Pse nyjet e fëmijës shkaktojnë plasaritje, trajtim, përshkrim të plotë të problemit

Në shumicën e rasteve, nyjet në foshnjën përplasen për arsye natyrore. Tek fëmijët e vegjël, një sasi e pamjaftueshme e lëngut synovial është ende duke u zhvilluar, dhe është rritur elasticiteti i ligamenteve. Prandaj, kur përkulni ose zgjatni nyjet, klikimet dalluese, shtypja, çarjet dëgjohen qartë. Por ndonjëherë tinguj të tillë lindin për shkak të patologjisë që ndodhin në trup, duke kërkuar trajtim të menjëhershëm.

Tipar i fenomenit

Në të rriturit, klikimet, çarjet dhe kërcitjet në nyje zakonisht tregojnë humbjen e tyre nga patologjia inflamatore ose degjenerative-distrofike. Prandaj, prindërit e rinj fillojnë të shqetësohen seriozisht kur zbulojnë se përkulja ose zgjatja e nyjeve të fëmijës shoqërohet nga një ngërç. Në foshnjat nga lindja deri në 1,5-2 vjet, ndodh për arsyet e mëposhtme:

  • nyjet e të porsalindurit kanë dukshëm më shumë kërc se kockat. Lëvizshmëria maksimale e nyjeve – një lloj mbrojtjeje kundër rënies së shpeshtë kur përpiqeni të bëni hapat e parë;
  • moszhvillimi i ligamenteve. Për shkak të multidirectionalitetit të fibrave të këtyre litarëve të indit lidhës, ato nuk mund të stabilizojnë plotësisht nyjet;
  • dobësi e muskujve. Muskujt e foshnjës bëhen të fortë vetëm në fazën e lëvizjeve aktive – duke u kthyer, ulur, duke qëndruar në këmbë ndërsa mbajnë anët e krevatit.

Kombinimi i të gjithë këtyre faktorëve çon në shfaqjen e klikimeve me zhvendosjen e sipërfaqeve artikulare. Por për fëmijët, ky fenomen është mjaft fiziologjik. Ndërsa ato rriten, strukturat e kërcit ossifikojnë, duke siguruar forcë në sistemin muskuloskeletor. Por e gjithë kjo do të ndodhë gradualisht, deri në adoleshencë.

A ia vlen të shqetësohet

Një shkak shqetësimi duhet të jetë ngërçi shoqërues, simptomatologjia e merlucit. Ellingnjtje dhe skuqje e lëkurës, një rritje në temperaturën lokale tregojnë një patologji në zhvillim. Fëmijët që kohët e fundit kanë hedhur hapat e tyre të parë nuk pranojnë të ecin, po bëhen humor. Tek fëmijët e vegjël, oreksi përkeqësohet, ata shpejt humbasin peshë, dhe gjumi i tyre bëhet në ankth, i shqetësuar.

Shkaqet e problemeve shëndetësore

Nëse prindërit gjejnë të paktën një nga simptomat e një sëmundje të përbashkët, duhet të kontaktoni pediatrin tuaj. Shkaku i krizës patologjike do të përcaktohet pas një seri masash diagnostikuese. Do të zhduket menjëherë pas shërimit të foshnjës. Skeleti i fëmijës thjesht po formohet, kështu që trajtimi i filluar në këtë moshë zakonisht jep rezultate pozitive.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Tufa

Për shkak të rritjes së elasticitetit të aparatit ligament-tendin kur përkulni nyjen, sipërfaqet e kockave që formojnë atë zhvendosen në lidhje me njëra-tjetrën në mënyrë të panevojshme të mprehtë. Kjo çon në një ngërç, klikoni. Por elasticiteti i rritur i ligamenteve është gjithashtu një shenjë karakteristike e hipermobilitetit të përbashkët, i transmetuar fëmijës nga njëri prej prindërve. Në trupin e njerëzve të tillë, prodhohet një kolagjen special, "i shtrirë" – njësia kryesore strukturore e indeve lidhës. Lëvizshmëria e tepruar e nyjeve tregon hipermobilitetin.

Lexo artikullin:  Gjimnastikë në periartriti akut humeroskapular akut

Për shembull, njerëzit me rritjen e elasticitetit të ligamenteve lehtë mund të përkulin vetëm falanksin e sipërm të gishtërinjve.

Hipermobiliteti nuk konsiderohet patologji, trajtimi i tij nuk kryhet. Sidoqoftë, një gjendje e tillë e ligamenteve shpesh bëhet shkaku i dislokimeve dhe subluksacioneve, dhe pas 40 vjetësh – zhvillimi i osteoartrozës deformuese.

Lëngu intartartikular

Në secilën nyje ekziston një qese e përbashkët me lëng sinovial, e domosdoshme për zhvendosje të qetë të eshtrave në lidhje me njëri-tjetrin. Indet e kërcit marrin pjesën më të madhe të lëndëve ushqyese prej tij përmes osmozës. Tek foshnjat, shpesh ka mungesë të lëngut synovial për shkak të rritjes së shpejtë të kockave. Prandaj, kur ata janë zhvendosur, ndodh një përplasje, e manifestuar nga një krizë dhe çarje.

Por mungesa e lëngut synovial mund të jetë një shenjë e një patologjie të vazhdueshme. Sidomos shpesh, prodhimi i tij zvogëlohet me sëmundje inflamatore (artriti), si dhe kundër sfondit të anomalive kongjenitale të sistemit muskuloskeletor.

Artriti ose reumatizmi

Artriti, reumatizmi – patologji të rënda, shpesh jo të përshtatshme për kurimin e plotë. Terapia më e suksesshme ishte para simptomave të para të sëmundjes për shkak të zbulimit në kohë të tyre. Shprehja "artrit tek fëmijët" i referohet një grupi të patologjive inflamatore me origjinë dhe natyrë të ndryshme të kursit. Mund të jetë infektiv, alergjik, reaktiv, reumatoid. Metodat e trajtimit varen nga lloji i sëmundjes.

Reumatizmi është një patologji infektive-alergjike që shfaqet me një lezion sistemik të sistemit kardiovaskular, membranat sinoviale të nyjeve, membranat seroze të sistemit nervor qendror, mëlçinë, veshkat, mushkëritë, sytë dhe lëkurën. Shpesh, bëhet shkaku i zhvillimit të artritit reumatoid, pneumonisë, nefritit dhe sëmundjes reumatike të zemrës.

Kriza e përbashkët në foshnje shoqërohet jashtëzakonisht rrallë me zhvillimin e artritit ose reumatizmit. Këto sëmundje zakonisht zbulohen te fëmijët më të rritur. Por ka përjashtime. Pra, artriti reumatoid mund të shfaqet në 2 vjet, dhe infektiv në disa muaj.

dysplasia

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Lexo artikullin:  Trajtimi i recetave të ilaçeve popullore të osteoporozës

Në 3 të porsalindur nga një mijë fëmijë të ekzaminuar, zbulohet displasia e hip (shumë më rrallë – nyja e gjurit). Ky është emri i një çrregullimi kongjenital në formimin e nyjës, e cila shkakton një zhvendosje ose subluksim të kokës së femurit. Shkaqet kryesore të patologjisë janë paraqitja e legenit të fetusit, toksikoza, korrigjimi mjekësor i shtatzënisë, fetusi i madh, oligohydramnios.

Displazia e hip-it zbulohet tek një fëmijë në maternitet nga një ortoped pediatrik ose gjatë ekzaminimeve pasuese nga një pediatër. Moszhvillimi i nyjës së hip i përgjigjet mirë trajtimit duke përdorur pajisje ortopedike.

Shenjat dhe simptomat e sëmundjes

Crunch është një nga simptomat karakteristike të patologjive të ndryshme inflamatore dhe degjenerative-distrofike, si dhe anomali kongjenitale të sistemit muskulor. Por jo kryesore. Prandaj, në një takim me një ortoped pediatrik, prindërit duhet të përshkruajnë të gjitha shenjat e sëmundjes që po i shqetësojnë ata, shpeshtësinë e shfaqjes, intensitetin, marrëdhënien me çdo faktor provokues. Kjo do të shpejtojë shumë diagnozën dhe do t'ju lejojë të filloni me shpejt trajtimin.

Një sëmundje tek foshnjat, e manifestuar nga një çarje në nyjeManifestimet klinike karakteristike
artritShenjat e zakonshme për të gjitha llojet e artritit janë një rritje graduale e dhimbjes, formimi i ënjtjes inflamatore mbi nyjen e prekur, kufizimi i lëvizshmërisë, rritja e temperaturës lokale dhe të përgjithshme, ulja e oreksit
reumatizmiEthet reumatike manifestohet nga artralgjia, ënjtja, ënjtja, skuqja lokale e lëkurës, ethet, një kufizim i mprehtë i lëvizjeve të nyjeve të prekura
Hip dysplasiaMoszhvillimi i nyjes tregohet me shkurtimin e kofshës, rregullimin asimetrik të kanateve të lëkurës, kufizimin e rrëmbimit të hip. Simptoma më informuese e rrëshqitjes Marx-Ortolani është një klikim, një ngërç që ndodh kur koka e femurit futet në acetabulum

Metodat diagnostikuese

Diagnoza fillestare mund të bëhet në bazë të tablove klinike karakteristike të një sëmundje të veçantë, përshkrimit të simptomave nga prindërit dhe anamnezës. Për ta konfirmuar atë, bëhen një numër studimesh instrumentale dhe laboratorike. Radiografia në diagnostikimin e patologjive artikulare tek foshnjat është jofinformuese për shkak të pranisë së një numri të madh të strukturave të kërcit në nyje. Prandaj, patologjia zbulohet duke përdorur ultratinguj (ultratinguj), i cili ndihmon për të zbuluar patologjinë edhe në fazën fillestare të zhvillimit të saj.

Sipas rezultateve të testeve të përgjithshme klinike të gjakut dhe urinës, vendoset procesi inflamator që vazhdon në trupin e foshnjës. Nëse dyshoni për artrit, reumatizëm, testet serologjike janë të përshkruara.

Si ta trajtoni krizën tek bebet

Eliminimi i një krizë këshillohet vetëm me origjinën e tij patologjike. Bëhet një trajtim gjithëpërfshirës i sëmundjes që provokoi zhvillimin e saj. Pasi fëmija të rikuperohet, nëse ndodh një ngërç, kjo është vetëm për arsye natyrore.

Terapia për moszhvillimin kongjenitale të nyjeve është thelbësisht e ndryshme nga trajtimi i artritit dhe reumatizmit. Nëse në rastin e kësaj të fundit, theksi vihet në përdorimin e ilaçeve anti-inflamatore, atëherë me displazinë, praktikohet korrigjimi ortopedik. Lidhja e sëmurë është e fiksuar në pozicionin e rrëmbimit me gomat Pavlik, Vilensky ose Volkov. Kjo kontribuon në formimin e mëtutjeshëm të duhur.

Lexo artikullin:  Në cilat raste me deformim të gjoksit merren në ushtri

ilaç

Në trajtimin e artritit infektiv, antibiotikët përdoren nga grupet e makrolideve, tetraciklinave, cefalosporinave, penicilinave semisynthetic. Pas shkatërrimit të baktereve patogjene, të gjitha shenjat e patologjisë, përfshirë ngërçin, gjithashtu zhduken. Për trajtimin e reumatoidit, artritit reaktiv, përdoren mjete që korrigjojnë funksionimin e sistemit imunitar. Për dhimbjen dhe inflamacionin, foshnjat përshkruhen ilaçe anti-inflamatore jo-steroide në doza të reduktuara në përputhje me moshën dhe peshën e fëmijës.

Kur zgjidhni ilaçe, ortopedët dhe reumatologët preferojnë përgatitjet për aplikim lokal – ointments dhe gels. Ato janë relativisht të sigurta, jashtëzakonisht rrallë shfaqin efekte anësore sistemike.

Fizioterapi, masazh, terapi ushtrimore

Procedurat fizioterapeutike janë një nga metodat kryesore të trajtimit të patologjive artikulare tek foshnjat, veçanërisht në rrjedhën e tyre të rëndë. Fëmija mund të caktohet seanca të ultrazërit, rrezatimit ultravjollcë, terapisë me baltë. Masazhi i kryer nga një specialist me prejardhje mjekësore shkon mirë me fizioterapi.

Prindërit inkurajohen të bëjnë çdo ditë terapi fizike me fëmijën – të rrotullojnë këmbët dhe krahët, përkuljen dhe zgjatjen e tyre. Një efekt i tillë kompleks do të forcojë muskujt dhe ligamentet, do të përmirësojë furnizimin me gjak të indeve të eshtrave dhe të kërcit me lëndë ushqyese.

Metodat popullore

Përdorimi i mjeteve juridike popullore është rreptësisht i ndaluar në trajtimin e fëmijëve të çdo moshe. Shumë sëmundje që provokojnë shtypje në nyje, kërkojnë një terapi faza, afatgjatë të ilaçeve. Mjetet juridike popullore mund të shtrembërojnë efektin farmakologjik të ilaçeve, duke vonuar ndjeshëm shërimin.

Ushqimi dietik

Dieta nuk është një metodë e pavarur për trajtimin e artritit, reumatizmit, displazisë. Por me ndihmën e korrigjimit të dietës së foshnjës, është e mundur të sigurohet marrja e sasisë së nevojshme të vitaminave të tretshme në yndyrë dhe të tretshëm në ujë, elementë gjurmë në trupin e tij. Kjo do të forcojë ligamentet, do të rrisë prodhimin e lëngut synovial, do të heqë qafe ngërçin gjatë përkuljes dhe zgjatjes së nyjeve.

Nutricionistët rekomandojnë që gradualisht të shtoni produkte me qumësht të thartë, fruta të thata, vezë, peshk vaj deti, drithëra nga drithërat në menunë e përditshme të fëmijës.

Komplikime të mundshme

Crunching vetëm nuk është e rrezikshme. Komplikimet mund të provokohen nga sëmundjet që shkaktuan shfaqjen e saj. Me trajtimin e filluar me kohë, është e mundur të parandalohen të gjitha pasojat e padëshiruara. Nëse për ndonjë arsye patologjia nuk u diagnostikua ose rekomandimet mjekësore nuk u ndoqën nga prindërit, atëherë gjendja e sistemit muskuloskeletor përkeqësohet. Në sfondin e shkatërrimit të nyjeve, dhimbja intensifikohet, dhe diapazoni i lëvizjeve është i kufizuar. Për shkak të deformimit të strukturave të eshtrave dhe kërcit, ndodh bashkimi i nyjeve, ankyloza – imobilizimi i plotë i nyjes.

masat parandaluese

Parandalimi kryesor i artritit, reumatizmi është kurimi në kohë, i plotë i infeksioneve të frymëmarrjes, të zorrëve. Ju duhet të vizitoni rregullisht një pediatër për të ekzaminuar fëmijën, për të kryer masazh në shtëpi, ushtrime në gjimnastikë terapeutike dhe edukim fizik.

ExpertNews Shqipëri