Si të trajtoni nevralgjinë ndërnjerëzore në të majtë

Një nga shenjat kryesore të nevralgjisë interkostale është dhimbja ndërkostale (torakalgjia), e cila ka këto karakteristika:

 • përhapet përgjatë hapësirës interkostale nga shtylla kurrizore në sternum;
 • përforcohet nga lëvizjet e papritura, të qeshurat, kollitjet, teshtitjet, kthimin e trupit, ngritjen e krahëve, prekjen e zonës së prekur;
 • më shpesh ajo ka një karakter djegie paroxysmal, të shtënat, "si një tronditje", por gjithashtu mund të dhemb;
 • gjatë një sulmi që zgjati disa sekonda – 2-3 minuta. pacienti ngrin, mban frymën e tij në mbytje, përpiqet të shmangë çdo lëvizje;
 • kohëzgjatja dhe intensiteti mund të ndryshojnë, nuk varet nga koha e ditës (nuk ulet gjatë natës);
 • pacienti detyrohet të jetë në një pozicion të caktuar për të minimizuar vargun e lëvizjes;
 • rrezaton në vende të ndryshme në varësi të lokalizimit – në gjëndrën mamare, rajonin e zemrës tek gratë, në nivelin e brinjëve të poshtëm në anën e majtë, rajonin skapular, epigastrik tek burrat;
 • është brez në natyrë nëse lokalizohet përgjatë 1-2 nervave ndërkostal;
 • ka një rritje të intensitetit ndërsa sëmundja përparon.

Simptoma të tjera të nevralgjisë interkostale:

 • shqetësimi i gjumit (pagjumësia);
 • tek fëmijët – konvulsione, hiper ngacmueshmëri, çrregullime në të folur;
 • ngërçe muskulore dhe mpirje në vendin e lezionit;
 • djersitje në rritje;
 • hiperemia ose zbehja e lëkurës në zonën e prekur;
 • dyspnea;
 • paresthesia – një ndjenjë e "zvarritjes së rrëshqanorëve", "rrymës elektrike";
 • kruajtje me etiologji herpetike, më pas një skuqje në hapësirën ndërnjerëzore, që shfaqet në ditën 2-4 të dhimbjes. Skuqja përfaqësohet nga njolla rozë që shndërrohen në vezikula që thahen me kalimin e kohës. Pas vezikulave, pigmentimi i përkohshëm mbetet në lëkurë.

Diagnostics

Diagnoza bazohet në ankesa, histori mjekësore, ekzaminim objektiv të pacientit. Gjatë mbledhjes së një anamneze, mjeku pyet për dëmtimet e kaluara, operacionet, stilin e jetës së pacientit, sëmundjet kronike, merr parasysh ndryshimet që lidhen me moshën.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Lexoni gjithashtu në temë

Një ekzaminim objektiv përcakton gjendjen e tonit të muskujve, lokalizimin e dhimbjes, shkallën e shkeljes së ndjeshmërisë. Nëse dyshoni për praninë e patologjive të tjera, duke mjegulluar pamjen klinike, aplikoni gjithashtu:

 • Imazhe rezonancë magnetike (MRI) dhe tomografi e llogaritur (CT) – për të përjashtuar herniet, proceset malinje, studimin e gjendjes së muskujve, ligamenteve, indeve nervore;
 • myelografia – studimi i rrënjëve të palcës kurrizore përmes futjes së mediumit kontrast në kanalin kurrizor. Më informuese kur kombinohen në CT;
 • Ekzaminimi me rreze X të gjoksit dhe shpinë – zbulimi i proceseve traumatike, degjenerative-distrofike;
 • elektrospondilografia – vlerëson gjendjen e shtyllës kurrizore;
 • elektroneurografia – zbulon pasojat e dëmtimeve;
 • elektrokardiografi – me simptoma të ngjashme me patologjitë kardiovaskulare;
 • ekzaminimi me ultratinguj – identifikimi i proceseve inflamatore, sëmundjet e organeve të brendshme;
 • diskografia e kontrastit të shtyllës kurrizore, duke zbuluar ndryshime në disqet ndërvertebral;
 • gastroskopia – me një histori të dyshuar të patologjisë së traktit gastrointestinal;
 • analiza e përgjithshme dhe kultura e jashtëqitjes – për të identifikuar patogjenin bakterial në etiologjinë infektive;
 • analiza e përgjithshme dhe biokimike e gjakut dhe urinës – zbulimi i sëmundjeve të organeve të brendshme;
 • testi serologjik i gjakut – diagnoza e gjendjes së sistemit imunitar, identifikimi i patogjenëve viralë.

Diagnostifikimi diferencial

Shpesh është e vështirë të njihet nevralgjia interkostale për shkak të ngjashmërisë së manifestimeve me sëmundje të tjera. Shtë e nevojshme të diagnostikohet nevralgjia ndërkostale me:

 1. Sëmundje kardiovaskulare. Torakalgjia shpesh rrezaton në skapulën e majtë, një zonë e zemrës që i ngjan sëmundjeve të zemrës, në veçanti angina pectoris. Për dallim nga dhimbja e fundit në dystonia, ato nuk ndalen me ilaçet e serisë së nitroglicerinës, janë rënduar nga lëvizjet dhe palpimi (me anginë pectoris, provokimi i algiumit shkaktohet nga ushtrimi fizik, një sulm i një natyre kompresive). Diagnoza konfirmon EKG-në.
 2. Radikuliti kraharor dhe hernia intervertebrale – algia janë episodike përballë dhimbjes së vazhdueshme të shurdhër të shpinës. Ulur gjatë gjumit të natës. Diagnoza konfirmohet nga një RG kurrizore torakale me dyshimin për radikulit, MRI të shtyllës kurrizore me një hernie të supozuar.
 3. Episodet gastrointestinale të dhimbjes në të cilat rrezatimi i gjoksit është i mundur. Në sëmundjet e stomakut (gastrit, ulçerë), algje me intensitet më të ulët, më të gjatë. Pankreatiti karakterizohet nga dhimbje në brez, por gjithnjë është bilaterale. Me çrregullime të traktit gastrointestinal, dhimbja shoqërohet me marrjen e ushqimit, që është ndryshimi kryesor nga nevralgjia ndërnjerëzore. Gastroskopia, testet laboratorike konfirmojnë diagnozën.
 4. Kolika renale – simptoma të ngjashme vërehen me nevralgji të brinjëve të poshtme – dhimbje ngërçesh në rajonin e mesit, që rrezatojnë në këmbë, ijë. Konfirmoni diagnozën me anë të ultrazërit.
 5. Pleurizmi, pneumonia atipike, tumoret malinje të rajonit të kraharorit – diagnoza bazohet në të dhëna nga RG, CT, MRI.
Lexo artikullin:  Dorëzat në gishtërinjtë shkaktojnë, simptoma, trajtim

Trajtim

Trajtimi i nevralgjisë interkostale është komplekse dhe i inatosur. Përfshinë patogjenetike (etiotropike), me qëllim eliminimin e shkakut rrënjë dhe terapisë simptomatike, ndalimin e sulmeve të torakalgjisë, simptomat e lidhura. Llojet e trajtimit – ilaçe, fizioterapi, fizioterapi, masazh, terapi manuale, mjekësi tradicionale.

Taktikat e terapisë etiotropike varen nga gjeneza e nevralgjisë. Trajtimi patogjenetik përfshin:

 • antibiotikë, antiviral – për sëmundje infektive;
 • ilaçe anti-inflamatore, analgjezikë, kondroprotektorë, imunomodulues, fizioterapi, masazh, terapi ushtrimesh, mjete juridike popullore – për sëmundjet e shtyllës kurrizore;
 • terapi detoksifikimi për ilaçet, alkoolin, rrezatimin, helmimet kimike;
 • terapia e sëmundjeve somatike dhe endokrine me barnat e grupeve përkatëse;
 • vitaminat, forcimi i përgjithshëm, imunostimuluesit për hipovitaminozën dhe gjendjet e imunitetit;
 • ndërhyrje kirurgjikale për procese malinje në trup.

Neuralgjia ndërkostale: simptoma dhe shkaqe. Trajtimi i nevralgjisë ndërkostale: ilaçe të reja

Neuralgjia ndërkostale është një nga shkaqet më të zakonshme të dhimbjes në gjoks. Në shumicën e rasteve, nevralgjia ndërnjerëzore vërehet te njerëzit e moshuar dhe të moshës së mesme. Tek fëmijët, kjo sëmundje praktikisht nuk gjendet.

Simptomat e nevralgjisë interkostale

Nga natyra, nevralgjia ndërnjerëzore është:

 • acarim, shkelje ose pezmatim i mbaresave nervore në hapësirën ndërkostale;
 • ose shkelje e rrënjëve të nervave pektorialë kurrizorë afër kolonës kurrizore.

Në thelb, dhimbja në nevralgjinë ndërnjerëzore lokalizohet në hapësirën ndërnjerëzore, por dhimbja mund të rrezatohet përgjatë nervit të përmbajtur – në pjesën e poshtme të shpinës, shpinës, nën tehun e shpatullave. Kontraktimet e muskujve spastikë, skuqje ose fshirje e lëkurës, humbje e ndjeshmërisë së lëkurës në zonën e nervit të prekur mund të vërehen. Dhimbja në nevralgjinë ndërkostale është shumë e fortë, e djegur, e vazhdueshme, pa sulme

Neuralgjia ndërkostale – specifikoni diagnozën

Neuralgjia ndërkostale nganjëherë ngatërrohet me dhimbje në zemër. Edhe pse dallimi i tyre nuk është aq i vështirë.

Me nevralgji interkostale, dhimbja intensifikohet me një mbytje ose zhvarrosje të thellë, ose ndonjë lëvizje tjetër të trupit, përfshirë kollitjen ose teshtitjen, me ushtrime fizike. Ndonjëherë është e dhimbshme madje nuk mund të marrë frymë thellë – ka sulme të dhimbjes djegëse përgjatë hapësirave ndërkostale (dhimbja mund të ndjehet vetëm në njërën anë të gjoksit).

Dhimbja e zemrës me anginë nuk ndryshon me një frymëmarrje të thellë ose nxjerrje, nga një ndryshim i pozicionit ose lëvizjes në gjoks; hiqet zakonisht me nitroglicerinë; mund të shoqërohet me një shkelje të ritmit të pulsit, një rënie ose rritje të presionit të gjakut.

Me nevralgji ndërnjerëzore, dhimbja mund të rritet me palpim – ju mund të ndjeni drejtimin e dhimbjes përgjatë nervit. Dhimbjet e dhimbjes ose paroksizmal, që përhapen përgjatë trungut të nervit ose degëve të saj, mund të shoqërohen me ndjesi të tjera të pakëndshme – djegie, ndjesi shpimi gjilpërash, mpirje. Nga rruga, pra, nevralgjia ndërkostale mund të përgjigjet me dhimbje jo vetëm në rajonin e zemrës, por edhe nën tehun e shpatullave, në pjesën e prapme, shpinën e poshtme (ato ndonjëherë mund të ngatërrohen me dhimbje në veshka).

Shtë e rëndësishme të dalloni një sulm të nevralgjisë interkostale dhe infarkt të miokardit, i cili gjithashtu mund të shkaktojë dhimbje të forta të cilat nuk mund të lehtësohen nga nitroglicerina. Prandaj, me një sulm të papritur të dhimbjes në zonën e zemrës, ju patjetër që duhet të telefononi një ambulancë dhe të bëni një elektrokardiogramë, pasi një vëmendje urgjente mjekësore është e nevojshme për një sulm në zemër.

Shkaqet e nevralgjisë interkostale

Ekzistojnë shumë arsye që mund të shkaktojnë nevralgji ndërkostale, por, në të vërtetë, dhimbja shkaktohet ose duke pinitur rrënjën e nervit kurrizor në palcën e kraharorit, ose duke pinitur ose irrituar nervat ndërkostal në hapësirën ndërkostale.

Rrënjët e prerura shkaktohen më shpesh nga manifestime të ndryshme të osteokondrozës, por shkaqe të tjera janë të mundshme (spondiliti, spondiliti ankiloz, dhe të tjerët).

Sidoqoftë, më shpesh sulmet ndodhin si rezultat i acarimit të nervit për shkak të shkeljes së muskujve të tij ndërqytetës për shkak të inflamacionit ose spazmës së muskujve.

Shkaku i spazmës dhe, në përputhje me rrethanat, një sulm i nevralgjisë mund të jetë stresi mendor, efektet traumatike, ushtrimi i tepërt fizik pa trajnimin e nevojshëm. Spazma dhe inflamacioni i muskujve ndërkostal mund të shkaktohet nga hipotermia, një infeksion. Ndonjëherë nevralgjia interkostale ndodh me sëmundje të mushkërive.

Një sulm i nevralgjisë interkostale mund të ndodhë me helmim, me ndryshime në shpinë për shkak të çrregullimeve hormonale në gratë me menopauzë. Shkaku i nevralgjisë mund të jenë sëmundjet alergjike, sëmundjet e sistemit nervor (skleroza e shumëfishtë, poliradikuloneuriti). Ndoshta zhvillimi i nevralgjisë interkostale me aneurizëm aortale, sëmundje të organeve të brendshme, pas një infeksioni herpetik.

Mikrotraumatizimi me shtrëngim të vazhdueshëm fizik (për shembull, kur ngrini peshat) gjithashtu mund të jetë shkaku i nevralgjisë, veçanërisht në kombinim me hipotermi.

Zhvillimi i sëmundjes mund të çojë në abuzim të alkoolit (për shkak të efekteve toksike të alkoolit në sistemin nervor), si dhe diabeti mellitus dhe mungesa e vitaminave B në trup (vërejtur me ulcera në stomak dhe duodenale, gastrit, hepatit, etj.) kolit) – për shkak të një metabolizmi të shkelur në indin nervor.

Duhet të theksohet se simptomat që i ngjajnë nevralgjisë interkostale janë të mundshme për shkak të tonit të tepërt (spazmit) të një ose më shumë muskujve të shpinës. Në këtë rast, një rritje e dhimbjes gjatë shtrirjes së muskulit të prekur është karakteristike (duke u përkulur përpara, duke lëvizur me shpatull ose teh sup).

Lexo artikullin:  Si të trajtoni një menisk të gjurit

Isfarë është nevralgjia interkostale? Cilat janë arsyet e saj? Si të trajtojmë nevralgjinë ndërnjerëzore?

Shkaqet dhe simptomat e nevralgjisë interkostale dhe metodat e reja të trajtimit përshkruhen nga Ph.DEL Shakhramanova, doktor i departamentit konsultativ ambulator të Institutit të Kërkimit të Reumatologjisë.

Trajtimi interkostal i nevralgjisë

Trajtimi i nevralgjisë interkostale zakonisht përbëhet nga dy faza. Së pari ju duhet të hiqni dhimbjen që shoqëron nevralgjinë ndërnjerëzore, atëherë duhet të trajtoni sëmundjen që shkaktoi dëmtimin e nervit.

Në javën e parë të sëmundjes, është më mirë të vëzhgoni pushimin e shtratit për 1-3 ditë, dhe është e dëshirueshme që të shtriheni në një sipërfaqe të ngurtë, është më mirë të vendosni një mburojë nën dyshek. Për të lehtësuar dhimbjen, ilaçet për dhimbje janë të përshkruara, zakonisht nga grupi NSAID, të cilat jo vetëm që lehtësojnë dhimbjen, por gjithashtu kanë efekte anti-inflamatore. Përveç kësaj, përshkruhen relaksues të muskujve – për të lehtësuar dhimbjet e muskujve, qetësuesit. Vitamina të rekomanduara B (B1, B6, B12) – ato ndihmojnë në rivendosjen e strukturave nervore të dëmtuara. Gjatë konfiskimeve, nxehtësia e lehtë dhe e thatë ndihmon.

Pas heqjes së simptomave akute, është e nevojshme të diagnostikohet dhe përcaktohet shkaku i sulmit të nevralgjisë ndërkostale. Nëse kjo është ndonjë sëmundje e përgjithshme (infektive, ftohje, alergji, diabeti mellitus, sëmundje e sistemit nervor, depresion) – është e nevojshme ta trajtoni atë.

Nëse nevralgjia interkostale është shkaktuar nga një sëmundje e shtyllës kurrizore, domethënë ka një natyrë vertebrogjene, rekomandohet një trajtim gjithëpërfshirës i shtyllës kurrizore. Për të rivendosur pozicionin e saktë fiziologjik të shpinës së kraharorit dhe qafës së mitrës në rastet e nevralgjisë ndërnjerëzore, zhvillohen kurse të masazhit terapeutik, terapi manuale, ushtrime fizioterapie.

Një efekt i mirë me nevralgjinë ndërstorale vertebrogjene jepet nga fizioterapia, akupunktura, terapia lazer. Për të parandaluar që sëmundja të bëhet kronike me konfiskime të shpeshta, duhet të zvogëloni aktivitetin fizik, të mos abuzoni me alkoolin dhe të shmangni situatat stresuese nëse është e mundur.

Në javën e parë të sëmundjes, është më mirë të vëzhgoni pushimin e shtratit për 1-3 ditë, dhe është e dëshirueshme të shtriheni në një sipërfaqe të vështirë, është më mirë të vendosni një mburojë nën dyshek. Gjatë konfiskimeve, nxehtësia e lehtë dhe e thatë ndihmon.

Për të lehtësuar dhimbjen, përdoren qetësuesit dhe qetësuesit. Një efekt i mirë me nevralgjinë interkostale jepet nga fizioterapia, akupunktura, terapia lazer. Këshillohet që të merrni vitamina të grupit B (B1, B6, B12). Për të parandaluar që sëmundja të bëhet kronike me konfiskime të shpeshta, duhet të zvogëloni aktivitetin fizik, të mos abuzoni me alkoolin dhe të shmangni situatat stresuese nëse është e mundur.

Për të rivendosur pozicionin e saktë fiziologjik të shpinës së kraharorit dhe qafës së mitrës në rastet e nevralgjisë ndërnjerëzore, zhvillohen kurse të masazhit terapeutik, terapi manuale, ushtrime fizioterapie.

Nëse trajtimi konservativ nuk ndihmon, atëherë kryhet trajtimi kirurgjikal (për shembull, osteochondrosis ose herniation disk, i cili shkakton sulme të nevralgjisë interkostale).

Trajtimi i nevralgjisë interkostale me një ilaç të ri – suva mjekësore NANOPLAST forte

Në trajtimin terapeutik të nevralgjisë interkostale përdoren agjentë të ndryshëm, siç janë NSAIDs, analgjezikët, etj. Të gjithë këta agjentë janë efektivë, por me përdorim të zgjatur mund të dëmtojnë trupin. Prandaj, është shumë e rëndësishme të minimizohen efektet anësore dhe të rritet efektiviteti i trajtimit të nevralgjisë ndërkostale. Një ilaç i gjeneratës së re – copa terapeutike analgjezike anti-inflamatore NANOPLAST forte mund të ndihmojë me këtë.

Në trajtimin e nevralgjisë interkostale, copëza terapeutike NANOPLAST forte është shumë e efektshme, ju lejon të lehtësoni dhimbjen dhe inflamacionin, të përmirësoni qarkullimin e gjakut në zonën e prekur dhe zvogëloni dozën e qetësuesve dhe ilaçeve anti-inflamatore.

Në nevralgjinë interkostale, patch terapeutik NANOPLAST forte aplikohet në rajonin ndërkostal (duke shmangur rajonin e zemrës) ose në projeksionin e daljes së nervave kurrizorë, të cilat zakonisht janë të përmbajtur në sfondin e osteokondrozës në të djathtë ose të majtë të shtyllës kurrizore në rajonin e kraharorit, në varësi të vendndodhjes së dhimbjes. Isshtë e mundur të përdoret patch njëkohësisht në rajonin ndërkostal (ku dhimbja është e lokalizuar) dhe në vendin e projeksionit të nervit përkatës në shpinë kraharore. Zakonisht rekomandohet të përdorni patch në mëngjes në orën 12, por është e mundur ta përdorni atë gjatë natës. Kohëzgjatja e trajtimit të kursit të nevralgjisë interkostale me një copë mjekësore është nga 9 ditë.

Efikasiteti i lartë, unike e përbërjes, efekt afatgjatë (deri në 12 orë!) Efekti terapeutik, lehtësia e përdorimit dhe çmimi i përballueshëm e bëjnë NANOPLAST forte një mjet zgjedhjeje në trajtimin e nevralgjisë ndërnjerëzore.

Si të trajtoni nevralgjinë ndërnjerëzore në të majtë

Neuralgjia ndërkostale shfaqet për shkak të pinch ose irritim të mbaresa nervore të vendosura midis brinjëve. Një simptomë e nevralgjisë interkostale është dhimbje akute, shpuese në sternum.

Shpesh, pacientët ngatërrojnë sindromën e dhimbjes së rëndë me anomalitë në punën e zemrës dhe nxitojnë te një kardiolog, i cili, nga ana tjetër, dërgon për ekzaminim tek specialistë të tjerë – një kirurg, ortoped dhe neuropatolog.

Në të vërtetë, nevralgjia interkostale në fazën akute nuk ju lejon të merrni frymë, natyra e dhimbjes manifestohet aq fort, sa që një person reflekton në mënyrë refleksive, duke dashur të heqë qafe siklet.

Simptomat e nevralgjisë interkostale

Lyshtë vështirë se është e mundur të përcaktohet nevralgjia ndërkostale, shenjat e kësaj sëmundjeje janë mjaft të paqarta. Mjeku mund të sugjerojë vetëm një sëmundje të mundshme, fotografia e plotë tregohet nga ekzaminimi i paraqitur nga MRI dhe testet e tjera funksionale.

Neuralgjia ndërkostale ndodh jo vetëm tek të rriturit, por edhe tek fëmijët me patologji të shtyllës kurrizore. Ekzistojnë simptoma të tilla të nevralgjisë ndërnjerëzore:

 1. Dhimbje akute e papritur në sternum, paralel me brinjët.
 2. Simptoma e dhimbjes varet nga lëvizjet.
 3. Një sulm kërkon kohë nga disa sekonda në disa minuta.
 4. Në fillim, sëmundja nuk manifestohet shumë shpesh, por ekziston një frekuencë e caktuar e dhimbjes. Nëse filloni trajtimin, siklet lokalizohet më shpesh.
 5. Neuralgjia ndërkostale shoqërohet gjithmonë me një sëmundje tjetër kronike të lidhur me shtyllën kurrizore.
Lexo artikullin:  Aty ku dhembi i kyçit

Dallimi kryesor nga sëmundja e zemrës – me nevralgji midis brinjëve, mjetin popullor plotësisht të padobishëm Nitroglycerin.

Ankesat e pacientëve janë si më poshtë:

 1. Dhimbje qitjeje në njërën anë të gjoksit.
 2. Ndjesia që trupi po shpohet me energji elektrike, fillon paniku, hidhet në një ethe dhe djersë të nxehtë.
 3. Grasps në brinjë papritmas dhe ashtu si papritur lejon të shkojë.
 4. Dhimbja në dhimbje është aq e ndjeshme sa është e pamundur të marrësh frymë, siç thonë ata, zemrat e plota.
 5. Brinjë të lënduar, e cila intensifikohet me lëvizjen më të vogël.

Sëmundjet e mëposhtme mund të shkaktojnë një sëmundje:

 • skolioza e përparuar;
 • osteochondrosis;
 • mosfunksionimi i kockave ndërkostale.

Trajtimi interkostal i nevralgjisë

Trajtimi i nevralgjisë interkostale që ndodh në të majtë ose në të djathtë, përfshin disa metoda që synojnë uljen e dhimbjes dhe lehtësimin e procesit inflamator në inde dhe nyje. Por mjekët kryesorë botërorë tregojnë se ata janë të detyruar të bien dakord: mjekësia zyrtare sot nuk është në gjendje t'i rezistojë nevralgjisë interkostale.

Trajtimi modern ka më shumë të ngjarë të jetë mbështetës në natyrë, për më tepër, procesi i degjenerimit të shtyllës kurrizore dhe indeve vazhdon të përkeqësohet dhe përparon, gjë që e tërheq pacientin në Kabbalah të një sëmundjeje kronike.

Përkundër kësaj, në diagnozën e nevralgjisë ndërnostale në të majtë ose në të djathtë në klinika, llojet e mëposhtme të terapisë përcaktohen vazhdimisht:

 1. Medikamente për dhimbje.
 2. Anti-inflamator – lehtësoni inflamacionin për një kohë shumë të shkurtër, fjalë për fjalë nja dy muaj, dhe pacienti do të duhet përsëri të shkojë në spital. Në të njëjtën kohë, ilaçet nuk janë të dizajnuara për përdorim afatgjatë, sepse ato kanë efekte anësore serioze dhe pasoja, duke filluar me ulceracione erozive të traktit tretës, duke përfunduar me shkatërrimin e mëlçisë.
 3. Terapia me vitaminë, e cila nuk luan ndonjë rol të rëndësishëm gjatë një përkeqësimi të procesit.

Treatmentfarë trajtimi ofrojnë mjekët me përvojë, të cilët kanë provuar shumë metoda për të kuruar nevralgjinë ndërnjerëzore? Trajtimi më efektiv është një kurs i terapisë duke përdorur teknika të butë të terapisë manuale. Gjithashtu rezultatet e mira tregojnë:

 • refleksologjia, që përfshin ekspozimin në pikat e dhimbjes dhe indet me rrymë të moderuar;
 • kinesiology;
 • në falje – masazh.

Në fakt, trajtimi zgjidh problemin kryesor – normalizon punën e shtyllës kurrizore. Në të ardhmen, ushtrime speciale terapeutike do të duhet të bëhen çdo ditë, gradualisht ajo do të kthejë përsëri në një gjendje pak a shumë të shëndetshme, të paktën pacienti nuk ka më nevojë të trajtohet për nevralgji ndërnjerëzore.

Si të lehtësoni dhimbjet akute

Kushdo që ka përjetuar simptoma të nevralgjisë ndërkostale të paktën një herë e di se dhimbja akute kërkon trajtim urgjent, është thjesht e pamundur të durosh. Në të vërtetë, para se të vazhdoni me një lloj refleksologjie aktive dhe ndikim të drejtpërdrejtë në shpinë, është e nevojshme të bëni sa më poshtë:

 1. Trajtimi i nevralgjisë në të majtë ose në të djathtë në fillim nënkupton përputhjen me pushimin e shtratit për 3 ditët e para. Një sipërfaqe e vështirë është ideale, është e dëshirueshme që edhe një dyshek i veçantë ortopedik të mos jetë i pranishëm në shtrat.
 2. Ngjitësit dhe qetësuesit do të lehtësojnë shpejt dhimbjen. Mjeku do të përshkruajë relaksues të muskujve që do të lehtësojnë spazmat e muskujve.
 3. Trajtimi gjithashtu përfshin një kurs injeksioni të vitaminave B, sepse ato sigurojnë restaurimin e përbërësve nervorë të dëmtuar të shtyllës kurrizore.

Trajtimi i nevralgjisë interkostale me mjete juridike popullore

Sigurisht, është më mirë të konsultoheni me një mjek për ndihmë, por çfarë nëse nëse jeni larg kujdesit të kualifikuar mjekësor? Metodat e disa gjysheve të bazuara në komponentët natyrorë do të ndihmojnë në përmirësimin e gjendjes fizike me nevralgji ndërnjerëzore:

 1. Epo, nëse në një kabinet ilaçi shtëpiak copa piper ishte shtrirë përreth. Pasi të keni identifikuar zonën e dhimbshme, në gjoksin në të djathtë ose të majtë, fshijeni lëkurën me alkool, thajeni dhe ngjitni copëzën. Ju duhet ta hiqni atë vetëm kur ndjeni që nxehtësia përhapet në trup.
 2. Grini rrepkë të zezë dhe shtrydhni lëngun, mund të përdorni një shtrydhëse frutash. Bëni një kompresë të zonës së prekur.
 3. Përziejini përbërësit e mëposhtëm me njëri-tjetrin: 2 lugë çaji xhenxhefil të copëtuar, 1 lugë çaji shafran i Indisë, 0,5 lugë çaji spec djegës dhe pak ujë të zierë të ngrohtë, sjellin në konsistencën e qullës.

Ngroheni masën në sobë derisa të jetë e rehatshme për trupin, vendoseni në një copë pëlhure pambuku dhe aplikoni indin ku kalon nervi. Në mënyrë që kompresa të mos zhvendoset në anën, fashoni siç duhet gjoksin ose rregulloni atë në një mënyrë tjetër të besueshme. Sa më gjatë ta mbash kompresën, aq më mirë. Përdorimi i përditshëm i kompresës së shpejti do të lehtësojë gjendjen e një pacienti që vuan nga një sëmundje e pakëndshme.

Willfarë do të ndodhë nëse sëmundja nuk mjekohet

Ju ndoshta do të habiteni, por edhe dhimbja më e fortë nuk mund të zgjasë përgjithmonë, kështu që rezultati i bllokimit të vazhdueshëm të dhimbjes dhe terapisë joefektive është atrofia e rrënjës nervore. Dhimbja duket se largohet në të majtë dhe të djathtë në gjoks, por në të njëjtën kohë vëllimi i frymëmarrjes zvogëlohet, shfaqet një ndjenjë e pakëndshme e rëndimit, frymëmarrja bëhet e cekët, sipërfaqësore.

ExpertNews Shqipëri