Simptomat e osteomielitit dhe trajtimi i sëmundjes së eshtrave

Intensiteti i simptomave, shkalla e rritjes së tyre, shkalla e shkatërrimit të strukturave të kockave – e gjithë kjo varet nga forma e osteomielitit. Prandaj, është më e saktë të merret parasysh tabloja klinike e sëmundjes, në varësi të natyrës së kursit.

Shenjat e para të osteomielitit janë të njëjta për të gjitha format e sëmundjes. ajo:

 • dobësi e përgjithshme;
 • dhimbje në vendin e infeksionit;
 • kontraktimi në nyjet ngjitur;
 • rritja e temperaturës;
 • skuqje dhe ënjtje e lëkurës mbi lezionin.

Përveç pamjes së përgjithshme klinike, çdo formë e inflamacionit ka karakteristikat e veta të natyrshme vetëm për të.

Simptomat akute të osteomielitit:

 • një rënie e mprehtë e presionit të gjakut;
 • temperatura arrin 40 ° C;
 • depresion i vetëdijes;
 • dobësi, gulçim;
 • shenjat e dështimit të zemrës;
 • dhimbje koke;
 • djersitje;

Simptomat lokale të osteomielitit akut mund të kalojnë pa u vënë re ose të shprehen. Mjeku më shpesh vëren ënjtje të indeve të buta, konturimin e venave, skuqjen dhe dhimbjen e lëkurës mbi vendin e inflamacionit.

Forma kronike e osteomielitit është më pak e theksuar. Kur sëmundja kalon në një gjendje të lënë pas dore, pacienti vëren një përmirësim të mirëqenies: simptomat e dehjes zhduken, temperatura zvogëlohet, dhimbja nga akut bëhet dhemb.

Në zonën e prekur, formojnë një ose më shumë fistula, ndonjëherë duke u hapur në një distancë të konsiderueshme nga fokusi i osteomielitit. Infiltrati inflamator çon në shkurtimin ose zgjatjen e këmbës, lakimin e kockave.

Mbyllja e një fistule purulente provokon një relaps, duke kujtuar fillimin e tij të inflamacionit akut të indeve të eshtrave. Si rezultat i rritjes së kanalit, formon gëlbazën e osteomielitit, rritet presioni intraozor, edemë e indeve të buta dhe rritet dhimbja. Pas hapjes së fistulës, gjendja e pacientit kthehet në normale.

Klasifikim

Klasifikimi i osteomielitit është shumë i larmishëm dhe mund të jetë edhe ndërkombëtar dhe rus. Epo, pasi nuk ka një sistematizim të vetëm të njohur botërisht, secili mjek ka të drejtë të vendosë vetë se çfarë të përdorë.

Mjekësia moderne dallon dy lloje të osteomielitit, të cilat kanë një efekt të drejtpërdrejtë në ashpërsinë e simptomave dhe zgjedhjen e terapisë:

 • proces i mprehtë. Ndahet në hematogjen, traumatik, armë zjarri dhe kalon në kockë nga indet ngjitur;
 • semundje kronike. Shtë atipik – një absces i Brody, sindromi Olier dhe osteomieliti Garre. Patogjeneza e këtyre inflamacioneve është e panjohur, pasi roli i fillimit infektiv nuk është konfirmuar. Forma dytësore zhvillohet pas një procesi akut.
Lexo artikullin:  Artriti i simptomave të nyjeve të bërrylit dhe trajtimi me ilaçe dhe kirurgji

Në varësi të rrugës së infeksionit, osteomieliti i kockave ndahet në:

 • hematogjene. Për një kohë të gjatë, patogjeneza e saj u shpjegua vetëm nga natyra e saj mikrobike, megjithatë, teoria alergjike zgjeroi ndjeshëm shkaqet e fillimit të inflamacionit;
 • post-traumatik. Kalbja e kockave shkaktohet nga një infeksion që ka hyrë në inde me dëmtim të hapur.

Sipas shenjave etiologjike, osteomieliti ndahet në specifik, që lind si rezultat i veprimit të agjentëve të aktinomikozës, sifilisit ose tuberkulozit dhe jo specifik, provokuar nga mikrobet pyogenic.

Cili mjek trajton osteomielitin?

Trajtimi i osteomielitit që rezulton nga trauma, dëmtimi ose osteosinteza kryhet nga një traumatolog. Me forma të tjera të inflamacionit të kockave, duhet t'i drejtoheni një takimi me një kirurg. Nëse është e nevojshme, mjeku do ta dërgojë pacientin në spital ose do të angazhohet në trajtimin e osteomielitit mbi baza ambulatore.

Me një rritje të mprehtë të temperaturës dhe dhimbje të fortë në këmbë, mund të shkoni direkt në qendrën e traumave emergjente.

Diagnostics

Diagnoza e osteomielitit bazohet në radiografi. Metoda e hulumtimit ju lejon të merrni një shumëllojshmëri të informacionit në lidhje me strukturën e kockave, por ajo ka një numër të metash: ajo tregon vetëm pjesën e ngurtë të kockave dhe nuk përcakton humbjen e kockave para 10 ditësh nga fillimi i sëmundjes.

Prandaj, për besueshmëri më të madhe, mjeku drejton në metoda shtesë për zbulimin e osteomielitit:

 • termografia infra të kuqe;
 • skintigrafia kompjuterike;
 • densitometry;
 • fistulography;
 • skanimi me ultratinguj.

Nga testet laboratorike, përdoret një test klinik i gjakut, kultura bakteriologjike e materialit birë dhe përcaktimi i nivelit të proteinës reaktive C. Studime të tilla mund të bëjnë një diagnozë të saktë dhe të fillojnë terapinë për osteomielitin.

Lexo artikullin:  Lëndimet e bërrylave lëndohen

Trajtim

Duhet të theksohet se inflamacioni i indit kockor, i zbuluar në një fazë të hershme, shpesh mund të mposhtet vetëm me metoda konservatore. Ato duhet të përfshijnë receta të një natyre medicinale dhe jo farmakologjike.

Rekomandimet aktuale për eliminimin e infeksionit kirurgjikal ofrojnë regjimin e mëposhtëm të trajtimit:

 • antibiotikë – Co-trimoxazole, Ampicillin, Vancomycin, Amoxicillin, Cefazolin, Oxacillin;
 • imunomoduluesit – T-activin, Amiksin, Timogen, Timalin;
 • lëngje për eleminimin e toksinave dhe eliminimin e dehjes – Normosol, 0,9% klorur natriumi, zgjidhje e Ringer.

Diuretikët e nevojshëm për të larguar ujin e tepërt nga trupi, mjeku përcakton në secilin rast individualisht. Në të njëjtën kohë, Veroshpiron dhe ilaçet e tjera që kursen kalium për të eleminuar edemën janë të padëshirueshme.

Trajtimi lokal i osteomielitit përfshin pushimin në shtrat, imobilizimin e gjymtyrëve të prekur me një suva të hedhura, përjashtimin e çdo ngarkese që mund të deformojë kockën dhe fizioterapinë. Një efekt i shkëlqyer terapeutik tregohet nga elektroforeza, UV, UHF.

Nëse një qasje konservatore nuk jep rezultatin e pritur, përdorni metoda kirurgjikale për të luftuar osteomielitin.

Këshillat për rregullimin e dietës suaj përfshijnë marrje të lartë të proteinave. Kjo është e nevojshme për të kompensuar humbjen e kolagjenit të indit lidhës të eshtrave dhe nyjeve. Trajtimi i osteomielitit përfshin përdorimin e mishit dhe produkteve të qumështit, proteinave të peshkut dhe perimeve. Me një lloj adinamik të sëmundjes, një specialist përshkruan ushqimin parenteral.

komplikimet

Pasojat e osteomielitit janë shpesh dhe shumë të larmishme. Problemet lokale shkaktohen nga një proces infektiv i zgjatur dhe përfshijnë:

 • dysplasia dhe deformimi i kockave;
 • kontraktimi i vazhdueshëm ose ankiloza e nyjeve;
 • gjakderdhje e brendshme;
 • bashkim i rremë;
 • malinjiteti i mureve të fistulës;
 • zhvendosje ose frakturë patologjike.

Komplikimet e një natyre të përgjithshme përfshijnë dështimin e mëlçisë dhe veshkave, endokardit bakterial, pneumoni.

Parandalim

Parandalimi i osteomielitit bazohet në respektimin e rregullave për sigurimin e kujdesit kirurgjik në periudhën parabolitike:

 • izolimi i sipërfaqes së plagës me një fustan aseptik;
 • imobilizimi i gjymtyrëve të prekura në kohën e transportit të pacientit;
 • dërgimi urgjent i viktimës në spital.
Lexo artikullin:  Tendovaginitis - çfarë është ajo, simptomat dhe trajtimi

Masat e tilla mund të zvogëlojnë ndjeshëm rrezikun e inflamacionit pas traumatik. Parandalimi i osteomielitit hematogjen përfshin eleminimin në kohë të të gjitha fokuseve të infeksionit në trup.

Rimëkëmbja gjatë infeksionit në kocka varet nga radikalizmi dhe afati kohor i masave të marra, mosha e pacientit dhe ashpërsia e gjendjes. Një rezultat më pak i favorshëm vërehet tek pacientët me osteomielit kronik, i cili është shkaktuar nga një çrregullim i indeve të buta trofikë, një numër i kufizuar i strukturave të eshtrave afër fokusit të inflamacionit dhe distrofisë së rëndë.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri