Simptomat infektive të artrozës dhe trajtimi

Për shumicën e njerëzve, artriti dhe artroza janë një sëmundje e njëjtë. Në fakt, këto janë dy sëmundje të pavarura. Në rastin e parë, ndodhin procese inflamatore, dhe në të dytën, ndryshime të thella strukturore. Edhe pse në praktikë ata shpesh mund të zhvillohen së bashku. Me artrozë, dëmtimi distrofik në nyje është karakteristik. Kryesisht për shkak të ndryshimeve natyrore të lidhura me moshën.

Shkaqet e

Janë mjaft të shumta. Sipas tyre, sëmundja mund të ndahet në dy kategori:

 1. Artroza primare (idiopatike). Ndryshimet patologjike ndodhin për shkak të ndryshimeve të lidhura me moshën në të gjithë organizmin. Gratë janë më të prirura ndaj sëmundjes.
 2. Artriti sekondar. Ka shumë arsye për zhvillimin e tij. Shoqërohet me dëmtim të furnizimit të gjakut, ekuilibrin e kripës, çekuilibër hormonal. Dhe gjithashtu arsyet janë: dëmtimet, defektet kongjenitale të nyjës, sëmundje të ndryshme (tuberkulozi, etj.), Etj.

Grupi i rrezikut i prirur ndaj artrozës përfshijnë:

 • Personat e pensionit dhe moshës së pensionit.
 • Njerëzit e trashë (duke qenë mbipesha krijon një ngarkesë të konsiderueshme në kërc artikular).
 • Atletë profesionistë.
 • Punëtorët, procesi i të cilëve është i lidhur me punë fizike dhe kushte të pafavorshme pune.

Kjo sëmundje është shumë e rrezikshme. Dëmtimet strukturore ndodhin shumë kohë përpara se të fillojnë të shfaqen shenjat e para.

Simptomat dhe fazat e sëmundjes

Më shpesh, artroza ndikon në nyjet e gjurit dhe hip. Të tjerët janë shumë më pak të zakonshëm.

Simptomat kryesore të artrozës:

 • Pain. Ka një lidhje të drejtpërdrejtë me aktivitetin fizik. Me ecje të gjatë ose vrapim, intensifikohet. Në pushim zvogëlohet. Por gjithashtu dhimbja mund të intensifikohet gjatë natës dhe në mot të lagësht. Natën, kongjestioni venoz ndodh dhe rritet presioni intraoses i gjakut. E ashtuquajtura "dhimbje fillestare", e cila ndodh kur fillon lëvizja, është karakteristike. Atëherë kur personi shpërndahet, dhimbja qetësohet. Kjo është për shkak të faktit se grimcat e indeve të shkatërruara në bashkim vendosen në sipërfaqe lëvizëse. Nga muret e lëmuara shndërrohen në një “qilim të egër”.
 • Krizë dhe çarje në të përbashkët. Ndërsa sëmundja përparon, ato bëhen më të forta dhe më të dallueshme.
 • Kufizimi në lëvizjen e bashkimit. Shoqërohet me një rënie të lumenit artikular, ngërçe muskulore.
 • Ellingnjtje dhe deformim i jashtëm i nyjës. Ndodh për shkak të rritjes së osteofiteve dhe një sasie të madhe të lëngut synovial (sinovitit).

Sëmundja është kryesisht kronike. Prandaj, sëmundja ka periudha të faljes. Një përkeqësim i sëmundjes mund të ndodhë pas hipotermisë ose një ushtrimi të rëndë fizik (artrozë akute).

Sëmundja vazhdon në 3 faza:

 1. Në fazën e parë, sëmundja është pothuajse asimptomatike. Ndonjëherë ndodhin dhimbje të butë dhe parehati. Zakonisht ndodhin pas ushtrimit dhe kalojnë në pushim.
 2. Në fazën e dytë, shkatërrimi i indit artikular fillon. Osteofitet shfaqen në lëngun sinovial. Dhimbja është më e theksuar, dëgjohen thërrime.
 3. Në fazën e tretë, dhimbja bëhet e padurueshme. Ajo nuk varet më nga lëvizja dhe pushimi. Lëvizshmëria e nyjës është mjaft e kufizuar. Në këtë fazë, sëmundja e artrozës është e vështirë për tu kuruar.

Shtë më mirë të filloni trajtimin në fazën e parë. Kjo do të ndihmojë në uljen e ndjeshme të pasojave për një person të sëmurë.

Diagnoza e sëmundjes

Vendimi merret në bazë të të dhënave klinike dhe laboratorike. Kryhet një ekzaminim me rreze x të bashkimit të prekur. Testet e gjakut dhe urinës bëhen për diagnozë diferenciale (me artrozë, treguesit zakonisht janë normale, por me artrit ato ndryshojnë). Vetëm me ekzaminimin gjithëpërfshirës të të dhënave anamnestike mund të bëhet një diagnozë e saktë.

Metodat e shërimit

Trajtimi i artrozës fillohet më së miri në fazat e hershme kur nuk ka ndryshime të thella strukturore në nyje. Janë përshkruar ilaçe të ndryshme që ndalojnë dëmtimin e mëtejshëm patologjik. Terapia për këtë sëmundje është e zgjatur. Përjashton stresin fizik në nyjet e lënduara. Rekomandohen qetësues kundër ilaçeve dhe ilaçeve anti-inflamatore (ibuprofen, diklofenak, indomethacin dhe të tjerët). Si të kuroni artrozën, mjeku duhet të vendosë. Zgjedhja e metodës së trajtimit varet nga faza e sëmundjes, kursi dhe dinamika e saj.

Ndoshta mund të përshkruhen ointments të ndryshme të ngrohjes. Falë përbërësve të tyre, ata përmirësojnë qarkullimin e gjakut. Në përputhje me rrethanat, rrit metabolizmin dhe rigjenerimin e indeve. Në fazat e mëvonshme, me shkatërrim të plotë të nyjes, përshkruhet trajtimi kirurgjikal – endoprostetikë.

Një metodë e rëndësishme e trajtimit shtesë është fizioterapia. Rezultate të mira jepen nga emërimi i gjimnastikës, procedurave të ujit, lazerit dhe terapisë magnetike.

Mjetet juridike popullore dhe parandalimi

Për trajtimin e artrozës, ekzistojnë disa mjete juridike popullore. Për ta bërë këtë, përdorni gjethe thupër, fara selino, kanellë, rrënjë elecampane, etj. Isshtë e rëndësishme të mbani mend se këto fonde vetëm nuk do të jenë të mjaftueshme. Do të jetë më efektive t'i përdorni ato së bashku me një trajtim të kualifikuar mjekësor.

Trajtimi më i mirë është parandalimi. Për ta bërë këtë, duhet të monitoroni shëndetin tuaj. Shtë e nevojshme të ndiqni një dietë dhe dietë. Në të vërtetë, mbipesha luan një rol të rëndësishëm në shfaqjen e artrozës. Mbipesha në mënyrë të konsiderueshme ngarkon nyjet e gjymtyrëve, përkeqëson proceset metabolike. Shtë e nevojshme të bëni shëtitje ditore, ushtrime të lehta fizike. Ata do të ruajnë elasticitetin e ligamenteve dhe tendinave.

Lexo artikullin:  Trajtimi i kistit të gjurit

Artriti infektiv – bakteret dhe viruset mund të infektojnë nyjet

Nëse shkaqet e artritit reumatoid sot janë akoma të panjohura dhe me sa duket shoqërohen me një mosfunksionim patologjik të sistemit imunitar, trashëgimisë gjenetike dhe disa infeksioneve misterioze të pazbuluara, ky lloj i artritit ka një përkufizim më të qartë shkencor. Po flasim për artritin infektiv (IA) – një sëmundje inflamatore e nyjeve të një infeksioni bakterial ose viral.

Artriti infektiv: shkaqet dhe simptomat kryesore

Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që artriti infektiv është shumë më i lehtë për t’u diagnostikuar – shumë mikroorganizma mund ta shkaktojnë atë:

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Whatfarë mikrobesh mund të shkaktojë artrit infektiv

Patogjenët e mëposhtëm mund të jenë një shkak i drejtpërdrejtë i IA:

 • Shtfillochochci:
  • Stafilokoku aureus – depërton nëpër lezione të lëkurës dhe duke shkaktuar shkatërrim veçanërisht të shpejtë të nyjeve
  • Stafilokoku ep>

  • Streptococcus:
   • Streptococcus haemolyticus (grupi A)
    • Streptokoku β-hemolitik i natyrës pyogenic, i lidhur me bakteret gram-pozitive dhe që çon në shkatërrimin e qelizave të kuqe të gjakut
    • Përhapet nëpër rrugët e frymëmarrjes, si dhe në lëkurë.
    • Shtë më e rrezikshmi, pasi çon në sëmundje të tilla si bajamet, ethe shalle, reumatizëm, bronkit, perikardit, miokardit, glomerulonefrit, etj.
    • Kërkon trajtim të detyrueshëm me antibiotikë
   • Ekzistojnë edhe 20 nëntipe të tjera të β-Streptokokut që u përkasin grupeve të tjera
    • Ata depërtojnë nëpër lëkurë, në sistemin e qarkullimit të gjakut me infeksione urogjenitale
    • Shkaqet e infeksionit në imunodefiçiencë, prania e endoprostezave, varësia nga droga
    • Antibiotikët nuk kërkohen gjatë trajtimit – thjesht duhet të ruani imunitetin, i cili është në gjendje të mposhtni në mënyrë të pavarur artritin infektiv, duke shkatërruar mikrobet patogjene që e shkaktuan atë

  Artriti infektues streptokoksik ose stafilokoksik ka më shumë të ngjarë të zhvillohet pas 15 vjetësh

  • Gonococci:
   • Neisseria gonorrhoeae – diplokoku intramelizor gram-negativ, që është shkaku i gonorresë, një sëmundje seksualisht e transmetueshme, kryesisht tek të rriturit
   • Artriti infektiv gonokoksik ndodh në 0.7% të burrave dhe deri në 3% të grave me gonorre
  • Bakteret gram-negative të zorrëve:.
   Artriti infektiv shkaktohet për arsyet e mëposhtme:
   • Pacient i moshuar (rreziku i sëmundjes rritet me shtrimin në spital të zgjatur)
   • Imuniteti i dobët, pavarësisht nga mosha
   • Përhapja hematogjene e infeksionit urinar
  • Infeksionet e frymëmarrjes gram-negative të shkaktuara nga agjenti shkaktar i Haemophilus influenzae
   • Ky lloj infeksioni shumë shpesh ndodh tek fëmijët e vegjël që kanë kaluar herët në ushqyerje artificiale: arsyeja është në privimin e fëmijës nga imuniteti natyror që jep qumështi i nënës
  • Meningokoku (Neisseria meningitidis):
   • Ky mikrob gram-negativ depërton përmes nazofaringit në tru, duke shkaktuar inflamacion të meninges

  Infeksionet gram-negative janë veçanërisht të ndjeshme ndaj fëmijëve nën 14 vjeç

  • Infeksione multimikrobike, anaerobe:
   • Ndodh jashtëzakonisht rrallë, kryesisht në pacientët me SIDA ose te personat që i janë nënshtruar protetikës së përbashkët

  Faktorët e artritit infektiv

  Arsyet që rrisin rrezikun e IA janë:

  • Komplikimet pas lëndimeve
  • Endoprosteza që ka shterur burimin e saj të përkohshëm
  • Sepsë purulente
  • imunodeficiencës
  • Proceset onkologjike
  • Diabet
  • Varësia nga droga ose alkooli

  Simptomat e artritit infektiv

  Artriti infektiv mund të ketë si simptoma të dukshme artikulare ashtu edhe manifestime ekstra-artikulare, shpesh duke e bërë të vështirë diagnozën

  • Arthralgjia shfaqet në një ose më shumë nyje me shenja të inflamacionit lokal:
   • Ellingnjtje, skuqje, ethe e sipërfaqes së lëkurës
   • Kur merrni NSA>

   Komplikimet e Artritit Infektiv

   Komplikimet e artritit infektiv mund të jenë:

   • Ankylosis
   • osteomielit
   • Asimetria e gjymtyrëve, për shembull, gjatesitë e ndryshme të tyre

   Trajtimi për artritin infektiv

   Diagnostics

   Në prag të trajtimit, diagnostikimet laboratorike kryhen:

   • Analiza e përgjithshme e gjakut:
    • Në rast të sëmundjes IA, leukocitet dhe ESR tejkalojnë vlerat e pranueshme
   • Bëhet një birë e bashkimit, qëllimi i së cilës është të analizohet lëngu i bashkimit dhe të hiqet qelbja e akumuluar:
    • Në nyjen e prekur, lëngu është i vrenjtur, me përfshirje purulente.
    • Analiza zbulon leukocitozën me një përmbajtje të rritur të leukociteve të papjekur (neutrofile) dhe një rritje të ESR
    • Glukoza në lëngun sinovial është gjysma e sa në serum
    • Punksioni, në veçanti i gjurit, zakonisht bëhet me artroskopi.
    • Nëse grumbullohet shumë eksudat ose ekziston vështirësi në depërtimin e nyjës me një gjilpërë (kjo është tipike për nyjen e hip), një tub kullimi futet përkohësisht në zgavrën e kyçit
   • Një çarje mund të aplikohet në nyjen e gjurit për të zvogëluar dhimbjen.
   • Bëhet një studim bakteriologjik i lëngut me njollën Gran, por jo të gjitha bakteret përcaktohen në këtë mënyrë, veçanërisht gonokoket. Kjo e bën të vështirë diagnostikimin dhe trajtimin pasues.
   • Për një verifikim të plotë të diagnozës, përveç ekzaminimit të lëngut të përbashkët, mund të jenë të nevojshme teste bakteriologjike:
    • Gjaku, pështyma, njollosja gjenitale, urina, lëngu cerebrospinal

   Diagnostifikimi laboratorik mund të plotësohet me studime të veçanta:

   • X-ray ose skanimi CT i indeve periartikulare
   • Skanimi i radioizotopit me futjen e agjentëve të kontrastit – polifosfonat galium ose teknetium

   Ilaçet infektive të artritit

   Në varësi të llojit të infeksionit që provokoi sëmundjen, zgjidhen ose antibiotikë ose ilaçe antifungale:

   • Nëse gjenden streptokokë, atëherë përdoren antibiotikë:
    • penicilinë – 10 milion njësi. në një ditë
    • vankomicina 2 g në ditë
   • Stafilokoket:
    • cefalotin – 6-8 g në ditë
    • clindamycin – 1-2 g
    • vankomicina – 2 g
    • nafcilin – 30 mg në mënyrë intravenoze çdo katër orë
   • Gonokokët ose meningokokët:
    • Penicilina – 50 çdo katër orë
    • Ceftriaxone – 1 g një herë në ditë VM ose BB
   • Bakteret gram-negative:
    • Gentamicin (1.5 mg çdo tetë orë vm) në kombinim me penicilin ose ampicilin
   • Mikroorganizmat Haemophilus:
    • chloramphenicol

   Kirurgji

   Trajtimi kirurgjik i artritit infektiv kryhet:

   • Për infeksionin e nyjës së hip, veçanërisht te fëmijët
   • Nëse burimi i infeksionit është një endoprostezë – në këtë rast, është e nevojshme të kryhet endoprostetika e rishikimit me heqjen e sipërfaqeve artikulare të infektuara

   Video: Artriti infektiv

   Shikojeni v>

   Artriti infektiv është një patologji inflamatore që prek indet e përbashkëta, organizmat dhe organet. Arsyeja kryesore për zhvillimin e sëmundjes konsiderohet të jetë depërtimi i patogjenit në zgavrën e përbashkët. Sëmundja më shpesh prek gjymtyrët, të cilat përbëjnë ngarkesën më të madhe.

   Shkaqet e sëmundjes

   Sëmundja është e lidhur drejtpërdrejt me infeksione virale ose kërpudhore, depërtimi i të cilave shkakton procese patologjike. Infeksioni depërton në nyjën e gjakut dhe rrjedhjen e limfave. Aktiviteti jetik i mikroorganizmave të dëmshëm shoqërohet me lëshimin e toksinave, i cili ka një efekt shkatërrues në inde. Shumë shpesh, sëmundja është një sëmundje sekondare që zhvillohet përkundër sfondit të një përqendrimi ekzistues të lezionit infektiv.

   Penetrimi i infeksionit në nyje

   • sëmundjet infektive të një natyre sistemike;
   • artriti kronik;
   • dëmtimet, ndërhyrjet kirurgjikale në nyje;
   • sëmundjet e gjakut;
   • gjendjet e imunitetit;
   • onkologji;
   • thyerje të hapura;
   • abuzimi i zakoneve të këqija, përdorimi i drogës;
   • injeksione intraartikulare;
   • diabet;
   • sëmundjet sistemike të indit lidhës;
   • marrja e hormoneve.

   Etiologjia dhe llojet e sëmundjes

   Në të rriturit, artriti infektiv ka karakteristika të caktuara, ne po flasim për etiologjinë dhe lokalizimin e manifestimeve të sëmundjes.

   Gjatë ndërhyrjeve kirurgjikale, streptokokët e vendosur në lëkurë, stafilokoku depërtojnë në trup dhe shkaktojnë një proces inflamator, si rezultat i të cilit zhvillohet artriti post-streptokoksik. Artriti infektiv shfaqet në sfondin e dëmtimit të trupit nga infeksionet e sistemit riprodhues, traktit gastrointestinal. Sëmundja aktivizohet gjithashtu për shkak të aktivizimit të viruseve dhe kërpudhave që shumohen kundër një sfondi të imunitetit të dobësuar.

   septik

   Artriti bakterial septik ndodh në sfondin e depërtimit të stafilokokut aureus, streptokokut, gonokokut në indet artikulare. Sëmundja më shpesh ndikon në nyjen e gjurit ose hip. Forma karakterizohet nga një fillim akut, i shoqëruar nga dhimbje të forta, një proces inflamator.

   pyogenic

   Ndodh në sfondin e infeksionit të trupit, më shpesh nyjet e mëdha vuajnë. Patogjenët kryesorë janë dizenteria, sifilisi, tuberkulozi, gonorrea, bruceloza.

   Sëmundja karakterizohet nga një kurs akut, pacienti vuan nga dhimbje të forta, ulur aftësinë motorike të nyjes. Në sfondin e inflamacionit purulent, ndodh shkatërrimi i indeve artikulare.

   Вирусный

   Artriti viral (reaktiv, parvovirus) shpesh ndodh për shkak të depërtimit të një infeksioni viral në trup, kjo mund të ndodhë në çdo fazë të rrjedhës së sëmundjes parësore. Ajo zhvillohet pas transferimit të sëmundjeve të tilla si fruthi, HIV, herpesi, hepatiti i etiologjisë virale. Duhet të kihet parasysh se forma infektive e sëmundjes mund të zhvillohet tek fëmijët e vaksinuar kundër pezmusit dhe rubeolës.

   Manifestimi i artritit viral

   fungale

   Artriti i kërpudhave zhvillohet për shkak të depërtimit të infeksioneve të kërpudhave në trup, në mesin e tyre histoplazmoza, aspergilloza, kandidiaza, sporotrikoza dhe të tjerët. Natyra e rrjedhës së sëmundjes ndryshon në varësi të patogjenit. Procesi kryesor patologjik fillon në indet e eshtrave, shoqërohet me formimin e absceseve, fistulave në indet e afërta.

   Forma kërpudhore e artritit të nyjeve

   Fotografia klinike e sëmundjes

   Mekanizmi i zhvillimit të sëmundjes aktivizohet pas depërtimit të patogjenëve në zgavrën e përbashkët. Në të sapolindurit, sëmundja transmetohet nga nëna në procesin e zhvillimit të fetusit. Pas shërimit të sëmundjes themelore, artriti pas infektimit shpesh manifestohet, simptomat e të cilit janë të njëjta.

   Simptomat kryesore të sëmundjes përfshijnë:

    dhimbja – dhimbja është e keqe>Me patologji, pacienti vazhdimisht përjeton dhimbje

   Sëmundja është një rrezik i rritur për fëmijët, të vjella, nauze i shtohet simptomave të listuara me artrit septik. Sëmundja karakterizohet nga fluks i shpejtë, kërcënon shkatërrimin e kërcit dhe eshtrave, paraqet një kërcënim për shëndetin dhe jetën e fëmijëve.

   Fotografia klinike e artritit është disi e ndryshme në varësi të formës, patogjenit, shkallës së dëmtimit të indeve të kyçeve. Forma virale shoqërohet me skuqje të lëkurës, dhimbje të nyjeve limfatike aty pranë. Artriti i kërpudhave karakterizohet nga simptoma të buta, procesi patologjik zhvillohet ngadalë.

   Diagnostics

   Nëse përjetoni simptomat e para, kërkoni kujdes mjekësor. Mjeku do të bëjë një ekzaminim dhe marrjen në pyetje të pacientit, metodat diagnostike do të ndihmojnë për të bërë një diagnozë të saktë. Qëllimi është të dalloni formën infektive të artritit nga të tjerët.

   Laborator (analiza)

   Metoda kryesore diagnostikuese është birë e bashkimit të prekur; mund të përdoret për të vendosur patogjenin e infeksionit. Me një formë infektive të artritit të nyjeve, kryhen analiza të përgjithshme dhe biokimike të gjakut, urinës, feces.

   Pacienti duhet t’i nënshtrohet një ekzaminimi të plotë

   instrumental

   Metoda kryesore për diagnostikimin e artritit është rrezet X. Procedura ju lejon të përcaktoni shkallën e dëmtimit të indeve, praninë e difuzionit intartartikular, etj. Ultratingulli, CT, MRI përdoren si metoda ndihmëse.

   Therapies

   Trajtimi duhet të fillohet sa më shpejt që të jetë e mundur, kjo do të ndihmojë në parandalimin e dëmtimit të pakthyeshëm të indeve të kyçeve, zhvillimin e komplikimeve.

   Terapia kryhet në kushte stacionare, nyja e prekur nga infeksioni duhet të jetë në gjendje të palëvizshme për disa javë. Efektiviteti i terapisë arrihet vetëm me një qasje të integruar. Para së gjithash, tregohet mjekimi, pas së cilës është përshkruar fizioterapia. Ndonjëherë, për të parandaluar lëvizjet, tregohet imobilizimi i bashkimit të prekur.

   Simptomat e artrozës

   Osteoartriti është një sëmundje e përbashkët në të cilën indi kërc është lodhur, kockat fillojnë të lëndojnë njëra-tjetrën kur ecin ose ushtrime të tjera fizike, duke shkaktuar dhimbje. Specialistët dallojnë artrozën parësore, sekondare.

   Artroza primare shoqërohet me plakjen. Me moshën, patentiteti vaskular zvogëlohet, gjë që çon në kufizim, ndërprerje të ushqyerjes së rajonit artikular. Më shpesh sëmundja prek nyjet e gjurit, hip, nyjet phalangeal. Në rrezik janë gratë më të vjetra se 40 vjet.

   Artriti sekondar shoqërohet me rritje të ngarkesave në kërc. Sëmundja zhvillohet për shkak të traumës, peshës së tepërt, një sëmundje infektive.

   Sëmundja është kronike, natyrore progresive. Qëllimi kryesor i trajtimit të artrozës është lehtësimi i dhimbjes, përmirësimi i ushqimit të kërcit dhe parandalimi i shkatërrimit të mëtejshëm të tij.

   Në varësi të vendndodhjes së nyjes, dhimbja mund të ndodhë në ijë, gju dhe këmbë.

   Simptomat e gonartrozës (artroza e nyjes së gjurit)

   Shenjat kryesore të artrozës:

   • Dhimbje e papritur që lind nga ngarkesa në nyjen e gjurit. Në fazat e para të sëmundjes, ajo qetësohet pas një periudhe pushimi, kthehet përsëri. Në fazën e dytë të sëmundjes, dëgjohet një ngërç karakteristik kur ecën, pacienti fillon të çalojë.
   • Dhimbje kur ecni, ngjitni shkallët. Në fazat e fundit, dhimbja shfaqet edhe gjatë natës gjatë pushimit.
   • Kërcitje në viça.
   • Në fazën e dytë, të tretë të zhvillimit të sëmundjes, shfaqet edema, pezmatimi në gju.

   Diagnoza e artrozës së gjurit

   Diagnoza e artrozës ju lejon të identifikoni sëmundjen, të përcaktoni shkallën. Aplikoni metoda diagnostikuese:

   1. MRI i zonës së përbashkët të gjurit;
   2. Ultratinguj i gjurit;
   3. Rreze-X.

   Në fazat e hershme të sëmundjes, kryhet një MRI e gjurit. Procedura ju lejon të identifikoni ndryshimet më të vogla degjenerative në nyje, indet përreth, rrallimin e tyre, çrregullimet metabolike, edemën në muskuj, tendinat.

   Ultratingulli i rajonit të gjurit ju lejon të identifikoni rrallimin e indit të kërcit, për të përjashtuar mundësinë e artritit (në të cilin lëngu grumbullohet në rajonin artikular). Diagnostifikimi i kryer nga ultrazërit mund të zbulojë dëmtimin e meniskut, për shembull, me një dëmtim.

   Metodat diagnostikuese për gonarthrosis përfshijnë radiografi. Një imazh me rreze X ju lejon të identifikoni: praninë e formacioneve të eshtrave – osteofite, një ndryshim në formën e nyjës, gjendjen e hendekut të përbashkët, i cili përcakton fazën e sëmundjes. Diagnoza me përdorimin e rrezeve x përshkruhet në fazën e dytë të sëmundjes, ndërsa gjendja e indeve të buta nuk mund të shihet.

   Manifestimet e coxarthrosis (artroza e nyjes hip)

   • Periodik, me kalimin e kohës, dhimbje të vazhdueshme në rajonin inguinal, duke kaluar në gju;
   • Ngurtësia e lëvizjeve;
   • Rritje e çmendurisë;
   • Vdekja e muskujve të hip.

   Në fazën e parë të sëmundjes, pacienti pëson dhimbje të vogla. Pas kalimit të pushimit, pacienti nuk sheh asnjë arsye për të parë një mjek. Sëmundja përparon, simptomat bëhen më serioze. Trajtimi i sëmundjes është më efektiv, më i lehtë në fazën fillestare të sëmundjes. Para së gjithash, duhet të diagnostikohet.

   Diagnostifikimi i koksartrozës

   Diagnoza fillon me një test gjaku të agjërimit. Për të përjashtuar artritin, kryhet një test biokimik i gjakut. Me artrozë, numërimi i gjakut është normal.

    Roentgenography. Lejon>

   Trajtimi i artrozës

   1. Në fazën e parë, të dytë, përcaktohet mjekimi, fizioterapia e zonës së sëmurë, ushtrime terapeutike;
   2. Për trajtim, mjekësia tradicionale përdoret për të ndaluar sindromën e dhimbjes;
   3. Në raste të jashtëzakonshme, kur trajtimi tradicional nuk ndihmon, përshkruhet një operacion për të zëvendësuar bashkimin e shkatërruar.

   Artriti infektiv: tiparet e kursit

   Artriti infektiv është i ngjashëm në simptoma me artrozën e përbashkët. Dallimi qëndron në shkaqet e sëmundjes, simptomat specifike.

   Artriti infektiv prek burra të rritur, gra, fëmijë. Thirret nga bakteret – patogjenë. Këto përfshijnë: rubeolën, hepatiti, shytat, gonokoket, viruset e streptokokut. Artriti infektiv shfaqet në HIV.

   Artriti infektiv prek nyjet, shpesh në nyjen e gjurit. Shoqëroni të njëjtat simptoma si me gonarthrosis: ënjtje në gju, dhimbje gjatë lëvizjes, skuqje në gju. Simptomat bashkohen në rrjedhën e sëmundjes:

   • Temperatura e ngritur e trupit, që tregon praninë e një procesi inflamator në trup;
   • Artriti infektiv shkakton ënjtje të rëndë në rajonin artikular – një shenjë e akumulimit të lëngjeve në të.

   Artriti infektiv shkaktohet nga infeksione, baktere, viruse, mund të jenë rezultat i infeksionit gjatë operacionit, birë.

   Artriti infektiv në sfondin e një alergjie ndaj mikroorganizmit është më i zakonshëm tek gratë dhe fëmijët e rinj. Artriti alergjik shoqërohet shpesh me dhimbje të nyjeve, skuqje, ethe dhe të dridhura. Diagnoza është e ndërlikuar për shkak të faktit se simptomat e sëmundjes janë të ngjashme me manifestimet e disa sëmundjeve të kyçeve. Trajtimi konsiston në marrjen e ilaçeve anti-inflamatore, antihistamine, antibakteriale.

   Artriti infektiv mund të jetë pasojë e pranisë së sëmundjeve inflamatore – bajamet, karies, sinusit, pyelonephritis. Simptomat e sëmundjes janë procese inflamatore në nyjet e trupit, ënjtje, skuqje në rajonin artikular, temperaturën, të dridhura.

   Artriti infektiv trajtohet me sukses me diagnozën e saktë, trajtimin në kohë te mjeku.

   Pavarësisht nga shkaku i sëmundjes së përbashkët (trauma, infeksioni, predispozicioni gjenetik), trajtimi duhet të fillojë me kohë, në shenjën e parë të sëmundjes. Për të shmangur efektet e rrezikshme të artrozës, monitoroni dhimbjen në këmbë, vishni këpucë të rehatshme, shmangni stresin e tepërt në nyje dhe konsultohuni me një mjek në kohën e duhur.

ExpertNews Shqipëri