Balsami Zhivokost

Për të eliminuar simptomat e patologjive të nyjeve dhe shpinë, përdoren agjentë të jashtëm. Sidomos në kërkesë janë balsami me bagëti – një bimë medicinale që ka veprim analgjezik, anti-inflamator, dekompestues. Kjo shtesë diete (BAA) është e përshkruar për pacientët me artrit, artrozë, qafës së mitrës, kraharorit, osteokondrozën e mesit.

Përbërja dhe forma e lëshimit të balsamit Zhivokost

Ekstrakti i gjetheve dhe i rrënjëve të një bimë shumëvjeçare, Gingerbread, është pjesë e një numri të madh të produkteve të jashtme – balsamet, kremrat, vajrat, xhelat. Aditivët bioaktiv prodhohen nga shumë prodhues vendas dhe të huaj. Këto janë teknologjitë ForaFarm, Siberian Health, Doctor Theise, Wellness dhe shumë të tjerë. Balsami është i paketuar në tuba plastikë prej 125, 100, 75 ml. Paketimi sekondar i shtojcave dietike është një kuti kartoni me udhëzime për përdorim të mbyllura brenda.

Përbërja e balsamit Zhivokost prodhimin ForaFarm
NxemjeRivendosja
Ujë me jone argjendi, fitotekstrakte të comfrey, mustaqe të arta, saberfish, hip i trëndafilit, rodhe, Scutellaria baicalensis, vaj peme çaji, mumje, ant alkooli, sulfate chondroitin, hidrolizate antler marale, dexpanthenolPhytoextracts të rrënjëve dhe gjetheve të comfrey officinalis, mustaqe të artë, bosvelia, baicalensis Scutellaria, rodhe, vaj kozmetik të pemës së çajit, mumje Altai, chondroitin sulfate, dexpanthenol

Përbërja e balsamave me bagëti mund të ndryshojë në mënyrë të konsiderueshme. Për të rritur efektin terapeutik, prodhuesit shtojnë vajra esencial dhe kozmetik, helmin e bletëve ose gjarprit, ekstrakte nga bimët medicinale në të. Përveç përbërësve natyrorë, përbërja përfshin gjithashtu aditivë të dobishëm sintetikë – mentol, kamfur, metil salicilate, kondroprotektorë, vitamina të tretshme në yndyrë dhe ujë, minerale.

Si përbërës ndihmës, përdoren dylli, vajra minerale, parafinë, vazelinë, glicerinë, lanolinë. Ato sigurojnë thithjen optimale të përbërësve aktivë, përmirësojnë dhe zgjasin (zgjasin) efektin e tyre. Përbërësit shtesë formojnë një film të hollë në lëkurë përmes të cilit ajri kalon mirë, por patogjenët nuk depërtojnë.

Si funksionon ilaçi

Efekti terapeutik i balsamave me bagëti është për shkak të përbërjes kimike të rrënjëve dhe pjesëve ajrore të bimës. Allantoin, një produkt i oksidimit të acidit urik, është veçanërisht i bollshëm në to. Kjo përbërje organike ndalon inflamacionin, pengon përfshirjen e strukturave artikulare dhe vertebrale, përfshirë ligamentet dhe tendinat. Phytoextract i bagëtisë përmban alkaloide, flavonoide, acide organike, vitamina, elementë gjurmë, hidhërim, mukozë, tannins.

Lexo artikullin:  Skleroza e shtyllës kurrizore

Theshtë përbërja e shumtë kimike e bimës që shpjegon efektin e shumëllojshëm të balms në sistemin muskulor skeletik:

  • ulur ashpërsinë e dhimbjes;
  • eleminimi i ngërçeve, klikimeve, cod që rrjedhin nga përkulja ose zgjatja e nyjeve;
  • përshpejtimi i resorbimit të edemës inflamatore, kompresimi i rrënjëve kurrizore, mbaresa nervore, enëve të gjakut;
  • rritja e gamës së lëvizjes;
  • parandalimi i relapsit të sëmundjeve të nyjeve dhe shpinë.

Përdorimi i kursit të shtojcave dietike ndihmon në përshpejtimin e metabolizmit, përmirësimin e furnizimit me gjak të kërcit, eshtrave, ligamenteve me oksigjen dhe lëndëve ushqyese. Si rezultat, restaurimi i nyjeve, disqeve ndërvertebrale dhe rruazave ndodh shumë më shpejt.

Për shkak të pranisë së fitoxtraksit Boswellia si pjesë e kondroprotektorit të bimës, si dhe sulfatit të kondroitinës, balsami i Zhivokost mund të përdoret për të parandaluar ndryshimet shkatërruese në nyje, disqe ndërvertebral.

Në cilat raste përdoret balsami

Balsami i Zhivokost përdoret në trajtimin e patologjive degjeneruese dhe distrofike dhe inflamatore, kursi i të cilave shoqërohet me shfaqjen e shpeshtë të dhimbjes. Gjithashtu u është përshkruar pacientëve që të zvogëlojnë dozat e barnave sistemike që ndikojnë negativisht në organet e brendshme. Indikacionet për përdorimin e aditivëve bioaktivë janë patologjitë e mëposhtme:

Balsami i Zhivokost përdoret për të përshpejtuar rivendosjen e nyjeve pas lëndimeve – fraktura, zhvendosje, subluksione, prishje të muskujve, ligamenteve, tendinave. Ai përballon mirë dhimbjen në zgjatje, hernitë ndërvertebrale, mialgjinë, nevralgjinë.

Dozimi dhe Administrimi

Balsami i Zhivokost aplikohet për të pastruar lëkurën e thatë deri në 3 herë në ditë dhe fërkohet me lëvizje të lehta masazhi. Dozat e vetme varen nga madhësia e nyjes së prekur. Kur coxarthrosis (artroza e nyjës së hip) është përdorur rreth shirita 3-4 cm të fondeve të nxjerra nga tubi. Dhe për trajtimin e sëmundjeve të gishtërinjve, 1-2 cm balsam është i mjaftueshëm.

Metodat e përdorimit mund të ndryshojnë në varësi të qëllimit të shtojcës dietike. Shtesa e helmit të bletëve mund të përdoret vetëm nën rrobat e frymëmarrjes. Përndryshe, gjasat për acarim të rëndë të lëkurës dhe madje edhe djegie kimike rritet. Dhe një restaurues shpesh përdoret nën veshje okluzive.

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Kohëzgjatja e kursit terapeutik duhet të diskutohet me mjekun tuaj. Zakonisht, ortopedistët, traumatologët, reumatologët, neurologët rekomandojnë përdorimin e shtesave dietike për 3-4 javë, dhe më pas bëni një pushim 10-ditor.

Lexo artikullin:  Trajtimi interkostal i nevralgjisë në shtëpi

Mbidozë

Asnjë rast i mbidozës së aditivës bioaktive nuk u zbulua. Përbërësit e tij nuk depërtojnë në qarkullimin sistemik, nuk grumbullohen në të në përqendrim të lartë.

Efektet anësore të mundshme

Përbërësit aktivë praktikisht nuk thithen nga sipërfaqja e lëkurës në strukturat artikulare ose vertebrale. Prandaj, edhe përdorimi i gjatë i kursit të balsameve me bagëti nuk shkakton efekte anësore sistemike. Por zhvillimi i një reaksioni alergjik lokal është mjaft i mundshëm për shkak të pranisë së një numri të madh të përbërësve natyrorë në shtojcën dietike. Klinikisht, manifestohet si vijon:

  • skuqje dhe ënjtje e lëkurës;
  • formimi i skuqjeve të vogla;
  • lëkura kruajtëse, ndjesi të dhimbshme.

Në këtë rast, duhet të shpëlani shpejt produktin dhe të aplikoni një ilaç me një efekt antihistamine, për shembull, Fenistil ose Gistan. Atëherë duhet të kërkoni ndihmë mjekësore.

Cilat janë kundërindikacionet për përdorim?

Shtojcat dietike nuk përdoren në trajtimin e fëmijëve, shtatzënave dhe grave që ushqehen me gji. Prodhuesit nuk kanë kryer prova klinike, rezultatet e të cilave mund të konfirmojnë ose hedhin poshtë sigurinë e fondeve të jashtme. Balsami i Zhivokost nuk u përshkruhet pacientëve nëse ata identifikojnë intolerancën individuale ndaj përbërësve aktivë ose ndihmës.

Mos e fërkoni shtojcën dietike në lëkurë nëse ka mikrotrauma – gërvishtje, gërvishtje, djegie, çarje, çarje ose prerje. Nëse ka mole të mëdha, papilloma në vendet e aplikimit, atëherë duhet të këshillohet një onkolog përpara se të kryejë terapi.

udhëzime speciale

Balsami i Zhivokost është një shtesë dietike, jo një ilaç farmakologjik, kështu që përdorimi i tij nuk anullon përdorimin e ilaçeve të përshkruara nga mjeku juaj. Shtesa bioaktive nuk ka një efekt të theksuar terapeutik në nyjet e prekura nga artriti ose artroza. Këshillohet të aplikoni një balsam në zonën e dhimbjes në fazën e reaksionit, kur ka siklet të dobët.

Nëse pas 3-5 ditësh sigurisht përdorimi i balsamit Zhivokost, intensiteti i simptomave nuk zvogëlohet, është e nevojshme të njoftoni mjekun që merr pjesë për këtë. Ai do të rregullojë regjimin terapeutik – do të rrisë doza të vetme, ditore ose do të përshkruaj një ilaç më efektiv.

Ndërveprimet e drogës

Përbërësit aktivë janë në balsamin e Zhivokost në përqendrime të ulëta, prandaj, rastet e ndërveprimit të ilaçeve me shtesa dietike ose droga nuk janë vërtetuar. Por një mundësi e tillë nuk mund të përjashtohet. Nëse disa agjentë të jashtëm përfshihen në regjimin terapeutik, atëherë të paktën gjysmë ore duhet të kalojë midis aplikimeve të tyre.

Lexo artikullin:  Tofarë duhet të bëni me dhimbjen në gju

Kushtet dhe kushtet e ruajtjes

Kohëzgjatja e ruajtjes së balsamit të Zhivokost ndryshon nga prodhuesit e ndryshëm. Zakonisht ato variojnë nga 18 deri në 24 muaj. Pas hapjes së tubit plastik, rekomandohet të përdorni shtesë dietike për 4-6 javë. Produkti duhet të ruhet në temperaturën e dhomës në vendet e mbrojtura nga rrezet e diellit direkte. Ju nuk mund ta aplikoni atë në lëkurë me një ndryshim të ngjyrës, erës ose strukturës. Fëmijët e vegjël nuk duhet të kenë qasje në vendin e ruajtjes së shtojcës bioaktive.

Kushtet e lejes së farmacisë dhe kostoja e ilaçeve

Të gjitha balsamet me bagëti i nënshtrohen një pushimi jashtë-counter. Kostoja e tyre varet nga prodhuesi i përdorur në prodhimin e teknologjive dhe përbërësve. Mimi i shtojcave dietike shtëpiake rrallë tejkalon 120 rubla. Ju mund të blini Zhivokost Balm Doctor Tays në një farmaci për 250-280 rubla.

Analoge të drogës

Për trajtimin e sëmundjeve inflamatore dhe degjenerative-distrofike të nyjeve ose shpinë, përdoren agjentë nga linja 911, balms të Sofisë, Dikulit. Gjithashtu përdoren Arthro-Active, Rescuer, Keeper.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri