Trajtimi i dysplasia në gju

Terapia e dysplasia e gjurit duhet të fillohet menjëherë pas diagnozës, pasi në fëmijët e vegjël patologjia është më e lehtë për t’u korrigjuar për shkak të pajtueshmërisë së indeve të eshtrave dhe kërcit.

Si një trajtim mjekësor, përdoren ilaçet e grupeve të ndryshme:

  • Ilaçet që përmbajnë kalcium – Calciman Advance, Kalcium D3 Nycomed, etj.
  • Chondroprotectors – pajisjet, Teraflex, etj
  • Acidi hialuronik – injeksionet e barit në indet periartikulare janë efektive.
  • Komplekset multivitamine.
  • Ilaçet jo-inflamatore anti-inflamatore – eliminojnë dhimbjen. Ato përdoren si në formën e tabletave, ashtu edhe në formën e ointments dhe gels. Fëmijëve mund t'u jepet Paracetamol ose Ibuprofen. Të rriturit – Nimesulide, Diclofenac, Meloxicam.
  • Barnat steroide – lehtësojnë ënjtjen, dhimbjen dhe inflamacionin në nyje (prednizon, dexamethasone).

Për dhimbjen, rekomandohet të vishni pajisje ortopedike për fiksim të veçantë – fashë, fashë, pads gju. Ata përzgjidhen individualisht në varësi të moshës së pacientit. Fëmijët dhe të rriturit gjithashtu përfitojnë nga masazhi që forcon indet e muskujve dhe stimulon qarkullimin e gjakut.

Këpucë ortopedike speciale të zgjedhura për korrigjimin e gjatësisë së gjymtyrëve. Gjithashtu, fëmijëve me dysplasia u tregohet një pishinë – noti forcon sistemin muskulor dhe skeletik. Të rriturit duhet të ushtrojnë rregullisht.

Trajtimi kirurgjik tregohet për joefektivitetin e masave konservatore. Si rregull, ajo kryhet në moshën e rritur ose adoleshencën me një diagnozë të vonë. Gjatë operacionit, kryhet një rindërtim i plotë, osteotomia ose zëvendësimi i nyjës së gjurit me një artificial. Pas një ndërhyrjeje të tillë, kërkohet një rehabilitim i gjatë i pacientit.

Parandalim

Parandalimi i dysplasia në fëmijët duhet të fillojë të trajtohet tashmë gjatë shtatzënisë. Një grua duhet të hajë plotësisht, të shmangë situatat stresuese, thjesht të lëvizë dhe të ruajë imunitetin në luftën kundër sëmundjeve infektive dhe virale.

Lexo artikullin:  Dhimbje në qafë dhe kokë shkaqet, simptomat, trajtimi

Në foshnjëri, parandalimi konsiston në zbatimin e rekomandimeve të thjeshta:

  • Ekzaminime të rregullta parandaluese nga një neurolog dhe ortoped.
  • Përmirësimi i edukimit fizik dhe masazhet.
  • Ekzaminimi me ultratinguj nëse ekziston dyshimi për dysplasia.

Me fillimin me kohë të trajtimit për dysplasia e gjurit në foshnjëri, sëmundja mund të korrigjohet. Në të rriturit, patologjia është më e vështirë për tu korrigjuar dhe më shpesh kërkon ndërhyrje kirurgjikale për të rikthyer një gamë të plotë të lëvizjes.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri