Dhimbje në qafën e djathtë – shkaqet, diagnoza, trajtimi

Një dhimbje në qafë në të djathtë është një gjendje mjaft e zakonshme, karakteristikë e një larmie të gjerë të ndryshimeve patologjike, nga distanca në një sëmundje serioze sistemike. Dhe nëse në rastin e parë do të jetë e mjaftueshme për të pushuar ose bërë disa lëvizje rrotulluese të kokës, atëherë dhimbjet e tjera duhet të diagnostikohen në mënyrë që të shmangen përparimi i procesit negativ.

Dhimbje në qafë në të djathtë

Regjioni i qafës së mitrës ka një strukturë komplekse anatomike, përveç shtatë rruazave, arteriet kryesore që lidhin trurin me organe të tjera kalojnë nëpër të. Në qafë janë muskujt, mbaresa nervore, nyjet limfatike, gjëndra tiroide, fyti dhe trakeja e laringut.

Dhimbja në anën e djathtë mund të shkaktojë çdo element strukturor në të cilin u shfaqën shqetësime funksionale.
Prania e një numri të madh të organeve të rëndësishme dhe nyjeve të eshtrave e bën qafën jashtëzakonisht të prekshme. Do lëvizje e ftohtë, mavijosje ose e vështirë mund të shkaktojë një gjendje të dhimbshme në anën e djathtë. Prandaj, para se të filloni vetë-mjekimin e skuqjes, është e nevojshme të konsultoheni me një reumatolog.

Shkaqet

Në shumicën dërrmuese të rasteve, ndjeshmëria e shtuar në anën e djathtë të qafës shfaqet për shkak të dëmtimeve mekanike ose faktorëve të jashtëm – tendosje të muskujve, erë të ftohtë ose dush, kthesë të mprehtë, sjellje të pakëndshme gjatë pushimit. Por nëse simptoma kryesore është dhimbja në qafë në të djathtë, shtohet siklet në krah, shpatull, tehun e shpatullave, pjesët e përkohshme dhe okupitale, kjo mund të tregojë praninë e sëmundjeve anësore në trup.
Ekzistojnë shumë patologji në pamjen klinike të të cilave ka dhimbje në qafë në të djathtë.

Më të zakonshmet janë:

 • Osteochondrosis e qafës;
 • Hernia midis rruazave:
 • Skolioza – lakimi i shpinës;
 • Shtrembërimi – dëmtimi i indeve të muskujve;
 • Stenoza – pinch e arterieve të qafës së djathtë;
 • Sëmundjet autoimune sistemike;
 • Sëmundjet specifike infektive – tuberkulozi, meningjiti, etj .;
 • ARVI, ARI;
 • Goditje – hemorragji në tru;
 • Patologjitë kronike të zemrës, laringut, thyro> Në varësi të etiologjisë së procesit provokues, dhimbja mund të jetë ose e dobët, e lehtë, që lind me një lëvizje të mprehtë, ose akut, paralizues, të shtrirë në shtratin e pacientit.
  Një numër i madh i shkaqeve e bëjnë dhimbjen në anën e djathtë të qafës jo një simptomë specifike, por një që duhet të llogaritet. Shtë më mirë që menjëherë të kërkoni ndihmë mjekësore sesa të prisni derisa simptomat të zhvillohen në pamjen e plotë klinike të çdo patologjie.

Ju duhet të jeni të kujdesshëm nëse:

 • Gjendja e dhimbshme zgjat më shumë se 2 ditë;
 • Dhimbja u ngrit për asnjë arsye të dukshme, nga blu;
 • Mori mavijosje të rëndë;
 • Sindroma e dhimbjes shoqërohet me migrenë të rëndë, dobësi të përgjithshme dhe ethe.

Llojet e sëmundjeve

Në mjekësi, proceset etiologjike, në të cilat dhemb qafa e djathtë, ndahen me kusht në grupet e mëposhtme: dëmtimet, ndryshimet distrofike në shpinë, sëmundjet autoimune, patologjitë infektive dhe një pasojë e stilit të jetës.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Lëndimet kurrizore

Shkatërrimi patologjik i pllakave lidhëse intervertebrale çon në veshin e parakohshëm të eshtrave, artikulacionin dhe kërcin e kolonës kurrizore. Sëmundja manifestohet me djegie, dhemb dhimbje në qafë, mpirje të parakrahit.

Sëmundja ndikon në proceset harkore të rruazave. Ekziston një ngushtim i hapësirës midis nyjeve të luajtshme, ngjeshja e kërcit hialin dhe përhapja e indit lidhës me defekt, i cili ndikon në mbaresat nervore të palcës kurrizore. Pacienti vazhdimisht përjeton dhimbje të moderuar ose të fortë në qafë.

Sëmundja e sistemit muskulor dhe skeletit. Fijet lidhëse të diskut zhvendosen, duke thyer unazën fibroze. Manifestimi kryesor klinik është dhimbja e fortë në rruazat e prekura, që shtrihet në anën e djathtë të qafës (ose majtas).

 • Rrënjët nervore të shtrënguara të shtyllës kurrizore

E ashtuquajtura radikulopati karakterizohet nga inflamacion akut i indeve të muskujve, ngërçe, dhimbje e theksuar.

Nëse pinching ka ndodhur në rruazat e sipërme të shpinës së qafës së mitrës, atëherë dhimbja do të përqendrohet në anën e djathtë të qafës.

Sëmundjet sistemike

Një sëmundje e rrezikshme, kronike me shkaqe të pashpjegueshme ndikon në indin lidhës në nyje. Ka karakter kronik, përparimtar, duke çuar në deformim të pakthyeshëm të nyjeve. Shpesh përkeqësohet pas sëmundjeve infektive, të cilat shoqërohen me inflamacion të nyjeve limfatike. Nëse qafa dhemb në të djathtë për shkak të nyjeve limfatike të zgjeruara dhe të dhimbshme, duhet të bëhet një analizë për faktorin reumatoid.

Zhvillohet në sfondin e sëmundjes themelore – psoriasis. Shkatërrimi patologjik i nyjes manifestohet me deformimin e nyjeve të lëvizshme të qafës së mitrës dhe dhimbje të forta, prerëse. Subcooling, stresi, sëmundjet infektive të së kaluarës mund të shkaktojnë përparim.

Patologjia, e cila manifestohet nga dobësi muskulore-skeletore, dhemb në nyje dhe kocka, dhimbje të moderuar por të vazhdueshme në qafë. Mungesa e proceseve inflamatore dhe efekteve në organet e brendshme e bën sëmundjen më shumë të ngjarë një etiologji psikologjike. Ka një prognozë pozitive, madje edhe në fazën akute.

Inflamacion sistematik, kronik i nyjeve të shtyllës kurrizore, me një kufizim të konsiderueshëm të lëvizshmërisë, për shkak të ngjeshjes, kalcifikimit të indeve ligamentoze. Karakterizohet nga sulme të rregullta dhimbjeje.

 • Tumoret e etiologjive të ndryshme

Neoplazmat kanceroze rrallë zhvillohen në rajonin kurrizor të qafës. Qafa mund të dhemb në të djathtë për shkak të tumoreve në mushkëri ose fyt. Shtrydhja e rritjes së kulmin e mushkërive të djathtë shkakton dhimbje të forta në nofulla dhe qafë. Shoqëruar me një prerje në trake të faringut, një shkelje e funksionit të gëlltitjes, gulçim.

Patologjitë infektive

 • Meningjiti – proceset inflamatore patologjike zhvillohen në membranat e palcës kurrizore dhe trurit.
 • Limfadeniti është formimi i një abscesi të fortë në nyjet limfatike.
 • Polio është një patologji infektive e lëndës gri të palcës kurrizore.
 • Tiroide akute> Përveç sëmundjeve të një natyre infektive ose sistematike, qafa në të djathtë mund të dëmtojë për shkak të stilit të jetesës ose ushtrimit të shtuar fizik. Për shembull, një ulje e gjatë në vendin e punës në një pozë statike mund të provokojë procese të ndenjura në rajonin e qafës së mitrës, si rezultat i së cilës mpirje dhe dhimbje shfaqen për një kohë. Ose të qenit në një draft të njëanshëm të përhershëm (duke punuar si shofer) kontribuon në shfaqjen e qafës së mitrës (dhimbje në qafë). Rraskapitja nervore, sindroma e lodhjes së vazhdueshme, stresi, depresioni kufizojnë aktivitetin e sistemit të qarkullimit të gjakut, si rezultat – pinching i mbaresave nervore dhe dhimbje dhemb. Lëndimet e marra gjatë aksidenteve ose ngarkesës anormale të sportit mund të shfaqen pas disa kohësh me dhimbje të moderuar në qafë në të djathtë.
  Shkaqet indirekte nuk janë arsye për të filluar një gjendje të dhimbshme. Nëse masat nuk merren në kohën e duhur, patologjia mund të bëhet kronike dhe të kërkojë trajtim afatgjatë.

Diagnostics

Për të përcaktuar fajtorin kryesor të sindromës së dhimbjes, para së gjithash, është e nevojshme të konsultoheni me një mjek. Një ekzaminim i përgjithshëm, i cili përfshin matjen e temperaturës, presionit, ekzaminimin e zgavrës me gojë për praninë e proceseve inflamatore, do të nxjerrë përfundime paraprake në lidhje me praninë ose mungesën e infeksionit në trup. Një test i përgjithshëm i gjakut dhe urinës do të konfirmojë saktësinë e diagnozës paraprake.
Nëse nuk ka sëmundje virale në trup, por dhimbja vazhdon të shqetësojë, atëherë do të kërkohet ndihma e specialistëve të profilit të ngushtë – një ortoped, reumatolog ose neurolog.
Bazuar në ankesat dhe të dhënat mjekësore të pacientit, bëhet një anamnezë e patologjisë. Vlerësohet funksioni motorik i shpinës së qafës së mitrës, njollosja e lëkurës, forma anatomike e rruazave.

Nëse rezultatet e një ekzaminimi të jashtëm japin një rezultat pozitiv, testet laboratorike përcaktohen:

 • Prania e faktorit reumatoid;
 • Testi i gjakut për biokiminë;
 • Nëse është e nevojshme, një biopsi e lëngut synovial.

Bazuar në rezultatet e studimeve, specialisti përcakton masa të mëtejshme diagnostikuese. CT, ultratingulli, MRI, radiografia tregohen për pacientët që dyshohet se zhvillojnë ndryshime patologjike në shpinë.

Trajtimi i dhimbjes në qafë të njëanshme

Në shumicën dërrmuese të rasteve, dhimbja në qafë në të djathtë mund të trajtohet me sukses me metoda konservative të terapisë. Ilaçet ose manipulimet fizioterapeutike brenda një kohe të shkurtër normalizojnë gjendjen e pacientit dhe kthehen në stilin e tyre të jetesës së mëparshme. Bazuar në diagnozën, pacienti përshkruhet ose pushim të plotë për 2-3 ditë ose medikamente që eliminojnë sindromën e dhimbjes.

Anestezi. Lehtësoni burimin kryesor të shqetësimit. Si rregull, është e mjaftueshme të pini droga brenda 2-3 ditëve dhe mund të harroni për dhimbjen përgjithmonë. Ambene, Mervan, Analgin, Ketanol, Dolobene.

 • Largimi i inflamacionit. Proceset inflamatore "Aspirin", "Paracetamol", "Indomethacin", "Ibuprofen", "Movalis" janë eleminuar.
 • Përgatitjet aktuale. Ointments, krem, xhel, ngrohja ose ftohja, kanë një efekt të mirë në qarkullimin e gjakut, lehtësojnë tonin e muskujve. "Dimexide", "Xhel Fastum", "Butadion", rrjeta jodike.
 • Chondroprotectors. Stimuloni rigjenerimin e kërcit, lehtësoni inflamacionin, duke kontribuar në regresionin e shpejtë të patologjisë. "Teraflex", "Arthra", "Aflutop", "Don".
 • Do të thotë bllokadë. Për dhimbje të dhimbshme, të padurueshme, mjeku përshkruan terapi bllokadë në formën e një injeksioni në vendin e lezionit. "Novocaine", "Ledokoin", "Tenksikam" – ata menjëherë anestezojnë.

Me metodën e lëvizjeve të mprehta të njëpasnjëshme, terapisti manual rivendos funksionin motorik të disqeve të qafës së mitrës, të cilat, si rezultat i çdo rrethane, janë zhvendosur. Një mënyrë shumë efektive për dhimbjen në qafë në të djathtë. Ndihmon në rikthimin e tonit të muskujve, lehtësimin e tensionit, dhimbjes, rivendosjen e qarkullimit të gjakut. E vetmja gjë për të cilën duhet t'i kushtoni vëmendje është përvoja dhe kualifikimi i mjekut. Dashamirët dhe autodidaktët mund të bëjnë dëm të pariparueshëm. Dhe në vend që të zgjaseni, ju merrni një zhvendosje serioze të rruazave, me perspektivën e aftësisë së kufizuar.

Ushtrimet speciale të ushtrimeve të fizioterapisë përshkruhen nga një fizioterapist dhe kryhen çdo ditë në çdo vend të përshtatshëm. Kthimi i kokës, përkulja përpara dhe anëve nuk është e ndërlikuar, por lëvizjet efektive do të ndihmojnë për të rikthyer shpejt shëndetin normal.

Me ndihmën e pajisjeve kompjuterike, shëndeti i shpinës së qafës së mitrës rivendoset. Elektroforeza, magnetoterapia, rrezatimi ultravjollcë, ultratinguj, terapia lazer, prodhojnë një efekt relaksues, promovojnë vazodilimin, përshpejtojnë qarkullimin e gjakut, anestezojnë.

Veshja e një jakë të veçantë mbajtëse ndihmon në lehtësimin e tendosjes së qafës. Muskujt pushojnë, ngurtësia zvogëlohet dhe, në përputhje me rrethanat, dhimbja në qafë në të djathtë bëhet më e vogël ose zhduket. Pacienti mund të zgjedhë një kornizë të vështirë ose të butë, në varësi të intensitetit të dhimbjes dhe shkakut të shfaqjes së saj.

Një masë ekstreme dhe shumë e rrallë e përdorur për të trajtuar dhimbjen në anën e djathtë të qafës është operacioni. Isshtë përshkruar në rastet e mbaresave nervore të pincosura, hernisë vertebrale dhe përhapjes së indit të dëmtuar në rast të artritit. Për kryerjen e argumenteve me peshë janë të nevojshme konfirmimi i pranisë së patologjive të rrezikshme, përfundimi i kirurgut ortoped, terapist dhe neurolog për gjendjen e përgjithshme fizike, psikologjike të pacientit. Mosha e pacientit dhe ashpërsia e patologjisë gjithashtu merren parasysh.
Nëse në përgjithësi të gjitha faktet tregojnë nevojën për kirurgji, atëherë, në varësi të shkakut, kryhet protetika, heqja e indit lidhës të mbingarkuar ose lëshimi i mbaresave nervore nga prerja e kërcit.

Një sistem kompleks i nyjeve nervore, palcës kurrizore, një numër i madh i arterieve qendrore në zonën e qafës bëjnë ndërhyrjen kirurgjikale, si metodë trajtimi, shumë të padëshirueshme. Rreziku i vdekjes është jashtëzakonisht i lartë.

Nëse qafa dhemb në të djathtë për një kohë të gjatë, është urgjente dhe e dhimbshme të mos përfshiheni në trajtim dhe diagnozë të pavarur. Përkundër faktit se dhimbje të tilla, më shpesh, nuk paraqesin kërcënim për jetën, ekziston mundësia që kjo të jetë një simptomë indirekte e një sëmundjeje të rëndë.

ExpertNews Shqipëri