Llojet dhe vetitë shëruese të ointments me saber për nyje

Vajrat e Saberit përdoren në praktikën traumatologjike, ortopedike, reumatologjike. Përbërësi bimor nga përbërja e ilaçit ka një efekt të theksuar anti-inflamator, analgjezik, dekompestues. Ointments janë përdorur në trajtimin e patologjive të ndryshme të sistemit muskulor-skeletor – artriti, osteochondrosis, radiculitis. Aplikimi i rregullt me ​​saberfish ndihmon në parandalimin e përparimit të ndryshimeve degjeneruese destruktive në shpinë, nyje, ligamente dhe tendona. Efikasiteti i lartë klinik i barnave mund të minimizojë efektet anësore, veçanërisht reagimet alergjike. Prandaj, para se të filloni trajtimin, duhet të konsultoheni me një mjek për të vlerësuar përshtatshmërinë e përdorimit të tyre.

Karakteristikat karakteristike të agjentëve lokalë të aplikimit

Në trajtimin e lezioneve inflamatore dhe shkatërruese të nyjeve, ilaçet e zgjedhjes së parë janë glukokortikosteroide dhe ilaçe anti-inflamatore jo-steroide (NSAIDs). Kohëzgjatja e përdorimit të tyre është 10-14 ditë. Tejkalimi i kursit terapeutik rrit mundësinë e shfaqjes së reaksioneve anësore. Më të rrezikshmit prej tyre janë rrallimi i eshtrave dhe një rënie në prodhimin e trupit të acidit hialuronik, kolagjenit dhe elastinës.

Pomadë cinquefoil për nyjet mund të përdoret për një kohë të gjatë. Shtë i përballueshëm, i lirë, nuk ka efekte toksike dhe shkon mirë me ilaçet e tjera. Bima medicinale përdoret në mënyrë aktive si në mjekësinë zyrtare ashtu dhe atë tradicionale. Habitati i saj është zona tundra dhe pyjore e Euroazisë, prandaj fabrikat farmaceutike nuk i mungojnë kësaj lëndë të parë.

Linja terapeutike përfshin ointments, balms, krem, tretësirë ​​alkooli. Dhe tani në farmaci mund të blini pilula dhe kapsula me saber për trajtimin e sëmundjeve të nyjeve. Mjekët rekomandojnë kombinimin e ilaçeve lokale dhe sistemike në trajtimin e patologjive të sistemit muskulor.

Përbërja kimike e pjesëve ajrore të Cinquefoil (Comarum palustre L.) përfshin përbërës të tillë biologjikisht aktiv:

 • bioflavonoide që rivendosin përshkueshmërinë e enëve të gjakut dhe përmirësojnë mikroqarkullimin;
 • acid butirik dhe izovalerik, duke përshpejtuar rigjenerimin e inflamacionit të strukturave të përbashkëta;
 • tanina dhe substanca të ngurta që kanë efekte analgjezike, irrituese në vend dhe tërheqës;
 • acide organike që aktivizojnë proceset metabolike që rrisin prodhimin e lëngut synovial;
 • i paqëndrueshëm, i cili largon produktet përfundimtare dhe të ndërmjetme të procesit inflamator nga zgavra e përbashkët, aktivizojnë shërimin e indeve.

Por cinquefoil vlerësohet veçanërisht për praninë e vajrave esencialë me një përmbajtje të lartë të pinenit, terpeniolit, metilheptenonit. Këto komponime bioaktive karakterizohen me efekt anti-inflamator, antibakterial, antiseptik, antimikotik. Ekzistojnë shumë vitamina të tretshme në yndyrë dhe ujë, elementë mikro dhe makro në materialet bimore. Kursi i aplikimit të kremës për nyje me saber është rimbushja e rezervave të kalciumit, magnezit, zinkut, fosforit, molibdenit.

Lloje të ointments, krem, balms

Përqendrimi i përbërësit bimor në mjetet e jashtme ndryshon shumë me saberin. Në disa përgatitje, ai është përbërësi kryesor, ndërsa në disa të tjera ai është i pranishëm në sasi të vogla. Tofarë duhet të konsideroni kur zgjidhni një vaj të pastër me ekstrakt sabelnik:

 • të gjitha kanë të bëjnë me shtesa dietike;
 • një numër i madh i përbërësve nuk bëhet një shenjë e një efekti të lartë klinik (numri i përbërësve është nga 3 në 10);
 • për trajtimin e nyjeve duhet të zgjidhen agjentë të jashtëm, të cilët përfshijnë komponime me veprimtari kondroprotektive: sulfat kondroitin, hidroklorur glukozamine, acid hialuronik, kolagjen.
Lexo artikullin:  Kur dhe kush duhet të marrë vitaminë Rutin

Të gjitha xhel, balms, ointments për nyjet me saber janë të destinuara për përdorim afatgjatë. Efekti i tyre terapeutik fillon të manifestohet gradualisht, pasi përbërësit aktiv grumbullohen në inde.

Shkencëtarët nga Qendra Gjithë Ruse e Kërkimit të Kancerit të Akademisë Ruse të Shkencave Mjekësore po studiojnë aftësinë e saberit për të shtypur mutacionin e qelizave. Substancat biologjike aktive që mund të përdoren për të trajtuar dhe parandaluar kancerin, izolohen nga fidanet e reja të bimës.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Sabelnik-Evalar

Fabrika farmaceutike Evalar prodhon një shumëllojshmëri të shtesave dietike. Ajo prodhon krem ​​Sabelnik, të paketuar në tuba plastikë 50 dhe 100 ml. Paketimi sekondar – një kuti kartoni me një shënim të ngulitur brenda. Përveç ekstrakteve të ujit-alkoolit dhe vajit të bimës, përbërja e ilaçit përfshin përbërësit e mëposhtëm:

 • badger, derri, yndyrna të mink;
 • vajra minerale dhe perimesh;
 • dylli;
 • glicerol;
 • lanolinë.
Lexo artikullin:  Si të trajtoni një nyje të hip në shtëpi

Monostearati i glicerinës dhe trietanolamina sigurojnë thithjen e substancave aktive, kontribuojnë në shpërndarjen e tyre uniforme në inde. Ilaçi karakterizohet nga vetitë anti-inflamatore dhe analgjezike. Dhe lanolina shfaq një aktivitet të theksuar antiseptik, parandalon depërtimin e mikroorganizmave patogjenë. Përdorimi i kremës për nyje mund të zvogëlojë ndjeshëm dozën e NSAID, duke minimizuar efektet e tyre anësore.

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Ilaçi nuk është i përshkruar për fëmijët nën 12 vjeç, gratë gjatë shtatëzënësisë dhe gjidhënies. Patologjitë akute ose kronike të mëlçisë dhe veshkave, ndjeshmëria individuale ndaj përbërësve ndihmës dhe aktivë bëhen gjithashtu kundërindikacione absolute. Kostoja e drogës është 130 rubla.

Saber në Serinë 911

Gama terapeutike e serisë 911 përfshin disa agjentë të jashtëm për të rritur aktivitetin funksional të nyjeve dhe kolonës kurrizore. Prodhuesi vendas prodhon Revmalgon, Zhivokost, Comfrey, përgatitje me acid formik. Balsami Sabelnik është një substancë e trashë pelte transparente me një erë të këndshme të vajrave thelbësorë. Paketimi parësor është një tub plastik që përmban 100 ml të ilaçit. Përbërja e xhel-balsamit për nyjet përfshin përbërësit e mëposhtëm:

 • ekstrakte të cinquefoil, arnica, hithra dioekoze;
 • diametër karbonik>

Për të formuar bazën e vajit, prodhuesit përdorën akrilate, triethanolaminë, glikol propilen. Këta përbërës sigurojnë thithjen transdermale të përbërësve të bimës në foci inflamatore. Ata krijojnë një nivel të pH-së sa më afër të jetë e mundur me aciditetin e lëkurës. Prandaj, kremi nuk karakterizohet nga kundërindikacione të shumta. Nuk përdoret në trajtimin e fëmijëve nën 2 vjeç, në rast të mbindjeshmërisë ndaj përbërësve. Trajtimi gjatë mbajtjes së një fëmije gjatë laktacionit është i mundur vetëm me lejen e një mjeku. Mimi mesatar në farmaci është 120 rubla.

Bear Balm Dikul

Prodhuesi rus TD ForaFarm prodhon balsam Dikul të disa llojeve. Ato përdoren në terapi për të parandaluar sëmundjet e kyçeve, ndihmojnë në rikuperimin nga dëmtimet, operacionet kirurgjikale. Ekstrakti Cinquefoil është përfshirë në shumë ointments Dikul. Kohët e fundit, në raftet e farmacisë u shfaq Bear Balm. Ai përmban përbërësit aktivë të mëposhtëm:

 • Ekstrakt Cinquefoil;
 • ekstrakte të dëllinjëve, le të Shën Gjonit, spec të kuq të nxehtë;
 • karafil, vajra esencial të eukaliptit;
 • mbajnë yndyrë;
 • helm bletësh;
 • dylli;
 • alkool cetearyl;
 • kompleksi i vitaminave të grupit B.

Përbërja e balsamit Dikul përfshin ekstraktin Boswellia, i cili konsiderohet si kondroprotektori i vetëm me origjinë bimore. Prodhuesit rritën efektin e tij terapeutik me shtimin e hidroklorurit të glukozaminës. Përveç përbërësve bimor, një krem ​​për trupin në nyje me saberfish përmban nimesulide dhe ekstrakte të lehut me salicilate. Këto përbërës përfshihen në grupin e NSAID-ve që kanë një efekt decongestant, analgjezik.

Balsami i Dikulit – një xhel i trashë transparent, me një erë të zbehtë të vajit thelbësor dëllinjë. Paketohet në tuba plastikë 100 ml. Paketimi sekondar – një kuti kartoni me udhëzime të bashkangjitura për përdorim.

Ilaçi nuk përdoret për intolerancën individuale ndaj përbërësve. Përdorimi në trajtimin e grave shtatzëna dhe ato që ushqejnë me gji është e mundur vetëm me lejen e një mjeku. Kostoja e drogës është 250 rubla.

Emri i ointmentsLista e përbërësve aktivë
Bear Balm DikulYndyrë ari, helm bletësh, vajra thelbësorë të karafilit, eukalipt, Nimesulide, acid formik, ekstrakt cinquefoil, hidroklorur glukosamine, ekstrakt bosvelia, ekstrakt dëllinjë, ekstrakt të lythave të Shën Gjonit, leh shelgut, ekstrakt të piperit të kuq të nxehtë, vitamina B
Krem Sabelnik-EvalarEkstrakte të rrënjëve dhe rizomave të tepricës së kënetës, vajit të sojës, acidit stearik, mishit të derrit, prishjes dhe yndyrës së brendshme, lanolinës
911 seri xhel-balsam sabelnikEkstrakt cinquefoil, kamfure, arnica dhe ekstrakte hithre, hidroklorur glukosamine, sulfate kondroitine, vaj dëllinje, vaj eukalipt, vaj trumze

Indikacionet për përdorim

Ointments Saber përdoren për të trajtuar sëmundjet kronike të nyjeve, shtyllës kurrizore dhe aparateve të tendinit ligament. Manifestimet e tyre klinike bëhen ndjesi të dhimbshme me intensitet të ndryshëm, një rënie në diapazonin e lëvizjes. Ilaçet eliminojnë këto simptoma, ënjtje në mëngjes të nyjeve, një ngërç karakteristik. Një reumatolog ose ortoped mund të përshkruajë mjete të jashtme për diagnostikimin e patologjive të mëposhtme:

Traumatologët rekomandojnë që pacientët të përdorin ilaçe për t'u rikuperuar shpejt nga dëmtimet – zhvendosjet, bruizimet, sprains, ligamentet e shqyer ose tendonet. Atletët përdorin ointments, krem, balms me saber dhe chondroitin pas trajnimit intensiv për të zvogëluar tonin e muskujve.

Në mjekësinë popullore, tretësira e saberfish përdoret për trajtimin e osteokondrozës, artritit, tuberkulozit, verdhëzës, tromboflebitit, kolecistitit. Me ndihmën e tij, gjakderdhja e stomakut dhe mitrës është ndalur, presioni i gjakut është ulur dhe dhimbjet neurologjike eliminohen.

Udhëzimet për përdorim

Ointments Saber aplikohen në një shtresë të hollë pak mbi zonën e dhimbjes dhe inflamacionit 3-4 herë në ditë. Emërimi i dozave ditore dhe të vetme, kohëzgjatja e kursit terapeutik bëhet vetëm nga mjeku që merr pjesë. Ajo merr parasysh mundësinë e komplikimeve, llojin e patologjisë artikulare, fazën e sëmundjes.

Efektiviteti më i madh klinik manifestohet kur përdorni ilaçe kur shfaqen shenjat e para të artritit ose spondilartrozës. Kjo do të ndihmojë në eliminimin e dhimbjeve të nyjeve, inflamacionit dhe parandalimin e shkatërrimit të mëtejshëm të strukturave të përbashkëta. Ilaçi nuk mund të aplikohet në lëkurë nëse ka sipërfaqe të hapura plagësh, çarje, gërvishtje.

Ointment përdoret si ilaç simptomatik. Nuk ndikon në shkakun e sëmundjes. Ilaçi përdoret për të rritur efektivitetin klinik të NSAIDs, analgjezikëve dhe glukokortikosteroideve.

ExpertNews Shqipëri