Inflamacioni i ligamenteve të simptomave të nyjeve të shpatullave dhe trajtimi

Data e publikimit të artikullit: 10.08.2016 //

Data e azhurnimit të artikullit: 05.12.2018 //

Periartriti është një inflamacion jo i vetë nyjes, por i indeve përreth: kapsulave, tendinave, ligamenteve, muskujve dhe lëkurës. Periartriti prek zona të ndryshme të nyjeve, por më së shpeshti (në rreth 80% të rasteve të të gjithë periartritit dhe në 10% të rasteve të sëmundjeve ortopedike në përgjithësi), ndodh periartriti i nyjës së shpatullave, i cili quhet edhe periarthritis i shpatullave të shpatullave.

Ankesat janë karakteristikë e periartritit të çdo lokalizimi: dhimbje në zonën e kyçeve, të rënduara nga presioni dhe lëvizjet; varg i kufizuar i lëvizjes.

Me lokalizimin e lezionit në nyjen e shpatullave, nuk ka simptoma specifike, ai manifestohet si periartriti tjetër, dhe kërkon të njëjtat qasje të trajtimit.

Kjo sëmundje shkakton shqetësime mjaft serioze tek pacientët (veprimet e thjeshta me një dorë të prekur janë të vështira, të dhimbshme ose të pamundura për t'u kryer) dhe kufizon aktivitetin e tyre. Por prognoza është zakonisht e favorshme, dhe sëmundja i përgjigjet mirë trajtimit me metoda konservatore.

Një artrolog ose një traumatolog ortoped mund të krijojë praninë e periartritit shpatullor-shpatull dhe të përshkruajë terapi.

Më tej në artikull, ne do të flasim më shumë për shkaqet, simptomat dhe trajtimin e periartritit brachial të quajtur.

Pesë shkaqet kryesore të sëmundjes

Ndryshimet në lidhje me moshën. Inflamacioni i nyjeve të shpatullave dhe indeve ngjitur më shpesh ndodh në njerëz të moshës së përparuar dhe të moshuar, pasi veshja fiziologjike e bashkimit dhe dobësia e ligamenteve çon në faktin se edhe stresi i zakonshëm, i përditshëm, perceptohet si i tepërt, ndodh trauma kronike, dhe si rezultat, një proces inflamator subakut.

Lëndimet e mëparshme: Zhvendosjet, fryrje të shpatullave gjatë lëvizjeve të papritura, bien në krahun e shtrirë.

Osteokondroza e palcës së kraharorit dhe të qafës së mitrës, hernicionimi i diskut ose zhvendosja e rruazave në këto departamente – kjo shkel intrigimin normal (lidhje nervore me sistemin nervor qendror) dhe furnizimin me gjak të nyjes së shpatullave.

Një ngarkesë e tepërt në nyjen e shpatullave: për shembull, atletë që kryejnë rregullisht lëvizje aktive dhe të forta të duarve (tenis, hedhja e diskut, ngritja e peshave).

Një faktor provokues mund të jetë hipotermia ose trauma.

Tre simptoma kryesore

Tre simptomat kryesore të periartritit të nyjës së shpatullave janë:

Dhimbje në zonën e shpatullës që mund të kapë tërë krahun, qafën dhe tehun e shpatullave. Dhimbja rritet me palpim dhe presion në nyje dhe pranë saj.

Vështirësia e lëvizjeve në shpatull është e ashtuquajtura sindromi i shpatullave të ngrira, në të cilat vetëm lëvizjet e krahut përpara dhe prapa janë të mundshme, dhe të gjitha lëvizjet e tjera (lëvizja e krahut në anën dhe sjellja e saj në trup, ngritja dhe ulja e krahu, rotacioni) vështirësohen ashpër për shkak të dhimbjes së fortë.

Ndonjëherë ka skuqje dhe ënjtje të lëkurës mbi supe.

Ashpërsia e simptomave mund të shkojë nga dhimbje dhe shqetësime mezi të dukshme gjatë lëvizjeve deri në dhimbje të forta dhe një kufizim të mprehtë të funksionit kur pacienti nuk mund të kryejë pothuajse asnjë veprim me dorën e tij (madje gjërat më të thjeshta shtëpiake janë të vështira – veshja, ngrënia, etj.) ).

 • Zakonisht, periartriti zhvillohet pa probleme: duke filluar me manifestime minimale, të cilat, pa trajtim, kthehen në inflamacion kronik ose subakut.
 • Nëse sëmundja është në një fazë të përparuar, dhimbja e fortë mund ta shqetësojë pacientin vazhdimisht, madje edhe në pushim dhe gjatë natës.
 • Format akute janë relativisht të rralla. Në periartriti akut, simptomat shprehen sa më shumë që të jetë e mundur, gjendja e përgjithshme e shëndetit shpesh vuan (dobësi, letargji), dhe temperatura rritet.

Me një rezultat të pafavorshëm të periartritit të shpatullave të shpatullave, mund të ndodhë ankyloza – një ngjitje e sipërfaqeve artikulare me fiksim të krahut në një pozicion dhe humbje të funksionit të përbashkët. Kjo është e mundur nëse periartriti nuk u diagnostikua dhe u trajtua menjëherë.

Diagnostics

Artriti i artritit diagnostikohet nga një artrolog ose kirurg i traumës ortopedike.

Megjithëse periartriti ka simptoma mjaft tipike, dhe është e lehtë të dyshoni për dhimbje lokale në shpatull dhe kufizim të lëvizjeve, është e nevojshme të përjashtohen sëmundje më serioze (artriti akut, artrozë, frakturë intartartikulare, etj.). Për këtë, përveç ekzaminimit, radiografia është e detyrueshme, në të cilën nuk duhet të ketë ndryshime gjatë periartritit (sipërfaqet artikulare janë të njëtrajtshme, nuk ka shenja të një frakture). Por te njerëzit e moshuar është mjaft e mundur që radiografia të tregojë shenja të artrozës së nyjës së shpatullave, gjë që nuk përjashton diagnozën e periartritit, por përkundrazi shërben si një sfond, faktor predispozues.

Për të sqaruar gjendjen e indeve të buta, tendons dhe ligamenteve, kryhet një MRI.

Për më tepër, për të përjashtuar një proces inflamator akut me origjinë infektive ose autoimune, mjeku mund të përshkruajë një test të përgjithshëm dhe biokimik të gjakut.

Therapies

Periartriti i shpatullave i përgjigjet mirë trajtimit.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Terapia e periartrititit të pakomplikuar (pa ankilozë)

Në këtë rast, përdoren vetëm metoda konservatore:

Imobilizimi i shpatullave

Kjo është një shkarkim i përkohshëm i bashkimit, i cili sigurohet duke fiksuar krahun me fashë (ndërsa krahu është përkulur në bërryl dhe është sjellë në gjoks, parakrahu mbulon kanavacën, skajet e së cilës janë fiksuar pas qafës) .

Imobilizimi përshkruhet derisa dhimbja të zvogëlohet, atëherë fashë hiqet dhe menjëherë vazhdohet në masa rehabilitimi me ushtrime terapeutike.

ilaç

Nga ilaçet e përdorura ilaçe anti-inflamatore jo-steroide (nimesil, ibuklin, voltaren, ketoprofen, OCI, etj.), Të cilat mund të zvogëlojnë dhe lehtësojnë dhimbjen dhe inflamacionin në indet që rrethojnë nyjen. Ato përshkruhen së pari në formën e injeksioneve intramuskulare – për 3-7 ditë, dhe pastaj brenda (në formën e kapsulave, tabletave) – për një kurs prej 2 javësh deri në një muaj dhe më gjatë (pas konsultimit me mjekun dhe sigurohen atje nuk kanë efekte anësore të padëshirueshme në formën e dhimbjeve të barkut, të përzier, etj).

Lexo artikullin:  Simptomat infektive të artrozës dhe trajtimi

Futja e NSAIDs është e kombinuar me aplikimin e tyre në formën e ointments dhe gels në zonën e shpatullave.

Në rast të periartritit akut me dhimbje ngacmuese, kryhen bllokada novokainë, përdoren gjithashtu glukokortikosteroide (prednisoni, dexamethasone – intramuskularisht me një kurs të shkurtër për 3-5 ditë).

fizioterapi

Fizioterapia është e përshkruar për periartritit subakut dhe kronik.

Në periartriti akut, fizioterapia është e mundur vetëm pas heqjes së shenjave akute të inflamacionit (edemës, skuqjes) dhe normalizimit të temperaturës.

Farë fizioterapie përdoret:

 • të gjitha llojet e procedurave të ngrohjes (UHF, lazer);
 • elektroforeza me novokainë;
 • aplikacione me ozokerite;
 • kompresat për zgjidhjen e ngrohjes (me dimex>)

fizioterapi

Terapia e ushtrimeve tregohet menjëherë pas heqjes së fashës fiksuese, kur dhimbja akute zbehet. Por tashmë gjatë periudhës së imobilizimit, lejohet një lloj i veçantë i gjimnastikës terapeutike – i ashtuquajturi relaksim post-izometrik, në të cilin është e nevojshme të tendosni dhe relaksoni muskujt, dhe tensioni kryhet në pushim, pa lëvizje.

Në periudhën e rimëkëmbjes, ata fillojnë të zhvillojnë gradualisht nyjen, duke kryer ushtrime të ndryshme mbi lëvizjet në nyjen e shpatullave – së pari me një amplitudë të vogël, dhe pastaj duke rritur vëllimin dhe forcën e lëvizjeve.

Masazh

Masazhi përshkruhet gjatë periudhës së rimëkëmbjes. Kryhet një masazh klasik i shpinës, qafës dhe krahëve me elementët e terapisë stërvitore për nyjen e prekur. Possibleshtë e mundur të përdorni masazh segmental – domethënë me efekt selektiv në zonën e shpatullave.

Kohëzgjatja e rekomanduar e kursit është 10-15 ditë, ndërsa mbajnë ankesa të mbetura dhe për parandalimin e relapsit, ata përsërisin kursin pas 1-3 muajsh, dhe më pas seancat e masazhit 2 herë në vit.

Teknikat e mjekësisë orientale

Me periartritit, mund të përdoren një larmi metodash trajtimi për mjekësinë orientale. Lloji optimal i procedurës ose grupi i procedurave për ju, intensiteti dhe kohëzgjatja e kursit të trajtimit do të zgjidhet nga mjeku i qendrës së mjekësisë orientale (nëse kontaktoni një vend të tillë).

Terapia Su-jok shpesh përdoret (efekti në pikat e duarve dhe këmbëve, i cili përmes impulseve refleks normalizon qarkullimin e gjakut dhe procese të tjera në nyjen e prekur të shpatullave).

Tashmë në periudhën e dhimbshme, mund të aplikoni:

 • akupunkturë (jep një efekt të mirë analgjezik),
 • terapi guri (masazh me gurë të nxehtë),
 • terapi manuale
 • ilaç bimor.

Metodat e trajtimit të mjekësisë orientale

Terapia e periartritit të komplikuar (me ankilozë)

Periartriti i nyjes së shpatullave, i ndërlikuar nga ankiloza, ose që lind në sfondin e artrozës deformuese të rëndë (me formimin e fragmenteve në zgavrën e përbashkët dhe një shkatërrim të mprehtë të kërcit) trajtohet menjëherë:

 • Në moshën e vjetër, operacionet paliative përdoren (ato paliative – domethënë, për të përmirësuar dhe ruajtur cilësinë e jetës, por jo për shërim): ato shpërndajnë nyje të nyjeve, eliminojnë fragmentet e kockave dhe copëzat e kërcit, duke parandaluar kështu dhimbjen dhe rivendosur fiziologjike pozicioni i krahut, por jo duke e rikthyer atë lëvizshmërinë në nyje.
 • Nëse të rinjtë kanë aftësinë financiare, ata rekomandojnë një operacion endoprostetik (zëvendësimi i një nyje me një protezë artificiale).

përfundim

Periartriti i shpatullave të shpatullave është një ndërlikim i shpeshtë i ndryshimeve të lidhura me moshën në nyje dhe pasojë e dëmtimeve dhe ngarkesave të tepërta. Për të shmangur zhvillimin e kësaj sëmundje – trajtoni me kohë sëmundjet e tjera të nyjës së shpatullave (artroza, artriti, trauma, osteochondrosis), bëni rregullisht gjimnastikë me përfshirjen e ushtrimeve në brezin e shpatullave dhe shmangni ushtrimin fizik të papërshtatshëm.

Pronar dhe përgjegjës për sitin dhe përmbajtjen: Alexey Afinogenov.

Inflamacion i shpatullave

Roli i nyjës së shpatullave është të sigurojë integritetin e brezit të shpatullave për shkak të bashkimit të fortë me kockat e shpatullave, kraharorit dhe blades. Tendonët dhe ligamentet e muskujve përreth funksionojnë nën stres në çdo pjesë të krahut. Ata janë mjaft të ngarkuar kur luajnë piano, ndërsa punojnë në tastierën e kompjuterit.

Inflamacioni i nyjes së shpatullave shkakton dhimbje të forta lokale, kufizim të lëvizjes, nganjëherë frymëmarrja e duhur shqetësohet për shkak të dhimbjes së mprehtë në frymëzim. Sipas statistikave të vizitave në dhomat e urgjencës, më shpesh artriti prek njerëzit që kanë pësuar lëndime, burra dhe gra pas moshës 50 vjeç.

Karakteristikat e anatomisë

Fundi i sipërm i kokës humeral ka një formë sferike. Ajo futet në zgavrën artikulare të skapulës. Fossa thellohet dhe "përshtatet" në formë për shkak të sipërfaqes kërc. Shtresa e indit të tyre kërc është zbut goditjet, ju lejon të përballoni ngarkesën në gjymtyrët e sipërme.

Artikulimi i referohet sferike, lëvizjet rrethore të dorës janë të kufizuara vetëm nga lart nga procesi akromial i skapulës. Prandaj, kur rrëmbeni dhe ngrini krahun mbi nivelin e zgavrës artikulare, këndi i kockës skapulare është i lidhur me lëvizjen. Ai ecën përpara dhe mbrapa.

Kyçja mbulohet nga një qese e dendur e përbashkët (kapsulë). Membrana e brendshme sinoviale prodhon lëng për të furnizuar sipërfaqet e kërcit.

Një tipar i rëndësishëm është mungesa praktike në bashkimin e shpatullave të ligamenteve të ngushta të veta. Forcohet nga muskujt e brezit të shpatullave dhe aparatet e tyre ligamentoze. Kjo ju lejon të siguroni lëvizshmëri të lartë në nyje, por, nga ana tjetër, ekspozon rrezikun e lëndimit, bëhet një shkak i zhvendosjes.

Karakteristikë tjetër është prania e një nyje tjetër (akromioklavikulare) e vendosur anterior. Përmes saj, klavikula dhe gjoksi i sipërm janë të lidhura me lëvizjet. Procesi akromial dhe fundi i klavikulës janë gjithashtu të mbuluara me kërc hialin. Lëvizja këtu është e mundur vetëm me duart e tundura të forta.

Format e artritit

Artriti i nyjes së shpatullave mund të ketë shkaqe të ndryshme. Prandaj, trajtimi duhet të koordinohet me ndikimin e faktorëve kryesorë dëmtues.

 1. Suppurimi ose artriti purulent është shkaku i infeksionit brenda qeses së përbashkët nga jashtë me një plagë depërtuese të hapur ose me gjak, rrjedhje limfatike nga foci kronike ekzistuese (me limfadenit, osteomielit kockor). Patogjenët më të zakonshëm të procesit infektiv janë stafilo- dhe streptokokët, pneumokokët.
 2. Osteoartriti është një formë e inflamacionit që është kalimtare ndaj osteoartritit. Inflamacioni ndodh kundër një sfondi të ndryshimeve degjenerative në indet e sipërfaqeve të kockave dhe kërc, humbje të elasticitetit të tendinit. Shkatërrimi është më karakteristik për nyjen akromioklavikulare, ndodh në pleqëri.
 3. Artriti post-traumatik shfaqet pas goditjeve, bruges, këputjes së muskujve dhe ligamenteve, frakturave të përbërësve të kockave. Një rol të rëndësishëm luhet nga këputja e muskujve të brezit të shpatullave gjatë garave sportive, me një rritje të mprehtë të gravitetit me një hov. Trauma kronike në nyje kur punoni me instrumente vibruese me theks mbi shpatull (si një çakmak) është e rëndësishme për personelin ushtarak si rezultat i prapambetjes së fuçisë së pushkës. Thyerja e ligamentit shoqërohet me zhvendosje midis vizitorëve në klubet e fitnesit kur përpiqen të kryejnë ushtrime nga joga.
 4. Artriti reumatoid prek adoleshentët dhe të rinjtë. Baza e inflamacionit është një përgjigje imune ndaj indeve të veta të nyjes (membrana sinoviale). Gjithmonë ka ndryshime simetrike nga të dy palët. Në të njëjtën kohë, nyjet e vogla të duarve dhe shtyllës kurrizore vuajnë.

Manifestimet klinike

Simptomat e inflamacionit të nyjeve të shpatullave ndryshojnë, në varësi të shkakut specifik.

Nëse të dy nyjet preken, atëherë sëmundja quhet poliartrit.

Në fazën fillestare, një person përjeton dhimbje në shpatull para ose pas, dobësi në krah.

Në të ardhmen, dhimbja bëhet shumë e fortë, nuk ju lejon të lëvizni dorën. Shpatulla bëhet e nxehtë në prekje, skuqje e lëkurës, ënjtje dhe ethe janë të mundshme.

Me osteoartritin, një klik i zbehtë shfaqet brenda nyjes kur përpiqeni të lëvizni një dorë.

Shenjat e Artritit Purulent

Me procesin suppurativ:

 • temperatura e trupit rritet në numër të lartë;
 • pacienti ka të dridhura, djersitje;
 • shenja të dehjes së përgjithshme (dhimbje koke, dobësi);
 • presioni në zonën e përbashkët dhe lëvizjet pasive janë mprehtësisht të dhimbshme;
 • i fryrë i përbashkët, i nxehtë në prekje.

Dhimbja kur shtypni në murin e përparmë tregon një lezion të izoluar të nyjes akromioclavikulare.

Shenjat e Artritit Reumatoid

Sëmundja është një sëmundje sistemike, shumë nyje nga të dy anët preken. Deformimi më i theksuar në nyjet metakarpophalangeal në duar. Zakonisht ata bëhen të përflakur së pari.

Dhimbja në shpatulla fillon në mëngjes, gjatë ditës ato zvogëlohen. Ato nuk ndryshojnë nën ngarkesë. Zgjat me vite. Ngurtësi tipike e mëngjesit gjatë lëvizjeve në të gjithë trupin.

Pas lëndimit

Nëse konfirmohet fakti i dëmtimit, atëherë ekzaminimi i pacientit zbulon:

 • fryrje si pasojë e traumës;
 • lëvizshmëria patologjike me një frakturë;
 • zhvendosje e përbashkët në krahasim me të shëndetshëm;
 • dhimbje të mprehtë në palpimin e muskujve, gjë që tregon këputjen e tij ose dëmtimin e tendinave.

Me artrit deformues

Arthrosoarthritis deformuese manifestohet nga simptoma klinike që rriten gradualisht. Kjo tregon një lezion kryesor të sipërfaqeve të kërcit, dhe inflamacioni i nyjeve bashkohet në një fazë shumë të avancuar të sëmundjes:

 • dhimbja afatgjatë është me intensitet të moderuar;
 • pacientët përdorin dorën e prekur, nuk e humbin aftësinë e tyre për të punuar;
 • dyshimi për pezmatimin e rrjedhës së ngadaltë ndodh në prani të një forme të ndryshuar, "fryrje" të sipërfaqeve artikulare;
 • raste të shpeshta të zhvendosjeve.

Diagnostics

Lidhja e shpatullave është mjaft e madhe. Clearlyshtë qartë e dukshme gjatë ekzaminimit me rreze x. Sipas radiografisë, mjeku identifikon:

 • shkalla e shkatërrimit të nyjeve të kockave;
 • prania ose mungesa e kërcit;
 • dislokimet ekzistuese, frakturat e kockave;
 • prishje të mëdha të muskujve;
 • sasia e lëngut në zgavrën e përbashkët.

Nëse është e nevojshme, drejtohuni në studimet e ultrazërit, skanimit të rezonancës magnetike.

Testet e gjakut ndihmojnë për të përcaktuar llojin e inflamacionit (zhvendosja e leukociteve, ESR, prania e proteinës reaktive c, përbërja e ndryshuar e globulinave, faktori reumatoid).

Trajtim

Artriti purulent trajtohet vetëm në një spital. Kërkohen doza të larta të antibiotikëve. Nëse është e nevojshme, ato administrohen në mënyrë intraosseoze. Nëse ju mungon fillimi i terapisë, sepsë është e mundur me përhapjen e inflamacionit në indet e eshtrave.

Punksioni i bashkimit lejon pompimin e qelbës së akumuluar, injektimin e ilaçeve anti-inflamatore direkt në zgavrën e qeses së përbashkët. Një fashë e ngushtë aplikohet në bashkim për të siguruar pushimin e plotë.

Trajtimi kirurgjikal konsiston në hapjen e çantës së përbashkët, heqjen e qelbës, e ndjekur nga larja e nyjes.

 • ngarkesa në bashkim është eliminuar plotësisht;
 • me qëllim të qetësimit të dhimbjes, përshkruhen Ketorol, Midokalm, bëhen bllokada të novokainës;
 • ilaçe jo-steroide në tableta, injeksione, ointments (Meloxicam, Diclonate, Melbek, Nimesulide) përdoren për të lehtësuar procesin e inflamacionit;
 • për të rivendosur veshjen hialinale të kërcit, ilaçet e grupit chondroprotective janë provuar mirë;
 • komplekset e vitaminave ndihmojnë në sigurimin e shërimit;
 • për dhimbje të vazhdueshme, sugjerohen injeksione intra-artikulare të hormoneve steroide.

Pas heqjes së sindromës së dhimbjes, trajtimi fizioterapeutik tregohet:

 • electrophoresis
 • lazer,
 • aplikacione baltë
 • ozekerite,
 • masazh.

Tofarë duhet të bëni për të parandaluar acarimet?

Me artrit reumatoid, mjeku përshkruan një dozë mirëmbajtjeje të barnave për një kohë të gjatë.

Njerëzit që kanë kaluar forma të tjera duhet:

 • monitoroni ngarkesën në nyje, ndaloni ushtrimet e forcës;
 • kini kujdes nga hipotermia dhe dëmtimi;
 • zotëroni teknikën e vetë-masazhit dhe drejtojeni rregullisht;
 • përjashtoni ushqime pikante dhe të skuqura nga ushqimi, kufizoni ëmbëlsirat (kjo do të zvogëlojë alergjizmin e trupit, do t'ju lejojë të monitoroni peshën, dhe njerëzit obezë janë më të prirur ndaj dëmtimit për shkak të ngathjes së tyre).

Ju nuk mund të shpëtoni nga artriti i nyjës së shpatullave me mjetet e ofruara nga mjekësia tradicionale. Në një fazë të caktuar, ato madje bëjnë dëm. Prandaj, nëse dhimbja u shfaq gjatë lëvizjeve dhe në pushim, është e nevojshme të duket një specialist traumatolog.

Inflamacion i shpatullave

Artriti ose inflamacioni i nyjes së shpatullave është një sëmundje e shoqëruar nga zhvillimi i degjenerimit dhe degjenerimit të kërcit intraartikular. Për shkak të kësaj, një person humbet shpejt aftësinë për të kryer lirshëm lëvizjet e shpatullave. Për shkak të amplitencës së madhe me të cilën funksionon nyja, është e lehtë të dëmtohet, gjë që shpesh çon në zhvillimin e sëmundjes.

Shkaqet

Roli i dëmtimeve dhe stresit në zhvillimin e inflamacionit

Këta faktorë janë provokues të shpeshtë tek atletët dhe njerëzit profesionet e të cilëve kanë të bëjnë me ngritjen e peshës. Për shkak të efektit mekanik në nyje, dëmtimi i strukturave të tij të ndryshme (ligamentet e shpatullës, çanta, kapsulë) është i mundur, gjë që shkakton një reagim inflamator sipas mekanizmit standard:

Kur nyja bëhet e përflakur, të gjitha manifestimet karakteristike janë të pranishme – skuqje, ënjtje, dhimbje, humbje të funksionit, rritje lokale e temperaturës.

Një rol i rëndësishëm në zhvillimin e sëmundjes i përket traumës për shkak të një rritje të mprehtë të peshës, performancës së pahijshme të ushtrimeve nga joga. Shpesh, inflamacioni i nyjes së shpatullave të kësaj etiologjie manifestohet nga një larmi e tillë si bursiti jo infektiv. Kjo formë më së shpeshti ka një kurs kronik. Gjithashtu, për shkak të kësaj arsye, shpesh ndodh dëmtim inflamator i kapsulës së kompleksit, i cili karakterizohet nga një dhimbje e fortë, e cila shkakton një mungesë të plotë të lëvizjes në shpatullën e sëmurë.

Shkaqe të tjera të artritit

Arsyeja që ndodh inflamacioni i shpatullave është i ndryshëm:

 • hypothermia;
 • alergji;
 • trajtimi jo adekuat i infeksioneve virale;
 • mungesa e vitaminave dhe mineraleve.

Më rrallë, artriti shkakton shqetësime në funksionimin e sistemit nervor. Kjo provokon një përkeqësim në funksionimin e traktit gastrointestinal dhe sistemit endokrin. Për shkak të kësaj, thithja dhe asimilimi i ushqyesve është i ndërprerë dhe i gjithë trupi vuan, përfshirë sistemin muskulor dhe skeletik. Gjithashtu një shkak i rrallë është tuberkulozi, i cili nuk është i përshtatshëm për terapi.

Format e artritit

Inflamacioni i ligamenteve të nyjës së shpatullave klinikisht (në varësi të shkakut) është i ndarë në disa lloje:

 • Purulent – për shkak të gëlltitjes së mikroorganizmave patogjenë nga rruga limfatike ose hematogjene nga një fokus kronik i infeksionit ose kur dëmtohet, manifestohet si një zgjerim i hendekut të përbashkët me një difuzion patologjik.
 • Osteoartriti (deformues) – si rezultat i çrregullimeve degjeneruese në kockë ose kërc, humbje e vetive të tendinit (elasticiteti).
 • Post-traumatike – për shkak të një shkelje të integritetit të indeve të nyjes, inflamacion të ligamenteve të nyjes së shpatullave.
 • Reumatoidi – ndodh për shkak të një reaksioni autoimun ndaj membranës synoviale të kompleksit.

Në varësi të faktorëve provokues, mjekimi është i përshkruar. Shtë gjithashtu e rëndësishme që artriti reumatoid karakterizohet me shfaqje të shpeshtë te pacientët e rinj. Ajo shoqërohet me një humbje të nyjeve nga të dy anët dhe një ndryshim në simetri. Për më tepër, nyjet e vogla të duarve dhe kolonës kurrizore gjithashtu vuajnë.

Simptomat e inflamacionit të shpatullave

Kur nyja e shpatullave e përflakur me formimin e qelbës, patologjia shoqërohet nga:

 • një rritje e përgjithshme e temperaturës në 38–39 ° C;
 • djersitje e tepruar, të dridhura;
 • manifestime të dehjes (letargji, përgjumje, dhimbje koke);
 • dhimbje në palpimin e lëvizjeve të nyjeve dhe pasive;
 • ënjtje e kompleksit;
 • ethe lokale.

Sëmundja provokon ndryshime degjenerative në nyje.

Manifestimet e artritit reumatoid:

 • dëmtimi simetrik i nyjeve;
 • dhimbje muskulore;
 • djersitje në rritje;
 • sindroma e dehjes;
 • ngurtësia e lëvizjeve në nyje në mëngjes;
 • dhimbje të përbashkët

Simptomat e inflamacionit pas traumatik (në kombinim me manifestimet e përgjithshme inflamatore):

 • hematoma në nyje;
 • në rast të një frakture, lëvizshmëri patologjike;
 • dhimbje të mprehtë kur palpojnë nyjen, muskujt – një shenjë e dëmtimit të tendinave të saj ose këputjes së fibrave të muskujve.

Klinika e artritit deformues karakterizohet nga fakti që simptomat shfaqen dhe fitojnë forcë për një kohë të gjatë dhe gradualisht. Kjo është për shkak të lezionit fillestar të kërcit, dhe vetëm në fazën e avancuar ndodh inflamacioni i nyjes. Manifestimi kryesor është një ndryshim në formën e bashkimit dhe fryrja e sipërfaqeve të bashkimit. Në të njëjtën kohë, funksionet e bashkimit të sëmurë nuk vuajnë dhe nuk humbet aftësinë e punës.

Diagnostics

Për të diagnostikuar procesin patologjik, kur nyjet bëhen të përflakur, kryhet një rreze x. Falë rreze-x zbulojnë:

 • nëse muskujt e mëdhenj janë të grisur pranë nyjës;
 • prania e efuzionit patologjik në zgavrat e kompleksit;
 • prania e frakturave ose zhvendosjeve;
 • sa keq dëmtohen elementët kockorë të kyçit;
 • gjendja e kërcit.

Gjithashtu, nëse elementët e butë të artikulacionit bëhen të përflakur, shpesh ju duhet të bëni metoda kërkimore si ultratinguj të përbashkët, skanimin e rezonancës magnetike, analizën e gjakut (duke përdorur atë të përgjithshëm mund të zbuloni ndryshimin në formulën e leukociteve, shkallën e sedimentimit të eritrociteve, etj.) faktori biokimik – reumatoid, ndryshimi në përbërjen e proteinave globulin, a ka proteina reaktive C) për të përcaktuar formën e inflamacionit.

trajtimi i artritit

Terapia e mjekimit

Grupet e ilaçeve që përdoren për të trajtuar lezione inflamatore të elementeve të nyjës brachial:

 • Barnat jostoidale anti-inflamatore, për shembull, Ibuprofen, Nimesulide (të aftë për të lehtësuar inflamacionin, dhimbjen dhe ethet).
 • Barnat antivirale dhe antibiotike – nëse përcaktohet agjenti shkaktar i artritit.
 • Kortikosteroidet, për shembull, Prednisolone (këto janë ilaçe hormonale që mund të përdoren për të trajtuar inflamacionin vetëm pasi të këshilloheni me një mjek).
 • Preparate që përmbajnë vitaminë.
 • Kondroprotektorët – për të përmirësuar gjendjen e kërcit.
 • Ilaçet anti-reumatike, të cilat përshkruhen vetëm individualisht dhe përdoren nën mbikëqyrjen e një mjeku.

Trajtimi fizioterapeutik

Përdoret për të eleminuar dhimbjen, manifestimet e inflamacionit, stimulimin e qarkullimit të gjakut në nyje. Ndër metodat fizioterapeutike, përdoren elektroforeza, magnetoterapia, masazhi, gjimnastika, fonoforeza. Fizioterapia përshkruhet pas trajtimit mjekësor. Sidoqoftë, është e domosdoshme të konsultoheni me mjekun tuaj. Për të shmangur zhvillimin e komplikimeve.

Trajtimi për njerëzit

Mjetet juridike popullore jo vetëm që mund të ndikojnë në sëmundje në nivel lokal, por gjithashtu mund të ndikojnë në gjendjen e përgjithshme të trupit. Popular është një mjet që është përgatitur nga patkua dhe saberfish. Një pjesë e këtyre bimëve merren në sasi të barabarta (1 lugë gjelle secila), derdhet me një litër ujë të zierë të nxehtë. Supë filtrohet dhe konsumohet e ngrohtë gjatë gjithë ditës për një muaj.

Rekomandime parandaluese

Për të parandaluar zhvillimin e artritit, është e nevojshme të hani siç duhet me një sasi të mjaftueshme të vitaminave, të parandaloni hipoterminë, të trajtoni në mënyrë adekuate infeksione në trup dhe të shmangni stresin e tepërt në shpatull. Shtë gjithashtu e rëndësishme të mbani mend se në rast të dëmtimit të shpatullave, duhet të konsultoheni urgjentisht me një mjek për të parandaluar zhvillimin e inflamacionit në shpatull.

Inflamacion i nyjeve të shpatullave

Kur shfaqet inflamacioni i nyjes së shpatullave, kjo mund të tregojë sëmundje të tilla si artriti, osteomieliti, artrozë, proceset patologjike të nervave dhe ligamenteve të shpatullës. Në simptomat e para, rekomandohet të konsultoheni me një mjek i cili do të diagnostikojë, të identifikojë shkakun e sëmundjes, të përshkruajë trajtimin e saktë dhe të japë rekomandime parandaluese.

Shkaqet e inflamacionit të shpatullave

Në nyjen e shpatullave gjenden çanta e përbashkët, kokat e eshtrave, kërc, ligamentet dhe tendinat, nervat, kështu që procesi inflamator mund të ndikojë në çdo ind. Shkaqet kryesore të inflamacionit në nyjen e shpatullës janë faktorët e mëposhtëm negativ:

 • ekspozimi i zgjatur ndaj të ftohtit;
 • sëmundjet infektive;
 • fuqi dhe sporte aktive;
 • aktivitete profesionale të shoqëruara me një ngarkesë të madhe në brezin e shpatullave;
 • dështimi hormonal ose autoimun;
 • obeziteti;
 • trauma;
 • osteokondrozën e qafës së mitrës;
 • imobilizimi i zgjatur;
 • dieta e gabuar;
 • zakone të këqija.

Llojet dhe simptomat: si të njohim një patologji?

Inflamacioni i përbashkët – Artriti

Sëmundja karakterizohet nga një rritje në prodhimin e lëngut synovial dhe një akumulim i efuzionit patologjik në zgavrën e nyjes së shpatullave. Ekzistojnë disa lloje të sëmundjes – alergjike, post-traumatike, psoriatike, reaktive, reumatoid, infektive. Sëmundja mund të zhvillohet me shpejtësi dhe të vazhdojë në një formë akute ose ngadalë, duke u kthyer në një kurs kronik. Simptomat e artritit të shpatullave janë si më poshtë:

 • dhimbje të forta;
 • ënjtje dhe skuqje;
 • lëvizshmëri e kufizuar;
 • hipertermia e përgjithshme dhe lokale;
 • skuqje alergjike;
 • dobësi dhe përkeqësim i përgjithshëm;
 • shfaqja e një klikimi ose klikimesh të dhimbshme kur përpiqeni të ngrini një dorë.

Përdhes (artriti i përdhes)

Inflamacioni ndodh për shkak të dëmtimit të funksionit të veshkave kur acidi urik nuk ekskretohet nga trupi. Urati i natriumit vendoset në nyjet e shpatullave, gjë që rezulton në formimin e tofusit. Simptomat e lidhjes së shpatullave janë:

Me sëmundjen ka një dhimbje të mprehtë, të papritur.

 • dhimbje paroxysmal, e cila përkeqësohet gjatë natës;
 • rritja e temperaturës;
 • ethe;
 • vërehet zgjerimi dhe zgjerimi i bashkësisë në madhësi;
 • ënjtje;
 • tofus i theksuar, nga i cili ure mund të dalë;
 • lëvizshmëri e kufizuar.

Arthroza deformuese

Procesi patologjik shfaqet për shkak të shkatërrimit të indit kartilaginoz të shpatullës. Fërkimi i panatyrshëm i kokat e eshtrave ndodh, indet e eshtrave rriten dhe formohen osteofitet. Procesi inflamator provokohet nga grimcat e kërcit që bien në zgavrën e hapësirës së bashkimit. Simptomat janë si më poshtë:

 • dhimbje të forta;
 • lëvizshmëri e kufizuar ose e humbur;
 • ënjtje;
 • krem;
 • atrofia e muskujve;
 • deformimi i përbashkët – zgjatjet e kockave në rajonin sup-skapular.

osteomielit

Inflamacioni i nyjes së shpatullave mund të provokojë mikroorganizma patogjene – streptokoket, stafilokokët, Pseudomonas aeruginosa dhe E. coli, Brucella, bacili i Koch. Procesi mbulon periosteumin, palcën e eshtrave dhe trupin e kockave. Sëmundja manifestohet si më poshtë:

 • Shtë një dhimbje e shurdhër;
 • hipertermia – lokale dhe e përgjithshme;
 • shfaqja e absceseve nga të cilat sekretohet qelb;
 • ënjtje dhe skuqje;
 • dobësi e përgjithshme;
 • dhimbje koke;
 • çrregullim i ritmit të zemrës;
 • cianozë e lëkurës;
 • hipotension.

Tendiniti i shpatullave

Me këtë patologji vërehet inflamacioni i ligamenteve të nyjes së shpatullave dhe tendinave. Shkaku kryesor i sëmundjes është një ngarkesë e rregullt në duar, si dhe lëndime të patrajtuara, imobilizim të zgjatur. Sëmundja manifestohet si më poshtë:

Dhimbja e rëndë e shpatullave është një nga simptomat e tendinitit.

 • dhimbje të forta të shpatullave;
 • crepitus për shkak të shfaqjes së kalcifikimeve;
 • ënjtje;
 • zhvillimin e kontratës.

Plexiti i nyjes së shpatullave

Sëmundja karakterizohet nga pezmatimi i nervave të plexusit brachial. Procesi i dhimbshëm ndodh për shkak të çrregullimeve metabolike, dëmtimeve, infeksioneve, aktiviteteve profesionale. Plexiti ka këto simptoma:

 • dhimbje e fortë;
 • ndjeshmëri e zvogëluar;
 • cianozë e lëkurës së gjymtyrëve të prekura;
 • hiperhidroza e palmës;
 • përkeqësimi i strukturës së thonjve;
 • shkelje e aftësive të shkëlqyera motorike dhe pulsit;
 • funksionalitet i kufizuar.

Inflamacioni i shpatullave të një natyre neurologjike është i rrezikshëm nga zhvillimi i paralizës së plotë të krahut dhe atrofisë së muskujve, kështu që trajtimi duhet të fillohet menjëherë.

Metodat diagnostikuese

Nëse nyja e shpatullave bëhet e përflakur, rekomandohet të konsultoheni me një kirurg ortoped ose traumatolog. Dhe mund t'ju duhet gjithashtu një konsultë me një nefrolog, specialist të sëmundjes infektive, reumatolog, neurolog. Për të identifikuar sëmundjen, rekomandohet t'i nënshtrohen procedurave diagnostikuese, siç janë:

 • radiografi;
 • Arthroscopy;
 • scintigraphy;
 • electromyography;
 • ekzaminimi me ultratinguj;
 • fistulografia e kontrastit (me inflamacion purulent);
 • rezonancë magnetike ose tomografi e llogaritur;
 • testi i gjakut për testet reumatike;
 • analiza e përgjithshme e urinës.

Si kryhet trajtimi?

Aplikimi i ilaçeve

Terapia për pezmatimin e përbashkët të shpatullave përcaktohet nga mjeku, është e pasigurt për tu vetë-mjekuar. Sëmundjet bakteriale duhet të trajtohen me antibiotikë pas përcaktimit të llojit të patogjenit. Përdhesi mund të kurohet me ilaçe që normalizojnë nivelin e ure në trup, duke marrë "Colchicine", "Allopurinol". Me patologji neurologjike, marrja e vitaminave B dhe medikamenteve që përmirësojnë përcjelljen nervore (Proserinum, Neuromidinum) janë efektive. Procesi inflamator dhe dhimbja janë ndalur me ndihmën e barnave, siç janë:

fizioterapi

Inflamacioni i nyjes së shpatullave trajtohet në mënyrë efektive me procedura fizioterapeutike, siç janë:

 • terapi e valës së shokut;
 • magnetotherapy;
 • aplikacione me ozokerite dhe parafinë;
 • inductothermy;
 • trajtimi me lazer;
 • terapi me ultratinguj;
 • akupunkturë;
 • masazh;
 • elektroforeza;
 • phonophoresis;
 • rrezatimi infra të kuq;
 • cryotherapy.

Trajtimi me mjete juridike popullore

Nëse nyjet e shpatullave janë të përflakura, shëruesit rekomandojnë një vaj të përgatitur sipas kësaj recete:

Pomadë dhe parfum propolis ndihmon në procesin inflamator.

 1. Merrni 50 g yndyrë shtazore dhe 5 g propolis.
 2. Shkrihet në një banjë me ujë dhe përzieni plotësisht.
 3. Hiqeni nga sobë, ftohuni pak dhe fërkoni nyjën e lënduar.

Një kurs 2-mujor i ilaçit bimor ndihmon në dhimbjen në shpatull, në të cilën duhet të merrni këtë ilaç:

 1. Merrni 15 g nenexhik, 10 g rrënjë luleradhiqe dhe farat e majdanozit.
 2. Hidh 500 ml ujë, vendoseni në nxehtësi mesatare dhe silleni në një çiban.
 3. Hiqeni nga sobë dhe lëreni të krijojë për 10-12 orë, filtër.
 4. Pini në stomak bosh në 20 ml.

Parandalim

Për të shmangur proceset inflamatore në shpatull, rekomandohet të bëni masazh çdo ditë, veçanërisht para stërvitjes sportive. Ngarkesa në brezin e shpatullave duhet të jetë e moderuar; mbikëqyrja e rëndë e muskujve dhe ligamenteve duhet të jetë e kufizuar. Të gjitha dëmtimet, plagët dhe fokuset e infeksionit duhet të trajtohen në kohën e duhur. Nëse është e mundur, shmangni hipoterminë e nyjeve, kontaktin me pesticide. Shtë gjithashtu e nevojshme të ndiqni një dietë, të kontrolloni peshën dhe nivelet hormonale. Ju mund të udhëheqni një mënyrë jetese aktive, të angazhoheni në sporte të mundshme, not.

ExpertNews Shqipëri