Ushtrime për një hernie të shpinës lumbare

Terapia fizike është një element thelbësor në trajtimin e hernisë intervertebrale lumbare. Ushtrimet ditore ndihmojnë në forcimin e muskujve të shpinës, eliminojnë simptomat, përmirësojnë qarkullimin e gjakut. Shtë gjithashtu një parandalim i shkëlqyeshëm i relapsave të dhimbshme dhe përparimit të patologjisë. Një grup ushtrimesh për një hernie të shpinës së mesit bëhet nga një mjek i terapisë ushtrimore, duke marrë parasysh përgatitjen fizike të pacientit, ashpërsinë e sëmundjes.

Efektiviteti i ushtrimeve për një hernie të mesit

Kur zgjedhin metoda për trajtimin e hernisë, mjekët gjithmonë preferojnë terapi konservatore, pasi ndërlikimet shpesh shfaqen pas operacioneve. Por përdorimi i ilaçeve vetëm nuk është i mjaftueshëm. Kërkohet të zhvillohen stereotipe të caktuara motorike, për të forcuar kornizën muskulare të të gjithë shpinës. Kjo lehtësohet nga klasa e terapisë fizike. Edhe pas një muaji trajnimi ditor, ndjeheni shumë më mirë:

  • dhimbja në shpinë lumbare zvogëlohet;
  • simptomat shoqëruese zhduken – mpirje, ndjesi shpimi gjilpërash, milingona zvarritëse;
  • fleksibiliteti kurrizor është rivendosur;
  • rritet toni i përgjithshëm, i cili ju lejon të mobilizoni trupin për të luftuar sëmundjen.

Ushtrime të rregullta të terapisë fizike janë të nevojshme për formimin e mekanizmave adaptive. Qëllimi i tyre është të vendosin ekuilibrin fiziologjik në segmentet e prekura të shtyllës lumbare. Kjo shmang zgjerimin e zgjatjes herniale, dhe parandalon kompresimin e rrënjëve kurrizore dhe enëve të gjakut prej tij.

Kur të filloni gjimnastikën

Në periudhën akute, klasat nuk zhvillohen as nën mbikëqyrjen e një rehabilitologu ose mjeku ushtrues. Një lëvizje e vështirë, e mprehtë mund të shkaktojë një sulm të dhimbjes akute për shkak të pinch të rrënjës nervore ose këputjes së unazës fibroze të diskut. Për të kryer ushtrimet fillojnë menjëherë pas arritjes së faljes. Kjo fazë karakterizohet nga mungesa e ndonjë simptome të theksuar të hernisë ndërvertebrale.

Rregullat e përgjithshme të ekzekutimit

Formimi i zgjatjeve herniale bëhet shkaku i çrregullimeve të shumta neurologjike. Natyra dhe intensiteti i tyre duhet të merren parasysh nga mjeku LFK kur përpiloni një kompleks individual trajtimi. Klasat e para mbahen domosdoshmërisht nën udhëheqjen e tij. Ajo tregon se si të kryeni siç duhet ushtrime dhe doza dozoni ngarkesat që lindin. Pastaj pacientëve u lejohet të ushtrojnë ushtrime në shtëpi në përputhje me të gjitha rekomandimet mjekësore:

  • nëse dhimbja shfaqet gjatë orëve të mësimit, duhet të pushoni për 1-2 orë;
  • ushtrimet teknikisht të vështira në fazën fillestare nuk kanë nevojë të përpiqen të kryejnë me numrin maksimal të qasjeve;
  • ushtrimet e fizioterapisë duhet të kombinohen me ushtrime në mëngjes, shëtitje në ajër të pastër.

Para klasës, është e nevojshme të ventiloni dhomën. Shtë më mirë të stërviteni në rroba të bëra nga materiale natyrore që thithin mirë lagështinë.

Kompleksi i ushtrimeve

Në periudhën e faljes, përveç ushtrimeve të detyrueshme të ushtrimeve të fizioterapisë, pacientët rekomandohen të kursejnë trajnime sportive. Ekzistojnë gjithashtu metoda të autorit për forcimin e muskujve të shpinës, të zhvilluara nga terapistët e njohur manual dhe mjekët e rehabilitimit.

Lexo artikullin:  Inflamacioni i ligamenteve të simptomave të nyjeve të shpatullave dhe trajtimi

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Buben

Në qendrat e rehabilitimit të klasave S. Bubnovsky mbahen në simulatorë specialë. Gjatë stërvitjes, ngarkesat dozohen, gjë që ju lejon të forconi muskujt pa mikrotraumë të disqeve dhe rruazave.

Bubnovsky argumenton se shpëtimi i dhimbjes me një hernie lumbare është e mundur pa përdorimin e drogës. Ndjesitë e dhimbshme ndodhin në muskuj, dhe jo në strukturat e kërcit dhe kockave. Prandaj, për të përmirësuar mirëqenien, është mjaft e mjaftueshme për të stabilizuar pjesën e poshtme të shpinës me një korse muskulore të fuqishme.

Dikul

V. Dikul është një ortopedist i mirënjohur që u shërua pas një frakture të shtyllës kurrizore duke përdorur grupin e ushtrimeve që ai zhvilloi. Baza e metodës së tij është një kombinim i frymëmarrjes së duhur dhe ushtrimit të moderuar fizik. Kjo lejon jo vetëm që të zvogëlojë madhësinë e zgjatjes herniale, për të përshpejtuar restaurimin e indeve të dëmtuara, por edhe për të rritur tonin e përgjithshëm. Pas një kursi trainimi, vërehet një përmirësim i punës së sistemeve kardiovaskulare dhe të frymëmarrjes. Një efekt i tillë i përgjithshëm shërues bëhet një profilaksë e shkëlqyeshme e ri-formimit të një hernie pas trajtimit kirurgjik.

not

Kur një hernje e mesit është veçanërisht e dobishme, noti në anën e pasme, gjatë së cilës ngarkesa në shpinë është minimale. Në procesin e stërvitjes, fluksi lokal i gjakut përshpejtohet, një sasi e mjaftueshme e ushqyesve u furnizohet disqeve të shkatërruar për rigjenerimin e tyre. Por nëse shpina është shumë e përkulur mbrapa, atëherë noti në anën e pasme është i ndaluar. Për shkak të tensionit të tepruar në muskujt e brezit të shpatullave, përkulja patologjike e shtyllës kurrizore është rritur.

Mjekët e terapisë së ushtrimeve rekomandojnë kombinimin e gjimnastikës me not dhe ujë. Për shkak të ndryshimit të presionit kur zhyten në ujë, bëhet e mundur të kryhen ushtrime të kundërindikuar kategorikisht në tokë.

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Lexo artikullin:  Injeksione intra-artikulare në nyjen e gjurit janë ilaçet më të mira

Qëllimi i jogës nuk është vetëm zbatimi i ushtrimeve, por edhe arritja e një gjendjeje të rehatshme psikologjike. Kur zgjidhni asanat, ju duhet të braktisni ato të bazuara në kthesë, lëvizje me goditje ose gunga dhe kërcime. Efekti më i madh terapeutik është karakteristik për ushtrimet shtrirëse. Për hernia lumbale, instruktorët rekomandojnë asanat e Ardha Shvanasan, Supta Padangushthasana, Shavasana, Adho Mukha Shavasana. Kur muskujt janë shtrirë, hapësirat midis rruazave rriten, për shkak të së cilave madhësia e zgjatjes herniale zvogëlohet.

Pilates

Ky është emri i kompleksit gjimnastikor për të përmirësuar qëndrimin, për të rritur fleksibilitetin dhe në të njëjtën kohë forcën e shtyllës kurrizore. Kryerja e ushtrimeve ndihmon në forcimin e muskujve jo vetëm të shpinës, por edhe të gjithë kompleksit të shpinës, qafës dhe shpatullave. Mjekët e LFK përshkruajnë Pilates për pacientët me osteokondrozë dhe zgjatje të vogla herniale, të cilat mund të eliminohen në mënyrë konservatore.

Bare horizontale

Vizita në shiritin horizontal mund të bëhet vetëm me lejen e mjekut që merr pjesë. Zakonisht tregohet për hernie të vogla, jo të komplikuara nga çrregullime të legenit dhe çrregullime serioze të ndjeshmërisë. Ju mund të kryeni viz në shiritin ose shiritin horizontal në apartament. Kohëzgjatja e ushtrimit është nga 5 deri në 10 minuta. Gjatë varjes, distanca midis trupave vertebral rritet, zhvendosja e diskut dhe kompresimi i enëve të gjakut, rrënjët kurrizore, indet e buta prej tij eliminohen.

Ushtrime për humbjen e peshës hernie

Për pacientët me mbipeshë, neurologët dhe vertebrologët këshillohen fuqimisht të humbin peshë. Kjo mund të bëhet duke kufizuar menunë ditore në 2000-2500 kalori. Por ndryshimi i dietës në kombinim me stërvitjen është veçanërisht i efektshëm. Për të ulur peshën, mjekët rekomandojnë Pilates, notin dhe gjellën e ujit. Ato sigurojnë një ulje graduale të peshës, përfshirë edhe për shkak të ndërtimit të muskujve.

Klasat në periudhën akute

Ushtrimi lejohet vetëm në periudhën subakut, i cili karakterizohet duke tërhequr, dhemb dhimbje, përkeqësuar nga përkuljet ose kthesat. Detyra kryesore e mësimit është relaksimi i muskujve skeletorë, eliminimi i spazmave të muskujve që ndodhin në përgjigje të shkeljes së rrënjëve nervore. Cilat ushtrime janë efektive gjatë kësaj periudhe:

  • shtrihuni në shpinë, përpiquni të relaksoheni sa më shumë që të jetë e mundur. Merrni frymë thellë, duke ndjerë një tension të vogël në pjesën e poshtme të shpinës, nxjerrni pas 3 sekondash;

  • shtrirë në shpinë me këmbë pak larg, përkulni pak dhe hiqni gjunjët, duke rrëshqitur këmbët në dysheme;
  • shtrihen në shpinë, krahët shtrihen përgjatë trupit. Kur prekni shpatullat, shtrëngoni grushtat dhe pastaj zhyten kur uleni në dysheme.

Numri i përsëritjeve të çdo stërvitje është nga 7 në 10. Në periudhën subakut, çdo lëvizje aktive është e ndaluar, përfshirë edhe për shtrirjen e muskujve të shpinës.

Klasat në periudhën e rimëkëmbjes

Në fazën e rehabilitimit, preferenca u jepet ushtrimeve, zbatimi i të cilave ka për qëllim forcimin e muskujve dhe përmirësimin e qarkullimit të gjakut. Ushtrimet ditore ndihmojnë plotësisht të heqin qafe herniet e vogla, të rivendosin indet e buta të dëmtuara, pjesërisht kërc. Ushtrimet e përsëritura kanë nevojë për 3-5 herë në 2 ose 3 grupe.

Lexo artikullin:  MRI e nyjeve të hip
Pozicioni fillestar i trupitUshtrimi korrekt
Duke qëndruar në të katër anët me krahët dhe këmbët përhapet gjerësia e shpatullave largMerrni frymë thellë dhe rrotulloni shpinën, ndërsa ulni kokën poshtë, qëndroni në këtë pozicion për 5 sekonda. Nxjerr, përkul shpinën e poshtme, duke e ngritur mjekrën lart
E shtrirë në barkun e tij me krahët e shtrirë përparaNë nxjerrje, ngrini krahun e djathtë dhe këmbën e majtë, shtrini, kthehuni në pozicionin e fillimit. Kryeni ushtrimin duke përdorur krahun e majtë dhe këmbën e djathtë.
Ulur me këmbët paksa largLean përpara, duke u përpjekur të arrijë këmbët. Shtrihet, shtrëngimi i muskujve të barkut dhe shpinës së poshtme. Drejtohuni, ngrini grushta të shtrënguar lart, mbështesni mbrapa sa të jetë e mundur

Theelësi për efektivitetin e trajnimit

Për të forcuar skeletin muskulor të shpinës pa dëmtuar disqet dhe rruazat, është e nevojshme të shpërndani saktë ngarkesat që lindin. Në fazën fillestare të stërvitjes, jo vetëm muskujt e shpinës, por edhe barkut, mollaqet, shpatullat, këmbët, krahët duhet të marrin pjesë në lëvizjet. Ndërsa muskujt skeletorë forcohen, mund të rrisni ngarkesën në pjesën e poshtme të shpinës. Për shembull, kur mbështeteni përpara, përpiquni të tërheqni posaçërisht muskujt e mesit.

gradual

Njerëzit e pa aftësuar fizikisht nuk duhet të kryejnë menjëherë të gjitha ushtrimet e përfshira në kompleks, me numrin e rekomanduar të qasjeve. Rezultati i stërvitjes intensive do të jetë lodhja e fortë, dhimbja e muskujve dhe madje edhe disa zhgënjime në pikat tuaja të forta. Së pari ju duhet të bëni 3-5 ushtrime shtrirëse, duke përfshirë varjen në shirit. Ndërsa muskujt forcohen, bëhet shumë më e lehtë të përballosh lëvizjet aktive. Tani mund të rrisni numrin e qasjeve, të vazhdoni me ushtrime më komplekse.

Stabiliteti dhe rregullsia

Kryqëzimi i efektit terapeutik të edukimit fizik mund edhe një pushim një javë të gjatë midis stërvitjeve. Toni i muskujve zvogëlohet, stanjacioni përsëri ndodh në shpinë lumbare. Prandaj, mjekët gjithmonë paralajmërojnë pacientin për nevojën e orëve të rregullta.

Saktësia dhe kujdesi për veten

Gjatë orëve të mësimit, duhet të dëgjoni ndjesitë që shfaqen, veçanërisht kur shtrini muskujt. Dhimbja duhet të jetë një sinjal për ndërprerjen e stërvitjes ose përjashtimin nga kompleksi i ushtrimeve që e provokuan atë. Shfaqja e ndjesive të këndshme tregon një efekt të lartë terapeutik të lëvizjeve që i kanë shkaktuar ato. Këshillohet që të rritet numri i qasjeve për kryerjen e ushtrimeve të tilla.

Ushtrime të ndaluara për një hernie të shpinës lumbare

Lëvizjet e papritura, kërcimet, prirjet me amplituda të lartë dhe kthesat e trupit, kërcimet, gjarpërimi i fortë i shpinës me një hernie lumbare janë të ndaluara. Lëvizjet rrotulluese të trupit, vrapimi, mbledhja e thellë dhe ngritja e peshës janë gjithashtu kundërindikuar rreptësisht.

ExpertNews Shqipëri