Nëse një shpatull dhemb në një të përbashkët sesa për të trajtuar

Siç e dini, supi është i ekspozuar vazhdimisht ndaj të gjitha llojeve të streseve, dhe çdo siklet në zonën e tij mund të ndikojë seriozisht në aftësinë për të punuar dhe aktivitetin e një personi. Prandaj, dhimbja në nyjen e shpatullave, që është një ankesë shumë e zakonshme gjatë takimit të mjekut, nuk mund të injorohet në asnjë rast. Në të vërtetë, shpesh shtyrja e ekzaminimit për më vonë mund të çojë në faktin se çdo lëvizje e krahut do të shkaktojë dhimbje akute.

Përmbajtja e artikullit
 1. Shkaqet e dhimbjes së shpatullave
 2. Trajtimi i dhimbjes së shpatullave
 3. Trajtimi i dhimbjes në nyjen e shpatullave me mjete juridike popullore
 4. Dhimbje në nyjen e shpatullave të dorës së djathtë: shkaqet, shenjat e sëmundjes, trajtimi
 5. Shkaqet kryesore të dhimbjes në shpatullën e djathtë
 6. Patologjitë e mundshme
 7. Diagnostics
 8. Therapies
 9. përmbledhje
 10. dhimbje sup
 11. Farë i bën shpatullat të lëndohen?
 12. Kindfarë dhimbje?
 13. Si të kuptoni cilat janë shkaqet e shqetësimit në shpatull?
 14. Si trajtohet dhimbja e shpatullave në Lindje?
 15. A duhet të mjekohem?
 16. Si të shmangni dhimbjet e shpatullave?
 17. Tofarë duhet të bëni nëse shpatulla e dorës së djathtë ose të majtë dhemb?
 18. Farë mund të shkaktojë një dhimbje të shpatullave në të djathtë?
 19. Tendoniti – inflamacion i tendinit
 20. Inflamacion i manshetës së rotatorit
 21. Kapsuliti – inflamacion i kapsulës së përbashkët
 22. Inflamacioni i strukturave të brendshme të nyjes – artriti
 23. Dëmtimi jo-inflamator i kyçeve – artroza
 24. Lëndimet e shpatullave
 25. Sëmundjet e shtyllës kurrizore
 26. Plexiti i shpatullave
 27. Dhimbje të pasqyruar
 28. Video se pse lëndohen shpatullat
 29. Si ta trajtojmë dhimbjen e shpatullave?
 30. Gjimnastikë për trajtimin e dhimbjes së shpatullave. Ushtrime.
 31. Anketa e lexuesve
 32. dhimbje sup pse dhemb shpatulla, shkaku i dhembjes së shpatullave
 33. Dhimbje akute e shpatullave
 34. Dhimbja e shpatullave që zgjat më shumë se disa ditë: shkaqe
 35. Tofarë duhet të bëni nëse shpatulla e dorës së djathtë ose të majtë dhemb?
 36. Farë mund të shkaktojë një dhimbje të shpatullave në të djathtë?
 37. Tendoniti – inflamacion i tendinit
 38. Inflamacion i manshetës së rotatorit
 39. Kapsuliti – inflamacion i kapsulës së përbashkët
 40. Inflamacioni i strukturave të brendshme të nyjes – artriti
 41. Dëmtimi jo-inflamator i kyçeve – artroza
 42. Lëndimet e shpatullave
 43. Sëmundjet e shtyllës kurrizore
 44. Plexiti i shpatullave
 45. Dhimbje të pasqyruar
 46. Video se pse lëndohen shpatullat
 47. Si ta trajtojmë dhimbjen e shpatullave?
 48. Gjimnastikë për trajtimin e dhimbjes së shpatullave. Ushtrime.
 49. Anketa e lexuesve

Shkaqet e dhimbjes së shpatullave

Duhet të dini që dhimbja në nyjen e shpatullave nuk është gjithmonë problem në këtë fushë. Shumë shpesh reflektohet dhe tregon praninë e një sëmundjeje krejtësisht të ndryshme.

Konsideroni shkaqet më të zakonshme të dhimbjes së shpatullave:

 • tendonitis;
 • Biceps Tendinitis;
 • bursit;
 • Sindromi i përplasjes;
 • Lëndimet e kyçeve;
 • Sëmundjet e organeve të brendshme;
 • Periartroza e shpatullave të shpatullave.

Tendoniti është shkaku më i zakonshëm i dhimbjes së shpatullave. Me këtë sëmundje, tendonet që rrethojnë nyjen bëhen të përflakur. Më shpesh, një diagnozë e tillë kërcënon ata që rregullisht ekspozojnë veten ndaj ushtrimeve të tepërta fizike, në të cilat tendinët fërkohen kundër kockave, gjë që provokon shfaqjen e dhimbjes dhe acarimit.

Dhimbja në nyjen e shpatullave shqetëson edhe me tendinitin e bicepsit. Isshtë kronike dhe rëndohet edhe me lëvizje të vogla. Kur një këputje e tendinit, një fryrje shfaqet në shpatull, e ngjashme me një top.

Bursiti shkaktohet gjithashtu nga një përpjekje e tepruar fizike. Sidoqoftë, përveç dhimbjes në nyjen e shpatullave, shfaqja e edemës në zonën e të ashtuquajturës qese artikulare (qesja e butë që rrethon nyjen) është karakteristike për këtë sëmundje.

Sindroma e përplasjes quhet zakonisht një çrregullim në të cilin depozitat e kripërave të kalciumit formohen në tendinin që kalon nën skapulën dhe kolumbonin. Kjo sëmundje karakterizohet nga dhimbje të papritura të forta në nyjen e shpatullave. Zakonisht ajo përkeqësohet kur ngrihet dora.

Një shkak shumë i zakonshëm i dhimbjes në nyjen e shpatullave është dëmtimi. Tek të rinjtë, nëse përjashtojmë aksidentet, ata, si rregull, janë rezultat i një sporti shumë aktiv ose një lloj mundi. Në të rriturit, dëmtimet e nyjeve të shpatullave shoqërohen me osteoporozën ose veshin e indeve. Kjo është për shkak të faktit se në moshën e rritur shpesh ka një çrregullim të metabolizmit të kalciumit në kocka.

Shpesh, dhimbja në nyjen e shpatullave është një shenjë e sëmundjeve të organeve të brendshme. Ju mund të theksoni më të zakonshmet prej tyre:

 • Shiatika e qafës së mitrës;
 • Tumoret e gjoksit;
 • Infarkti miokardial;
 • Patologjia e mëlçisë;
 • Angina pectoris;
 • Pneumoni.

Dhimbja në nyjen e shpatullave është një shenjë karakteristike e një sëmundjeje siç është periarthrosis e shpatullave të shpatullave. Në këtë rast, mund të jetë dhemb, djegie ose e mprehtë, shpesh dhimbja përkeqësohet natën. Simptoma shtesë janë dhimbje në parakrah dhe në dorë. Kjo sëmundje mund të zgjasë nga disa javë në muaj. Duhet të theksohet se nganjëherë vërehet një rikuperim i plotë i pacientit, dhe nganjëherë komplikimet çojnë në bllokimin e shpatullës ose funksionin e dëmtuar të dorës.

Shkaqet më pak të zakonshme të dhimbjes së shpatullave përfshijnë:

 • Osteoarthritis;
 • artriti;
 • Prania e hernies së disqeve ndërvertebrale të palcës së kraharorit dhe të qafës së mitrës;
 • Kalcifikimi i parakrahut;
 • Prishja e tendinit;
 • Sëmundjet inflamatore;
 • Sindromi impotent;
 • Patologji neurogjenike dhe çrregullime të ndjeshmërisë.

Trajtimi i dhimbjes së shpatullave

Para fillimit të trajtimit për dhimbje në nyjen e shpatullave, është e nevojshme të identifikoni shkakun e saj të vërtetë. Për ta bërë këtë, ju duhet të kaloni testet e nevojshme, t'i nënshtroheni fluoroskopisë dhe ultrazërit dhe, vetëm pasi të keni marrë një diagnozë, të vazhdoni me trajtimin.

Pra, me artritin, artritin dhe bursitin, kondroprotektorët dhe ilaçet anti-inflamatore jo-steroide përshkruhen më shpesh. Nëse sëmundja filloi, zakonisht analgjezikët dhe hormonet përdoren për të lehtësuar dhimbjen në nyjen e shpatullave. Ato përdoren gjithashtu në zhvillimin e tumoreve malinje dhe administrohen me gojë, intravenoz dhe në formën e injeksioneve intraartikulare.

Trajtimi i dhimbjes në nyjen e shpatullave me artrozë deformuese shpesh kërkon ndërhyrje kirurgjikale. Zakonisht në këtë rast drejtohuni në zëvendësimin e përbashkët.

Në rast të dëmtimeve, mavijosjeve dhe këputjes së ligamenteve, rekomandohet të aplikoni akull në vendin e lezionit.

Dhimbja në nyjen e shpatullave lehtëson lehtësisht yogën, në të cilën mekanizmi muskulor i trupit relaksohet, gjë që është shumë e dobishme për qafën dhe shpatullat. Ointments anti-inflamator, kompresat, magnetoterapia dhe elektroforeza ndihmojnë mirë.

Trajtimi i dhimbjes në nyjen e shpatullave me mjete juridike popullore

Kur nyja e shpatullave dhemb, mjetet juridike popullore shpesh mund të lehtësojnë ndjeshëm ose madje të eliminojnë dhimbjen.

Për këtë qëllim, zakonisht përdoren këto:

Një ilaç i shkëlqyeshëm për ilaçin tradicional për dhimbjen në nyjen e shpatullave janë banjat shëruese.

Për të përgatitur një banjë me mustardë, merret mustardë e thatë (100-200 g), e holluar me ujë të ngrohtë në konsistencën e salcë kosi dhe derdhet në një banjë me ujë të nxehtë. Merrni këtë banjë duhet të jetë 20 minuta para gjumit. Atëherë duhet të lani veten me ujë të ngrohtë, të vishni rroba të ngrohta, çorape të leshta dhe të shkoni në shtrat nën një batanije të trashë.

Dhimbja në nyjen e shpatullave zbutet nga një banjë me sanë. Për përgatitjen e tij, 1 kg pluhur merret për një kovë uji, zihet në të për gjysmë ore, injektohet për 50 minuta, filtrohet. Supë duhet të derdhet në një banjë me ujë të nxehtë. Pas procedurës, rekomandohet gjithashtu të visheni ngrohtë. Sidoqoftë, ky mjet është kundërindikuar për njerëzit që vuajnë nga zemra ose sëmundja mendore.

Nëse nyja e shpatullave dhemb, mjetet juridike popullore sugjerojnë gjithashtu praktikimin e fërkimit, gjatë së cilës vendi i lënduar merr masazh shtesë. 50 g leh qershi zogjsh përzihet me një gotë vodka dhe insistohet për 2 javë. Pas kësaj, infuzioni fërkohet dy herë në ditë në zonën e nyjës së sëmurë.

Ju gjithashtu mund të derdhni ujë të valë mbi 20 g rrënjë të copëtuar engjëllore, të lini 20 minuta, të tendosni dhe të fërkoni supën që rezulton disa herë në ditë.

Në proceset inflamatore që shkaktojnë dhimbje në nyjen e shpatullave, përdorimi i ointments në shtëpi është veçanërisht i efektshëm. 40 g rrikë të grimcuar përzihen me vazelinë dhe fërkohen rreth nyjës së sëmurë. Një vaj i tillë ndihmon shumë mirë: 50 g yndyrë derri përzihet me 3 g propolis. Ointment për këtë recetë jo vetëm që eliminon dhimbjen, por gjithashtu lehtëson inflamacionin.

Tinkturat e ndryshme dhe zierjet për administrim oral janë efektive për dhimbjen në nyjen e shpatullave. Për të përgatitur një supë shëruese, është e nevojshme të derdhni 30 g bari të kuajve me një gotë ujë të valë dhe të insistoni për gjysmë ore, të pini disa gota në ditë.

Nëse nyja e shpatullave dhemb, mjetet juridike popullore ofrojnë gjithashtu përdorimin e kompresave të ndryshme. Shtë e nevojshme të përzieni 1 lugë gjelle mjaltë, mustardë të thatë dhe vaj perimesh. Ngrohni përzierjen që rezulton, vendosni rroba prej liri dhe ngjiteni në vendin e lënduar për gjysmë ore. Procedura duhet të përsëritet për 10 ditë.

Video nga YouTube për temën e artikullit:

Dhimbje në nyjen e shpatullave të dorës së djathtë: shkaqet, shenjat e sëmundjes, trajtimi

Dhimbja në shpatullën e djathtë mund të ndodhë për arsye të ndryshme: inflamacion i tendinave, artrit me origjinë të ndryshme, artrozë, dhimbje “dhimbje shpine” me osteokondrozën e shpinës së qafës së mitrës, etj.

Natyra e lezionit të shpatullës së dorës së djathtë, kursi i saj, simptomat dhe trajtimi janë të njëjta si në rastin e patologjisë së nyjës së majtë. Por, meqenëse shumica e njerëzve kanë krah të djathtë, për të njëjtat arsye, nyja e shpatullës së djathtë preket më shpesh – në fund të fundit, ajo përjeton stres maksimal gjatë ushtrimeve fizike, gjatë punës me duar, kur praktikoni disa sporte (për shembull, tenis).

Ashpërsia e ankesave të një pacienti me dëmtim të nyjeve mund të jetë e ndryshme: nga dhimbje të vogla, kalimtare deri në një sindromë të dhimbshme të dhimbshme, e cila shoqërohet me humbje të funksionit të përbashkët. Ashpërsia e gjendjes varet nga sëmundja, shkalla e zhvillimit të saj, përshtatshmëria e trajtimit (ose mungesa e tij). Për shembull, me artrozë në fazën fillestare, simptomat shprehen pak, funksioni i nyjeve vuan pak, dhe me artritin infektiv ka dhimbje akute, ethe dhe ënjtje të shpatullave.

Prognoza e dhimbjes në shpatullën e djathtë më së shumti varet nga kohëzgjatja e trajtimit: sa më shpejt të fillohet terapia, aq më shumë ka të ngjarë të ruani gamën e lëvizjes në krah ose të arrini rikuperimin e plotë. Në rastin e përgjithshëm, dhimbja në shpatullën e djathtë mund të kurohet me sukses, por procesi i terapisë, kompleksiteti i tij dhe rezultatet – e gjithë kjo varet nga sëmundja e veçantë.

Nëse keni dhimbje në shpatull, duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek (traumatolog ortopedik, artrolog ose terapist të parë), i cili do të zbulojë shkakun dhe do të përshkruajë trajtimin optimal.

E rëndësishme! Nga anatomia, shpatulla është një dorë nga nyja e shpatullës deri në bërryl; dhimbja në këtë zonë vërehet me një numër sëmundjesh të organeve të brendshme: me kolecistit, pankreatit, anginë pectoris. Në këtë artikull unë vij nga një koncept më "popullor" se shpatulla është nyja e shpatullave.

Më tej në artikull: arsyet kryesore pse dhimbja shfaqet në shpatullën e djathtë (patologjitë e mundshme), metodat e diagnostikimit dhe trajtimit.

Shkaqet kryesore të dhimbjes në shpatullën e djathtë

Tetë arsyet më të mundshme pse bashkimi i krahut tuaj të djathtë mund të dëmtojë:

Tendoniti është një inflamacion i tendoneve në nyjen e shpatullave që ndodh për shkak të një ushtrimi të pabalancuar, të tepruar.

Artriti është një inflamacion i nyjës për arsye të ndryshme (infeksione, alergji, sëmundje imune, etj.).

Artriti (pezmatimi) i nyjes së shpatullave

Periartriti i gjëndrës së shpatullave – inflamacion i indeve periartikulare (kapsula, ligamente, muskuj).

Arthrosis është një shkatërrim progresiv i kërcit, i cili çon në dëmtimin e sipërfaqeve artikulare.

Artroza e nyjes së shpatullave

Bursiti është një inflamacion i qeses së përbashkët.

Me osteokondrozën e shpinës së qafës së mitrës, dhimbja mund të "japë" mbi shpatull.

Shkaqe të rralla: metastazat e tumorit në nyje (metastazat – d.m.th, fokuset sekondare të tumorit që u krijuan për shkak të transferimit të "shkakut të tumorit" nga fokusi kryesor i sëmundjes), kondrosarkoma (kanceri i artikulacionit) kërc), tuberkulozi i nyjes (shkatërrimi i tyre).

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Patologjitë e mundshme

Possibleshtë e mundur të supozohet se cila sëmundje e veçantë shkaktoi dhimbjen në shpatullën e djathtë për disa simptoma tipike:

(nëse tabela nuk është plotësisht e dukshme – lëvizni në të djathtë)

Lexo artikullin:  Joga për gju

Ndodh më shpesh tek njerëzit e moshës së re dhe të mesme, fizikisht aktiv, përfshirë ata që janë të përfshirë në sport. Ekziston një lidhje midis ngarkesave të forta dhe (ose) afatgjata të shpatullave dhe shfaqjes së dhimbjes. Dhimbja në vetvete është e shurdhër, në pushim mund të mungojë, por paraqitet me lëvizje në shpatull.

Artriti karakterizohet nga një shfaqje akute dhe shenja të rënda të inflamacionit në nyje: ndjehet nxehtë në prekje, dhemb në pushim dhe veçanërisht me lëvizje, bymehet, lëkura sipër saj është e kuqe, lëvizjet në shpatull janë të kufizuara.

Zhvillohet për të njëjtat arsye si artriti, ka simptoma të ngjashme.

Zakonisht paraqitet te njerëzit e moshës së mesme dhe të pleqërisë, duke u zhvilluar pas lëndimeve, hipotermi, ngarkesa të tepërta. Dhimbjet janë mjaft të mprehta, të shoqëruara me lëvizje në krah. Nuk ka shenja të jashtme (forma e bashkimit nuk ndryshon).

Në nyjen e shpatullave, artriti paraqitet kryesisht tek të moshuarit, veprimtaria profesionale e të cilëve shoqërohej me strese në të djathtën (lojtarët e tenisit në të kaluarën, njerëz me punë të vështirë fizike; ndoshta mësues, shkrimtarë, sekretarë – të cilët shkruajnë ose shkruajnë shumë kohë , veçanërisht nëse dora është në një pozitë të pakëndshme).

Sëmundja përparon gradualisht: së pari, shpatulla dhemb në fund të ditës, me kalimin e kohës, nyja gradualisht deformohet. Kufizues në rritje karakteristik i funksionit të përbashkët.

Shfaqja e dhimbjes shoqërohet qartë me një dëmtim të mëparshëm ose një ngarkesë të papritur të mprehtë dhe të rëndë.

Për dhimbjen në shpatull për shkak të osteokondrozës, kjo sëmundje manifestohet edhe nga simptoma të tjera: dhimbje në qafë, shpinë, ngërçe në qafë me lëvizje të kokës.

Metastazat e kancerit ose kondrosarkoma (kanceri i kërcit artikular)

Ato shfaqen në sfondin e simptomave të kancerit të çdo lokalizimi (kanceri i mushkërive, gjëndra tiroide, mëlçia, kockat e krahut mund të metastazohen në shpatull). Shpesh diagnoza është e njohur tashmë.

Me kondrosarkomën, tumori është i vendosur kryesisht në shpatull. Dhimbjet janë shumë të forta, të dhimbshme, funksioni i nyjës humbet shpejt.

Relativelyshtë relativisht e rrallë. Dhimbjet në rritje graduale janë tipike: në fillim të shurdhër, gjatë natës; pastaj konstante dhe e theksuar. Shpesh ka një rritje të zgjatur të temperaturës brenda 37,5 gradë, djersitje, humbje peshe në sfondin e oreksit të mirë.

Diagnostics

Mjeku duhet të përcaktojë saktësisht arsyen pse shpatulla në të djathtë dhemb. Një specialist me përvojë, bazuar në ankesa dhe ekzaminim, do të jetë në gjendje të sugjerojë një diagnozë, dhe radiografia ndihmon për ta konfirmuar atë. Për më tepër, bëhet tomografia e llogaritur, ekografia e bashkimit, një test gjaku (analiza të përgjithshme, biokimike).

Therapies

Trajtimi i dhimbjes në nyjen e shpatullave të dorës së djathtë kryhet në varësi të shkakut të identifikuar:

 • me tendonit dhe artrozë – kufizoni ngarkesën;
 • me bursit dhe artrit me origjinë infektive, përdoren antibiotikë;
 • me osteokondrozën, është e nevojshme të trajtoni sëmundjen themelore, dhe nyja e shpatullave nuk ka asnjë lidhje me të;
 • me tuberkulozin e përbashkët, përshkruhen ilaçe anti-TB;
 • me metastaza dhe kondrosarkoma, terapi antitumor (rrezatim, kimioterapi) ose trajtim kirurgjikal.

Në të gjitha rastet, qetësuesit e qetësuesve përdoren në mënyrë aktive: për rastet që nuk lidhen me kancerin, përdorimi i ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide (nimesulide, diklofenak, etj) është e mjaftueshme. Në dhimbje akute, ato mund të injektohen për ca kohë, dhe pastaj të kalohen në tableta.

Kohëzgjatja e trajtimit varet gjithashtu nga shkaku i problemit:

 • shumica e formave të artritit, bursitit, tendinititit i përgjigjen mirë trajtimit dhe përfundojnë në shërim ose falje të zgjatur;
 • artroza dhe osteochondrosis janë të pashërueshme, por dhimbja mund të ndalet me konstante ose kurs duke marrë ilaçe anti-inflamatore, fizioterapi, ushtrime të veçanta që zhvillojnë nyjen;
 • me tuberkuloz, trajtimi është i gjatë, por pas një kursi të plotë të terapisë, rikuperimi është i mundur;
 • në kancer, prognoza varet nga koha e përcaktimit të diagnozës së saktë.

përmbledhje

Një rezultat pozitiv në luftën kundër dhimbjes në shpatullën e dorës së djathtë varet më së shumti nga diagnostikimi në kohë dhe përshtatshmëria e trajtimit. Prandaj, mos u përpiqni ta zbuloni vetë shkakun dhe mos merrni qetësues për dhimbjet për më shumë se 2-3 ditë pa recetën e mjekut – kjo mund të çojë në "mjegullim" të simptomave dhe vështirësi në diagnostikim.

dhimbje sup

 • Ne trajtojmë dhimbjet akute të shpatullave pa ilaçe
 • Relief në vetëm 1-3 seanca!
 • Kursi i plotë 7-10 trajtime

Dhimbja e shpatullave është nga më të bezdisshmet. Lidhja e shpatullave është vazhdimisht në lëvizje. Detyra më e thjeshtë – të derdhni çaj për veten tuaj dhe të uleni për të punuar – bëhet shumë e vështirë, sepse duhet të merrni një filxhan (punon me shpatulla), të ngrini dorën dhe të dilni nga dollapi një kuti çaji (përsëri ai), derdh, mbaj, tërheq karrigen. Të gjitha këto procese janë të përfshira në shpatulla, dhe nëse dëmtojnë, edhe gjërat e zakonshme bëhen mbingarkuese. Tani do t'ju tregojmë se si të identifikoni shkaqet e dhimbjes në nyjen e shpatullave, çfarë trajtimi mund të përshkruajë mjeku dhe si të shmangni siklet në këtë pjesë të trupit.

Farë i bën shpatullat të lëndohen?

Shpatulla është nyja më e lëvizshme në trupin e njeriut: askush tjetër nuk është në gjendje të sigurojë lëvizje në kaq shumë drejtime. Lidhja sferike e shpatullës vazhdimisht "ecën" përgjatë kërcit të rreshtuar, lëvizja e tij kontrollohet nga muskujt, ligamentet dhe fijet nervore që marrin sinjale si nga truri, ashtu edhe nga pjesët ngjitur të trupit.

“Minus” i nyjës së shpatullave – nuk është projektuar për një ngarkesë të madhe. Në kushte normale, shpatulla funksionon ashtu siç duhet, por nëse jeni të përfshirë profesionalisht në sport, shpesh ngrini peshat ose, përkundrazi, lëvizni pak, mbingarkesat ose dëmtimet çojnë në zhvillimin e proceseve inflamatore dhe dhimbje. Shpatulla karakterizohet gjithashtu nga “dhimbje e reflektuar” – kur shkaqet e ndjesive të pakëndshme shtrihen, për shembull, në shpinë ose zemër.

Nëse një marrëdhënie shkak-pasojë nuk shtron pyetje me lëndime (ai ra – goditi, ngriti pesha – "tërhoqi" shpatullën), atëherë me sëmundjet është më e ndërlikuar. Shumë muskuj, ligamente, tendina funksionojnë në shpatull, dhe inflamacioni mund të fillojë në secilin prej tyre. Në këtë rast, dhimbja lokalizohet në nyje, dhe mund të përhapet më e lartë ose më e ulët. Ne renditim disa sëmundje që mund të shfaqin siklet në shpatull.

 • Artriti dhe artroza e nyjes së shpatullave. Kërc është shkatërruar në nyje – kjo mund të jetë për shkak të veshin (pleqëri, stres i vazhdueshëm), inflamacion ose dëmtim; zakonet e këqija dhe kequshqyerja gjithashtu luajnë një rol. Zhvillimi i sëmundjes varet gjithashtu nga cila dorë po udhëheq: nëse pacienti është i dorës së djathtë, më shpesh ndodh artriti i dorës së djathtë.
 • Periarthritis. Një sëmundje e zakonshme që ndryshon nga artriti në atë që prek indet përreth nyjes. Deri në 80% të pacientëve që ankohen për dhimbje shpatullash marrin një diagnozë të periartritit.
 • Osteochondrosis. Dhimbja shfaqet për shkak të proceseve degjeneruese dhe inflamacionit në kërc. Aktiviteti fizik i tepërt, si dhe i pamjaftueshëm, çon në zhvillimin e sëmundjes. Atletët, lëvizësit dhe dashamirët e pjesës tjetër të "shtratit" vuajnë nga siklet në shpatull të shkaktuara nga osteochondrosis.
 • Myalgia, dhimbje muskulore. Ndodh me mbivlerësim, stres, ushtrime të rënda fizike, sëmundje infektive.
 • Infarkti miokardial. Nëse dhimbja e fortë në shpatullën e majtë shoqërohet me dhimbje në gjoks, dhe ju e dini që keni një tendencë për sëmundje kardiovaskulare – telefononi një ambulancë.
 • Tumoret. Siklet mund të shkaktohet nga një tumor beninj ose malinj.
 • Sëmundja e mëlçisë. Një shembull tjetër i dhimbjes së reflektuar: problemet me mëlçinë mund të shfaqen si shqetësim në shpatullën e djathtë.

Dhimbja mund të ketë gjithashtu sfond gjenetik. Mutacionet e gjeneve çojnë në lëvizje të tepruar të nyjeve ose ndryshime të tjera në të, si rezultat i të cilave zhvillohet një sindromë dhimbjeje.

Kindfarë dhimbje?

Dhimbja mund të klasifikohet jo vetëm nga intensiteti (i fortë, i mprehtë, i mprehtë, i dhimbshëm, i dobët), por edhe nga lokalizimi (në shpatullën e djathtë, në të majtë, i jep bërryl, shpinë, qafë, dorë). Në varësi të kësaj, mjeku do të përcaktojë shkaqet e problemit dhe do të ofrojë trajtim.

 • “Shpatulla e ngrirë” – dhimbja ndjehet kur krahu zhvendoset në anën dhe ngrihet lart, ndërsa rrotullohet. Lëvizjet janë të vështira, natyra e dhimbjes po dhemb, pastaj e mprehtë; vështirësi lindin edhe me veprime të thjeshta që kërkojnë ngritjen e duarve. Simptoma të tilla tregojnë praninë e periartritit. Dhimbja ndihet veçanërisht fort gjatë natës. Në raste të përparuara, shpatulla nuk mund të lëvizet, dora nuk mund të ngrihet, të merret prapa ose të kthehet; një vulë ndjehet në nyje.
 • Dhimbje muskulore, të rënduara nga shtypja, lëvizja, dobësia e muskujve. Të gjitha këto janë shenja të llojeve të myalgjisë: fibromyalgia, myositis, polymyositis. Për këto sëmundje, dhimbja e kokës dhe nauze janë gjithashtu karakteristike.
 • Nëse lodheni shpejt, dhimbja në nyjen e shpatullave përkeqësohet në pushim, dëshironi të shtypni shpatullën më afër gjoksit, lëvizjet e krahut janë të vështira, lëkura në shpatull është më e ftohtë dhe më e butë se kudo – kjo është osteokondroza. Ndryshimet e mundshme në presionin e gjakut, një krizë dëgjohet në nyje.
 • Dhimbjet e shpatullave dhe "goditjet", dora shkon mpirë deri në dorë, ushtrimi fizik rrit siklet – si plexiti, dëmtimi i plexusit nervor. Shtë e nevojshme të filloni trajtimin sa më shpejt të jetë e mundur, përndryshe sëmundja do të prekë edhe nervat optikë, dhe në fazën përfundimtare, paraliza e krahut është edhe e mundur.
 • Dhimbje akute, e cila bëhet më intensive me lëvizje dhe me kalimin e kohës – tendonit, dëmtim i tendinave.

Me ushtrimin fizik, shumë sëmundje përparojnë më shpejt, kështu që dhimbja shpesh lokalizohet në nyjen e shpatullës së djathtë – pasi që shumica e njerëzve përdorin dorën e djathtë më shpesh sesa e majta. Por ka sëmundje për të cilat dhimbja në një shpatull të caktuar është karakteristike.

 • Dhimbja në nyjen e shpatullës së majtë mund të jetë një shenjë e infarktit të miokardit, nëse gjendja e përgjithshme përkeqësohet: dhimbje të forta, dridhje, aritmi, zbehje është e mundur. Nëse dhemb në të njëjtën kohë në shpatullën e majtë dhe gjoksin, dhimbja intensifikohet me ushtrime fizike dhe qetësohet gjatë pushimit – kjo është angina pectoris, zemra nuk merr oksigjen të mjaftueshëm, duhet të konsultoheni me një kardiolog.
 • Dhimbja në shpatullën e djathtë mund të "raportojë" në lidhje me patologjinë e mëlçisë: kolecistiti, kolelithiaza. Në këtë rast, siklet ndihet edhe në hipokondriumin e duhur.

Ndjesitë e pakëndshme në nyjen e shpatullave në mungesë të lëndimeve dhe proceseve inflamatore tregojnë sëmundje të organeve të brendshme. Nëse ekzaminimi fillestar nuk tregoi patologji të vetë nyjeve të shpatullave, është e nevojshme të vazhdoni procedurat diagnostikuese, pasi dhimbja është një sinjal i qartë se diçka nuk është në rregull në trup.

Si të kuptoni cilat janë shkaqet e shqetësimit në shpatull?

Përcaktoni se ku dhimbja është e lokalizuar, pavarësisht nëse është e përqendruar në nyjen e shpatullave ose përhapet drejt qafës, bërrylit, gjoksit. Whatfarë lloj dhimbjeje ndjeheni – të mprehta, të mprehta, të shtënat, shpimi? A dëmton diçka tjetër bashkë me shpatullën time? A është ngritur temperatura? Ky informacion do t'ju ndihmojë përafërsisht të imagjinoni se çfarë trupi juaj ka hasur, por duhet të këshilloheni me një mjek për një diagnozë të saktë.

Një specialist do t'ju ekzaminojë, do t'ju dëgjojë ankesat tuaja, do t'ju dërgojë për një test gjaku, MRI dhe ekzaminime të tjera për të identifikuar shkaqet e sikletit, dhe vetëm atëherë të përshkruaj trajtim. Shtë më mirë të përmbaheni nga vetë-diagnostikimi.

Si trajtohet dhimbja e shpatullave në Lindje?

Specialistët e mjekësisë orientale përdorin një qasje të integruar: ata lehtësojnë dhimbjen me ndihmën e akupunkturës dhe injeksioneve të ilaçeve homeopatike, qetësojnë muskujt e tensionuar dhe heqin pincat nervore me anë të masazhit dhe terapisë manuale, ngrohin ato me gur dhe moxoterapi, dhe nëse është e nevojshme, aplikojnë hirudoterapinë – trajtimi me shushunjat mjekësore. Mjekët e klinikës sonë po përpiqen të bëjnë pa ilaçe të fuqishme, duke ndihmuar trupin të përballojë sëmundjen më vete, por nëse ndihma mjekësore është me të vërtetë e nevojshme, do të merrni të gjitha recetat e nevojshme. Pas vizitave të para në klinikë, dhimbja do të largohet, dhe më pas shkaqet e saj do të largohen.

A duhet të mjekohem?

Në shtëpi, vetëm efektet e sëmundjes mund të trajtohen. Ngrohja, kompresimi, masazhi mund të zvogëlojnë dhimbjen dhe ënjtjen, por nëse procesi inflamator ka filluar, ai do të vazhdojë. Terapia simptomatike ka kuptim kur trupi është mjaft i fortë për të përballuar sëmundjen më vete. Edhe në këtë rast, është më mirë të kontaktoni mjekët, në mënyrë që të mos harxhoni energji kot. Ju do të keni nevojë për burimet e trupit në mënyrë që të punoni në mënyrë të frytshme dhe të keni një pushim të mirë, dhe mjeku përshkruan më mirë trajtimin.

Si të shmangni dhimbjet e shpatullave?

Shikoni aktivitetin tuaj fizik. Nëse është monotone ose nuk është aspak – bëni pushime dhe ngroheni, shtrini, përpiquni të mos kaloni shumë kohë në të njëjtën pozë. Nëse jeni të përfshirë në sport, këshillohuni me një trainer se si ta planifikoni stërvitjen tuaj në mënyrë që krahët dhe shpatullat të mos vuajnë nga të njëjtat ushtrime monotone. Shikojnë pozicionin tuaj. Kur është e mundur – zëvendësoni çantën me një shpinës që shpërndan në mënyrë të barabartë ngarkesën në supet. Jastëku ku jeni duke fjetur duhet të jetë i rehatshëm. Këto rregulla të thjeshta nuk do t'ju shpëtojnë nga dhimbja e mundshme e shpatullave, por do të zvogëlojnë mundësinë e shfaqjes së saj.

Tofarë duhet të bëni nëse shpatulla e dorës së djathtë ose të majtë dhemb?

Trupi i njeriut është një mekanizëm kompleks, në të cilin në secilin vend indet e ndryshme janë të lidhura nga nervat dhe enët e gjakut.

Në disa zona ka më shumë nerva, në të tjerët ato mund të mos ekzistojnë fare. Një fibër mund të transmetojë informacione në indet e tjera aty pranë.

Përveç kësaj, ka nerva që janë mjaft të gjatë për të mbartur informacion në lidhje me ndjesitë e organeve të vendosura në një distancë të madhe.

Prandaj, nëse ndjen dhimbje në nyjen e shpatullave të dorës së djathtë, atëherë arsyet mund të jenë shumë të ndryshme – nga shkeljet në strukturën e muskujve të nyjeve të shpatullave drejtpërdrejt, deri tek sëmundjet e organeve të brendshme. Për të hartuar një program trajtimi, duhet të dini saktësisht pse dhemb shpatulla.

Farë mund të shkaktojë një dhimbje të shpatullave në të djathtë?

Shkaqet e dhimbjes mund të ndahen në 2 grupe:

 1. Patologjitë që lidhen me ligamentet e përbashkët dhe ngjitur, muskujt ose tendinat. Këto përfshijnë inflamacionin e kapsulës, qesen e kyçeve, manshetën e muskujve, muskujt, kërcin, tendinat ose nyjen, osteokondrozën e shpatullës së djathtë, si dhe sëmundjet jo-inflamatore të të njëjtave struktura;
 2. Patologjia e lokalizimit ekstrartikular. Ky grup përfshin neuritet – inflamacion i fibrave nervore ose nervit të madh, osteokondrozës së qafës së mitrës, sëmundjeve të gjoksit, sëmundjeve të zemrës ose traktit gastrointestinal, tumori ose inflamacioni i të cilit "jepet" mbi shpatull.

Tani do të bëjmë një vështrim më të afërt në patologjitë e mundshme.

Tendoniti – inflamacion i tendinit

Meqenëse nyja e shpatullave është e rrethuar nga shumë muskuj të bashkangjitur në tendon, tendoniti mund të ketë një vendndodhje të ndryshme, e cila do të përcaktojë simptomat e sëmundjes.

Të gjitha tendonitet kanë këto tipare të përbashkëta:

 • më shpesh ato ndodhin tek njerëzit që kryejnë lëvizje stereotipike (lëvizës, atletë);
 • dhimbja e shpatullave mund të jetë e dhimbshme, e shurdhër ose e mprehtë;
 • si rregull, dhimbja e mprehtë ndodh pa ndonjë arsye të dukshme;
 • shpatulla dhemb më shumë gjatë natës;
 • lëvizshmëria e dorës zvogëlohet (bëhet e vështirë për ta hequr, përkulur ose ngritur atë).

Simptomat e tendinitit:

 • në pushim nuk ka dhimbje;
 • dhimbjet përsëriten në sipërfaqen e përparme të shpatullave, shpesh heqin dorë;
 • dhimbje kur përkulni krahun në bërryl dhe shpatull;
 • dhimbje me presion në parakrah (nga dora në nyjen e bërrylit).
Sëmundjekarakteristika
Lloji i tendonititPërshkrimi i patologjisë
Tendoniti i tendonit SupraspinatusKy muskul është i vendosur në skapulën në pjesën e sipërme, duke arritur në pjesën e jashtme të kokës së shpatullave. Më shpesh, tendoni i saj bëhet i përflakur për shkak të traumës, ose kur vërehet inflamacion kronik, i cili ndodhet nën procesin akromial të skapulës së çantës.
Këtu dhimbja në shpatullën e djathtë nganjëherë dobësohet, pastaj intensifikohet – sipas periudhave. Dhimbja kulmore në nyjet e shpatullave vërehet kur pacienti merr krahun 60-120 gr. Ne anë. Gjithashtu, dhimbja e fortë kur shtypni mbi supe është veçanërisht e theksuar.
Tendoniti i tendonit të infrastrukturësKjo sëmundje është një sëmundje e punëtorëve manualë dhe atletëve. Ai nuk ka simptoma të theksuara, me përjashtim të dhimbjes gjatë rrotullimit të gjymtyrëve me presion të njëkohshëm në nyjen e shpatullave. Një dhimbje e tillë mund të përhapet në bërryl përgjatë pjesës së pasme të krahut, dhe nganjëherë edhe më e ulët.
Tendoniti biceps (biceps)Ky muskul brachial është përgjegjës për përkuljen në bërryl dhe në nyjen e shpatullave, dhe gjithashtu bën të mundur që kthesat e duarve lart me pëllëmbët e duarve. Ky tendonit është i ndërlikuar nga subluksimi ose këputja e plotë e tendinit. Një gjendje subluximi është rrëshqitja e një tendoni nga sulku në të cilin duhet të qëndrojë.

Inflamacion i manshetës së rotatorit

Dhimbja e muskujve zbulohet kur një dorë është ngritur.

Ndodh në ditën e dytë pas punës intensive, veçanërisht nëse ngarkesat e rënda janë të pazakonta. Dhimbja është e fortë, akute, kalon kur pacienti ul duart. Nuk shqetësohet në pushim.

Nëse kryhet një ekzaminim me rreze X me këtë sëmundje, mjeku do të thotë që nuk sheh ndonjë patologji. Diagnoza mund të bëhet vetëm nga një mjek i mjekësisë sportive ose traumatolog.

Kapsuliti – inflamacion i kapsulës së përbashkët

Kjo gjendje vërehet shumë rrallë, kështu që vlen vetëm për të përjashtuar sëmundje serioze, të tilla si artriti, dhimbje rrezatuese, të shoqëruara nga sëmundje të organeve të barkut ose ligamenteve të shqyer.

Kryesisht gratë e moshës 40-50 vjeç dhe të cilëve u është dashur të shtrihen për një kohë të gjatë pa lëvizje dore vuajnë nga kapsuliti.

Inflamacioni i nyjes së shpatullave zhvillohet në mënyrë të konsiderueshme për pacientin, gradualisht. Në një moment të caktuar, ai vëren se është bërë e vështirë të kryeni lëvizjen e zakonshme, e cila kërkon ngritjen e dorës ose plagës pas shpinës. Ky fenomen quhet simptoma “shpatulla e ngrirë”.

Inflamacioni i strukturave të brendshme të nyjes – artriti

Sëmundja zhvillohet për shkak të:

 • operacione me një instrument jo-steril ose kontakt me një objekt ose inde të infektuar;
 • hyrja në përbërjen e gjakut të baktereve;
 • reumatizmi i shkaktuar nga streptokoku (zakonisht zhvillohet pas glomerulonefritit ose bajametit);
 • hemorragji në sëmundjet e sistemit të koagulimit të gjakut;
 • dëmtimet e nyjeve që shkaktuan zhvillimin e suppurimit dhe inflamacionit;
 • sëmundjet metabolike;
 • alergji (një reagim i tillë shpesh ndodh si përgjigje ndaj përgatitjeve të proteinave: antitoksina, vaksina, serume);
 • një lezion autoimun në të cilin trupi percepton proteinat e huaja dhe prodhon antitrupa kundër tyre.

artrit

Nëse artriti nuk ndodh si rezultat i dëmtimit, mund të ketë një lokalizim të dyanshëm.

Artriti ka simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje të forta;
 • dhimbja nuk ndalet në pushim, duke u intensifikuar me lëvizje;
 • supet lëndojnë më shumë kur palpojnë, ose prekin lehtë nyjet;
 • deformimi i përbashkët për shkak të edemës;
 • pamundësia për të ngritur një dorë sipër brezit të shpatullave;
 • nyja mund të duket e nxehtë kur preket;
 • temperaturë e ngritur e trupit.

Dëmtimi jo-inflamator i kyçeve – artroza

Kjo sëmundje më së shpeshti zhvillohet për shkak të artritit të shpeshtë dhe si rezultat i një shkelje të furnizimit të gjakut në nyje, shpesh në pleqëri.

 • dhimbje akute kur lëviz me një dorë, kalon në pushim; dhe një person ndjen dhimbje maksimale kur ngrit peshat;
 • dhimbje kur prekni klavikulën ose pjesën e poshtme të skapulës;
 • lëvizshmëria e kyçeve përkeqësohet;
 • Gjatë lëvizjeve, dëgjohet zhurmë ose një ngërç në shpatull.

Lëndimet e shpatullave

Ndjesitë e dhimbjes që lindin pas ngritjes së peshave, rënies, goditjes, lëvizjes së panatyrshme / të papritur janë dëshmi se personi mori një dëmtim të nyjës së shpatullës ose tendonave ose ligamenteve përreth.

Nëse pacienti ka vetëm dhimbje në shpatull, pa funksion të motorit të dëmtuar, atëherë ai ka një fryrje të indeve periartikulare. Nëse, pas një dëmtimi, dhimbje vërehet në zonën deri në bërryl, është e dhimbshme ose e pamundur të lëvizësh një dorë, atëherë këputja e tendinit ose dëmtimi i muskujve është i mundur – vetëm një traumatolog mund t'i dallojë këto kushte.

Sëmundjet e shtyllës kurrizore

Këto mund të jenë patologji në rajonin e qafës së mitrës midis vertebrës 4 dhe 7:

 1. osteokondrozë e pakomplikuar;
 2. disqe hernie intervertebrale;
 3. zhvendosja e rruazave (spondilolisteza);
 4. pezmatimi i rruazave (spondiliti);
 5. frakturë ose subluksim i rruazave.

Për sëmundjet e shtyllës kurrizore, karakteristika e mëposhtme:

 • shfaqja e dhimbjes në krah dhe në shpatull: ato shtrihen në nyjen e bërrylit ose madje edhe në dorë;
 • dhimbje në rritje gjatë përkuljes dhe kthimit të kokës;
 • shkelje e ndjeshmërisë së dorës: ndjehet nxehtë ose, anasjelltas, ngrin;
 • mund të ketë një gumëzhitje të kokës, ndjesi shpimi gjilpërash ose mpirje.

Plexiti i shpatullave

Ndikon 1, 2 ose 3 mbathje nervore të vendosura poshtë klavikulës.

Patologjia zhvillohet pas:

 • trauma e lindjes;
 • dëmtimet: spërkatjet, zhvendosja e bashkimit ose fraktura e klavikulës;
 • qëndrim i gjatë në një pozitë të pakëndshme: me një operacion të gjatë dhe kompleks, me tiparet e procesit të punës që kërkojnë një qëndrim të gjatë me një dorë të ngritur ose të tërhequr;
 • veshur paterica;
 • dridhje
 • semundje infektive;
 • hipotermi e shpatullës;
 • çrregullime metabolike (përdhes, me diabet).

Sëmundja karakterizohet nga simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje të forta të lokalizuara nën ose sipër kolarbonit dhe shtrihen në shpatullën e djathtë;
 • dhimbje në rritje me presion nën klavikul, me lëvizje;
 • dhemb dhimbje, thyerje, qitje ose mërzitje;
 • ndonjëherë i jep qafës;
 • humbje e ndjesisë në pjesën e brendshme të krahut;
 • dora e djathtë kthehet e zbehtë, një nuancë kaltërosh është e mundur;
 • ënjtja e furçës është e mundur;
 • ulur ndjeshmërinë ndaj dhimbjes, ndaj nxehtësisë / ftohjes.

Dhimbje të pasqyruar

Dhimbja mund të jepet në shpatull me sëmundje të organeve të brendshme. Për shembull, siç janë:

 1. Pankreatiti Këtu dhimbja është e rëndë, e shoqëruar me jashtëqitje të lirshme, nauze, ethe.
 2. Cholecystitis. Dhimbje akute, ose përkeqësim i kronike.
 3. Lob i sipërm. Ekziston një mungesë e ajrit, dobësi, një kollë – e lagur ose e thatë. Shpesh temperatura rritet.
 4. Tumoret e indeve të zgavrës së gjoksit.

Video se pse lëndohen shpatullat

Si ta trajtojmë dhimbjen e shpatullave?

Rezultati në luftën kundër dhimbjes në masë të madhe varet nga një diagnozë kompetente dhe kursi i zgjedhur i trajtimit. Prandaj, nuk mund të përpiqeni ta zbuloni vetë shkakun, dhe gjithashtu të filloni ta trajtoni vetë patologjinë dhe të merrni ilaçe pa rekomanduar mjekun – kjo mund të shkaktojë "mjegullimë" të simptomave, gjë që do të komplikojë diagnozën e mëtutjeshme.

Gjimnastikë për trajtimin e dhimbjes së shpatullave. Ushtrime.

Anketa e lexuesve

Shpresojmë që në artikullin tonë të keni gjetur të gjitha përgjigjet e pyetjeve tuaja, ju urojmë juve dhe shpatullave tuaja shëndet të gjatë!

dhimbje sup
pse dhemb shpatulla, shkaku i dhembjes së shpatullave

Më shpesh, dhimbjet e shpatullave janë të paqarta, fryrje ose dhembje. Por ndonjëherë dhimbjet e shpatullave janë aq të rënda sa janë të krahasueshme me dhimbjen e dhëmbëve – ata privojnë një person nga gjumi dhe paqja. Dhe pothuajse gjithmonë perceptohet nga të sëmurët si një fatkeqësi.

Sidoqoftë, për të përballuar dhimbjen në shpatull ose në shpatulla, pavarësisht se sa e fortë është, në shumicën dërrmuese të rasteve nuk është shumë e vështirë. Onlyshtë e nevojshme vetëm të bëni diagnozën e saktë dhe të përshkruani trajtimin e saktë për nyjen e shpatullave.

Kështu që. Pse më dhemb shpatulla?

Mjekët që nuk janë të aftë për sëmundjet e nyjës së shpatullave zakonisht kanë vetëm 2 përgjigje për këtë pyetje. Nëse një pacient ankohet për dhimbje në shpatulla, këta mjekë do të thonë se "kjo dhemb për shkak të qafës", ose ata do të diagnostikojnë "artrozën e nyjeve të shpatullave".

Në fakt, artriti i nyjeve të shpatullave është mjaft i rrallë – vetëm rreth 5-7% e numrit të përgjithshëm të rasteve të dhimbjes së shpatullave përbëjnë artrozën.

Mund të më dhemb shpatulla nga qafa? Po ndoshta. Por kjo nuk është gjithashtu shkaku më i zakonshëm i dhimbjes së shpatullave.

Shkaku më i zakonshëm i dhimbjes në nyjen e shpatullave është një sëmundje e përhapur që quhet periartriti i shpatullave të shpatullave. Përbën më shumë se 50% të të gjitha rasteve të dhimbjeve të shpatullave.

Vendi i dytë është me të vërtetë «dhimbje për shkak të qafës», domethënë dëmtim i shpinës së qafës së mitrës me dhimbje shpine në krah ose shpatull. Rreth 30% të rasteve të dhimbjes së shpatullave.

Arthoza e nyjes së shpatullave, siç zbuluam, është rreth 5-7% e rasteve të dhimbjeve të shpatullave.

Një tjetër 5-7% llogaritet nga artriti, i cili shfaqet me inflamacion të nyjes së shpatullave. Për shembull, shpatulla shpesh dhemb ose bëhet e përflakur nga artriti reumatoid, spondiliti ankilozues, reumatizëm, artrit psoriatik, reumatizëm polimalgjik.

Dhe disa përqind e njerëzve vuajnë nga dhimbjet e shpatullave që janë lindur për arsye të tjera: për shkak të çrregullimeve vaskulare, ngurtësisë së muskujve të qafës dhe sëmundjeve të mëlçisë.

Dhimbje akute e shpatullave

Kujdes! Ndodh që papritur dhimbja akute në shpatullën e majtë, e cila filloi fjalë për fjalë në një sekondë, në sfondin e shëndetit të plotë, mund të jetë simptoma e parë e një sulmi në zemër! Shikoni tek kardiologu!

Filloi papritur dhimbja akute në shpatullën e djathtë, gjithashtu që lind në sfondin e shëndetit të plotë, mund të jetë simptoma e parë e një sulmi të sëmundjes së tëmthit!

Dhimbja e shpatullave që zgjat më shumë se disa ditë: shkaqe

Më poshtë do të flas shkurtimisht për tiparet dalluese të atyre sëmundjeve të shpatullave që zënë disa nga linjat kryesore të "vlerësimit" tonë dhe janë mjaft të zakonshme.

1. Periartriti i tehut të shpatullave

Kjo sëmundje zakonisht fillon pas një lëvizjeje të pasuksesshme të dorës, pasi flini në një pozitë të pakëndshme, ose pasi mbingarkoni duart me punë fizike të pazakontë.

Në rast të periartrititit të shpatullave të shpatullave, një shpatull mund të sëmuret – djathtas ose majtas. Por ndodh shpesh që të dy krahët të skuqen menjëherë.

Simptoma kryesore e periartritit brachiocephalic është një kufizim i konsiderueshëm i lëvizjeve të caktuara në krah.

Për shembull, dora nuk rrotullohet mirë rreth boshtit të saj në drejtim të akrepave të orës ose kundër saj, është e vështirë të fryhet pas shpinës dhe ngrihet dobët përmes anës lart. Kur provoni lëvizje të tilla, mund të ndodhin dhimbje shumë të mprehta në shpatull.

Ndonjëherë lëvizshmëria e një dore me periarthritis zvogëlohet aq shumë sa që një i sëmurë nuk mund të ngrejë dorën pas shpinës, nuk mund të ngrejë dorën, të kreh flokët ose të vendosë dorën në mëngën e një këmishë ose xhakete.

Dhimbja në shpatull me periartritritin e shpatullave të shpatullave mund të jetë e mprehtë, e dhembshme. Por shpesh dhimbjet janë shumë të rënda. Mund të ndodhin edhe gjatë natës, dhe me format më të rënda të periartritit, dhimbja e shpatullave vetëm gjatë natës bëhet plotësisht e padurueshme.

2. Dhimbje të shpatullave të shkaktuara nga dëmtimi ose një hernie në shpinë të qafës së mitrës

Më shpesh, dhimbja nga qafa qëllon vetëm në njërën anë – në të djathtë ose të majtë. Në të dy duart, dhimbja në qafë rrallë qëllon. Dora e dytë ose nuk dëmton fare, ose dhemb më pak dhe në zona të tjera.

Në të njëjtën kohë, një dorë e sëmurë shpesh "qëllohet" jo vetëm në shpatull, por edhe përgjatë gjithë gjatësisë së saj – deri në majat e gishtërinjve.

Dhimbja në shpatull me një dhimbje shpine nga qafa mund të jetë mjaft e rëndë. Për më tepër, në disa njerëz dora e dëmtuar dhemb gjatë ditës, kur lëviz. Dhe të tjerët lëndojnë natën, në mes të gjumit.

Një tipar kryesor i lumbagos: në kontrast me periartritin e shpatullave të shpatullave ose artrozën e shpatullave, në këtë rast lëvizshmëria normale e krahut mbahet pothuajse gjithmonë. Vetëm nganjëherë aftësia për të ngritur një krah të lënduar mbi kokë dhe për ta zgjatur plotësisht lart lart është pakësuar.

3. Artroza e nyjeve të shpatullave

Shumica e njerëzve mbi moshën 45 vuajnë nga artrosis. Shpesh burra të sëmurë që kanë punuar për shumë vite në punë të vështirë fizike: ndërtues, bravandreqës, farkëtarët. Dhe gjithashtu – atletë profesionistë: peshëngritës, tenistë, gjuajtës për qëllime, etj.

Ndjesitë e dhimbjes me artrozën e nyjeve të shpatullave zakonisht janë shumë të dobëta, mjaft të tolerueshme. Dhe këto dhimbje lindin vetëm kur lëvizin.

Kur lëvizni në një nyje artriti, dëgjohet një krizë. Lëvizshmëria e nyjeve të shpatullave me artrozë është zvogëluar, por jo shumë.

Shfaqja e nyjeve të sëmura të shpatullave me artrosis është praktikisht e pandryshuar. Gjendja e përgjithshme e pacientëve dhe temperatura e trupit mbesin normale.

Lexoni më shumë rreth artrozës së nyjeve të shpatullave "materiali po përgatitet.

4. Inflamacioni i nyjeve të shpatullave me artrit

Nga të gjitha artritet, pezmatimi i nyjeve të shpatullave më së shpeshti zhvillohet me spondilit ankilozues dhe artrit reumatoid, më rrallë me reumatizëm artikular dhe artrit psoriatik, shumë rrallë me përdhes.

Një tipar dallues i inflamacionit të nyjeve të shpatullave me artrit: zakonisht disa nyje të tjera bëhen të përflakura së pari. Për shembull, gjunjët ose këmbët, ose gishtat ose gishtërinjtë. Dhe vetëm atëherë shpatullat sëmuren.

Artriti fillon mjaft rrallë me nyjet e shpatullave – megjithëse ndonjëherë.

Dhimbja në shpatulla me artrit është më e theksuar në pushim, natën vonë ose në mëngjes, por zhyt në pasdite dhe në mbrëmje. Kur lëvizni ose pas një ngrohje të lehtë, dhimbja e tillë më së shpeshti zvogëlohet dukshëm.

Lëvizshmëria e nyjeve të shpatullave me artrit zvogëlohet pothuajse gjithmonë në mëngjes, por deri në mesditë, veçanërisht pas një ngrohje të lehtë, sfera e lëvizjes në shpatulla mund të rikuperohet plotësisht (përveç në rastet e artritit kronik).

Gjendja e përgjithshme e pacientëve me artrit shpesh është e pakënaqshme – pacienti mund të ketë ethe, dobësi, të dridhura, dhimbje trupi.

5. Shkaqe të tjera, më të rralla të dhimbjes së shpatullave, në artikull – 3 sëmundje për të cilat shumica e mjekëve nuk dinë rreth

Një video me gjimnastikë për trajtimin e dhimbjes së shpatullave mund të shihet këtu.

Kërkesë! Kur kopjoni dhe ribotoni materialet, tregoni burimin:
Të gjitha artikujt, lajmet dhe kapitujt nga librat janë të mbrojtur nga të drejtat e autorit nga Evdokimenko ©

Ju mund të jeni të interesuar për:

Të gjitha artikujt e Dr. Evdokimenko

Tofarë duhet të bëni nëse shpatulla e dorës së djathtë ose të majtë dhemb?

Trupi i njeriut është një mekanizëm kompleks, në të cilin në secilin vend indet e ndryshme janë të lidhura nga nervat dhe enët e gjakut.

Në disa zona ka më shumë nerva, në të tjerët ato mund të mos ekzistojnë fare. Një fibër mund të transmetojë informacione në indet e tjera aty pranë.

Përveç kësaj, ka nerva që janë mjaft të gjatë për të mbartur informacion në lidhje me ndjesitë e organeve të vendosura në një distancë të madhe.

Prandaj, nëse ndjen dhimbje në nyjen e shpatullave të dorës së djathtë, atëherë arsyet mund të jenë shumë të ndryshme – nga shkeljet në strukturën e muskujve të nyjeve të shpatullave drejtpërdrejt, deri tek sëmundjet e organeve të brendshme. Për të hartuar një program trajtimi, duhet të dini saktësisht pse dhemb shpatulla.

Farë mund të shkaktojë një dhimbje të shpatullave në të djathtë?

Shkaqet e dhimbjes mund të ndahen në 2 grupe:

 1. Patologjitë që lidhen me ligamentet e përbashkët dhe ngjitur, muskujt ose tendinat. Këto përfshijnë inflamacionin e kapsulës, qesen e kyçeve, manshetën e muskujve, muskujt, kërcin, tendinat ose nyjen, osteokondrozën e shpatullës së djathtë, si dhe sëmundjet jo-inflamatore të të njëjtave struktura;
 2. Patologjia e lokalizimit ekstrartikular. Ky grup përfshin neuritet – inflamacion i fibrave nervore ose nervit të madh, osteokondrozës së qafës së mitrës, sëmundjeve të gjoksit, sëmundjeve të zemrës ose traktit gastrointestinal, tumori ose inflamacioni i të cilit "jepet" mbi shpatull.

Tani do të bëjmë një vështrim më të afërt në patologjitë e mundshme.

Tendoniti – inflamacion i tendinit

Meqenëse nyja e shpatullave është e rrethuar nga shumë muskuj të bashkangjitur në tendon, tendoniti mund të ketë një vendndodhje të ndryshme, e cila do të përcaktojë simptomat e sëmundjes.

Të gjitha tendonitet kanë këto tipare të përbashkëta:

 • më shpesh ato ndodhin tek njerëzit që kryejnë lëvizje stereotipike (lëvizës, atletë);
 • dhimbja e shpatullave mund të jetë e dhimbshme, e shurdhër ose e mprehtë;
 • si rregull, dhimbja e mprehtë ndodh pa ndonjë arsye të dukshme;
 • shpatulla dhemb më shumë gjatë natës;
 • lëvizshmëria e dorës zvogëlohet (bëhet e vështirë për ta hequr, përkulur ose ngritur atë).

Simptomat e tendinitit:

 • në pushim nuk ka dhimbje;
 • dhimbjet përsëriten në sipërfaqen e përparme të shpatullave, shpesh heqin dorë;
 • dhimbje kur përkulni krahun në bërryl dhe shpatull;
 • dhimbje me presion në parakrah (nga dora në nyjen e bërrylit).
Lloji i tendonititPërshkrimi i patologjisë
Tendoniti i tendonit SupraspinatusKy muskul është i vendosur në skapulën në pjesën e sipërme, duke arritur në pjesën e jashtme të kokës së shpatullave. Më shpesh, tendoni i saj bëhet i përflakur për shkak të traumës, ose kur vërehet inflamacion kronik, i cili ndodhet nën procesin akromial të skapulës së çantës.
Këtu dhimbja në shpatullën e djathtë nganjëherë dobësohet, pastaj intensifikohet – sipas periudhave. Dhimbja kulmore në nyjet e shpatullave vërehet kur pacienti merr krahun 60-120 gr. Ne anë. Gjithashtu, dhimbja e fortë kur shtypni mbi supe është veçanërisht e theksuar.
Tendoniti i tendonit të infrastrukturësKjo sëmundje është një sëmundje e punëtorëve manualë dhe atletëve. Ai nuk ka simptoma të theksuara, me përjashtim të dhimbjes gjatë rrotullimit të gjymtyrëve me presion të njëkohshëm në nyjen e shpatullave. Një dhimbje e tillë mund të përhapet në bërryl përgjatë pjesës së pasme të krahut, dhe nganjëherë edhe më e ulët.
Tendoniti biceps (biceps)Ky muskul brachial është përgjegjës për përkuljen në bërryl dhe në nyjen e shpatullave, dhe gjithashtu bën të mundur që kthesat e duarve lart me pëllëmbët e duarve. Ky tendonit është i ndërlikuar nga subluksimi ose këputja e plotë e tendinit. Një gjendje subluximi është rrëshqitja e një tendoni nga sulku në të cilin duhet të qëndrojë.

Inflamacion i manshetës së rotatorit

Dhimbja e muskujve zbulohet kur një dorë është ngritur.

Ndodh në ditën e dytë pas punës intensive, veçanërisht nëse ngarkesat e rënda janë të pazakonta. Dhimbja është e fortë, akute, kalon kur pacienti ul duart. Nuk shqetësohet në pushim.

Nëse kryhet një ekzaminim me rreze X me këtë sëmundje, mjeku do të thotë që nuk sheh ndonjë patologji. Diagnoza mund të bëhet vetëm nga një mjek i mjekësisë sportive ose traumatolog.

Kapsuliti – inflamacion i kapsulës së përbashkët

Kjo gjendje vërehet shumë rrallë, kështu që vlen vetëm për të përjashtuar sëmundje serioze, të tilla si artriti, dhimbje rrezatuese, të shoqëruara nga sëmundje të organeve të barkut ose ligamenteve të shqyer.

Kryesisht gratë e moshës 40-50 vjeç dhe të cilëve u është dashur të shtrihen për një kohë të gjatë pa lëvizje dore vuajnë nga kapsuliti.

Inflamacioni i nyjes së shpatullave zhvillohet në mënyrë të konsiderueshme për pacientin, gradualisht. Në një moment të caktuar, ai vëren se është bërë e vështirë të kryeni lëvizjen e zakonshme, e cila kërkon ngritjen e dorës ose plagës pas shpinës. Ky fenomen quhet simptoma “shpatulla e ngrirë”.

Inflamacioni i strukturave të brendshme të nyjes – artriti

Sëmundja zhvillohet për shkak të:

 • operacione me një instrument jo-steril ose kontakt me një objekt ose inde të infektuar;
 • hyrja në përbërjen e gjakut të baktereve;
 • reumatizmi i shkaktuar nga streptokoku (zakonisht zhvillohet pas glomerulonefritit ose bajametit);
 • hemorragji në sëmundjet e sistemit të koagulimit të gjakut;
 • dëmtimet e nyjeve që shkaktuan zhvillimin e suppurimit dhe inflamacionit;
 • sëmundjet metabolike;
 • alergji (një reagim i tillë shpesh ndodh si përgjigje ndaj përgatitjeve të proteinave: antitoksina, vaksina, serume);
 • një lezion autoimun në të cilin trupi percepton proteinat e huaja dhe prodhon antitrupa kundër tyre.

artrit

Nëse artriti nuk ndodh si rezultat i dëmtimit, mund të ketë një lokalizim të dyanshëm.

Artriti ka simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje të forta;
 • dhimbja nuk ndalet në pushim, duke u intensifikuar me lëvizje;
 • supet lëndojnë më shumë kur palpojnë, ose prekin lehtë nyjet;
 • deformimi i përbashkët për shkak të edemës;
 • pamundësia për të ngritur një dorë sipër brezit të shpatullave;
 • nyja mund të duket e nxehtë kur preket;
 • temperaturë e ngritur e trupit.

Dëmtimi jo-inflamator i kyçeve – artroza

Kjo sëmundje më së shpeshti zhvillohet për shkak të artritit të shpeshtë dhe si rezultat i një shkelje të furnizimit të gjakut në nyje, shpesh në pleqëri.

 • dhimbje akute kur lëviz me një dorë, kalon në pushim; dhe një person ndjen dhimbje maksimale kur ngrit peshat;
 • dhimbje kur prekni klavikulën ose pjesën e poshtme të skapulës;
 • lëvizshmëria e kyçeve përkeqësohet;
 • Gjatë lëvizjeve, dëgjohet zhurmë ose një ngërç në shpatull.

Lëndimet e shpatullave

Ndjesitë e dhimbjes që lindin pas ngritjes së peshave, rënies, goditjes, lëvizjes së panatyrshme / të papritur janë dëshmi se personi mori një dëmtim të nyjës së shpatullës ose tendonave ose ligamenteve përreth.

Nëse pacienti ka vetëm dhimbje në shpatull, pa funksion të motorit të dëmtuar, atëherë ai ka një fryrje të indeve periartikulare. Nëse, pas një dëmtimi, dhimbje vërehet në zonën deri në bërryl, është e dhimbshme ose e pamundur të lëvizësh një dorë, atëherë këputja e tendinit ose dëmtimi i muskujve është i mundur – vetëm një traumatolog mund t'i dallojë këto kushte.

Sëmundjet e shtyllës kurrizore

Këto mund të jenë patologji në rajonin e qafës së mitrës midis vertebrës 4 dhe 7:

 1. osteokondrozë e pakomplikuar;
 2. disqe hernie intervertebrale;
 3. zhvendosja e rruazave (spondilolisteza);
 4. pezmatimi i rruazave (spondiliti);
 5. frakturë ose subluksim i rruazave.

Për sëmundjet e shtyllës kurrizore, karakteristika e mëposhtme:

 • shfaqja e dhimbjes në krah dhe në shpatull: ato shtrihen në nyjen e bërrylit ose madje edhe në dorë;
 • dhimbje në rritje gjatë përkuljes dhe kthimit të kokës;
 • shkelje e ndjeshmërisë së dorës: ndjehet nxehtë ose, anasjelltas, ngrin;
 • mund të ketë një gumëzhitje të kokës, ndjesi shpimi gjilpërash ose mpirje.

Plexiti i shpatullave

Ndikon 1, 2 ose 3 mbathje nervore të vendosura poshtë klavikulës.

Patologjia zhvillohet pas:

 • trauma e lindjes;
 • dëmtimet: spërkatjet, zhvendosja e bashkimit ose fraktura e klavikulës;
 • qëndrim i gjatë në një pozitë të pakëndshme: me një operacion të gjatë dhe kompleks, me tiparet e procesit të punës që kërkojnë një qëndrim të gjatë me një dorë të ngritur ose të tërhequr;
 • veshur paterica;
 • dridhje
 • semundje infektive;
 • hipotermi e shpatullës;
 • çrregullime metabolike (përdhes, me diabet).

Sëmundja karakterizohet nga simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje të forta të lokalizuara nën ose sipër kolarbonit dhe shtrihen në shpatullën e djathtë;
 • dhimbje në rritje me presion nën klavikul, me lëvizje;
 • dhemb dhimbje, thyerje, qitje ose mërzitje;
 • ndonjëherë i jep qafës;
 • humbje e ndjesisë në pjesën e brendshme të krahut;
 • dora e djathtë kthehet e zbehtë, një nuancë kaltërosh është e mundur;
 • ënjtja e furçës është e mundur;
 • ulur ndjeshmërinë ndaj dhimbjes, ndaj nxehtësisë / ftohjes.

Dhimbje të pasqyruar

Dhimbja mund të jepet në shpatull me sëmundje të organeve të brendshme. Për shembull, siç janë:

 1. Pankreatiti Këtu dhimbja është e rëndë, e shoqëruar me jashtëqitje të lirshme, nauze, ethe.
 2. Cholecystitis. Dhimbje akute, ose përkeqësim i kronike.
 3. Lob i sipërm. Ekziston një mungesë e ajrit, dobësi, një kollë – e lagur ose e thatë. Shpesh temperatura rritet.
 4. Tumoret e indeve të zgavrës së gjoksit.

Video se pse lëndohen shpatullat

Si ta trajtojmë dhimbjen e shpatullave?

Rezultati në luftën kundër dhimbjes në masë të madhe varet nga një diagnozë kompetente dhe kursi i zgjedhur i trajtimit. Prandaj, nuk mund të përpiqeni ta zbuloni vetë shkakun, dhe gjithashtu të filloni ta trajtoni vetë patologjinë dhe të merrni ilaçe pa rekomanduar mjekun – kjo mund të shkaktojë "mjegullimë" të simptomave, gjë që do të komplikojë diagnozën e mëtutjeshme.

Gjimnastikë për trajtimin e dhimbjes së shpatullave. Ushtrime.

Anketa e lexuesve

Shpresojmë që në artikullin tonë të keni gjetur të gjitha përgjigjet e pyetjeve tuaja, ju urojmë juve dhe shpatullave tuaja shëndet të gjatë!

ExpertNews Shqipëri