Shkaqet, tenosynoviti i këmbës, metodat e diagnostikimit dhe trajtimit

Tendovaginiti i nyjës së kyçit të këmbës është një patologji inflamatore që prek tendinin dhe membranën përreth tij. Vetëm tendonët me vagina – tunele të indeve lidhës të butë – dëmtohen nga sëmundja. Shkaqet e zhvillimit të tendovaginitit të këmbës janë të shumta dhe të ndryshme. Këto janë ushtrime të tepërta fizike, lëvizje të shpeshta monotone, sëmundje inflamatore dhe degjenerative të nyjeve. Patologjia shpesh fillon në mënyrë akute, manifestohet me simptoma të rënda, dhe në mungesë të ndërhyrjes mjekësore merr një karakter kronik, të ngadaltë.

Për të diagnostikuar sëmundjen, kërkohen një numër studimesh instrumentale – MRI, CT, radiografia, artroskopia. Tenosynoviti infektiv zbulohet duke përdorur teste biokimike. Trajtimi është kryesisht konservator, por me një kurs të rëndë të patologjisë së pacientit, ata përgatiten për ndërhyrje kirurgjikale.

Shkaqet dhe shkakton

Tendoni në kyçin e këmbës mund të bëhet i përflakur pas ushtrimit përtej forcës së tij. Patologjia nuk zhvillohet menjëherë, por gradualisht, si rezultat i mikrotraumës. Pas dëmtimit të një pjese të konsiderueshme të tendonit, ndodh një proces inflamator. Kjo situatë është tipike për njerëzit e profesioneve të caktuara, për shembull, ngarkuesit e angazhuar në transferimin e objekteve të rënda. Patologjia është diagnostikuar ndonjëherë në skiatorë, skater pas trainimit intensiv sportiv.

Faktorët e mëposhtëm negativ të brendshëm dhe të jashtëm gjithashtu mund të provokojnë tenosynovitis:

 • dëmtimet e mëparshme – zhvendosjet, frakturat, përfshirë dëmtimet intraartikulare në aparatet ligamentoze;
 • patologjitë endokrine (diabeti mellitus, tirotoksikoza);
 • çrregullime metabolike;
 • reumato>

Në formën akute, tenosynovaginitis prek kyçin e këmbës 2-3 javë pas infektimit nga njerëzit e baktereve patogjene, viruseve dhe kërpudhave. Mund të bëhet një ndërlikim i patologjive madje të shëruara tashmë të frymëmarrjes, gastrointestinale, urogjenitale. Shkaku i zhvillimit të tenosynovitis aseptik është nganjëherë sëmundjet reumatike.

Klasifikim

Metodat e trajtimit varen nga shkalla e dëmtimit të indeve, natyra e kursit të saj. Këta faktorë ndikojnë në ashpërsinë e manifestimeve klinike të patologjisë inflamatore. Baza e patogjenezës së saj është humbja e membranës sinoviale të veshjes së tendinit.

Klasifikimi i tenosynovitis në varësi të përbërjes së lëngut synovialKarakteristikat karakteristike të sinovisë
i lëngshëmTransparent blu, homogjen, përmban rreth 3% proteina
hemorragjikeNë lëngun synovial, qelizat e gjakut janë të pranishme, zakonisht qelizat e kuqe të gjakut
FijorNë synovia, një përqendrim i lartë i proteinave që shndërrohen në fibrinogjene me kalimin e kohës – proteina specifike që janë substrate për formimin e një mpiksje gjaku
purulentEkudati patologjik përmban një sasi të madhe (rreth 8%) të proteinave dhe qelizave të bardha të gjakut

Sëmundja asptike zhvillohet si rezultat i mikrotraumës së tendinit të të njëjtit lloj, lëvizjeve monotone në kombinim me ngarkesa serioze në këmbë. Ekziston një mangësi e lëngut synovial, duke shkaktuar dëme në kapsulën e tendinit si rezultat i fërkimit të shtresave të tij. Nëse mikrotrauma e kordonit të indit lidhës vazhdon, prodhimi i lëngut synovial që ushqen tendinin dhe vepron si amortizues gradualisht zvogëlohet. Për shkak të mungesës së saj, ngjiten intrakapsulare, dhe shtresa sipërfaqësore e kapsulës bëhet e ashpër.

Tendovaginiti infektiv klasifikohet sipas përkatësisë specie të viruseve patogjene dhe mikroorganizmave:

 • specifike. Ndodh si rezultat i infeksionit njerëzor me patogjene të sëmundjeve seksualisht të transmetueshme, tuberkulozit, brucelozës. Shtë një ndërlikim i sifilisit, gonorresë, klamidisë. Shpesh diagnostikohet me artrit infektiv ose procese purulent-nekrotike që zhvillohen në kocka;
 • non-specifike. Shkaku i patologjisë është depërtimi i stafilokokëve, streptokokëve, kërpudhave, viruseve nga fokat kryesore inflamatore në vaginën e tendinit. Ato mund të vendosen në traktin respirator, organet e sistemit gjenitourinar, traktin gastrointestinal. Një sëmundje jospecifik zakonisht zhvillohet pas një dëmtimi të këmbës me një shkelje të integritetit të lëkurës.

Një ndarje e zakonshme, mungesa e trajtimit antiseptik të lëkurës kur hiqet, mund të provokojë një patologji infektive. Në literaturën mjekësore, përshkruhen raste të zhvillimit të tendovaginitis pas kryerjes së një pedikyr me instrumente jo-sterilizuese.

pamje klinike

Forma akute e tenosynovitis karakterizohet nga manifestime të rënda klinike. Në zonën e nyjës së kyçit të këmbës, formohet edema inflamatore. Ajo shtrëngon mbaresa nervore aty pranë, duke shkaktuar ngërçe të muskujve dhe dhimbje të forta. Lëvizshmëria e këmbës është e kufizuar, një person nuk është në gjendje të bëjë një theks të plotë në këmbë. Dhimbja nuk është e lokalizuar qartë, duke rrezatuar gishtërinjtë, thembra, sipërfaqet anësore të këmbës, kyçin e këmbës. Simptomat specifike gjithashtu përfshijnë:

 • dërrmuese, kërcitje gjatë lëvizjes. Tendoni i përflakur rritet në madhësi, kështu që zhvendosja e tij shoqërohet me tinguj karakteristikë;
 • skuqje e lekures mbi kyçin e këmbës. Si rezultat i inflamacionit të indeve të buta, vërehet hiperemia ose mbipesha e enëve të gjakut me gjak.

Në mungesë të ndërhyrjes mjekësore, patologjia merr një formë kronike. Ndjesitë e dhimbshme lindin herë pas here, intensifikohen me një ndryshim të motit, hipotermi, pas një ushtrimi serioz fizik. Intensiteti i tyre rritet gjatë relapsave të sëmundjeve kronike, me infeksione të frymëmarrjes ose gastrointestinale. Ekziston një ndjenjë e vazhdueshme e ngurtësisë së lëvizjeve, por veshja e personit mbetet e pandryshuar. Për shkak të mungesës së të kuptuarit të asaj që po ndodh, shpesh shfaqet paqëndrueshmëria psiko-emocionale. Pacienti bëhet i irrituar, vuan nga shqetësime të gjumit, dobësi, lodhje.

Tendovaginiti infektiv karakterizohet nga një kurs më i rëndë. Mikrobet ose viruset që kanë depërtuar në toksinat e tendinit vaginal lëshojnë gjatë jetës së tyre. Ata shkaktojnë inflamacion, rrjedhja e gjakut përhapet në të gjithë trupin. Intoksikimi manifestohet me ngritje të temperaturës së trupit gjatë ditës, marramendje, dhimbje koke, çrregullime të tretjes dhe neurologjike. Në raste të tilla, një person është shtruar në spital për terapi detoksifikimi.

Diagnostics

Diagnoza fillestare bëhet në bazë të ekzaminimit të pacientit, natyrës së ankesave të tij, një histori të studimit. Prania në të e dëmtimeve të mëparshme, çrregullimet endokrine, artriti, artriti i HS, patologjitë infektive ndihmojnë për të vendosur jo vetëm llojin e sëmundjes, por edhe shkakun e zhvillimit të saj. Për të konfirmuar diagnozën dhe diferencimin e tenosynovitis nga patologjitë e tjera, radiografia, MRI ose CT kryhen.

Prania e inflamacionit në vaginën e tendinit ju lejon të vendosni një test të përgjithshëm të gjakut. Shenjat e mëposhtme tregojnë zhvillimin e procesit inflamator:

 • numërimi i qelizave të bardha të rritura;
 • rritje në shkallën e sedimentimit të eritrociteve.

Ekstraktet e birrës ekstrudojnë për kërkime biokimike. Mostrat biologjike vendosen gjithashtu në mediat e kulturës. Nga kolonitë e formuara, është e mundur të përcaktohen llojet e patogjenëve, ndjeshmëria e tyre ndaj ilaçeve, ashpërsia e tenosynovitit të këmbës.

Metodat kryesore të trajtimit jo-ilaç

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Kur zgjedh metodat e trajtimit për tenosynovitin e këmbës, mjeku merr parasysh ashpërsinë e kursit të saj dhe shkakun e zhvillimit. Pacientët këshillohen të shmangin çdo tendosje në këmbë, të lëvizin me një kallam ose paterica. Me inflamacion të rëndë të tendinit, përshkruhen veshje të forta ose gjysmë të ngurtë që imobilizojnë me besueshmëri nyjen. Nëse pacienti kërkoi menjëherë ndihmën mjekësore, dhe një pjesë e vogël e tendonit u prek nga patologjia, atëherë një fashë elastike përdoret për fiksim. Nuk kufizon lëvizjen, por stabilizon kyçin e këmbës, parandalon zhvendosjen e strukturave të saj.

Nëse trajtimi konservator nuk jep rezultat ose gjendja e këmbës përkeqësohet, atëherë pacienti është i përgatitur për operacion. Gjatë saj, kirurgu ngacmon qethjen e tendinit, qep lëkurën dhe yndyrën nënlëkurore. Pastaj një kallëp suva aplikohet në këmbë për rreth 2 javë. Në fazën e rehabilitimit, antibiotikët përshkruhen për pacientin për të parandaluar infeksionin. Tregohet gjithashtu veshja e këpucëve ortopedike, duke ju lejuar të forconi gradualisht aparatet e ligament-tendinit të këmbës.

Preparate farmakologjike

Për të eleminuar sindromën e dhimbjes, ilaçe anti-inflamatore jo-steroide (NSAIDs) përdoren në tableta ose kapsula – Diklofenac, Nimesulide, Ketoprofen, Ibuprofen, Meloxicam.

Nëse pacienti ankohet për dhimbje akute, shpuese, atëherë atij i tregohet injeksioni intramuskular i Voltaren, Ortofen.

NSAID-të për përdorim të jashtëm ndihmojnë për të përballuar shqetësimin e butë.

 • gels Nurofen, Arthrosilen, përgjërohem ju të dy, krenarinë me, Voltaren;
 • Krem Dolgit;
 • ointments Indomethacin, Ibuprofen, Diclofenac.

Pas ndalimit të inflamacionit (rreth 3-4 ditë trajtimi), regjimet terapeutike plotësohen me ointments me një efekt ngrohjeje. Këta janë Nayatoks, Apizatron, Arthro-Aktiv, Viprosal. Ilaçet përshpejtojnë qarkullimin e gjakut në tendinin e dëmtuar, kanë efekte analgjezike dhe antiexudative.

Në pacientët me tendovaginitis me ashpërsi të lartë, dhimbja shpesh ndodh që nuk mund të eleminohet as me administrim parenteral të NSAID-ve. Në raste të tilla, bllokada e drogës periartikulare kryhet me anestetikë (Novocain, Lidocaine) dhe glukokortikosteroide (Hydrocortisone, Dexamethasone, Triamcinolone). Për shkak të efekteve anësore të rënda, ilaçet hormonale nuk përdoren për më gjatë se 2-3 ditë.

Nëse zbulohet një tenosynovitis infektiv, kryhet terapi me antibiotikë. Përdoren përgatitje me spektër të gjerë nga grupet e makrolideve, penicilinave semisyntetike, tetraciklinat ose cefalosporinat. Nëse është e nevojshme, ato përfshihen në regjimet e trajtimit dhe antimikrobet.

Procedurat fizioterapeutike

Gjatë procedurës së elektroforezës përdoren glukokortikosteroide, NSAID, anestetikë. Nën ndikimin e pulseve të rrymës elektrike, molekulat e ilaçeve depërtojnë drejtpërdrejt në tendinën e përflakur. Kjo ju lejon të krijoni një përqendrim të lartë të përbërësve aktivë në indet e dëmtuara. Në fazën e fundit të trajtimit të tenosynovitis dhe gjatë periudhës së rehabilitimit, kryhet elektroforeza me kondroprotektorë. Këto ilaçe përshpejtojnë ndarjen e qelizave, duke stimuluar rikuperimin e mbështjelljes së tendinit dhe rritjen e aktivitetit funksional të këmbës.

Në trajtimin e sëmundjes, përdoren edhe procedura të tjera fizioterapeutike:

Praktikohet aplikimi i ozokerite dhe (ose) aplikimeve parafine në zonën e kyçit të këmbës. Mekanizmi i procedurave të trajtimit është rritja e temperaturës në fokat e patologjisë, duke çuar në një përshpejtim të metabolizmit dhe rigjenerimin e indeve.

Përdorimi i mjeteve juridike popullore në trajtimin e tendovaginitis është jopraktike. Ato nuk përmbajnë përbërës që kanë aftësinë për të ndaluar inflamacionin ose shkatërruar patogjenët. Për të parandaluar zhvillimin e komplikimeve, për të shmangur shfaqjen e kontraktimeve, vetëm një apel për ortopedin do të lejojë kur të shfaqen simptomat e para të një patologjie të rrezikshme.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri