Karakteristikat e trajtimit të ilaçeve të grupeve kryesore të ilaçeve të osteokondrozës

Një pjesë e rëndësishme e trajtimit të sëmundjeve degjenerative-distrofike të shtyllës kurrizore është përdorimi i përgatitjeve farmakologjike. Më shpesh, agjentët sistemikë dhe lokalë u përshkruhen pacientëve me përkeqësim të osteokondrozës së qafës së mitrës, kraharorit, lumbosakralit. Në fazën e faljes, praktikohet përdorimi i ilaçeve për të parandaluar rikthimin e patologjisë. Në procesin e trajtimit të ilaçeve të osteokondrozës, ashpërsia e sindromës së dhimbjes zvogëlohet, edema eliminohet, lëvizja e pjesëve të ndryshme të shtyllës kurrizore është rikthyer. Për shkak të stimulimit të qarkullimit të gjakut dhe metabolizmit, rritet aktiviteti funksional i kërcit dhe indeve të buta, të aparatit ligament-tendin.

Në varësi të fazës së sëmundjes, droga mund të përdoret në formën e zgjidhjeve të injeksionit, tabletave, ointments. Disa ilaçe janë të destinuara për përdorim 2-3 herë, ndërsa të tjerët tregohen për përdorim gjatë disa muajve, dhe nganjëherë me vite.

Parimet e përgjithshme të terapisë

Mjekët përfshijnë ilaçe nga grupe të ndryshme klinike dhe farmakologjike në regjimin terapeutik të osteokondrozës. Ky kombinim ka një efekt pozitiv të shumëanshëm në rruazat, disqet ndërvertebral, muskujt, ligamentet, tendinet dhe indet e buta. Objektivat kryesore të trajtimit të ilaçeve të osteokondrozës:

 • eleminimi i manifestimeve klinike gjatë përkeqësimit të sëmundjes;
 • përmirësimi i qarkullimit të gjakut në rruazat e dëmtuara, disqet, strukturat e indit lidhës;
 • normalizimi i ushqimit qelizor, duke siguruar ruajtjen e strukturës dhe funksionit të indeve;
 • identifikimin dhe eleminimin e shkaqeve të procesit degjenerues-distrofik;
 • parandalimi i komplikimeve të mundshme të osteokondrozës.

Mjekët paralajmërojnë se monoterapia me ilaçe vetëm do të përkeqësojë gjendjen e shtyllës kurrizore. Gjatë marrjes së pilulave, korseja e muskujve të pasëm nuk forcohet, proceset metabolike nuk përshpejtohen. Mos harroni për efektet anësore të shprehura të ilaçeve. Përdorimi i vazhdueshëm i tyre ka një efekt toksik në veshkat, mëlçinë dhe traktin gastrointestinal.

Grupe të barnave për trajtimin e osteokondrozës

Asnjë përgatitje farmakologjike nuk është sintetizuar, administrimi i të cilave do të ndihmojë në kthimin e proceseve patologjike dhe rivendosjen e rruazave të dëmtuara. Por kryerja e një ilaçi gjithëpërfshirës, ​​gradual dhe adekuat për osteokondrozën nën mbikëqyrjen mjekësore do të ndalojë ndryshimet degjenerative destruktive në kërc dhe indet e eshtrave. Në trajtimin e sëmundjes, përdoren grupet e mëposhtme të ilaçeve:

 • analgjezikë që kanë efekte analgjezike për lehtësimin e dhimbjeve akute, të dhimbshme, të shurdhër;
 • jo-Paisje zëri>

 • relaksues të muskujve, antispazmatikë, muskuj skeletorë relaksues, duke parandaluar ngjeshjen e rruazave të mbaresave nervore të ndjeshme;
 • kondroprotektorët, duke stimuluar restaurimin e pjesshëm të indeve të prekura duke përmirësuar trofizmin e tyre;

Për trajtimin mjekësor të osteokondrozës në fazën fillestare, regjimet terapeutike përfshijnë fonde për aplikim lokal me efekt analgjezik, anti-inflamator dhe anti-edematoz. Dhimbjet e forta, akute, shpuese në qafë ose pjesën e poshtme të shpinës mund të eliminohen me administrim parenteral të barnave. Ata shpejt krijojnë përqendrimin maksimal terapeutik në qarkullimin sistemik për shkak të disponueshmërisë së tyre të lartë. Tabletat përshkruhen shumë më rrallë për shkak të shfaqjes së shpeshtë të reaksioneve anësore.

Në periudhën e rehabilitimit, mjekimi i kursit tregohet që kontribuon në normalizimin e qarkullimit të gjakut dhe rigjenerimin e strukturave të indit lidhës të dëmtuar. Këto janë komplekse të vitaminave me një përmbajtje të lartë të vitaminave B, chondroprotectors, imunostimulantë. Edhe ilaçet e tilla "të padëmshme" duhet të përdoren vetëm siç përshkruhet nga një ortopedist, vertebrolog ose neurolog.

Droga të përdorura gjatë përkeqësimeve

Trajtimi i ilaçeve i osteokondrozës zakonisht kryhet me relapsat e tij, simptoma kryesore e së cilës është dhimbja akute. Ky reagim mbrojtës i trupit sinjalizon një mosfunksionim që ka nevojë për riparim të menjëhershëm. Prandaj, për lehtësimin e dhimbjes, ilaçet e injektimit përdoren më shpesh për të përmirësuar mirëqenien e një personi në 5-15 minuta.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

analgesics

Në trajtimin e osteokondrozës, përdoren grupe të ndryshme të qetësuesve të dhimbjeve. Për të zvogëluar ashpërsinë e dhimbjes akute, pacientëve u rekomandohet të marrin analgjezikë opioidë: Tramal, Tramadol, Promedol. Mjetet tregohen vetëm për administrim 1-3-fish, pasi ato shkaktojnë shpejt varësi fizike dhe mendore, dhe një mbidozë mund të shkaktojë vdekje.

Për të lehtësuar ndjesitë e dhimbshme të ashpërsisë së moderuar, përdoren analgjezikë tabletash: Paracetamol (analoge të importuara – Panadol dhe Efferalgan), Baralgin, Analgin. Pas pritjes së tyre, transmetimi i impulseve nervore në tru është i bllokuar. Kjo lehtëson simptomat, por shkaku i dhimbjes mbetet.

Droga anti-inflamatore nonsteroidal

Grupi më i përdorur i barnave në trajtimin e osteokondrozës së çdo lokalizimi. NSAID bllokojnë biosintezën e prostaglandinave, të cilat provokojnë shfaqjen e dhimbjes, edemës dhe hipertermisë. Pas administrimit parenteral të ilaçeve, pothuajse të gjitha simptomat e sëmundjes janë dobësuar. Zakonisht, për lehtësimin e sindromës së dhimbjes akute, zgjidhjet e Diclofenac, Ketorol, Voltaren administrohen në mënyrë intramuskulare.

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Pastaj, format e tabletuara të NSAID-ve përfshihen në regjimin e trajtimit: Nimesulide, Ibuprofen, Ketoprofen, Celecoxib, Ortofen, Ketorolac.

Marrja e medikamenteve eliminon edemën, duke kompresuar mbaresat nervore të ndjeshme, gjaku dhe enët limfatike. Kjo është veçanërisht e vërtetë në trajtimin e osteokondrozës së qafës së mitrës, që shpesh ndodh në sfondin e sindromës së arteries vertebrale. Si rezultat i shtrydhjes së tij, lindin një numër çrregullimesh të natyrës vestibulare, vaskulare dhe vegjetative.

Në fazën e fundit të terapisë, format e jashtme të NSAIDs janë të përshkruara. Për të eleminuar ndjesitë e pakëndshme dhe një proces inflamator të mbetur, përdoren Fastum, Voltaren, xhel Nise, pomadë Indomethacin, krem ​​Dolgit.

Relaksues të muskujve

Në fazën akute të osteokondrozës, muskujt që ndodhen afër shtyllës kurrizore shpesh janë spazmatike. Tensioni i tepërt i fibrave të muskujve provokon rrënjët nervore, të cilat janë të ngjeshura nga disqet ndërvertebral ose skajet e mbivendosura të pllakave të eshtrave. Efektet e jashtme në mbaresat nervore janë shkaku i dhimbjes akute dhe në të njëjtën kohë kontraktimet e muskujve intensiv. Nga ana tjetër, ata provokojnë ngjeshje edhe më të madhe të rrënjëve. Lind një rreth i veçantë vicioz, sepse ngërçet e muskujve janë një reagim mbrojtës i trupit. Në këtë mënyrë, ai përpiqet të imobilizojë një pjesë të caktuar të shtyllës kurrizore në mënyrë që të zvogëlojë intensitetin e dhimbjes.

Thyer rrethin vicioz lejon përdorimin e drogave nga grupi i relaksuesve të muskujve (Sirdalud, Tizanidin). Administrimi i tyre parenteral praktikohet për disa ditë, dhe më pas marrja e tabletave për 1-2 javë. Kursi terapeutik është i kufizuar, pasi disa relaksues të muskujve (Baclofen dhe analoge strukturore e tij Baclosan) shkaktojnë varësi mendore dhe fizike.

Glukokortikoide

Artileria e rëndë në trajtimin mjekësor të osteokondrozës. Për ilaçet Triamcinolone, Diprospan, Dexamethasone, Hydrocortisone, Kenalog karakterizohet nga një efekt i fuqishëm anti-inflamator, decongestant, analgjezik. Glukokortikosteroidet përfshihen në regjimet e trajtimit në mungesë të një efekti të qëndrueshëm shërues klinik të NSAIDs. Këto analoge sintetike të hormoneve veshkore shpejt ndalojnë dhimbjen më të fortë, por në të njëjtën kohë ndikojnë negativisht në veshkat, mëlçinë dhe traktin gastrointestinal. Terapia e osteokondrozës me glukokortikosteroide rrallë zgjat më shumë se një javë. Përdorimi më i gjatë çon në një ulje të masës kockore, provokon zhvillimin e osteoporozës.

Bllokada medicinale

Një metodë efektive për zvogëlimin e intensitetit të sindromës së dhimbjes është bllokada, që kujton anestezinë lokale në veprim. Ilaçet administrohen në shpinë të qafës së mitrës, kraharorit ose lumbarit, në ato zona ku dhimbja ndjehet më së shumti. Kjo metodë e terapisë mund të zvogëlojë ngarkesën farmakologjike në traktin gastrointestinal dhe lëkurën. Përbërësit aktivë depërtojnë menjëherë në foci inflamatore ose inde që kanë pësuar ndryshime degjenerative.

Për procedurën e trajtimit, përdoren ilaçe që bllokojnë transmetimin e impulseve të dhimbjes në sistemin nervor qendror – analgjezikë, anestezikë, HS, ilaçe anti-inflamatore. Në fazat e fundit të trajtimit, vitaminat dhe kondroprotektorët përdoren për të përmirësuar rrjedhën e gjakut dhe për të shpejtuar metabolizmin. Bllokada, ose injeksioni me injeksion i ilaçeve, mund të bëhet në disa mënyra:

 • paravertebrale – injeksion nënlëkuror ose intramuskular në indet e vendosura afër rruazave, disqeve;
 • ep>

Lidocaine, Novocaine, Dexamethasone, Diprospan, Kenalog, Hydrocortisone, acid adenosine trifosforik, Lidase, dhe vitaminat B përdoren si ilaçe bllokadë. Efekti analgjezik zgjat 2-3 ditë.

Mjetet juridike

Trajtimi mjekësor i osteochondrosis në fazën akute vështirë se mund të quhet efektiv. Dhimbja, ënjtja, inflamacioni janë eleminuar, por jo shkaku i vetë patologjisë – shkatërrimi gradual i kërcit hialin, duke shkaktuar rrallimin e disqeve ndërvertebrore dhe zgjatjen e rruazave. Kondroprotektorët janë grupi i vetëm i barnave që mund të stimulojnë restaurimin e kërcit. Por kjo është e mundur vetëm me mjekime të zgjatura të kursit për 3-24 muaj. Efikasiteti më i madh terapeutik është karakteristik për ilaçet me glukozaminë dhe (ose) kondroitinë:

Përkeqësimi i qarkullimit të gjakut, pritja e vazhdueshme e një rikthimi të dhimbshëm mund të shkaktojnë çrregullime neurologjike dhe madje edhe gjendje depresive. Gratë janë veçanërisht të prirura për këtë. Për të eleminuar depresionin, paqëndrueshmërinë psiko-emocionale, pacientëve u rekomandohet të marrin antidepresantë, antipsikotikë, qetësues, qetësues.

Përdorimi i drogës është vetëm një pjesë e trajtimit të sëmundjes. Një efekt i qëndrueshëm shërues mund të arrihet vetëm me një kombinim të trajtimit mjekësor me fizioterapi, masazh, gjimnastikë dhe edukim fizik, terapi diete. Nuk mjafton vetëm marrja e pilulave për të riparuar indet e dëmtuara dhe për të parandaluar përhapjen e patologjisë.

ExpertNews Shqipëri