e gjakut, lehtëson dhimbjen;
 2. Supë Elderberry. 20 g kokërr pluhur në gjysmë gote ujë të valë. Merrni 50 ml 3 herë në ditë;
 3. Një copë yndyrë, e aplikuar në një vend të lënduar, lehtëson sindromën e dhimbjes. Filmi shtrihet në majë dhe është i izoluar me një shall.

P Parandalimi i sklerozës subkondrale

Një mënyrë jetese aktive dhe një dietë e shëndetshme e ekuilibruar janë rekomandimet kryesore.

 • nëse duhet të punoni kryesisht në të njëjtin pozicion gjatë uljes ose qëndrimit në këmbë, atëherë në mënyrë periodike duhet të bëni ushtrime të thjeshta – rrotullimi i kokës, rrotullimi;
 • pesha gjurmuese;
 • nëse tashmë ka sëmundje të shtyllës kurrizore, një kurs masazhi duhet të merret çdo 6 muaj. Ky është parandalimi më i mirë kundër osteofiteve;
 • duke luajtur ushtrime në mëngjes ose ushtrime në mëngjes.

Skleroza e pllakave fundore të shtyllës kurrizore është një sëmundje e pakthyeshme. Ju mund të tërhiqeni plotësisht vetëm me ndihmën e ndërhyrjes kirurgjikale. Por me një terapi të rregullt konservative komplekse, mund të harroni për simptomat e pakëndshme të sëmundjes për një kohë të gjatë dhe të ndaloni zhvillimin e patologjisë.

Shkaqet e sklerozës subkondrale të shtyllës kurrizore

Sot, sëmundjet kurrizore prekin më shumë njerëzit në moshë pune për shkak të specifikave të punës së tyre. Shkalla e aktivitetit gjatë operacionit mund të jetë në një nga ekstremitetet. Kjo mund të jetë punë statike e ulur ose e qëndrueshme (për shembull, punonjësit e zyrës, operatorët e kombinuar, punëtorët e punëtorisë), ose dëmtimi i rëndë (ngarkesat, ndërtuesit). Pak njerëz i kushtojnë vëmendje shfaqjes së parë të dhimbjes në pjesën e poshtme të shpinës, shpinës ose qafës dhe shkojnë te mjeku me një problem, dhimbja është një sinjal i fillimit të ndryshimeve degjenerative në nyje, që në thelb është skleroza subkondrale.

Isfarë është skleroza subkondrale e shtyllës kurrizore?

Nuk ka ndonjë sëmundje të tillë si skleroza subkondrale në ICD – 10. Ky term përdoret për t'iu referuar një simptome radiologjike kur zbuloni ndryshime strukturore në nyje gjatë radiografisë së një zone të caktuar për një sëmundje tjetër të shtyllës kurrizore. Në imazhe, skleroza subkondrale përcaktohet si zona më të lehta të sipërfaqeve artikulare. Duhet mbajtur mend se strukturat më të dendura do të jenë shumë më të ndritshme se pjesa tjetër, pasi ato thithin pjesën më të madhe të rrezeve X, në atë vend ata nuk do të marrin pjesë në film.

Disku intervertebral i vendosur midis vertebrave është në kontakt me ta nga pllaka e tyre nënkondrale (ose pllaka mbyllëse), të cilat depërtohen nga nervat dhe një rrjet kapilarësh, duke siguruar furnizimin me gjak të strukturave të eshtrave. Për shkak të kësaj, disku i kërcit mundësohet si rezultat i kompresimit kur ecni. Me presion, lëngu synovial del nga kërc, kontakton enët e pjesës nënkondrale të kockave. Skleroza e pllakave mbyllëse ndodh si rezultat i dëmtimit të kërcit. Gama e lëvizjes në nyjen e dëmtuar është zvogëluar, shfaqen osteofitet që pinch rrënjët nervore – shfaqen dhimbjet që përkeqësohen më tej për shkak të spazmës mbrojtëse të muskujve.

Skleroza subkondrale e shtyllës kurrizore klasifikohet sipas vendndodhjes së lezionit: qafës së mitrës, kraharorit dhe mesit. Gjoksi nuk është aq i theksuar dhe dhimbjet e lindura në zonën e zemrës ose vështirësia në frymëmarrje mund të sugjerojnë se problemi është një sëmundje e zemrës ose mushkërive.

Simptomat e sklerozës së qafës së mitrës shoqërohen me dëmtim të furnizimit të gjakut në tru dhe mbaresa nervore të pincosura që dalin nga hapjet intervertebrale. Ankesat e mundshme:

 • dhimbje koke;
 • marramendje;
 • humbja e ekuilibrit;
 • humbja e dëgjimit dhe shikimit;
 • dhimbje kur kthen kokën;
 • mpirje në duar dhe gishta.

Me sklerozë të mesit, simptomat janë si më poshtë:

 • shfaqja e dhimbjes në pjesën e poshtme të shpinës, këmbët gjatë punës së rëndë fizike ose lakimit;
 • mpirje në këmbë;
 • procese të ndenjura në organet e legenit.

Mendimi i ekspertëve

Autori: Olga Vladimirovna Boyko

Zyrtarisht, nuk ka një diagnozë të tillë si skleroza subkondrale në ICD. Në fakt, ne kemi një zëvendësim të kërcit intervertebral në indin lidhës. Në të njëjtën kohë, indet e eshtrave rriten dhe formohen. Skleroza subkondrale nuk është një sëmundje e pavarur dhe konsiderohet një manifestim i osteoartritit të përbashkët ose osteokondrozës kurrizore.

Skleroza subkondrale mund të ndodhë kudo në trup. Patologjitë e shpinës së qafës së mitrës paraqesin rrezikun më të madh – madje një ngarkesë e vogël mund të shkaktojë një frakturë të kompresionit.

Patologjia karakterizohet nga dhimbje kronike në një zonë të caktuar të shtyllës kurrizore, por këto nuk janë simptomat e vetme. Pacientët shpesh ankohen për dobësi të muskujve, dridhje, vështirësi në punën e sistemit të frymëmarrjes, dhimbje prapa sternumit (prandaj ata shpesh shkojnë te një kardiolog për të marrë trajtimin e zemrës).

Diagnoza e sklerozës subkondrale është kryesisht rrezatimi X, MRI dhe përcaktimi i densitetit të kockave.

Skleroza subkondrale është një sëmundje degjeneruese e pashërueshme, kështu që trajtimi është simptomatik. Ekspertët e çdo niveli rekomandojnë të heqin dorë nga zakonet e këqija, të luani sporte (duke marrë parasysh kundërindikacionet), dhe veçanërisht t'i kushtoni vëmendje dietës.

Shkaqet e kësaj patologjie

Si rezultat i dëmtimit të diskut intervertebral dhe një shkelje e ushqimit të tij, ndodh shkatërrimi dhe humbja e elasticitetit, gjë që nga ana tjetër çon në lëvizje të dëmtuar në nyjen ndërvertebrale për shkak të të ashtuquajturës nyje të thatë – një gjendje ku prodhimi i sinovialit lëngu, i cili është përgjegjës për elasticitetin e kërcit, zvogëlohet. Nga ana tjetër, ngarkesa në pllakat fundore rritet, gjë që çon në trashjen e tyre për shkak të rritjes së indeve fibroze. Një tepricë e indit lidhës të mbingarkuar rrit ngarkesën në këtë vend në sipërfaqet artikulare, gjë që çon në rritje kompensuese në anën e kundërt të rritjeve të kockave – osteofiteve. Për shkak të tyre, lëvizshmëria e nyjeve zvogëlohet, ndodhin dhimbje dhe inflamacion.

Ajo duhet të përqendrohet edhe një herë në faktin se skleroza subkondrale, ose skleroza e pllakave mbyllëse, nuk është një diagnozë, është pasojë e një sëmundje tjetër. Më shpesh, osteoskleroza është një sindromë e sëmundjeve të tilla si osteokondrozës, artritit dhe artrozës. Faktorët provokues të sklerozës ndahen në dy grupe të mëdha:

Endogjene, ose e brendshme:

 • pleqëri Në njerëzit pas 50 vjeç, muskujt e tyre të shpinës janë dukshëm më të dobët, gjë që rrit rrezikun e sklerozës;
 • trashëgim. Sidomos në gratë, nëna e të cilave vuante nga sëmundje të kyçeve;
 • inflamacion i nyjeve;
 • diabeti mellitus, i cili ndikon negativisht në furnizimin periferik të gjakut në inde.
 • dëmtime të ndryshme që vijnë nga aktivitete sportive ose të punës;
 • mbipesha, duke rritur ngarkesën në nyje;
 • një mënyrë jetese e ulur që çon në dobësimin e muskujve të shpinës;
 • nevoja për të mbajtur të njëjtën qëndrim për një kohë të gjatë;
 • sklerozë të shumëfishtë;
 • artriti, artriti, osteokondrozë dhe sëmundje të tjera të sistemit muskulor skeletik.

Diagnoza e sklerozës së qafës së mitrës

Metodat më të sakta diagnostikuese do të jenë metodat radiologjike instrumentale. Klinika Yusupov ka të gjitha pajisjet e nevojshme për përcaktimin e kësaj patologjie. Specialistët tanë kanë përvojë të konsiderueshme në diagnostikimin e sëmundjeve kurrizore në imazhe të ndryshme.

Skleroza e pllakave mbyllëse është një shenjë e pranisë së një procesi patologjik të shkaktuar nga sëmundja themelore. Për diagnozën e tij diferenciale dhe konfirmimin e diagnozës, përdoren ekzaminimet e mëposhtme instrumentale:

 • Rreze-X;
 • ultrosonografi;
 • imazh i rezonancës magnetike;
 • tomografia e llogaritur;
 • osteodensitometry;
 • ndonjëherë kërkohet një test gjenetik për të përjashtuar një sëmundje gjenetike.

Këto metoda të imazhit ju lejojnë të përcaktoni shkallën e dëmtimit të bashkimit, ndryshimin në strukturën e tij dhe shkallën e rritjes së indit lidhës. Struktura më të dendura do të shfaqen më të lehta se pjesa tjetër. Një metodë e tillë si densitometria është jashtëzakonisht interesante, me ndihmën e saj është e mundur të vlerësohet densiteti mineral i indit kockor. Isshtë tejzanor, x-ray dhe fotonik. Thelbi i metodës është të krahasoni treguesit e pacientit me kritere të veçanta, të cilat janë të dhëna statistikore. Përdorni kriteret Z dhe T. Kriteri T korrespondon me masën normale të eshtrave të pikut, dmth., Vlera mesatare për moshën në të cilën dendësia minerale e eshtrave në këtë zonë arrin një maksimum. Testi Z është i karakterizuar nga një vlerë mesatare për një moshë të caktuar. Normë për një rezultat T prej 1 − ose më të lartë. Nga -1 në -2,5, përcaktohet një ulje e densitetit të mineraleve; më pak se -2,5 – osteoporoza. Rezultati Z është normalisht pozitiv. Vlerat negative tregojnë densitet të ulët të kockave.

Trajtimi i sklerozës së qafës së mitrës

Trajtimi etiotropik nuk ekziston, pasi ky proces patologjik është pasojë e sëmundjes themelore. Pas një diagnoze të plotë dhe identifikimit të sëmundjes që shkaktoi osteosklerozën e shpinës së qafës së mitrës, specialistët në spitalin Yusupov përshkruajnë terapi komplekse që synon posaçërisht atë. Duhet pasur parasysh se terapia është jashtëzakonisht e efektshme vetëm në fazat fillestare, simptomat e së cilës nuk e shqetësojnë shumë pacientin. Për shkak të kësaj, trajtimi kryhet më vonë dhe qëllimi nuk është kurimi, por ndalimi i përparimit. Ndryshimet që janë shfaqur në nyje janë të pakthyeshme dhe sa më shpejt të vini te mjeku, aq më i madh është shansi për një shërim të plotë.

Trajtimi është multicomponent, ai përbëhet nga terapi me ilaçe, fizioterapi, në raste të rënda, metodat kirurgjikale shtohen.

Përdoren grupet e mëposhtme të ilaçeve:

 • ilaçe anti-inflamatore jo-hormonale. Qëllimi i tyre është të eliminojnë procesin inflamator dhe të zvogëlojnë dhimbjen;
 • analgjezikë – ndaloni një sulm dhimbjeje;
 • chondroprotectors – përmirësojnë metabolizmin e kërcit, ngadalësojnë ose ndalojnë shkatërrimin e tij, kanë një efekt të lehtë anti-inflamator;
 • relaksues të muskujve – ju lejojnë të lehtësoni spazmën e muskujve që ndodh si një reagim mbrojtës për të zvogëluar lëvizjen në nyjen e dëmtuar;
 • Vitamina B, fosfori, kalciumi – janë të rëndësishme për të siguruar rigjenerimin e indeve.

Ju gjithashtu mund të përdorni ointments të ndryshme të ngrohjes për të lehtësuar dhimbjen. Por ky është një trajtim simptomatik që vetëm lehtëson gjendjen.

Fizioterapia është vërtetuar shumë pozitivisht, pasi përdorimi i saj përmirëson furnizimin me gjak në zonën e prekur, zvogëlon inflamacionin dhe përshpejton rigjenerimin e indeve, dhe skleroza e mëtejshme është e ndaluar.

Ndër procedurat fizioterapeutike, ato kanë rezultuar jashtëzakonisht pozitive:

 • elektroforeza – përmirëson rrjedhën e gjakut në zonën e prekur. Nëse kryhet së bashku me ilaçin, siguron depërtimin e tij më të shpejtë;
 • terapi me frekuencë ultra të lartë;
 • banja me baltë dhe sulfide hidrogjeni.

Gjatë një përkeqësimi, terapia e ushtrimeve dhe masazhi janë të ndaluara. Emërimi i tyre përcaktohet nga mjeku që merr pjesë. Ushtrimet duhet të kryhen vetëm me instruktorin në dhomën e terapisë së ushtrimeve për të parandaluar dëmtimet e mundshme. Me rivendosjen e lëvizshmërisë, forca e muskujve të shpinës dhe qafës do të rritet. Korseja e muskujve do të stabilizojë shtyllën kurrizore. Masazhi rrit rrjedhjen e gjakut në zonën e masazhuar, zvogëlon spazmën e muskujve. Ekzistojnë tre lëvizje kryesore në masazh klasik: stroking, fërkim dhe zierje.

Me trajtimin me vonesë të problemit, kur osteofitet janë shfaqur, kërkohet trajtim kirurgjikal, pasi ato nuk hiqen nga asnjë ilaç ose fizioterapi. Por ju mund të kuroni plotësisht nyjen.

Prognoza e sëmundjes

Fatkeqësisht, skleroza e shpinës së qafës së mitrës është një sëmundje degjeneruese progresive. Sa më shpejt të shihni një mjek, aq më i lartë është parashikimi juaj i favorshëm. Nëse keni probleme me shtyllën kurrizore, duhet të kaloni një kurs masazhi çdo gjashtë muaj, të monitoroni mënyrën e punës dhe pushimin, të mbroni shpinën nga ngritja e peshave. Por nuk duhet të braktisni plotësisht aktivitetin fizik.

ExpertNews Shqipëri