Tinkturë e gështenjës mbi aplikimin dhe recetën e vodkës

Gështenja e kalit mund të shihet në çdo park ose rrugicë, por përdoret jo vetëm për peizazhit. Gështenja e kuajve nuk përdoret direkt për ushqim, por shërben si bazë për përgatitjen e tinkturave të ndryshme medicinale, të cilat përdoren në mënyrë aktive në mjekësinë popullore për të trajtuar shumë sëmundje serioze. Për shembull, tretësira e alkoolit e gështenjës së kalit përdoret për të forcuar muret e enëve të gjakut (gjatë trajtimit të venave me variçe ose tromboflebitis).

Gështenja e kuajve: përshkrimi dhe vetitë e dobishme

Gështenja është një pemë gjethe luksoze e familjes së ahut, e cila ka një bazë masive (me diametër deri 90 cm) dhe një leh të gjerë, të përhapur. Disa pemë arrijnë 20 m lartësi. Sistemi rrënjësor i pemës së gështenjës është shumë i fortë, rrënjët degëzohen fort në drejtime të ndryshme, për shkak të së cilës pema është rezistente ndaj gustave të forta të erës. Karakteristikat e dobishme të gështenjës janë për shkak të shfaqjes së shumë substancave dhe mineraleve të dobishme në përbërjen e tij.

Emri i substancës që është pjesë e gështenjës së kalit

Përshkrimi dhe vetitë e dobishme të substancës

Vitaminat e grupit BNormalizoni punën e sistemeve kardiovaskulare, nervore dhe endokrine. Ato përmirësojnë sintezën e hemoglobinës dhe marrin pjesë në metabolizëm. Keni një efekt pozitiv në gjendjen e qelizave të trurit dhe muskujveVitamina A (Retinol)Forcon ndjeshëm sistemin imunitar, ndihmon në rivendosjen dhe forcimin e epidermës. Retinoli është i nevojshëm për të parandaluar shfaqjen e kanceritVitamina KPërmirëson funksionimin e sistemit urinar (ndihmon në pastrimin e gjakut dhe largimin e produkteve metabolike nga trupi). Parandalon gjakderdhjenVitamina C (acid askorbik)Promovon prodhimin e hormoneve dhe rrit imunitetin. Zhduk çdo proces inflamatorCoumarins (esculin, fraxin)Përgjegjës për uljen e mpiksjes së gjakut dhe ngadalësimin e ndarjes së qelizave kancerogjeneMinerale (kalium, kalcium dhe hekur)Siguroni formimin e indeve të dhëmbëve dhe kockave, rregulloni metabolizmin e qelizave, mirëmbani një ritëm normal të zemrësEscinHeq proceset inflamatore, eliminon bllokimin venoz, ul rrjedhën e limfave, parandalon shfaqjen e hemoragjiveTaninet (acidi morinodubilik, tanina)Ata kanë veti të theksuara baktericid.Flavonoids (vitaminat P)Eliminoni brishtësinë e enëve të gjakut, duke i bërë ato më elastike, aktivizoni formimin e biliare dhe lehtësoni rrjedhën e reaksioneve alergjike

Karakteristikat shëruese zotërohen jo vetëm nga frutat, por edhe nga të gjitha pjesët e tjera të bimës: farat, lulet, gjethet dhe leh.

Për shkak të kombinimit të shumë substancave me vetitë pozitive të shërimit, gështenjat janë veçanërisht të dobishme në trajtimin e sëmundjeve të nyjeve.

Mbledhja e boshllëqeve për tinkturat

Para përgatitjes së një tretësire të gështenjave për nyje, është e rëndësishme të kryhet mbledhja e saktë e të gjithë përbërësve të saj. Për përdorim në tinkturat, vetëm përbërësit me cilësi të lartë mblidhen, mblidhen në kohën e duhur dhe në një vend ekologjikisht të pastër (mundësisht në pyll), larg rrugëve dhe objekteve të tjera që ndotin ajrin (për shembull, ndërtesat industriale). Lulëzimi i gështenjës fillon në fund të pranverës; në këtë kohë, ju mund të filloni të mblidhni lulet dhe gjethet e saj. Budat janë korrur në fillim të pranverës (fund të marsit), dhe frutat (karapasa rrethore me thumba) janë më afër mesit të vjeshtës (fillimi i tetorit). Një frut përmban 2-3 fara të një ngjyre kafe të ndritshme dhe formë të rrafshuar.

Lexo artikullin:  Artriti në gishtërinjtë

Receta dhe shtrirja e tinkturave të gështenjës

Tinkturat e gështenjës kanë një efekt pozitiv në të gjithë trupin. Ato mund të përdoren jo vetëm me gojë, por edhe si fasha ose locione. Për të përgatitur ekstraktin, merret alkool i pastër (mjekësor) ose vodka. Tinkturat e tilla përdoren për të trajtuar venat me variçe, sëmundjet e nyjeve dhe patologjitë e tjera. Ata rivendosin elasticitetin e nyjeve dhe i japin butësi lëvizjes. Ekstrakti i alkoolit të gështenjës ka një sërë efektesh të dobishme në trup: anti-inflamator, dekompozant, hipolipidemik dhe antioksidant. Gështenja është e pranishme në ilaçe që ndihmojnë të heqin qafe çrregullimet e traktit gastrointestinal. Produktet e bazuara në gështenjë kanë një efekt qetësues, kjo është arsyeja pse përdoret në rast të një gjendje të ngazëllyer dhe stresuese, dhimbje koke (migrene). Meqenëse substancat shëruese gjenden në të gjithë përbërësit e gështenjës, tinkturat bëhen nga pjesë të ndryshme të pemës.

Vetë-trajtimi me tinkturat e gështenjës nuk ka gjithmonë rezultatin e dëshiruar, rekomandohet përdorimi i tij në kombinim me metodat konservatore.

Frutat e gështenjës dhe tinkturat e gjetheve

Një përzierje e frutave të gështenjës së kalit dhe vodka e mirë është tretësira më e zakonshme e gështenjës për forcimin e nyjeve, receta për përgatitjen e saj është e thjeshtë:

 1. Merrni një enë qelqi (për shembull, një filxhan ose një shishe) me një vëllim prej rreth 500 ml, vendosni në të rreth 350-450 g fruta të gështenjës (më parë zhvishen dhe prerë në 2 pjesë).
 2. Mbushur plotësisht me vodka ose alkol të një cilësie të mirë.
 3. Pastroni në një vend të errët të freskët për 10-14 ditë, shkundni produktin çdo ditë.

Pas kësaj periudhe, tinkturë mund të përdoret për të trajtuar nyjet në 2 mënyra:

 • oralisht 15 pika disa herë në ditë para ngrënies;
 • bëni locione ditore për vende të dhimbshme për 3-5 muaj.

Shumë shpesh, tinkturat e gështenjës për alkool përdoren për aplikim topik, si locione për dhimbjet reumatizmale (gjatë artritit, reumatizmit). Përgatituni si më poshtë:

 1. 40-60 g fruta të gështenjës të prera imët derdhen në 600 ml alkool të pastër (96%).
 2. Lëreni të injektohet në temperaturën e dhomës për të paktën 10 ditë.
 3. Ekstrakti i infektuar filtrohet, aplikohet në një jastëk pambuku ose indi dhe aplikohet në zonën e prekur. Kjo tretësirë ​​e gështenjës së kuajve është e përshtatshme për trajtimin e nyjeve.

Përveç ekstrakteve alkoolike, tinkturat e gështenjës për nyjet në ujë janë kërkesa të mëdha. Receta për përgatitjen e saj:

 1. Frutat e gështenjës së thatë (20 g), së bashku me lëvozhgën, priten në 4 pjesë dhe vendosen në tigan me ujë të valë (500 ml).
 2. Ziejnë për 30 minuta në një banjë me ujë. Gjatë kësaj kohe, një pjesë e ujit do të avullojë; shtohet në vëllimin origjinal.
 3. Ekstrakti i përftuar filtrohet përmes gjedhit dhe konsumohet pas ngrënies në një mënyrë të veçantë: 7 ditët e para – 10 g një herë në ditë, të dytat 1 ditë – 7 g 15 herë në ditë, 2 ditët e treta – 7 g 20 herë në ditë . Kursi i përgjithshëm i trajtimit do të jetë 3 ditë.
Lexo artikullin:  Dhimbje në qafë dhe kokë shkaqet, simptomat, trajtimi

Shtë mirë të eleminoni dhimbjet në nyje me reumatizëm ndihmon tretjen e frutave të gështenjës në amoniak. Ato merren në një raport prej 1:10 ndaj alkoolit, të prera para dhe prerë në 2 pjesë. Afati i insistimit është 1 javë. Pasi të ketë kaluar periudha e specifikuar, garzë ose një jastëk pambuku është lagur në solucion dhe aplikohet në zonën e dëmtuar, të mbështjellë me një fashë. Rekomandohet të kryeni procedurën çdo ditë për 60-90 minuta.

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Përveç frutave të gështenjës, një zierje e bazuar në një përzierje frutash dhe gjetheve të një gështenje jep një efekt të mirë. Gjethet janë tharë nga pranvera, ato duhet të jenë jeshile dhe të kenë një erë të këndshme. Si të gatuaj një zierje:

 1. Merrni 10 g lëndë ushqimore dhe derdhni ujë të ngrohtë (pa ujë të valë).
 2. Për gjysmë ore ata ngrohen në një banjë me ujë.
 3. Gjatë gatimit, vëllimi do të avullojë në mënyrë të moderuar, kështu që është sjellë në nivelin e tij origjinal.

Ata fillojnë të përdorin ilaçin 2 lugë çaji 1 herë në ditë me një rritje graduale të dozës në 4 lugë çaji 3 herë në ditë. Ndihmon mirë jo vetëm për dhimbjen në nyje, por edhe për dështimet e sistemit nervor.

Tinkturat e luleve të gështenjës

Tinkturë alkoolike e luleve të gështenjës ka një efekt pozitiv në mirëqenien. Konsideroni metodën më të lehtë të gatimit:

 1. 15 g lule gështenje të thata grimcohen dhe vendosen në 500 ml vodka me cilësi të lartë, të mbyllura fort me kapak.
 2. Lëreni të injektohet në një vend të freskët për 2 javë.

Infuzion që rezulton merret gojarisht në 25-35 pika. Ndihmon mirë gratë me mastopati, lehtëson dhimbjen në këmbë me venat me variçe. Për një efekt më të prekshëm në vendin e dhimbshëm, rekomandohet të bëni locione ose fasha.

Nga lulet e freskëta, përgatitet një përgatitje e mirë restauruese, e cila përdoret për të parandaluar ftohjet dhe sëmundjet virale (për shembull, gripi dhe SARS). Normalizon presionin, rikthen sistemin nervor. Receta:

 1. Lulet e freskëta (rreth 30 g) lahen, copëtohen duke përdorur një blender, kunj rrotullues ose mulli mishi në një gjendje të kërpuar.
 2. Gruel është shtrydhur dhe lëngu i formuar është kulluar.
 3. Lëngu që rezulton filtrohet përmes një fashë liri ose garzë pambuku.

Produkti rekomandohet të ruhet në gotë të errët dhe në një vend të freskët në një temperaturë prej 5-10 ° C. Merrni 2 pika, pavarësisht nga vakti, 3-30 herë në ditë.

Me sëmundje të nyjeve dhe indeve (përdhes), tinkturat e alkoolit nga lulet e freskëta të gështenjës në alkool të pastër ndihmojnë mirë. Metoda e gatimit:

 1. 20 g lule të freskëta të gështenjës derdhen në 400 ml alkool të pastër mjekësor.
 2. Lëreni të injektohet në një enë qelqi për të paktën 24 orë në një vend ku nuk ka ekspozim ndaj rrezeve ultravjollcë.

Aplikoni mjete për locione. Ato aplikohen në zona të dhimbshme 1-2 herë në ditë gjatë sulmeve të rënda.

Tinkturat në lëvozhgën dhe lëvozhgën e gështenjës

Tinktura e gështenjës për nyjet në lëvore është e njohur për shkak të efikasitetit dhe lehtësisë së përgatitjes:

 1. Merrni lëvozhgën e frutave (30 g) dhe bluajeni atë në një blender (ose duke përdorur një mikser).
 2. Derdhni me alkool të pastër ose vodka (300 ml), fort afër, pastroni në një vend të errët të errët për 2 javë.
 3. Produkti i përfunduar filtrohet përmes garzës, konsumohet 15 pika 2 herë në ditë për 10 ditë.
Lexo artikullin:  Trajtimi i periartrozës së shpatullave të shpatullave

Përveç përfitimeve për nyje, kjo tretësirë ​​përdoret për të trajtuar venat me variçe, por jo oral, por si fasha. Indi është lagur në përzierjen që rezulton dhe aplikohet në zonën e prekur për një orë, mbështjellur me një fashë.

Përdoren gjithashtu tinktura në ujë – receta është më e thjeshta:

 1. Merrni 1 lugë gjelle lëvore të grimcuar të gështenjës së kalit.
 2. Ziej një gotë ujë (250 ml) dhe vendos përbërësin e përgatitur atje.
 3. Lëreni të krijoj për rreth 24-48 orë në frigorifer, duke e mbuluar gotën me kapak.

Filtri, konsumoni 3 lugë të paktën 2 herë në ditë. Kjo ndihmon për të hequr qafe çrregullimet e traktit gastrointestinal dhe sëmundjeve të fshikëzës së tëmthit.

Kundërindikimet për përdorimin e gështenjës

Për të shmangur pasojat negative, para se të përdorni mjetet juridike popullore, këshillohuni me një specialist.

Meqenëse gështenja e kalit ka një përbërje të pasur kimike, ka kundërindikacione për përdorimin e saj:

 • personave që vuajnë nga viskoziteti i ulët i gjakut dhe presioni (hipotensioni) nuk rekomandohet të përdorni produkte të bazuara në gështenjë, pasi ilaçi ndihmon në uljen e presionit të gjakut dhe e bën gjakun më të lëngshëm;
 • në sëmundje që ndërhyjnë në funksionimin normal të veshkave (për shembull, dështimi i veshkave);
 • me sëmundje të traktit gastrointestinal (për shembull, gastrit akut);
 • tremujori i parë i shtatzënisë dhe e gjithë periudha e ushqyerjes me gji;
 • një periudhë e gjakderdhjes të llojeve të ndryshme;
 • koagulim i dobët i gjakut;
 • intoleranca individuale ndaj përbërësve në përbërjen e saj;
 • mosha e fëmijëve (deri në 18 vjet).

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri