Sinoviti i metodave të trajtimit të kyçit të këmbës

Sinoviti i nyjes së kyçit të këmbës, veçanërisht në formën akute, ka një simptomatologji të theksuar. Sëmundja shoqërohet me ethe, ënjtje dhe ënjtje të nyjes. Kyçin e këmbës është rritur ndjeshëm në madhësi. Ellingnjtja shtrihet në këmbë dhe kyçin e këmbës, ënjtja mund të jetë 10 cm. Ndjenjë e rëndë në këmbë, lëkura në zonën e prekur bëhet e nxehtë në prekje. Nëse shtypni në kyçin e këmbës, mund të ndjeni lëngun.

Me një proces të butë inflamator, pacienti ndjen dhimbje gjatë ecjes. Nëse inflamacioni është i rëndë, atëherë dhimbja nuk ndalet as në pushim, personi nuk lë një ndjenjë të plotësisë. Lëvizjet elementare në nyje janë të vështira. Nëse gjaku shfaqet në rrjedhje, lëkura kthehet në të kuqe.

Në sinovitin akut ose infektiv, gjendja e përgjithshme përkeqësohet ndjeshëm. Pacienti ndihet i dobët, nauze, shfaqen të vjella, temperatura mund të rritet deri në 40 ° C, rritet nyjet limfatike rajonale.

Kripërat mund të depozitohen në zgavrën e përbashkët.

Sinoviti kronik dhe aseptik ka një kurs të ngadaltë. Simptomat e një forme kronike në falje shkaktohen nga sëmundja themelore.

Cili mjek trajton sinovitin e këmbës?

Traumatologët, ortopedët, mjekët e TB dhe reumatologët mund të trajtojnë sinovitin e këmbës. Ndonjëherë kërkohet një konsultë me një hematolog, endokrinolog, ENT ose specialist të sëmundjes infektive.

Diagnostics

Diagnoza e sinovitit të këmbës bëhet në bazë të ekzaminimit, përcaktimit të ankesave të pacientit dhe marrjes së mostrës së gjakut. Një birë është bërë për të identifikuar natyrën e rrjedhës. Për më tepër, mund të kërkohet ekografia, radiografia, artrografia, CT ose MRI.

Lexo artikullin:  A mund të shërohet artriti përgjithmonë prognoza për shërim në varësi të specieve

Ndihma e parë

Ndihma e parë për pacientin konsiston në fiksimin e këmbës në një pozicion. Shtë e nevojshme të kufizoni çdo lëvizje në anën e saj në mënyrë që dhimbja dhe inflamacioni të mos intensifikohet, por nyja nuk mund të shtrihet shumë.

Një fashë elastike zbatohet mesatarisht për 7 ditë, por koha e saktë duhet të përcaktohet nga mjeku.

Trajtim

Sinoviti i nyjes së kyçit të këmbës trajtohet duke përdorur metoda të tilla:

 • terapia e ilaçeve;
 • procedurat fizioterapeutike dhe masazhi;
 • Terapia e ushtrimeve;
 • ndërhyrje kirurgjikale.

Në kohën e trajtimit, pushimi i plotë është i rëndësishëm për një gjymtyrë të sëmurë.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

birë

Punksioni i përbashkët është një pjesë integrale e trajtimit të një forme purulente të sinovitit, si dhe inflamacion me një sasi të madhe të difuzionit në zgavër. Kjo është një ndërhyrje e vogël kirurgjikale, gjatë së cilës zgavra e përbashkët është shpuar dhe eksudati pompohet nga ajo.

Lexo artikullin:  Karakteristikat e një frakture të humerusit dhe vështirësitë në trajtim

Manipulimi mund të bëhet një herë ose në mënyrë të përsëritur nën anestezi lokale.

imobilizimi

Me sinovitin aseptik, kur një sasi e vogël e difuzionit është grumbulluar në zgavër, tregohet fashë e ngushtë e bashkimit me imobilizim të gjymtyrëve në një pozicion pak të ngritur. Në të njëjtën kohë, kryhen procedurat fizioterapeutike – elektroforeza me novokainë, rrezatimi UV dhe UHF.

Forma akute gjithashtu përfshin imobilizimin me fiksimin e gjymtyrëve në një pozicion të ngritur.

ilaç

Grupet e mëposhtme të barnave përdoren për trajtim:

 • NSAID dhe qetësues për qetësimin e dhimbjeve – Nimesulide, Ketonal, Ibuprofen;
 • anestetikë lokale – Voltaren, Diclofenac;
 • antibiotikë (për sinovitin infektiv) – Azithromycin, Ceftriaxone;
 • kortikosteroide (me inflamacion dhe dhimbje të forta) – Prednisolone (administrohet në mënyrë intraartikulare);
 • relaksues të muskujve (me spazma të rënda) – Midokalm;
 • chondroprotectors (për të mbrojtur kërc) – Struktum;
 • ilaçe për normalizimin e qarkullimit të gjakut – Trental;
 • antipiretik (në temperaturë të lartë të trupit) – Paracetamol, Ibuprofen;
 • ilaçe për të ulur efuzionin (në formë kronike) – Gordoks;
 • agjentët e detoksifikimit (me simptoma të rënda të dehjes) – Atoxil, Albumin;
 • imunomoduluesit dhe komplekset e vitaminave – Imudon, Biostim.

Regjimi i trajtimit zgjidhet nga mjeku.

Metodat popullore

Mjetet juridike popullore mund të jenë efektive në formë aseptike. Receta të tilla janë të përshtatshme:

 • Kompresoni gjethet e Kalanchoe. 3-4 gjethe, prerë dhe futeni në frigorifer për natën. Pastaj bëni mizori prej tyre dhe ngjitni në kyçin e këmbës të sëmurë.
 • Një gjethe lakre ose rodhe. Duhet të lyhet me mjaltë dhe të aplikohet në bashkim për 8 orë, këshillohet që kompresoni të përsëritet 2 herë në ditë.
 • Kompresë e kripës. Shtë e nevojshme të shpërndahen 1 lugë gjelle. l kripë në 0,5 l ujë të valë. Pastaj lagni pëlhurën me zgjidhjen e gatshme dhe ngjiteni në vendin e lënduar. Një kompresë e tillë do të ndihmojë në shtrirjen e eksudatit.
 • Kompresoni me vajin e Vishnevskit. Vaji aplikohet gjatë natës, kyçja mbështillet me polietileni. Oish Vishnevsky pompon nxjerrje nga zgavra e përbashkët.
Lexo artikullin:  Simptomat e nevralgjisë ndërkostale dhe trajtimi i ilaçeve

Parandalim

 • shmang lëndimet dhe ngarkesat e tepërta;
 • kur luani sporte përdorni një fashë elastike;
 • mos supercool;
 • trajtoni sëmundjet infektive në kohë;
 • forconi imunitetin, në kohën vjeshtë-dimër për të pirë vitamina;
 • pesha e kontrollit;
 • Vishni këpucë të rehatshme.

Shtë e nevojshme të monitorohet shëndeti i nyjeve. Do ditë, ushqimet e pasura me kolagjen dhe yndyrna të pangopura duhet të jenë të pranishme në dietë.

Prognoza për sinovitin akut është e favorshme. Forma kronike dhe purulente shoqërohet shpesh me komplikime në formën e kontraktimeve, higromës dhe ngjitjeve, gjë që çon në lëvizshmëri të kufizuar.

ExpertNews Shqipëri