Trajtimi i artrozës në baltë saki

Pse trajtimi i përbashkët në sanatoriumet e Krimesë konsiderohet i efektshëm? Sepse këtu mund të nënshtroheni një trajtimi gjithëpërfshirës dhe të shpëtoni nga sëmundje të tilla të nyjeve si artriti, artriti, poliartriti. Mjerisht, lloje të ndryshme të patologjive të përbashkëta gjithnjë e më shumë gjenden jo vetëm tek të moshuarit, por edhe tek të rinjtë. Për më tepër, problemi mund të ketë të bëjë me ata që udhëheqin një mënyrë jetese aktive – kjo lehtësohet nga dëmtimet sportive, stresi i tepruar, këpucët e zgjedhura në mënyrë jo të duhur, etj.

Sa më shpejt të diagnostikohet patologjia – aq më shpejt mund të filloni trajtimin në një sanatorium dhe aq më i favorshëm është parashikimi për shërim. Për më tepër, është më mirë nëse qasja është gjithëpërfshirëse: trajtimi i ilaçeve duhet të kombinohet me terapi restauruese.

Trajtim i përbashkët në sanatoriumet e Krimesë. Metodat e trajtimit dhe parandalimit

Sanatoriumet e Krimesë ofrojnë një trajtim të përbashkët dhe masa parandaluese për të parandaluar këto probleme. Specialistët e institucionit mjekësor do t'ju ndihmojnë të zgjidhni teknikën e duhur. Më të njohurit janë:

 • terapi baltë. Më e zakonshme në sanatoriumet e Yevpatoriya, ku ka burime shëruese të baltës. Një ilaç universal që ndikon në mënyrë të dobishme në trup si një e tërë, duke rikthyer rininë dhe bukurinë. Shpesh përdoret në një formë të nxehtë si locione në një vend të lënduar. Kundërindikuar vetëm në procese inflamatore dhe onkologji;
 • procedurat fizike (lazer, ultratinguj, rrymë). Duke përdorur pajisje speciale, frekuencat speciale aplikohen në bashkimin e prekur, duke rivendosur strukturën e saj, duke eleminuar inflamacionin;
 • hidroterapi. Noti në det në mot të ngrohtë, banjë me aditivë të ndryshëm, dushe, duke vizituar pishinën – e gjithë kjo ka një efekt pozitiv dhe në fazat e hershme mund të eliminojë plotësisht problemet;
 • terapia e nxehtësisë. Ngrohja duhet të përshkruhet me kujdes, pasi është kundërindikuar në proceset inflamatore dhe sëmundjet onkologjike;
 • masazhe, darsonval – në secilin sanatorium mund të ofrohen metoda të ndryshme, në varësi të asaj që specializon institucioni.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Indikacione për trajtimin në banjë të sëmundjeve të kyçeve në Krime

Nëse kërkohet trajtim, atëherë mund të fillohet vetëm pasi të jetë bërë një diagnozë specifike. Një ekzaminim kryhet përpara se personi të dërgohet në sanatorium. Mjeku që merr pjesë gjithashtu jep rekomandime në lidhje me procedurat e nevojshme. Shpesh, trajtimi i sanatoriumit tregohet për patologji të tilla:

 1. osteochondrosis. Shpesh prek disqet ndërvertebral, duke çuar gradualisht në shkatërrimin e kërcit. Procedurat e duhura ndihmojnë në ngadalësimin e procesit dhe ndihmojnë në rivendosjen e kërcit;
 2. scoliosis. Mostshtë më efektivisht i shërueshëm në moshë të re, kështu që sa më shpejt të fillohet trajtimi i skoliozës, aq më shumë shanse ka për të rikthyer pozicionin normal të shtyllës kurrizore dhe të kthehen në një qëndrim të bukur;
 3. arthrosis. Shkatërrimi gradual i kërcit, i cili në raste të rënda mund të kalojë në kockat, ligamentet. Sa më shpejt të fillohet trajtimi, aq më e lartë është gjasat e restaurimit të plotë të kërcit. Përzgjedhja e trajtimit lehtësohet nga fakti se nuk ka një proces inflamator, prandaj, nuk ka kundërindikacione domethënëse sipas metodave;
 4. artrit. Një term i përgjithshëm për pezmatimin e kyçeve. Trajtimi përshkruhet me kujdes, duke shmangur mbinxehjen, masazhet;
 5. polyarthritis. Inflamacion i 3 ose më shumë nyjeve. Kërkohet një qasje e integruar. Kundërindikimet ndaj procedurave si me artritin.

Trajtim i përbashkët në Krime. Cilin sanatorium për të zgjedhur?

Zgjedhja e një sanatoriumi ku është më mirë të shkoni për trajtim duhet të bazohet në një numër faktorësh kryesorë:

 • baza mjekësore e sanatoriumit. Shtë e rëndësishme që institucioni të specializohet në trajtimin e patologjisë së nevojshme, dhe gjithashtu të mund të ofrojë një sërë masash të nevojshme që rekomandohen;
 • vendndodhja, kushtet e jetesës, infrastruktura. Shtë e rëndësishme për ata që zgjedhin një sanatorium më shumë për parandalimin dhe planifikojnë të kombinojnë procedurat me relaksim, kundër />
Lexo artikullin:  Isfarë është një jastëk coccyx i dobishëm për dhe si ta përdorni

Sanatorium Dritat Veriore, Saki

Specializohet në terapinë me baltë. Avantazhi i sanatoriumit është në afërsi të Liqenit Saki terapeutik dhe bregdetit, gjë që e bën të lehtë edhe për njerëzit me sëmundje të rënda të sistemit muskuloskeletor.

Poltava Sanatorium, Saki

Programet speciale për qytetarë të moshuar, udhëtime në Vitin e Ri, kushte preferenciale – e gjithë kjo ju lejon të kombinoni relaksimin me trajtimin, duke mbërritur në çdo kohë të vitit. Izesshtë specializuar në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme, kështu që ju menjëherë mund të zgjidhni terapi për trajtimin e disa sëmundjeve.

Sanatoriumi i tyre. Pirogova, Saki

Një sanatorium ushtarak i specializuar në trajtimin e shumë patologjive për shumë vite. Terapia bazohet në terapinë me baltë, në përdorimin e burimeve minerale të veta. Ju lejon të kombinoni rehabilitimin, trajtimin me relaksim të shkëlqyeshëm. Një nga vendet më piktoreske në rajon. Shtë e mundur të merret një biletë preferenciale.

Sanatoriumi i fëmijëve të tyre. N. Krupskoy, Evpatoria

Institucion i specializuar për trajtimin e fëmijëve. Pajisjet, teknikat janë krijuar posaçërisht për të punuar me fëmijët.

Një përzgjedhje e madhe e sanatoriumeve të Krimesë, të specializuar në trajtimin e nyjeve do t'ju lejojnë të merrni trajtimin e duhur dhe të parandaloni rikthimin.

Trajtimi sanatorium i sistemit muskulor: artrosis

Arthrosis është sëmundja kryesore e sistemit muskuloskeletor të shkaktuar nga ndryshimet degjenerative në nyje. Këto përfshijnë një grup të tërë sëmundjesh, si rezultat i të cilit shkatërrimi i kërcit artikular dhe kapsulës artikulare, ndodh deformimi i kockave. Arthoza klasifikohet në varësi të shkallës së lokalizimit. Shkaqet e ndryshme: efektet e dëmtimeve, çrregullimet metabolike, mbipesha, ndryshimet psoriatike, mbingarkesa funksionale, etj. Simptoma kryesore e artrozës është dhimbja. Ato mund të ndodhin gjatë ngarkimit dhe zhytje në pushim ose, përkundrazi, shfaqen gjatë kalimit nga pushimi në lëvizje.

Zakonisht thuhet se pas gjumit "duhet të shpërndaheni." Amplituda e lëvizjeve gjithashtu zvogëlohet, shfaqet një krizë, një ndryshim në ngjyrën e lëkurës në zonën e lezionit. Njerëzit i quajnë këto sëmundje "depozitë kripe".

Llojet kryesore të trajtimit të artrozës janë fizioterapia, futja e ilaçeve terapeutike dhe trajtimi në banjë.

Trajtimi sanatorium i artrozës

Trajtimi sanatorium i artrozës jep një rezultat të qëndrueshëm pozitiv. Remizioni nga gjashtë muaj në 1,5 vjet është vërejtur në 93% të pushuesve, aktiviteti fizik kthehet në normalitet, sjellja është rikthyer. Për trajtim, tregohen spaset balneologjike dhe baltë. Ndër vendpushimet shëndetësore të Krimesë, spitalet në Yevpatoriya dhe Saki janë më të përshtatshmet.

Ndikimi i faktorëve natyrorë në organet e prekura

Banjat e sulfurit të hidrogjenit përmirësojnë furnizimin me gjak dhe ushqimin e nyjeve të dëmtuara, ndihmojnë të heqin qafe lëngun e tepërt synovial dhe të përmirësojnë gjendjen e muskujve dhe lëkurës. Kurs i rekomanduar i 10-15 procedurave.

Terapia me peloid bazohet në aftësinë e baltës për të promovuar restaurimin e kërcit dhe membranave sinoviale, si dhe për të normalizuar qarkullimin e gjakut. Kursi sanatorium i 10-20 procedurave.

Talasoterapia Jodi dhe squfuri i përmbajtur në ujë të detit depërtojnë nyjet e prekura, ku ato janë të mangëta. Elementët gjurmë janë të përfshirë në mënyrë aktive në shërimin e tyre. Gjithashtu, uji i detit zvogëlon tensionin e muskujve, duke rritur kështu gamën e lëvizjes. Kinesiterapia në ujërat e detit është efektive, pasi nevojitet shumë më pak përpjekje për të lëvizur një pacient me lëvizshmëri të kufizuar të gjurit ose hipit se sa jashtë pishinës.

Trajtimi fizioterapeutik i banjës

Kursi i trajtimit të sanatoriumit përfshin procedurat fizioterapeutike. Metodat e mëposhtme përdoren për trajtimin e artrozës:

Rrezatimi i SUV bazohet në aftësinë e valëve ultravjollcë për të vepruar në lëkurë, duke rezultuar në prodhimin e substancave që mund të bllokojnë dhimbjen. Kursin e rekomanduar 6-9 seanca.

Terapia infra të kuqe. Një lazer infra i kuq përmirëson qarkullimin e gjakut në fushën e ndikimit, dhe gjithashtu zvogëlon ndjeshmërinë e rrënjëve nervore, gjë që çon në lehtësimin e dhimbjes.

Magnetoterapia lejon të ngrohni muskujt e përbashkët dhe ngjitur në një thellësi prej 9-12 cm. Efekti kryesor është përfshirja e mekanizmave të rimëkëmbjes.

UHF rrit proceset metabolike në nyjet e prekura.

Efekti kryesor i terapisë së amplipulave është të përmirësojë ushqimin e indeve, furnizimin me gjak të ligamenteve dhe muskujve dhe të heqë qafe dhimbjen.

Terapia e ndërhyrjes përdoret për të prekur pjesët me nyje të thellë të nyjeve dhe muskujve. Si rezultat, rrjedhja e lëngut të tepërt përmirësohet, ënjtja zvogëlohet ndjeshëm.

Në procesin e darsonvalization, nën ndikimin e rrymave, substancat aktive lëshohen në indet që ushqejnë indin e kërcit.

Sanatoriumet më të mira të Krimesë për trajtimin e ODA

Të gjitha këto metoda përdoren në mënyrë aktive në sanatoriumet e Krimesë, të specializuara për trajtimin e sëmundjeve të sistemit muskuloskeletor.

Sanatoriumi i tyre. Pirogova (Saki) ka ambientet e veta të baltës dhe hidropatisë, një palestër për terapi ushtrimesh profesionale, një pishinë terapeutike, departamente fizioterapeutike dhe kirurgjike. Përveç metodave tradicionale të sanatoriumit, në trajtim përdoren gjimnastikë aqua, ecje nordike, si dhe karrige masazhesh, MOTOmed dhe metoda inovative e karboksiterapisë, injeksion nënlëkuror i dioksidit të karbonit. Efekti terapeutik i procedurës në eliminimin e dhimbjes në skelet, eliminimin e edemës, stimulimin e qarkullimit të gjakut.

Sanatoriumi me emrin Burdenko (Saki) pranon pushuesit me lëvizshmëri të kufizuar. Të gjitha shërbimet dhe objektet janë përshtatur për karriget me rrota, ka ashensorë të veçantë, ashensorë, dyer rrëshqitëse. Terapia e ushtrimeve kryhet individualisht. Klinika e banjove me baltë është e pajisur edhe me pajisjet e nevojshme për shërbimin e pacientëve kurrizorë dhe pacientëve me dëmtim të thellë të funksioneve motorike.

Kujdes! Trajtimi u përshkruhet pacientëve nga 18 vjeç!

Sanatoriumi "Evpatoria" (Evpatoria) pranon fëmijë dhe adoleshentë me osteokondrozë, spondilozë, sëmundjen e Bechterew, Osgut-Schlyatter, Scheuerman-Mau dhe manifestime të tjera të artritit për trajtim. Sanatoriumi ka një departament kirurgjikal, ku kryhen operacione që përdorin bioimplants. Trajtimi bazohet në terapi peloid, ultratinguj, stimulim elektropulsiv dhe procedura të tjera. Ka 3 pishina për kinesitherapy.

Sanatoriumi me emrin Krupskaya (Yevpatoria) përdor lloje të ndryshme të balneoterapisë (terapi hidrodinamike e pllakave, hidrokineziterapi, banja minerale), masazh vakum, ushtrime grupore dhe individuale, terapi fizike, terapi peloid për trajtimin e artrozës. Operacionet kirurgjikale në departamentin tuaj janë të mundshme.

Lexo artikullin:  Antibiotikë për trajtimin e artritit reumatoid

Sanatoriumi i MRC "Pearl" (Jaltë) trajton artrozën si një sëmundje shoqëruese. Përdoren banjot (minerale, bischofite, perla), dushe nënujore dhe masazhe, ultratinguj për zonat parverbiale të shtyllës kurrizore dhe nyjeve, darsonvalization, terapi peloid me baltë nga depozita Saki.

Hyni në përdorimin e rrjeteve sociale, komentoni pa captcha

Udhëzime për përdorimin e baltës Saki në shtëpi

UDHRZIM P FORR ZBATIMIN E LILND DS SULFIDE SILTIDES T OF Liqenit SAKSKY

(Paketat e aplikimit të disponueshëm në kombinim me THERMOCOMPRESSES)

Bagsantat e disponueshme me baltë vendase Saki në kombinim me kompresat termike janë një teknologji inovative në terapinë me baltë, e cila lejon përdorimin ekonomik të mineraleve të shtrenjta, zell të ulët dhe estetikë të metodës, si dhe mungesën e reaksioneve negative balneologjike për të marrë një efekt të lartë terapeutik . Një dizajn i paketave i krijuar posaçërisht, njëra anë e të cilit është një film polipropileni, dhe tjetra është një pëlhurë e pa përshkueshme e përshkueshme, siguron depërtim të lirë të elementeve biologjikisht aktivë të baltës terapeutike në lëkurë dhe organe.

Kompresa termike e ripërdorshme e nxehtë, e cila ka kapacitet të lartë të nxehtësisë dhe qëndrueshmëri, gradualisht ngroh aplikimin, transferimin e nxehtësisë në pjesët lokale të trupit dhe fillimin e transportit të substancave aktive të poshtër në inde dhe organe.

Treguesit për përdorim

– Sëmundjet e sistemit muskulor dhe indit lidhës:

reumatizmi, osteochondrosis, përdhes, artriti reumatoid, osteoartriti, artrozë, osteiti, periostiti, spurs kalkaneal, efektet e bruises dhe frakturave, bursit;

psoriasis, liken planus, ekzemë, iktiozë, neurodermatiti, plagët pas djegies, plagëve dhe ndërhyrjeve kirurgjikale;

– Sëmundjet e sistemit nervor periferik:

neuriti, nervi shiatik, nevralgjia e nervave ndërkostal, pareza, paraliza;

infertiliteti, sëmundjet inflamatore kronike të mitrës dhe vezoreve, tubat fallopiane, endometriti kronik, kolpiti, lakimi i mitrës, ngjitjet e organeve të legenit;

– Sëmundja gjenitale mashkullore:

prostatiti kronik, impotenca, infertiliteti, epididimiti, orkiti, funikuliti, sëmundjet ngjitëse të organeve të legenit;

– Sëmundjet e traktit të poshtëm të frymëmarrjes:

efektet e mbetura pas pneumonisë akute, bronkitit kronik, pasojave të operacionit në mushkëri, astmës bronkiale (forma të buta dhe të moderuara);

– Sëmundjet e traktit gastrointestinal:

hepatiti kronik, dyskinesia biliare, kolecistiti kronik, pankreatiti, koliti, ulçera peptike e stomakut dhe duodenit, pasojat e ndërhyrjeve kirurgjikale dhe proceseve inflamatore në zgavrën e barkut, proctiti, paraproctiti, sëmundja ngjitëse; mund të kombinohen me tyubazh;

– Sëmundjet e veshkave dhe traktit urinar:

pyelonefrit kronik pa gurë, cistiti kronik, uretrititi kronik;

– Celuliti, duke ulur peshën e tepërt;

– Rritja e imunitetit, toni i përgjithshëm i trupit.

– një proces i dhimbshëm në fazën akute;

– kushte febrile me origjinë të ndryshme;

– procesi aktiv i tuberkulozit të mushkërive dhe nyjeve limfatike bronkiale, peritoneum dhe nyjeve retroperitoneale, zorrëve;

– insuficienca kardiovaskulare, duke filluar nga dështimi i qarkullimit të gjakut të shkallës 2 (me arteriosklerozë të rëndë, hipertension, aplikime të vogla janë të pranueshme);

– sëmundjet e gjakut dhe organeve formuese të gjakut (anemi malinje, leuçemia, pseudoleukemia, etj.);

– neoplazma malinje dhe beninje, kushte pas trajtimit radikal të tyre (energji kirurgjikale ose rrezatuese);

– sëmundje metabolike dhe sëmundje endokrine që ndodhin me përhapje të shtuar, të tilla si tirotoksikoza, sëmundja e Addison, diabeti (aplikime të vogla janë të pranueshme në zonë);

– sëmundja e veshkave: nefriti, nefroza, nefroskleroza, gurët në veshka;

– amyloidoza e organeve të brendshme;

– paralizë progresive, palcës kurrizore e thatë në fazën e ataksisë, cachexia;

– psikozat dhe psikonurozat, epilepsia;

– gjakderdhje e përsëritur nga organe të ndryshme;

– të gjitha periudhat e shtatzanisë.

REKOMANDIME P USR PRDORIM

Sipas emërimeve të mjekut të profilit ose kozmetologut, përcaktohet numri i paketave të disponueshme me baltë terapeutike dhe fushën e aplikimit. Masat përgatitore kryhen: një paketë vakumi me aplikime hapet përgjatë skajit, numri i kërkuar i paketave hiqet dhe ato ngrohen në temperaturën e dhomës në mënyrë natyrale (në ajër). Për të ngrohur termocompresat në një dhomë sanatoriumi, SPA-salloni ose terapie me baltë, një ngrohës përdoret si një banjë uji ose një kabinet ngrohjeje me ajër të thatë *. Koha e ngrohjes për kompresat në një ngrohës uji është 20-30 minuta, në një kabinet ngrohjeje për 2-3 orë në një temperaturë fikse 50-60 ° С. Në shtëpi, një enë e zakonshme e mbushur me ujë me një temperaturë prej 60 – 70 ° C mund të përdoret në shtëpi për të ngrohur ftohësin, në të cilin termokompresat vendosen në temperaturën e dhomës për 20 – 25 minuta, ose një kabinet termik shtëpiak me një fikse temperatura (50 – 60 ° C). Për të kontrolluar temperaturën procedurale të kompresës, përdorni një termometër konvencional me një shkallë deri në 70-100 ° C: termokompresi hiqet nga dhoma e ngrohësit, shpejt gatuhet dhe, përkulur nga gjysma, vendosni termometrin midis gjysmave. Temperatura e funksionimit të termocompresit duhet të jetë në intervalin 50 – 55 ° C.

Një batanije, një pëlhurë vaji dhe një çarçaf janë hedhur me sukses në shtrat. Pacienti mbështetet në një shtrat të përgatitur, një qese e disponueshme me baltë terapeutike në temperaturën e dhomës aplikohet në zonën e dëshiruar të trupit, pastaj mbi të është vendosur një termocompress e nxehtë e madhësisë së duhur, pas së cilës kryhet mbështjellja me shtresa. Në një mishërim tjetër, një ose më shumë termocompressa të ndezura vendosen drejtpërdrejt në shtrat, pastaj mbi to vendosen qese të disponueshme të papastërtisë, pacienti mbështetet në aplikim, pas së cilës mbështillet me kujdes. Në këtë rast, duhet t'i kushtoni vëmendje faktit që paketa përshtatet me kujdes për trupin, duke garantuar kontakt të ngushtë të lëkurës me të gjithë sipërfaqen e peloidit. Kjo është e lehtë për t’u arritur, pasi termokompresi modelohet lehtë, d.m.th. merr konturet e trupit. Pas 25-30 minutash, qesja e disponueshme e papastërtisë dhe termocompressja hiqen. Lëkura e pacientit nga mbetjet e solucionit të baltës dhe koloidit pastrohet me një leckë të lagur.

Pas përdorimit, qeset e disponueshme, pa u hapur, transferohen në një kuti plehërash dhe hidhen në mënyrën e zakonshme. Termocompress, nëse është e nevojshme, pastrohet nga mbetjet e papastërtisë, lahet me ujë të ngrohtë të rrjedhshëm dhe trajtohet me një zgjidhje dezinfektuese (për shembull, 0,2% zgjidhje klorantoinë, 0,5% zgjidhje Biomoy ose 76% alkool etilik).

Lexo artikullin:  Sky Logic në faqen zyrtare të trajtimit të skoliozës

Skema e terapisë me baltë dhe teknologjia e procedurave të kalimit përcaktohen nga mjeku që merr pjesë ose një mjek – një specialist i specializuar!

Nëse nuk përcaktohet ndryshe nga një mjek, zbatoni parametrat e mëposhtëm të terapisë peloid:

Procedurat duhet të fillojnë me një temperaturë të termocompresës prej 45 – 48 ° С;
Kohëzgjatja e procedurës është 20-30 minuta;
Procedurat kryhen çdo ditë tjetër.
Në një kurs prej 10 – 14 procedurash;
Përdorimi i të njëjtave aplikacione baltë të disponueshme për pacientë të ndryshëm nuk lejohet.

Era e sulfidit të hidrogjenit dhe ndryshimet në ngjyrën e aplikimit (për shkak të oksidimit të shtresës sipërfaqësore dhe kristalizimit të kripërave) janë të natyrshme dhe nuk janë shenja të papërshtatshme të produktit. Intensiteti i këtyre manifestimeve ndryshon në një gamë mjaft të gjerë, e cila është tipike për komponimet natyrore. Në mënyrë të ngjashme, ndryshime të caktuara në lagështinë peloid janë të mundshme.

Pas datës së skadimit, aplikacionet nuk duhet të përdoren.

– Kur mbështillet plotësisht, ekziston rreziku i shqetësimeve ortostatike kur ngrihet (ngrihet nga shtrati).

– Kur përdorni aplikime baltë të disponueshme, vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet temperaturës së termocompresit: nuk duhet të nxehet në një temperaturë mbi 60 ° C, përndryshe ekziston rreziku i djegies. Përveç kësaj, mbinxehja ndikon negativisht në përbërësin biologjik të baltës terapeutike, e cila zvogëlon ndjeshëm efektin e përdorimit të tij.

– Kur përdorni aplikime të nxehta në kombinim me ilaçe dhe agjentë të tjerë që shkaktojnë efekt lokal hyperemik, mund të ndodhë acarim i lëkurës.

10 qese aplikimi të disponueshëm në një vakum dhe qese të mbyllur hermetikisht të bërë nga polipropileni, me një vëllim të përgjithshëm 3,0 l ose 1,4 l (rreth 5 ose 2,4 kg, përkatësisht).

Ju mund të blini aplikime një herë në rrëshqitësin e produktit ose katalogun

Në paketimin e prodhuesit në një vend të thatë të ftohtë, të mbrojtur nga reshjet atmosferike, rrezet e diellit dhe burimet e nxehtësisë, në një temperaturë prej 0 deri +25 ° C. Rekomandohet të ruani çantën e vakumit të hapur me aplikime të papërdorura në frigorifer; Para përdorimit, ngrohni numrin e kërkuar të aplikimeve në ajër në temperaturën e dhomës.

Trajtimi i artrozës së përbashkët në një sanatorium

Arthrosis, ndryshe nga artriti, prek vetëm nyjet. Kjo është një nga sëmundjet më të zakonshme të sistemit muskulor, i cili gjithashtu po bëhet me shpejtësi të ri. Sot, ata që kanë kapërcyer kohët e fundit shenjën 35-vjeçare janë tashmë në "zonën e rrezikut". Terapia me ilaçe siguron lehtësim të përkohshëm, lehtëson dhimbjen, prandaj është e rëndësishme të përdoren teknika fizioterapeutike që dallojnë trajtimin e artrozës në një sanatorium.

6 ARSYET P CHRZGJEDHNI N US SHBA

Zonë ekologjikisht e pastër

Karakteristikat e trajtimit të artrozës në një sanatorium: trajtimi i artrozës me baltë

Në trajtimin e artrozës në kushte sanitare kanë provuar efektivitetin e tyre:

 • fizioterapi;
 • masazhet;
 • fizioterapi fizike (valë shoku, terapi me ultratinguj, elektroforezë);
 • terapia me baltë – trajtimi i artrozës me baltë ndihmon në lehtësimin e inflamacionit, normalizimin e gjendjes;
 • banja shëruese dhe dushe.

Me rëndësi të madhe në artrozën (veçanërisht në trajtimin e artrozës së nyjës së gjurit) janë shpërndarja kompetente e ngarkesës dhe pajtueshmëria me një regjim kursimi.

Përdorimi i një game të gjerë procedurash lejon:

 • kthejeni lëvizshmërinë pa dhimbje në nyjen e prekur;
 • vonimi ose shmangia e operacionit;
 • përmirësimi i cilësisë së jetës së pacientit.

Regjimi optimal i trajtimit zgjidhet nga mjeku.

Indikacionet dhe kundërindikimet për trajtimin e banjës

Indikacionet për të cilat është përshkruar trajtimi sanatorium për artrozën përfshijnë patologjitë e kockave dhe indeve lidhës:

 • polyarthrosis;
 • coxarthrosis (patologji e nyjës së hip);
 • gonarthrosis (artroza e nyjes së gjurit).

Vetëm ata pacientë që janë në gjendje të lëvizin në mënyrë të pavarur dhe të kujdesen për veten e tyre, pranohen për trajtim.

Ndër kundërindikacionet për trajtimin e artrozës së nyjeve në një sanatorium:

 • mosha mbi 70 vjeç;
 • sëmundje kronike ose të tjera në fazën akute;
 • alkoolizmi dhe varësia nga droga;
 • sëmundjet onkologjike;
 • semundje mendore;
 • epilepsia;
 • tuberculosis;
 • gjakderdhje e shpeshtë, sëmundje akute të gjakut;
 • dështimi kardiak, respirator dhe renal i 2 fazave dhe më lart, etj.

Nëse pacienti ka ndonjë dyshim në lidhje me mundësinë e trajtimit të artrozës së nyjeve në një sanatorium, ai mund të sqarojë kushtet e pranimit në një institucion mjekësor.

Trajtimi i artrozës në Sanatoriumin e Golden Cornfield

Sanatoriumi "Golden Niva" ofron një gamë të gjerë shërbimesh Wellness për banorët e Ukrainës. Pra, trajtimi me baltë i artrozës së nyjeve është praktikuar këtu për më shumë se një vit. Experienceshtë fituar përvojë e shkëlqyeshme dhe janë arritur rezultate të mira.

Pacientët marrin një diagnozë gjithëpërfshirëse (numërimi i hollësishëm i gjakut, biokimi i gjakut, urinaliza dhe EKG), sipas rezultateve të të cilave zhvillohet një program individual i trajtimit.

 • banja me perla dhe sherebelë;
 • aplikacione për baltë ose banja;
 • fizioterapi fizike: ultratinguj, lazer, magnetoterapi;
 • ecje terapeutike, klasa të terapisë ushtrimore;
 • masazhet;
 • klimatoterapia, etj.

Zolotaya Niva, një sanatorium për trajtimin e artrozës së nyjeve, ka baltë shëruese nga grykëderdhja e Shabolatsky. Përbërja e tyre unike minerale mund të rrisë ndjeshëm efektivitetin e të gjitha procedurave.

Për të marrë një gamë të plotë të shërbimeve mjekësore në përputhje me programin, duhet të blini një biletë në sanatorium për të paktën 12 ditë. Kjo kohë është e mjaftueshme, por ende periudha optimale është 24 ditë. Kërkohet gjithashtu një kontratë e sigurimit shëndetësor.

Çmimi përfshin:

 • strehim,
 • ushqim,
 • trajtim,
 • përdorimi i infrastrukturës së sanatoriumit për trajtimin e artrozës.

Për pushimet familjare me fëmijë (të marrë mbi 5 vjeç), duhet të merrni një certifikatë vaksinimi dhe mjedisin epidemiologjik nga pediatri.

Fëmijët nën 14 vjeç marrin 20% zbritje.

ExpertNews Shqipëri