Si të trajtoni një nyje të hip në shtëpi

Lidhja e hip është më e madhja në trupin e njeriut. Mund të përballojë ngarkesa të rënda dhe është shumë e rëndësishme jo vetëm për lëvizjen, por edhe për uljen. Shkelja e funksioneve të saj çon shpejt në paaftësi. Dhe më së shpeshti kjo ndodh për shkak të artrozës, e cila njihet edhe si coxarthrosis. Kjo sëmundje është mjaft e zakonshme, veçanërisht në pleqëri. Përafërsisht 80% e njerëzve pas moshës 65 vjeç vuajnë nga artroza e nyjeve të hip. Por patologjia mund të ndodhë edhe tek të rinjtë për shkak të anomalive kongjenitale, stresit të shtuar ose dëmtimit.

Karakteristikat e trajtimit

Arthoza e nyjeve të hip është një sëmundje degjenerative kronike. Patologjia zhvillohet gradualisht, duke filluar me kequshqyerjen e kërcit. Përbërja e lëngut sinovial gradualisht po ndryshon, kërc është shkatërruar, kështu që lëvizja në nyje bëhet e vështirë dhe shkakton dhimbje. Nëse nuk filloni trajtimin e koxarthrosis në kohë, zhvillohen komplikime serioze.

Para së gjithash, kjo është shkatërrimi i indit kockor, i cili mund të çojë në një proces inflamator ose madje edhe suppuration. Dhimbja që shkakton çdo hap në këmbë bën që një person të çalojë ose lëvizë nëpër paterica. Mund të çojë gjithashtu në një shkurtim të njërës këmbë, e cila kërcënon me lakim të shtyllës kurrizore, zhvillimin e osteokondrozës. Në pacientët e moshuar, përparimi i sëmundjes shpesh çon në fraktura të qafës së femurit.

Trajtimi i artrozës së nyjës së hip në shtëpi është efektive vetëm në fazat fillestare. Në fund të fundit, metoda të tilla mund të lehtësojnë dhimbjen dhe inflamacionin, të përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe ushqimin e nyjes. Por ata nuk mund të rivendosin funksionin e tij nëse shkatërrimi i indeve ka filluar. Në fazat e mëvonshme, vetëm injeksione të barnave hormonale ose operacionit mund ta shpëtojnë pacientin nga siklet serioze.

Të gjitha metodat terapeutike duhet të synojnë jo vetëm në lehtësimin e dhimbjes dhe inflamacionit. Këto janë simptoma të sëmundjes. Trajtimi i artrozës duhet të ketë për qëllim përmirësimin e furnizimit me gjak dhe ushqimin e indeve, përbërjen e lëngut synovial, ai duhet të rivendosë indin e kërcit dhe elasticitetin e tij. Përveç kësaj, është e nevojshme të aplikohen metoda që do të përmirësojnë lëvizjen e këmbëve dhe do t'i lejojnë pacientit të lëvizë pa siklet.

Për këtë, aplikohet domosdoshmërisht terapi komplekse. Ai përfshin metoda të tilla tradicionale:

 • përdorimi i drogës;
 • Pomadat dhe fërkimet me bazë NSAID;
 • ushqim diete;
 • kufizimin e ngarkesës në bashkim, përdorimin e pajisjeve ortopedike dhe strukturave mbështetëse kur ecni;
 • ushtrime fizioterapie dhe masazh;
 • fasha, ointments dhe bluarje bazuar në receta popullore;
 • zierje dhe tretësira të bimëve për administrim oral.

Një tipar i trajtimit të coxarthrosis është se nyja e hip është shumë e madhe dhe shtrihet thellë. Përveç kësaj, ajo është e vendosur në mënyrë të papërshtatshme. Prandaj, kompresat, bluarjet dhe ointments në trajtimin e tij nuk do të jenë shumë efektive.

Nëse pacienti diagnostikohet me artrozë të nyjës së hip, ai do të duhet të ndryshojë shumë në jetën e tij. Lidhja e sëmurë nuk mund të përballojë ngarkesën e zakonshme, kështu që, para së gjithash, duhet të përpiqeni të ecni më pak. Usshtë e kotë të trajtosh artrozën me ilaçe dhe procedura të ndryshme nëse ngarkesa në nyje mbetet e njëjtë, pasi ajo vazhdon të prishet.

Pacientët këshillohen menjëherë të përjashtojnë lëvizje të tilla: vrapim, kërcim, ecje të gjatë, ngjitje në përpjetë. Ju duhet të shkoni poshtë shkallëve vetëm me mbështetje në kangjella, dhe gjithashtu të përpiqeni të mos mbani ngarkesa të rënda, jo të gërmoni. Këshillohet që të shmangeni qëndrimi i zgjatur në një pozicion, veçanërisht përkulja.

Përveç kësaj, gjatë një përkeqësimi, rekomandohet të ecni me mbështetje në një kallam ose paterica. Kjo do të ndihmojë në uljen e ngarkesës në bashkim me 20-40%. Ju duhet t'i mbani këto pajisje në dorë, përballë këmbës së lënduar dhe të mbështeteni në të kur të bëhet një hap me këtë këmbë.

Medikamente

Trajtimi i coxarthrosis në shtëpi nuk bëhet pa terapi me ilaçe. Edhe pse ilaçet nuk mund të kurojnë artritin ose të rivendosin funksionin e përbashkët, është e pamundur të heqësh qafe dhimbjen pa to. Prandaj, pacientët me artrozë, mjekët gjithmonë përshkruajnë analgjezikë ose NSAID. Përgatitjet bazuar në ketoprofen, diklofenak, nimesulide ose ibuprofen lehtësojnë dhimbjen dhe inflamacionin më së shumti. Më vete në shtëpi, është mirë që t’i merrni në tableta.

Por fondet e tilla janë të përshtatshme vetëm për një zvogëlim afatshkurtër të dhimbjes, është e pamundur të kurohet artroza me ndihmën e tyre. Për më tepër, marrja e tyre për një kohë të gjatë nuk rekomandohet. Ato mund të shkaktojnë efekte anësore, si dhe të prishin prodhimin e lëngut sinovial, i cili do të përkeqësojë situatën e pacientit.

Prandaj, ata marrin qetësues kundër ilaçeve vetëm si pjesë e një trajtimi gjithëpërfshirës. Për të rivendosur përbërjen e lëngut synovial dhe kërc, është e nevojshme të merrni ilaçe të tjera. Para së gjithash, këto janë kondroprotektorë. Ato përmbajnë glukozaminë dhe kondroitinë – përbërësit kryesorë të kërcit. Prandaj, ilaçe të tilla ndikojnë në vetë shkakun e coxarthrosis. Në fazën fillestare të sëmundjes, ata ndalojnë në mënyrë efektive shkatërrimin e kërcit. Por për të pirë ato me artrozë është e nevojshme 3-6 muaj. Do të duhet të kaloni 2-3 kurse të trajtimit kondroprotektiv me ndërprerje të caktuara, mjeku zgjedh regjimin e trajtimit individualisht.

Drogat më efektive janë Arthra, Don, Teraflex, Structum, Chondrolone. Por zgjedhja e një ilaçi për trajtim vetë nuk rekomandohet, vetëm një mjek mund ta bëjë atë. Për më tepër, nuk duhet të merrni shtesa të ndryshme të lira që përmbajnë glukozaminë dhe kondroitinë, ato nuk do të sjellin rezultatin e dëshiruar.

Shpesh pacientët me coxarthrosis përjetojnë spazma të dhimbshme të muskujve në kofshë ose mollaqe. Ato jo vetëm që mund të rrisin dhimbjen, por edhe të kufizojnë ndjeshëm lëvizjen e këmbëve, si dhe të përkeqësojnë shkatërrimin e përbashkët. Prandaj, mjekët përshkruajnë relaksues të muskujve, për shembull, Sirdaluda ose Midokalm. Por këto fonde përdoren gjithashtu vetëm si pjesë e trajtimit kompleks.

Si një metodë ndihmëse e trajtimit të koksartrozës, mund të përdoren ointments të ngrohjes ose anti-inflamator. Ata do të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes, pak përmirësimin e lëvizshmërisë së përbashkët. Mishrat më të përdorura janë Finalgon, Espol, Nikoflex, Gevkamen, Nise.

Rregulla për zbatimin e metodave popullore

Metodat kryesore të trajtimit të osteoartritit të nyjës së hip në shtëpi janë recetat popullore. Ato shpesh rekomandohen edhe nga mjekët përveç terapisë tradicionale. Metodat alternative do të ndihmojnë në uljen e dhimbjes, ënjtjes dhe inflamacionit, gjë që do t'i lejojë pacientit të marrë më pak ilaçe. Në fazën fillestare të artrozës, kur kërc ende nuk është shkatërruar, ata janë në gjendje ta rikthenin atë. Përveç kësaj, ata forcojnë sistemin imunitar, përshpejtojnë proceset metabolike dhe lejojnë trupin të luftojë më aktivisht sëmundjen.

Që trajtimi alternative i coxarthrosis të jetë efektiv, duhet të ndiqni rregulla të caktuara. Para së gjithash, është shumë e rëndësishme të këshilloheni me një mjek përpara se të përdorni ndonjë recetë të tillë, pasi ato gjithashtu kanë kundërindikacione. Përveç kësaj, në asnjë rast nuk mund të ndërprisni trajtimin tradicional, vetëm metodat alternative nuk mund të ndalojnë shkatërrimin e bashkimit. Ata mund të lehtësojnë dhimbjen, të zvogëlojnë inflamacionin, por jo gjatë acarimit. Prandaj, në të njëjtën kohë, ata duhet të marrin ilaçe të përshkruara nga një mjek, të kryejnë një kompleks terapi ushtrimesh dhe të ndjekin një dietë.

Përdorimi i metodave popullore nuk duhet të kontrollohet. Si dhe ilaçet, ato përdoren në kurse të caktuara dhe kanë kundërindikacione. Shtë e padëshirueshme të kombinoni disa receta në të njëjtën kohë, për shembull, të kompresoni dy kompozime të ndryshme në të njëjtën ditë. Shtë më mirë të nënshtroheni trajtimit me një ilaç, pastaj pas një pushimi të shkurtër, përdorni një recetë tjetër.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Procedurat e ngrohjes

Trajtimi i coxarthrosis me mjete juridike popullore përdoret në lidhje me terapinë tradicionale. Procedurat e ndryshme me një efekt ngrohjeje janë veçanërisht të efektshme. Ato përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe proceset metabolike, zvogëlojnë dhimbjen. Mund të jenë ointments të ndryshme të bazuara në receta popullore, fërkime ose fasha. Për përgatitjen e tyre, zakonisht përdoren përbërës që janë në dispozicion të lirë për të gjithë: produkte, produkte farmaci, bimë medicinale.

Shtë më mirë të zgjidhni recetat për procedurat e ngrohjes me rekomandimin e mjekut tuaj. Në fund të fundit, ato gjithashtu kanë kundërindikacione dhe efekte anësore. Nga një larmi recetash popullore, ju mund të zgjidhni ato që do të lehtësojnë në mënyrë efektive dhimbjen dhe nuk dëmtojnë.

 • Për të fërkuar kompresat e bashkimit dhe ngrohjes gjatë natës, duhet të përzieni 200 ml alkool, terpentinë dhe vaj ulliri. Shtoni 3 g kamfor në përzierje.
 • Një vaj efektiv i vazelisë i infektuar me kone të copëtuara hopi dhe bar të leshit të Shën Gjonit. Edhe më mirë, do të lehtësojë dhimbjen nëse shtoni rrënjë rrikë të grirë.
 • Për masazh, është mirë të përdorni një vaj të bërë nga mjalti, glicerina dhe alkooli.
 • Natën, është mirë të bëni një kompresë nga gjethet e lakrës së freskët me mjaltë. Në vend të lakrës, mund të merrni një gjethe me barra.
 • Hidh 4 lugë selandine të copëtuar me gjysmë litër vaj ulliri. Këmbëngulni një javë dhe aplikoni për fërkimin e nyjës së hip.
 • Banjat e ngrohta me mustardë ose kripë deti janë të dobishme.

Si të trajtoni një nyje të hip në shtëpi?

Trajtimi efektiv i nyjës së hip në shtëpi përfshin metoda të ndryshme: medikamente, ushtrime fizioterapie, fizioterapi, masazh. Një qasje e integruar ndihmon për të rikthyer lëvizshmërinë e humbur, për të hequr qafe dhimbjen dhe ënjtjen. Trajtimi në shtëpi është në dispozicion, zbatohet pas konsultimit me një mjek.

Lexo artikullin:  Kur një fashë tregohet pas një frakture të këmbës

dëshmi

Kërkoni ndihmë nga një mjek me simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje më keq gjatë natës ose gjatë lëvizjes;
 • ndryshime në ecje, lëvizshmëri të kufizuar;
 • hipertermia dhe skuqja e lëkurës në zonën e nyjes së përflakur;
 • ënjtje e vitheve;
 • siklet gjatë palpimit.

Mjeku do të kryejë një ekzaminim, do të përshkruajë testet e duhura dhe do të vendosë për trajtimin e mëtutjeshëm. Pacienti do të jetë në gjendje të kryejë shumicën e veprimeve terapeutike pa dalë nga shtëpia.

Si të kuroni një nyje të hip në shtëpi?

Medikamente

Pilulat ndihmojnë për të hequr qafe dhimbjen, kështu që është prej tyre që nyja e hip fillon të mjekohet. Në thelb, mjeku përshkruan:

Butadion është përshkruar për të eleminuar simptomat e pakëndshme.

 • Barnat jostoidale anti-inflamatore. Ata nuk trajtojnë, por vetëm eliminojnë manifestimet e sëmundjes. Mund të jetë një ilaç i tillë si Diclofenac, Nimesulide, Ketoprofen, Butadion, etj. Ai lehtëson simptomat e inflamacionit të nyjeve të hip në osteochondrosis, osteoporosis, sprains dhe fraktura.
 • Chondoprotectors. Ato ndihmojnë për të pezulluar zhvillimin e sëmundjes duke ushqyer indet artikulare dhe kërc. Mund të jetë "Dona", "Teraflex", "Arthra", "Chondroxide". Një ilaç i ngjashëm ka një pengesë të konsiderueshme: kursi i trajtimit është i gjatë dhe i shtrenjtë. Sidoqoftë, si rezultat, gjasat për përkeqësime zvogëlohen, lëvizshmëria përmirësohet dhe intensiteti i dhimbjes kronike zvogëlohet.
 • Relaksues muskulor. Ata heqin spazmën e indeve të muskujve ngjitur, përdoren në kombinim me shtrirje dhe ushtrime, përndryshe rreziku i përkeqësimit të gjendjes së përgjithshme është i lartë.
 • Ointments dhe gels. Dhimbja në nyjen e hip nuk mund të hiqet vetëm me ndihmën e këtyre mjeteve. Ato përdoren në terapi komplekse. Përgatitjet si Menovazin, Finalgon irritojnë receptorët e lëkurës dhe ulin dhimbjen.

Metodat popullore

Trajtimi i drogës i osteochondrosis, osteoporoza e nyjës së hip mund të kombinohet me ilaçin tradicional. Përzierje të dobishme:

Për të bërë një kompresë, ju duhet mjaltë i lëngshëm.

 • Tinktura në hudhër, selino ose limon mund të rrisë imunitetin e trupit dhe vetitë mbrojtëse. Bluajeni në një blender ose mulli mishi një sasi të barabartë të të gjithë përbërësve, derdhni ujë të valë dhe insistoni gjatë natës. Në mëngjes, pini gjysmë gotë para çdo vakt.
 • Kompresa me yndyrë në mjaltë ngroh dhe ngopet me elementë të dobishëm. Yndyra e shkrirë përzihet me mjaltë të lëngshëm në përmasa të barabarta. Përzierja nxehet dhe aplikohet në një vend të lënduar. Ndihmon për të anestezuar dhe për të hequr qafe edemën, dhe është gjithashtu efektive në raste të tilla si trauma ose fryrje të nyjës së hip.
 • Një kompresë e gjetheve të hithrës së seleksionuar dhe manaferrave të dëllinjës aplikohet për disa orë në nyje. Falë djegies, rrjedhja e gjakut rritet, ushqimi në zonat me probleme përmirësohet. Përbërja mund të trajtojë çdo sëmundje të përbashkët.
 • Lëngu i aloe që përzihet me eukalipt dhe nenexhik ndihmon në zvogëlimin e dhimbjes në nyjen e hip. Fërkoni çdo ditë në zonën e problemit.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e ndihmës së nyjeve të hip kur ju duhet të ngrohni, anestezoni, lehtësoni inflamacionin. Ka shumë receta: fasha, ointments, poultices. Para përdorimit, sigurohuni që të mos ketë alergji ndaj përbërësve të përbërjes. Nuk ia vlen të mbështeteni plotësisht në këto fonde, pasi është e pamundur të kuroheni plotësisht me ndihmën e bimëve, për shembull, osteochondrosis e nyjës së hip.

Nëse gjatë procedurës ka dhimbje ose siklet, është e nevojshme që menjëherë të lani produktin e aplikuar.

Ushtrime të dobishme

Ushtrimet e fizioterapisë ndihmojnë për të rivendosur lëvizshmërinë e humbur, shpërndarë gjakun dhe për të hequr qafe proceset e ndenjur të nyjeve të hip. Sidoqoftë, është shumë e rëndësishme që ushtrimet të mos dëmtojnë, por të jenë të buta, pa mbingarkesë. Nëse kyçja e hip dhemb pas gjimnastikës, do të thotë që pacienti nuk ka ndjekur teknikën për kryerjen e kompleksit të terapisë së ushtrimit. Ju mund të kryeni ushtrime në shtëpi, por para kësaj është shumë e rëndësishme të merrni një kompleks individual dhe rekomandime për zbatimin e tij nga një mjek. Një masazh ngrohje para terapisë stërvitore përmirëson mikroqarkullimin dhe zvogëlon rrezikun e komplikimeve.

Massotherapy

Isshtë përshkruar për patologji të ndryshme të nyjës së hip: dysplasia kongjenitale, pas endoprostetikës, me limfostazë. Masazhi kryhet në mënyra të ndryshme: shtrëngimi, fërkimi ose shpimi i muskujve në mollaqe dhe kofshë. Para përdorimit, duhet të siguroheni që nuk ka kundërindikacione:

 • skuqje ose acarim i lëkurës;
 • hipertermi;
 • tromboza e këmbëve;
 • tumore beninje ose malinje;
 • shtatzënia dhe rikuperimi pas lindjes.

Një ilaç i tillë popullor, si një vaj ose bluarje plotëson në mënyrë perfekte masazhin. Efekti kompleks në bashkimin problematik ju lejon të shpejtoni procesin e rimëkëmbjes. Sidoqoftë, nuk duhet të lini pas dore emërimin e mjekut. Metodat e përshkruara janë mjete ndihmëse dhe nuk zëvendësojnë ndihmën e kualifikuar të një specialisti.

Dieta e rekomanduar

Me ushqimin duhet të vijë sasia maksimale e vitaminave dhe makronutrientëve. Në të njëjtën kohë, përmbajtja kalorike e çdo pjate kontrollohet qartë, pasi pesha e tepërt krijon një ngarkesë shtesë në bashkim. Ushqimi duhet të jetë i pjesshëm, baza e dietës është perimet dhe frutat, si dhe ushqimi që përmban proteina dhe karbohidrate komplekse. Mund te jete:

Shtë e nevojshme të shtoni kocka të pelena në dietë. Kjo pjatë është një burim i elementeve të rëndësishëm që forcojnë kërcin. Me artrozën e nyjës së hip, dieta duhet të jetë alkaline. Produkte të rëndësishme të qumështit, mjaltë, drithëra. Ushqimet e tymosura, turshitë, domatet, fasulet, varietetet yndyrore të peshkut dhe mishit, salcice dhe mardhet duhet të përjashtohen nga dieta. Akesmbëlsira dhe pasta me krem ​​yndyre do të duhet të lihen në banakun e dyqaneve.

Home Pajisje

Inflamacioni i ijëve eliminohet me metoda të ndryshme. Pacienti mund të përdorë pajisje për përdorim shtëpiak. Për shembull, pajisja e terapisë lazer-infra të kuqe lazer "Milta". Ajo vepron në zonën e problemit me LED, lazer dhe rrezatim magnetik, dhe spektri mund të kombinohet. përfitimet:

Rrezatimi i pajisjes promovon rigjenerimin e indeve, përmirëson ushqimin e tyre, rrit imunitetin lokal.

 • Terapia magnetike anestezon, lehtëson inflamacionin dhe qetëson.
 • Lazeri stimulon qarkullimin e gjakut, rrit imunitetin në shtresat e thella të indeve të muskujve.
 • Spektri LED rikthen gjendjen e lëkurës.

Rrezatimi i trefishtë ndihmon nëse nyja bëhet e përflakur, e lënduar ose e fryrë. Si rezultat i kompleksit të procedurave, rrjedhja e gjakut përmirësohet, simptomat e urisë së oksigjenit në indet periartikulare eliminohen, dhe kërci ose kockat e prekura janë rikthyer. Pajisja Milta është pa dhimbje për t’u përdorur, praktikisht nuk ka efekte anësore. Isshtë bërë në Federatën Ruse.

Hip: trajtim në shtëpi

Ju duhet të jeni të vëmendshëm për shëndetin nëse ka një dëmtim të hip ose nëse ecja shoqërohet me dhimbje në ijë. Nuk përjashtohet mundësia e zhvillimit të një patologjie kronike – artroza e nyjës së hip (koksartrosis).

Sëmundja është e vështirë për t'u trajtuar dhe shoqërohet me shkatërrimin e kërcit, për këtë arsye lëvizshmëria është e kufizuar ndjeshëm në nyje. Me masa terapeutike nuk mund të vonohet në mënyrë që të shmanget përkeqësimi i situatës. Për të eleminuar simptomat e artrozës, përdoren medikamente dhe popullore.

Si të trajtoni artrozën e hip

Fazat e artrozës

Sëmundja në rrjedhën e saj kalon në tre faza. Trajtimi do të varet nga cila fazë është koksartoza në pacient.
1. e para. Karakteristikat e ndryshimit të lëngut të përbashkët, për shkak të viskozitetit të tij, funksionet e përbashkët janë të dëmtuara. Kërc është i mbuluar me mikrokrava. Më vonë, rrallimi i saj ndodh me shfaqjen e rritjeve të kockave të vetme (osteofitet). Shtë më mirë që fillimisht të trajtoni artrozën. Efektiviteti i terapisë konservatore në kombinim me mjetet juridike popullore rritet ndjeshëm. Kjo fazë përcaktohet në mënyrë radiologjike.

Diagnoza e nyjes së prekur me rreze x

2. E dyta. Numri i osteofiteve rritet, hapësira e përbashkët bëhet e ngushtë, periosteumi bëhet i përflakur dhe ndodh distrofia muskulore. Intensiteti i simptomave është vërejtur, dhimbja nuk zhduket, lëvizshmëria e nyjes pengohet, gjymtyrja mund të shkurtohet. Si rezultat, çmenduri.
3. i treti. Indet e kërcit pothuajse plotësisht zhduken. Dhimbja nuk mund të hiqet me asnjë ilaç për dhimbjen. Trajtimi është i mundur në një mënyrë: nyja e hip ndryshohet nga një protezë artificiale (endoprostetikë).
Ndërsa koxarthrosis është në dy fazat e para, ju mund të përdorni si metodat popullore ashtu edhe ilaçet.

Rëndësia e trajtimit për të eleminuar artrozën

Në mënyrë që terapia të jetë e dobishme në shtëpi, pacienti duhet të zbatojë rregulla të caktuara. Një kompleks i masave terapeutike parashikon:

 • eleminimi i ilaçeve për sindromën e dhimbjes;
 • përdorimi i mjekësisë tradicionale;
 • organizimi i ushqimit të duhur;
 • përdorimi i ushtrimeve të fizioterapisë.

Trajtimi i ilaçeve të artrozës

Trajtimi duhet të ketë për qëllim rivendosjen e vetive të kërcit.
Në prani të koxarthrosis, pacientët përdorin agjentë terapeutikë individualë. Vetëm një mjek do të këshillojë procedurat që janë të përshtatshme për t'u përdorur në shtëpi. Nëse artroza nuk mjekohet si duhet, do të ndodhë shkatërrim i mëtejshëm i përbashkët. Mund të shfaqen edhe probleme me nyje të tjera. Por më e rëndësishmja, shtylla kurrizore gjithashtu mund të përfshihet në procesin patologjik.

Si të merreni me shqetësimin e dhimbjes në nyjen e hip?

Në një fazë të hershme të coxarthrosis, ngarkesa të mëdha në bashkimin e prekur përjashtohen. Gjithçka duhet të bëhet për të rikthyer lëvizshmërinë e saj. Rekomandohen suplemente të kolagjenit. Substanca ndihmon në parandalimin e proceseve degjeneruese në kërc. Ju mund të përdorni mjete të ndryshme, duke përfshirë ato popullore – ointments, locione, fasha.
Sëmundja nuk mund të tejkalohet në një mënyrë. Prandaj, trajtimi i coxarthrosis sigurohet gjithmonë vetëm komplekse. Për të lehtësuar spazmin e muskujve, përdoret masazh. Për shkak të furnizimit të përmirësuar të gjakut në zonën e prekur, kyçja merr ushqimin e nevojshëm. Masazhi mund të shijohet në shtëpi. Isshtë përshkruar pasi të jenë eleminuar simptomat akute, dhe do të kryhet terapi anti-inflamatore. Trajtimi gjatë kësaj periudhe përfshin në vend që masazh të merrni ilaçe që dobësojnë tonin e muskujve (relaksues të muskujve). Por në të njëjtën kohë, mëlçia dhe veshkat marrin një ngarkesë shtesë.
Trajtimi i artrozës me masazh të ujit do të jetë efektiv. Për kushtet e shtëpisë, ka masazhues mekanikë ose elektrikë (masazh dridhjeje).

Dietë terapeutike

Një parakusht është një dietë e ekuilibruar. Ushqimet alkaline do të jenë të dobishme për trupin, dhe përdorimi i ushqimeve acidike duhet të jetë i kufizuar. Ushqimet që janë jo të shëndetshme (të rënda për tretjen dhe ushqimet me kalori të lartë) janë të përjashtuara. Paragjykimi është i papranueshëm. Pesha duhet të ruhet në mënyrë që të mbrohen nyjet nga stresi i panevojshëm.

Ushtrimi për artrozën

Ushtroni në shtëpi

Qëllimi i ushtrimeve të fizioterapisë është forcimi i shtyllës kurrizore, muskujve të kofshëve, murit të pasmë dhe andominal të barkut. Në këtë rast, nyja e sëmurë është plotësisht e shkarkuar. Pacienti lejohet të shtrihet në shtrat gjatë ushtrimit ose të qëndrojë në njërën këmbë.
Nëse dhimbja e fortë është shqetësuese, lëvizjet duhet të jenë të ngadalta. Para orëve të mësimit, ju mund të bëni banjot terapeutike nëse mjeku juaj i ka rekomanduar ato.

Whatfarë mjetesh juridike popullore mund të trajtojë koxartrozën?

1. Gjethi i freskët i lakrës me mjaltë, i cili duhet të vihet në një nyje të dhimbshme, do t'ju ndihmojë me dhimbje dhe dhimbje. Gauze është vendosur në majë. Gjithçka është e mbështjellë me një shall të ngrohtë dhe lihet brenda natës.
2. Një vaj përgatitet nga rrënja e grimcuar rrikë dhe vazelinë. Përbërësit merren në mënyrë të barabartë.
3. Nga artrosis, rrënja e rodheve është efektive, e cila në formën e një pluhuri të thatë përzihet me mjaltë dhe merret disa herë gjatë gjithë ditës.
4. Ju mund ta trajtoni sëmundjen me rigon, trëndafil të egër, trumzë, lingonberry, duke bërë çaj prej tyre.
5. Rekomandohet një kurs tre-mujor për artrozën, e cila përfshin marrjen e një përbërje të tokës tre limona, 250 g rrënjë selino dhe 120 g hudhër. Përzierja derdhet me ujë të valë në një enë qelqi tre litra dhe injektohet për një natë. Konsumoni gjysmë ore para ngrënies.

Lexo artikullin:  Llojet dhe vetitë shëruese të ointments me saber për nyje

Mjekësia tradicionale – një alternative e shkëlqyeshme në trajtimin e artrozës

6. Trajtimi me gjethe hogweed do të lehtësojë dhimbjen. Para kësaj, ato derdhen me ujë të valë, mbështillen në garzë dhe aplikohen në bashkimin e prekur.
7. Një burim i shkëlqyer i kolagjenit është xhelatina, e cila gjendet në kërc dhe në kockat e kafshëve. Duhet të merret pa ngjyra me shtimin e qumështit ose lëngjeve të freskëta.
Pra, në mënyrë që trajtimi i artrozës të ndihmojë pacientin për të lehtësuar gjendjen, mjekët rekomandojnë me forcë një terapi të përbërë nga procedurat e ujit, vetë-masazhin, përgatitjet bimore, fasha, ointments dhe tinkturat. Por ne nuk duhet të harrojmë: me mjetet juridike popullore, coxarthrosis nuk mund të eliminohet.

Hip – Trajtimi në shtëpi

Në varësi të fazës së lezionit të nyjës së hip, në disa raste ekziston mundësia e trajtimit jashtë spitalit. Janë zhvilluar metoda për rehabilitimin e rehatshëm të pacientëve në shtëpi.

Në mënyrë që pacienti të trajtohet të jashtmit />

Metodat e trajtimit të përbashkët të hip

Trajtimi i një pacienti me coxarthrosis duhet të jetë gjithëpërfshirës. Për të lehtësuar gjendjen e njeriut dhe për të përmirësuar funksionin e nyjës së hip, janë të nevojshme masat e mëposhtme:

 • përdorimi i qetësuesve të qetësuesve;
 • përdorimi i kondroprotektorëve;
 • kalimi në një dietë të duhur të ekuilibruar;
 • kryerja e një sërë ushtrimesh të ushtrimeve të fizioterapisë;
 • përdorimi i mjekësisë tradicionale;

Masat terapeutike në kushte jo stacionare duhet të synojnë ruajtjen e indit të kërcit dhe rivendosjen e vetive të tij të humbura. Për këtë, tërheqja skeletore përdoret në spital, në shtëpi duhet të përmbushen të gjitha kushtet për të siguruar paqen për gjymtyrën e sëmurë.

painkillers

Terapia me ilaçe është më efektive në fazat e hershme të sëmundjes, kur shtrirja e gjymtyrëve ende nuk është kryer. Për të anestezuar një nyje të dëmtuar, përdoren ilaçe anti-inflamatore jo-steroide. Më shpesh, injeksionet kryhen në mënyrë intramuskulare.

Dhimbja e mirë lehtëson Diclofenac, Meloxicam, Movalis. Kohëzgjatja e kursit përcaktohet nga një specialist, më shpesh trajtimi nuk kalon 5-7 ditë. Për disa pacientë me dhimbje të moderuar, aplikimi lokal i ilaçeve në formën e ointments ose gels është i mjaftueshëm (Butadion, DIP-Relief dhe Bystrum-gel).

Droga përshkruhet vetëm pas konsultimit me një specialist dhe administrohet vetëm në prani të dhimbjes së fortë.

Ndalohet përdorimi i ilaçeve jo-steroide për një kohë të gjatë. Nëse, në sfondin e përdorimit të NSAIDs, nuk ka ndryshime pozitive në gjendjen e pacientit, atëherë është i nevojshëm një ekzaminim shtesë me zëvendësimin pasues të ilaçit me një tjetër. Përveç efekteve negative në sistemin e tretjes, ilaçet nga ky grup ndikojnë negativisht në kërc.

Përdorimi afatgjatë prish sintezën dhe aktivitetin e proteinoglikaneve. Ato sigurojnë rrjedhën e ujit në indin e kërcit, i cili ndihmon në rritjen e elasticitetit dhe forcës së kërcit. Mungesa e këtyre substancave kontribuon në shkatërrimin e përshpejtuar të strukturave artikulare.

Chondroprotectors

Kondroprotektorët përdoren gjerësisht për të riparuar indin e dëmtuar të kërcit. Këto substanca mbrojnë kërc nga shkatërrimi i mëtejshëm dhe rrisin sintezën e elementeve të rinj të indit kërc në vend të shkatërruar. Për të marrë efektin e pritur, janë të nevojshme disa kurse trajtimi. Kohëzgjatja totale e terapisë mund të jetë 6-8 muaj. Drogat e mëposhtëm përdoren më së shpeshti:

Droga shkakton pak efekte anësore. Disa pacientë raportojnë reaksione alergjike, bloating, kapsllëk dhe dhimbje koke.

Mjekësi tradicionale

Mjetet juridike efektive për të trajtuar nyjet e hip me mjetet juridike popullore janë ointments dhe kompresat e bëra në shtëpi. Mënyra më e lehtë për të lehtësuar procesin inflamator është përdorimi i gjetheve të lakrës. Në njërën anë të fletës së lakrës, aplikohet mjalti dhe me këtë anë gjethet aplikohet në nyjen e sëmurë.

Ointments, fasha dhe aplikime

Artriti trajtohet me ointments që mund të bëhen në bazë të vajit të ullirit. Derdhni atë në një kavanoz dhe shtoni celandinë të copëtuar. Kjo përzierje injektohet për të paktën 2 javë dhe përdoret më pas siç drejtohet. Ilaçet shtëpiake konsiderohen më të dobishmet, për shkak të pranisë së përbërësve natyrorë në përbërjen e tyre.

Ju mund ta trajtoni pacientin me një kompresë të bazuar në vazelinë. Atij i shtohen gjethe të thata dhe të grimcuara të yarrow dhe wort Shën Gjonit.

Disa pacientë përdorin një aplikim me gjethe thupër. Materiali bimor është para-steamed dhe është hedhur në një fashë, e cila forcohet në nyjen e hip. Aplikimet me bazë parafine konsiderohen po aq efektive. Së pari, kubet parafine të blera në farmaci duhet të shkrihen në një banjë me ujë. Pastaj parafina është ftohur pak dhe aplikohet ngrohtësisht me një furçë në zonën e përbashkët të dëmtuar.

Trashësia e parafinës gjatë aplikimit duhet të jetë rreth 2 cm.

Një film i kapur aplikohet mbi parafinë dhe mbështillet me leckë prej leshi.

Infuzione, banja dhe zierje

Për trajtim, përdoren banjot ulur terapeutike. Më shpesh rekomandohen gjethet e hithrës. Ata duhet të zihen për 20 minuta. Supë e përqendruar që rezulton shtohet në banjë me ujë të ngrohtë. Për artritin e nyjës së hip, një gotë kripë shpesh shtohet në banjë. Kohëzgjatja e procedurës nuk duhet të kalojë 20 minuta. Shtë më mirë të bëni banjot terapeutike para gjumit, pasi të keni diskutuar me mjekun kohëzgjatjen e kursit.

Lidhjet e prekura mund të fërkohen me ilaçe medicinale, nëse mjeku vëzhgues nuk e shqetëson. Për procedurën, një infuzion i Kalanchoe është i përshtatshëm. Gjethet e bimës medicinale janë copëtuar imët dhe përzihen në përmasa të barabarta me alkool ose vodka. Pastaj përzierja që rezulton injektohet për 6-7 ditë dhe përdoret për të fërkuar nyjen e dëmtuar të hip.

Për të njëjtin qëllim, ju mund të përdorni sytha pishe, në bazë të të cilave bëhet shurupi. Ata derdhen në një enë dhe vendosen në një vend të errët të errët për një javë. Veshkat gradualisht fillojnë të sekretojnë lëng, i cili përdoret për bluarje.

Në mungesë të kundërindikacioneve, përdoren gjithashtu produkte të tjera të bëra në shtëpi. Për këtë qëllim, një tretësirë ​​e gjetheve dhe luleve të jargavanit është i përshtatshëm. Ata derdhen me vodka (rreth 0,5 l) dhe vendosen në një vend të freskët për një periudhë prej rreth 10-14 ditësh. Në fund të periudhës, merrni 1 lugë gjelle çdo ditë para ngrënies.

Infuzion me bazë limon është gjithashtu shumë i popullarizuar në trajtimin e nyjeve në shtëpi. Cutshtë prerë imët dhe është vendosur në një kavanoz, dhe uji i valë derdhet në majë. Në zgjidhjen që rezulton duhet të jetë një lugë mjaltë. Gjithçka është plotësisht e përzier dhe lihet për një ditë në një vend të freskët dhe të ngrohtë.

Për të shpejtuar restaurimin e kërcit, do t'ju duhet një ndryshim në dietë. Ushqimi duhet të përmbajë sasinë e nevojshme dhe të ekuilibruar të proteinave, karbohidrateve dhe yndyrnave. Për më tepër, elementët gjurmë që janë të pasura me fruta të freskëta, perime dhe barishte janë të rëndësishme. Produktet e mëposhtme janë më të rekomanduara:

Për të siguruar trupin me karbohidrate, duhet të hani patate, drithëra, fruta të thata dhe bishtajore. Përveç kësaj, rekomandohet të pasuroni dietën tuaj me produkte të qumështit, duke përfshirë pirjen e kefirit, qumështin e pjekur të fermentuar, kosin para gjumit.

Extremelyshtë jashtëzakonisht e rëndësishme të konsumoni supa të pasura nga viçi i ligët dhe mishi i pelte. Këto produkte kontribuojnë në rigjenerimin e shtresave të kërcit në nyje.

Ushtrimi terapeutik

Për të stimuluar restaurimin e indit të dëmtuar të kërcit, nyjeve duhet t'u jepet aktivitet fizik i dozuar. Ushtrimet e fizioterapisë normalizojnë tonin e muskujve, përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe brendësinë e indeve periartikulare. Shumë ushtrime kryhen ndërsa shtrihen në shpinë. Teknika e mëposhtme është efektive: në frymëzim, këputni këmbët e drejtuara nga dyshemeja dhe në mbytje, ulni ato në pozicionin e tyre origjinal. Muskujt e kofshës dhe të legenit janë të përfshirë në këtë ushtrim, dhe nyja e hip është gjithashtu aktive. Numri i përsëritjeve është deri në 15 herë.

Kur kryeni ushtrime, nuk duhet të nxitoni, të bëni lëvizje të mprehta në mënyrë që të mos dëmtoni indin e kërcit.

Përveç këtij ushtrimi, ju mund të kryeni kthesat ndërsa jeni në pozicionin fillestar të shtrirë në shpinë. Në frymëzim, këmba e djathtë është e përkulur në gju në drejtim të kundërt, duke u përpjekur të prekë dyshemenë me gju. Pastaj, në mbytje, ata kthehen në pozicionin e tyre origjinal. Lëvizje të tilla përsëriten 6 herë me secilën këmbë.

Ushtrimi i mëposhtëm kryhet gjatë qëndrimit pranë një karrige ose mbështetje tjetër. E gjithë pesha duhet të zhvendoset në një gjymtyrë të shëndetshme, dhe një pacient i dëmtuar duhet të kryejë lëkundje të vogla amplituda. Lëvizjet mund të jenë përpara, prapa dhe anash. Me ndihmën e një stërvitje fizike të tillë, nyja e hip është zhvilluar mirë, varg i lëvizjeve në të gradualisht rritet. Numri i përsëritjeve të stërvitjes nuk është më shumë se 6 herë në secilën këmbë. Pas kësaj, në fund të stërvitjes, mund të bëni disa mbledhje të cekëta.

Për të trajtuar dëmtimin e nyjës së hip në shtëpi, rekomandohet që të respektohet parimi i një qasje të integruar në terapi. Para se të përdorni ndonjë ilaç, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Vetë-mjekimi është i papranueshëm, pasi mund të shkaktojë dëm të pariparueshëm për shëndetin.

Si të trajtojmë një nyjë të hip me mjetet juridike popullore?

Isshtë e mundur për të trajtuar nyjen e hipit me mjete juridike popullore për forma të pakomplikuara të coxarthrosis. Një qasje e integruar është e nevojshme: ilaçi bimor duhet të kombinohet me procedura të tjera të dobishme, masazh, ushtrime terapeutike dhe ushqim të duhur. Kjo është mënyra e vetme për të zvogëluar dhimbjen në procesin inflamator në nyjen e hip. Përveç kësaj, është e detyrueshme të konsultoheni me një specialist, pasi në mungesë të terapisë adekuate ekziston rreziku i komplikimeve.

Për trajtimin e nyjës së hip në shtëpi, përgatiten tinkturat dhe zierjet e bimëve, bimëve medicinale dhe përbërësve të tjerë.

PërbërësitRecetë
 • gjethet e thuprës;
 • rrënjët e rodheve;
 • rrënjë majdanozi;
 • lule lule;
 • leh shelgu
Komponentët marrin 1 lugë gjelle. l., derdhni një litër ujë, sillni në një çiban. Përbërja ziejmë mbi nxehtësi të ulët për 5 minuta të tjera, pas së cilës lejohet të ftohet për 20 minuta. Përdorni brenda 100 ml para ngrënies
Sabelnik0,5 g vodka derdhet në 60 g të bimës. Kavanoza me përzierje është mbështjellë dhe hequr për të insistuar për një muaj. Shkundni infuzionin herë pas here. Merrni 30 pika brenda para ngrënies. Trajtimi i nyjës së hipit me këtë ilaç është kundërindikuar tek individët me bradycardia ose presion të ulët të gjakut.
Gjethet jargavanMerrni 50 g lëndë të parë, derdhni 500 ml vodka. Enë është e mbyllur fort dhe lihet të injektohet për 10 ditë. Shkundni infuzionin çdo ditë, merrni 30 pika para ngrënies
MumiyehKy produkt medicinal merret në 0,2-0,5 g në muaj. Përzierjet përgatiten prej saj. Për ta bërë këtë, përzieni 100 g mjaltë dhe 3 g mumje
LimonMerrni 3 limona, prerë ato në copa të vogla dhe përhapeni në një kavanoz me tre litra. Uji i vluar i ftohtë derdhet në enë, shtohen disa lugë mjaltë dhe përzihen plotësisht. Merrni 1 – 2 tbsp. infuzion l për eliminimin e dhimbjes në nyjen e hip për 30 ditë
 • horsetail;
 • hithër;
 • fruta dëllinjë;
 • manaferrat e artë;
 • thonë;
 • violet;
 • madhor;
 • gjethet e thuprës;
 • rrënjë rodhe;
 • rrënjë luleradhiqe;
 • clover;
 • mint;
 • kopër;
 • rrënja e majdanozit;
 • leh shelgu
Të gjithë përbërësit merren në përmasa të barabarta. 2 tbsp. l lënda e parë e copëtuar hidhet në 500 ml ujë të valë. Enë është e mbyllur dhe lihet të injektohet deri në mëngjes. Përbërja është filtruar, tortë e shtypur. Merrni ilaçin 100 ml pasi të keni ngrënë
 • limon – 3 copë .;
 • rrënjë selino – 250 g;
 • hudhër – 125 g
Të gjithë përbërësit derdhen në një kavanoz me tre litra dhe derdhen ujë të valë. Enë mbyllet fort dhe mbështillet në një batanije të ngrohtë. Përbërja insistohet deri në mëngjes, pas së cilës ato merren gjysmë ore para ngrënies. Dozimi – 70 ml

Recetat që përdorin zierje dhe infuzione janë efektive, por mund të jenë kundërindikuar në disa raste. Për shembull, produktet me bazë hudhrat ndikojnë negativisht në traktin tretës. Disa bimë dhe bimë mund të destabilizojnë presionin e gjakut ose të shkaktojnë një reaksion alergjik. Prandaj, rekomandohet të konsultoheni me një specialist.

Kompresat rekomandohen për të eliminuar dhimbjen në artrozën e eshtrave të legenit. Përzierjet e shërimit janë të mbuluara me një film dhe mbështillen në një shall të ngrohtë. Aplikimet duhet të vendosen natën.

Një mundësi për të lehtësuar dhimbjen dhe simptomat e tjera të pakëndshme është përdorimi i gjetheve të hogweed. Ata së pari skaliten me ujë të valë, dhe më pas aplikohen në zonën e përflakur.

Një metodë tjetër efektive për trajtimin e sëmundjes pa kirurgji është kompresat me gjethe lakre. Lubrifikohen me mjaltë dhe aplikohen në një nyje të dhimbshme. Në mëngjes ata bëjnë një kompresim të freskët. Terapia kryhet 2 herë në ditë për një muaj.

Për të eleminuar dhimbjen në zonën e hip, rekomandohet përdorimi i parafinës. Shkrihet dhe aplikohet në formën e aplikimeve në kofshë. Ky ilaç nuk ka efekte anësore.

Banjat e parafinës janë më efektive. Për këtë, lëndët e para merren dhe mbyten. Lidhja e sëmurë ulet në parafinë e shkrirë, pas së cilës nxirret jashtë për disa sekonda për tu tharë. Pastaj përsëri uli në banjë. Veprimet përsëriten deri në 6-7 herë. Për herë të fundit, kofshë lejohet të thahet plotësisht. 20 minuta pas procedurës së shërimit, kofshë mbështillet në celofan dhe mbështillet në një shall të ngrohtë.

Banjat e kripës ndihmojnë për të zvogëluar dhimbjen. Për t'i përgatitur ato, banjë është e mbushur me ujë të nxehtë dhe 200 g magnezi (kripë Epsom) është tretur në të. Procedura e ujit kryhet për gjysmë ore.

Më poshtë janë recetat për bërjen e ointments.

PërbërësitRecipes
 • krimb i bardhë – 200 g;
 • yndyrë derri – 300 g
Komponentët përzihen dhe mbahen në nxehtësi të ulët për 5 minuta. Një masë e dendur fërkoi zonën e prekur. Për të rritur efektin terapeutik, zonat e lëkurës së trajtuar mbështillen me një leckë të leshtë.
 • celandine – 8 tbsp. l.;
 • vaj ulliri – 1 l
Lëndët e para të grimcuara (gjethet dhe kërcellin e celandinës) derdhen me vaj ulliri. Përzierja insistohet në një vend të ngrohtë dhe të errët për dy javë. Vaji fërkohet çdo ditë
 • manaferrat e dëllinjës;
 • gjethe hithre;
 • sallo
Në një tigan shkrini thekën dhe shtoni të njëjtën sasi të përbërësve të mbetur në formë të grimcuar. Masa që rezulton aplikohet në nyjen e përflakur 1 herë në ditë
 • gjethe menteje;
 • lëng aloe;
 • gjethe eukalipt
Komponentët janë hedhur në një llaç në një masë kërpudhat. Ointment është fërkuar deri në 2 herë në ditë

Celandine është një bimë helmuese. Doza duhet të respektohet kur përdorni, veçanërisht kur merret me gojë.

Masazhi është një mënyrë efektive për të eleminuar dhimbjen në nyjen e hip. Ndihmon për të normalizuar mikrocirkulimin e gjakut, forcimin e skeletit muskulor, rritjen e distancës midis kokës së femurit dhe zgavrës së legenit.

Vetë-masazhi i nyjës së hip mund të bëhet me ndihmën e një dore të lirë, një rrjedhë uji (hidrokinesioterapia). Kjo metodë është plotësisht e padëmshme dhe nuk çon në efekte anësore.

Teknika të tilla si terapia manuale, akupunktura, nuk mund të përdoren pa kualifikimet e duhura. Ata janë më efektivë, por vetëm një specialist duhet të kryejë seanca masazhesh.

Për të përmirësuar funksionin e nyjes së prekur, forcimi i muskujve rekomandojnë ushtrime terapeutike. Klasat duhet të mbahen rregullisht. Për më tepër, kompleksi i ushtrimeve duhet të zgjidhet nga një specialist duke marrë parasysh gjendjen aktuale të pacientit.

Pozicioni fillestarushtrimet
Shtrihet në shpinë me këmbë të shtrira
 1. 1. Në frymëzim, hiqni këmbët nga dyshemeja, duke i ngritur ato për shkak të punës së muskujve të femurit. Në nxjerrje të marrë dhe. n. Përsëriteni ushtrimin 10 herë.
 2. 2. Në mbytje, këmba e djathtë është e përkulur në gju. Në nxjerrje – dhe. n. Pastaj stërvitja përsëritet për këmbën e majtë. Veprimet për secilën këmbë përsëriten 7 herë.
 3. 3. Për secilën frymë, ktheni këmbën nga brenda dhe bëni një nxjerrje dhe. P.
 4. 4. Takat e shtypura fort në dysheme dhe përhapni këmbët në anën derisa të ndalet. Pastaj merrni dhe. n. Ushtrimi kryhet butësisht dhe ngadalë, përsëritet 7 herë
I shtrirë në bark
 1. 1. Përndryshe ngrini këmbët, duke u përpjekur t'i heqni ato nga dyshemeja me 10-15 cm. Këmbët në pozicionin e sipërm janë të fiksuara për 10 sekonda. Për secilën këmbë, stërvitja përsëritet 5-7 herë.
 2. 2. Duart janë palosur para gjoksit dhe kontraktohen muskujt e hip. Tkurrjet kryhen pa probleme, pa i shtrënguar muskujt deri në fund, për të shmangur ngërçet. Në një gjendje të reduktuar, muskujt mbeten për 8-10 sekonda, dhe pastaj relaksohen. Numri i përsëritjeve – 6 herë
Qëndrimi (pranë tryezës ose karriges)
 1. 1. Me njërën dorë, ata kapin pjesën e pasme të karriges, e zhvendosin peshën në një këmbë të shëndetshme, e ngre pacientin dhe e rrahin me amplituda të vogël. Përsëriteni ushtrimin 5-7 herë.
 2. 2. Drejtoni, vendosni këmbët gjerësinë e shpatullave larg. Duke u mbështetur në pjesën e prapme të karriges me duart tuaja, ata përpëliten mirë dhe ngadalë në mënyrë që ijet të jenë paralele me dyshemenë. Kungujt e mprehtë janë të rrezikshëm për një nyje të përflakur. Ushtrimi përsëritet 10 herë

Zhvillimi i artrozës së nyjës së hip nuk ka të bëjë me ushqimin e njeriut. Sidoqoftë, me nyjet e sëmura, është e nevojshme të monitorohet pesha e trupit. Me peshë të tepërt, ngarkesa në të gjithë sistemin muskuloskeletor rritet.

Prandaj, në trajtimin e sëmundjeve të nyjës së hip, rekomandohet një dietë me kalori e zvogëluar.

Për të përmirësuar gjendjen e kërcit dhe eshtrave, ata hanë ushqime të larta në mikronutrientë. Produktet e fasules, peshku, vezët dhe rrushi janë veçanërisht të dobishëm. Në vend të yndyrave shtazore, është më mirë të përdorni yndyrna bimore.

Trajtimi i artritit të hip-it në shtëpi

gjimnastikë

Arthoza e nyjës së hip mund të mjekohet me sukses duke kryer një numër ushtrimesh të dobishme çdo ditë. Sidoqoftë, duhet të tregohet kujdes gjatë kryerjes së tyre, pasi me lëvizje të vështirë mund të dëmtohet kyçja. Prandaj, është e nevojshme t'i përmbahen disa rregullave të përgjithshme:

 • ushtrimet nuk duhet të kryhen papritmas ose me përpjekje, ndërsa pacienti nuk duhet të përjetojë dhimbje;
 • gjimnastika është më statike sesa dinamike;
 • këshillohet të kryhet relaksim paraprak i muskujve me ndihmën e lëvizjeve masazhuese;
 • për të lehtësuar dhimbjen, ju mund të bëni një banjë të ngrohtë, ndërsa spazma zhduket, dhe sindromi i dhimbjes zvogëlohet;
 • kur kryeni gjimnastikë, sfera e lëvizjes duhet të jetë e kufizuar;
 • ngarkesa e mundshme boshtore në bashkim duhet të eliminohet plotësisht;
 • ngarkesa më e mirë për coxarthrosis është noti, pa marrë parasysh në cilën pellg.

Vetë kompleksi i gjimnastikës mund të përbëhet nga një larmi ushtrimesh, të cilat ndryshojnë në varësi të fazës së procesit dhe zgjidhen individualisht nga një mjek i edukimit fizik.

Masazh

Kompleksi i terapisë së ushtrimeve mund të plotësohet me masazh, me të cilin është gjithashtu e mundur të merrni rezultate të mira. Kjo metodë do të jetë e dobishme nëse kryhet nga një specialist me përvojë. Shtë e rëndësishme që rregullisht të merrni pjesë në seanca, përndryshe efektiviteti i efektit terapeutik do të ulet ndjeshëm. Masazhi ndihmon për të përmirësuar mikroqarkullimin, forcimin e skeletit muskulor dhe eliminimin e dhimbjes dhe spazmës. Kjo rrit distancën midis kokës së femurit dhe zgavrës së legenit. Vetë-masazhi mund të kryhet me një dorë të lirë, një objekt tjetër, ose duke përdorur një avion uji (hidrokinesioterapi). Kjo metodë është praktikisht e padëmshme, shumë efektive dhe nuk çon në efekte anësore.

Studimet nuk vendosën një lidhje të qartë midis gabimeve në dietë dhe zhvillimit të artrozës së nyjës së hip. Në të njëjtën kohë, është shumë e rëndësishme të monitorohet pesha e trupit, pasi me një tepricë të kësaj të fundit, ngarkesa në të gjithë sistemin muskuloskeletor, përfshirë edhe nyjen e hip, rritet ndjeshëm. Prandaj, për trajtimin e kësaj sëmundje, çdo dietë me një vlerë të reduktuar kalori është e përshtatshme. Për të përmirësuar ushqimin e eshtrave dhe kërcit, dieta duhet të jetë plotësisht e ekuilibruar dhe të përmbajë një sasi të mjaftueshme elementësh gjurmë. Si një ushqim proteinik, këshillohet të hani vezë, peshk, deti dhe bishtajore. Komponenti i karbohidrateve duhet të përmbajë drithëra, patate, banane. Në vend të yndyrave shtazore, është më mirë të hani përbërës të bazuar në bimë. Në të njëjtën kohë, gjendja e kërcit mund të përmirësohet disi.

ilaç

Trajtimi në shtëpi i ndonjë sëmundje të sistemit muskulor dhe skeletit, duke përfshirë edhe koksartrozën, mund të bëhet duke përdorur ilaçe. Së pari ju duhet të vizitoni një mjek për të rënë dakord mbi rendin e marrjes së ilaçeve dhe dozën e tyre.

Efekti terapeutik i kësaj sëmundje ka disa grupe ilaçesh:

 1. Analgjezikë josteroidë (ibuprofen, indomethacin, diklofenak, ketoprofen dhe të tjerët). Ato zvogëlojnë inflamacionin dhe ënjtjen, si dhe dhimbjen. Për shkak të kësaj, ato shpesh përshkruhen për patologji të përbashkët. Sidoqoftë, këto ilaçe ndikojnë negativisht në organe të ndryshme të brendshme (veshkat, stomaku) dhe zvogëlojnë aftësitë rigjeneruese të qelizave të sipërfaqeve të kërcit.
 2. Agjentët vazodilues (trental, nikospan, teonikol) çojnë në një rritje të diametrit të arterieve, duke rritur kështu shpërndarjen e oksigjenit në indet. Ata praktikisht nuk kanë kundërindikacione dhe kontribuojnë në rivendosjen e strukturës së përbashkët. Përveç kësaj, kur merrni këto ilaçe, ashpërsia e dhimbjes së natës që shoqërohet me spazëm zvogëlohet.
 3. Relaksuesit e muskujve duhet të përdoren me kujdes ekstrem, pasi në rast të mbidozës, arrestimi i frymëmarrjes është i mundur.
 4. Kondroprotektorët për artrozën e nyjës së hip ka kuptim të përdorim për një kohë të gjatë. Në të njëjtën kohë, ato përmirësojnë strukturën e kërcit intraartikular, dhe sëmundja pushon së përparuari. Ndonjëherë ka disa përmirësime.
 5. Hormonet steroide për koxarthrosis përdoren për injeksione intartartikulare, kështu që ato nuk janë të përshtatshme për trajtimin në shtëpi.

Duhet të theksohet se format e dozave lokale janë praktikisht joefektive dhe duhet të kombinohen me marrjen e tabletave ose kapsulave pa dështuar. Kjo është për shkak të vendndodhjes së thellë të nyjës së hip, e cila është e rrethuar nga një shtresë e madhe e indit yndyror dhe muskujve.

fizioterapi

Përveç metodave të mësipërme, mund të përdorni pajisje të veçantë portative për fizioterapi në shtëpi. Më shpesh përdoret:

 • terapi magnetike;
 • UHF;
 • ekspozimi me ultratinguj;
 • terapi lazer me një emetues të kuq, pasi përshkueshmëria e indeve është më e lartë.

Pavarësisht nëse e trajtoni koksartrozën në shtëpi ose në spital, një mjek me përvojë duhet të kontrollojë procesin, pasi vetëm në këtë rast mund të merren rezultatet e pritura.

ExpertNews Shqipëri