Osteoartroza e shkallës 1 të nyjës së gjurit

Në moshën 45 vjeç, shumë qytetarë tashmë kanë simptomat e para, madje as duke kuptuar se po zhvillojnë një sëmundje. Ndërkohë, një diagnozë e thjeshtë dhe vëmendja ndaj shenjave karakteristike do të sigurojë një kurs efektiv të trajtimit për osteoartrozën e gjurit të klasës 1, duke eleminuar rrezikun e paaftësisë. Ky problem është veçanërisht urgjent për gratë e moshës 45-55 vjeç, megjithëse ato gjithashtu nuk i anashkalojnë burrat – ata vuajnë nga kjo sëmundje pas 55-60 vjet. Shkalla e kësaj patologjie dëshmohet nga statistikat – çdo banor i pestë i të gjithë popullatës është në rrezik të osteoartritit.

Përshkrimi i patologjisë

Osteoartroza e shkallës së parë në praktikën mjekësore konsiderohet se është fillimi i një procesi të pakthyeshëm në indet e kyçeve. Më shpesh, sëmundja manifestohet në nyje që i nënshtrohen stresit mekanik vertikal. Zakonisht ata janë në gjunjë.

Mekanizmi i përhapjes dhe përparimit të sëmundjes shoqërohet me varfërim të pakthyeshëm të indeve të nyjes së gjurit, dhe veçanërisht – kërc. Ky proces patologjik provokohet nga përkeqësimi i vetive të rigjenerimit dhe restaurimit të qelizave të indit kërc – kondrocitet.

Dhe tashmë si pasojë e këtij problemi, ndryshimet e tjera anormale fillojnë të ndodhin në nyje:

 • Degjenerimi i gjithë kërcit të gjurit;
 • Ulur vëllimin dhe përkeqësimin e strukturës së lëngut të përbashkët synovial;
 • Ndryshimi në formën e tërë bashkimit;
 • Konvertimi i densitetit dhe forcës së kërcit dhe indit kockor;
 • Formimi i neoplazmës kockore – osteofitet.

Natyrisht, këto procese shoqërohen me ndryshime anatomike dhe patologjike, të cilat mund të manifestohen nga dhembja, funksionet e dëmtuara të nyjes së gjurit, humbja e lakimit të saj. Më pas, zhvillimi i osteoartritit çon në sëmundje më serioze, rrezikon të përvetësoni shenja të inflamacionit dhe zhvillimin paralel të artrozës.

Kompleksiteti i shkallës 1 është se në këtë fazë fillestare është pothuajse e pamundur të vendoset diagnoza e saktë. Dhe simptomat karakteristike të sëmundjes janë shumë të kujtojnë shenja klinike të ngjashme të sëmundjeve të tilla të rrezikshme si sepsë, artrozë, osteomielit, artrit dhe kontrakturë.

Sidoqoftë, kjo patologji është e rrezikshme për shkak të rrjedhës së saj kronike – është praktikisht e pashërueshme. Por edhe shenjat më të vogla të fazës fillestare do të ndihmojnë në kohë t'i përgjigjen problemit dhe të zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të formave më të rrezikshme dhe të rënda të sëmundjes me 2-4 gradë.

Si shfaqet sëmundja në nyjen e gjurit

Characteristicshtë karakteristike që patologjia në nyjen e gjurit zakonisht zhvillohet pas 45-48 vjet. Kjo është saktësisht mosha kur restaurimi i qelizave në indet e trupit ngadalësohet, dhe nganjëherë ndalet plotësisht. Si pasojë, rigjenerimi i kërcit është gjithnjë e më i rrallë.

Për shkak të rritjes së moshës, indi i kërcit lodhet në një person, gjë që çon në shkatërrimin e saj të mëtejshëm dhe shkeljen e strukturës së indeve të nyjeve të nyjeve të nyjeve dhe nyjeve.

Sidoqoftë, faktorë të tillë si dëmtimet dhe stresi i shpeshtë mekanik janë të afta të provokojnë zhvillimin e shkallës së parë. Për më tepër, këta faktorë mund të provokojnë sëmundjen në një moshë më të re. Në funksion të kësaj, kategoria e rrezikut përfshin njerëzit e përfshirë në sportet e pushtetit, të prirur për trainim intensiv ose që nuk kontrollojnë aktivitetin fizik në punë.

Përfaqësues të specializimeve të caktuara përfshihen në këtë kategori – shoferë, shitës, punonjës zyrash, lëvizës, metalurgjikë, korrierë.

Burime të tjera të sëmundjes mund të përfshijnë:

 • Mbipesha – krijon një ngarkesë të qëndrueshme në gjunjë pothuajse gjatë gjithë ditës;
 • Një kurs jonormal i proceseve metabolike, në të cilat vitaminat, acidi hialuronik, përbërësit për formimin e kondrociteve (qelizat e kërcit) dhe përbërësit minerale merren pamjaftueshëm (ose nuk pranohen fare) në indin kërc.
 • Dehidratimi i të gjithë organizmit ose zonave lokale, në veçanti, zona e nyjes së gjurit. Mungesa e ujit kullon kërcin, si rezultat i të cilit humbet fleksibilitetin dhe elasticitetin e tij, duke pësuar ndryshime destruktive;
 • Zhvillimi i infeksioneve që ndikojnë në funksionalitetin e indit të kërcit dhe strukturën e tij. Këto sëmundje përfshijnë poliomielitin, tuberkulozin dhe sëmundje të tjera infektive;
 • Shfaqja në zgavrën e përbashkët të neoplazmave malinje ose beninje, nën ndikimin mekanik të së cilës indi i kërcit është deformuar.

Përveç kësaj, shkaku i zhvillimit të sëmundjes mund të jetë diabeti dhe sëmundjet e tjera endokrine, çrregullimet në funksionimin e sfondit hormonal, patologjia e organeve kardiovaskulare. Qarkullimi joadekuat i gjakut dhe rrjedhja e limfave në zonën e gjurit shkel strukturën e kërcit dhe çon në ngecje.

Mosfunksionimi i organeve të legenit, goditjet e shpeshta, humbja e elasticitetit nga enët e gjakut dhe bllokimi i tyre nga mpiksja e gjakut, furnizimi i pamjaftueshëm i indeve artikulare me oksigjen, ndryshimet patologjike në nivelin qelizor kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjes.

Karakteristikat karakteristike

Siç është vërejtur tashmë, kjo sëmundje është e rrezikshme në atë që është pothuajse e pamundur të zbulohet. Prandaj, shenjat e dukshme zakonisht nuk gjenden. Në disa raste, kjo mund të bëhet duke përdorur metoda të diagnostikimit harduer-instrumental.

Duke përdorur këto teknika, është e mundur të zbulohet një ngushtim i lehtë i hendekut midis kockave të nyjes, si dhe rrallimi delikate i indit të kërcit në zonën e veshjes artikulare periosteale.

Një person i sëmurë mund të mendojë vetëm për zhvillimin e sëmundjes në fazën e përfundimit të kësaj faze dhe kalimin në shkallën e 2-të. Gjatë kësaj periudhe, ndjesi shpimi gjilpërash periodike me dhimbje në gju mund të ndjehen. Ata lindin pas një shëtitje të gjatë, pasi vrapojnë, për shkak të ushtrimeve të rënda fizike. Më shpesh, lodhja dhe dobësia në këmbë fillojnë të shfaqen.

Në fazën e fundit të shkallës së parë të kësaj sëmundjeje, në raste të rralla, tinguj delikate të hollë mund të ndodhin gjatë lëvizjes ose klikimeve në çantën e përbashkët.

Metodat e diagnostikimit

Më produktive në zbulimin e sëmundjes janë metodat diagnostikuese të harduerit dhe testet laboratorike të gjakut, duke konfirmuar praninë dhe vëllimin e përbërësve ushqyes dhe kondrocitet.

Për të identifikuar sëmundjen përdoren:

 1. Arthroscopy;
 2. Skanimi i CT;
 3. Imazhe rezonancë magnetike;
 4. Roentgenography;
 5. Ultratinguj.

Fotografia diagnostikuese plotësohet nga metodat e ekzaminimit klinik nga një reumatolog, endokrinolog ose ortopedist.

Trajtimi i osteoartrozës së nyjës së gjurit të shkallës së parë

Nga ditët e para të zbulimit të një sëmundje, duhet të përdoren agjentë ortopedikë që kufizojnë shkallën e shkatërrimit të kërcit.

Falë tyre përmirësohet fiksimi i nyjës dhe parandalohet deformimi i mëtejshëm i indeve dhe qeseve artikulare.

Në të njëjtën kohë, përshkruhen ushtrime të kompleksit mjekësor, metodat e terapisë manuale, si dhe masazhet terapeutike dhe profilaktike dhe procedurat e ujit.

Performanca e lartë manifestohet në fazën fillestare të banjës së infuzionit me leh lisi, nenexhik dhe celandinë. Kompresat acetike dhe mbështjelljet e indeve të buta me mjaltë ose propolis për natën ndihmojnë në lehtësimin e lodhjes në gju.

Në rast të dhimbjes së parë, ilaçet me veti anestetike janë të përshkruara – Analgin, Nurofen, Beralgin, Tempalgin, Dexalgin.

Për të lokalizuar dhe eliminuar dhimbjen, si dhe për të parandaluar inflamacionin, përdoren ilaçe të injektueshme nga kategoria e ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide.

Antispasmodics Novo-Passit, Persen, Flutabs dhe Streamol kontribuojnë në të njëjtin qëllim dhe heqjen e spazmave të vogla të mundshme.

Pas shtypjes së shenjave të para dhe largimit të ndjesive të pakëndshme, duhet pasur kujdes për të ruajtur indin e kërcit. Për këtë qëllim përdoren përgatitjet që përmbajnë acidin hialuronik, të cilat kontribuojnë në prodhimin e elastinës dhe kolagjenit në indet e kyçeve. Në të njëjtën kohë, agjentët janë të përshkruar që stimulojnë restaurimin dhe prodhimin e kondrociteve të reja.

Këto ilaçe përfshijnë:

Në shkallën e parë të osteoartritit të nyjes së gjurit, fizioterapia do të jetë efektive – aplikime termike, lazer dhe terapi magnetike, trajtim i nyjës së prekur me valë radio me frekuencë të ulët, si dhe metodat balneoterapike duke përdorur radon dhe sulfid hidrogjeni.

Masat për parandalimin e gjurit

Parandalimi i osteoartritit të shkallës së 1 ndihmon në respektimin elementar të standardeve ushqyese të ekuilibruar dhe aktivitetit fizik. Shmangni rrezikun e grumbullimit të paund shtesë dhe entuziazmin e tepërt për sporte ekstreme, gjithashtu mund të keni kujdes nga kjo sëmundje. Në moshën mbi 45-50 vjeç, duhet të zgjidhni me kujdes profesionin tuaj dhe të punoni me aktivitet fizik. Në të njëjtën kohë, ju duhet të kontrolloni marrjen e ujit, dietë dhe dietë.

Në dyshimin e parë, menjëherë duhet të kontaktoni një institucion mjekësor, ku reumatologët me përvojë, ortopedët, kirurgët dhe mjekët e specializimeve të tjera do të ofrojnë ndihmë në kohë dhe do të japin këshilla gjithëpërfshirëse për parandalimin dhe trajtimin e kësaj sëmundje.

Osteoartriti i gjurit: si ta kurojmë sëmundjen?

Shkaqet

Pse fillon procesi patologjik? Gonarthrosis deformuese e nyjes së gjurit mund të zhvillohet si një sëmundje e pavarur ose të ndodhë në sfondin e një patologjie tjetër.

Arsyet janë si më poshtë:

 • predispozicion gjenetik;
 • keqformime kongjenitale të strukturave artikulare;
 • aktivitet fizik i rregullt (duke luajtur sport, ngritje peshe ose punë në lidhje me lëvizje të vazhdueshme);
 • zakone të këqija;
 • shkelje e proceseve metabolike;
 • sëmundjet e sistemit vaskular;
 • trauma;
 • ndërhyrje kirurgjikale në nyjen e gjurit;
 • jetese pasive;
 • çekuilibri hormonal, në veçanti, problemet me prodhimin e estrogjenit të hormonit;
 • shumë peshë;
 • ndryshime në lidhje me moshën (vërejtur te pacientët pas moshës 60 vjeç);
 • prishje endokrine
Lexo artikullin:  Dysplasia e hip në foshnjat

Gjatë diagnostikimit të gonarrozës, është e rëndësishme të zbulohen shkaqet e shfaqjes së saj.

Simptomat dhe shkallët

Sëmundja manifestohet me humbjen e të gjitha strukturave të nyjes (kockave, kërcit, muskujve dhe ligamenteve). Kjo është arsyeja pse është kaq e rrezikshme.

Shtë më mirë të trajtoni osteoartritin e gjurit në fazën e parë, por shpesh në fazën fillestare nuk ka simptoma. Manifestimet e para mund të shfaqen kur një ngushtim i hendekut të përbashkët ndodh për shkak të fshirjes së indit të kërcit. Në këtë rast, dhimbja e fortë ndodh si rezultat i fërkimit të eshtrave kundër njëri-tjetrit.

Indet e kërcit shkatërrohen me shpejtësi për shkak të kequshqyerjes. Si rezultat, lëvizshmëria e kyçeve përkeqësohet në një periudhë të shkurtër kohe. Pas shkatërrimit të kërcit, procesi patologjik prek qeskën dhe muskujt periartikular. Formohen rritje të kockave – osteofite.

Osteoartriti mund të ndikojë në nyjen e djathtë, të majtë ose në të dy nyjet e gjurit.

Shenjat e osteoartritit të gjurit varen nga faza e zhvillimit. Gjithsej janë 3 faza:

 • Gonartroza e shkallës 1. Me osteoartrozën e nyjeve të gjurit të shkallës 1, pacienti ndjen siklet në gju pas një shëtitje të gjatë ose në një pozicion të drejtë. Simptomat e para përfshijnë dhimbjen pas ushtrimit fizik. Tashmë në shkallën e 1 të osteoartrozës së nyjeve të gjurit, ngurtësia ndjehet, gjuri lëviz më keq. Në rreze x, një ngushtim i hapësirës së përbashkët do të jetë i dukshëm. Në këtë fazë, trajtimi është më efektiv.
 • Osteoartroza e gjurit 2 gradë. Në fazën e dytë, dhimbja është më e theksuar. Dhimbja nuk e lë pacientin as në mëngjes dhe as në mbrëmje, megjithëse në qetësi sindromi i dhimbjes nuk është aq i theksuar sa kur lëviz. Ka probleme me lëvizjen. Gonarthrosis e shkallës së 2 manifestohet nga një përkeqësim i ndjeshëm i lëvizshmërisë së përbashkët. Shtë e vështirë për pacientin që të përkulet dhe të heqë gjurin, për shkak të së cilës ai lëviz ngadalë. Një krismë dëgjohet kur lëviz. Gonarthrosis e shkallës 2 është shumë më e vështirë për tu trajtuar sesa artrozë deformuese e nyjes së gjurit të shkallës 1. Në këtë fazë, proceset degjenerative-distrofike tashmë po fillojnë. Sipas rezultateve të ekzaminimit me rreze x, mund të zbulohet trashje e eshtrave dhe ndryshime në indet periartikulare.
 • Osteoartroza e gjurit 3 gradë. Në këtë fazë, mundësia e aftësisë së kufizuar është e lartë. Nëse nyja deformohet në fazën e dytë, atëherë në fazën e tretë të gjitha strukturat shkatërrohen. Në fotografitë me rreze X, artroza deformuese e shkallës 3 të nyjes së gjurit manifestohet me gërryerje të kërcit, zëvendësim të indit lidhës normal, shkrirje të disa eshtrave dhe shkatërrim të plotë të ligamenteve dhe meniskit. Pa operacion, të ndihmosh pacientin është e pamundur. Karakteristikat e fazës së tretë – dhimbja bëhet konstante dhe e rëndë, shfaqet spazma e muskujve, dëgjohet një krizë gjatë lëvizjes, deformimi i nyjes së gjurit është vizualisht i dukshëm, rritet shumë. Shtë e vështirë për pacientin të lëvizë, ndonjëherë edhe e pamundur.

Cili mjek trajton osteoartritin e gjurit?

Për diagnozën fillestare, ia vlen të vizitoni një terapist, kirurg ose ortoped. Mund të kërkojë gjithashtu ndihmën e një reumatolog.

Diagnostics

Diagnoza është me anë të radiografisë. Për të vlerësuar funksionalitetin e bashkimit, përdoret një test i veçantë – indeksi i Leken.

Trajtim

Mjeku është përgjegjës për zgjedhjen e terapisë për artrozën deformuese të gjurit bazuar në ashpërsinë e sëmundjes. Vetë-mjekimi për këtë sëmundje është i papranueshëm.

Trajtimi i osteoartritit deformues të gjurit është shpesh ilaç, por është efektiv në kombinim me ushtrime terapeutike, masazh dhe dietë. Për periudhën e trajtimit, është e rëndësishme të siguroni paqe të plotë për nyjen e deformuar.

Për të arritur një efekt terapeutik, është e rëndësishme të eliminoni shkakun e sëmundjes dhe faktorët provokues para terapisë.

Trajtimi i osteoartrozës së nyjes së gjurit të shkallës së 2-të mund të jetë ilaçe, por faza e fundit trajtohet vetëm me operacion.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ilaç

Përgatitjet për artrozë:

 • NSAIDs. Mjetet juridike lehtësojnë inflamacionin dhe dhimbjen. Nimesil efektiv, Movalis. Mund të pini pilula, të jepni injeksione ose të përdorni ointments me të njëjtët emra. Droga nuk duhet të përdoret për më shumë se 2 javë.
 • Chondroprotectors. Pa këto ilaçe nuk mund të shpërndahen në trajtimin e artrozës deformuese të nyjeve të gjurit. Arthron ose Chondroitin është i përshtatshëm.

Disa ilaçe injektohen në zgavrën e përbashkët. Në veçanti, agjentët hormonalë, kondroprotektorët dhe acidi hialuronik administrohen si injeksione.

Një komponent i rëndësishëm i trajtimit efektiv janë procedurat fizioterapeutike. Osteoartriti deformues i nyjes së gjurit (DOA) trajtohet me lazer dhe magnetoterapi, ultratinguj, ozokerite dhe UHF. Masazhi i gjurit është efektiv, por nuk mund të përdoret në fazën akute.

gjimnastikë

Terapia fizike kryhet në muret e spitalit ose në shtëpi. Qëllimi i tij është forcimi i muskujve, rivendosja e qarkullimit të gjakut dhe lëvizshmëria normale e nyjeve.

Ngarkesa në nyjen e prekur rritet gradualisht, por grupi i ushtrimeve duhet të përsëritet 2-3 herë në ditë. Pas gjimnastikës, shtrihuni për 40 minuta.

Shumë e dobishme për notimin e osteoartritit.

Mjetet juridike popullore

Deformimi i osteoartrozës së nyjes së gjurit është një sëmundje serioze, kështu që mjekësia tradicionale jo gjithmonë e kuron atë. Mundësia e komplikimeve është e lartë. Ilaçet më efektive.

 • një kompresë me rrikë natën;
 • kripë tryeze me mjaltë (1 lugë gjelle e secilit përbërës) në gju;
 • yndyrë derri në formën e një krem;
 • vaj i bazuar në mustardë, kripë (200 g secila) dhe parafinë.

Mund të bëni banjë këmbësh ose locione me barëra medicinale që kanë efekte anti-inflamatore.

Ushqimi dietik përfshin ngrënien e ushqimeve të larta me acide yndyrore omega-3 dhe kondroitinë. Ju duhet të hani shumë ushqime deti (peshk salmon, karkaleca, gaforre), alga deti, mish të ligët, kryesisht shpendë, si dhe perime, fruta dhe barishte të freskëta.

Shtë e nevojshme të refuzoni ushqime pikante, të kripura dhe të skuqura. Shtë e rëndësishme të mos e teproni, në mënyrë që të mos fitoni paund shtesë.

komplikimet

Komplikimet e osteoartritit janë dhimbje të forta të vazhdueshme në gju, humbje e plotë e lëvizshmërisë së nyjeve, gjë që e bën pacientin të pavlefshëm, si dhe lakimin e valgusit ose varus të këmbëve. Gjymtyrët e poshtme marrin formën e shkronjës "O" ose "X".

Parandalim

 • zvogëlojë aktivitetin fizik në gjymtyrë;
 • ushtrime ditore;
 • shpëtoj nga pesha e tepërt;
 • ndiqni një dietë;
 • të refuzosh zakonet e këqija;
 • shmang lëndimet në gju.

Për parandalimin e ndryshimeve të lidhura me moshën në nyjet artikulare pas 40 vjetësh, duhet të merren kondroprotektorët.

Mos u dëshpëroni me një diagnozë të osteoartritit të gjurit. Trajtimi duhet të fillojë menjëherë, përndryshe pasojat do të jenë të pakthyeshme.

Postuar nga Oksana Belokur, Doktor,
posaçërisht për Ortopediya.pro

Video e dobishme në lidhje me gonarthrosis

Osteoartroza e nyjes së gjurit të shkallës 1: përshkrimi, veçoritë e kursit dhe metodat e trajtimit

Osteoartroza është një sëmundje që nuk manifestohet në një fazë të hershme, në periudhën kur është lehtësisht e shërueshme. Sipas vlerësimeve të ndryshme, nga 6 deri në 20% të njerëzve në planet përballen me këtë sëmundje, për më tepër, pas 40 vjetësh dhe më shpesh në mesin e grave. Osteoartroza e nyjes së gjurit të shkallës 1 konsiston në ndryshime të indeve të brendshme.

Kursi i sëmundjes

Osteoartroza fillon me ndryshime në lëngun sinovial, i cili mbush nyjen dhe i lejon asaj të kryejë funksionet e tij. Normalisht, ky lëng është i trashë dhe luan rolin e një lubrifikanti që ushqen kërc. Kur ky lëng humbet vetitë e tij, kërci që rrethon kockën zbutet. Ai po rrallohet, bëhet më i prekshëm dhe më pak elastik. Lëngu depërton në çarje të kërcit dhe fillon të ndikojë vetë në indin kockor. Si rezultat i këtyre lezioneve strukturore, kyçja humbet lëvizshmërinë e saj.

Shenjat e para të këtij procesi degjenerues në gju janë një rënie në funksionalitetin e përbashkët. Gjatë ushtrimit, një person pëson siklet, duke u kthyer në dhimbje, nëse lëvizja nuk ndalet. Siklet shfaqet me çdo tendosje – është e vështirë të përkulni këmbën, ta rregulloni atë, të vazhdoni. Në fillim, parehati shfaqet gjatë ushtrimit fizik, por më vonë bëhet e vështirë të bësh edhe të ecësh. Nëse nuk merren masa, sëmundja do të përparojë dhe skuqja do të shfaqet rreth nyjës së gjurit, gjuri është i fryrë pak. Dhe pas pushimit, kyçja restaurohet shpejt.

Osteoartroza e gjurit e shkallës 1 nuk konsiderohet zakonisht shkak për shqetësim. Kjo është për faktin se siklet shpejt kalon. Shtë e vështirë për të diagnostikuar madje edhe një lezion, sepse në pushim simptomat zhduken, dhe gjuri duket dhe ndihet absolutisht i shëndetshëm.

Por është e rëndësishme të kuptoni që nuk duhet të ketë siklet në gjunjë. Të atribuohet ngurtësia e përbashkët në moshë është e pasaktë, sepse osteoartroza e shkallës së parë, në parim, konsiderohet një sëmundje që lidhet me moshën. Sa më i vjetër të jetë personi, aq më shumë vëmendje duhet t'i kushtohet gjendjes së sistemit skeletor, dhe në rast të ndonjë vështirësie, përsëri konsultohuni me një mjek. Në këtë fazë, sëmundja është e lehtë të ndalet sesa në fazat e mëvonshme (shkalla 2, 3).

Lexo artikullin:  Simptomat e Ligamentozës, metodat e diagnostikimit dhe trajtimit

Një reumatolog është i përfshirë në trajtimin e sëmundjeve të kockave dhe nyjeve. Ai do të bëjë një ekzaminim, një studim dhe, sipas simptomave karakteristike, ai do të dyshojë në osteoartrozë në fazën fillestare. Pas konfirmimit të diagnozës, ilaçe të thjeshta dhe të përballueshme përshkruhen në sasi të vogla, dhe theksi kryesor në trajtim është në aktivitetin e saktë fizik (terapi fizike), masazh, dietë dhe fizioterapi.

Shkaqet

Osteoartriti i gjurit është një sëmundje që shfaqet për disa arsye. Sëmundjet zakonisht mund të shmangen nëse ndiqen rekomandime të thjeshta. Para së gjithash, duhet t'i kushtoni më shumë vëmendje shëndetit tuaj në përgjithësi dhe gjendjes së nyjeve në veçanti. Pesë shkaqet më të mundshme mund të identifikohen, duke eleminuar të cilat, ju mund të bëni pa ilaçe fare në fazat e hershme të trajtimit. Përbërja e lëngut synovial do të rivendoset, indet kërc gjithashtu dhe gjuri do të kthehet në normale.

 1. Pesha e tepërt. Ky është armiku i pothuajse të gjitha nyjeve, veçanërisht i gjymtyrëve të poshtme. Ata duhet të durojnë një ngarkesë për të cilën nuk janë të dizajnuara nga natyra. Kjo përfshin një fitim shumë të shpejtë në masë, në të cilin nyjet e gjurit nuk kanë kohë të përshtaten me gravitetin. Për shembull, kjo është e mundur gjatë shtatëzënësisë. Prandaj, është kaq e rëndësishme të monitorohet shtimi i peshës dhe të shmangni tepricat edhe gjatë kësaj periudhe.
 2. Stresi i rritur jo karakteristik për nyjen. Për shembull, një qëndrim i gjatë në një pozicion (Shitësit e sëmundjeve që duhet të qëndrojnë në këmbët e tyre pothuajse gjatë gjithë ditës). Kjo përfshin ngarkesa sportive, gjatë të cilave gjunjët funksionojnë për një kohë të gjatë: drejtimi në ski dhe ndër-ski vend, dëbora, çiklizmi, patina me akull, vrapimi. Nëse ndjeni dhimbje në gju pasi luani sport (veçanërisht kur dhimbja nuk është simetrike dhe prek vetëm një të përbashkët), është më mirë të mos vazhdoni trajnimin aktiv dhe të këshilloheni me një mjek për këshilla.
 3. Dëmtimet. Këto përfshijnë rëniet e meniskut, dëmtimet dhe lotët, goditjet, etj. Nëse është e mundur, duhet të përpiqeni të parandaloni dëmtimet dhe të mbroni gjunjët kur luani sport.
 4. Disordersrregullime hormonale. Për këtë arsye, tek gratë, osteoartriti i gjurit është më i zakonshëm: trupi i femrës vazhdimisht i ekspozohet njërit ose hormonit tjetër gjatë gjithë jetës së tij, dhe dështimet janë të shpeshta, përfshirë edhe gjatë rimodelimit të moshës (menopauzës).
 5. Sëmundje të tjera, përfshirë mjekimin ose injorimin. Artriti, tuberkulozi dhe të tjerët.

Simptomat dhe diagnostikimi

Osteoartriti i shkallës 1 i gjurit ka simptoma shumë të buta, të cilat duhet të trajtohen me shumë kujdes.

 • Shikim kur lëvizni, veçanërisht nëse siklet shfaqen në një të përbashkët.
 • Pas stërvitjes, ka një dhimbje të lehtë dhe madje edhe një ënjtje mezi të dukshme. Shtë e rëndësishme të kuptohet që kjo nuk është një dhimbje në kuptimin e mirëfilltë, por vetëm një shqetësim.
 • Ndonjëherë një kërcitje e lehtë në gju i shtohet lëvizjeve të pakëndshme.
 • Lodhja vjen më shpejt se më parë.

Njerëzit me simptoma të ngjashme janë pacientë të një reumatolog. Ai përdor rreze x për të diagnostikuar osteoartrozën e shkallës 1. Imazhet tregojnë një ngushtim të lehtë të rrafshit të përbashkët dhe ënjtje të çantës së përbashkët. Pas diagnozës, mjeku zgjedh trajtimin në përputhje me ashpërsinë e sëmundjes.

Metodat e trajtimit të osteoartrozës së shkallës 1

Thelbi i trajtimit të osteoartrozës në fillim, reduktohet në kthimin e lëngut synovial të përbërjes së tij molekulare. Kështu që ju mund të organizoni ushqimin e kërcit dhe të rivendosni sipërfaqen e eshtrave. Pas restaurimit të lëvizshmërisë, dhimbja dhe sikleti zhduken, dhe pacienti shërohet.

 • Nëse është e mundur eleminimi i shkaqeve të sëmundjes. Shtë e nevojshme të ulni peshën, të vendosni ushqimin, duke u përqëndruar në përfitimet dhe vitaminat. Ata që kalojnë shumë kohë në këmbë, u tregohet se ndryshojnë stilin e jetës së tyre dhe monitorojnë alternimin e punës dhe pushimit.
 • Rivendosja e ekuilibrit hormonal. Nëse ekziston dyshimi se shkaku i sëmundjes është ndikimi i hormoneve, një reumatolog e dërgon pacientin te një endokrinolog. Analizat tregojnë se ku fshihet çekuilibri, dhe nëse është e mundur ai korrigjohet me ilaçe ose ushqim.

Dieta për osteoartritin përbëhet nga ushqime me pak karboni. Tregon proteina, kalcium dhe kolagjen. Zakonisht përshkruhet për të shtuar në menu:

 • Kalciumi: djathë, gjizë
 • Proteina: viçi, peshk i bardhë, fasule
 • Kolagjeni: pelte, thjerrëza
 • Vitaminat: Frutat dhe Perimet

Ushtrime fizioterapie për osteoartrozën

Terapia fizike është shoku më i mirë në trajtimin e osteoartritit në fazat e hershme. Përjashtohen sportet për kohëzgjatjen e sëmundjes.

Në dhomën e terapisë së stërvitjes, pacienti është njohur me produkte speciale për mbrojtjen e gjurit – fiksimin e fashave. Ato kontribuojnë në një ngarkesë uniforme në bashkim. Sigurohuni të vishni fashë në të dy gjunjët, edhe nëse vetëm një dhemb!

Ushtrime efektive për osteoartritin e gjurit që mund të kryeni në shtëpi.

Pozicioni fillestarVeprimet (kryhen pa probleme, pa nyje tendosëse)sasi
Duke qëndruar në këmbë me kurrizin në mur, krahët ulen.Prekni murin me pëllëmbët, tehët e shpatullave dhe mollaqet. Ngadalë ngjituni në gishtërinjtë. Zbresin.5-7 sekonda, 15-20 herë.
Gënjeshtra, këmbët pushojnë në dysheme, këmbët të përkulura.Ngrini këmbën e djathtë në lartësinë e gjurit, drejtësoni, zgjatni, uleni pa probleme. Përsëriteni me këmbën e majtë.7 sekonda, 10 herë në çdo gju.

Kondroprotektorët medicinale

Kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për të ndihmuar në rivendosjen e kërcit. Kondroitina dhe glukozamina janë ndihmës të domosdoshëm në këtë çështje. Droga përshkruhet në formën e tabletave dhe injeksioneve.

Chondrolone, Structum – ilaçet më të zakonshme për trajtimin e osteoartrozës së shkallës së rr.

Sirdalud, midokalm – për të lehtësuar spazmën e muskujve.

Nurofen, Nise, diklofenac – për të lehtësuar dhimbjen.

Terapitë shtesë

 • Elektroforeza ndihmon në rivendosjen e qarkullimit të gjakut dhe lehtësimin e inflamacionit
 • Masazh, not, si dhe metodat e pazakonta të trajtimit – për shembull, apiterapia ose hirudoterapia

Mos u sëmur dhe ki shëndet! Klinika juaj EL

Osteoartroza e gjurit është më e lehtë për tu mposhtur në shkallën e parë

Osteoartriti i nyjes së gjurit është një sëmundje që prek të gjitha strukturat e kyçeve në një zonë të caktuar, e cila shkakton deformimin e saj dhe si rezultat çon në humbjen e lëvizshmërisë. Kjo patologji paraqitet kryesisht tek të moshuarit dhe të moshuarit, dhe te të rinjtë mund të shfaqet për shkak të dëmtimit të gjurit. Osteoartroza e nyjes së gjurit të shkallës 1 është shumë më e lehtë për t'u trajtuar, prandaj, procedurat e rimëkëmbjes duhet të fillojnë menjëherë pas fillimit të manifestimeve të para të sëmundjes, e cila ndihmon për të shmangur përparimin e sëmundjes.

Osteoartriti fillestar i nyjes së gjurit eleminohet duke përdorur metodat dhe ilaçet më të kursyera, dhe faza 2 dhe 3 e sëmundjes shoqërohen me manifestime më karakteristike dhe kërkojnë masat më drastike. Format e lënë pas dore të sëmundjes karakterizohen nga marrja e funksioneve motorike dhe një ndryshim në strukturën e kërcit të bashkimit, prandaj, trajtimi kërkohet këtu në përputhje me rrethanat.

Faza fillestare e sëmundjes

Sëmundja distrofike e nyjeve të gjurit të shkaktuara nga dëmtimi i indit të kërcit çon në çarje dhe humbje të elasticitetit në gju. Fillimi i sëmundjes shoqërohet me ndryshime patologjike në nivel mikro në zonën e kërcit artikular, i cili nuk manifestohet në asnjë mënyrë, por vetëm çon në kequshqyerjen e qelizave të kërcit, të cilat si pasojë fillojnë të vdesin.

Procesi shkatërrues shkon në zonën e meniskit, ligamenteve artikulare dhe qeses periartikulare nëse nuk është kryer trajtimi i osteoartritit të nyjës së gjurit dhe masave parandaluese të çiftit të parë.

Osteoartroza e nyjes së gjurit të shkallës 1 manifestohet nga simptomat e mëposhtme:

 • Siklet në gju;
 • Shfaqja e dhimbjes pas stërvitjes;
 • Kufizim i vogël i amplituda e motorit;
 • Lodhje e shpejtë e këmbëve.

Në fotografitë e marra me ndihmën e testeve diagnostikuese, mund të vërehet një ngushtim i lehtë në zgavrën e përbashkët. Me zhvillimin e sëmundjes, vërehet gërvishtja e kërcit artikular, gjë që çon në formimin e rritjeve të kockave dhe daljeve, dhe shoqërohet gjithashtu me deformim të nyjës së gjurit, i cili është tipik për fazat 3 dhe 2 të osteoartritit.

Shkaqet

Shkaqet e osteoartritit të gjurit në formën e formulimeve të sakta nuk janë përcaktuar ende. Parakushtet për zhvillimin e kësaj sëmundje janë faktorë të caktuar të një natyre të jashtme dhe të brendshme që ndikojnë së bashku në zonën e përbashkët. Kockat që përbëjnë gjurin mbulojnë pllakat e kërcit, duke lehtësuar procesin e fërkimit dhe kryerjen e funksioneve jastëk. Qelizat që përbëjnë membranat artikulare prodhojnë sasinë e kërkuar të lëngut synovial, i cili parandalon dëmtimin e pllakave të kërcit.

Ulja e sasisë së lëngut synovial të prodhuar dhe degjenerimi i komponentëve të kërcit të sipërfaqes artikulare gjatë osteoartritit parësor, sipas shumicës së studiuesve, ndodh për shkak të arsyeve të mëposhtme:

 • Mbingarkesa statistikore që tejkalojnë kapacitetin e indeve të kërcit (mbipesha, ushtrime të tepërt dhe punë e rëndë fizike);
 • Ndryshimi në vetitë e indeve të kërcit të shkaktuara nga ekspozimi ndaj faktorëve të brendshëm ose të jashtëm;
 • Mikrotrauma e përhershme e kërcit;
 • Disordersrregullime metabolike në nyje ose në të gjithë trupin (përdhes);
 • Sëmundjet e sistemit endokrin ose nervor;
 • Fraktura intra-artikulare.

Me moshën, aftësia e trupit për të rivendosur kërcin artikular shpejt zvogëlohet, kështu që të rinjtë rrallë vuajnë nga osteoartriti, me përjashtim të rasteve individuale. Në thelb, faza fillestare e sëmundjes ndodh tek njerëzit pas moshës tridhjetë vjeç.

Metodat e trajtimit

Trajtimi i osteoartritit në nyjen e gjurit kryhet vetëm pas konfirmimit të diagnozës, e cila bëhet duke përdorur studime me rreze x.

Në fazën fillestare të sëmundjes, trajtimi bazohet në masa të përgjithshme shëndetësore:

 • Ushtrime për osteoartritin e gjurit – aktivitet fizik i moderuar ditor, që zgjat të paktën gjysmë ore. Gjimnastika ju lejon të forconi muskujt që lidhen me zonën e përbashkët të prekur dhe të përmirësoni qarkullimin e gjakut;
 • Skijimi, çiklizmi dhe noti;
 • Shkarkimi i përbashkët – është e nevojshme të përjashtohen ngarkesa të zgjatura statike, duke ecur në shkallët ose terrenin e përafërt. Ekspozimi i zgjatur në një pozicion të pakëndshëm të trupit gjithashtu duhet të shmanget;
 • Kalimi i një kursi të masazhit profesional Wellness;
 • Veshja e frenave elastikë në zonën e prekur.

"Alt =" "> Përsëritja e ilaçeve ose fizioterapia në fazën e parë të osteoartritit nuk kërkohet. Kriteri kryesor për një rikuperim të suksesshëm është refuzimi i një jetese të ulur dhe punë të vështirë fizike. Kujdesi për peshën dhe ushtrimin e trupit tuaj është çelësi për shëndetin dhe fitoren e suksesshme ndaj osteoartritit në zonën e nyjeve të gjurit.

Lexo artikullin:  Simptomat e artritit reumatoid në gratë

Një përshkrim i plotë i gonartrozës së shkallës 1 të nyjës së gjurit: simptoma dhe trajtim

Gonarthrosis është një sëmundje kronike e nyjes së gjurit, në të cilën kërc bëhet më e hollë dhe shkatërrohet, me përfshirje të mëvonshme të sipërfaqeve të eshtrave në proces. Dëmtimi i nyjes me gonarthrosis po ngadalë por vazhdimisht po përparon: nga ndryshime të vogla deri në deformim të rëndë dhe paaftësi. Ashpërsia e simptomave dhe ndryshimet anatomike në nyje reflektohen në formulimin e diagnozës, duke treguar shkallën e sëmundjes – nga 1 në 3.

Klikoni në foto për tu zmadhuar

Gonarthrosis e nyjes së gjurit të shkallës 1 është periudha fillestare e sëmundjes, kur dhimbja është e dobët, dhe shenja të tjera shpesh mungojnë. Sidoqoftë, edhe me ankesa të vogla, përsëritëse, është e nevojshme të konsultoheni me një mjek (artrolog, ortoped ose praktikues i përgjithshëm), pasi që në këtë fazë është se trajtimi është më efektiv. Me shkallën e 1 të sëmundjes, metodat e trajtimit jo-farmakologjik (dieta, gjimnastika) dhe ilaçet e përdorimit kryesisht profilaktik (siç janë kondroprotektorët) japin një rezultat shumë të mirë. Nëse ata përdorin ilaçe më serioze, atëherë në kurse të vogla vetëm për të lehtësuar acarimet.

Shkaqet e sëmundjes

Shfaqja e gonarthrosis është shkaktuar nga një larmi arsyesh që shkaktojnë rrallimin dhe gërryerjen e kërcit artikular:

 • ndryshime të lidhura me moshën (kërc është i dendur, furnizimi me gjak është i dobësuar);
 • mbipesha (ngarkesa e shtuar në nyje);
 • dëmtimet e kaluara dhe infeksionet e nyjes së gjurit;
 • ngarkesë e pamjaftueshme në nyje (veshja e rëndë, kërcimi nga një lartësi, etj.);
 • sëmundjet metabolike.

Gjashtë simptoma kryesore

Një tipar karakteristik i shkallës së parë të gonarthrosis është një simptomatologji e butë ose mungesa e simptomave në përgjithësi (në disa raste, sëmundja zbulohet rastësisht, me një rreze x të gjurit gjatë një dëmtimi ose për një arsye tjetër). Por me një qëndrim të kujdesshëm ndaj shëndetit të tyre, pacientët vërejnë ende disa shenja paralajmëruese:

ndryshimi i formës së përbashkët,

Ne do t'i analizojmë këto simptoma më në detaje:

Përtypja e gjurit

Një ngërç në gju, qartë i dëgjueshëm për pacientët, dhe ndonjëherë për njerëzit aty pranë, është një nga simptomat e para. Ndodh kur ngarkesa në nyjen e gjurit: lakimi i këmbëve në gju, mbledhje. Shpesh, kërcitja shoqërohet me ndjesi karakteristike të bluarjes, rrëshqitjes ose klikimit në gju. Për një kohë të gjatë, kërcitja mund të jetë ankesa e vetme në lidhje me të cilën pacientët nuk e konsiderojnë të nevojshme të shkojnë te mjeku.

dhimbje në gju

Dhimbja në gju në rast të 1 shkallës së artrozës është zakonisht me intensitet të moderuar dhe është natyrë paroxysmal. Ato ndodhin pas një ngarkese të konsiderueshme, kryesisht në orët e mbrëmjes dhe shpejt kalojnë në pushim, në lidhje me të cilën nuk ka nevojë të merrni qetësues. Përkeqësimi me dhimbje të shtuar është i mundur kur ndryshon moti (në mot të lagësht, me erë dhe të ftohtë).

Dhimbja e papritur e gjurit gjatë vrapimit mund të jetë një simptomë e gonarthrosis

ngurtësi

Në shkallën e 1 të gonarthrosis, nuk ka kufizime të dukshme në funksionin e nyjës së gjurit: pacientët plotësisht përkulen dhe unbend këmbët e tyre, mund të mbledh, dhe ngjiten shkallët. Por ngurtësia është e mundur – një ndjenjë e vështirësisë ose ngurtësi gjatë lëvizjeve në gju, kjo është arsyeja pse pacientët detyrohen të bëjnë përpjekje shtesë gjatë ngarkesave normale (ecja, ngjitja e shkallëve). Gradualisht, liria e zakonshme e lëvizjes zhduket.

Dhimbje në këmbë

Për shkak të ngurtësisë, ngarkesa në muskujt e këmbës së poshtme dhe kofshës rritet – dhe në fund të ditës, dhimbjet e dhimbjes në këmbë shpesh ndodhin.

Ndryshimi i formës së përbashkët

Gonartroza e shkallës 1 nuk shoqërohet me deformim të rëndë të nyjes. Por me një ekzaminim të kujdesshëm, mjeku, dhe nganjëherë vetë pacienti, mund të vërejë disa ndryshime në formën normale të gjurit: shfaqjen e daljeve, tuberkulave dhe ënjtje të lehtë.

Ënjtje e gjurit

Edemë në shkallën 1 është gjithashtu vështirë se vërehet në sy. Por rritja e vëllimit të gjurit të sëmurë në krahasim me atë të shëndetshëm është e lehtë të përcaktohet kur matni me një shirit centimetri.

Therapies

Nëse shfaqen ndonjë simptomë të gonarthrosis, edhe nëse ato janë shumë të parëndësishme, është e nevojshme të konsultoheni me një arthrolog ose ortopedist. Vetëm një mjek do të jetë në gjendje të konfirmojë diagnozën, të sqarojë shkallën e shkatërrimit të kërcit dhe nyjes dhe të përshkruajë trajtim adekuat.

Metodat pa ilaçe

Me gonarthrosis të shkallës së parë, metodat jo-ilaçe kanë një rëndësi më të madhe:

metodat alternative të trajtimit,

1. gjimnastikë

Gjimnastika është një komponent i domosdoshëm i trajtimit për të gjitha shkallët e gonarthrosis. Por në shkallën 1, mbajtja e saj e rregullt jep një rezultat të shpejtë dhe qartë të dukshëm: dhimbja zhduket, lehtësia e lëvizjes është rikthyer, përtypja zhduket.

Gjimnastika duhet të kryhet çdo ditë, klasa të vazhdueshme dhe pas përmirësimit. Anydo ushtrim mbi lëvizjet në nyjen e gjurit (fleksioni-zgjatje, rrëmbim-zvogëlim) është i dobishëm, por ato duhet të kryhen pa ngarkesë, nga një pozicion ulur ose shtrirë – për të zvogëluar ngarkesën në kërc.

Një grup ushtrimesh për gonarthrosis të shkallës 1. Klikoni mbi imazhin për tu zmadhuar

2. Fizioterapi

Për trajtimin e gonarthrosis, përdoren pothuajse të gjitha metodat e fizioterapisë: lazer, UHF, magnet, baltë, ozokerite, balneoterapi (hidroterapi), etj. Meqenëse nuk ka ndryshime të theksuara inflamatore në shkallën 1, mjeku zakonisht përshkruan fizioterapi menjëherë pas konfirmimit të diagnozës dhe rekomandon kurse të përsëritura deri në 3-6 muaj.

Fizioterapi lazer e gjurit

3. Metodat alternative të trajtimit

Si metoda ndihmëse të trajtimit, mund të përdoren mjete juridike popullore. Dhe në shkallën 1, dhimbja e butë në gju mund të ndalet plotësisht vetëm prej tyre, pa përdorur medikamente. Ndihmë e mirë:

 • ngrohja në një banjë të nxehtë ose kripë të ndezur në një qese prej liri;
 • fasha me alkool;
 • fërkim me alkool, terpentinë.

4. dietë

Ushqimi i duhur për gonarthrosis kryesisht ka për qëllim korrigjimin e peshës së tepërt, si faktori kryesor që përkeqëson kursin dhe përshpejton përparimin e sëmundjes. Për këtë qëllim, ushqimi i pjesshëm (4-5 herë në ditë) përshkruhet në pjesë të vogla me një kufizim të yndyrnave dhe karbohidrateve lehtësisht të tretshme.

Menyja është pasuruar edhe me burime natyrale të përbërësve të indeve të kërcit (hani pelte, aspic, mish dhe supë kockore) dhe përjashtoni substanca irrituese (alkooli, enët tepër pikante, pikante dhe shumë të kripura). Kjo rekomandim dietik është i rëndësishëm, pavarësisht nëse pacienti ka mbipeshë apo jo.

ilaç

Për trajtimin e gonartrozës së shkallës 1, përdoren barna nga dy grupe kryesore:

NSAID (ilaçe anti-inflamatore jo-steroide),

Chondroprotectors

Kondroprotektorët janë ilaçe që janë më efektive pikërisht me ndryshimet fillestare të kërcit. Ata parandalojnë shkatërrimin e mëtejshëm të kërcit dhe nyjeve. Për të marrë efektin e kondroprotektorëve të përdorur në kurse të përsëritura të gjata. Ato përdoren nga brenda dhe nga brenda (aplikohen në lëkurën rreth kyçit).

Në klasën 1, administrimi intra-artikular i kondroprotektorëve rrallë përshkruhet.

Ilaçet popullore: arta, struktura, kondoksid, teraflex, don.

Detyra kryesore e NSAIDs është të lehtësojë dhimbjen dhe shenjat e inflamacionit (edemë, etj). Por meqenëse dhimbja është e moderuar në shkallën e 1 të sëmundjes, dhe shenjat e inflamacionit zakonisht mungojnë, NSAID-të përdoren në kurse të shkurtra, në mënyrë që të anestezojnë acarimet për shkak të faktorëve të motit ose ngarkesave të mëdha.

Droga të përdorura si nimesulide (nise, nimulide), ibuprofen (nurofen), diklofenak, indomethacin, meloxicam, etj.

përfundim

Përkundër faktit se simptomat e gonarthrosis të shkallës 1 janë të dobëta, sëmundja është shumë serioze dhe kërkon trajtim kompleks. Vëmendja ndaj shëndetit tuaj dhe kujdesi për nyjet do të parandalojë dëmtimin e rëndë të nyjeve, zgjatjen e funksionimit të tyre të plotë dhe ndihmon në ruajtjen e aktivitetit fizik.

 • Në kontakt me
 • Facebook
 • Twitter
 • shokët e klasës
 • bota ime
 • Google +

Në krye të burimit të komenteve janë 25 blloqet e fundit të përgjigjes në pyetje. Galina Pivneva, një diplomë universitare në "Shëndetin e Njeriut, mësuese e Bazave të Shëndetit", përgjigjet në pyetjet nën pseudonimin Alex admin.

Ne i botojmë përgjigjet ndaj komenteve një herë në javë, zakonisht të hënave. Ju lutemi mos kopjoni pyetje – të gjitha na arrijnë.

Përshëndetje! Unë kam një nyjë të gjurit 1 lugë gjelle. Jam i angazhuar në edukim fizik vazhdimisht, duke ulur peshën, filloj të pranoj tab. struktura. Ju lutemi na tregoni më shumë rreth të ashtuquajturave mjete juridike popullore (kompresimi, etj.) Në mënyrë që të mos dëmtoni. Dhe nëse keni mundësi për aditivë si vaji i kuq, omega 3, të cilat shiten në supermarkete. Faleminderit.

Përshëndetje, Aleksandër. Unë nuk mund të gjykoj aditivët specialë të shitur në dyqane, pasi nuk ka asnjë mënyrë për t'i marrë këto produkte për analiza. Sa për mjetet juridike popullore, ka shumë prej tyre. Për shembull, në sezonin e ngrohtë, infuzioni i gjetheve të luleradhiqes mund të vijë në ndihmë të pacientëve me gonarthrosis. Për të, ju duhet të merrni 1 lugë gjelle gjethe të copëtuara të bimës dhe të derdhni 1 gotë ujë, i cili sapo ka zier. Pas kësaj, ilaçi injektohet për 60 minuta dhe filtrohet. Ajo pihet menjëherë plotësisht. Gjatë ditës, duhet të merren 4 servione të një pije të tillë. Gatimi i tij për të ardhmen është i papranueshëm. Trajtimi vazhdon derisa të përfundojë sezoni në rritje i luleradhiqes.

Ose, zierje e rrënjës së kalamusit ndihmon në përmirësimin e gjendjes së nyjes së gjurit. Për të kryer terapi, 50 g të rrënjës së grimcuar derdhen në 500 ml ujë të valë dhe ziejmë në nxehtësi të ulët për 10 minuta. Pas ftohjes, garza e palosur disa herë është lagur në lëngun që rezulton dhe aplikohet në bashkimin e sëmurë për 30 minuta në mëngjes dhe mbrëmje. Kohëzgjatja e një trajtimi të tillë është një muaj.

ExpertNews Shqipëri