Si të trajtoni inflamacionin e gjurit

Artriti i nyjës së gjurit është një patologji inflamatore. Shfaqja dhe përparimi i sëmundjes përfshin faktorë me rëndësi mekanike, biokimike dhe gjenetike. Një rol të rëndësishëm luhet nga procesi i inflamacionit të lokalizuar brenda kockës nënkondrale, kërcit hialin, membranës synoviale dhe indeve të buta. Sëmundja kërkon një diagnozë të plotë, trajtim nga një ortoped.

Shkaqet e patologjisë

Faktorët nën ndikimin e të cilave zhvillohet inflamacioni i nyjës së gjurit:

 1. Aktiviteti i rritur motorik, pësoi dëme.
 2. Pesha e tepërt (obeziteti 1-2 gradë). Inflamacioni provokon një densitet të rritur të mineraleve të eshtrave.
 3. Infeksione të kaluara ose ekzistuese. Mikroflora patogjene depërton në gju me rrjedhjen e gjakut ose për shkak të dëmtimit të kapsulës së saj. Nëse lezioni ka ndodhur për shkak të depërtimit në mjedis bakterial, në 50% të rasteve rruga e infeksionit është limfogjene.
 4. Sëmundjet veneriane.
 5. Grupi i rrezikut përfshin pacientë të departamentit të endokrinologjisë që janë duke marrë terapi për zëvendësimin e hormoneve.
 6. Prania e sëmundjeve sistemike – reumatizëm, diatezë e acidit urik.
 7. Futje jo adekuate e antioksidantëve, acid askorbik, vitamina D.
 8. Me një shkallë të lartë të probabilitetit, procesi inflamator ndodh në njerëzit me dobësi të katërkëmbëshe, që vuajnë nga pirja e duhanit.
 9. Në 15% të rasteve klinike, inflamacioni i nyjës së gjurit ndodh në sfondin e fenomeneve alergjike, për shembull, pas një kafshimi të insekteve.

Ka rëndësi mosha, gjinia: gratë, të moshuarit kanë më shumë të ngjarë të vuajnë nga patologjia.

Simptomat e inflamacionit të gjurit

Manifestimet klinike të procesit inflamator janë të shumëllojshme. E veçanta e sëmundjes është se për një kohë të gjatë mund të kalojë pa u vënë re nga pacienti. Tendenca drejt përparimit latent është arsyeja kryesore për 95% të pacientëve që kërkojnë kujdes mjekësor kaq vonë.

Simptomat e inflamacionit të gjurit:

 • dhimbje që nuk ju lejon të shkelni në këmbë, ta zhveshni plotësisht;
 • edemë, në 40% të rasteve shoqërohet me skuqje të lëkurës;
 • një ngërç që është mjaft i dëgjueshëm brenda gjurit kur përpiqeni të përkulni këmbën.

Këto shenja mund të plotësohen nga fenomene të tjera, varësisht nga mosha e pacientit, mënyra e jetesës së tij, e pranueshme për të sasia e aktivitetit fizik të përditshëm, prania e sëmundjeve kronike.

Karakteristikat e dhimbjes

Sindroma e dhimbjes është simptoma e parë dhe më e fortë që bën që pacientët të regjistrohen tek një specialist. Sikleti i rritjes së ashpërsisë që shoqëron çdo aktivitet motorik, vazhdon deri në rikuperimin e plotë. Sëmundja nuk pushon së kujtuari dhimbje dhimbjeje nën gju, dhe nëse trajtimi përshkruhet gabimisht, ato shqetësojnë edhe në pushim.

Ka karakteristika të tilla:

 • dhimbja paraprihet nga ecja, veçanërisht shkallët zbritëse;
 • ekziston një probabilitet i lartë i një përkeqësimi të sulmit pas qëndrimit të zgjatur;
 • aktiviteti fizik i zgjatur, vrapimi, mbledhja e fortë dhe trajnimi i shtuar gjithashtu shoqërojnë siklet në rritje në gju;
 • një ndjesi e dhimbshme përhapet përgjatë sipërfaqeve të përparme dhe mediale.

Në fazat 3-4 të patologjisë, siklet bëhet aq i fortë sa ata zgjojnë pacientin nga gjumi. Shkaqet e dhimbjes së fortë janë shkaktuar nga përhapja e procesit inflamator në kockë, membrana sinoviale, inde të buta. Për të lehtësuar në mënyrë efektive inflamacionin e nyjës së gjurit, është e rëndësishme të vendosni procese bashkkohore: të identifikoni periostitin, frakturat subkondrale, ngërçet e muskujve.

Në sfondin e artritit të gjurit, ndonjëherë ju duhet të ndaloni sulmet e dhimbjes me analgjezikë narkotikë. Përkeqësimet ndodhin për shkak të acarimit të mbaresave nervore me osteofite. Fijet karakterizohen nga ndjeshmëria, dhe me një efekt sistematik në to, ju duhet të merrni vazhdimisht qetësues të fuqishëm. Por ka edhe arsye të tjera për dhimbjen e vazhdueshme brenda gjurit që shfaqet në sfondin e procesit inflamator.

Ekzaminimi me rreze X do të zbulojë dëmtimin e indeve nga osteofitet, fenomene degjenerative brenda indeve periartikulare. MRI i gjurit është një opsion i domosdoshëm diagnostikues që ju lejon të zbuloni një shkelje të qarkullimit të gjakut, pasi ky fenomen nuk është më pak i zakonshëm shkaku i dhimbjes.

Diagnostics

Vetëm një ekzaminim i plotë, i plotë, na lejon të kuptojmë pse është shfaqur një inflamacion i nyjës së gjurit. Farë duhet të bëni, dhe si të siguroni shërimin e pacientit, mund të përcaktohet vetëm nga një mjek. Prandaj, me siklet të zgjatur të fleksorit të këmbës, duhet të shihni një mjek dhe t'i nënshtrohen një ekzaminimi. Ai përfshin:

 1. Diagnostifikimi laboratorik. Niveli i hemoglobinës, përqendrimi i leukociteve në gjakun periferik, ESR, përmbajtja e CRP, si dhe treguesit e tjerë të fazës akute, mund të korrespondojnë me normën. Kjo vërehet në 85% të të gjitha rasteve të identifikuara të inflamacionit të nyjës së gjurit. Në 15% të rasteve, ishte e mundur të përcaktohej një rritje e vogël e vëllimit të CRP shumë të ndjeshme. Më shpesh, kjo u gjet te pacientët e moshuar, njerëz të moshës së përparuar.
 2. Punksioni i bashkimit me analizën pasuese të lëngut synovial. Lëngu synovial nuk tregon praninë e një procesi inflamator, ai ka një qëndrueshmëri viskoze, është steril, me ngjyrë transparente me turbullirë të lehtë. Citoza nuk kalon 2000 mm3. Nëse zhvillimi i sinovitit është i rëndësishëm, ESR do të rritet në mënyrë të moderuar, një rritje e vëllimit të leukociteve të llojit polar nuk përjashtohet.
 3. Ekzaminimi me rreze X. Teknika përfshin marrjen e imazheve të kërcit të hialinës, në të njëjtën kohë jep informacion për të gjitha segmentet artikulare. Me inflamacion në një fazë të hershme, një trashje e lehtë, ënjtje e indit të kërcit do të vizualizohet në imazh. Ndryshimet brenda meniskut janë shfaqur gjithashtu. Kur patologjia arrin një fazë mesatare ose të rëndë të zhvillimit, ato rrallohen, kërc artikular karakterizohet nga ekspozimi i kockës nënkondrale. Strukturat intra-artikulare janë të dëmtuara, sinoviti është i pranishëm.
 4. Ekzaminimi me ultratinguj ultratinguj zbulon ndryshime patologjike në indet e buta, përcakton trashësinë dhe strukturën e kërcit. Falë teknikës, është e mundur të përcaktohet gjendja e membranës sinoviale, lëngu i lirë brenda gjurit. Ekspozimi ndaj valëve tejzanor përcakton rritjen e kockave.
 5. Tomografia e MRI është një mënyrë efektive për të vizualizuar pamjen aktuale klinike. Për të kuptuar se si të trajtoni inflamacionin e nyjës së gjurit, mjeku përqendrohet në të dhënat e studimit. Përmbajtja informative e MRI është e pamohueshme. Procedura ju lejon të përcaktoni nëse ligamentet janë të paprekur, nëse ka patologji dhe inflamacion të rëndë brenda tendons, sa edemë e theksuar e palcës kockore është (kjo është shenja kryesore e osteitit). MRI madje ka avantazhe ndaj ultrazërit, pasi metoda diagnostikuese është më e ndjeshme për sa i përket zbulimit të ndryshimeve osteokondrale. Ultrasonografia është pak më e dobët krijon degjenerim, dëmtim.
Lexo artikullin:  Skleroza e shtyllës kurrizore

Në varësi të supozimeve të mjekut, këto metoda diagnostikuese mund të plotësohen me mundësi të tjera, e cila ka për qëllim një studim gjithëpërfshirës të gjendjes së pacientit.

Trajtimi i inflamacionit të gjurit

Qasja terapeutike përfshin zbatimin e metodave farmakologjike, jo-farmakologjike dhe rehabilituese. Trajtimi i inflamacionit të nyjeve të gjurit ka për qëllim restaurimin e plotë të fleksorit të prekur të gjymtyrëve, gjë që ju lejon të modifikoni patologjinë.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Imobilizimi i përbashkët

Qëllimi i trajtimit nuk është vetëm rivendosja e funksionit fiziologjik të nyjes, por edhe për të parandaluar zhvillimin e inflamacionit të përsëritur. Për të zgjidhur këtë problem, mjeku fillon terapinë me shkarkimin e këmbëve.

Lexo artikullin:  Si të lehtësoni dhimbjet në periartritin e kraharorit-shpatullave

Pesha e tepërt përfaqëson një ngarkesë të shtuar në strukturën e nyjës së gjurit. Inflamacioni nuk mund të ndalet edhe me ilaçe të shtrenjta nëse pesha e trupit të pacientit mbetet e njëjtë. Prandaj, mjeku rekomandon humbjen e peshës – ky është një hap i rëndësishëm drejt shërimit dhe parandalimit të relapsit.

Edhe ARTRITIS “i lënë pas dore” mund të shërohet në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Mekanikisht, gjuri është i shkarkuar duke përdorur pajisje të posaçme me vlerë ortopedike. Më shpesh, ortopedistët rekomandojnë përdorimin e pads të gjurit nëse konfirmohet një deformim i varus ose valgus i nyjës së gjurit. Në 85% ata përdorin gjysmë të ngurtë, në 15% – orthoses të ngurtë, shtrojë në formë pykë.

Caktoni shtrojë, duke korrigjuar këmbët e sheshta gjatësore dhe tërthore; shqiptuesit e përdorur gjerësisht të këmbës; rekomandojnë gjithashtu funksionimin e frenave të artikuluar të gjurit. Në varësi të fazës së sëmundjes dhe fizibilitetit, është e mundur që pacienti të ecë me mbështetje.

Terapia e mjekimit

Terapia e drogës përfshin një orientim simptomatik dhe patogjenetik. Bazuar në fazën e procesit inflamator dhe shkallën e recetës së patologjisë, mjeku përcakton se si të trajtohet inflamacioni i nyjes së gjurit.

Manifestimet e sëmundjes ndalen me ilaçe sipas radhës së manifestimit të tyre më të madh:

 1. Për të zvogëluar ashpërsinë e dhimbjes, përdoren analgjezikë të thjeshtë dhe opioidë (Paracetamol, Tramal).
 2. Mjeku përshkruan futjen e ilaçeve anti-inflamatore të grupit jo-steroide. Kjo është e nevojshme për të kufizuar procesin inflamator, për të parandaluar përhapjen e tij në indet e afërta.
 3. Antidepresantët u përshkruhen pacientëve të cilët janë të detyruar të përjetojnë dhimbje të dobëta.
 4. Kryhet terapia hormonale. Për të zvogëluar intensitetin e sindromës së dhimbjes, administrohen glukokortikoide topike. Ata kanë një efekt të zgjatur terapeutik. Një tregues i domosdoshëm për emërimin e hormoneve të këtij lloji është prania e artritit sekondar.
 5. Përveç kësaj, përgatitjet e acidit hialuronik janë të përshkruara për të ruajtur nivelin e nevojshëm të lagështisë brenda nyjes së prekur.

Kondroprotektorët, përbërësit natyrorë të substancës ndërqelizore të kërcit, janë gjithashtu të përshkruara. Përfaqësuesit kryesorë të këtij grupi të barnave janë glukozamina sulfat dhe kondroitina sulfat. Ka shumë diskutime në lidhje me avantazhet e një ilaçi mbi një tjetër në ortopedi. Ata shërbyen si bazë për analiza krahasuese të karakteristikave të veprimit të secilit prej agjentëve terapeutikë.

Lexo artikullin:  Farë është coxarthrosis e nyjës së hip dhe si ta trajtoni atë, simptoma, një përshkrim i plotë i

Tabela krahasuese e karakteristikave të drogës (20 persona morën pjesë në studim)

Kriteri i vlerësimitGlukozamina Sulfatesulfate Chondroitin
Fillimi i efektit terapeutik2-4 javë në 80% të rasteve; 30-35 ditë – në 18% të rasteve, në 2%, efekti erdhi vetëm pas 50 ditësh të trajtimit aktiv2-4 javë në 95% të rasteve, në 5% rimëkëmbja ka ndodhur pas 35 ditëve të trajtimit aktiv, të plotësuara me terapi hormonale
Efekt në kërcin e hialinës dhe indet përrethEfekt pozitiv në 100% të rasteveEfekt pozitiv në 98% të rasteve, në 2% – me vonesë pozitive
Mundësia e zhvillimit të komplikimeve të drejtpërdrejtajoMinimal Përkundër faktit se 1 nga 20 pacientë kishte një çrregullim të traktit të tretjes, marrëdhënia e fenomenit patologjik me përdorimin e ilaçit nuk është vendosur

Sipas rezultateve të studimit, u vërtetua se përdorimi i secilit prej ilaçeve të konsideruar është i justifikuar dhe kontribuon në shërim. Terapia pa përdorimin e këtyre agjentëve është e dëmtuar.

Ushtrime fizioterapie dhe fizioterapi

Gjimnastika terapeutike ka për qëllim zvogëlimin e ndjeshëm të shqetësimit brenda nyjes. Falë teknikës, është e mundur që me sukses:

 • ul dhimbjen;
 • rrisin lëvizshmërinë në gju;
 • forcimi i sistemit muskulor;
 • stabilizoni ekstensorin e prekur.

Gjimnastika terapeutike përfshin ekzekutimin alternative të ushtrimeve statike dhe dinamike. Shtë e mundur të arrihet rimëkëmbja dhe të rivendosni pjesën problematike të këmbës vetëm nëse veprimet kryhen rregullisht. Ata duhet të kryhen vetëm në prani të një mjeku, nën kontrollin e tij. Nëse sëmundja është në fazën fillestare të zhvillimit, lejohet të kryhen ushtrime terapeutike në shtëpi. Por edhe në këtë rast, vëllimi, sekuenca, shpeshtësia e përsëritjeve duhet gjithashtu të përcaktohet nga një specialist.

Pacienti është në një pozicion në këmbë ose ulur, gjë që minimizon ngarkesën në nyjen problematike. Kushti i dytë që është i rëndësishëm për tu vëzhguar në mënyrë që të arrihet rikuperimi është që shpesh t’i kryeni ushtrimet, të bëni disa minuta çdo ditë për këtë.

Metodat efektive fizioterapeutike përfshijnë:

 • electrophoresis. Substanca terapeutike depërton drejtpërdrejt në pjesën problematike të këmbës;
 • UHF E bën efektive trajtimin e inflamacionit të gjurit. Ju lejon të relaksoheni zonën e prekur, të lehtësoni dhimbjen, tensionin;
 • magnetotherapy. Përmirëson rrjedhën e gjakut në zonën e prekur, stabilizon proceset metabolike, anestetizon.

Metodat e listuara, megjithë përparësitë e dukshme, kanë kundërindikacione për përdorim. Këto përfshijnë: praninë e një kardiak implantimi, shqetësime të konfirmuara të ritmit të zemrës, shtatzëni dhe laktacion.

Kirurgji

Trajtimi kirurgjik i inflamacionit të nyjeve të gjurit kryhet vetëm në raste ekstreme – kjo nuk është një metodë përparësore për shkak të rreziqeve të larta të komplikimeve. Indikacionet për metodën kirurgjikale: formimi i aderimeve brenda çantës sinoviale të gjurit, zhvillimi i osteomielitit, supurimi.

Operacioni kryhet në disa faza, përfshin një periudhë mjaft të gjatë shërimi.

përfundim

Njerëzit të cilët i përgjigjen një traume në kohën e duhur, aplikojnë një pranga ose fashë imobilizuese, aplikojnë xhel anti-inflamatorë të dhimbjes, madje edhe gjatë gjithë jetës së tyre mund të mos dinë se si quhet inflamacioni i nyjës së gjurit.

Kur, për shkak të veprimtarisë profesionale, duhet të ngarkoni shumë fizikisht veten, duhet të vlerësoni saktë forcën tuaj, të merrni të gjitha masat për një shërim të plotë. Nëse inflamacioni i nyjeve të gjurit nuk shërohet në kohën e duhur, patologjia do t'i kujtojë vetes çdo ditë. Parandalimi i artritit të gjurit është më i përshtatshëm sesa trajtimi pasues afatgjatë i kësaj patologjie, e cila shpesh çon në paaftësi.

ExpertNews Shqipëri