Spondilartroza e lumbosakrale

Spondilartroza e shpinës lumbosakrale i referohet patologjive progresive degjenerative. Karakterizohet nga një shkatërrim gradual i indeve kartilaginoze të rruazave, me kalimin e kohës duke prekur strukturën e indit lidhës dhe kockave. Në mungesë të ndërhyrjes mjekësore, patologjia mund të shkaktojë paaftësi dhe paaftësi. Spondylarthrosis manifestohet në ënjtjen në mëngjes të shpinës së mesit, ngurtësinë e lëvizjeve, zhvillimin e çrregullimeve neurologjike.

Shkaqet e shfaqjes së tij mund të jenë dëmtimet, sëmundjet endokrine dhe sistemike të kyçeve, ushtrimi i tepërt fizik, osteokondrozës. Diagnostifikoni sëmundjen me ndihmën e rezultateve të ekzaminimit me rreze x, CT, MRI. Trajtimi përdor metoda konservative, por operacionet kirurgjikale kryhen për të identifikuar lezione të rënda vertebrale.

Mekanizmi i zhvillimit dhe shkaqet e sëmundjes

Disqet intervertebral mund të dëmtohen si rezultat i patologjive të ndryshme, përfshirë ato inflamatore, gjë që shpesh komplikon diagnozën e spondylarthrosis. Për shembull, simptoma të ngjashme janë karakteristike për spondilozën deformuese, të shoqëruar me përhapjen e indit kockor, formimin e osteofiteve dhe dëmtimin e disqeve. Me spondilarthrosis, jo vetëm indet kockore dhe ato të disqeve dëmtohen gradualisht, por edhe të gjitha njësitë strukturore të nyjeve të vogla intervertebrale.

Sëmundja fillon të zhvillohet për shkak të ndryshimeve shkatërruese në kërc. Ata humbasin densitetin, butësinë, elasticitetin, nuk janë më në gjendje të zbusin shokun dhe tronditjen gjatë lëvizjes. Veshja e indit të kërcit shkakton rrallimin, rrafshimin dhe shkatërrimin e disqeve ndërvertebrale në shpinë lumbosakrale. Një faktor negativ i brendshëm dhe i jashtëm mund të provokojnë një proces patologjik:

 • dëmtimet e shpinës që vijnë si rezultat i një goditjeje të fortë ose shtrydhjes së zgjatur. Një dëm i tillë ndikon në ushqimin e indeve dhe çon në shkatërrimin e tyre;
 • tipare strukturore të kërcit, tendinave të ligamenteve, të transmetuara tek fëmija nga prindërit. Shkelja e sintezës së kolagjenit, fibrinogjenit, proteoglikaneve provokon një ngadalësim në proceset e rimëkëmbjes;
 • anomalitë kongjenitale dhe të fituara të palcës lumbosakrale. Me një strukturë të shkelur anatomike të strukturave artikulare, ndodh veshja e shpejtë e vertebrës;
 • aktivitet i ulet fizik. Një mënyrë jetese e ulur është një nga shkaqet e një korse të dobësuar të muskujve dhe dëmtim të shpeshtë të shpinës.

Disqet mesvertebrale mund të shkatërrohen në njerëz me patologji artikulare sistemike. Për shembull, në artritin reumatoid të rëndë ose psoriatik, ndryshimet shkatërruese prekin të gjitha nyjet e vogla dhe të mëdha, përfshirë shtyllën kurrizore.

Një nga arsyet specifike për zhvillimin e spondylarthrosis, karakteristike vetëm për shpinë lumbosacral, është këmbët e sheshta. Në rast të shëtitjes së pahijshme, ngarkesat e tepërta të shpinës shpërndahen joracionale, duke shkaktuar rrallimin e shpejtë të disqeve.

pamje klinike

Në fazën fillestare të sëmundjes, shfaqen dhimbje të dobëta dhe të dhimbshme, intensiteti i të cilave rritet gjatë ecjes ose gjatë ngritjes së peshave. Ndjesitë e pakëndshme intensifikohen me sport aktiv, qëndrimi i zgjatur në këmbë, sipas llojit të shërbimit (floktarët, shitësit, farmacistët). Në mëngjes, rajoni i mesit pak bymehet, dhe lëvizjet e para janë të vështira. Nga drekat, ënjtja dhe ngurtësia e lëvizjeve zhduken. Ky trup, në përgjigje të dhimbjes, fillon të prodhojë komponime të ngjashme me hormonet me aktivitet analgjezik. Por ndërsa sëmundja përparon, rritet ashpërsia e manifestimeve klinike. Për spondilartroza e shkallës së 2-të, simptomat dhe shenjat e mëposhtme të shkatërrimit të diskut janë karakteristike:

 • dhimbjet bëhen të forta, mos u zhytni gjatë gjithë ditës;
 • shpesh ka subluksione të rruazave, të shoqëruara me klikime;
 • dhimbja ndodh jo vetëm kur lëviz, por edhe në pushim – kur përpiqeni të ndryshoni pozicionin e trupit, hidhni njërën këmbë mbi tjetrën;
 • gjatë ecjes, kur kthehet ose ngjitet trupi, dëgjohet një krizë kur zhvendoset rruazat;
 • ngurtësia e lëvizjeve detyron një person të bëjë rregullime në stilin e jetës së tyre të zakonshme, për të shmangur stresin;
 • ndryshimet e ecjes me kalimin e kohës si rezultat i lakimit të shtyllës kurrizore;
 • natën ka një dhimbje “kërcëllimë” që nuk zhvishet për një kohë të gjatë.

Shpesh, osteofitet e formuara çajnë rrënjët nervore të ndjeshme, duke prishur transmetimin e impulseve. Dhimbjet që shfaqen janë aq të forta sa rrezatojnë në ijet, këmbët e poshtme, stomakun dhe rajonin nënkapular.

Me spondilozë të shkallës së 3-të, lumbosakral mund të humbasë plotësisht lëvizshmërinë. Pacienti nuk është në gjendje të bëjë prirje, të kthehet dhe madje të jetë në një pozicion të drejtë. Shkatërrimi i pakthyeshëm i disqeve ndërvertebrale shkakton paaftësi.

Diagnostics

Edhe ARTROZ i “lënë pas dore” mund të shërohet në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Diagnoza bëhet në bazë të ankesave të pacientit, simptomave, simptomave, historisë. Gjatë ekzaminimit, bëhet diferencimi i spondilarthrosis nga spondylosis, osteochondrosis lumbare, artrit reumatoid, përdhes. Konfirmoni se diagnoza parësore do të ndihmojë rezultatet e studimeve instrumentale:

 • radiografi;
 • tomografia – rezonancë kompjuterike ose magnetike;
 • ekzaminimi me ultratinguj.

Në diagnozën e spondylarthrosis, praktikohet përdorimi i skanimit të radioizotopit me futjen e një mediumi kontrasti. Nëse ilaçi shpërndahet në mënyrë të pabarabartë në shtyllën kurrizore, atëherë kjo tregon zhvillimin e procesit inflamator.

Metodat kryesore të terapisë

Si ta trajtoni spondylarthrosis, vetëm mjekët e specializimit e dinë – ortopedistët, traumatologët. Për të eliminuar dhimbjen dhe ënjtjen, ata përshkruajnë ilaçe anti-inflamatore jo-steroide pacientëve në formën e ointments, tableta, injeksione. NSAID-të më të mira në trajtimin e spondilartrozës janë:

Përdorimi i njëkohshëm i agjentëve të jashtëm ndihmon për të forcuar dhe zgjatur veprimin e barnave sistemike: Fastum, Voltaren, Diklovit, Dolobene, Arthrosilen. Nëse NSAIDs janë joefektive, glukokortikosteroidet – Triamcinolone, Prednisolone, Dexamethasone, Kenalog, Hydrocortisone përfshihen në regjimin terapeutik.

Kapuç nënujor me çdo formë spondilartroze është provuar mirë. Kjo metodë e trajtimit mund të zvogëlojë ngarkesën në rajonin lumbosakral duke rritur distancën midis disqeve. Një ekstrakt nën ujë ndihmon në zvogëlimin e shpeshtësisë së subluksacioneve të dhimbshme të rruazave.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Procedurat fizioterapeutike

Fizioterapia rekomandohet për pacientët me spondylarthrosis të çdo shkalle. Procedurat terapeutike jo vetëm që përmirësojnë mirëqenien e një personi, por gjithashtu parandalojnë shkatërrimin e mëtejshëm të rruazave lumbosakrale. Këtu janë metodat më efektive:

 • electrophoresis. Parimi i tij i veprimit është depërtimi i përgatitjeve farmakologjike në rruazat nën ndikimin e një rryme elektrike të dobët. Më të përdorura janë zgjidhjet e analgjezikëve, ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide, kondroprotektorët;
 • Terapia UHF. Regjioni lumbosakral preket nga fushat elektromagnetike me frekuencë ultrahigh. Në indet e prekura rritet temperatura, shpejtësia e metabolizmit dhe proceset e rigjenerimit përshpejtohen;
 • magnetotherapy. Nën ndikimin e një fushe magnetike statike, substancat ushqyese dhe biologjikisht aktive, si dhe oksigjeni molekular, fillojnë të rrjedhin në rruazat e prekura nga spondylarthrosis;
 • terapi lazer. Regjioni i mesit preket nga rrezatimi lazer me frekuencë të ulët. Gjendja e enëve të gjakut përmirësohet, ndodh një efekt analgjezik dhe rritet rezistenca pa dallim e trupit.

Në trajtimin e spondylarthrosis të shpinë lumbosacral, masazh përdoret në mënyrë aktive, përdoren baltë të dobishme dhe ujë mineral. Aplikimet me ozokerite, parafinë, fasha me balte blu dhe jeshile ndihmojnë për të ndaluar përparimin e patologjisë.

Gjimnastikë terapeutike dhe edukim fizik

Me spondylarthrosis të shkallës 1 dhe 2, pacientit rekomandohet gjimnastikë e rregullt në mungesë të stresit në shpinë. Së pari, trajnimi zhvillohet nën mbikëqyrjen e një specialisti që zgjedh një grup ushtrimesh individuale për secilin pacient. Pastaj mund të stërviteni në shtëpi 1-3 herë në ditë. Ushtrimet terapeutike më efektive janë:

 • shtrihuni në shpinë dhe relaksohuni. Përkulni këmbët ngadalë, duke mbështetur këmbët në dysheme. Pastaj, duke kapur në mënyrë të alternuar gjunjët e duarve me duar, tërhiqni ato në kraharor;
 • uluni në një karrige ose në stol. Lean përpara, duke u përpjekur të prekim së pari një, pastaj një këmbë tjetër;
 • duke u mbështetur prapa murit. Sillni gjunjët së bashku, dhe pastaj çorapet nga njëra anë në tjetrën. Kur kryeni këtë ushtrim, ju nuk mund ta shqyeni shpinën nga një sipërfaqe vertikale.

Ju nuk mund të filloni menjëherë në mënyrë aktive stërvitjen – korse muskujve forcohet gradualisht. Nëse dhimbja paraqitet gjatë stërvitjes, atëherë ushtrimet nuk duhet të kryhen me forcë të plotë.

Llojet kryesore të trajtimit për spondylarthrosis të shtyllës lumbosacralPërgatitjet farmakologjike, procedurat fizioterapeutike, metodat e forcimit
Produkte medicinaleIlaçet jo-inflamatore anti-inflamatore, glukokortikosteroidet, relaksues të muskujve, ointments për ngrohje, komplekse të vitaminave dhe mikroelementeve
Procedurat fizioterapeutikeUHF-terapi, terapi lazer, magnetoterapi, fonoforezë, elektroforezë
Terapi jo-ilaçeKlasat e terapisë fizike dhe gjimnastikës, masazh, kapuç nën ujë

Patologjia në fazën fillestare trajtohet me sukses me 5-10 seanca të procedurave fizioterapeutike. Prandaj, reumatologët rekomandojnë që të kërkoni kujdes mjekësor nëse përjetoni dhimbjen e parë të shpinës. Kjo do të ndalojë patologjinë, do të parandalojë përparimin e saj dhe do të shmangë paaftësinë.

Spondilartroza e shpinës së mesit: çfarë është ajo, simptoma

Spondilarthrosis e shpinës së mesit është një sëmundje mjaft "e fshehtë". Fillon dhe vazhdon në fshehtësi, veçanërisht në fazat e para. Në mënyrë tipike, spondilarthrosis ndodh në sfondin e patologjive të tjera degjenerative-distrofike të ODA, të tilla si osteokondrozës. Prandaj, simptomat më të theksuara të sëmundjes themelore shpesh vijnë në shprehje. Pacienti madje nuk mund të dyshojë se ai tashmë kishte një patologji sekondare.

Nëse spondilartroza nuk diagnostikohet dhe kurohet, sëmundja do të përparojë dhe pasojat, në fund të fundit, do të jenë të rënda. Pacienti mund të shqetësohet nga dhimbja e vazhdueshme, lëvizshmëria do të jetë e kufizuar, deri në pamundësinë e lëvizjes. Vetëm një mjek me përvojë mund të zbulojë sëmundjen në një fazë të hershme. Trajtimi nuk është dukshëm i ndryshëm nga metodat e trajtimit të patologjive të tjera degjenerative-distrofike të OA.

Cila është kjo sëmundje dhe si lind ajo

Spondylarthrosis është një nga llojet e sëmundjeve të sistemit muskuloskeletor. Me spondylarthrosis, nyjet e fytyrës (FS) të shtyllës kurrizore në shpinë lumbare preken. Deri kohët e fundit, artropatia e fytyrës, e quajtur edhe spondylarthrosis, ishte një sëmundje e të moshuarve. Por në dekadën e fundit, patologjia është bërë "më e re", ajo diagnostikohet edhe në burra dhe gra 30-vjeçare.

Për të kuptuar se si zhvillohet spondilarthrosis, duhet të kuptoni se cilat janë këto "nyje të fytyrës", cili është roli i tyre. Lidhja e fytyrës është një bashkim i vogël midis harqeve dhe proceseve të rruazave të kolonës vertebrale. Gjendja dhe funksioni i nyjeve të fytyrës përcakton në masë të madhe shëndetin e disqeve ndërvertebrale, dhe anasjelltas. Prandaj, nën ndikimin e faktorëve negativë që shkatërrojnë disqet ndërvertebral, nyjet e fytyrës shpesh shkatërrohen.

Me spondilarthrosis, ndodh deformimi i shtresës kërc i FS, si dhe një ngushtim gradual i hapësirës së përbashkët. Ky proces ndihmon për të rritur presionin që vertebrat mbivendosëse ushtrojnë mbi atë të ulët. Pasojat e procesit patologjik janë si më poshtë:

 1. Inflamacion i qeses artikulare dhe indeve aty pranë.
 2. Shfaqja e osteofiteve – rritjet e kockave që shfaqen përgjatë skajeve të rruazave. Këto rritje kanë një efekt shumë negativ në indet përreth. Ata dëmtojnë muskujt, ligamentet, enët e gjakut dhe indin nervor. Osteofitet bëjnë që rrënjët nervore të rruhen, duke shkaktuar dhimbje akute. Reagimi i trupit ndaj dhimbjes – bllokimi i zonës së prekur – ndodhin spazma të indit muskulor, duke i shkaktuar pacientit siklet shtesë.

Nëse procesi i zhvillimit të spondylarthrosis nuk ndalet, patologjia do të shkojë në spondilozë deformuese. Në këtë rast, ndodh ndarja e osteofizmit, e cila çon në një bllokim të plotë të segmenteve motorike të rruazave.

Lexo artikullin:  Simptomat e disociuara të krahëve

Shkaqet e spondylarthrosis

Spondylarthrosis më e zakonshme e palcës lumbare. Sëmundja zhvillohet në rastet e:

 1. Në sfondin e sëmundjeve degjenerative-distrofike dhe patologjive të indeve të sistemit muskulor-skeletik – osteochondrosis, scoliosis, këmbët e sheshta.
 2. Për shkak të dëmtimit serioz të shpinës ose mikrotraumës – bruges, frakturave, sprains, lotët e indeve të muskujve.
 3. Keqformime kongjenitale të shtyllës kurrizore ose elementëve të saj.
 4. Aktiviteti fizik i pabalancuar – hiperaktivitet, profesione të shpeshta nga sportet e vështira, punë fizikisht e vështirë. Ose anasjelltas, një mënyrë jetese e ulur, duke punuar në kompjuter ose në një pozitë të ulur.
 5. Mbipesha, mbipesha.
 6. Proceset natyrore fiziologjike të plakjes që ndikojnë negativisht në gjendjen e të gjitha nyjeve në trup.

Një rol të rëndësishëm në degradimin e nyjeve të fytyrës luan kequshqyerja, si dhe refuzimi i pacientit nga trajtimi i përshkruar i sëmundjes themelore.

Simptomat e spondylarthrosis

Spondilartroza si sëmundje nuk ka simptoma patognomonike. Kjo do të thotë, disa shenja karakteristike të kësaj sëmundje mungojnë. Prandaj, duke u zhvilluar në sfondin e osteokondrozës, spondylarthrosis ka shumë shanse të kalojë pa u vënë re.

Ashtu si me çdo sëmundje ODE, simptoma kryesore e spondylarthrosis është dhimbja. Patologjia mund të përcaktohet nga natyra dhe lokalizimi i dhimbjes:

 1. Me artropatinë e fytyrës, dhimbja është konstante dhe dhemb. Mund të intensifikohet pas një periudhe të gjatë të qenit në një gjendje të palëvizshme, për shembull, në fund të një dite pune ose pas gjumit të një nate. Ju mund të zvogëloni ashpërsinë e dhimbjes me një ushtrim të vogël fizik, ose duke rrumbullakosur shpinën. Por nëse aktiviteti fizik është i gjatë dhe i rëndë, ndjesitë e pakëndshme në pjesën e poshtme të shpinës përkeqësohen. Lokalizimi i dhimbjes – në anët e nyjeve të dëmtuara të rruazave. Nëse shtypni në këtë zonë, siklet rritet ndjeshëm, çdo ndjenjë është shumë e dhimbshme.
 2. Për dallim nga artropatia e fytyrës, dhimbja që shfaqet me osteokondrozën është shpesh paroxysmal. Edhe një ushtrim i vogël fizik kontribuon në një përkeqësim të mprehtë të mirëqenies. Siklet ndihet në të gjithë rajonin lumbosacral, dhimbja mund të heqë dorë në gjymtyrët dhe mollaqe.

Simptoma shtesë të sëmundjes:

 1. Ulur shkallën e fleksibilitetit të shtyllës kurrizore në rajonin e mesit.
 2. Shfaqja e spazmave të muskujve në pjesën e poshtme të shpinës.
 3. Lëvizshmëri e kufizuar e pacientëve.

Në fazën e fundit të sëmundjes, kur ajo tashmë po shndërrohet në spondilozë deformuese, nuk është e vështirë të diagnostikohet. Por një mjek me përvojë, nëse i drejtoheni atij me kohë, mund të zbulojë patologjinë që në fillim.

Diagnostifikimi dhe trajtimi

Diagnoza e spondylarthrosis është një procedurë standarde që shkon përafërsisht sipas kësaj skeme:

 1. Biseda me pacientin, duke dëgjuar ankesa. Mjeku i kushton vëmendje të veçantë përshkrimit të natyrës së dhimbjes.
 2. Marrja e historisë.
 3. Ekzaminimi i jashtëm i pacientit, palpimi i zonës së prekur.
 4. Referimi në testet e gjakut dhe urinës – rezultatet do të ndihmojnë në vërtetimin e faktit të zhvillimit të procesit inflamator.
 5. Drejtimi për hulumtim harduerik – CT, MRI, spondilografia – metodat mund të përcaktojnë vendndodhjen e lezionit, si dhe shkallën e dëmtimit, fazën e sëmundjes.

Për të diagnostikuar spondylarthrosis, duhet të kontaktoni një terapist ose specialistë me një profil të ngushtë – një neurolog, traumatolog, ortoped.

Terapia e sëmundjes gjithmonë fillon me përdorimin e metodave konservatore. Një përjashtim mund të jetë rastet kur patologjia tashmë ka kaluar në fazën e deformimit të spondilozës. Mjekët rekomandojnë që pacientët me një diagnozë të tillë të kryejnë një operacion për të hequr osteofitet; do të kërkohet edhe kirurgji plastike kurrizore.

Nga metodat konservative të trajtimit të përdorur:

 1. Trajtimi i drogës. Përcaktoni ilaçe të tilla si:
  • Ilaçet jo-inflamatore anti-inflamatore (Diclofenac, Indomethacin).
  • Relaksues muskulor të veprimit qendror – eliminojnë spazmat e muskujve të shpinës, lehtësojnë dhimbjen (Sirdolud, Midokalm).
  • Në sindromën e dhimbjes së rëndë – bllokada novokainë me përdorimin e Novocaine, Lidocaine në kombinim me glukokortikoidet.
  • Kondroprotektorët për restaurimin e kërcit (Don, Aflutop).
  • Komplekset e vitaminave (C, E). Vitaminat e grupit B janë veçanërisht të dobishme, pasi ato kontribuojnë në restaurimin e indit nervor (Neuromultivit, Neurovitan).
  • Përgatitjet për aplikim lokal që përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe rigjenerimin e indeve (Menovazan).
 2. Gjimnastikë, terapi ushtrimore, metodat e fizioterapisë, terapi manuale.
 3. Veshja e produkteve ortopedike – një rrip ose fashë për shtyllën kurrizore.
 4. Trajtimi me mjete juridike popullore. Shumë pacientë përfitojnë nga ngrohja e kompresave me tinkturat e bimëve medicinale (kamomil, sytha thupre, rrënjë rodhe, eukalipt). Dhe gjithashtu fërkoni me ointments të bëra në shtëpi bazuar në yndyrën e kafshëve dhe zierjet e bimëve medicinale.
 5. Korrigjimi i stilit të jetës dhe aktivitetit fizik në pjesën e poshtme të shpinës.
 6. Korrigjimi i menusë së pacientit – ushqimi duhet të jetë i shëndetshëm, të përmbajë vitaminat e nevojshme, mikro dhe makro elementet, shumë proteina.

Terapia komplekse konservatore – përdorimi i metodave moderne dhe ilaçeve të gjeneratës së fundit – në shumicën dërrmuese të rasteve jep rezultate të mira.

Rehabilitimi dhe trajtimi i banjës

Nëse është e mundur, në fund të terapisë ose pas operacionit, merrni një biletë në një sanatorium të specializuar. Atje, nën mbikëqyrjen e mjekëve, ju mund të merrni një kurs të shërimit pas një sëmundjeje ose një kursi të terapisë së mirëmbajtjes.

Metodat dhe procedurat kryesore që përdoren në sanatoriume:

 1. Vaska dhe trajtime të tjera të ujit.
 2. Trajtimit të ngrohjes.
 3. Lloje të ndryshme të masazhit – manual, vakum.
 4. Terapia e ushtrimeve.
 5. Tërheqja e shtyllës kurrizore.
 6. Terapi manuale dhe kondroprotektive.

Nëse nuk keni arritur të shkoni në sanatorium, rehabilitimi mund të bëhet në klinikën lokale.

Spondilartroza e shpinës së mesit është pasojë e sëmundjeve të tjera të patrajtuara të OA ose dëmtimeve. Patologjia zhvillohet në mënyrë të papranueshme, simptomat e saj janë të paqarta, të kamufluara nga shenjat e sëmundjes themelore. Por diagnostikimi i artropatisë së fytyrës nuk është i vështirë. Shtë e nevojshme vetëm të kaloni teste, t'i nënshtroheni një ekzaminimi nga një mjek dhe të bëni një radiografi ose MRI. Nëse filloni trajtimin që në fillimin e zhvillimit të sëmundjes, terapia do të jetë jetëshkurtër dhe efektive, si dhe nuk do të jetë e kushtueshme financiarisht. Nëse arrini në fazën e deformimit të spondilozës, mund t'ju duhet një operacion i shtrenjtë. Dhe periudha e rehabilitimit do të jetë e gjatë dhe e vështirë.

Spondylarthrosis e palcës lumbare

Spondilartroza e shpinës së mesit është një sëmundje në të cilën ekziston një deformim i trupave vertebral dhe formimi i rritjeve kockore të madhësive të ndryshme përgjatë skajeve të tyre, më shpesh në nivelet T9-10 dhe L3. Rritje të tilla të kockave (osteofite) janë të vendosura kryesisht në animet anteriore, anësore dhe më rrallë në skajet e pasme të organeve vertebrale; me kalimin e kohës, ato mund të shkaktojnë ngjeshje të një ose më shumë rrënjëve nervore.

Kryerja e shumicës së manipulimeve shtëpiake dhe ato të punës shoqërohet me një gamë të lartë lëvizjesh në këtë pjesë të shtyllës kurrizore. Lloji i hershëm deformues i sëmundjes (nën moshën 30 vjeç) shpesh shoqërohet me një ushtrim fizik intensiv dhe të zgjatur, kongjestion kronik, përkeqësim të segmentit motorik vertebral, trauma deri në kërc të vertebrave të kësaj shpine. Me disa patologji të shtyllës kurrizore (skoliozë, kyfozë) ose me zakonin e mbajtjes së një pozicioni të pasaktë të trupit, kjo gjendje mjekësore mund të zhvillohet edhe tek fëmijët.

Zhvillimi i sëmundjes është gradual. Manifestimi zakonisht në moshën madhore, spondilartroza e shpinës së mesit është rezultat i çrregullimeve metabolike. Shpesh procesi bëhet i përhapur, duke mbuluar pjesë të tjera të shtyllës kurrizore.

Ndër faktorët që rrisin mundësinë e zhvillimit të një sëmundjeje, mund të dallojmë:

 • lëndime (fraktura të mëparshme, dislokime, dëmtim të ligamenteve dhe strukturave që rrethojnë nyjet);
 • mbingarkesë profesionale;
 • operacioni kurrizor;
 • mbipesha, aktiviteti i ulët fizik;
 • osteoartriti i rëndë;
 • osteoporoza (shkakton çarje të vogla të kockave).

Së bashku dhe njëkohësisht me sëmundjen, zhvillohet edhe spondiloza, në të cilën shkatërrohet kërc i diskut intervertebral. Spondilozë deformuese karakterizohet nga rritja e zgjatjeve dhe lidhjeve të kockave rreth një disku intervertebral të ndryshuar degjenerativisht. Me kalimin e kohës, ndryshime të tilla mund të çojnë në stenozë kurrizore; kur kanali bëhet i ngushtë, ndodh kompresimi i palcës kurrizore, duke shkaktuar një sërë çrregullimesh neurologjike (parestezi, paralizë e këmbëve).

Simptomat

Me këtë sëmundje, vërehen simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje në shpinë, shpinë të ulët, më rrallë me një kthim në kofshë;
 • dhimbje, intensiteti i së cilës zvogëlohet pas ndërprerjes së stërvitjes ose pas pushimit;
 • ngurtësia e muskujve – muskujt në këtë zonë mund të jenë të tensionuar dhe të dhimbshëm;
 • kufizimi i lëvizshmërisë kurrizore;

Në fazën fillestare, sëmundja është më shpesh asimptomatike. Deri në 30% të pacientëve me shenja radiologjike të kësaj sëmundje nuk përjetojnë simptoma dhimbjeje. Dhimbja për shkak të dëmtimit të nyjeve të fytyrës së shtyllës kurrizore, si rregull, rritet gjatë ecjes dhe qëndrimit, me përparimin e procesit, mund të ndodhin vështirësi me ecjen. Pacientët mund të ankohen për dhimbje shpine, rëndim dhe ngurtësi në mëngjes, të cilat zhduken pas një ngrohje.

Dhimbje të tilla janë të buta, por disa pacientë mund të zhvillojnë lumbalgji për shkak të gjendjes së tyre – një dhimbje kronike, e zgjatur në rajonin e mesit, e shkaktuar nga acarimi i nervave dhe rrënjëve nervore.

Spondylarthrosis lumbale është rrallë një sëmundje e pavarur që çon në dhimbje të forta në shpinë, kur një person nuk është në gjendje të lëvizë. Me shtimin e çrregullimeve serioze neurologjike, duhet të konsiderohet gjithëpërfshirëse me patologjitë e tjera. Dhimbja në pjesën e poshtme të shpinës, mollaqet, pjesa e prapme e kofshës, ndjesia e dëmtuar në këmbë tregojnë osteokondrozën. Nëse një nerv shtrydh (vertebrat e deformuara kompresojnë nervat që kalojnë nëpër to), vërehen mpirje, ndjesi shpimi gjilpërash, djegie në ekstremitetet.

Disordersrregullime të rënda neurologjike, dhimbje të vazhdueshme, paaftësi të përkohshme të zgjatur, paaftësi mund të jenë rezultat i zhvillimit të komplikimeve të shkaktuara nga kjo patologji dhe sëmundjeve shoqëruese në rast të kërkimit të përkohshëm të ndihmës mjekësore.

Diagnostics

Diagnoza është e thjeshtë. Ankesat karakteristike të pacientit për ashpërsinë e dhimbjes dhe ngurtësinë, rezultatet e një ekzaminimi fizik të lëvizshmërisë së shtyllës kurrizore, palpimi i rajonit lumbosakral sugjerojnë që kjo po zhvillon një sëmundje. Me rëndësi të madhe në diagnozë ka metoda të tilla ekzaminimi:

 • Ekzaminimi me rreze X;
 • për përcaktimin e nyjeve të përflakur – një skanim radioizotopi i shtyllës kurrizore;
 • Skanimi i CT;
 • rezonancë magnetike (MRI).

Vlera më diagnostike është MRI, e cila ju lejon të vizualizoni nyjet ndërvertebrale, rruazat, disqet intervertebral, nervat, ligamentet, të diagnostikoni dëmtimin e nervave, nëse ka, të vendosni fazën e formimit të hernisë. Të njëjtat metoda përdoren për të identifikuar komplikimet. Me zhvillimin e dobësisë së muskujve dhe çrregullimeve të ndjeshmërisë, përdoret elektromografia dhe një test për shpejtësinë e përcjelljes nervore.

Trajtim

Trajtimi standard zgjat nga 1 deri në 3 javë dhe përbëhet nga opsionet e mëposhtme:

 • terapia e ilaçeve (analgjezikë, relaksues të muskujve, ilaçe anti-inflamatore jo-steroide (NSAIDs), hormone steroide);
 • bllokada terapeutike – injeksion i ilaçeve (kortikosteroideve dhe anestetikëve lokalë) në nyjet e shtyllës kurrizore për të lehtësuar dhimbjen dhe lehtësuar fryrjen;
 • massotherapy;
 • fizioterapi (p.sh. diateria me valë të shkurtër për relaksimin e muskujve dhe lehtësimin e dhimbjes);
 • tërheqje kurrizore (forma më e efektshme e trajtimit kur dhimbja e shpinës shkaktohet nga një nerv i shtypur);
 • gjimnastikë mjekësore, not (emëruar pas terapisë së ilaçeve);
 • rekreacion;
 • ndërhyrje kirurgjikale.

Këshillohet që të zhvillohen disa kurse trajtimi, edhe nëse pacienti nuk ka përkeqësim të gjendjes. Kjo zvogëlon rrezikun e relapsit të dhimbjes akute dhe nevojën për trajtim për shumë vite.

Baza për eliminimin e simptomave të dhimbjes është përdorimi i NSAIDs, të cilët kanë një efekt analgjezik, anti-inflamator, antipiretik (aspirinë, ketorolac, naproxen, nabumeton, ibuprofen). Terapia manuale, e cila mund të jetë e përshtatshme për disa pacientë, veçanërisht në muajt e parë të dhimbjes, në këtë rast ka kundërindikacione (rritje të kockave në sipërfaqet e trupave vertebral, paqëndrueshmëri e disa segmenteve, inflamator, artrit reumatoid).

Një operacion kirurgjik gjatë të cilit hiqen osteofitet tregohet vetëm si opsioni i fundit i trajtimit, në rast komplikimesh, në mungesë të dinamikës pozitive nga metodat konservative të trajtimit.

Rekomandimi më i zakonshëm për pacientët është gjimnastika, e cila do të ndihmojë në rritjen e forcës dhe elasticitetit të muskujve që mbështesin shtyllën kurrizore, zvogëlojnë ngurtësinë në shpinë dhe lehtësojnë dhimbjen. Shtë vërtetuar se kjo është procedura më efektive dhe qetësuese. Kohëzgjatja e rekomanduar e klasës është 15 minuta në ditë. Shtë e dobishme të kryeni ushtrime fizike për shtrirjen e muskujve të shpinës dhe shtyllës kurrizore, për elasticitetin e shtyllës kurrizore, forcimin e muskujve të barkut, ekstensorët e shpinës.

Ushtrimet e uljes statike për një muskul specifik ose grup muskujsh gjithashtu ndihmojnë në ruajtjen e forcës së muskujve.

Pacientët, zhvillimi i të cilëve i spondilartrozës lumbale shoqërohet me çrregullime metabolike, përshkruhen një dietë me përjashtim të mishit të kuq, patateve të bardha, kafesë, ushqimeve pikante, të kripura, të nxehta, yndyrore, pasi ato rrisin ngarkesën e acidit në trup. Rekomandohet të përfshini fruta dhe perime të pasura me vitamina A dhe C, ushqime që përmbajnë sasi të lartë kalciumi (qumësht, bajame, soje), omega-3 dhe vitaminë E (farat vajore, peshk, arra).

Lexo artikullin:  Ushtrimi për gju pas operacionit

Kursi i sëmundjes është dinamik dhe progresiv. Por në shumicën e rasteve, madje edhe disa javë terapi mund të zvogëlojë simptomat, të ndalojë ose ngadalësojë zhvillimin e saj.

❤️ Regjistrohuni në kanalin ✍️ Faleminderit për kohën tuaj! ❤️

? Informacioni jepet vetëm për qëllime arsimore popullore, nuk pretendon për referencë dhe saktësi mjekësore, nuk është një udhëzues për veprim. Mos u kënaqni me vetë-mjekimin. Konsultohuni me një specialist.

Farë është spondilartroza e shpinës lumbosakrale, trajtimi i sëmundjes

Spondylarthrosis e shpinës lumbosakrale dikur gjendej vetëm te njerëzit e moshuar, por tani sëmundja prek gjithnjë e më shumë të rinjtë nën 35 vjeç. Ndodhja e ndryshimeve në shpinë pa trajtim në kohë mund të çojë në pasoja të rënda. Për të shmangur aftësinë e kufizuar, është e rëndësishme të dini se çfarë shkaktoi zhvillimin e ndryshimeve patologjike, çfarë është spondilartroza e rajonit lumbosakral të shpinës, dhe, më e rëndësishmja, si ta trajtoni atë.

Në lidhje me sëmundjen

Sëmundja, e cila shkakton një efekt shkatërrues, por zhvillohet me zhvendosje, si dhe ndryshime në strukturën e disqeve ndërvertebrore, ka filluar të prekë gjithnjë e më shumë njerëz, pavarësisht nga mosha, dhe të ndikojnë në cilësinë e tyre të jetës. Në të njëjtën kohë, ngarkesa rritet në të gjitha zonat, dhe indet humbasin vetitë dhe elasticitetin e tyre. Gradualisht, formacionet kockore të quajtura osteofite fillojnë të shfaqen në këtë zonë.

Këto formacione shkaktojnë siklet, ndjenja të pakëndshme dhe dhimbje, të cilat kufizojnë ndjeshëm lëvizshmërinë e zonës së prekur të kornizës kockore. Spondilartroza e shtyllës lumbosakrale pa trajtim bëhet vatër kryesore për inflamacion reaktiv, dhe lëvizshmëria do të jetë plotësisht e kufizuar.

Happensfarë ndodh me shpinë

Për të kuptuar se çfarë ndryshimesh ndodhin me spondylarthrosis, është e rëndësishme të dini se si është rregulluar shtylla kurrizore. E gjithë shtylla kurrizore përbëhet nga rruaza që kanë procese dhe harqe. Lidhjet e fytyrës janë të vendosura në zgavrën midis tyre. Ata duken si një aeroplan dhe i lidhin të gjitha rruazat në një sistem të vetëm. Sipërfaqja e tyre është e mbuluar me një shtresë të parëndësishme të kërcit hialin, dhe gjithashtu është e rrethuar nga një qese artikulare, në të cilën ka një lëng, të ashtuquajturin lubrifikant, për lëvizjen e lirë të nyjeve. Disqet janë të vendosura midis rruazave, ky është indi i kërcit, i cili shërben si një zhvlerësim i shtyllës kurrizore gjatë lëvizjes. Të gjitha nyjet në strukturën anatomike janë të ndërlidhura në mënyrë anatomike dhe janë përgjegjës për një proces të veçantë, së bashku ato sigurojnë lëvizshmëri.

Nën ndikimin e faktorëve negativ, ndodh një shkatërrim gradual i indit të kërcit, midis nyjeve ekziston një ngushtim. Kjo çon në rritjen e presionit mbi rruazat, ato të poshtme vuajnë veçanërisht, pasi ato të sipërmet thjesht i shtrydhin ato, por nuk ka mbrojtje si të tillë.

Si rezultat i rritjes së stresit, fërkimi shkakton inflamacion në indet e buta. Muskujt, ligamentet midis tyre, mbaresa nervore dhe enët e gjakut që rrethojnë shtyllën kurrizore preken në mënyrë të barabartë. Gradualisht, neoplazmat nga indet e eshtrave fillojnë të formohen në skajet e rruazave, osteofitet ndryshojnë strukturën e shtyllës kurrizore, dhe gjithashtu kufizojnë funksionalitetin e saj.

Përveç kësaj, rritjet janë të parregullta në formë me skaj të mprehtë dhe dëmtojnë indin përreth. Ky proces çon në spazëm të muskujve, dhe osteofitet e mëdha kompresojnë mbaresat nervore dhe shkaktojnë dhimbje. Pa trajtim në raste të avancuara të spondilartrozës, ajo përfundon me shkrirje të rritjeve të kockave, dhe kjo sëmundje quhet spondilozë e një natyre deformuese.

Shkaqet

Për të parandaluar zhvillimin e spondilarthrosis dhe komplikimeve në shpinë lumbosakrale, të cilat mund të shkaktojë, është e nevojshme të njihen shkaqet e ndryshimeve patologjike. Trajtimi i sëmundjes bazohet jo vetëm në shtypjen e simptomave, por edhe në eliminimin e shkaqeve themelore.

Zhvillimi i çrregullimeve të lidhura me shpinë, në shumicën e rasteve, shoqërohet me një shkelje të proceseve metabolike në trup. Për njerëzit e moshuar, kjo është një nga arsyet kryesore për zhvillimin e sëmundjes. Përveç kësaj, spondilartroza e shtyllës kurrizore në rajonin lumbosakral mund të ndodhë si një ndërlikim i sëmundjeve të tjera, në veçanti të osteokondrozës.

Dhe gjithashtu arsyet e zhvillimit të spondilartrosis përfshijnë:

 • dëmtimet e një natyre të ndryshme;
 • mikrotrauma kurrizore;
 • sjellje e pasaktë;
 • tendosje e madhe fizike;
 • mungesa e lëvizshmërisë së nevojshme.

Përveç kësaj, sëmundja mund të jetë rezultat i zhvillimit jonormal të shtyllës kurrizore dhe përbërësve të saj.

dëshmi

Pjesët deformuese të spondilartrozës kurrizore të shtyllës lumbosakrale zhvillohen ngadalë dhe mund të mos ndjehen në fillim. Manifestimet e para ndodhin kur ndodhin ndryshime serioze në strukturat e rruazave. Nga shenjat kryesore karakteristike të sëmundjes, vlen të theksohen:

 • dhimbje të një natyre të ndryshme në rajonin e mesit;
 • presion në pjesën e poshtme të shpinës;
 • rrezatim dhimbje në kofshë, perineum.

Këto manifestime ndodhin kryesisht me ushtrime të vogla ose aktivitet fizik. Simptomat e përparimit ndodhin në pushim dhe janë shqetësuese edhe në ëndërr.

Kufizimi i lëvizshmërisë si simptomë e sëmundjes manifestohet në fazat e përparuara të sëmundjes, kur ndryshimet degjeneruese ose distrofike bëhen të pakthyeshme pa ndërhyrjen e një specialisti. Një humbje e plotë e funksionit motorik ndodh me okluzion të plotë të hapësirës ndërvertebrale.

Ajo që e dallon sëmundjen nga sëmundjet e tjera të sistemit muskulor është mungesa e dobësisë në gjymtyrë dhe mpirje. Nëse shenja të tilla shfaqen me simptomat e mbetura, atëherë shtylla kurrizore ndikon jo vetëm në spondylarthrosis.

Diagnostics

Manifestimi i ndonjë shenje shkeljeje është arsyeja për të shkuar në spital. Vetëm një specialist mund të kryejë një ekzaminim të plotë dhe të vendosë një diagnozë të saktë të spondylarthrosis lumbosacral, shkaqet e saj, dhe gjithashtu të zgjedhë një metodologji efektive të trajtimit.

Diagnoza përfshin një ekzaminim vijues të zonës së prekur:

 1. Prekje. Gjëja e parë që mjeku frekuentues bën në ekzaminimin fillestar. Ndryshimet sipërfaqësore midis rruazave dhe ndryshimeve degjenerative mund të ndihen me gishta.
 2. Ekzaminimi me rreze X. Në fotografi mund të gjeni formacionet e para, kalcifikimet, të cilat bëhen në të ardhmen osteofite, si dhe distrofia e rruazave ose ngushtimi i çarjeve.
 3. Skanimi i CT. Ju lejon të vizualizoni dhe vlerësoni plotësisht fushën e dëmtimit dhe gjendjen e rruazave individuale dhe kërcit.
 4. Skanimi nga radioizotopët. Studimi zbulon përqendrimet e inflamacionit rreth proceseve.

Bazuar në anketën, zhvillohet një regjim individual i trajtimit për trajtimin e spondilartrozës së shtyllës kurrizore dhe zona dhe faza e zhvillimit të sëmundjes njihen saktësisht.

Therapies

Rezultati i zhvillimit të ndryshimeve patologjike në spondilartroza është formimi i proceseve kockore dhe humbja e lëvizshmërisë. Trajtimi për të eleminuar osteofitet nuk ekziston, pra, terapia ka për qëllim eliminimin e simptomave të sëmundjes dhe ndalimin e procesit të shkatërrimit të vertebrave. Po trajtohen dy trajtime:

 • metodat konservative;
 • ndërhyrje kirurgjikale.

Trajtimi fillon me metoda konservative, nëse nuk ka indikacion të drejtpërdrejtë për kirurgji. Ai përfshin një qasje të integruar për shtypjen e simptomave të sëmundjes, si dhe lehtësimin e gjendjes së përgjithshme.

Terapia e mjekimit

Me ndihmën e ilaçeve, ju mund të lehtësoni ënjtjen, të shtypni dhimbjen dhe të zvogëloni inflamacionin në zonën e prekur. Pas eleminimit të simptomave, ilaçet do të përmirësojnë ndjeshëm lëvizshmërinë vertebrale. Më shpesh, përdoren ilaçe anti-inflamatore jo-steroide, në rast të dhimbjes së fortë, jepet një injeksion i anestezisë kurrizore.

Pas eliminimit të shenjave të sëmundjes, terapia është përshkruar për të shtypur aktivitetin e procesit patologjik. Për të lehtësuar spazmat e muskujve, përshkruhen relaksues të muskujve, dhe kondroprotektorët përdoren për të ndaluar degjenerimin e kërcit. Përdorimi afatgjatë i ilaçeve mund të shkaktojë efekte anësore, por ndalimi i trajtimit është i rrezikshëm. Nëse kondroprotektorët tolerohen dobët nga trupi ose në kompleks aplikoni ointments për përdorim të jashtëm. Një nga ilaçet më efektive në këtë grup është Chondroxide, një copë relativisht e re nanoplast forte nuk është inferiore ndaj saj.

fizioterapi

Shtë një pjesë e rëndësishme e trajtimit gjithëpërfshirës të spondylarthrosis në shpinë lumbosakrale. Për depërtimin më të mirë dhe përshpejtimin e efektit të ilaçeve, përdoret elektroforeza. Por ata përdorin edhe metoda të tjera për të ndikuar në indin e deformuar të kërcit dhe shpinë të prekur:

 • magnetotherapy;
 • terapi diadinamike;
 • phonophoresis.

Mos harroni për terapinë manuale, masazhi terapeutik ose akupunktura jo vetëm që lehtëson simptomat, por gjithashtu aktivizon proceset metabolike, përmirëson daljen e lëngut limfatik dhe ndikon pozitivisht në funksionimin e sistemit nervor.

Gjimnastika terapeutike nuk është më pak e rëndësishme, nuk është e lehtë të luash sport ose edukim fizik, i cili është i rrezikshëm në këtë sëmundje, por një kompleks ushtrimesh speciale. Të gjithë ata kanë për qëllim përmirësimin, forcimin e muskujve, dhe gjithashtu nuk lejojnë që sëmundja të përparojë.

Kirurgji

Kur metodat konservatore janë të pafuqishme ose sëmundja është shumë e avancuar, drejtohuni ndërhyrjes kirurgjikale. Gjatë operacionit, kirurgu eliminon ngjeshjen e mbaresave nervore, dhe gjithashtu heq pjesërisht kalcifikimet që nuk u bënë osteofite dhe korrigjon shtyllën kurrizore. Shtë e pamundur për të kuruar plotësisht sëmundjen edhe me ndihmën e ndërhyrjes kirurgjikale, por është e mundur të ndaloni rrjedhën e sëmundjes, si dhe të eliminoni manifestimet e sëmundjes.

Vetë-mjekimi, si dhe injorimi i problemit nuk do të çojë në asgjë tjetër përveç komplikimeve dhe pasojave serioze, prandaj, në manifestimet e para të shkeljeve është e rëndësishme të konsultoheni me një mjek. Vetëm trajtimi në kohë dhe pajtueshmëria me të gjitha rekomandimet e një specialisti mund të jetë një shans për shërim.

Spondylarthrosis lumbale

Spondylarthrosis lumbale është një lezion kronik progresiv i nyjeve të shtyllës kurrizore, i shoqëruar me rrallim dhe shkatërrim të kërcit, ndryshime në kapsulën e përbashkët, muskujt dhe ligamentet, si dhe shfaqjen e rritjeve margjinale (osteofitet). Shtë një sëmundje multifaktoriale, në shumicën e rasteve ndodh për shkak të plakjes natyrale të shtyllës kurrizore, por mund të provokohet nga dëmtimet, çrregullimet e sjelljes, anomalitë kongjenitale. Manifestohet nga dhimbja dhe kufizimi i lëvizshmërisë. Radiografia përdoret për të sqaruar diagnozën. Trajtimi zakonisht është konservator: bllokada, masazh, fizioterapi, terapi ushtrimore.

ICD-10

Përmbledhje

Spondylarthrosis lumbale (nga greqishtja. Spondylos vertebra + artroza) është një nga format e artrozës që prek nyjet e fytit (harkut) të shtyllës kurrizore dhe nyjeve të vendosura midis trupave vertebral. Shoqërohet me ndryshime patologjike nga ana e të gjitha elementeve të nyjes: kërc artikular, kockë themelore, kapsulë, ligamente dhe muskuj periartikular. Spondylarthrosis lumbale është jashtëzakonisht e përhapur, zbulohet në 85-90% të pacientëve të moshuar. Në prani të faktorëve të caktuar (lëndime, hipermobilizëm të segmenteve vertebral, keqformime kongjenitale të shtyllës kurrizore, etj), mund të zhvillohet te të rinjtë e moshës 25 vjeç e më të vjetër.

Shpesh kombinohet me sëmundje të tjera degjenerative-distrofike të shpinës së mesit – osteokondrozën dhe spondilozën e mesit, ndërsa të tre proceset patologjike përkeqësojnë njëra-tjetrën. Në disa raste, së bashku me sëmundjet e listuara, mund të shkaktojë simptoma neurologjike. Trajtimi i spondilarthrosis lumbale mund të bëhet nga vertebrologët, ortopedistët, traumatologët, dhe në rast të çrregullimeve neurologjike, neurologë dhe neurokirurgë.

Shkaqet

Specialistët në fushën e traumatologjisë dhe ortopedisë ende nuk kanë qenë në gjendje të përcaktojnë me saktësi shkakun rrënjësor që nënkupton zhvillimin e spondilartrozës lumbale, megjithatë, është vërtetuar se kjo patologji është një sëmundje multifaktore, zhvillimi i saj mund të jetë për shkak të një predispozicioni gjenetik, d.m.th. ndikimet mjedisore, ose një ndërthurje e këtyre faktorëve. Ekziston një lidhje e qartë me moshën (shkalla e incidencës rritet ndjeshëm në moshë dhe pleqëri) dhe me seksin (gratë sëmuren dy herë më shpesh se burrat).

Anomalitë kongjenitale të palcës lumbare kontribuojnë në zhvillimin e hershëm të spondylarthrosis, duke përfshirë edhe mos mbylljen e harkut vertebral, sakralizimin (shkrirjen e sakumit dhe vertebrën V mesore) dhe lumbarizimin (formimi i një vertebrash shtesë lumbale për shkak të ndarjes së sipërme pjesë e sakrumit). Dëmtimi i tropizmit artikular është gjithashtu i rëndësishëm – një gjendje në të cilën nyjet e fytyrës janë të vendosura në mënyrë asimetrike, gjë që kërkon një shpërndarje të pabarabartë të ngarkesës në shpinë.

Ndër faktorët ekzogjenë që kontribuojnë në zhvillimin e spondilarthrosis lumbare janë dëmtimet dhe ngarkesat e tepërta në shpinë. Mundësia e dëmtimeve të shtyllës kurrizore rritet me moshën, gjë që kryesisht vjen nga përkeqësimi i aftësisë fizike. Të ballafaquar me një ushtrim fizik të pazakontë, njerëzit e moshës së mesme dhe të pleqërisë, të cilët nuk i kushtojnë vëmendje të mjaftueshme veprimtarisë fizike, shpesh tejkalojnë dhe marrin mikrotraumë që kontribuojnë në shfaqjen dhe zhvillimin e ndryshimeve artritike në nyjet e fytyrës.

Ngarkesa e tepërt në pjesën e poshtme të shpinës zakonisht shkaktohet nga pesha e tepërt (përfshirë trashje) ose kushteve të punës: ngritja e ngarkesave të rënda, qëndrimi i zgjatur në një pozicion të detyruar, etj. Sportet në të cilat ngritja e peshave (ngritës të peshave) mund të luajë një rol ose lëvizje intensive në kurrizore lumbale. Përveç kësaj, paqëndrueshmëria vertebrale, e cila shpesh ndodh ndërmjet IV dhe V ose III dhe IV vertebrave lumbale, dallohet si një kategori e veçantë nosologjike.

Patogjeneza

Pika e fillimit të spondilartrozës lumbale është zakonisht një shkelje e funksionit të shuarjes së bërthamës xhelatinoze të diskut intervertebral. Për shkak të mbingarkesës, bërthama bëhet më pak elastike, lartësia e diskut zvogëlohet dhe rritet presioni mbi nyjet e fasadës dhe sipërfaqet artikulare të rruazave. Presioni i tepërt në kërc çrregullon aktivitetin normal të kondrociteve – qelizave që sintetizojnë kolagjenin, i cili është pjesë e indit të kërcit. Struktura e kërcit është e thyer, shtresa e saj bëhet më e hollë, dhe sipërfaqja bëhet e pabarabartë.

Lexo artikullin:  Artriti reumatoid i nyjes së gjurit se si të kurohet

Për shkak të uljes së lartësisë së diskut, simetria prishet kur stresohen ligamentet e shtyllës kurrizore dhe muskujve paravertebral, gjë që çon në një shpërndarje të pabarabartë të ngarkesës në strukturat e kockave dhe të kërcit dhe përkeqëson më tej ndryshimet patologjike në nyje të shtyllës kurrizore. Në një fazë të caktuar, inflamacioni ndodh në nyje, duke kontribuar në lëshimin e ndërmjetësuesve inflamatorë dhe lirimin e prostaglandinave dhe kolagjenazave që shkatërrojnë kolagjenin e kërcit artikular.

Simptomat e spondylarthrosis

Simptoma kryesore e patologjisë është dhembja e dhimbjes, e cila në disa raste mund të rrezatojë në ijet dhe mollaqet. Parethesia dhe mpirja, si rregull, nuk ndodhin. Në fazat fillestare të dhimbjes, ato shfaqen vetëm në momente të aktivitetit fizik: kur ngrini peshat, ndryshoni qëndrimin, lakimin, ecjen, etj. Në të ardhmen, sindroma e dhimbjes bëhet më e fortë, dhimbjet fillojnë të shqetësojnë natën, në pushim dhe me lëvizje të lehta.

Në varësi të shkakut të zhvillimit, dallohen disa lloje të dhimbjes në spondilartroza lumbale. Dhimbjet fillestare shfaqen gjatë lëvizjeve pas një periudhe pushimi dhe zakonisht zhduken brenda 20-50 minutave. Dhimbja mekanike shfaqet për shkak të stresit të zgjatur në shpinë dhe, si rregull, intensifikohet në mbrëmje. Dhimbja për shkak të periartritit karakterizohet nga shfaqja ose forcimi në procesin e lakimit ose përkuljes anësore të trungut. Shkaku i dhimbjes në bllokadë është ngjeshja e rrënjëve nervore nga osteofitet.

Diagnostics

Për të konfirmuar diagnozën e spondilartrozës lumbale, kryhen rreze X të shpinës së mesit. Me spondylarthrosis, zbulohet një ngushtim i hapësirave të nyjeve, më e theksuara në pjesën e poshtme të palcës lumbale, skleroza subkondrale dhe osteofitet përgjatë skajeve të nyjeve të fytyrës. Mund të zbulohen gjithashtu erozione të përbashkëta, cista dhe subluksacione të nyjeve. Për të vlerësuar përfshirjen e indeve të buta dhe shkallën e tyre të kompresimit, MRI e shtyllës kurrizore përshkruhet nëse është e nevojshme. Në prani të simptomave neurologjike (që vërehen zakonisht me një kombinim të spondylarthrosis me sëmundje të tjera distrofike të shpinës), pacienti është referuar për konsultim me një neurolog.

Trajtimi i spondilartrozës lumbale

Trajtimi i sëmundjes në shumicën dërrmuese të rasteve është konservativ. Rolin më të rëndësishëm e luan terapia jo-drogë, e cila përfshin ushtrime masazhesh dhe fizioterapie. Masazhi zvogëlon spazmin e muskujve, ndihmon në aktivizimin e qarkullimit të gjakut dhe metabolizmit të indeve në zonën e prekur. Terapia e ushtrimeve ndihmon në uljen e dhimbjes dhe rivendosjen e veprimtarisë funksionale të shtyllës kurrizore. Në të njëjtën kohë, procedurat fizioterapeutike janë të përshkruara: ultratinguj, elektroforezë e kobaltit, squfurit dhe zinkut, fonoforeza me hidrocortizon dhe magnetoterapia.

Për të zvogëluar dhimbjen akute në mungesë të shenjave të inflamacionit të rëndë, përdoret paracetamoli ose tramadoli. Në prani të efekteve inflamatore, NSAIDs janë të përshkruara: celecoxib, meloxicam, nimesulide, ibuprofen, diklofenac, etj. Së bashku me format e tabletës, përdoren xhel dhe ointments anti-inflamatorë dhe ngrohës. Me spazma të rënda, përdoren qetësuesit e muskujve: tizanidine, tolperisone dhe baclofen. Për më tepër, vitet e fundit, me artrozë të lokalizimit të ndryshëm, përfshirë spondilartrozën, së bashku me ilaçet e listuara më lart, kondroprotektorët përshkruhen gjithnjë e më shumë: ekstrakt peshku detar, glukozaminë, kondroitinë sulfate, etj. Këto ilaçe parandalojnë përparimin e ndryshimeve degjenerative në indet e kërcit dhe ngadalëson zhvillimin e spondilartrozës.

Me dhimbje të vazhdueshme, ato prodhojnë bllokime me novokainë dhe kortizon në zonën e nyjeve të fytyrës. Përveç kësaj, në mungesë të efektit të trajtimit konvencional, shkatërrimi i radiofrekuencës minimale invazive të receptorëve të dhimbjes në zonën e nyjeve të prekura kryhet ndonjëherë. Procedura tolerohet mirë nga pacientët dhe kryhet në një klinikë.

Nëse trajtimi konservator është i paefektshëm në pacientët e rinj, operacionet kirurgjikale kryhen në disa raste, gjatë të cilave mjeku instalon implante të veçanta midis proceseve spinoze – spoilers interspinous. Këto modele ndihmojnë në zgjerimin e foramenit ndërvertebral dhe zvogëlojnë ngarkesën në disqet vertebral. Operacioni i përket kategorisë së ndërhyrjeve kirurgjikale relativisht më pak traumatike dhe mund të kryhet nën anestezi lokale, si në spital, ashtu edhe në baza ambulatore. Kjo zgjeron mundësitë e përdorimit të teknikës në trajtimin e pacientëve të moshuar, të cilët shpesh vuajnë nga sëmundje shoqëruese somatike dhe janë të vështira për të toleruar anestezinë e përgjithshme dhe operacionet e gjera.

Prognoza dhe parandalimi

Prognoza për spondylarthrosis lumbale është zakonisht e favorshme. Trajtimi i rregullt dhe respektimi i rekomandimeve të mjekut në shumicën e rasteve ndihmon në ruajtjen e funksionalitetit të shtyllës kurrizore dhe zvogëlimin e dhimbjes. Aftësia e kufizuar në një proces të izoluar nuk cenohet me përjashtim të periudhave të rëndimit. Me një kombinim të spondylarthrosis me sëmundje të tjera degjeneruese të shtyllës kurrizore, zhvillimi i radikulitit, formimi i hernies së diskut dhe shfaqja e simptomave neurologjike është e mundur. Parandalimi parashikon ruajtjen e një aktiviteti të mjaftueshëm fizik, përjashtimin e faktorëve që kontribuojnë në zhvillimin e spondylarthrosis.

Si ndodh spondilartroza e shtyllës lumbosakrale?

Sëmundja shpesh prek njerëzit pas gjashtëdhjetë. Por ka edhe raste tek të rinjtë që kanë lëndime kurrizore. Deformimi i spondilartrozës së shtyllës lumbosakrale çon në paaftësi, kështu që duhet të fillohet të trajtohet sa më shpejt që të shfaqen shenjat e para.

Cfare eshte?

Kjo është një sëmundje e rrezikshme e një natyre kronike, e cila është shkaktuar nga deformimi i shtyllës kurrizore në sakrum dhe shpinës së poshtme. Për shkak të zhvillimit të osteoartritit, elementët e shtyllës kurrizore fillojnë të shemben. Gradualisht, ligamentet, kërc, tendinat, kockat janë të përfshira në proces.

Me kalimin e kohës, zhvillohen komplikime të rënda. Shpina humbet elasticitetin dhe pushon së përmbushuri funksionet e saj. Një person mund të bëhet i paaftë, dhe në raste të rënda, mund të qëndrojë në shtrat.

Cilat rruaza preken dhe si etiketohen?

Shtë zakon të ndash me kusht kolonën kurrizore në seksione. Do seksion ka shënimin e vet. Vrimat e rajonit lumbar tregohen me shkronjën L, dhe rruazat sakrale me shkronjën S.

Eachdo rruazë e një seksioni të veçantë ka numrin e vet. Dhe kur është e nevojshme të tregohet saktësisht se ku ndodhet patologjia, tregohen shkronja dhe numri që i përkasin rruazave. Spondilarthrosis në segmentin l5 s1 – nëse ekziston një lezion midis vertebrave të mesit të poshtëm dhe sipërm sakral të sipërm.

Nëse preken disa rruaza menjëherë, ato ekstreme tregohen në përcaktim. Përcaktimi l3s1 do të thotë që preken lumbra e parë sakrale dhe e tretë, e katërt dhe e pestë.

Spondylarthrosis ndodhet midis vertebrave. Dhe për ta treguar atë, këto shenja të njëjta përdoren gjithashtu. Indikuar janë ato rruaza midis të cilave ka shkelje:

 • Spondylarthrosis l4 l5 l5 s1 tregon një patologji midis vertebrave të katërta dhe të pesta lumbale, dhe midis sakrale të pestë lumbale dhe të parës.
 • Spondylarthrosis në nivelin e segmenteve l1 s1 nënkupton një sëmundje të të gjitha fragmenteve të shpinës së ulët dhe sakrale.
 • Spondilarthrosis në nivelin l5 s1 tregon një patologji të seksionit lumbosakral kufitar.

Dhimbja e shpinës mund të jetë jo vetëm në ato segmente që preken nga sëmundja, por gjithashtu mund t'u jepet organeve fqinje. Duke lokalizuar këtë dhimbje, mund të përcaktoni se në cilën rruazë ekziston një patologji:

 • Nëse pjesa e sipërme e shpinës dhe barku dhe të gjitha pjesët e sipërme të shtyllës kurrizore janë të lënduara, ka shkelje në zonat l1l2 dhe l2l
 • Dhimbja në ijë, krah, kraharor dhe perineum sugjeron patologji në l3l
 • Për dhimbje në nyjen e hip, mollaqe dhe vithe mund të dyshohet patologjia në l4l
 • Spondilartroza në nivelin e l4 s1 jep të njëjtat simptoma si ato të mëparshme.
 • Spondilartroza në segmentin l5 s1 jep dhimbje në këmbë, kofshë dhe këmbën e poshtme.

Gratë kanë më shumë të ngjarë të zhvillojnë këtë sëmundje. Kjo është për shkak të gestacionit dhe lindjes së fëmijëve.

Shkaqet e patologjisë

Kjo pjesë e shtyllës kurrizore është një departament që merr ngarkesën kryesore. Prandaj, ai është më i ndjeshëm ndaj këtyre shkeljeve. Simptomat e spondilartrozës së shtyllës lumbosakrale mund të ndodhin për arsyet e mëposhtme:

 • aktiviteti i ulur;
 • pesha e tepërt;
 • defektet e shtyllës kurrizore, lakimi;
 • dëmtimet e palcës kurrizore;
 • anomalitë kongjenitale;
 • veshin e përbashkët;
 • çrregullime metabolike, ndryshime endokrine.

Pavarësisht nga shkaku, patologjia shoqërohet me dhimbje. Dhe sa më shumë të shpërfillet sëmundja, aq më shumë bëhet dhimbja.

Shkalla e ashpërsisë

Sëmundja është e ndarë me kusht në disa shkallë të ashpërsisë. Secila prej tyre shoqërohet me simptoma të caktuara.

Shkallë 1

Karakterizohet nga dhimbje të rralla në rajonin sakro-lumbar. Ato ndodhin pas imobilitetit të zgjatur ose nën ngarkesë. Gjatë kësaj periudhe, pacientët rrallë kërkojnë ndihmë, dhe sëmundja mund të përcaktohet rastësisht nëse pacienti ekzaminohet.

Shkallë 2

Dhimbja bëhet më e shpeshtë, por prapë nuk i shkakton pacientit shumë telashe. Vetëm disa pacientë në këtë fazë shkojnë te mjeku. Trajtimi i filluar në këtë kohë mund të shpëtojë plotësisht një person nga sëmundja.

Shkallë 3

Në fazën e tretë, simptomat shprehen. Ndryshimet e vërejtura tashmë në indet kockore-kockore, dhimbja bëhet e padurueshme, dhe ënjtja me inflamacion është e dukshme.

Shkallë 4

Kjo është forma më e rëndë e sëmundjes në të cilën pacienti mund të marrë një paaftësi. Trajtimi konservativ nuk ndihmon, shpina humbet lëvizshmërinë, parregullsi të pakthyeshme.

Sëmundja duhet të diagnostikohet në fazat e hershme, përndryshe mund të çojë në pasoja të rënda. Shkalla e fundit mund të trajtohet vetëm kirurgjikale. Por operacioni jo gjithmonë jep një rezultat pozitiv.

Diagnostics

Shkalla e parë e sëmundjes është e vështirë të zbulohet pa pajisje speciale. Faza e dytë mund të përcaktohet nga një specialist me përvojë bazuar në një anamnezë. Por për një diagnozë të saktë, gjithashtu nevojitet një rreze x ose ultratinguj.

Më shpesh, sëmundja diagnostikohet në fazën e tretë. Gjatë kësaj periudhe, pacienti bëhet i vështirë për të lëvizur, dhe ai detyrohet të konsultohet me një mjek. Ai do të përshkruaj një ekzaminim të plotë të shtyllës kurrizore dhe në bazë të tij do të përshkruajë trajtim. Për diagnozën, përdoren rreze X, ultratinguj, MRI dhe CT.

Si ta trajtojmë sëmundjen?

Si ta trajtojmë spondilartrozën e shtyllës lumbosakrale? Një specialist kompetent përshkruan terapi komplekse. Bërja e mjekimit vetë është e papranueshme. Kjo mund të shkaktojë paaftësi. Në varësi të ashpërsisë së patologjisë, mjeku mund të përshkruajë ilaçe ose trajtim kirurgjik.

Mjekim

Në tre fazat e para, kur akoma nuk kanë ndodhur ndryshime të pakthyeshme, sëmundja trajtohet me sukses me ilaçe. Për ta bërë këtë, përshkruani pilula, injeksione dhe ointments që lehtësojnë dhimbjen dhe inflamacionin.

Mjeku përshkruan barna të tilla për trajtimin e spondilartrozës së shtyllës lumbosakrale: Diklofenac, Terraflex, Ibuprofen, Midokalm dhe të tjerët.

Injeksione për spondilartroza të shtyllës lumbosakrale ndonjëherë përshkruhen në formën e një bllokade me Novocaine ose analgjezikë.

kirurgjike

Nëse kanë ndodhur ndryshime të pakthyeshme në shpinë, mjeku përshkruan kirurgji. Operacioni është kompleks dhe kryhet në departamentin neurokirurgjik. Rezultatet mund të mos jenë gjithmonë pozitive. E gjitha varet nga përvoja e kirurgut dhe nga shkalla e dëmtimit në shpinë.

Ndonjëherë defekti është aq i fortë sa mjeku duhet të heqë plotësisht vertebrën e shkatërruar dhe të vendosë një protezë në vend. Ky është një operacion shumë i shtrenjtë, por shpesh nuk ka ndonjë alternative tjetër. Pa të, pacienti nuk do të dalë nga shtrati.

Pain Relief

Dhimbja në sakrum dhe në pjesën e poshtme të shpinës është e njohur për një kohë të gjatë. Dhe në çdo kohë njerëzit u përpoqën ta heqin qafe atë. Si rezultat, u gjetën shumë ilaçe që ndihmojnë në trajtimin e spondilartrozës lumbosakrale:

 • Përdorimi i masazhit terapeutik jep një efekt të mirë. Duhet të bëhet me kujdes, pa shtypur në shpinë. Përdorimi i tij rrit qarkullimin e gjakut në rajonin e mesit, i cili ndihmon në përmirësimin e gjendjes dhe shërimin më të shpejtë. Për zbatimin e tij, përdoren vajra të ndryshëm, të përgatitur sipas recetave të vjetra: lulet e calendula injektohen në vaj ulliri ose luledielli për një kohë të gjatë. Falë këtij mjeti, dhimbja dhe inflamacioni lehtësohen.
 • Një efekt pozitiv është aplikimi i rrepkës së bluar në pjesën e poshtme të shpinës. Ju duhet të aplikoni përmes pëlhurës në mënyrë që të mos merrni djegie të lëkurës. Nëse fillon djegia, rrepkë duhet të hiqet. Ju mund të aplikoni gjethe rrikë. Ai gjithashtu ngroh, por mund të djegë lëkurën, kështu që duhet pasur kujdes.
 • Shtë e dobishme të shtoni bimë të ndryshme medicinale me një efekt qetësues në ujë dhe të merrni banjot. Mint, pluhuri i sana, mustarda janë të përshtatshme për këtë.
 • Ata gjithashtu bëjnë kompresa të ndryshme të ngrohjes në rajonin e mesit me përdorimin e alkoolit, mjaltit dhe përbërësve të tjerë. Mbushja me tinkturat e bimëve ndihmon mirë.
 • Nxehtësia e thatë në formën e rërës së ndezur, e derdhur në një qese prej liri gjithashtu mund të lehtësojë dhimbjen.

Të gjitha këto procedura mund të bëhen natën para gjumit. Pas tyre shkoni në shtrat në një shtrat të ngrohtë.

Diseasesdo sëmundje e shtyllës kurrizore është e rrezikshme. Spondylarthrosis nuk është përjashtim, ai mund të imobilizojë plotësisht një person nëse e drejtoni atë në fazën e fundit.

ExpertNews Shqipëri