Droga për trajtimin e artritit të gjurit

Droga do të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes dhe eliminimin e shkakut të sëmundjes

Lidhjet e hip dhe gjurit, duke qenë më të mëdhenjtë në trup, detyrohen të marrin ngarkesën maksimale të provuar gjatë lëvizjes vertikale, si dhe çdo send që mbart objektet e rënda. Nuk është për t'u habitur që mjaft shpesh ato preken nga proceset inflamatore që shkatërrojnë nyjet. Artriti i nyjës së gjurit është një inflamacion klasik, i cili nënkupton dhimbje të forta, ënjtje të nyjës, paaftësi për të lëvizur normalisht dhe për të udhëhequr një mënyrë jetese të njohur. Shkaqet e këtij problemi mund të jenë të ndryshme: artriti shkaktohet nga një tumor, tuberkulozi, lëndime të ndryshme, sëmundje të caktuara infektive. Shtë e nevojshme për të trajtuar sëmundjen në një mënyrë gjithëpërfshirëse, ilaçet duhet të kombinohen me ushtrime terapeutike, masazh, procedura të veçanta fizioterapeutike. Nëse nuk ju ndihmojnë masat, problemi zgjidhet menjëherë. Detyra kryesore e barnave nuk është vetëm të lehtësojë dhimbjen, por edhe të eliminojë shkaqet që shkaktuan artritin e nyjes së gjurit. Zakonisht, ilaçet përfshijnë përdorimin e hormoneve steroide, agjentëve anti-inflamatorë jo-steroide, kondroprotektorë, agjentë të përgjithshëm forcues dhe vitamina.

Droga jo steroide

Ky grup ilaçesh përdoret shumë gjerësisht për të trajtuar proceset inflamatore. Ai përfshin shumë ilaçe, por artriti i gjurit kërkon përdorimin e atyre që mund të anestezojnë dhe lehtësojnë inflamacionin: Butadion, Diclofenac, Piroxicam, Ibuprofen me Ketoprofen dhe të tjerë si ata. Këto ilaçe jo-hormonale eliminojnë dhimbjen dhe inflamacionin, në prani të të cilave është e pamundur të përdorni masazhe, ushtrime fizioterapie ose fizioterapi. Sidoqoftë, duhet të mbahet mend se këto ilaçe nuk ndikojnë në vetë shkakun e sëmundjes, nuk kurojnë artritin e nyjës së gjurit, por vetëm heqin simptomat e tij të pakëndshme. Gjithashtu, ato nuk mund të merren për një kohë të gjatë, pasi kjo ndikon negativisht në gjendjen e nyjeve, mund të sjellë shumë efekte anësore. Ilaçet anti-inflamatore josteroide duhet të përshkruhen me shumë kujdes për pacientët me sëmundje të traktit tretës, probleme të mëlçisë dhe sëmundje të veshkave. Vetëm një mjek mund të zgjedhë një ilaç, dozën e duhur dhe ilaçin më të mirë. Në asnjë rast nuk duhet të përpiqeni të zgjidhni në mënyrë të pavarur një ilaç nga kjo seri.

Barnat selektive anti-inflamatore

Një artikull i veçantë duhet të theksohet ilaçe jo-steroide me një minimum efektesh anësore. Ata quhen ilaçe selektive ose frenues të COX-2. Ata janë të mirë në atë që kanë shumë më pak të ngjarë të shkaktojnë një efekt anësor të pakëndshëm, ndikojnë negativisht në gjendjen e kërcit të nyjes. Fondet e tilla mund të pihen për një kohë të gjatë, por mjeku duhet të monitorojë pritjen. Droga më e famshme nga një numër i barnave selektive është Movalis. Ka një efekt mjaft të butë, një listë më të vogël të kundërindikacioneve, më rrallë shkakton një reagim negativ të stomakut ose zorrëve. Si rregull, ajo përshkruhet në rastet kur ju duhet të hiqni dhimbjen për një kohë të gjatë dhe të hiqni proceset inflamatore. Ilaçi është i disponueshëm si në formën e tabletave, ashtu edhe në formën e supozitorëve dhe ampulave për injeksion në muskul. Nëse pacienti mundohet nga dhimbje të forta, javën e parë ai mund të injektohet me Movalis, dhe pastaj të transferohet në tableta. Sigurisht, mjeku që merr pjesë do të respektojë regjimin e trajtimit.

Riparimi i kërcit

Artriti i nyjës së gjurit nuk mund të shërohet pa përdorimin e kondroprotektorëve. Ata ushqejnë indin e kërcit, rivendosin strukturën, zvogëlojnë dhimbjen, zvogëlojnë inflamacionin. Janë këta agjentë që ndikojnë drejtpërdrejt në vetë sëmundjen. Pas përdorimit të zgjatur, ilaçi rikthen sipërfaqen e nyjeve, përmirëson prodhimin e lëngut të nyjeve, normalizon përbërjen dhe efektin e tij. Sidoqoftë, një efekt i tillë efektiv është i mundur vetëm në fazat fillestare të sëmundjes. Nëse artriti fillohet, praktikisht nuk ka mbetur asgjë nga kërc, thjesht nuk ka asgjë për të rikthyer në nyje. Kondroprotektorët merren për një kohë mjaft të gjatë, mesatarisht, trajtimi zgjat të paktën tre muaj, dhe këshillohet që të përsëritni kurset tri herë në vit. Më të famshmit janë ilaçet e mëposhtme:

 • "Arthra", prodhuar në tableta. Ju do të duhet të pini të paktën 2 tableta në ditë.
 • “Artroflex” kërkon katër tableta në ditë.
 • "Don", i konsideruar si një nga kondroprotektorët më të efektshëm, është në dispozicion në formën e pluhurit ose kapsulave.
 • "Teraflex", një ilaç kompleks i publikuar gjerësisht, por jo më pak i efektshëm për këtë. Në dispozicion në kapsula, marrë 2 në ditë.
 • “Struktum”, i cili është një ilaç i vetëm dhe prodhohet në kapsula.
 • “Chondro”, prodhuar në kapsula dhe është marrë në 4 copë në ditë.

Kondroprotektorët janë të shtrenjtë, kështu që trajtimi është mjaft i shtrenjtë. Ka edhe ilaçe të prodhuara nga Rusia në treg, Chondroitin AKOS dhe Chondrolon. Sidoqoftë, në këtë rast, është më mirë të paguani dhe të blini një ilaç të huaj me cilësi më të mirë.

Vasodilators

Artriti i nyjes së gjurit kërkon përdorimin e ilaçeve vazokonstriktor. Ato përmirësojnë qarkullimin e gjakut, duke ndihmuar kështu proceset e rimëkëmbjes në nyje, lehtësojnë vazospazmat, zvogëlojnë dhimbjen që shfaqet gjatë natës. Si rregull, përshkruhen përgatitjet Trental ose Theonicol. Për ta bërë trajtimin më efektiv, është e dëshirueshme të kombinoni përdorimin e barnave të tilla me një lloj kondroprotektori. Për shkak të rritjes së fluksit të gjakut, të gjitha substancat terapeutike do të jenë më të lehta për t'u depërtuar në indet e nyjes, për të përshpejtuar shërimin dhe rikuperimin. Barnat vazodilator janë relativisht të sigurta, kanë pak kundërindikacione dhe efekte anësore. Sidoqoftë, ato nuk duhet të merren nga personat me sulme në zemër, goditje hemorragjike (gjakderdhja mund të rritet), presioni i ulët i gjakut dhe tendenca për të gjakosur (për shembull, hunda ose mitra), sepse trajtimi vetëm do të dëmtojë.

Lexo artikullin:  Sinoviti i metodave të trajtimit të kyçit të këmbës

Cilat ilaçe janë të përshkruara për artritin e nyjes së gjurit

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Terapitë themelore

Për të lehtësuar simptomat e artritit, zvogëlimin e inflamacionit dhe parandalimin e zhvillimit të mëtutjeshëm të sëmundjes, mjekët përshkruajnë këto ilaçe: Rheumatrex, Imuran, Neoral, Plaquenil. Parimi i tyre i veprimit është të shtypin fokusin inflamator dhe të shtypin përgjigjet e padëshiruara imune të trupit. Sidoqoftë, duhet të kihet parasysh se ilaçet themelore nuk trajtojnë të gjitha llojet e artritit, por vetëm disa, për shembull, reumatoid. Efekti terapeutik i përdorimit të tyre zhvillohet gradualisht, që do të thotë se do të marrë ilaçe për disa muaj. Në të njëjtën kohë, rekomandohet të përdorni ilaçe anti-inflamatore dhe glukokortikosteroide, të cilat ndihmojnë për të arritur rezultate pozitive të terapisë më shpejt.

Droga anti-inflamatore nonsteroidal

Me artritin reumatoid, si dhe llojet e tjera të tij, shpesh përshkruhen barna NSAID. Ata parandalojnë përhapjen e simptomave të sëmundjes duke zvogëluar prodhimin e substancave që provokojnë inflamacion dhe dhimbje. Përveç kësaj, ilaçet që janë në këtë grup lehtësojnë ënjtjen dhe inflamacionin, si rezultat i të cilit rritet aktiviteti motorik i bashkimit të pacientit dhe përmirësohet ndjeshëm cilësia e jetës. Shpesh, ilaçet e mëposhtme janë të përshkruara për të trajtuar artritin e gjurit:

Shtë e nevojshme të aplikoni këtë ose atë agjent terapeutik në luftën kundër artritit të gjurit ekskluzivisht siç përcaktohet nga një mjek i kualifikuar, duke iu përmbajtur rreptësisht rekomandimeve të tij.

Lehtësues dhimbjesh

Ilaçet farmaceutike që mund të ndalojnë sindromën e dhimbjes me ashpërsi të ndryshme, vijnë në ndihmë të pacientëve me artrit. Analgjezikët lehtësojnë simptomat shoqëruese, por nuk ndikojnë në inflamacion. Zhduk dhimbjen në gju mund një ilaç popullor për dhimbjen – "Analgin". Por mund të zëvendësohet nga farmaceutikë të tjerë, jo më pak të efektshëm, përkatësisht:

Chondroprotectors

Për të rivendosur nyjen e prekur, rekomandohet përdorimi i ilaçeve që i përkasin grupit të kondroprotektorëve. Ilaçet e tilla farmaceutike forcojnë indin e kërcit, i cili pëson shkatërrim, si dhe rinovon dhe rivendos atë. Në mënyrë që rezultati nga terapia me tableta kondroprotektivë të jetë sa më pozitiv që të jetë e mundur, ato duhet të merren për të paktën 2 muaj rresht. Zakonisht duhen mesatarisht gjashtë muaj për të kuruar plotësisht artritin e nyjës së gjurit. Sidoqoftë, nëse faza e sëmundjes është filluar, atëherë do të duhet të përdorni kondroprotektorë në mënyrë të vazhdueshme, në mënyrë që të parandaloni relapsin dhe të ndaloni përparimin e sëmundjes.

Glukokortikoide

Përgatitjet e këtij grupi përdoren me sukses për trajtimin e artritit, pasi ato mund të përdoren në mënyrë lokale, lokale dhe sistemike, duke siguruar një efekt gjithëpërfshirës në zonën e dhimbshme. Tabletat prednizolone janë të shkëlqyera për administrim oral. Nëse pacientit tregohet administrimi intra-artikular i një zgjidhje medicinale, atëherë ilaçet e mëposhtme janë të përshtatshme për këtë:

Relaksues të muskujve

Shpesh me artritin e nyjës së gjurit për shkak të simptomave të rënda të dhimbshme të pacientit, spazma e muskujve është shqetësuese. Zhdukni këtë simptomë nën fuqinë e relaksuesve të muskujve, domethënë, "Sirdalud", "Baclofen" ose "Midokalm". Me ndihmën e tyre, do të jetë e mundur të lehtësoni tensionin e muskujve, të eliminoni sikletin e dhimbshëm dhe të përmirësoni qarkullimin e gjakut.

Vlen të kushtohet vëmendje se në luftën kundër artritit të nyjës së gjurit, ilaçet e këtij grupi duhet të përdoren ekskluzivisht në kombinim me kondroprotektorët.

Ilaçet e tjera

Në trajtimin e artritit të nyjës së gjurit, ointments luajnë një rol të rëndësishëm, të cilat lehtësojnë shumë gjendjen e pacientit, duke siguruar një rezultat të shpejtë dhe të dukshëm. Këto mund të jenë ilaçe me capsaicin, ilaçe anti-inflamatore jo-steroide, ointments shpërqendruese dhe ilaçe homeopatike. Për më tepër, mjekët përshkruajnë vitamina, probiotikë, enzima, minerale. Pjesa 2 e ASD është gjithashtu e kërkuar në trajtimin e sëmundjeve inflamatore të nyjeve.

Medfarë medikamentesh përdoren për artritin e nyjes së gjurit

Një formë e dëmtimit të sistemit muskuloskeletor me artrit është gonartriti, një sëmundje e nyjes së gjurit. Lidhjet e gjurit marrin një ngarkesë mjaft të madhe, për shkak të së cilës ata shpesh pësojnë ndryshime të ndryshme patologjike. Ilaçet, të prodhuara në forma të ndryshme dhe veprojnë në trup në mënyra të ndryshme, do të ndihmojnë në trajtimin e artritit të nyjes së gjurit.

Artriti i nyjës së gjurit mund të marrë një formë akute ose kronike. Në formën akute të gonartritit, pacienti ka një rritje të temperaturës në vendin e inflamacionit, si dhe temperaturën e përgjithshme të trupit. Kjo gjendje karakterizohet nga një përkeqësim i dukshëm në shëndetin e përgjithshëm: dobësi, dehje, shqetësim metabolik. Artriti kronik i nyjës së gjurit mund të ndodhë pothuajse në mënyrë të konsiderueshme për pacientin. Simptomat mund të tërheqin vëmendjen vetëm gjatë periudhës së përkeqësimit – sezonale ose në sfondin e një përkeqësimi të gjendjes së përgjithshme të trupit.

Lexo artikullin:  Si të trajtoni një nyje të hip në shtëpi

Trajtimi i ilaçeve të sëmundjes

Trajtimi i artritit me medikamente është një trajtim parësor për këtë sëmundje. Grupet kryesore të barnave që janë përshkruar në këtë rast nga mjekët:

 • ilaçe anti-inflamatore jo-steroide – NSAID;
 • chondroprotectors.

Nëse këto ilaçe janë joefektive, mund të përshkruhen ilaçe më të fuqishme. Sidoqoftë, duhet të mbahet mend se përdorimi i fondeve me një efekt më të theksuar, si rregull, sjell pasoja më serioze.

Nëse NSAIDs nuk japin rezultatin e dëshiruar, atëherë përshkruhen kortikosteroide. Këto janë ilaçe hormonale që mund të përshkruhen në formën e tabletave ose injeksioneve. Kursi i trajtimit me hormonet mund të përshkruhet vetëm nga një mjek i cili do të përcaktojë dozën optimale dhe do të hartojë një regjim trajtimi që i përshtatet më së miri në secilin rast pacientit. Efektet anësore pas terapisë hormonale mund të ndodhin nga pothuajse secili nga sistemet e trupit të njeriut, kështu që pacienti është më mirë të jetë nën mbikëqyrje të vazhdueshme mjekësore nëse ai është duke kaluar terapi hormonale.

Në artritin reumatoid ose psoriatik të gjurit, përshkruhen ilaçe antirheumatike. Këta agjentë gjithashtu mund të ndikojnë seriozisht në të gjithë pacientin.

Nëse artriti shkaktohet nga përdhes, janë përshkruar ilaçe që zvogëlojnë prodhimin e acidit urik në trup. Mund të jenë Ulorits, Colchicine, Allopurinol, etj.

NSAID thelbësore

Ilaçet e para ndihmojnë për të larguar shpejt simptomat e pakëndshme, eliminojnë inflamacionin dhe lehtësojnë ndjeshëm mirëqenien e pacientit.

Në raste të rralla, pas përdorimit të NSAIDs, rezultati i dëshiruar nuk ndodh, atëherë mjeku përshkruan kortikosteroide. Barnat e të dy grupeve kanë një listë mjaft të gjerë të efekteve anësore, por NSAID-të ende kanë një efekt më pak negativ në trup, kështu që nëse është e mundur, përdorimi i kortikosteroideve duhet të preferohet nga ilaçet jo-steroide.

NSAID-të në tregun farmaceutik përfaqësohen nga dy grupe: frenuesit COX-1 dhe COX-2. Trupi i njeriut është shumë më pak i prekur nga përdorimi i drogave nga grupi i dytë, i cili përfaqëson një gjeneratë të re të barnave. Disa ilaçe nga grupi COX-1 kanë një efekt negativ në kërc, domethënë duke lehtësuar simptomat, në të njëjtën kohë përkeqësojnë gjendjen e përgjithshme të nyjes. Gjithashtu, me përdorimin e preparateve COX-2, trakti gastrointestinal është më pak i prekur, megjithatë, këto ilaçe janë më agresive në zemër.

Grupi COX-1 përfaqësohet nga mjetet e mëposhtme popullore:

 • Acidi acetilsalicilik (aspirina). Ky është ilaçi i parë i këtij grupi i njohur për mjekësinë. Në fazat fillestare të gonarthria, aspirina përshkruhet mjaft shpesh, por efekti i saj është i dobët nëse sëmundja po përparon dhe tashmë ka arritur një shkallë më serioze të zhvillimit. Aspirina nuk rekomandohet për pacientët me çrregullime të gjakderdhjes, pasi ky ilaç ngadalëson koagulimin.
 • Ibuprofen. Efekti i tij nuk është aq i theksuar sa ai i ilaçeve të tjerë në këtë kategori, por trupi e toleron mirë ilaçin.
 • Diclofenac. Ky mjet përdoret si një vaj ose tableta. Ilaçi nuk e ka humbur rëndësinë e tij për më shumë se 50 vjet të ekzistencës. Diklofenaku lehtëson dhimbjen dhe inflamacionin mjaft efektivisht.
 • Ketoprofen. Një mjet popullor, falë një përzgjedhjeje të gjerë të formave të lëshimit. Me artritin e nyjës së gjurit, mund të përdoret në formën e një aerosoli, xhel, vaji, zgjidhje për trajtimin e një supozitori të përbashkët të sëmurë, rektum. Ekziston edhe një formë lëshimi që përdoret për të dhënë injeksione.
 • Indomethacin. Një nga ilaçet më të forta në këtë grup. Ai lehtëson dhimbjen shumë shpejt, por ka shumë efekte anësore, prandaj përshkruhet vetëm nëse është e nevojshme për të përballuar një sindrom të fortë të dhimbjes. Paraqitet gjithashtu në disa forma të ndryshme të lëshimit: vaj, xhel, supozitorë dhe tableta.

Grupi i frenuesit COX-2 përfshin ilaçe të tilla:

 1. Meloxicam. Në shumicën e rasteve, mund të merret për një kohë të gjatë, e cila ju lejon të arrini një efekt të qëndrueshëm me inflamacion të fortë dhe dhimbje. Sidoqoftë, është shumë e rëndësishme monitorimi i vazhdueshëm nga një mjek. Mund të përdoret në formën e ointments, suppositories, tableta, zgjidhje për administrimin e brendshëm.
 2. Nimesulide. Përveç eliminimit të dhimbjes dhe inflamacionit, ky ilaç mund të ngadalësojë shkatërrimin e kërcit, i cili siguron një trajtim më efektiv për artritin e nyjes së gjurit.
 3. Celecoxib. Me një efekt shumë të fortë analgjezik dhe anti-inflamator, ky ilaç praktikisht nuk ka një efekt anësor në traktin tretës dhe të gjithë trupin.
 4. Etorikoksib. Kur përdoret në doza të vogla, nuk ka një efekt anësor në trup. Në ditët e para të pranimit, pacienti duhet të jetë nën mbikëqyrjen e një mjeku për të kontrolluar presionin e gjakut.

Ky mjet ndihmon për të trajtuar drejtpërdrejt sëmundjen dhe në të njëjtën kohë ka një efekt anti-inflamator. Kursi i trajtimit me ilaçin zgjat të paktën 2 muaj, dhe efekti vihet re, si rregull, jo më herët se pas 6 javësh. Por rezultati është mjaft i vazhdueshëm.

Përdorimi i kondroprotektorëve

Kondroprotektorët janë ilaçe që ndihmojnë në rivendosjen e një nyje të sëmurë. Indet e kërcit, të cilat shkatërrohen gradualisht, restaurohen dhe azhurnohen pas marrjes së kondroprotektorëve. Chshtë kondroprotektorët që japin një efekt terapeutik në terapi komplekse. Si rregull, kërkohet që t'i nënshtrohet trajtimit të paktën 2 muaj, në mënyrë që të arrihet një efekt i dukshëm. Kursi mesatar i trajtimit është gjashtë muaj. Në disa raste veçanërisht të avancuara, pacientëve u kërkohet të marrin kondroprotektorë pothuajse vazhdimisht për të parandaluar relapsin dhe për të ndaluar përparimin e sëmundjes.

Kondroprotektorët përfaqësohen nga shumë lloje të barnave, por substancat aktive në to janë gjithmonë si më poshtë:

 1. Chondroitin. Kjo substancë, e cila forcon strukturën e indeve artikulare dhe shërben si një lloj materiali ndërtues për kërc. Kondroitina ka një efekt depresiv në ato substanca që krijojnë kushte të favorshme për shkatërrimin e kërcit. Gjithashtu, substanca rikthen fleksibilitetin në nyje dhe përmirëson furnizimin e tyre me gjak.
 2. Glucosamine. Ky komponent i kondroprotektorëve është një përbërës me origjinë natyrore që stimulon prodhimin e lëngut synovial, i cili siguron rivendosjen e funksioneve të kërcit në nyje. Proceset degjeneruese në nyje pengohen nga glukozamina, ajo gjithashtu rikthen elasticitetin e kërcit dhe eliminon dhimbjen me përdorim të vazhdueshëm.
Lexo artikullin:  Si të trajtoni inflamacionin e gjurit

Disa ilaçe përfshijnë të dy në të njëjtën kohë. Meqenëse mekanizmi i veprimit të tyre është pak më ndryshe, ky kombinim ju lejon të arrini efektin maksimal pozitiv të trajtimit.

Kondroprotektorët janë një grup ilaçesh që veprojnë drejtpërdrejt në shkakun e dhimbjes në artritin e gjurit. Vetëm një mjek mund të zgjedhë ilaçin më të mirë nga ky grup, pasi çdo ilaç përmban përbërës shtesë që mund të përmirësojnë efektin ose, anasjelltas, të ndikojnë në trupin e pacientit në një mënyrë të keqe.

Ointments të përshkruara zakonisht

Trajtimi lokal i artritit të gjurit, si rregull, jep rezultatin më të shpejtë dhe më të dukshëm, kështu që mjeku duhet të përshkruaj ointments që lehtësojnë gjendjen e pacientit. Përgatitjet në këtë formë mund t'i përkasin një prej grupeve vijuese:

 1. Fonde nga grupi NSAID. Ju nuk mund të përdorni ilaçe të tilla për një kohë të gjatë pa vëzhgim nga një mjek. Edhe NSAIDs aktuale mund të shkaktojnë efekte anësore serioze.
 2. Preparate kapsaicine. Kapsaicina është një substancë që nxirret nga specat djegës. Substanca ka një efekt analgjezik, pasi bllokon neurotransmetuesit që transmetojnë sinjale në lidhje me dhimbjen në tru nga një burim dhimbjeje. Pas aplikimit të ointments me capsaicin, lëkura në zonën e trajtuar nxehet, rritet fluksi i gjakut në vendin e lënduar, gjë që ndihmon në përmirësimin e ushqyerjes së indeve të kyçeve. Vajrat nga ky grup, të cilat përshkruhen më shpesh, përfshijnë Nikoflex dhe Espol.
 3. Droga shpërqendruese. Produkte të tilla përmbajnë substanca irrituese. Pas aplikimit të ilaçit, lëkura irritohet dhe truri shpërqendrohet nga dhimbja kryesore. Për të marrë këtë efekt, helmet (bleta ose gjarpri), ekstrakti eukalipt dhe kamfuri mund të shtohen në përbërjen e vajit. Si rregull, përbërës të tjerë aktivë shtohen gjithashtu në fonde të tilla për të rritur efektivitetin e drogës. Mund të jenë salicilate (aspirina, etj.), Të cilat gjithashtu lehtësojnë inflamacionin. Asetet fikse nga ky grup përfshijnë: Kapsikam, Finalgon, Apizartron, Nikofleks.
 4. Chondroprotectors. Ointment është një nga format e mundshme të këtyre ilaçeve. Ointments chondroprotective përfshijnë Teraflex M dhe Kondroitin sulfate.
 5. Mjetet homeopatike. Homeopatia lejon përdorimin e mjeteve juridike jo agresive për trajtimin e sëmundjeve. Me artritin e gjurit, jo shumë ointments homeopatike mund të jenë efektive, por disa ilaçe ende ndihmojnë në lehtësimin e inflamacionit dhe zvogëlimin e dhimbjes. Agjentët efektivë nga ky grup përfshijnë Traumeel C dhe Target T. Për më tepër, këto ointments kanë një efekt imunomodulues.

Në secilin rast, artriti i nyjës së gjurit duhet të konsultohet me një mjek sa më shpejt të jetë e mundur dhe të braktisë idenë e vetë-mjekimit. Specialisti do të jetë në gjendje të zgjedhë ilaçin më të mirë për pacientin. Vetëm në këtë rast, ju mund të ndaloni procesin degjenerues në nyje, të shpëtoni nga simptomat e pakëndshme dhe të parandaloni relapset.

Trajtimi i artritit të gjurit – Medikamente

Një sëmundje e tillë e nyjeve të gjurit si artriti jo vetëm që përkeqëson cilësinë e jetës, duke shkaktuar aktivitet motorik të dëmtuar të vazhdueshëm, por gjithashtu zvogëlon kohëzgjatjen e tij. Prandaj, është shumë e rëndësishme të zhvillohet saktë një regjim terapeutik që do të ngadalësojë përparimin e patologjisë dhe do të mbështesë proceset rigjeneruese në inde. Trajtimi kryesor i ilaçeve për artritin e nyjes së gjurit është ilaçi i krijuar për të lehtësuar procesin inflamator, dhimbjen dhe gjithashtu për të rivendosur indin e kërcit të kërcit.

Cilat ilaçe trajtojnë artritin e nyjës së gjurit?

Gama klasike e barnave për trajtimin konservativ të sëmundjes në fjalë përfshin fonde nga grupet e mëposhtme:

 • seri anti-inflamatore jo-steroide;
 • ilaçe themelore anti-inflamatore (imunosupresantë);
 • Glukokortikosteroidet;
 • përgatitjet biologjike;
 • chondroprotectors;
 • painkillers;
 • medikamente shtesë.

Le të shqyrtojmë më në detaje çdo lloj droge.

Ilaçe efektive anti-inflamatore për artritin dhe artrozën e gjurit

Në ilaçet jo-steroide, përdoren emrat e mëposhtëm:

 • Ketalgin;
 • Lornoxicam;
 • ketorolac;
 • Në Artoxan
 • Nimesil;
 • Tenoxicam;
 • Voltaren;
 • Ketanov;
 • diklofenak;
 • celecoxib;
 • ibuprofen;
 • Meloxicam;
 • Nimesulide.

Komponenti kryesor i terapisë së artritit në gju janë ilaçet themelore anti-inflamatore:

 • Arava (Leflunomide);
 • methotrexate;
 • sulfasalazine;
 • hydroxychloroquine;
 • Cyclosporine.

Ilaçet glukokortikosteroide për trajtimin e artritit dhe artrozës

Grupi i përshkruar i barnave mund të përdoret në mënyrë sistematike dhe lokale, lokale.

Në rastin e parë, ilaçi i zgjedhur është prednizoloni në doza të ulëta.

Për injeksione periartikulare dhe intartartikulare përdoren:

 • Triamsinolone;
 • hydrocortisone;
 • Betamethasone;
 • Metilprednizolone.

Ilaçet biologjike në trajtimin e artritit reumatoid si një drejtim i ri në trajtimin e sëmundjeve të kyçeve isshtë e rëndësishme të sqaroni se lloji i ilaçeve në shqyrtim nuk ka asnjë lidhje me shtojcën dietike. Përgatitjet biologjike kryejnë bllokimin në shënjestër të shkaqeve kryesore të inflamacionit, emri i tyre është për shkak të përdorimit të bioteknologjisë në procesin e prodhimit.

Rekomandohet të përdorni emrat e mëposhtëm të mjeteve të ngjashme:

 • adalimumab;
 • Abatasept;
 • rituximab;
 • anakinra
 • infliximab;
 • Etanersept.

Në Rusi, janë regjistruar vetëm 2 ilaçe nga ky grup – Remicade (bazuar në infliximab) dhe MabThera (bazuar në rituximab).

Ilaçet kondroprotektive për artritin e gjurit

Produktet e riparimit të indeve të kërcit janë në dispozicion në forma të ndryshme dozimi.

Oral (pluhurat, tabletat, kapsulat):

 • ndërtuar;
 • Stoparthrosis Forte;
 • Don;
 • Chondroitin Ultra;
 • Teraflex;
 • Arthra
 • Chondrosamine.

Injeksione për injeksione intramuskulare:

Zgjidhje për administrim brendaartikular:

Medicationfarë ilaçesh për dhimbjen për të trajtuar artritin e gjurit?

Për lehtësimin e dhimbjes në praktikën mjekësore, rekomandohet përdorimi i analgjezikëve jo narkotikë dhe opiumeve. Më shpesh, emrat e mëposhtëm të ilaçeve zgjidhen:

 • valdecoxib;
 • Paracetamoli me Codeine;
 • etorikoksib;
 • rofecoxib;
 • celecoxib;
 • Lumiracoxib;
 • naproxen;
 • aspirina;
 • tramadol;
 • Morfinë (më rrallë).

Ilaçet plotësuese për artritin dhe artritin

Si terapi mbështetëse dhe simptomatike, këshillohet marrja e llojeve të mëposhtme të ilaçeve:

 • vitamina;
 • aminoacidet;
 • minerale;
 • probiotics;
 • antioksidante;
 • enzima.

Përzgjedhja e tyre kryhet individualisht në përputhje me nevojat e pacientit.

ExpertNews Shqipëri